Yan Boeckel en Gorter kansloos op „Melkhuisje" Nog geen dialoog in Boston PREDIKANT VOOR SOMS MAAR HONDERD LEDEN Felle strijd om plek in herenenkelspel A van toernooi Noordwijk GEHSBEEl Congres Wereldraad over wetenschap, geloof en toekomst Congres doet beroep op het Europese parlement STOP 'PRODUKTIE VAN KERNWAPENS Eerste steen op berg Sinaï mex- Mkèï jêêêêk f mum Saronni Super Prestige-leider DINSDAG 24 JULI 1979 De conferentie in Boston (Verenigde Staten) over geloof, wetenschap en toekomst (uitgaande van de Wereldraad van Ker ken) heeft tot nu toe wei nig vruchten laten zien. Een kleine tweeduizend natuurwe tenschappers, technologen, so ciologen en theologen zijn daar een paar weken bijeen om na te gaan op welke manieren de leef baarheid van de wereld het best kan worden gewaarborgd. In zes dagen werden niet minder dan dertig redevoeringen afge stoken. Een van de deelnemende studenten karakteriseerde die vloed als "intellectuele hoog standjes". Een duidelijke lijn en bruikbare aanwijzingen om in de wereld-crisissituatie oplossin gen te vinden zijn nog niet naar voren gekomen. Het is ook nog de vraag hoe de gro te conferentie uiteindelijk zal reageren op de conclusie van het studentenberaad dat eraan voorafging, die het technologi sche denken en handelen afwijst en een humanitair-maatschap- pelijk beleid ervoor in de plaats stelt. Waagschaal De deelnemers aan de wereldcon ferentie - de grootste ontmoeting van theologen en andere weten schappers die ooit werd georga niseerd - zijn niet tevreden over de opzet van het geheel. Het pro gramma is zo overladen dat er nauwelijks tijd is voor diepgaan de discussies. De gesprekke. 1 in de afzonderlijke groepen verlo pen nogal moeizaam. Van een dialoog tussen wetenschap en theologie kan (nog) niet worden gesproken; men blijft in het al gemeen maar wat rondhangen in Godsdienstvrijheid in Oostblok Het congres "Kerk in nood", dat het afgelopen weekeinde in het Westduit- se Königstein werd gehouden en waaraan ruim 600 leken en geestelijken uit 30 staten deelnamen, heeft het Europese parlement gevraagd zich in te zetten voor de godsdienstvrijheid in de Oostblok-landen. De atheïs- tisch-totalitaire regimes daar respecteren het recht op godsdienstvrij heid niet, aldus "Kerk in nood". De situatie in de Oostblok-landen, waar de kerk wordt onderdrukt, werd op dit congres hevig gekritiseerd. Wel lieten de sprekers uitkomen dat de toestand in die landen niet overal even ernstig is. Terwijl de rooms- katholieken in de Sowjet-Unie en in Tsjecho-Slowakije het zwaar te verduren hebben, genieten de kerken in Polen en Joegoslavië "tamelijk veel vrijheid". Het congres in Königstein had als thema: "Christendom, een hoop voor heel Europa". „Boston" nam resolutie aan Instemming heeft de conferentie van de Wereldraad van Kerken in Boston (Verenigde Staten) over geloof en wetenschap gisteren betuigd met een resolutie om van het maken van nieuwe kernwa pens af te zien. Steun wordt in deze resolutie gevraagd voor het programma van de Wereldraad inzake militarisme en ontwape ning en voor een studie die moet nagaan hoe de wapenindustrie kan worden omgezet in een vre- desindustrie. Volgens de resolutie, die een Ver bod op kernproeven sterk be pleit, moeten de gevolgen van een kernoorlog in het onderwijs ter sprake worden gebracht. Mensen moeten namelijk het spreken over een kernoorlog niet vermijden