Pan-Afrikaans persbureau opgericht 'Nieuw tijdperk voor platteland' Carter aanvaardt ook ontslag Schlesinger Ze weten niet hoe ze moeten ritselen Craxi gaat door met zijn formatiepogingen Clandestiene beweging in i 'schoot' van Iraanse leger Picasso s naar Prado 9Guernica KOEWEITS BLAD BESCHULDIGT VS VAN KAPINGSACTIE Nederlandse presentie in het Europese Parlement miniem 21 JLLi ujjy PAGINA 9 ROME (AP) - De Italiaanse so cialist Bettino Craxi heeft gis teren gezegd dat hij zijn po gingen om een nieuwe rege ring te vormen ondanks een afwijzende opstelling van de christen-democraten nog niet zal opgeven. De christen-democraten heben gelegd dat zij Craxi op grond van de tot nog toe gevoerde onderhandelingen niet kun nen steunen. Zij verlangen van hem dat hij in het open baar ontkent ook maar enig voornemen te hebben om samen met de communisten een alternatieve linkse rege ring te vormen, communisti sche stemmen in het parle ment weigert en in streken waar de twee linkse partijen in de plaatselijk en regionale besturen samenwerken met de communisten breekt. Volgens politieke waarnemers zal een groot aantal leden van Craxi's partij weigeren de formateur, te steunen indien hij op zulke wijze met de communisten zou breken. Craxi sprak de hoop uit dat ver dere onderhandelingen een oplossing voor de problemen zullen opleveren, ik zal Olij ven proberen een regering te vormen, zei hij. Craxi werd door de socialisti sche president Sandro Pertini tot formateur benoemd, na dat de christen-democraat Giulio Andreotti er niet in gelaagd was een coalitie te vormen en de politieke crisis in Itilië tot een einde te bren gen. MONROVIA (LIBERIA) (AP) - Op de topconferen tie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid (OAE) alhier is formeel de oprichting bekendge maakt van een Pan-Afrikaans persbureau. Het hoofdkantoor ervan zal worden gevestigd in Dakar, de hoofdstad van Senegal. De 36-jarige Sjeik Oesman Diallo, directeur van de dere Afrikaanse landen die tot de organisatie be horen. De voornaamste taak van de nieuwsdienst is in de Afrikaanse landen een eigen stelsel op te richten voor de voorziening van nieuws uit Afrika en daarbuiten aan de eigen kranten, radio en televi sie. afdeling voorlichting van de OAE, is benoemd tot Het besluit tot vorming van het persbureau was directeur-generaal van het nieuwe bureau en om te beginnen voor een periode van drie jaar. Diallo, die komt uit Niger, heeft rechten en journa listiek gestudeerd aan de universiteit te Parijs. Hij is al 10 jaar verbonden aan het secretariaat van de OAE dat is gevestigd in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Het bureau zal op 10 oktober aan het werk gaan. Het unaniem genomen alhoewel twee leden, Tsjaad en Marokko, niet mee hadden gestemd. Tsjaad niet uit protest omdat er getwijfeld wordt aan de wettigheid van zijn regering, en Marokko niet omdat dit donderdagmiddag de vergadering had verlaten als protest tegen de houding van een aan tal landen tegen zijn inlijven van een deel van de vroegere Spaanse Sahara. omvat vijf regionale centra in Afrika en zal over Ook gisteren heeft de Marokkaanse delegatie zich onafhanWpliiWp mpHpwprkers beschikken in niet laten zien. TEHERAN - In het Iraanse leger is 4 een clandestiene beweging opge- }j. richt die genoemd wordt "bewe- 1 ging van het Iraanse nationale le ger" (MANI) en waarvan militai ren lid zijn. In een eerste nieuwsbrief die het w Franse persbureau AFP in Tehe- ran ontving stond dat het doel van de nationalistische beweging onder meer is het 'behoeden van de eenheid, de soevereiniteit en e de gebiedsonschendbaarheid lt van Iran". "Deze beweging is gevormd om uitvoering te geven aan de aspira ties van de Iraniers en voor het steunen van de vaderlandslie vende krachten en de bewegin- J gen die begaan zijn met sociale en 1 economische gerechtigheid en de organisaties die gekant zijn tegen het imperialisme van oost en west", aldus het vlugschrift. i De beweging in het leger verklaart zich toegewijd aan een Iran dat, vrij, modern en democratisch is en waar de individuele en sociale rechten geëerbiedigd worden". De 'beweging van het Iraanse na tionale leger' zegt tenslotte dat het de 'verworvenheden van