Knetemann na ritzege: "Groeten aan de JU1T Hennie Kuiper: "Ik heb domme stoten uitgehaald" Henning Jensen naar Ajax Leidse wielersoipeur slaat aanbieding Zoetemelk van hand i FERS Revanche voor wereldkampioen ZATERDAG 21 JULI 1979 AUXERRE (GPD)- De open biecht van Hennie Kuiper aan het eind van de Tour de France: „Ik heb ver schrikkelijk stomme stoten uitge haald. Soms was ik mezelf niet, maar dat besef ik nu pas. Drie we ken lang wilde ik niet inzien dat Hi- nault gewoon beter is en ik moest dat bekopen met een stel opdoffers. Ik heb vaak onverstandig aange vallen. Mijn enthousiasme was gro ter dan m'n gevoel voor realiteit. Op het laatst werd ik gek van me zelf...". Zijn ploegleider Maurice de Muer, die hem voor veel geld naar Frank rijk haalde, heft de handen ten he mel als het over de tegenvallende Tour van Kuiper gaat „Hij is veel en veel te nerveus geweest. Die spanning sloeg in z'n benen en als dat gebeurt, kan een coureur het wel vergeten". Hennie Kuipen „Inderdaad, dat was het. Ik joeg me over m'n toeren en daardoor reed ik elke dag onder druk. Altijd opgekropte spanning. Altijd nerveus bezig. Ik deed maar en ik deed maar en ik vergat daabij doelgericht te werken. Wat er met mij in deze Tour gebeurde, is iets wat ik anderen niet aanwrijf. Ik heb het mezelf aangedaan". Zijn persoonlijke verzorger Rudi Bergmans, met wie Hennie Kuiper vanaf januari samenwerkte naar het grote Tour-doel: „Hij leefde geestelijk onder te grote spanning. We hebben uren en uren in deze ronde gesproken over de mogelijk heden en de onmogelijkheden. Na de etappes zocht-ie me op. 's Mor gens kwam hij praten en alsmaar hetzelfde: hoe zou dit, en hoe zou dat... Psychisch ging hij er onder door. Natuurlijk: de benen moeten het werk doen, maar om tot top prestaties te komen, dien je geeste lijk goed fit te zijn. En dat ontbrak eraan". Hennie Kuipen „Ik ben drie weken lang op een verschrikkelijk inten sieve manier bezig geweest met de ze ronde. Praten, piekeren. Het draaiboek bestuderen, landkaarten nakijken om alles en alles over het parcours te weten. Op een gegeven moment was ik zo ver, dat ik in mijn gedachten de doorkomsten op de groeide een teamverband. De jon gens wilden weer voor elkaar wer ken. In deze ronde ben ik te veel cols ging bedenken, compleet met bezig geweest met het idee dat ik er Hennie Kuiper het klassement van doorkomst. Als ik daar nu op terugkijk, dan vind ik dat de belachelijkheid ten top. Op die manier was ik 24 uur per dag bezig. Ik ging steeds meer doordra ven en tenslotte begaven m'n be nen het. Logisch...". Rudi Bergmans, de praatpaal van Hennie Kuipen „Volgens mij is zijn grootste fout geweest dat hij zich te veel bezighield met de gang van za ken binnen de ploeg. Dat heeft op een geweldige manier door z'n bol gespeeld". Hennie Kuipen „Voor mij was de Peugeot-ploeg een enorme uitda ging. Vorig jaar zakte het hele spul in elkaar en ik kreeg de kans om er weer wat van te maken. Ga dat eens goed na: weg bij Raleigh, bij die grote, beroemde ploeg van Post, om in Frankrijk een gammele boel op te bouwen. Het lukte me in de voorbereiding op de Tour goed. Er tegenover mijn sponsor voor moest zorgen met zoveel mogelijk renners Parijs te halen". „En zo maakte ik me over nog meer zaken druk, wat eroe leidde dat ik op veel fronten bezig was. Te veel. De ploeg, Hinault, puntenklasse ment, sprints, ritten in de bergen. Ik wilde alles aanpakken en ik ver gat doelgericht te werken. Dat is een hele grote fout van me ge weest". Vaste kamergenoot en