omdat dit vraagstuk te omvangrijk zou zijn. Het manifest waarin stopzetting van de produktie van kernwa pens werd voorgesteld, kwam op een speciale zitting van de confe rentie aan de orde. Die zitting stond niet op het programma. Delegatieleden uit alle delen van de wereld, ook uit Nederland (Ds. J. van Veen), drongen aan op aan schaffing. Ds. Van Veen vroeg zich af of Hitler ten slotte toch niet als overwinnaar uit de laatste oorlog te voorschijn is gekomen, nu de mensheid met massale vernietiging wordt bedreigd. Eenzijdige kernontwapening wees de conferentie af. zijn eigen groepjes, belangen en opvattingen. Het is misschien ook niet reëel opmerkelijke ideeën of voorstel len van dit massacongres te verwachten. Daar is al het feit dat ongeveer tachtig procent van al het wetenschappelijke onderzoek in opdracht van rege ringen en grote ondernemingen gebeurt en dat die dit ook gro tendeels financieren. Weinigen willen hun opdrachtgevers en geldschieters voor het hoofd stoten en daarmee de kans lopen de eigen baan in de waagschaal te stellen. Wel hebben enige sprekers uit Der- de-Wereld-landen zich gekeerd tegen de invoer van technische kennis uit de industrielanden, niet in de laatste plaats omdat de ze technologie een nieuwe af hankelijkheid in de hand zou werken. Sommigen vroegen juist om hulp bij de ontwikkeling van een eigen wetenschap en tech nologie, die tegemoetkomt aan de behoeften van het land zelf en zijn culturele, sociale en ethische basis respecteert. De vrouw Mevrouw Rosemary Radford Reu- ther, hoogleraar aan een theolo gisch seminarie in Evanston (Verenigde Staten), bracht op het congres de afhankelijke po sitie van de vrouw in de wereld samenleving op nogal spectacu laire wijze ter sprake. "Vrou wen", zei mevrouw Reuther, "moeten in solidariteit met alle arbeiders die worden uitgebuit zorgen voor een radicale veran dering van de wereld. Die ver andering is zowel door het chris tendom als door de wetenschap in het vooruitzicht gesteld, maar daar is niets van terecht gekomen". Over de samenstelling van deze conferentie was mevrouw Reu ther ook niet te spreken. Maar ze ven en een half procent van de deelnemers is vrouw. Volgens haar is de christelijke theologie voortgekomen uit het He breeuwse patriarchaat en het Griekse godsbeeld (God als man). "Daarom mag het ons niet verba zen dat vrouwen de God en de Christus van deze traditie nooit hebben mogen vertegenwoordi gen. Dat wekt de indruk dat deze God en deze Christus de vrouwen eigenlijk niet vertegenwoordi gen", aldus mevrouw Reuther. De westerse wetenschappelijke President Sadat van Egypte hoopt eind november van dit jaar op de berg Sinaï de eerste steen te leggen voor een "godsdienstige ontmoetingsplaats" gewijd aan het jodendom het christendom en de islam Er zullen daar, zo meldde het in Cairo verschijnende dagblad Al Achram gisteren, een synagoge, een kerk en een moskee verrijzen. Voor de uitwerking van het plan - waarvan binnenkort een maquette wordt gemaakt - is een commissie van Egyptische civiel-ingenieurs ingeschakeld. Die zal in september een bezoek brengen aan de berg, waar, volgens het oud-testamentische bijbelverhaal, God aan Mozes verscheen. traditie is al even mannelijk. "Hiervan zijn niet alleen de vrouwen het slachtoffer, maar ook andere groepen mensen die door middel van de techniek worden uitgebuit". Zendingsdag.Donderdag 2 au gustus houdt