EIDSCH DAGBLAD Fiscus: „Van Rooden is nog niet failliet" -"kZwrP raddad verklaart Unifil-troepen de oorlog VELEN KWAMEN VOOR NIETS sraël gestookt ^Libanese iorpen met raketten Chomeini verbiedt muziek in Iran nee, je moet het niet doen!! Ik ben verzot op brillen" Tevreden Joop tweede in „mooiste Tobt" MOEDER DOODT ZOONTJE ÉAANDAG 23 JULI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35915 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Persconferentie in pyjama (Van onze correspondent) IRUZALEM - De leider van de §christelijke militia's in Zuid-Li- |#gbanon, majoor Haddad, heeft de rlog verklaard aan de Unifil- oepen. „We zullen er niet voor rugdeinzen net zo hard tegen de riifil op te treden als tegen de 'alestijnen," verklaarde de mili- ia-leider vanaf zijn ziekbed in het Rambam-ziekenhuis in Haifa, waar hij is opgenomen wegens maagstoornissen en overver- noeidheid. Haddad leverde felle kritiek op de Unifil die, naar zijn zeggen, de Palestijnen vrij laat (Van onze correspondent) lEIROET- Acht Israëlische jagers hebben gisteravond gedurende twintig minuten met raketten vijf I Libanese dorpen bestookt. De dorpen Damour en Nahame, j even ten zuiden van Beiroet, werden getroffen, alsmede Gha- zaran, Sarafand en Aadloun. De raketinslagen op Damour en Na hame waren vanuit Beiroet dui delijk te zien en te horen, let nieuws werd aanvankelijk ver spreid door het Palestijnse pers bureau WAFA en later op de avond bevestigd door de Israëli sche legerwoordvoerder in Tel Aviv, die sprak van Israëlische aanvallen op „terroristen-con centraties in Zuid-Libanon". laar het merendeel der slachtof fers zijn burgers: volgens een eer ste (voorlopige) telling op grond van gegevens van ziekenhuizen in Beiroet en Sidon zijn er bij de Israëlische luchtaanval minstens 18 mensen gedood en 65 gewond. De meeste slachtoffers zijn Liba nese dagjesmensen uit Beiroet die toevallig door een van de dor pen reden, waar de Palestijnen een kantoor hebben. )e Israëlische aanval moet worden gezien in het licht van de nieuwe Israëlische politiek ten opzichte van de Palestijnen in Libanon, waarbij Israël zich het recht voorbehoudt willekeurige acties te ondernemen tegen Palestijnse „doelen", zonder dat daar een di recte aanleiding voor bestaat. )eze politiek veroorzaakt grote on rust in Libanese regeringskrin gen De toenemende Israëlische acties vallen samen met de oor logszuchtige taal van de christe lijke militie-leider Haddad in Zuid-Libanon die door Israël wordt gesteund. Noodtoestand Vieuw Guinea 'ORT MORESBY (REUTER) - De regering van Papoea-Nieuw Gui nea heeft vandaag voor het cen trale deel van het land de nood toestand afgekondigd naar aan leiding van gevechten tussen stammen die aan 42 mensen het leven hebben gekost en 260 ver wondingen hebben doen oplo pen. fremier Michael Somare zei dat de maatregel was genomen ter be scherming van levens en have en goed. tijdens de gevechten met pijl-en- boog en speren zijn dorpen plat gebrand en koffieplantages ver nield. Aanhoudend koel feel bewolking en af en toe regen. Mi-' limum temperaturen omstreeks 1Z [raden. Middagtemperaturen onge- feer 18 graden. Matige westen wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 24 JULI Kon op: 5.49 uur; onder: 21.43 uur. Haan op: 6.19 uur; onder: 21.40 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.19 en 16.46 Laagwater te Katwijk om 0.19 en 12.35 Uur. opereren vanuit Unifilgebied. Volgens de woordvoerder van de christenmilities hebben het af gelopen weekeinde de Ierse en Nepalese troepen onderdak ver leend aan Palestijnen nadat deze verscheidene aanvallen hadden uitgevoerd op dorpjes in de christelijke enclave. „Tot nu toe hebben we ons ervan weerhou den de Unifilposten te beschie ten. Gezien de hulp die de Unifil aan de Palestijnen verleent, zul len we van nu af aan zonodig ook de Unifilposten bestoken", aldus de woordvoerder. Naar zijn schatting beschikken de Pale stijnen over zo'n 20 posten in het gebied dat officieel onder con trole van de Unifil staat. Haddad verklaarde dat hij de VN op de hoogte heeft gesteld van deze verandering in het beleid. Ook zei hij dat zijn troepen niet langer zullen wachten