de revolutie' wil bewaren en 'elke afwijking naar links of rechts of in de richting van reactionaire, on-Iraanseen anti-nationale ideologieën, afweren'. Landbouwconferentie beëindigd ROME (ANP) - De slotverklaring van de wereldlandbouw- conferentie, die gisteren in Rome na negen dagen is beëindigd, bevat richtlijnen ten gunste van de arme plat telandsbevolking over de hele wereld. k. DAR ES SALAAM-Koningin Elizabeth is gisteren in Dares Salaam aangekomen vooreen officieel bezoek van drie dagen aan Tanzania. Zij wordt vergezeld door haar echtgenoot prins Philip en haar zoon, prins Andrew. Tanzania is de eerste stop van een 17-daagse rondreis die de vorstin door vier Afrikaanse landen - Tanzania, Malawi, Botswana en Zambia - maakt. Duncan opvolger WASHINGTON (Reuter) - President Carter heeft het ont slag aanvaard van een van zijn meest aangevallen minis ters, James Schlesinger van energie. Edouard Saoema, secretaris-gene raal van de FAO (de voedsel en landbouworganisatie van de Verenigde Naties) noemde de uitslag van de conferentie een "mijlpaal op de lange en moeilij ke weg tot uitbanning van ar moede en honger". Volgens hem treedt er nu een nieuw tijdperk in voor het platteland. De deelnemers aan de landbouw conferentie zijn het er over eens geworden dat elk land passende maatregelen neemt ten aanzien van de landbouwhervorming. De FAO wordt ingelicht over de be- Volgens regeringskringen in Was hington zal hij worden opgevolgd door Charles Duncan, nu tweede man op het ministerie van defen sie. Schlesinger verscheen gisteren voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden om te praten over het nieuwe energiepro gramma van de regering. In de loop van de dag had zijn depar tement laten meedelen dat hij er niet zou zijn. Schlesinger heeft in de loop van zijn ministerschap veel leden van de Senaat en het Huis van Af gevaardigden tegen zich inge nomen en zij hebben op zijn af treden aangedrongen. Schlesin ger is Carters vierde kabinetslid dat zijn ontslagaanbod gehono reerd ziet. Reeds eerder kregen hun ontslag minister van finan ciën Blumenthal, minister van gezondheid, onderwijs en sociale zaken Califano en minister van justitie Bell. Zij worden opge volgd door respectievelijk Wil liam Miller, Patricia Roberts Har ris en Benjamin Civiletti. De ministersontslagen hebben gis teren hun beslag gekregen met het heengaan van minister van verkeer Brock Adams. Over Schlesinger is nog meegedeeld dat hij begin oktober opstapt en zijn portefeuille overgeeft aan Duncan, die zich overigens me dio augustus al op het departe ment van energie gaat inwerken. Europese ministers te gul STRAATSBURG - De Europese ministers van landbouw ge ven teveel geld uit zonder zich de financiële consequenties daarvan bewust te zijn. Deze uithaal deed het met begro tingszaken belaste lid van de Europese commissie, Christopher Tugendhat, tij dens het openingsdebat van het Europese parlement over de EG-begroting voor 1980. Tugendhat zei dat de verho ging van de landbouwprijzen met 1 procent waartoe ver leden maand is besloten de uitgaven voor landbouw ver groot met 1,7 miljard dollar afwel acht procent vande to tale begroting. Hij zei verder dat het meeste geld besteed wordt aan het in standhouden van overschot ten en dat de zuivelsector maar liefst 27 procent in be slag nam van de Europese landbouwbegroting. Volgens hem is het niet zo verwonder lijk dat de Europese begroting sneller groter wordt dan de begroting van de landen af zonderlijk, wanneer de land bouwministers zich niet we ten te beheersen. In de herfst- wordt het budget van de EG in details besproken. reikte resultaten en wordt ge machtigd om samen met andere VN-organisaties de noodzakelij ke hulp te verlenen. Verder zal de FAO op nationaal en internatio naal niveau de resultaten analy seren en een oogje in het zeil houden. De 100 ministers en meer dan 1000 afgevaardigden uit bijna 150 lan den zijn het erover eens dat land bouwhervorming en maatrege len voor de ontwikkeling van het platteland een eerste vereiste zijn voor de economische groei en een gelijke verdeling van de inko mens. Verder moeten politieke, economische en sociale voor waarden gelden om resultaat te bereiken. Betrokken