de Gereformeerde Zendingsbond in de Hervormde Kerk in Driebergen-Rijsenburg zijn jaarlijkse zendingsfeest. Er worden niet minder dan 25.000 mensen verwacht. Het motto van de dag is: "Getuigen tot aan het uiterste der aarde". De sprekers zijn: ds. J. de Lange (Huizen), P. Arana (uit Peru), ds. J. Jongerden (Zeist), ds. J. E. de Groot (Oegstgeest) en ds. J. Kommers (Katwijk) over hun toekomstige werk overzee, ds. H. Talsma (Den Haag), P. Boor (Veenendaal) met een jeugdver haal, ds. C. van Sliedregt (Wa penveld), prof. dr. C. Graafland (Gouda) en ds. J. H. Cirkel (Wou denberg). De dag begint om 10 en eindigt om 4 uur. Uit Katwijk rijden enkele bussen naar deze "hoogtijdag van de Zending". Ze vertrekken om 7 uur bij de Nieuwe Kerk, Voor straat. Afscheid. Ds. G. van Halsema, die een beroep naar Amsterdam- Osdorp aannam, zal op zondag 12 augustus (5 uur in de Triumfator- kerk) afscheid nemen van de ge reformeerde kerk te Katwijk. Op vrijdag 10 augustus, van kwart voor 8 tot 9 uur, wordt hem in een zaal bij deze kerk een afscheids receptie aangeboden. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Nieuwleusen (voor de evangelisatie) J. D. Hei kamp, hulpprediker te Drieborg, te Vriezenveen (voor de evangeli satie) kandidaat A. Egels Nieu- werbrug; bedankt voor Baarn L. van Nieuwpoort Huizen. Gereformeerde Kerken: aangeno men de benoeming tot geestelijk verzorger van het P. C. Borst- huis te Hengelo K. Sierink (eme ritus) Assen, naar Zierikzee B. Blokland Joure, naar Vleuten-De Meern C. de Ruyter Dedems- vaart, naar Haarlemmermeer- oostzijde A. P. Heiner Colijns- plaat; beroepen te Urk J. L. Pos thumus Twijzelerheide (Fr.). Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Driebergen A. Baars Urk. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Ancaster en Ontario (Canada) A. Vergunst Veen. Doopsgezinde Broederschap: aan genomen naar Utrecht R. Hof man Bussum-Naarden. Beraad Racisme. De Raad van Kerken in Nederland stemt ermee in dat, als onderdeel van een reeks consul taties (raadplegingen) die vooraf gaan aan een grote internationale conferentie van de Wereldraad over racisme in 1980, ook in ons land een dergelijk beraad zal worden gehouden. Dat zal, gezien de vele activiteiten die de Ne derlandse kerken al op hun agenda hebben staan, wel be perkt van omvang zijn. Er zullen 25 mensen aan deelne men, onder wie zes van de leden- kerken, zes die in de kerken spe ciale verantwoordelijkheid dra gen ten aanzien van raciale vraagstukken, en zes vertegen woordigers van minderheden in ons land. Het beraad, dat uiterlijk midden- november moet plaats hebben, zal zich vooral bezighouden met de positie van raciale minderhe den in Nederland in de jaren tachtig en met de taak van de kerk daarin. Ook komt de Ne derlandse verantwoordelijkheid voor situaties van onderdrukking en discriminatie in andere landen ter sprake. Luther. De theoloog dr. Rein- hard Leuze uit München stelt in een in Hannover verschijnend lu thers maandblad de Rooms-Ka- tholieke Kerk voor, de ban die in 1521 over de Hervormer Maarten Luther werd uitgesproken op te heffen. "Met dit gebaar zou deze kerk haar nieuwe houding tegen over de Lutherse Kerk duidelijk kunnen maken", aldus Leuze. "Het zou ook een daad zijn van grote oecumenische betekenis". De "Nederlands Gereformeerde Kerken", voortgekomen uit de Vrijgemaakt-gere- formeerden, hebben in verhouding