„Echt wel blij dat ik er een punt achter kan zetten" Groeien naar een nieuwe levensfase: 65-plus Gevoelens bij pensionering Vergunning voor flat Kaiserstraat Zweilandbad blijft misschien toch open voor zwemverenigingen ZATERDAG 21 JULI 1979 Het wordt steeds meer als wenselijk en zelfs noodzakelijk gezien om oudere werkftemers die a«.n de rand van hun pensionering staan daarop voor te be reiden. Het is tenslotte niet niks om' van de ene op de andere dag van leven volgens een door je werk bepaald ritme over te schakelen op een ritme dat je zelf bepaalt, een leven datje zelf invult. Als je werk de zin gaf aan je leven, moetje nu zelf die zin zien te vinden in andere dingen. Het contact met mensen in het werk valt weg, je inkomen wordt min der. Je gaat je misschien "minder" voelen, nutteloos en overbodig omdat je leeft in een maatschappij waarin de jeugd de toekomst heeft en ouderen niet meer meetellen. Je kunt ineens het gevoel krijgen dat je oud wordt, vooral als je gezondheid dan ook nog minder wordt. Aan de andere kant biedt gepensioneerd zijn tegenwoordig, en dat is nog maar heel kort zo, geweldige nieuwe moge lijkheden. Maar die moet je dan wèl ontdekken. Vanuit deze gedachten zijn vier vormingsinstituten in Noord- Holland in 1967 van start gegaan met een cursus "Pensioen in Zicht" voor werknemers die twee tot drie jaar voor hun pensionering zaten en hun vrou wen. Op dit moment wordt de cursus in zo n vijftien internaatscentra in het land gegeven. De landelijke werkgroep van het project "Pensioen in Zicht", waarin samen werken: Federatie van vormingscen tra, Vereniging van volkshogeschool- werk, Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers, Landelijk beraad voor plaatselijk vormingswerk en Bond van Nederlandse volksuniversiteiten, is naarmate ervaring met het project werd opgedaan tot het besef gekomen dat het beter is de cursisten in hun ei gen woonplaats kennis te laten maken met de dingen die daar voor hun van belang zijn na hun pensioen dan een groep mensen uit het hele land ergens bij elkaar te zetten. De werkgroep is daarom druk bezig het project te regionaliseren, en binnen die ontwikkeling valt ook de cursus voor werknemers van Leidse bedrijven op Oud Poelgeest. De cursus wordt gege ven in samenwerking met K&O in Lei den; de deelnemers verblijven vier da gen intern op Oud Poelgeest en twee dagen bij K&O aan de Oude Vest, in de tijd en op kosten van hun werkgever. Tot nu toe hebben alleen de gemeente, de universiteit en het energiebedrijf "Rijnland" er aan meegedaan. In het programma zitten zowel praktisch punten zoals kennismaking met aller lei instellingen en voorzieningen op sociaal, dienstverlenend en cultureel vlak en voorlichting en gesprekken over Financiën, rechtspositie en ge zondheid, als ruimte voor bezinning op de eigen situatie, de positie van de ou dere werknemer in het bedrijf en in de maatschappij en de te verwachten ver anderingen na de pensionering. De werkgroep van het project "Pensioen in Zicht" is ook steeds meer tot het be sef gekomen dat een dergelijke cursus alléén niet voldoende is wil men ie mand echt begeleiden naai levensfase die na de pensionering aan breekt. De groep heeft daarom kort geleden een soort ideaal-plan opge steld dat ook reëel lijkt een cursus van ongeveer tien dagen, verspreid over bijvoorbeeld anderhalf jaar en ideaal gesproken ook nog een keer een jaar na de pensionering. Dat laatste gebeurt al incidenteel. Blanco De heer Godding, onder wiens leiding de cursussen op Oud Poelgeest staan, zegt dat de deelnemers over het algemeen tamelijk blanco binnen komen. 'Ik heb de indruk dat veel mensen niet voldoende onder ogen zien wat voor enorme veranderingen er na de pen sionering optreden. Je kunt wel zeg gen: ik heb mijn hobby's, maar je ver geet dan dat hobby's hun zin ontlenen aan je werk, als afwisseling. Als je niet meer werkt krijgen ze een andere func tie. Dan heb je op een gegeven moment je laatste postzegel ingeplakt, en wat dan?" "Ik denk overigens," gaat Godding ver der "Dat ze het ook best zonder hob by's redden, als ze maar zin aan hun leven kunnen blijven geven. Je moet oppassen met mensen activiteiten aan te praten, het zit hem erin dat ze bewust een eigen keuze kunnen maken. Het is een