De plattelandsbevolking moet bij de beslissingen worden betrok ken. Er moet vooral rekening worden gehouden met de aller armsten. Wijziging van grondbezit en van machtverhoudingen waren het belangrijkste onderwerp van ge sprek. Hierbij kwamen ook de grote meningsverschillen aan het licht. De socialistische afgevaar digden waren voor het stichten van coöperaties en staatsbedrij ven, terwijl de vrye-markt-lan- den pleitten voor het oprichten van kleine bedrijven, die op vrij willige basis met elkaar zouden samenwerken. Ook over schade vergoeding bij onteigening lie pen de meningen uiteen. Acht tien landen hadden graag in de slotverklaring een clausule op genomen gezien volgens welke elk land naar zijn eigen wetten compensatie zou geven bij natio nalisering van gronden. Dit voor stel werd afgekeurd. MIAMI, FLORIDA - Ex-president Anastasio Somoza van Nicaragua heeft Miami in Florida gisteren veriatenen en is aan boord van een jacht vertrokken naar de Ba- hama-eilanden. Somoza heeft laten doorschemeren dat hij een dag of tien op de Ba- hama-eilanden verblijft. Waar precies heeft hij niet willen zeg gen. Wel onthulde hij dat hij an dere reisplannen heeft en onder meer naar Australië wil. MADRID (Reuter) - Pablo Picas so's befaamde schilderij 'Guerni ca' wordt binnen achttien maan den overgedragen aan het Pra- domuseum in Madrid. Picasso overleed zes jaar geleden in Parijs. Hy wilde dat zijn enorme schilderij over het bombarde ment op de oude Baskische hoofdstad in de Spaanse burger oorlog in Spanje zou belanden, maar pas na de dood van generaal Franco en de wederinvoering van de democratie. De onderhandelingen over de plaats waar 'Guernica' uiteinde lijk ondergebracht zou worden, zijn gevoerd sinds Franco's dood in 1975. Voor de Spaanse regering ver klaarde Javier Tusell gisteren dat de besprekingen tussen premier Adolfo Suarez en Picasso's zaakwaarnemer Roland Dumas, hadden geleid tot de overeen komst dat het schilderij tegen 1981, de honderste verjaardag van Picasso's geboorte, aan Spanje zou worden teruggege ven. 'Guernica' hangt sinds 1956 in het museum van moderne kunst in New York, maar de directie van het museum is het ermee eens dat het schilderij uiteindelijk in Spanje terecht moet komen. In Spanje zelf onstond een con troverse over de plaats waar Guernica zou worden opgehan gen. Niet alleen Guernica maar ook Malaga, geboorteplaats van Picasso, eiste het werk op. Tusell deelde mee dat het het pronkstuk zou zijn van officiële vieringen van Picasso's geboorte. De mogelijkheid dat een apart Picassomuseum in Madrid wordt gebouwd noemde hy 'niet erg waarschijnlijk. De Franse regering heeft al een his torisch pand in Pary s gekocht om er het in Franse handen zijnde werk van Picasso in tentoon te stellen. Tien miljoen extra voor hulp aan vluchtelingen GENÈVE (ANP)- Minister Van der Klaauw heeft op de conferentie over Zuidoostaziatische vluchte lingen in Gnève aangekondigd, dat de Nederlandse regering een bedrag van tien miljoen gulden beschikbaar zal stellen voor hulp aan de vluchtelingen. Het geld is bestemd voor het speciale pro gramma dat de hoge commissaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen, Poul Hartling, heeft opgesteld. Nederland, zo deelde minister Van der Klaauw voorts mee is bereid met het hoge commissariaat sa men te werken aan specifieke projecten in Laos, die ten doel hebben zodanig economische omstandigheden te scheppen dat de uittocht van vluchtelingen tot staan komt en hun eventuele te rugkeer wordt vergemakkelijkt. Al eerder had Van der Klaauw's Ja panse collega, Sunao Sonoda, la ten weten dat Japan zijn bydrage aan het speciale programma voor Zuidoostazië zou verhogen van 25 tot 50 percent. WASHINGTON - De tiende verjaardag van de eerste landing op de maan is gisteren grootscheeps gevierd. Op de foto staande voor een maanlander van het type waarmee zij destijds voet op de maan zetten staan vlnr) Michael Collins (hij bemande het moederschip Colubia),Neil Armstrong en Edwin Aldrin. KOEWEIT (AP) - Een dagblad in Koeweit heeft gisteren de be schuldiging geuit dat de Ver enigde Staten een kaping van een olietanker in de Golf van Perzië beramen en deze actie de Pale stijnse Guerrillabeweging