tot hun zielental de meeste predikanten van alle in ons land bestaande kerken. Op een kleine 30.000 zielen zijn er niet minder dan 67 dienstdoende predikanten. Zij dienen de plaatselijke kerken, waarvan er vele zijn met maar rond de 100 leden. Daarnaast zijn er nog 6 dominees in zen- dingsdienst en 5 in het leger. Ook moeten deze kerken nog 31 gepensioneerde pre dikanten onderhouden. Het aantal theologische studenten van "Nederlands-gereformeerde" signatuur bedraagt op het ogenblik 38. Zij studeren in de regel aan de theologische hoge school van de Christelijke Gereformeer de Kerken in Apeldoorn. Al zijn er plaat selijke gemeenten die, gezien hun be scheiden omvang, een combinatie met andere hebben gevormd, toch moeten in dit kerkverband nog 23 predikantsvaca tures worden vervuld. Volgens het pas verschenen Informatie boekje hebben de Nederlands-gerefor meerden - tot voor kort bekend als "Bui- ten-verbanders" - momenteel 94 plaat selijke kerken. In onze omgeving vindt men ze in Alphen aan den Rijn, Katwijk, Lisse en Leiden-Oegstgeest. Ds. Van den Berg bedient Leiden-Oegstgeest en Al phen aan den Rijn (hij vertrekt binnen kort naar Groningen), ds. Roukema Katwijk en ds. Schuurman Lisse-Heem- stede. De kerken hebben alle een streek- functie. Van 13 plaatselijke gemeenten blijft het zielental beneden de 100. Dertig plaatse lijke kerken hebben tussen de 100 en 200 leden. Slechts 6 kunnen bogen op meer dan 600 zielen. In 1978 zijn de Nederlands-gereformeer den met maar 17 leden toegenomen. Toch steeg het aantal belijdende leden met 654. Een belangrijke teruggang doet zich voor in de categorie "doopleden". SPORf HILVERSUM (GPD) - De toch al zeer geringe Nederlandse inbreng in de internationale tenniskampioenschappen van Nederland, is op de eerste dag met 50 procent geredu ceerd. De via de zogenaamde „wild card" tot het hoofd toernooi van het Melkhuisje toegelaten Theo Gorter leek, althans op papier, een goede kans te hebben Tom Okker en Louk Sanders in Hilversum wat langer gezelschap te houden, maar hij ging kansloos (4-6 en 4-6) onderuit tegen de Australiër Noël Philips, die slechts de 175ste positie inneemt op de wereldranglijst. En Huub van Boeckel, die zich via de kwalificatiestrijd onder het selecte gezelschap voor het titel gevecht had geschaard, werd op niet mis te verstane wijze door de Fransman Jean-Louis Haillet aan de kant gezet 1-6 en 2-6. Het kortstondige optreden van Theo Gorter op het center-court van het Melkhuisje - hij werd in precies 70 minuten van de baan geveegd met twee keer 6-4 - on derstreepte weer eens de zwakte van het Nederlandse toptennis. De 23-jarige Amsterdammer, die als zevende staat genoteerd op de Nederlandse ranglijst, kreeg van de internationaal onbeduidende Australiër Noël Philips werkelijk alle kans om zijn verdiensten van Hilversum met minstens 500 dollar te verhogen Maar Gorter kwam slechts bij v.agen tot ac ceptabele verrichtingen, die met de 600 dollar voor de verliezers in de eerste ronde nog veel te ruim waren gehonoreerd. Op werkelijk alle fronten faalde Gorter. In beide sets was Philips meer dan éën keer zo vriendelijk hem de helpende hand te bieden, maar als de Nederlander er dan in was geslaagd de eerder opgelo pen schade te herstellen, schrok hij kennelijk zo van zijn opleving dat hij korte tijd later zijn concen tratie weer liet wegebben. Nu hij werd uitgeschakeld, kan hij