enorm moeilijke levenskunst om het juiste evenwicht te vinden: betrok ken blijven bij wat er om je heen ge beurt, maar ook genieten van het feit dat je niet meer hoeft." LEIDEN - De heer Blaauw is in dienst bij gemeentewerken, mevrouw Jansen bij de universiteit en de heer Lavaleije werkt op de gemeentesecretarie. Zij zullen alle drie in 1980 met pensioen gaan, en volgden dit jaar de cursus "Pensioen in Zicht" op Oud Poelgeest en bij K&O. "Waarom, niet?", zegt mevrouw Jansen. "Bij. ons zeiden er een paar: daar ga je toch niet heen, je weet toch wel watje gaat doen na je pensionering? Maar het is een malig datje die cursus kunt doen en mijn nieuwsgierigheid was gewekt. Ik dacht: dat wil ik wel eens horen." "Plus het inzicht dat het nuttig kanzijn," vult de heer Blaauw aan. De heer Lavaleije was ook nog vanwege zijn profes sie, waarin hij zich bezighoudt met maatschappelijke aangele genheden en volksgezondheid, geïnteresseerd. Hij zegt: "Veel mensen weten weinig van alle voorzieningen die er zijn, en heb ben ook geen interesse om zich te oriënteren." Ze hebben het alle vier, ook me vrouw Blaauw was erbij, een erg leerzaam gebeuren gevonden. Iedereen heeft de informatie die voor hem of haar nieuw was op gepikt en ze zijn geconfronteerd met elkanders ervaringen en in zichten. En daardoor geprikkeld tot nadenken. Door die ene deel nemer bijvoorbeeld die zei bang te zijn voor de tijd na zijn 65ste, die zei: "Ik ben jaloers op jullie met al je hobby's, ik heb er maar één en dat is schilderen en be hangen, maar eens raak je uitge schilderd en behangen aan je huis en wat dan?" Abrupt De cursus was geen panklaar ge heel, zegt Lavaleije, maar bood overal openingen, en de anderen beamen die uitspraak volledig. Zij zien niet op tegen de tijd na hun pensionering, al beseffen ze dat die grote veranderingen met zich mee zal brengen. Ze vinden wel dat ze zich op die veranderin gen beter zouden moeten kunnen voorbereiden. De overgang is nu te abrupt. "Je hebt de avond te voren bij wijze van spreken nog een avondvergadering gehad, en de volgende dag mag je niet meer komen," zegt Lavaleije. Lezers schrijven Het Spoortje (2) In uw artikel "Het Spoortje zal wel dra weer volop bruisen van le ven", (Nieuwsspiegel van woensdag) is de datum van op heffing van het spoor niet juist. Ondergetekende heeft als dienstplichtige van 6 R.V.A. als dienstplichtige met het spoortje meegereden naar huis dat Bo venkerk was. De reis duurde in die dagen ongeveer 3 a 4 uur, af hankelijk van het wachten op de overstapperrons. Men stapte He rensingel op en tegen de brug over de Zijl ging het echt met een slakkengang. Daarna'Oud Ade, Rijpwetering, Oude Wetering, Leimuiden naar Hoofddorp, overstappen en wachten op het spoortje naar Aalsmeer, en weer wachten op het spoortje naar Bo venkerk Dan moes' men nog on geveer 20 minuten lópen alvorens thuis te zijn, dat gaat tegenwoor dig veel sneller. Nu duurt dezelf de reis met de bus maximaal één uur en twintig minuten. Maar toen kon je meer genieten met het spoortje, want wat voorbij rolde kon men goed bekijken. De tijd is nu gejaagder. M. den Hartog Timorstraat 16 Leiden Jansen: "Het zou een beetje afbouwen moeten zijn vanaf je zestigste bijvoorbeeld. Het zou veel prettiger zijn om dan alvast wat meer vrije tijd te heb ben, nu weetje eigenlijk niet hoe het zal zijn om niet meer te moe ten werken. Dat dacht ik vroeger ook niet hoor, toen ik 55 was dacht ik: ik kan wel tot mijn hon derdste zo doorgaan. Maar nu, als ik geen zin meer heb om nog iets te doen als ik 's avonds gegeten heb, nu denk ik: voor mij hoeft het allemaal niet meer zo." Onbehagen Ook voor Blaauw en Lavaleije hoeft het niet meer zo. Ze hebben het beiden een beetje moeilijk met de veranderde inzichten waarmee ze in hun werk geconfronteerd worden. Lavaleije: "Wat vroeger geen probleem was is het nu wel, en je wordt er veel meer mee ge confronteerd. De maatschappij wordt harder en je kunt het wat moeilijker verwerken dan vroe ger. Er wordt zoveel spankracht van je gevergd." "En dan zijn er zoveel dingen te genwoordig waaraan je je ergert, maar waar je bijna machteloos tegenover staat. Vroeger had je slechte toestanden, die onder kende je en daar ging je iets voor doen. En nu, onbehagen, je denkt: ik heb mijn leven aan deze maatschappij gegeven, ik heb er dertig, veertig jaar voor gewerkt en nu komt er dit van terecht. Ik ben echt wel blij dat ik er een punt achter kan zetten, en als dat op mijn 64ste kan is het ook goed." Blaauw laat zich er niet over uit, maar denkt er hetzelfde over. Het was niet de mening van iedereen in de groep "Pensioen in Zicht", er zijn er ook die best nog een tijdje door willen gaan. "Maar eens komt de tijd dat je ophoudt. En het is altijd beter om daar van tevoren over na te denken," zegt mevrouw Blaauw. "Mijn man en ik waren er voor die tijd al mee bezig. Hij zal me niet op mijn lip zitten. Een heleboel vrouwen denken: nou komt die man de hele dag in huis, nou gaat ie zeggen hoe ik het moet doen. Bij ons is dat geen probleem, maar ik kan me voorstellen dat het een hele belasting voor een vrouw kan zijn als een man nooit zijn handen laat wapperen. Je moet afspraken maken, want je moet toch samen verder. Daar over zijn we wel na gaan denken door die cursus, hij zei: als jij ziek bent moet ik toch eigenlijk ook kunnen komen. En ik moet toch ook belastingzaken en zo kunnen doen. Je moet elkaar een beetje kunnen vervangen, daarover hadden we eigenlijk nooit ge dacht." Moois Nu ze straks met een vriendelijk woord en een enveloppe met in houd of een andere blijk van waardering naar huis worden ge stuurd zullen ze zich in het gun stigste geval volop storten in lief hebberijen die er door hun werk dikwijls bij ingeschoten zijn en zullen ze zich in het ongunstigste geval stierlijk vervelen. Mevrouw Jansen en de heren Blaauw en Lavaleije zullen, als je hun plan nen hoort, aan dat laatste voorlo pig niet toekomen. Blaauw: "Helemaal geen probleem, ik heb een hoop plezierige dingen te doen. Twee hobby's, muziek en fotografie, die ik voortzet, plus genealogie, het onderzoek naar familie. En ik zal ook meer kran ten en tijdschriften gaan lezen, ik heb zo bitter weinig gelezen." Lavaleije: "Ik houd veel van de na tuur, wandelen, fietsen en einde lijk eens zien wat voor moois er in ons land is. Daar heb ik nooit tijd voor gehad, net als voor musea, daar kom je ook maar sporadisch. Er gaat iets voor je open en dan wil je dieper graven. Nu is het zo dat ik maar boeken koop, die ik in de kast zet in de hoop dat ik er nog eens aan toe kom om ze te lezen." Mevrouw Jansen is van plan om naast haar hobby's als filmen, le zen en handwerken de contacten die door haar werk een beetje verwaterd zijn te verstevigen. Ze zegt: "Ik houd van mensen, ik zal niet vaak alleen kunnen zijn. En ?n bijeenkomst bij K O, Aan de overkant i geheel rechts met gebloemd jasje) je moet uitkijken dat je genoeg kennissen hebt buiten je kinde ren. Ik hoop nog een poosje ge zond te blijven. Dat is het voor naamste, dat je in je eigen huis kunt blijven. Want ik kom nog wel eens in "Leythenrode" op be zoek en als ik die mensen daar zie dan krijg ik het benauwd. Dan denk ik: als ik toch ook zó moet..." "We hopen allemaal nog een aantal jaren plezierig en gezond te kun nen leven," zegt Lavaleije. "Ge nieten van de móóie dingen en de rest dan maar op de koop toe ne- MARGA WUIS LEIDEN - Jacqueline Wiegel, echtgenote van dc minister, opent vrijdag 27 juli om drie uur de "Zomer Flora '79". De ze bloemenexpositie wordt van 27 juli tot en met 5 augus tus in de Ton Menkenhal aan de Vondellaan gehouden, ter gelegenheid van het Rijns- burgse bloemencorso dat op 4 augustus door de regio trekt. Op de tentoonstelling zal de nostalgische sfeer niet ontbre ken. Er zijn behalve zo merbloemen terrassen, en wa terpartijen aangelegd. Bo vendien zorgt de vereniging "De Vogelvrienden" voor een volière met bijzondere vogels in de vierduizend vierkante meter grote hal. De inrichting van de tentoon stelling, die dagelijks ge opend is van tien uur 's och tend tot tien uur 's avonds, is in handen van deskundigen onder leiding van Herman van de Berg. Als bloem-ar- rangeur heeft hij al meerdere tentoonstellingen en corso's op zijn naam staan. Pienin Leiden LEIDEN - Burgemeester en Wet houders hebben gisteren defini tief besloten een nieuwe bouw vergunning af te geven voor de bouw van een studentenflat aan de Kaiserstraat. De Stichting Studentenhuisvesting mag een flat bouwen met 140 in plaats van de