Oorlog Nicaragua voorbij LEIDSCH DAGBLAD Miljoenen extra voor toerisme vandaag 'Les Veilig Yan Rooden' over de kop Rijnsburgs bloemencorso Meer kleur in Nationale Garde legt de wapens neer Tijdens de bouwvak vakantie zijn ons magazijn en onze j showroom j geopend. In Joegoslavië aantal gevallen van nekkramp ry 4 weken lang hei LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS D Ik ga liever mei over 1 nacht i|s en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld dan kunt U mi| aansluitend ais abonnee notere 3 Ik beslis meteen en U kunt mij m i v heden ais abonnee noteren en knjg dan de eerste 4 wek< de krant voor de halve pri|s Naam Adres Woonplaats Glronr Hokje aankruisen en bon ingevuld m een open envelop zonder postzegel opsturen naar ^^Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden MANAGUA/SAN JOSÉ (Reuter/AFP) - De oorlog in Nica ragua is afgelopen. Sandinistische guerrilla-eenheden trokken vanmorgen triomfantelijk naar het centrum van de Nicaraguaanse hoofdstad Managua. Kort tevo ren was interim-president Francisco Urcuyo het land ontvlucht, nadat hij slechts 36 uur in functie was ge weest. Urcuyo kwam vanochtend 06.00 uur onze tijd in Guatemala-stad aan. Viervan devijf leden vande voorlopige regering van Nicaragua bijeenvoor hun eerste officiële vergadering. Vlnr: Daniel Ortega, Sergio Ramirez, Violeta Chamorro, en Alvonso Rovelo. Van één onzer verslaggevers RIJNSBURG - Het Rijnsburgse bloemencorso, dat zaterdag 4 augustus door de streek rijdt, zal vermoedelijk meer kleur krijgen dan in voorgaande jaren. Dank zij de inspannin gen van de proeftuin zijn kwekers er in geslaagd be paalde soorten zomerbloemen later te laten bloeien dan ge bruikelijk is. Deze bloemsoor ten, die normaliter in augus tus al waren uitgebloeid, kunnen nu ook worden ge bruikt voor de versiering van de praalwagens. De organisatoren zien overi gens reikhalzend uit naar be ter weer. Pas na een paar zonnige dagen kan worden vastgesteld of er inderdaad voldoende bloemen voor han den zijn voor het corso. Flora-medewerker Schonen berg is er heilig van overtuigd dat er over een paar weken genoeg bloemen zullen zijn: "We zullen zeker niet die problemen krijgen als het cor so van de bollenstreek. Daar moest men werken met bloe men uit Frankrijk. Wij versie ren de wagens met zo merbloemen. Die zijn er straks voldoende." Schonenberg betwijfelt overi gens of de leek de grotere va riëteit aan kleur zal waarne men. "Maar een kenner, die zich het vorige corso nog goed herinnert, zal zeker opmerken dat meer. soorten bloemen in de praalwagens zijn ver werkt." De bloemenhandel boert thans redelijk, meent Schonenberg. "Er wordt maar weinig door gedraaid. Af en toe gaat er een enkele kar met bloemen van geringe kwaliteit op de vuilnishoop, maar dat is ze ker niet alarmerend. Wel moet het weer nu beter worden, dan verdienen de kwekers ook wat. Zij hebben het op dit moment heus niet zo best. De kwaliteit van de bloemen is minder dan normaal. Daar door krijgt de kweker minder geld voor zijn produkt. De prijzen zijn aan de redelijke kant, maar als door een paar dagen zon de kwaliteit van de bloemen beter wordt, dan worden ook de prijzen hoger." De bloemen van de koude grond zien er over het algemeen minder mooi uit. In sommige gevallen zijn de onderste bla deren geel en zijn de stengels korter. Dat is een gevolg van de koude en natte voorzomer. UTRECHT (GPD) - Aan de Joego slavische kust, vooral in de toe ristengebieden, wordt een groot aantal gevallen van nekkramp en hersenvliesontsteking gemeld. De autoriteiten ontkennen echter dat er sprake is van een epidemie: de