tot de Pa lestijnen naar de christelijke dor pen komen, maar er op uit zullen trekken en de Palestijnen in hun bases zullen treffen. Haddad gaf zijn geïmproviseerde persconferentie in pyama. In zijn kamer in het ziekenhuis is een telefoon aangebracht om hem in de gelegenheid te stellen nauw contact met zijn troepen in Zuid- Libanon te onderhouden. Twee Israëlische marechaussees zijn belast met de bewaking van de militialeider. Ook van Israëlische zijde is de laat ste tijd scherpe kritiek geuit op de Unifil, die volgens Israëlische militaire autoriteiten de Palestij nen in bescherming neemt, ter wijl het juist tot taak heeft Pale stijnse infiltraties te voorkomen. Verleden week heeft de Israëli sche militaire woordvoerder een officieel rapport gepubliceerd met alle aanklachten tegen de Unifiltroepen. De positie van Unifil zal een van de onderwerpen van gesprek zijn tijdens het bezoek dat de Israëli sche minister van buitenlandse zaken aanstaande woensdag aan Nederland zal brengen. Overi gens is men in Israël min of meer tevreden met de wijze waarop de Nederlandse troepen hun taak uitvoeren. De voornaamste kri tiek geldt de Ierse en Nigeriaanse soldaten, die volgens Israëlische bronnen het minst effectief zijn in de uitvoering van hun taak. Honderden belangstellenden waren vanochtend vergeefs naar het hoofdkantoor van "Van Rooden" aan de Herenstraat getrokken om getuige te kunnen zijn van de executie-verkoop van de 31 leswagens. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - "Les Veilig Van Rooden", de Leidse auto rijschool met verscheide ne vestigingen in de regio, zal voor het grootste ge deelte opgaan in een ande re rijschool uit Leiden, de firma Ton van de Bos. Zoals bekend is "Van Rooden" vo rige week opgeheven, volgens de directie, vanwege een niet in te lossen belastingschuld. Volgens de instructeurs die bij het bedrijf werkzaam waren was de sluiting het gevolg van een financieel wanbeleid. Vanochtend zou bij het hoofdkan toor aan de Herenstraat in Leiden de executie-verkoop van de 31 leswagens plaatshebben. Door de belasting werd deze verkoop Ton v.d. Bos neemt deel bedrijf over evenwel op het laatste moment uitgesteld. Bij de belasting zei men vanochtend overigens dat er van een faillissement nog geen sprake is. Voorde verkoop van de leswagens bestond een enorme publieke belangstelling. Honderden nieuwsgierigen waren rond het middaguur vergeefs naar het hoofdkantoor getrokken. Van de 18 beroepsinstructeurs die door de sluiting van "Van Roo den" op straat zijn komen te staan zullen er hoogstwaarschijnlijk 13 emplooi kunnen vinden als in structeur bij Van de Bos. "Vijf van hen zijn op dit moment al aan de slag", zo liet Ton van de Bos vanochtend weten, "De rest zal waarschijnlijk nog in de loop van deze week weer in een leswagen kunnen stappen". Van de Bos verwacht dat van de naar schatting twee-en-oen- halfduizend cursisten die bij Van Rooden rijles volgden of op de wachtlijst stonden er 750 gewoon kunnen doorlessen. "Het eerst zullen de mensen geholpen wor den die vlak voor hun examen staan, die krijgen voorrang. Ik denk dat de overige cursisten binnen enkele weken weer les kunnen krijgen. Als het even kan van hun eigen instructeur". TEHERAN (UPI) - De Iraanse leider, de ajatollah Chomeini, heeft de Iraanse televisie en de radio verboden muziek uit te zenden. Chomeini zei dat muziek door de sjah werd gebruikt om de men sen in het land te bederven. "Het is onze plicht dit bedorven land te hervormen", aldus de ajathollah. De speciale vertegen woordiger van Chomeini bij radio en televisie, Syed Moham mad Moosavi, is afgetreden uit protest tegen de "bestaande situatie" binnen de organisatie. Volgens Chomeini heeft mu ziek hetzelfde effect als narcotica. "Een jeugdig persoon, die zijn tijd doorbrengt met luisteren naar muziek, kan niet langer de werkelijkheid beseffen, net zo min als een aan drugs ver slaafde", zo zei de ajatollah. Chomeini verdedigde zijn verbod op gemengd zwemmen dat hij onlangs heeft uitgevaardigd, met de woorden "die jonge mensen, die gemengd zwemmen, konden niet meer bedenken of weten wat zij moeten doen wanneer zij onze olie trachten te