Turken uit kathedraal CDA wil verklaring luchtvaartoverleg Defensie belemmert rechtsbijstand Vangst haring niet erg groot Het trok me van jongsaf' Technische eisen aan 27-mc apparatuur Wie is de baas in kerk? Een kwaliteits motor heeft recht op kwaliteits service. ZATERDAG 21 JULI 1979 9? UTRECHT (GPD) - De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) is boos op het ministerie van''defensie dat zij pas gisteren op de hoogte is gesteld van een telegram waarin soldaten in Li banon vragen om rechtsbijstand van burgeradvocaten. Volgende week dinsdag moeten 21 dienst plichtigen voor de mobiele krijgsraad in Haris - het hoofd kwartier van het Nederlandse Unifil-detachement - terecht staan. Twintig wegens het slapen tijdens wachtdiensten, één van wege hasj bezit. De VVDM voelt „zich gepakt" dat het bewuste telegram, dat dins dag via de militaire kanalen bij Defensie binnenkwam, in een bureaula is blijven liggen. Vol gens WDM-secretaris Eric van Boven wekt een dergelijke han delwijze op zijn minst de indruk dat er op burgeradvocaten geen prijs wordt gesteld. „We hebben de hele week geprobeerd contact met de verdachte Unifil-soldaten te maken. Van Defensie kregen wij te horen dat er op ons tele gram van maandag naar Libanon door de betrokken dienstplichti gen niet was gereageerd. Het is wel verdacht dat, nu de persme dia zich ermee hebben bemeoeid, ineens dat telegram boven tafel komt". Volgens de WDM wilde defensie van de processen „een militair onderonsje maken". De voorbe reidingen zijn buiten de VVDM om geregeld. Toen de rechter commissaris alle voorbereidin gen had getroffen - het draaiboek al kant en klaar was - werd de zaak naar buiten gebracht, aldus de WDM-secretaris. Pas afgelo pen maandag werden zij over de data van de rechtszittingen inge licht. Een woordvoerder van het ministe rie van defensie bevestigde van morgen dat het telegram met het verzoek van twee dienstplichti gen om rechtsbijstand door een burgeradvocaat dinsdag bij De fensie is binnengekomen. Een woordvoerder van het Contact bureau Libanon echter belde vanmorgen de WDM op met de mededeling dat zojuist een tele gram was onen. De VVDM vindt het een kwalijke zaak dat zij nu pas maatregelen kan nemen om twee of drie advo caten naar Libanon te sturen. Nog erger is het, aldus Van Bo ven, dat de raadslieden zich niet behoorlijk op het proces hebben kunnen voorbereiden. Ze hebben nog geen proces-verbaal kunnen inkijken. „We zullen alles in het werk stellen om, als de straffen ongunstig voor de dienstplichti gen uitvallen, hun te adviseren in hoger beroep te gaan". De VVDM is ook boos omdat zij ge bruik moest maken van burger- communicatiemiddelen die via Israél lopen. De militaire autori teiten gaven de WDM geen toe stemming via de militaire lijnen telegrammen naar de verdachten te sturen. Eric van Boven: „Wij willen de betrokken soldaten er op wijzen dat ze gratis over een burgeradvocaat kunnen be schikken. Wij hebben drie advo caten van onze juridische com missie in de startblokken staan. Maar de jongens moeten eerst kenbaar maken dat ze van ons aanbod gebruik willen maken. Het is bekend dat de communica tie met Libanon, via Israël, uiterst traag gaat. Als we via de militaire kanalen hadden kunnen werken dan hadden we onze VVDM-con- tactpersoon al lanen bereiken. We vinden het erg kwalijk dat de fensie nu op zijn minst de indruk wekt op burgeradvocaten geen prijs te stellen". Volgens de WDM-secretaris is de hele voorbereiding van de pro cessen buiten hem om geregeld. Toen een redacteur van het VVDM-blad Twintig vorige week vrijdag naar defensie over de op handen zijnde krijgsraadzitting belde, wist niemand nog iets over de zittingsdatum. Zelfs generaal de Geus van personeelszaken Koninklijke Landmacht ontken de maandag tegenover de VVDM dat op korte