ziekte komt er elk jaar voor, alleen dit jaar iets frequenter, zo heeft de ANWB vernomen. Tijdelijk regen Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperaturen rond 13 gra den en middagtemperaturen onge veer 17 graden. Matige tot krachtige westenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 20 juli Zon op: 5.44 uur; onder: 21.49 uur. Maan op: 2.59 uur; onder: 18.39 uur. Hoogwater te Katwijk om 1.05 en 13.45 uur. Laafwater om 9.15 en 21.52 uur. DEN HAAG (GPD) - Met een vijfja renplan wil de regering Neder land aantrekkelijker maken als vakantieland. Voor de komende jaren zullen de rijkssubsidies mi nimaal worden verdubbeld. In de periode tot en met 1984 is 125 miljoen gulden extra subsidie voor het toerisme uitgetrokken. In 1980 kan het toerisme rekenen op ruim 48 miljoen gulden. Dit jaar lag het subsidiebedrag op 23 miljoen. Staatssecretaris Haze- Er is, volgens een ANWB-woord- voerder, geen reden om de Joe goslavische kust nu te mijden. Wel wordt de toeristen aangera den extra voorzichtig te zijn. Het is beter openbare gelegenheden waar veel mensen zijn links te la ten liggen. Verder moeten toeris ten extra aandacht aan de hygië ne besteden, aldus de ANWB. De ANWB raadt de toeristen die naar Joegoslavië gaan aan bij de eerste verschijnselen van ernsti ge hoofdpijn of pijn in de nek naar een plaatselijke arts te gaan, die met antibiotica de ziekte kan voorkomen. Leidsch Dagblad Gean krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. kamp van economische zaken heeft dit vanmorgen meegedeeld in de nota Toeristisch Beleid, die hij aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. De extra gelden zullen worden ge bruikt om de propaganda voor Nedwland in binnen- en buiten land op te voeren om op die ma nier de positie van ons land in het internationaal toerisme te ver sterken. Van de 25 miljoen extra subsidie voor het komend jaar wordt 5 miljoen gebruikt voor het geven van meer informatie over Nederland als vakantieland. Naast het verbeteren van de toe ristische infrastructuur en ac commodaties zal ook worden ge tracht ons land interessanter te maken als congresland. Met circa vijf miljoen extra wordt gewerkt aan de verbetering van de servi ce, vooral in de horeca. Om de aantrekkelijkheid van Ne derland te verhogen, zouden in ons land meer attractiepunten moeten komen. Essentieel is dat het bedrijfsleven initiatieven hiervoor ontwikkelt. Speciale aandacht moet worden besteed aan de spreiding per regio van deze toeristentrekkers. In sa menwerking met de ministeries van economische zaken en ver keer en waterstaat onderzoekt het Nationaal Bureau voor Toe risme de mogelijkheden om een „Water-Wonderland" te schep pen. Hierin zal de historische en actuele relatie van Nederland met hét water kunnen worden gepresenteerd. Hoewel de nota zich niet uitspreekt over de plaats van nieuwe attrac tiepunten, wordt voor Zuid-Lim burg een uitzondering gemaakt. Hier zou ruimte zijn voor een nieuwe, grote toeristentrekker. De regering is bereid initiatieven te steunen door de kredietbepa lingen te versoepelen. T axichauf f eur betaald van eigen geld UTRECHT (ANP) - De 21-jari- ge Geleense taxichauffeur M. van Leeuwen heeft een lange maar weinig lucratieve rit achter de rug. Hij pikte gis teren op de rijksweg Maas tricht-Eindhoven twee mannen op, die panne aan hun auto zeiden te hebben. Het tweetal moest naar Utrecht, maar daar aange komen verliep de wijze van betaling voor de lange reis iets anders dan de taxichauf feur zich had voorgesteld. Hij werd door een van de mannen stevig bij de keel gegrepen, en onder bedrei ging van een mes en de