slechter Politiek klimaat in Libanon steeds De Arke winter- programma's liggen nü voor u klaar! boeksne' Rabobank Q NAAST HET NIEUWS Somoza haalde de banken leeg EXPLOSIE „V.S. aantrekkelijker dan Sow iet- linie voor het beste eruit is Israël zet beschietingen voort Aanslagen en acties IRA DINSDAG 24 JULI 1979 BUITENLAND PAGINA 11 (Van onze correspondent) BEIROET - Het politieke klimaat in Zuid-Libanon, waar vandaag een Nederlandse, speciaal uit Arnhem over gevlogen krijgsraad te velde zitting houdt ter behande ling van zaken tegen Nederlandse militairen die dienen in de VN-troepenmacht (Unifil), is de laatste weken aan zienlijk verslechterd. BELFAST UPI- De IRA heeft gisteren een georganiseerde actie uitgevoerd waarbij een goederen trein in brand werd gestoken (zie foto) en tientallen plaatsen langs de grens met de Ierse Republiek wer den geblokkeerd door vrachtauto's en andere wagens, waardoor die grens in feite dicht zit. De actie was bij dageraad begon nen. Het hoofdkwartier van de IRA verklaarde dat meer dan 150 1RA- leden langs de 500 km lange grens eraan deelnamen. De IRA zegt dat de actie „deel uit maakt van de campagne voor het verdrijven van de Britten uit Ul ster". ALDERMASTON (UPI) - In een ten westen van Londen gelegen instituut voor ontwikkeling van kernwapens heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan waarbij één dode is gevallen. Het ministerie van defensie deelde la ter mee dat de materiële schade gering was en dat er geen radioac tive straling was vrijgekomen. CHICAGO (AFP) - De Amerikaan se minister van buitenlandse za ken Cyrus Vance, heeft gisteren tijdens een conferentie in Chica go gezegd dat volgens hem de Verenigde Staten aantrekkelij ker zijn voor de Derde Wereld dan de Sowjet-Unie, en dat tal rijke landen die in een ontwikke lingsproces verkeren zich meer en meer tot Washington zullen wenden om in hun behoeften te voorzien. Hij zei, gedurende de anderhalfjaar die hem als minister nog resten, extra aandacht te zullen besteden aan de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Derde Wereld. Vervolgens somde hij de zes principes op waarop Was hington zijn beleid jegens de ontwikkelingslanden baseert: Het vergroten van de deelneming aan en van de verantwoordelijk heid van de Derde Wereld-lan den in het internationale econo mische systeem. Het zoeken van concrete én prak tische oplossingen voor zaken als het voedselprobleem, het ener gievraagstuk, de gezondheid en het onderwijs. Het aanmoedigen van verande ringen in de richting van een gro tere mate van democratie en een grotere economische en sociale rechtvaardigheid. Het ondersteunen van de gewet tigde behoeften aan veiligheid van de landen van de Derde We reld, ze daarbij weerhoudend van het met geweld beslechten van onderlinge problemen. Blijven werken aan het regelen van regionale conflicten. Samenwerking met die landen niet laten afhangen van reële of denkbeeldige ideologische ver- schillA. Onder de burgerbevolking is grote paniek ontstaan door de bijna voortdurende Israëlische be schietingen (artillerie, luchtaan vallen, bombardementen vanuit zee) op, wat men in Israël „Pale stijnse terroristen-concentraties" noemt, maar wat in de praktijk grotendeels neerkomt op Liba nese dorpen en Palestijnse vluch telingenkampen. Gisteren wer den de steden Tyrus en Naba- tiyah zeven uur lang door Israëli sche artillerie bestookt, wat een nieuwe golf van vluchtelingen uit het zuiden ten gevolge had. Zon dag beschoot de Israëlische luchtmacht vijf kustplaatsen met raketten, waarbij 18 doden vielen en meer dan 50 gewonden. De meeste slachtoffers waren Liba nese dagjesmensen, geen Pale stijnse guerrilla's. Met de Israëlische