meester knecht José de Cauwer over zijn kopman: „De grote les voor hem vind ik, dat hij niet tegen iemand moet koersen, zoals nu tegen Hi nault, maar dat hij moet uitgaan van zichzelf'. Hennie Kuiper. „Ik weet het, ik weet het. Ik zal in de toekomst de plannen op mezelf moeten af stemmen en niet op Hinault. Dat heb ik er inderdaad van geleerd. In deze Tour ben ik in het wilde-weg tegen Hinault aangegaan. Ik wilde strijd leveren. Ik wilde de beste zijn. Prachtig mooi natuurlijk, maar ik had de realiteit moeten zien, en die was dat Hinault voor iedereen te sterk was". „Ik sloeg op hol door m'n Zeker Zeker niet door hoogmoedswaan zin. Van huis-uit ben ik een opti mist en dan kryg je dat. Toen ik die uitspraken deed over aanvallen en Hinault proberen af te matten, meende ik dat uit de grond van m'n hart. Daar was geen woord kome die bij. Ik had me helemaal vastge beten op dat idee, en toen ik wat tegenslag kreeg, verloor ik door m'n enthousiasme om terug te ko men de realiteit steeds meer uit het oog. Ik wilde dingen afdwingen die zich niet laten afdwingen. Dat was dom. Van de andere kant denk ik: voor de Tour begon, heb ik gesteld dat het niet zou uitmaken of ik tweede of 20e werd. Als ik in Parijs maar kon zeggen, hield ik me voor Kuiper, je hebt je best gedaan. En, dat heb ik". AUXERRE (GPD) - Luttele seconden nadat hij de Italiaan se bergkoning Giovanni Battaglin in het gevecht om de etappe-overwinni ng had verslagen, deed Gerrie Knete mann een aardige uitspraak. „De groeten aan Jean Court", aldus de wereldkampioen. Het was duidelijk. Knetemann genoot evenzeer van de overwinning als van de revanche die hij had behaald. Een revanche op de beslissing van afgelopen woensdag, toen de wedstrijdjury onder leiding van Jean Court hem had gediskwalificeerd wegens vasthouden aan een auto. Daags nadien in de tijdrit had Kne- temann opnieuw naast het be geerde succes gegrepen. Hinault en Zoetemelk waren te sterk voor hem. Gisteren, in de harde slotfa se op weg naar Auxerre, was het dan toch raak. Voor de negende keer dit seizoen. Een handvol overwinningen in ploegentijdrit ten niet meegerekend. De voorsprong van Knetemann en Battaglin (49 sec.) betekende wel dat Paul Wellens, de bestgeklas- seerde ploegmakker van de we reldkampioen, zijn zevende plaats in het algemeen klasse ment kwijtraakte. Battaglin pas seerde ook nog de Limburger Jo Maas. Noch Knetemann, noch chef d'equipe Peter Post maak ten zich druk over de ene plaats die Wellens verloor. De Belgische renner deed dat evenmin. „Lie ver een ritzege", klonk er in het kamp van de Raleighs. Knetemann haastte zich trouwens om te verklaren dat hij in eerste instantie alleen maar meege- sprongen was om de positie van Paul Wellens te verdedigen. Dat gebeurde na ruim 170 km, toen het peloton zo'n hoog tempo ontwikkelde, dat tientallen ren ners het contact met het eerste deel van de lange sliert verloren. Behalve Knetemann en Battaglin maakten ook Laurent, Delcroix en Pozzi deel uit van het leidend kwintet. „Op het laatste bergje voor de finish (Cote d'Irancy, 175 km, red.) ging de een na de ander echter uit het wiel. Toen ik dit bemerkte, dacht ik bij mezelf: Gerrie, er zit een etappe-zege in als je met Battaglin blijft samen werken. Nou, dat is dan aardig gelukt", aldus Knetemann. Voordat de beslissende ontsnap ping tot stand kwam, was Hennie Kuiper weer een illusie armer. Kuiper had weliswaar niet in eer ste instantie op de etappe-zege gemikt, maar wel op de tij dsver goedingen die er tussen Dij on en de