woorden „we schieten je dood" van zijn portefeuille met 289 gulden beroofd. Voordat de rovers zich - met medeneming van de auto sleuteltjes - uit de voeten maakten, betaalden ze van hun buit de ritprijs, die 175 gulden bedroeg. Met de res terende 114 gulden verdwe nen ze, de beroofde taxi chauffeur stomverbaasd achterlatend. Boskoop wil koppelbazen aanpakken (Van één onzer verslaggevers) BOSKOOP - De gemeente Bos koop wil (op verzoek van de vak bonden) malafide praktijken van koppelbazen in dit kwekersdorp aanpakken. Burgemeester en wethouders stellen de gemeente raad voor daartoe bepaalde dwingende maatregelen op te nemen in bouwopdrachten, die de gemeente verstrekt aan aan nemers. Eén van die regels kan zijn dat al leen hoofdaannemers salarissen uitbetalen aan bouwvakkers op een bepaald werk Daardoor wordt voorkomen dat koppelba zen sociale lasten niet afdragen of in het geheel geen loon uitbeta len. In Sandinistische radio-uitzendin gen werd vanmorgen al de over winning uitgeroepen, maar in Ma nagua werd op dat moment nog sporadisch schieten gehoord. Vol gens militaire kringen hadden alle garnizoenen van de Nationale Gar de in het gehele land opdracht ge kregen zich aan de Sandinisten over te geven. Naar verluidt namen de guerrillastrijders op ordelijke wijze steeds meer posities in rond het stadscentrum van Managua. Het plotselinge nieuws van Ur- cuyo's vertrek maakte een einde aan een dag van grote verwarring en snel opeenvolgende gebeurte nissen. Urcuyo was interim-presi dent geworden als opvolger van de naar de Verenigde Staten uitgewe ken generaal Somoza. De verwach ting (en de afspraak) was dat hij slechts kort in functie zou zijn, tot dat hij de macht kon overdragen aan de Sandinisten. Maar hij kon digde abrupt aan dat hij de termijn van Somoza wilde uitdienen (tot 1981), waarmee hij de woede over zich afriep van de Verenigde Staten en enkele Latijnsamerikaanse lan den die zich hadden ingezet voor een vreedzame machtsoverdracht aan een gematigd regime. Volgens welingelichte kringen in Managua zou de generale staf van de Nationale Garde het versterkte kantoor van Urcuyo zijn binnenge drongen. De gardisten zouden Ur cuyo voor de keus hebben gesteld de macht over te dragen aan de Sandinistische junta of een militai re staatsgreep tegen zich te krijgen. De eens zo machtige Nationale Garde van Nicaragua, de rugge- graat van het dictatorial Somoza- bewind gedurende 43 jaar, raakte in complete verwarring naarmate het Sandinistisch offensief zijn hoog tepunt bereikte. Veel leden van de Nationale Garde gaven hun posi ties op en enkelen dwongen bui tenlandse vliegtuigen op het vlieg veld van Managua hen naar een veilig oord te brengen. In Managua had men een snel staakt-het-vuren verwacht na het vertrek van Somoza, maar het op treden van Urcuyo gooide roet in het eten. Washington reageerde JJJJiJ U JJUU i AmbacMsweg 33(Industrieterrein'I Heen) ij Telefoon: 01718-29311 - Ketwijk/Zee. Openingstilden: maandag t/m vrijdag 8 30-17 30 uur. zaterdag 9 30-16 30 uur. woedend, riep zijn ambassadeur uit Managua terug en dreigde Somoza met deportatie als hij zijn opvolger niet tot vertrek zou dwingen. Zelfs voordat Urcuyo Nicaragua had verlaten waren vertegenwoor digers van de Sandinistische junta vanuit Costa Rica naar Managua gevlogen om met de nog aanwezige leiders van de Nationale Garde te onderhandelen. De tot radio Sandino omgedoopte zender maakte bekend: "We zijn vrij. We hebben onze vrijheid ge wonnen. Laat ons deze nu tot de dood toe verdedigen." De radio riep de Nicaraguaanse bevolking op de orde te handhaven en de instructies te volgen van Sandinistische