Zoetemelk: Ik hoef me niets te verwijten JOOP HAD GELE TRUI KUNNEN PAKKEN' Tourtoto V «TJ* Marge met Hinault blijft bijna twee minuten DOEK VOOR SUTTER Nog slechts drie ploegen compleet DINSDAG 17 JULI 197! L'ALPE D'HUEZ - De uitslag van de achttiende etappe van de ron de van Frankrijk, een rit over 120 kilometer van Bourg d'Oisans naar L'Alpe d'Huez, luidt: 1. Joop Zoetemelk Ned-Danguil- laume) 4 uur 23 min. en 28 sec., 2. Lucien van Impe (Bel-Lelangue) 4.24.08, 3. Bernard Hinault (Fra- Guimard) 4.24.15, 4. Joaquim Agostinho (Por-Huvsmans) 4.24.33, 5. Giovanni Battaglin (Ita-Boifava) 4.25.49, 6. Mariano Martinez (Fra-Everaert) z.t., 7. Paul Wellens (Bei-Post) 4.25.51, 8. Hennie Kuiper (Ned-De Muer) 4.26.16, 9. Jean-Rene Bernaudcau (Fra-Guimard) 4.26.57, 10. Chris tian Levavasseur (Fra-Danguil- laume)z.t., 11. Claude Criquielion (Bei-Lclangue) 4.27.02, 12. Henk Lubberding (Ned-Post) 4.27.07,13. Francisco Galdos (Spa-Lelangue) z.t., 14. Sven-Ake Nilsson (Zwe- Danguillaume) 4.27.10,15. Patrick Bonnet (Fra-Huysmans) 4.27.34, 16. Lucien Didier (Lux-Guimard) 4.27.36, 17. Bernard Vallet (Fra- Everaert) 4.27.39, 18. Jos de Schoenmaeker (Bel-Huysmans) 4.27.42, 19. Jo Maas (Ned-De Bruyne) 4.27.45, 20. Christian Seznec <Fra-Danguillaume) 4.28.01,21. Raymond Martin (Fra- Danguillaumc) z.t., 22. Robert Al- ban (Fra-Geminiani) 4.28.03, 23. Yves Gezard (Fra-De Muer) 4.28.16, 24. Rene Martens (Bel- Huysmans) 4.28.22, 25. Ferdinand Julien (Fra-Geminiani) 4.28.29, 30. Stephan Mutter (Zwi-Post) 4.29.32, 39. Johan van de Velde (Ned-Post) 4.30.33, 42. Fedor den Hertog (Ned-Jossart) 4.31.21, 85. Bert Pronk (Ned-Post) 4.35.19, 89. Gerrie Knetemann (Ned-Post) 4.36.03, 91. cn laatste Gilbert Duclos-Lasalie (Fra-De Muer) 4.36.34. Niet gestart zijn: Ulli Sut ter (Zwi-Post), Michel Pollentier (Bel-Lauwers), Herman Bcyssens HET ALGEMEEN KLASSE MENT: 1. Bernard Hinault (Fra- Guimard 74 uur 2 min. en 30 sec., 2. Joop Zoetemelk (Ned-Danguil- laume) op 1 min. en 58 sec., 3. Hennie Kuiper (Ned) op 21.23, 4. Joaquim Agostinho (Port-Huys- mans) op 21.48, 5. Jean-Rene Ber- naudeau (Fra-Guimard) op 23.40, 6. Jo Maas (Ned-De Bruyne) op 30.50, 7. Giovanni Battaglin (Ita- Boifava) op 31.19, 8. Paul Wellens (Bei-Post) op 32.28, 9. Claude Cri quielion (Bel-Lelangue) op 33.55, 10. Didi Thurau (Wdl-Jossart) op 39.12,11. Sven-Ake Nilsson (Zwe- Danguillaume) op 39.36, 12. Lu cien van Impe (Bel-Lelangue op 41.31, 13. Mariano Martinez (Fra- Everaert) op 47.53, 14. Yves Ile- zard (Fra-De Muer) op 49.17, 15. Eddy Schepers (Bel-De Bruyne) op 50.25, 16. Johan van de Velde (Ned-Post) op 51.27, 17. Pierre- Raymond Villemiane (Fra-Gui mard) op 51.51, 18. Henk Lubber ding (Ned-Post) op 54.24,19. Jos de Schoenmaeker (Bel-Huysmans) op 55.23, 20. Bernard Vallet (Fra- Everaert) op 55.42, 21. Robert Al- ban (Fra-Geminiani) op 57.05, 22. Rene Bittinger (Fra-IIuysmans) op 57.12, 23. Christian Seznec (Fra-Danguillaume) op 59.16, 24. Raymond Martin (Fra-Danguil laume) op 1 i (Ned-Post) 1.34,33, 48. Bert Pronk (Ned-Post) op 1.54.20, 50. Fedor den Hertog (Ned-Jossart) op 1.57.30, 79. Stephan Mutter (Zwi- Post) op 2.39,19, 91. en laatste Phi lippe Tesniere (Fra-Geminiani) op 3.48.38. PLOEGENKLASSEMENT VAN DE ACHTTIENDE ETAPPE: 1. Danguillaume (Zoetemelk, Leva vasseur, Nilsson en Seznec) 17 uur 45 min. en 36 sec., 2. Lelangue 17.47.42, 3. Huvsmans 17.48.11, 4. Guimard 17.48.41, 5. Everaert 17.52.34, 6. Post (Wellens, Lubber ding, Mutter, Van de Velde) 17.53.03, 8. De Muer (Kuiper, He- zard, Laurent, Bossis) 17.57.23,10. De Bruyne (Maas, Schepers, Van Calster en Bellet) 18.04.43,11. Jos- sart (Den Hertog, Thurau, Peve- nage en Jacobs) 18.08.02. ALGEMEEN PLOEGENKLAS SEMENT: 1. Guimard 298 uur 3 min. en 29 sec., 2. Hyysmans 298.11.12, 3. Post 298.16.21, 4. Dan guillaume 298.22.26, 5. Jossart 298.38.03, 6. De Muer 299.11.50, 9. De Bruyne 301.07.54. PUNTENKLASSEMENT: 1. Hi nault 161 pnt, 2. Zoetemelk 99 pnt. 3. Thurau 70 pnt., 4. Kuiper 56 pnt., 5. Agostinho 53 pnt. 6. Van Impe 47 pnt., 8. Maas 42 pnt. BERGKLASSEMENT: 1. Bat taglin 222 pnt., 2. Hinault 183 pnt., 3. Martinez 141 pnt., 4. Van Impe 109 pnt., 5. Zoetemelk 108 pnt., 6. Kuiper 105 pnt., 7. Agostinho 97 pnt., 8. Nilsson 67 pnt. De winnende getallen: 1 - 9 -10 -17 - 30 - 32. Toegevoegd getal: 13. Houders van een formulier met als laatste cijfers 43584 winnen een fiets. Aantal deelnemers: 21962. Inleg: f 67.885,50. Prijzenbedrag: f32.245,61. ALPE D'HUEZ (GPD) - Wanneer Joop Zoetemelk in de beklimming van Alpe d'Huez had gedaan wat Lucien van Impe hoopte, zou vol gens de theorie van de kleine Belg Bernard Hinault zijn gele trui zijn kwijtgeraakt. „Ik ben d'r ze ker vanik ben d'r zeker van", be toogde Van Impe met van opwin ding overslaande stem" .Joop zou de trui teruggepakt hebben als hij mij tot bij hem had laten komen. Hinault zou door ons op een paar minuten gereden zijn. Dat staat voor mij vast want hij maakte een slechte dag door terwijl Joop en ik geweldig makkelijk reden. Ik snap Zoetemelk niet". Weerwoord van Joop Zoetemelk, nadat die zich vanaf het bordes van zijn hotelkamer als een wie- lerpaus had laten toejuichen door honderden Nederlandse toeris ten: Lekker praten. Hij in m'n wiel mee naar boven en mij dan kloppen voor de eerste plaats. Ik ben toch zeker niet gek..." Tot op 20 meter was hij gekomen, Lucien van Impe. In z'n eentje. ,£igenlijk dacht ik dat Hinault dat gat naar Zoetemelk zou dich trijden, maar ik kreeg al gauw in de gaten dat hij dat niet kon. Hij versnelde geen moment en dus was het voor mij tijd om zelf iets te doen". Twintig meter achter Joop Zoetemelk bleef Lucien van