in de schoenen willen schuiven. "Wij kunnen de mogelijkheid niet uitsluiten, dat de Amerikaanse centrale inlichtingendienst be roepsterroristen heeft aange trokken om een dergelijke op dracht uit te voeren, teneinde een rechtvaardiging te verkrijgen voor het uitvoeren van de Ameri kaanse militaire dreigementen om de oliestaten binnen te val- len", aldus het blad Al-rai Al-aam. De krant leverde commentaar op een in Washington door woord voerder Hodding Carter van het ministerie van buitenlandse za ken uitgesproken waarschuwing, dat olietankers in de Golf van Perzië aanstaande maandag be dacht moeten zijn op een ka pingspoging. "Het Amerikaanse plan is ook be doeld om de Palestijnse bevrij dingsorganisatie een zware slag toe te brengen en de (Arabische) golfstaten een vijandige houding tegen de Palestijnen te doen aan nemen, door de indruk te wekken dat de kaping een Palestijnse ac tie zou zijn", aldus Al-rai Al-aam. PRAAG (AP) - De premier van Tsjechoslowakije, Strougal, heeft de nieuwe Junta van Nicaragua gelukgewenst met de overwin ning en gezegd te hopen dat er tussen de twee landen spoedig vriendschappelijke betrekkin gen zullen ontstaan. In diplomatieke kringen wordt verwacht dat Praag het nieuwe regime in Nicaragua spoedig zal erkennen. (Van onze correspondent) STRAATSBURG - De eerste vol tallige bijeenkomst van het on langs door ruim 100 miljoen in woners van de negen landen van de Europese Gemeenschap ver kozen Europese parlement be gon deze zomerse week in het bloemrijke Straatsburg met een toespraak van Louise Weiss. De ze 86-jarige Francaise, die al jaren geleden haar zes boekdelen om vattende memoires schreef, viel de eer van eerste spreker ten beurt als oudste lid van de nieuw ste en meest exclusieve club van West-Europa. Louise Weiss vertelde hoe ze al ver voor de Tweede Wereldoorlog aan de zijde van een pro-Europa gezinde Engelsman ijverde voor de pan-Europese ideaal, wat dat ook precies wezen moge. Deze Arthur Henderson, een Labour- lid nog wel, placht na een gedach- tenwisseling met enige verlichte geesten wel eens op te merken: „Vrienden, ik zoek hier naar een proletariër". Het is niet bepaald moeilijk varian ten te maken op bekende of min der bekende uitspraken. Niette min is er een hoog waarheidsge halte in de variant die zich na de eerste politieke schermutselin gen in het nieuwe Europese par lement by de oplettende waar nemer opdringt „Vrienden, ik zoek hier naar een Nederlan der". Want, als de voortekenen niet be driegen, is de presentie van Ne derland in het 410 leden grote ge zelschap dat de bevolking van de Europese Gemeenschap verte genwoordigt, nu te rangschikken in de categorie van kleine landen. Dat geldt natuurlijk - maar dat is geen verrassing - zuiver getals matig: de vier grote EG-landen Duitsland, Frankrijk, Engeland en Italië hebben elk 81 vertegen woordigers naar Straatsburg af gevaardigd, tegen Nederland 25 en België 24. Belangrijker maatstaf bij de verde ling van de Nederlandse invloed in de „Europese vergadering", zoals de Fransen hardnekkig volhouden, is de kwaliteit van de inbreng. Daarover kan nu nog geen definitief oordeel worden uitgesproken, maar te oordelen naar de gebeurtenissen van de afgelopen weken zijn angstige vraagstekens op hun plaats. zing als vijfde socialist onder de vice-voorzitters aan het feit dat de enige afgevaardigde van Groen land zich bij de socialistische fractie aansloot, die daarop „recht had" op vijf in plaats van vier vice-voorzitters. In zijn eigen socialistische fractie - overigens een heterogeen gezel schap met Duitse sociaal-demo craten, Franse socialisten en anti- EG-gezinde Britse Labourmen- sen - haalde Vondeling maar vijf tien van de 96 stemmen toen ge- vloed te kunnen uitoefenen. Bij het manoeuvreren om de ver deling van de belangrijke posten bleken de Belgen in het Europese parlement veel handiger dan hun Nederlandse collega's. Ernest Glinne, een linkse Waal, werd bij de socialisten tot fractievoorzit ter gekozen toen de Nederlanders met Vondeling als kandidaat kwamen, nadat bijvoorbeeld de Duitse SPD-ers (35 in getal) al hun steun aan Piet Dankert had den toegezegd. In vroeger jaren, toen bijvoorbeeld Henk Vredeling nog gewoon