stelen". De religieuze leider zei niet wie hij met "zij" bedoelt. SHOE/LEATI n_R FASHION (3 CARELVAN DER MEER De Kempenaerstraat 4. Oegstgeest. Kerkplein 1 a. Voorschoten. Er gaat bij Carel van der Meer nu nog 25,- EXTRA van de prijs af als je zomaar TWEE PAAR tegelijk koopt. P.s., moet je nagaan, de prijzen waren al gigantisch laag afgelopen week. HENGELO (GPD) - Bnldragend Hengelo kan opgelucht ademha len. De Hengelose politie heeft de brillenmaniak in de kraag gevat. Het is de 19-jarige H. M. M. uit Hengelo, die heeft bekend dat hij het afgelopen half jaar bijna zes mensen de bril van het hoofd heeft gerukt. Ook nam hij de verant woordelijkheid op zich van de mysterieuze inbraken deze maand bij twee Hengelose opti ciens, waarbij ruim tachtig repa- ratiebrillen en monturen werden ontvreemd. De jongeman, die op de politie een gestoorde indruk maakte, gaf als motief uoor zijn hoogst ongebruikelijke daden: "Ik ben verzot op brillen". Bij M. thuis vond de politie een klei ne honderd brillen en monturen, voornamelijk afkomstig van de twee inbraken bij de Hengelose opticiens. Ook was hij in het bezit van gestolen thermometers, hy drometers en barometers, steun- kousen, steunzolen en een radio. Joop Zoetemelk laat de "plak" zien, die hij van burge meester Jacques Chirac heeft gekregen tijdens de ontvangst die voor de Tourrenners giste ren in en om het Parijse stad huis werd georganiseerd. Zilvercollectie buitgemaakt ROTTERDAM (ANP) - Inbrekers hebben de afgelopen nacht een collectie zilveren sieraden buit gemaakt in een woning aan het Lariksplein in Rotterdam. De politie schat de waarde op 25.000 gulden. Het spul lag uitgestald in een vitrine. Het slot van de Tour de France was symbolisch voor de hele ronde. Gisteren, op de laatste dag van 's werelds zwaarste wielerstrijd, kwa men Bernard Hinault en Joop Zoetemelk als koplo pers Parijs binnen rijden. De laatste rondjes op de Champs Elysées werden een ware triomftocht voor de Grote Twee, die aan het ein de van de "mooiste Tour" sinds jaren nog even een ge vecht van man-tegen-man uitvochten. Het werd ge wonnen door Bernard Hi nault, die ook de dag daar voor al had gezegevierd en die zich in Parijs kon laten huldigen als de grote win naar. De Fransman was ech ter sportief genoeg om ook Joop Zoetemelk, zijn enige echte rivaal, te eren. Joop zelf werd uitgeroepen tot de strijdlustigste renner en kon dan ook terugkijken op één van zijn beste ronden. Hij heeft zich inmiddels echter wèl voorgenomen in de toe komst niet meer automa tisch de Tour te rijden. "Ik ben met mijn 32 jaar op een leeftijd gekomen, dat ik van keer tot keer zal bekijken of ik start". Voor de debutanten Jo Maas en Johan van de Velde zal dat geen punt zijn. Maas manifesteerde zich met zijn zevende plaats (achter Kuiper die vierde werd) als "een grote belofte". Van de Velde heeft "erg veel ge leerd". Vrij Spel ditmaal ook voor de Spartakiade. De generale repetitie voor de Olympi sche Spelen van 1980 werd zaterdag in Moskou op bijna griezelig perfecte wijze ge opend, Arno Körmeling, de enige Nederlandse atleet die op de Spartakiade uitkomt, bereikte de finale van de 800 meter PAGINA'S 9-14 I Nederlandse bus in Beieren uitgebrand PAGINA 5 I Vluchtelingenconferentie in Genève een succes PAGINA 7 Vakbondsbestuurders heb ben weinig aandacht voor vrouwenproblemen PAGINA 6 ALMELO (GPD) - Een 31-jarige vrouw uit Almelo heeft vanmor gen haar vierjarig zoontje met een mes gedood. De vrouw die onder behandeling van een psychiater was, is volkomen overstuur naar een Almelo's ziekenhuis overge bracht en kon nog niet door de politie worden gehoord. De vrouw heeft volgens de politie in een vlaag van verstandsverbijste ring gehandeld. Op het moment van de daad was zij alleen thuis. 4 weken lang het /Leidsch dagblad ter kennismaking voor de HALVE PRIJS O Ik ga liever met over 1 nacht i|s en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunl mi| m i v heden ais abonnee noteren en krijg dan de eerste 4 weken de krant voor de halve pri|s Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidscn Dugblad Antwoordnummer 214 Le.der^^

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1