termijn de mobiele krijgsraad naar Libanon zou af reizen. Volgens Eric van Boven is hier sprake van doorgestoken kaart. Bluyssen blijft zich inzetten 'S-HERTOGENBOSCH (GPD) - Een tiental Syrisch-or- thodoxe Turken heeft gistermiddag de kathedraal St. Jan in Den Bosch verlaten. Volgens diaken Hana Ayden, geestelijk leider van de Turken, zullen de laatste Turken vandaag de kathedraal verlaten. Het groepje Turken dat donderdagavond al uit de St. Jan was vertrokken, is te ruggegaan naar het opvangcentrum in Nunspeet, waar ze aanvankelijk vandaan kwamen. Met haar schamele bezittingen verpakt in plastic zakken wacht deze Turkse vrouw met haar dochtertje op het vertrek uit de Sint Jan. Bisschop Bluysen heeft in een brief de Turken bedankt voor „de uitste kende houding" die zij in de kerk hadden aangenomen. De rust en de properheid werd door hem met na druk genoemd. Hij stelde dat de kerk altijd als Gods huis herken baar was gebleven, ondanks het be zoek van de Turkse vluchtelingen. In de brief schrijft de bisschop, dat hij zich zal blijven inzetten voor de 26 mensen die illegaal in Nederland zijn een oplossing te vinden. Bluy sen is nog steeds in onderhandeling met een land, waarvan hij hoopt dat de Turken daar kunnen worden opgevangen. Tot september mogen zij in elk geval nog in ons land blij ven. Onderkomen Inmiddels hebben al verscheidene Tufken het andere toegewezen on derdak opgezocht. Diverse families hebben een goed onderkomen ge kregen in het leegstaande kantoor van de Godshuizen in 's-Hertogen- bosch. Ook in de school van de Zus ters van Liefde in Schijndel wordt ruimte vrijgemaakt om Turkse vluchtelingen op te vangen. De aftocht uit dé kathedraal is niet gemakkelijk geweest. Sedert Goe de Vrijdag van dit jaar bivakkeer den de ruim 135 Turkse christenen in de Sint Jan, en dat leverde uiter aard nogal wat problemen op. Via de hulp van het Rode Kruis, van vrijwilligers en de Gewestelijk Ge neeskundige Dienst in 's-Herto- genbosch is geprobeerd het verblijf zo licht en aangenaam mogelijk te maken. Er was nog een ander probleem: de Turken, die geen van allen over de noodzakelijke legitimatie beschik ken, meenden dat de bisschop wel voor dergelijke papieren zou kun nen zorgen. Dat is echter niet mo gelijk, omdat kerk en staat in Ne derland strikt zijn gescheiden. De Turken hadden daar echter geen begrip voor. Er is nu een tussenoplossing ge vonden. Mgr. Bluysen heeft hun allen de brief, die werd voorgele zen, gegeven en bovendien een kaart met zijn foto, handtekening en een stempel. Papier In de pastorie zijn deze zaken sa mengevoegd en aan de verblijvers aangeboden. Sommigen hebben nu de foto van de bisschop aan de brief vastgeniet, vergezeld van hun eigen pasfoto met naam, leeftijd en adres, en er op die manier een soort eigen identiteitspapier van gemaakt. Dit papier heeft uiteraard geen enkele waarde. Niettemin weigerde een aantal Turkse gasten de kathedraal te verlaten als zij niet over een der gelijk papier konden beschik ken. Het vertrek uit de kathedraal in Den Bosch betekent, zoals het er nu voorstaat, nog geen oplossing voor de Syrische christenen in Neder land. Wat de toekomst gaat bren gen, is nog een open zaak. Vaststaat wel dat de kathedraal in 's-Herto- genbosch gediend heeft als plaats van asiel voor een minderheids groep, die in ernstige nood ver keert. Asiel-verlenen, is een van de oudste taken van de kerk. Daaraan is in elk geval antwoord gegeven. Of de vluchtelingen binnenkort een gelukkiger toekomst tegemoet gaan, zal men moeten afwach ten. DEN HAAG (GPD) - Het misluk ken van het luchtvaartoverleg met Israël is voor de Tweede- Kamerfractie van het CDA aan leiding geweest schriftelijke vra gen te stellen aan staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). Namens de fractie wil het