mili taire leiders en civiele verdedi- gingscomité's. "Laat ons de revolutie verdedigen door de orde te handhaven. Onze vijanden buiten wachten op een kans om in te grijpen. Laat ons hun geen voorwendsel geven ons te provoceren. Laat ons orde, disci pline en waakzaamheid behou den." Begin weigert ontslag van minister JERUZALEM (AFP/UPI) - Pre mier Menachem Begin van Israèl heeft geweigerd zijn minister van financiën, Simcha Ehrlich te la ten vertrekken. Deze had giste ren zijn ontslag ingediend.Als u vertrekt ga ik ook weg", had de premier tegen hem gezegd. Ehr lich staat sinds enkele dagen bloot aan zware kritiek, zowel van de zijde van de oppositie als van zijn eigen partij, de Likoed, waarvan hij de liberale vleugel vertegenwoordigt. De kritiek richt zich met name op de slechte economische situatie waarin Is raël verkeert. Het CDA-kamerlid Schakel is een van de vele duizenden die pogen in en om Nijmegen de Vierdaagse uit te lopen. In Wijchen kreeg hij gisteren korte tijd gezelschap van zijn kleinzoons Joris (links) en Martijn. Een van onze verslaggevers was gisteren ook in de buurt. Hij zocht naar deelnemers uit deze contreien. Hij had geen moeite ze te vinden. Er lopen heel wat "westerlin gen" mee PAGINA 4 Serie films van Laurel en Hardy op televisie PAGINA 5 KNIL-militairen volharden in hun actie PAGINA 7 Knetemann wel als eerste binnen, maar geen ritwin naar PAGINA 9 Matiging tekent zich af in Chinese politiek PAGINA 15 Afgevaardigden lopen weg bij OAE-top na rede Sadat PAGINA 13 Oliemaatschappijen maken woekerwinsten PAGINA 17 VA KA NT IE PAKKET STRIPBOEKEN 9.90 "DUMP/e" 3anw>ssenstee« 37 DONDERDAG 19 JULI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35912 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Belastingschuld doet rijschool de das om: 23 man op straat (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - "Les Veilig Van Rooden" is over de kop. Het bedrijf, met het hoofdkantoor in Leiden en vestigingen in de Leidse regio, zal vanaf aanstaande zaterdag niet meer bestaan in verband met een niet in te lossen belastingschuld. "Onze inkomsten en uitgaven, en dan met name belastinguitga ven, waren niet meer ineen te breien", aldus bedrijfsleider Wiggers vanochtend. Volgens hem kwam afgelopen vrij dag van de belastingen de mede deling dat er ofwel een bepaald bedrag op tafel moest komen of de zaak zou moeten sluiten. Wig gers: "We hebben toen het geld wat we nog hadden zo goed mo gelijk aan ons personeel ten goe de laten komen en toen is de zaak geknald". Hiermee komen achttien beroeps- instructeurs en vijf parttimers za terdag op straat te staan. Een groot deel van hen wil proberen zelfstandig door te gaan en zo de eigen cursisten behouden. De cursisten, het gaat inclusief de genen die op de wachtlijst staan om zo'n tweeëneenhalfduizend mensen, zullen volgende week van hun eigen instructeur horen of ze de lessen bij hem kunnen blijven volgen. Op het lesmate riaal, 31 auto's, is door de belas ting beslag gelegd. Het zal aan staande maandag om twaalf uur bij het hoofdkantoor van Van Rooden aan de Herenstraat openbaar worden verkocht. Het faillissement van Van Rooden komt niet geheel onverwacht. Een voormalig instructeur bij de rijschool zegt: "Het is altijd al balanceren geweest. Voor mij was het een luchtballon, je kunt nu eenmaal geen personeel in vaste dienst nemen bij een prijs van 35 gulden per uur. En als je dat wel doet krijg je trammelant. Dat speelt bij Van Rooden al een paar jaar". Het hoofdkantoor van "Les Veilig Van Rooden" aan de Leidse Heren straat.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1