luchtaanval van zondag kwam het totale aantal doden op 200 sinds Israël en Egypte op 25 maart jl. een vre desakkoord tekenden; dit ver drag heeft Libanon weinig vrede gebracht, constateert de pers hier bitter. PLO-chef Jasser Arafat zegt in een interview met de Bei- roetse krant As Safir dat „Ameri ka en Israël erop uit zijn de Pale- stijnen uit te roeien". De Libane se premier Al Hoss veroordeelde de Israëlische luchtactie als een „verschrikkelijke misdaad tegen onschuldige burgers". Hoss deed een beroep op de wereldgemeen schap de herhaalde Israëlische agressie tegen zijn land een halt toe te roepen. In regeringskringen verwacht men dat Libanon een klacht zal indie nen bij de Veiligheidsraad zonder evenwel om een spoedzitting van de raad te vragen. In de oorlog tegen de Palestijnen in Libanon is de aanwezigheid van Unifil in het zuiden letterlijk een sta-in-de- weg voor de Israeli's en nun bondgenoot, ex-majoor Saad Haddad, leider van de christen- rechtse milities in het Libanees- Israëlische grensgebied. Doel van de gemeenschappelijke Israëlisch-christen-rechtse druk op Unifil zou zijn: een klimaat te scheppen waarbij de deelne mende landen aan Unifil onder druk van de publieke opinie thuis (want er zullen zeker doden val len onder de blauwhelmen ten gevolge van deze acties) worden gedwongen hun contingenten uit Zuid-Libanon terug te trek ken. Politieke waarnemers in Beiroet leggen bovendien een verband tussen de toenemende Israëli sche militaire druk op de Pale stijnen in Libanon, en de „drei gende diplomatieke doorbraak" van de PLO in Europa. Na de ontmoeting Arafat-Kreisky- Brandt ruim twee weken geleden in Wenen, worden de geruchten in de Arabische pers steeds hard nekkige) dat van Europese zijde nieuwe initiatieven te verwach ten zijn ten aanzien van een dia loog met de PLO: een PLO-offi- cial zou binnenkort naar West- Duitsland gaan. Arafat zou in Ita lië en Frankrijk worden uitgeno digd, de Engelse regering zou er kenning van de PLO overwegen, enz. Aangezien Israël deze ontwikke ling - hoe langzaam ook op gang gekomen - als een dodelijke be dreiging ziet voor haar stelling dat met „de terroristen nooit mag worden onderhandeld", tracht de joodse staat in een gecombineer de psychologische-militaire oorlogvoering de PLO (en dus de Palestijnen in Libanon) als het ware „uit het vredesproces weg te bombarderen", zo meent men in de Libanese hoofdstad. WAAKHOND' De Italiaanse, 37-jarige veehouder Battista Toninelli kocht op de markt van Montichairi bij Brescia een pathetisch uitziende jonge hond om opgeleid te worden tot waakhond op zijn bedrijf in Gambara. Toen het jonge dier vier maanden was, hield geen halsband 't nog vast en wanneer Toninelli er eindelijk in geslaagd was het te pakken, beet 't venijnig. Blaffen had het nog nooit gedaan. Een veearts loste het raadsel op. "Wat u hebt aangeschaft", zei hij, "is een leeuwewelp". BLOEMENENERGIE Stop een zonnebloem in je tank en help de energiecrisis oplossen. Dat is de mening van het Zuidafrikaanse ministerie van land bouw. Minister van landbouw Hendrik Schoeman zei gisteren op een persconferentie dat proeven hebben aangetoond dat landbouw trekkers heel goed op zonnebloemolie kunnen rijden als vervan gende brandstof voor dieselolie. Minister Schoeman legde er de nadruk op dat meer onderzoek nog nodig is, maar, zo voegde hij eraan toe, één van de trekkers heeft 100 uren op vol vermogen gedraaid. ROLSCHAATSRAGE Twee maanden geleden wreef men zich in Washington nog de ogen uit als men een goed geklede heer van begin veertig, diplomaten koffertje in de rechterhand, op acht wieltjes over het trottoir voor het Witte Huis zag zwieren. De Amerikaanse hoofdstad