kamerlid Van Zeil weten welke gevolgen het mislukken van het overleg voor het lucht- vaartverkeer tussen ons land en Israël heeft. Ook wil hij weten of het tijdig bereiken van een nieu we overeenkomst volgens de staatssecretaris nog mogelijk is. Staatssecretaris Smit-Kroes is on langs met lege handen uit Tel Aviv teruggekeerd, nadat zij van de Israëli's nul op haar request DEN HAAG - In de Staatscourant zijn de eisen gepubliceerd, waar aan de apparatuur die door radio zendamateurs wordt gebruikt op de 27 mc-band moet voldoen. De eisen hebben onder andere be trekking op de mechanische con structie en elektrische opbouw van de gebruikte apparatuur, de werkfrequenties en aansluitin gen. In de eisen is vastgelegd dat alle apparatuur moet zijn goed gekeurd door de PTT. Begin van dit jaar werd bekend dat voor de amateurs 22 kanalen op de 27 mc-band zouden worden vrijgegeven. Tegelijkertijd werd bekendgemaakt dat de amateur- zenders zich aan strakke voor schriften moeten houden. Het gebruik van zelf gemaakte "bak kies", zoals de apparatuur meest al wordt genoemd, wordt aan banden gelegd. Het zenden op de 27 mc-band is gebonden aan ver gunningen, waaraan nu tevens de technische eisen worden gekop peld. De zendamateursvereniging Bur gerband Hulpdienst (BBHD) is blij met het vrijgeven van een aantal kanalen op de 27 mc-band, maar voorziet oorlog tussen de illegale en legale zendamateurs. De band raakt overvol door de grote groep illegalen (circa 60.000), waardoor de legalen er praktisch niet meer tussen kun nen komen. Secretaris Wim Kok van de vereni ging reageerde hiermee op de publikatie in de Staatscourant betreffende de technische eisen voor de 27 mc-zendapparatuur. Hij zei verder van plan te zijn con tact op te nemen met Tweede- Kamerleden. Zij zouden mis schien een wetswijziging kunnen voorstellen om in plaats van de FM-band net als in andere landen de AM-band voor zenders be schikbaar te stellen. Vooral Ne derlandse vrachtwagenchauf feurs in het buitenland met een FM-radiotelefoon aan boord hebben daar bij onderlinge con tacten moeilijkheden mee. Volgens Kok heeft Nederland ove rigens voor FM gekozen om ille gale zenders gemakkelijker op te sporen. Geen porto meer op bankopdracht AMSTERDAM (GPD) - De Neder landse banken zijn van plan hun klanten de mogelijkheid te bie den hun betalingsopdrachten portvrij naar de bank te sturen. Daarmee zal een einde komen aan het concurrentienadeel dat de banken op dit gebied hebben ten opzichte van de Postgiro. Dit staat in het personeelsblad van de Nederlandse Middenstands Bank „Naar meer binding". Het blad noemt als vermoedelijke in gangsdatum 1 oktober 1979 en zegt dat het besluit onlangs is ge nomen in het college van overleg van de gezamenlijke banken. De manier waarop een en ander zal moeten worden gerealiseerd, is nog bij de banken in studie. Een woordvoerder van de Neder landse Bankiersvereniging in Amsterdam noemde het bericht nogal voorbarig. Volgens hem streven de banken al lang naar het gratis verzenden van beta lingsopdrachten, maar de onder handelingen daarover, met name met de PTT, zijn nog in een pril stadium. Wanneer en hoe dat al les concrete resultaten zal ople veren, valt op dit moment niet te zeggen, zo zei hij. had gekregen om de KLM vaker en met grotere vliegtuigen op Tal Aviv te laten vliegen. Momenteel mag in tegenstelling tot de KLM de Israëlische maatschappij El Al wel onbeperkt op Schiphol vlie gen. De KLM daarentegen mag slechts maximaal vijf maal per week en dan nog met (relatief kleine) DC- 8-vliegtuigen, naar Israël vliegen. Ter vergelijking. El Al voert vrij wel alle vluchten uit met de veel grotere Boeing-747. Ook de Is raëlische chartermaatschappij KAL ondervindt geen beperkin gen bij het uitvoeren van vracht- diensten op het traject Tel Aviv- Schiuphol. Aan