eindstreep op de tartanbaan van Auxerre te verdienen waren. „We hebben de mogelijkheden om Agostinho alsnog de derde plaats in het algemeen klasse ment te ontfutselen, extra goed bestudeerd", zei Kuiper kort voor de start. „Je weet het nooit. Uit eindelijk is het verschil tussen mij- en Agostinho nog geen an derhalve minuut. In vijf tussen- sprinten kan veel gebeuren". Aan de eindstreep kon Hennie Kuiper, na eerst echtgenote Ine omhelsd te hebben, niets anders zeggen dan: „Wij hebben gedaan wat we konden, maar het lukte niet. Nu maar kijken of er in de resterende twee etappes nog een aanval met succes afgerond kan worden. Capituleren doe ik pas in Parijs". In de auto van Tour-directeur Felix Lèvitan zag onder meer minister president Van Agt hoe Kuipers plannen telkens mislukten. Daaraan kon noch de activiteit van de Nederlander-in-Franse- dienst, noch de steun van zloeg- genoten iets veranderen. Alleen bij de derde tussensprint, na 166 km in de straten van St. Cyr-les- Colons, sleepte Kuiper drie sec. tijdsvergoeding in de wacht. Dat betekende derhalve dat er een marge van 1 minuut en 23 sec. tussen onze landgenoot en de „onverslijtbare" Joaquim Agos tinho bleef bestaan. Gedurende de etappe was de Portugees trouwens niet weg te slaan uit het wiel van zijn belager. „Ik zou in zijn situatie precies eender ge handeld hebben", aldus Kui per. Met een totaal-score van 53 sec. bo nificatie sleepte Willy Teirlinck een grotere tijdwinst in de wacht dan de twee koplopers. Voordat zij het heft in handen namen, wa ren Knetemann en Battaglin ove rigens ook reeds bij een vlucht poging betrokken. Dat gebeurde na 155 km, kort nadat eerst Ma- this en vervolgens Fedor den Hertog te vergeefs geprobeerd hadden uit de greep van het pelo ton te raken. Thureau, Teirlinck, Chassang, Gallopin, Legeay, Bazzo, Bourreau en Martin be hoorden in deze fase tot de met gezellen van Knetemann en Bat taglin. Het tempo van de hoofd macht was echter zo hoog, dat geen 3 km na de uitval reeds een hergroepering tot stand kwam. Vijftien kilometer verder was het dan toch raak. Dat Gerrie Knetemann bij het Franse wielerpubliek niet meer tot de categorie sympathieke renners behoort, was na het sprintsucces op Battaglin overi gens aan geen twijfel onderhevig. De gramschap van Hinault's landgenoten gold niet zozeer het feit dat „De Kneet" (in gezel schap van een Italiaan) een Fran se zege had verijdeld. Wel de uit spraak die de wereldkampioen deed. Hij maakte daarin welis waar duidelijk dat hij Hinault als een vedette beschouwt, „maar dat hij in het verdere verloop van het seizoen nog niet van me af is. Straks in Valkenburg, tijdens het wereldkampioen schap, zal hij dat merken. Ik ga daar op Hi nault's wiel rijden. Moet hij maar zien hoe hij me kwijtraakt". Vlak voor het einde van de Tour, die Hinault normaal gesproken op zak heeft, waren de woorden van Knetemann een regelrechte oorlogsverklaring aan het adres van het Franse fietsidool. Daar om lijkt het niet waarschijnlijk dat „De Kneet" nog langer op de 22JULI 24e ET. sympathie van Hinault en diens landgenoten hoeft te reke- v Gerrie Knetemann komt als eerste over de meet van de 22ste etappe. Rechts de Italiaanse bergkoning Giovanni Bataglin, die door de Hollandse wereldkampioen in de eindsprint werd verslagen. De overwinning van Knete mann was een revanche op de beslissing van de jury woensdag j.l. toen de renner van de Post-ploeg de ritzege door "onreglementair rijden" werd ontnomen. AUXERRE (GPD) - Het Tour de France-debuut van