aanvankelijk gedachte 200 kamers. De beslissing van het college wijkt niet af van het principe-besluit dat al enkele maanden geleden werd genomen. B en W zijn met de Stichting Studentenhuisves ting overeen gekomen dat de zijvleugel op de binnenplaats van de flat vervalt en deze ruimte als parkeergelegenheid wordt be nut. De gemeente denkt op deze wijze tegemoet te komen aan de be langrijkste bezwaren uit de buurt. Met het wegvallen van de hoge zijvleugel moet voorkomen worden dat de bebouwing boven de karakteristieke huizen aan het Rapenburg uitsteekt. Met het scheppen van parkeerruimte moet het bezwaar van parkeer- hinder in de omgeving worden voorkomen. LEIDEN - De mogelijkheid bestaat dat het Zweilandbad (omgeving Weidse Hout) open blijft De as- bestlaag die in het bad is ver werkt zal binnenkort worden verwijderd (kosten zo'n 80.000 gulden) waarna de gemeente zal bekijken of het bijna twintig jaar oude bad nog te gebruiken is. B en W besloten vorig jaar augustus het bad te sluiten omdat het eter- niet en asbest dat in het Zwei landbad is gebruikt gevaar ople verden voor dc gezondheid. Het zou de bedoeling zijn dat vier zwemverenigingen het bad gaan gebruiken voor het zwemonder- richt. Zij moeten dan wel de ex ploitatiekosten, zo'n 60.000 gul den, voor hun rekening nemen. Voor het zover is moet ook de scha de worden opgenomen die ont stond bij een rioolbreuk in de machinekamer. Die is nog niet oekend omdat de arbeidsinspec- i de Zieei- tie de gemeente de toegang tot het zwembad verbood Het zwembad stond op de nomina tie om gesloopt te worden. De kosten van het weer opknappen waren volgens wethouder Tes- selaar (sportzaken) destijds te hoog. De gemeente dacht het probleem van het leszwemmen opgelost te hebben door de open stelling van het VijfMeibad. maar er is nog steeds dringend behoef te aan zwemruimte. Eterniet bevat het zogenaamde blauwe asbest, dat sinds 1 okto ber 1978 niet meer verwerkt mag worden. Het grootste probleem bij het verwijderen van de ge- luidswerende materialen eterniet en asbest is dat er bij het vervan gen bepaalde hoeveelheden on zichtbare asbestvezels kunnen vrijkomen, die in de longen te recht kunnen komen. Na gerui me tijd - gesproken wordt van twintig tot dertig jaar - kan dat ontaarden in stofiongen (asbe stose) of longkanker. De ruimte die vrijblijft door het wegvallen van de bebouwing op de binnenplaats moet volgens de beslissing van burgemeester en wethouders minimaal ruimte bieden aan 30 auto's. De verwachting is dat de nieuwe bouwvergunning nog op tegen stand zal stuiten in de omgeving. De buurtvereniging Pieters- en Academiewijk toonde zich en kele maanden geleden al gere serveerd. Volgens voorzitter R.J. van Cruijsen karakteriseerde het gewijzigde bouwplan toen nog als een "absurditeit". DSW: moeite met binnenhalen voldoende orders LEIDEN - Het heeft de gemeente lijke Dienst Sociale Werkvoor ziening vorig jaar nogal wat hoofdbrekens gekost om de or derportefeuille constant gevuld te houden. De werkvoorziening ondervond vooral begin 1978 veel problemen, zo staat in het jaar verslag te lezen. Het aantal zoge naamde "leegloopuren" by de dienst nam vooral in maart en april (vooral voor het inpakwerk) toe tot zestien procent. Daarna was de capaciteit weer volledig bezet, zodat over het hele jaar een leegloop van 2,6 procent werd genoteerd. De dienst, die gehan dicapten en degenen die (nog) niet in een normaal bedrijf kun nen werken aan aangepast werk helpt, verwacht voor 1979 een aanmerkelijk gunstiger resultaat. Dit jaar zullen hoogstwaar schijnlijk de resultaten van de vorig jaar op langere termijn aan getrokken orders tot uiting ko men. Wat de bezetting betreft via de DSW werden ruim negenhon derd mensen aan aangepast werk geholpen) viel er vorig jaar een uitbreiding te constateren. Het aantal hoofd- en handarbeiders groeide; wat het industrieel werkverband betreft was er sprake van stabilisatie. Vorig jaar heeft de DSW een be scheiden begin gemaakt met het verrichten van administratieve werkzaamheden voor derden. Daarnaast heeft de dienst drie werkverbanden, toeleveringsbe drijf "De Waard" - de diverse rijks- en gemeente-instellingen en objecten als kwekerijen en plantsoenen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3