de hand van deze gegevens, plus het feit dat Israël aan Zwit serse en Amerikaanse vliegtuig maatschappijen veel minder be perkingen oplegt, vraagt Van Zeil de bewindsvrouw hoe het besluit van de Israëlische regering te rijmen valt met a. de ook door Israël aanvaarde liberalisering van de luchtvervoersregimes; b. de gebruikelijke wederkerigheid in de kringen van de burger luchtvaart; c. de vriendschappe lijke betrekkingen tussen ons land en Israël en d. het in Israël sterk levende beginsel van non discriminatie. ZWOLLE (ANP)- De president van de rechtbank in Zwolle zal via een uitspraak in kortgeding moe ten bepalen wie de baas is in de kerk van de Vrij Hervormde Ge meente uit IJsselmuiden: de ker- keraad of de meerderheid van de manslidmaten (de mannelijke le den van de Vrij Hervormde Ge meente). Achtergrond van het conflict is het besluit van de kerkeraad zich aan te sluiten bij de Gereformeerde Gemeenten van Nederland. De meerderheid van de manslidma ten, aangevoerd door het kerke- raadslid en ouderling T. H. Aar ten, verzet zich tegen de aanslui ting en verwisselde daarom on langs de sloten van de kerkdeu ren. Via het kort geding wil de kerkeraad nu juridisch de aan sluiting bij de Gereformeerde Gemeenten onderbouwen. Een poging van de rechtbankpresi dent mr. F. C. Fliek om achter ge sloten deuren beide partijen als nog bij elkaar te krijgen mislukte gisteren. Aarten en zijn mede manslidmaten verklaarden ech ter de sleutels van de nieuwe slo ten aan de kerkeraad te zullen ge ven als de aansluiting bij de Gere formeerde Gemeente opnieuw ter discussie wordt gesteld. KATWIJK. (ANP) - De Nederland se vissers, die sinds maandag 16 juli ten westen van Ierland en in de Ierse zee haring mogen van gen, hebben deze eerste week nog niet zoveel van die vissoort binnen kunnen halen. Uit de weinige berichten die binnen komen maakt voorzitter L. Ou wehand van de redersvereniging van de Nederlandse zeevisserij op, dat veel treilers na een of twee dagen van matige haringvang sten maar weer zijn teruggekeerd naar de visserij waar ze voordien in de Ierse Aviv-Schiphol mee bezig waren: die op makreel. De Nederlanders zijn er trouwens wel aan gewend dat ze in die wa teren pas in Augustus haring vangsten van betekenis maken. Dat is dan meestal erg grote ha ring, onder meer geschikt om bokking van te maken. Voor Hollandse Nieuwe is ze niet in de wieg gelegd. De Hollandse Nieuwe die bij ons te koop is, is door Deense en Zweedse vissers in het Skagerrak gevangen. Nederlandse visaan- voerders en -verwerkers, vertelt Ouwehand, kopen alle goede Skagerrakharing. Ze wordt deels nog in Denemarken, deels in Ne derland gekaakt om hier als Hol landse Nieuwe op de kar, in het stalletje en in de winkel te belan den. De invoer bedraagt dit jaar al enige duizenden tonnen. ZUNDERT- De 75-jarige Elizabeth Hendrikx uit Zundert is gisteren in haar woonplaats bij een ver keersongeval om het leven ge komen. Ze stak met haar fiets plotseling de Bredaseweg over op het moment dat een vrachtau to naderde. De bestuurder, W. de B., trachtte het slachtoffer nog te ontwijken. Zijn vrachtwagen combinatie ging daarbij scharen en mevrouw Hendrikx werd door de aanhanger geraakt. Ze was op slag dood. Toxopeus: "Ik kijk tevreden terug op mijn leven" Toxopeus over reddingswerk: 99 DELFZIJL (GPD) - V(jf jaar woont hij nu alweer in Delf zijl, in een flat. Zijn geboorte stad heeft hij verkozen boven Oostmahoorn, het Friese dorp waar h(j een legende werd als schipper van de red dingboot Insulinde en als op volger van zijn al niet minder bekende broer Mees. Klaas Toxopeus, over hem hebben we het, is echter in rustiger vaarwater geraakt. Dat mocht ook best eens want gisteren vierde hij zijn 75e verjaar dag. Denk niet dat de schipper in de nadagen van zijn zo werkza me leven