de Nederlandse wie- ler-soigneur Cock van Leeuwen (Leiden) is een succes geworden. Aan het eind van de ronde heeft hij een aanbieding gehad van Joop Zoete melks ploegleider Jean-Pierre Danguillaume, die hem in vaste dienst wil. Joop Zoetemelk: „Ik zou willen dat hij ja zei, want hij deed zijn werk buitengewoon goed". Cock van Leeuwen echter zal in de laatste ge sprekken over dit onderwerp „neen" laten horen. Waar tientallen van zijn collega's zich de benen onder het lijf zouden uitlopen om bij een vedette als Joop Zoetemelk te kunnen werken, voelt Cock van Leeuwen er niets voor, omdat hij zijn vrijheid liefheeft. „Ik kan op free-lance-basis toch nog naar voldoende koersen met Zoete melk", redeneert hij. „Door in vaste dienst te gaan, ben ik mijn zelfstan digheid kwijt, en dat is iets wat ik per se niet wil. Daar komt dan nog bij dat ik door het feit dat Joop bij een Franse ploeg zit, veel te lang van huis zou zijn". Cock van Leeuwen deed met deze Tour de France zijn intrede in het grote werk bij de beroepsrenners, na twaalf jaar lang voornamelijk met ama teurs opgetrokken te zijn. In de wielersport gekomen via Gerben Kar stens en... Joop Zoetemelk („We woonden bij elkaar in de buurt; toén hij junior was, reed ik hem vaak met de auto naar de koersen"), trekt Cock van Leeuwen sinds 1972 op met de KNWU-selecties voor de wereld kampioenschappen. „Hij vroeg me al eerder", aldus Cock van Leeuwen, „maar door lopende afspraken kon ik nooit. Bovendien zag ik erg op tegen het werken bij de beroepsrenners, en zeker om meteen te begin nen met een zo belangrijke man als Zoetemelk. Ik ben voor de start van deze ronde dan ook verschrikkelijk nerveus geweest. Door gebrek aan ervaring heb ik een vracht materiaal meegenomen dat ik net zo goed thuis had kunnen laten, maar enfin, al doende leer je. AMSTERDAM - De Deense voet balinternational Henning Jensen is de opvolger van Ray Clarke als spitsspeler van landskampioen Ajax. De Amsterdamse club con tracteerde de 29-jarige Jensen voor twee jaar. De laatste drie sei zoenen kwam Jensen uit voor het Spaanse Real Madrid, daarvoor speelde hij bij Borussia Mön- chengladbach. De Goey 9 Waarschijnlijk zal Sparta-speler Leendert de Goey nog dit week einde een contract ondertekeken bij een club uit de tweede Engel se leaque. De Leidenaar houdt nog angstvallig de naam geheim ("dat moest ik beloven") maar de onderhandelingen zijn al in een vergevorderd stadium. De Spar- ta-middenvelder heeft inmiddels de hoop opgegeven dat hij nog in Frankrijk aan de slag komt. Hoewel hij daar een camping kon gaan runnen waren de perspec tieven om in deze branche te sla gen zo klein dat De Goey van een Frans avontuur heeft afgezien. Ook de contacten met eerste divi sievereniging Fortuna SC zijn ondertussen definitief verleden tijd. "Ze hebben wel pogingen gedaan om mij te contracteren, maar nadat FSC promotie naar de eredivisie miste zagen ze van een transfer af. Bovendien was de aanbieding financieel niet aan trekkelijk genoeg om helemaal naar Sittard te verhuizen", aldus de Sparta-middenvelder, voor wie een transfersom van onge veer twee ton op tafel gelegd moet worden. De uitslag van de 22e etappe, van Dijon naar Auxerre, over 189 kilometer is: 1. Gerrie Knetemann (Ned-Post) 5 uur, 32 minuten en 22 seconden, 2. Giovanni Battaglin (Ita-Boi- fava) z.t., 3. Mare Demeyer (Bel-Huysmans) op 49 secon den, 4. Dietrich Thurau (Wdl- Jossart) z.t., 5. Willy Teirlinck (Bel-Lelangue) z.t., 6. Guido van Calster (Bel-de Bruyne z.t., 7. Jos Jacobs (Bel-Jos- sart) z.t., 8. Paul Sherwen (Gbr-Geminiani) z.t., 9. Didier Vanoverschelde (Fra-Eve- raert) z.t., 10. Sean Kelly (Ier- Lauwers) z.t., 11. Rudi Peve- nage (Bel-Jossart) z.t., 12. Hennie Kuiper (Ned-De Muer) z.t., 13. Jean-Rene Ber- naudeau (Fra-XJuimard) z.t., 14. Jacques Bossis (Fra-De Muer) z.t., 15. Joel Gallopin (Fra-Danguillaume) z.t., 16. Dominique Sanders (Fra-San Emeterio) z.t., 17. Pol Ver- schuere (Bel-Huysmans) z.t., 18. Bernard Hinault (Fra- Guimard) z.t., 19. Jean Chas sang (Fra-Guimard) z.t., 20. Alain Mesiet (Fra-Geminiani) z.t., 21. Jean Gauthier (Fra- Danguillaume) z.t., 22. Maria no Martinez (Fra-Everaert) z.t., 23. Pierre-Raymond Vil- lemiane (Fra-Guimard) z.t., 24. Jean-Fran^ois Pescheux (Fra-Everaert) z.t., 25. Serge Beuscherie (Fra-Geminiani) z.t., 26. Henk Lubberding (Ned-Post) z.t., 29. Johan van de Velde (Ned-Post), 35. Ste- phan Mutter (Zwi-Post) z.t, 42. Paul Wellens (Bei-Post) z.t., 46. Fedor den Hertog (Ned-Jossart) z.t., 56. Bert Pronk (Ned-Post) z.t., 59. Jo Maas (Ned-de Bruyne) z.t., 74. Joop Zoetemelk (Ned-Dan- guillaume) z.t., 90. en laatste Rene Bittinger (Fra-Huys- mans) op 9,40. Het Algemeen Klassement: 1. Bernard Hinault (Fra-Gui mard) 92 uur, 26 minuten en 9 seconden, 2. Joop Zoetemelk (Ned-Danguillaume) op 3,07, 3. Joaquim Agostinho (Por- Huysmans) op 24,35, 4. Hen nie Kuiper (Ned-de Muer) op 25,58, 5. Jean Rene Bemau- deau (Fra-Guimard) op 30,25, 6. Giovanni Battaglin (Ita- Boifava) op 35,54, 7. Jo Maas (Ned-de Bruyne) op 36,21, 8. Paul Wellens (Bei-Post) op 36,48, 9. Claude Criquielion (Bel-Lelangue) op 38,20, 10. Dietrich Thurau (Wdl-Jos- sart) op 42,17, 11. Lucien van Impe (Bel-Lelangue) op 45,08, 12. Sven-Ake Nilsson (Zwe- Danguillaume) op 45,27, 13. Mariano Martinez (Fra-Eve- raert) op 54,36, 14. Yves He- zard (Fra-de Muer) op 55,34, 15. Johan van de Velde (Ned- Post) op 56,55, 16. Pierre- Raymond Villemiane (Fra- Guimard) op 57,20, 17. Eddy Schepers (Bel-de Bruyne) op 57,33, 18. Henk Lubberdink (Ned-Post) op 1.00,51, 19. Bernard Vallet (Fra-Everaert) op 1.01,25, 20. Jos de Schoenmaker (Bel-Huys- mans) 1.02,01, 21. Robert Al- ban (Fra-Geminiani) op 1.04,1, 22. Christian Seznec (Fra-Danguillaume) op 1.07,23, 23. Rene Martens (Bel-Huysmans) op 1.07,46, 24. Rudi Pevenage (Bel-Jos sart) op 1.09,06, 25. Raymond Martin (Fra-Danguillaume) op 1.12,01, 32. Gerrie Knete mann (Ned-Post) op 1.36,55, 44. Bert Pronk (Ned-Post) op 1.58.37, 48. Fedor den Hertog (Ned-Jossart) op 2.04,00, 77. Stephan Mutter (Zwi-Post) op 2.45,29, 90. en laatste Schoen- bacher (Oos-de Bruyne) op 4.11.38. Het Ploegenklassement van de 22e etappe is: 1. Ploeg Post (Knetemann, Lubberding, Van de Velde, Mutter) 22 uur, 11 minuten, 55 seconden, 2. Ploeg Jossart op 49 seconden (55 punten), 3. Ploeg Everaert en Ploeg Guimard z.t (73 punten), 5. Ploeg Geminiani z.t. (83 punten), 6. Ploeg Huysmans z.t. (89). Het algemeen ploegenklasse ment: 1. Ploeg Guimard 371 uur, 56 minuten en 8 secon den, 2. Ploeg Huysmans op 8,27, 3. Ploeg Post op 12,14, 4. Ploeg Danguillaume op 23,28, 5. Ploeg Jossart op 38,03, 6. Ploeg de Muer op 1.12,41. Het algemeen bergklassement is: 1. Battaglin 233 punten, 2. Hinault 174,3. Martinez 150,4. Van Impe 116, 5. Zoetemelk 116, 6. Kuiper 105. Het algemeen puntenklasse ment luidt: 1. Hinault 199 punten. 2. Thurau 127,3. Zoe temelk 109, 4. Demeyer 84, 5. Kuiper 76, 6. Van Impe 67. OMMT IMPPCNIPP /O/PD C££PS1££P SZ/£J=> KM6T APP/£ NOS ££N ZA4757E NWS /I cfe. neé-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11