is er nu aan gewend dat een deel van de burgerij zich op rolschaatsen verplaatst. In tegenstelling tot genoerruie heer gaan de meesten niet op rol schaatsen naar het werk, maar beperken zij zich tot hun vrije fijd voor de nieuwe hobby. In Georgetown, één van de betere woonwijken van Washington, is een zaak geopend die uitsluitend rolschaatsen verkoopt. Voor naamste klanten zijn niet de kinderen, maar de volwassenen die zich voor 60 tot 120 dollar een paar rolschaatsen aanschaffen. Opvallend is dat men met naar de speciale rolschaatsbanen gaat, maar de straten en pleinen opzoekt waar voetgangers plotseling slangen rolschaatsers zien langsflitsen. MANAGUA (Reuter/AFP) - De nieuwe leiders in Nicaragua heb ben ex-president Somoza er gis teren van beschuldigd voor zijn vlucht naar de Verenigde Staten geld en goede raad de banken te hebben leegge haald. Dr. Moises Hassan, één van de vijf leden van de junta, zei dat Somo za en zijn medewerkers vorige week dinsdag bij hun vertrek "de Centrale Bank en de Nationale Bank hadden leeggehaald". Een ander junta-lid, Sergio Rami rez, zei dat de Centrale Bank 25 cheques had uitgegeven voor medewerkers van Somoza, waarbij één van een miljoen dol lar aan de militaire attaché in Guatemala. Buitenlandse ban ken is gevraagd de cheques met te verzilveren. Dr. Hassan zei nog dat een aantal landen het nieuwe bewind in Ni caragua leningen tegen gunstige voorwaarden heeft aangeboden voorde heropbouw van het land. Hij zei dat zijn land "enkele hon derden miljoenen dollars" nodig heeft. Volgens de nieuwe minister van buitenlandse zaken D'Escoto worden regelingen getroffen om de Verenigde Staten de uitleve ring van Somoza te vragen. De Braziliaanse regering heeft be sloten spoedig een waarnemend zaakgelastigde naar Nicaragua te zenden, hetgeen neerkomt op een impliciete erkenning van de nieuwe regering in Managua. Naar een woordvoerder nog zei, is Brazilië bereid deel te nemen aan het hulpprogramma voor Nica ragua. Ook Zweden en Dene marken hebben de nieuwe rege ring voor Nicaragua erkend. (Van onze correspondent) ROME- Op hetzelfde moment dat de Ne derlandse journaliste Yvonne Scholten Gistermorgen voor de Nederlandse radio vertelde, dat alle berichten over haar arrestatie op verzinsels berustten, kondig de het Italiaanse radiojournaal voor de zoveelste maal aan, dat zij was aangehouden op verdenking van lidmaatschap van de terroris tenorganisatie „Rode Briga des". Alle Italiaanse kranten bevatten op dat ogenblik de officiële ontken ning van de Italiaanse politie dat de correspondente van het IKON en het weekblad De Groene Am sterdammer ook maar iets te ma ken had met het onderzoek naar leden van de Rode Brigades in de provincie Rieti, dat nog steeds in volle gang is. Deze gang van zaken roept een aan tal vragen op: waarom was er in haar huis in het dorpje Cantalupo huiszoeking verricht? Hoe kwam het Italiaanse persbureau ANSA ertoe op zaterdagavond te verkla ren dat zij in verzekerde bewa ring was gesteld? En waarom bleef de Italiaanse radio zo hard nekkig volhouden dat zij door de carabinieri was gearres teerd? Op de eerste vraag heeft Yvonne zelf een eenvoudige verklaring: de huiszoeking, zo meent zij, be rust op dorpse achterklap. Sinds zij ruim een jaar geleden haar flat in het plattelandsdorpje Canta lupo betrok, is de roddel niet van de lucht geweest. Een vrouw al leen, die lange wandelingen door de velden ondernam en bezoe kers uit allerlei windstreken thuis ontving, was nu eenmaal zo'n uitzonderlijke verschijning, dat er wel over haar gepraat moest worden. Dat ook de carabinieri uit de nabije plaats Torri daarvan hoorden, was slechts te verwachten: en dat zij de geruchten