thuis zit te verpiete ren. Het tegendeel is het ge val. Hij staat nog middenin het alledaagse gebeuren. Dat brak hem onlangs bijna op, want toen het echtpaar Toxo peus deelnam aan de avond vierdaagse in Delfzijl, veegde een Gado-bus Klaas in Bie- rum van de weg. Bebloed en geschrokken krabbelde hij overeind, maar na een paar uur was hij alweer zover her steld dat hij de dokter vroeg of hij toch maar niet een bor rel zou nemen... Stil In Oostmahoorn en de zee daar omheen ligt een groot stuk van Klaas' leven. Toch viel het afscheid van het dorp hem niet zwaar. „Het is er zo stil geworden", zegt hij, wijzend op de ingepolderde Lauwers- zee, „dat ik er niet meer zou willen wonen". Daarmee wil hij het verleden allerminst wegdrukken. Hij denkt nog vaak terug aan zijn 33 jaren op de Insulinde, eerst als stuur man en later als schipper. Hij vertelt er graag over, maar wel ingetogen. „Want ik heb er geen behoefte aan mezelf op de borst te kloppen. Dat is ook helemaal niet nodig want wij kregen in ons werk altijd veel waardering. Ook kwam je natuurlijk in aanmerking voor allerlei onderscheidin gen. Ik heb een stuk of dertien van die dingen gekregen, maar ik kijk er nooit naar In totaal heeft Klaas Toxopeus 38 jaar bij het reddingwezen gewerkt. Eerst een paar jaar op de Hilda toen Rottumme- roog nog een kleine eigen reddingsboot had en daarna dus op de Insulinde. In die periode bracht hij samen met zijn bemanning 316 mensen aan wal afkomstig van sche pen in nood. Is het een won der dat de oud-schipper kan verhalen uit tal van roerende brieven en dankbare drenke lingen. Wat trok Klaas Toxopeus zo onweerstaanbaar naar het reddingwezen? „Dat is heel simpel in een paar woorden te zeggen: dat deed je wat. Wan neer er schepen in nood kwamen door stormweer en mensenlevens gevaar liepen, het uiterste te doen om die te redden. Dat trok me enorm aan. Al van jongsaf'. Wilskracht Bang voor de woedende zee is Klaas nooit geweest („Want dan ben je ongeschikt voor het reddingswerk"), maar hij had wel respect voor de ele menten die hij bevocht en hij leerde omgaan. „Ja, natuurlijk wel een paar zekerheden. Je stond samen op een schip dat optimaal zeewaardig was en dat ook een geweldige uitrusting had. Dan had je ook de deskun digheid en vastberadenheid van de bemanning. En dan kun je wel wat klaar maken. Desondanks heb ik wel mo menten gehad dat ik dacht: nu is het gebeurd, maar dan gooide je je er met alle wils kracht tegenaan en dan lukte het". Schipper naast God, dat was Klaas Toxopeus toch ook. „Dat besefte je vooral als je weer uit een situatie was ge komen die onmogelijk leek. Dan dacht je wel eens dat je geluk had gehad. Maar wat is geluk hebben onder dit soort omstandigheden. Ik ver trouwde dan vooral op mijn geloof en daar putje dan toch kracht uit". In zijn flat in Delfzijl kijkt Klaas Toxopeus met een tevreden gevoel terug op zijn leven. Heimwee heeft hij na zijn af scheid, vijftien jaar geleden, eigenlijk nooit gehad. „Alleen de eerste stormnacht na zijn pensionering", herinnert zijn vrouw zich, „was hij erg on rustig. Dat was natuurlijk heel begrijpelijk". Af en toe heeft hij in de jaren na zijn Insulinde-tijd nog als loods gevaren en ook had hij nog een poos een eigen boot. Klaas stelt het nu zonder een schip en als het gemis daar aan hem soms wat al te groot wordt, kan hij altijd nog naar de „kaaimuur" in zijn woon plaats fietsen. „Het mooiste van het leven dat ik gehad heb, vind ik het feit dat ik naar alles terug durf te kijken, voor de volle honderd pro cent". ADVERTENTIE Getrainde service- technici Speciaal gereed schap Alle benodigde on derdelen Jachthaven Poelgeest Haa rlemmertrekvaa rt 16A. Oegstgeest Tel. 071-154054, b.g.g. 156755 een wereld van verschil 1ZJahnsan

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7