parlementslid was, werd in Straatsburg en Luxemburg wel gesproken van een Nederlandse „mafia" Nederlanders waren voorzitter van de belangrijke commissies uit het parlement en hadden op grond daarvan veel invloed. Ondanks hun relatief ge ringe aantal - 14 van de 198 - wis ten ze er politiek veel van te ma ken. Belangrijke factor was daar bij wel dat Europa nog sterk tot de verbeelding sprak en het Eu ropese parlementaire werk met aandacht werd gevolgd. In het vernieuwde Europese par lement is de Nederlandse presen tie tot een minimum terugge drongen. Anne Vondeling, oud- voorzitter van de Tweede Kamer, die met veel ambities en grote verwachtingen afreisde naar Luxemburg - waar de fracties voor het eerst bijeenkwamen - en Straatsburg, werd één van de twaalf vice-voorzitters van het parlement. Hy dankt zijn verkie- kozen moest worden om een frac tievoorzitter aan te wijzen. Maar ook Bouke Beumer, lijsttrekker van de christen-democraten, werd al snel duidelijk dat hij maar weinig ruimte krijgt voor een eigen „progressief Neder landse lijn binnen de CDA-frac- tie, die wordt gedomineerd door de Duitse en Italiaanse christen democratie. Beumer liet in Luxemburg, na de eerste fractievergadering, blijken bezorgd te zyn over de koers van de christen-democratische frac tie, die bijvoorbeeld niets wil we ten van samenwerking met de socialisten. Beumer wil de mo gelijkheden daartoe wel open houden. Maar onafhankelijk op treden wordt met name door de Duitse CD-afgevaardigden, die ook een pan-Europeaan als Otto von Habsburg in hun midden hebben, niet op prijs gesteld. Binnen de ruim honderd man tellende CD-Fractie moet de Ne derlandse afvaardiging nog veel aan gewicht winnen om echt ïn- Dankert maakte een goede kans om de belangrijkste post in de West- europese socialistische samen werking te verkrijgen, maar werd niet gesteund door zijn Neder landse partijgenoten. De door de Europese wol geverfde Dankert haalde daarop snel de functie van woordvoerder namens de socia listische fractie over begrotings zaken binnen - over de begroting mag het Europese parlement binnen bepaalde grenzen daad werkelijk meebeslissen, zodat het hier om een inhoudsvolle po sitie gaat. Bij de christen-democraten gaat dezelfde functie naar de CDA'er Harry Nooteboom, ook een man met ruime ervaring. Donderdag avond zag het ernaar uit dat Frans van der Gun (CDA) als enige Ne derlander nog een voorzitter schap van een commissie uit het parlement, die van sociale zaken, zou krygen. In het oude parle ment mocht ook Annie Krouwel- Vlam (soc.) zich in zo'n voorzit terschap verheugen. Ook op ambtelijk niveau neemt de Nederlandse presentie bij het parlement gestadig af. Onder de hoge rangen - directeur-generaal en directeur - bevindt zich geen enkele Nederlander. Mr. Hans Nord beeindigde zijn functie van secreteris-generaal om voor de liberalen afgevaardigde in het nieuwe parlement te worden. Tot nu toe is er geen serieuze Neder landse kandidaat voor zijn op volging. Wel hebben zich twee Belgen aangemeld, onder wie se nator Maurice Dewulf, die als ar gument naar voren kan brengen dat hij elf kinderen moet groot brengen. Ambtenaren en fractie-medewer kers die het klappen van de zweep kennen, hebben het eerste optreden van de nieuwe Europe se parlementariërs uit Nederland deze weken aangezien met ver bijstering, vermengd met mede lijden. „Ze weten niet hoe ze moe ten ritselen", is de algemene klacht „Ze hebben vaak het ge lijk van de vismarkt, maar bij Ita lianen en Fransen kryg je anders voldoening dan bij ons in het ho ge Noorden", voegen ze eraan toe. Er was ook een vleugje medelijden, bijvoorbeeld met de nieuwver- kozene die meldde dat hy dade lijk aan de slag wou en niet wilde wachten op de afloop van proce duregevechten, eindeloze stem mingsrondes en filibusterprak- tijken van Italiaanse radicalen, die 250 amendementen indien den op twee artikelen van het reglement van orde. Politiek- maken gaat hier nou eenmaal an ders, aldus een ingewijde, hoe onaangenaam dat ook is voor mensen die zich tijdens maan denlange verkiezingscampagnes hebben ingespannen en met overtrokken verwachtingen naar Straatsburg waren gekomen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9