onmiddellijk vertaalden ir. termen van politie ke onbetrouwbaarheid, was, ge zien de gespannen toestand in Italië, niet eens zo verwonderlijk. Hun rappon. aan de procureur van de republiek (vergelijkbaar met de Nede rlandse officier van justitie) in de hoofdplaats Rieti, leidde onvermijdelijk tot een be vel tot huiszoeking. En aangezien mevrouw Scholten zich, in ver band met haar radioreportage over de FAO-conferentie over landbouwhervorming in de Der de Wereld zaterdagmorgen in Rome bevond, werd haar voor deur in Cantalupo eenvoudigweg ingetrapt het huiszoekingsbevel maakte uitdrukkelijk gewag van het „gebruik van geweld". Toen zij een uur later door haar bu ren werd opgebeld met het be richt, dat zwaar bewapende cara binieri haar deur hadden gefor ceerd en haar hele flat hadden doorzocht (met het nog onwaar schijnlijker lijkende detail dat de actie was ondersteund door overvliegende helikopters) barst te zij in een smakelijk lachen uit. Dit verging haar echter snel, toen zij uit Nederland verontruste te lefoontjes kreeg: ook op de Ne derlandse radio en televisie was gemeld dat zij was gearresteerd in verband met het onderzoek naar de Rode Brigades, die ruim een jaar geleden de Italiaanse po liticus Aldo Moro hadden ver moord. Van toen af heeft zij geleefd in een nachtmerrie: het vergeefse zoe ken, op een zaterdagmiddag in juli, naar een advocaat die haar kon bijstaan, de meer dan koele reactie van de Nederlandse am bassade, die haar aanraadde „eerst maar eens zelf te gaan kij ken" (met het duidelijke gevaar van inderdaad ingerekend te worden en wie weet na hoeveel tijd met of zonder verontschuldi gingen weer vrijgelaten te wor den). Het bezoek, met Nederlandse vrienden, aan het bureau van de carabinieri in Torri, waar zij de sleutels kreeg van het hangslot dat na de huiszoeking op haar voordeur was aangebracht, de ontvangst in Cantalupo, waar een deel van de bevolking door haar heenkeek alsof ze lucht was, de telefoontjes naar alle Nederland se correspondenten in Rome om te melden, dat alle berichten over haar arrestatie uit de lucht gegre pen waren. Hoe die berichten in de wereld ge komen zijn, blijft voorlopig een moeilijk oplosbaar raadsel. De carabinieri van Torri weigeren elke informatie over hun actie, die op dezelfde dag schijnt te hebben geleid tot het vinden van een echte schuilplaats van de Rode Brigades. Niettemin moet er iemand geweest zijn, die Yvonne Scholtens naam heeft genoemd tegenover verslagge vers van ANSA. Hun bericht werd weer overgenomen door de internationale persbureaus, die ook tot Nederland doordrongen. Zelfs nadat de kranten de offi ciële ontkenning brachten, wei gerde het kantoor van de procu reur in Rieti haar telefonisch te bevestigen, dat de huiszoeking geen resultaat had opgele verd. Er valt een conclusie te trekken: de enige keer dat het eens mogelijk is, een van de wonderbaarlijke berichten over de politieacties tegen de Rode Brigades per soonlijk na te trekken, blijft er niets anders over dan gebakken lucht. WARM ONDERONSJE Zichzelf koelte toewaaiend heeft prinses Caroline van Monaco een onderonsje met mevrouw Barre, echtgenote van de Franse pre mier. De dames woonden de wintermodeshow van Dior in Parijs bij. DOOD DOOR STRANDPARASOL In Saint Aygulf bij Fréjus aan de Franse Azuurkust is een vrouw van 39 jaar op het strand gestoken door een parasol. Zij overleed aan de gevolgen. De parasol was door een rukwind enkele meters hoog de lucht in geslingerd. Bij het terugvallen boorde de punt zich in de hart streek van de moeder van twee kinderen. Zij was dood door bloedverlies nog voor zij een ziekenhuis was binnengebracht.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11