zich de komende dagen in Noordwijk voor het Masters-toernooi van het Satellietcircuit trachten te plaatsen. Nog minder verweer had Huub van Boeckel tegen de Fransman Jean-Louis Haillet. De Hagenaar, die zaterdag en zondag impo neerde in de kwalificatiestrijd, kwam al snel tot de ontdekking dat hij met zijn 19 jaar nog niet rijp is voor het echt grote werk. Haillet, in zijn land geen rol van betekenis spelend, behoefde be slist niet tot het uiterste te gaan om de enthousiaste Nederlander onder de duim te houden. Van de acht toppers op de Hilver- sumse hitlijst kwamen gisteren twee spelers op de baan. Num- mei zes, de Australiër Peter McNamara, moest zich tegen de Fransman Christophe Roger Vasselin nog even inspannen om niet voortijdig uit het toernooi te worden geslagen. Na de eerste set met 6-4 te hebben verloren, vocht de Fransman zich in de tweede reeks met 6-3 weer op gelijke hoogte. De strijd ging in de be slissende serie lange tijd gelijk op, maar in de belangrijke zeven de game maakte McNamara zijn hogere positie op de tennisladder waar, door Vasselin diens service af te snoepen. Het binnenhalen van de buit was toen niet meer dan een kwestie van tijd. Veel minder moeite had de Engelse nummer één, Buster Mottram (in Hilversum als vierde geplaatst) met de Australiër Peter Cambell: 6-3 en 6-2. Huub van Boeckel: op niet mis te verstane wijze aan c PARIJS (ANP) - Na afloop van de Ronde van Frankrijk heeft de winnaar van de "Giro", de Ita liaan Giuseppe Saronni, nog steeds de leiding in het klasse ment voor de Super Prestige. Hij heeft 290 punten. Bernard Hi- nault is met 286 punten tweede. Joop Zoetemelk is derde met 235 punten. Ook Jan Raas, Henk Lubberding en Henny Kuiper staat bij de eer ste tien. De Super Prestige wordt aan het einde van het seizoen uitgereikt aan de beroepsrenner, die in dat jaar het hoogste aantal punten behaalde. Voor het klassement van deze trofee tellen alls belang rijke wegwedstrijden, klassie kers en ronden mee. De plaatselijke favoriet Johan van der Velde heeft gisteravond de Ronde van Rijsbergen voor profs gewonnen. Hij legde de 80 kilo meter af in 1 uur 59 min. 8 sec en had een voorsprong van 23 se conden op zijn achtervolgers. Met nog 35 kilometer te rijden vormde zich een kopgroep van acht renners, vijf kilometer voor de finisch sprong de coureur uit Rijsbergen weg uit die groep. Dank zij de steun van vooral Cees Priem bouwde hij een voor sprong op van 23 seconden. Uitslag: 1. Johan van der Velde de 80 km in 1.59,08,2. Johan van der Meer op 23 sec, 3. Theo Smits, 4. Cees Priem, 5. Freddy Maertens (Bel). Theo de Rooy is in de zesde etappe van de Ronde van Rijnland - Palts zijn tweede plaats in de algemene rangschikking kwijtgeraakt. De Nederlander zat in de rit over 144 kilometer van Kim naar Kai- serslautern niet bij het groepje van zeven renners dat halverwe ge de etappe voor de beslissende ontsnapping zorgde. Hij verloor daardoor 2 minuten en 37 seconden op de drager van de leidertrui, de Noor Jostein Wil- mann en zakte met 4 min.42 ach terstand naar de vierde plaats, achter Bolter (WDL) en Karsson (Zwe). NOORDWIJK - In het als altijd ste vig bezette internationale bad gasten toernooi in Noordwijk is gisteren felle strijd geleverd voor een plaats in het herenenkelspel waarvoor 24 spelers direct een plaats waard werden gekeurd. Bij die 24 zullen nog 8 spelers wor den ingedeeld, die in het kwalifi catie- toernooi (met 64 deelne mers), de kwartfinales bereiken. Er kwamen gisteren 18 Nederlan ders en 8 buitenlanders in actie. In zes partijen werd een Neder lander met een buitenlandse op ponent geconfronteerd. Twee maal werd die confrontatie met een Nederlandse zege afgesloten. Hans Everaars klopte de Ameri kaan Papelle, 6-2, 6-0 en toonde daarmee aan dat echt niet alle Amerikanen een behoorlijke bal kunnen slaan en Tonny Luykx, no. 1 geplaatst in het HEB, bleef de Zuid-Amerikaan Aquilar in een pittig duel met 6-4, 6-4 de baas. Mc Carthy één van de Amerikanen die wel aardig kunnen slaan, zou het desondanks waarschijnlijk niet tot de volgende ronde heb ben kunnen brengen als tegen stander Piet Veentjer niet van wege een hinderlijke polsblessu re zonder spelen had moeten af haken. Behalve Piet Veentjer moest giste ren ook Niek Fleury het laten af weten door een blessure. Dat bracht Meijers, onverwacht, een ronde verder. De Duitser Stapelbrock had geen moeite met Lapré (6-2,6-0) en dat had, ook de Amerikaan Leeds niet met Bert Hoff, 6-3,6-1. Diens landgenoot Freedman echter moest alle zeilen bijzetten om een weer eens lekker tennissende Gelevert te bedwingen, 6-3, 7-5. Otto Panman trof Henny Koemans niet in diens beste vorm, maar de speler uit het eerste team van landskampioen Popeye maakte wel duidelijk dat hij momenteel voor Koemans nog een te zware opgave is, 6-2, 6-1. In het HEB serveerde Visbeen zich gemakkelijk langs Kruyt, die het in de tweede set helemaal niet meer zag zitten, 6-3, 6-0. De Duitser Irnler gaf Blommendaal met 6-1, 6-3 geen kans en rechtvaardigde met zijn spel zijn plaats in het kwalificatie-toer nooi vooor het HEA. Bub van der Zee werd uitgeschakeld door de Haagse vastheidsspecialist Cop per, 6-4, 2-6, 1-6, maar laatstge noemde kreeg van Herman van der Capellen een koekje van ei gen deeg, zij het dan wat beter gebakken, 6-4, 7-5 voor Herman van cfer Capellen. Erik Jan Schreuder, de verrassende fina list van Hillegom, klopte Broos- hooft. Uiteraard in drie sets, 7-5, 1-6, 6-3. Bij de dames in B won Inge Korsten moeizaam van Tine Langeveld, 4-6, 6-3, 6-4 en scoorde Hanneke Rother net een spel meer dan Georgette Demmenie, 7-5, 0-6, 6-1. In het landelijke jeugdtoernooi dat op het banencomplex van "Zee en Duin" in Katwijk wordt ver speeld zijn nog geen verrassingen uit de bus gekomen. De geplaat ste spelers handhaafden zich met groot gemak. In de categorie 10 t/m 12 jaar zijn bij de jongens ge plaatst: René van der Wilk, Rob Schouten, Rogier Liefbroer en Marco Wessel, in de categorie t/m 14 jaar Waldo Jansen, Sicco Stienstra, J. de Mooy en Ronald van der Broek en in de categorie t/m 16 jaar Hans Tönjann, Freek van der Capellen, Jos Koemans en Frank Liefbroer. Hans Tönjann plaatste zich door twee overwinningen op rij als eerste in de kwartfinale. Eerst klopte hij Paul v. Gestel, 6-1, 6-0 en vervolgens Robert v.d. Maa- ten, eveneens 6-1, 6-0. Freek van der Capellen liet Joop Lakeman zelfs geen spel, 6-0, 6-0, al ver diende deze voor zijn moedige tegenstand beslist meer. Ook Frank Liefbroer kende gisteren weinig problemen tegen Jacky Hoogkamer, 6-1, 6-0. De plaatsing bij de meisjes is t/m 12 jaar Petra Velzel, Brigitte v.d. Maarl, t/m 14 jaar Ellen Winkel, Corinne Berkhout en t/m 16 jaar Marijke Guyt en Ellen Winkel. FRANK BONTE.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10