Impe steken. „Ik voelde me moe worden van de inspanning die ik kort voorde beklimming moest leveren om na bandbreuk terug te komen. Het leek me verstandiger te wach ten op de renners die achter me zaten. Maar zou Zoetemelk me hebben laten bijkomen dan was de koers heel anders gelopen. Ik zou zeker niet, zoals Joop veron derstelt, in zijn wiel geprofiteerd hebben. Ik had kop gedaan, gega randeerd. Natuurlijk zouden wij het dan onderling eerst eens ge weest moeten zijn". Hij de over winning dus en Zoetemelk de gele trui... Van Impe: .Juist ja..." Zoetemelk: ,Jk ben gedemarreerd om de etappe te winnen. Aan die gele trui dacht ik geen moment. Nou ja. geen moment... Veel later pas. Maar het is nogal wat: Hi nault de gele trui afpakken. Hij moest me weliswaar laten gaan maar toen ik hoorde dat mijn voorsprong rond de 30 seconden bleef schommelen dacht ik: hij is toch niet zo afgebeuld als ze zei den toen hij gisteren na de finish lang moest uitblazen. Neen... te gen deze Hinault kun je hooguit hopen, maar zeker niet ergens op rekenen" Lucien van Impe met de vasthou dendheid van een terrier: „Ik blijf erbij dat we in goede samenwer king Hinault uit de gele trui had den gekregen. Zoetemelk reed zo als hij het deze tour nog geen dag Lucien van Impe: "We zouden Hinault op minuten hebben gere den". deed. Als je op zo'n moment in de wedstrijd kunt gaan als hij. Als je een stel jagers achter je hebt zoals in deze rit en als je voorblijft op een zo zwaar parkoers, dan steek je in een unieke vorm. Bedenk daar dan nog eens mijn hulp bij... Ach, ik ben d'r zo zeker van dat Joop dan weer in die gele trui had gezeten...". Joop Zoetemelk zelf wenste zich niet lang bezig te houden met dat vraagstuk. „Ik ben met dit succes al gelukkig genoeg. Gisteren lukte het me niet om van Hinault weg te komen, vandaag voelde ik dat hij er meer moeite mee zou krijgen. Toen ik van hem los was ben ik lang niet gaan zitten om met een flinke sprint een zo groot mogelijk gat te slaan. Recupereren doe ik straks wel. dacht ik". Het inlassen van die pauze viel toe valligerwijs nagenoeg samen met een opdracht van ploegleider Guimard aan Hinault om te pro beren wat tijd terug te pakken. Lucien van Impe. de enige die bij de gele-truidrager kon blijven in de klim naar Alpe d'Huez: „Gui mard begon Hinault geweldig op te jutten. Dat hielp, maar hij kon toch niet in zijn gewone tempo komen". Bernard Hinault zelf, meldde na aankomst dat wat er over de si tuatie in deze 18e etappe ook ge dacht en gezegd mocht worden één ding vaststond: ,Jk heb geen moment angst gekend. Na de tweede demarrage van Zoetemelk wist ik dat ik hem vandaag niet kon houdenmaar ik wist ook dat ik door in mijn ritme te blijven zeker niet veel zou verliezen. En was het wat meer geworden dan nu, dan zou ik er nog niet van wakker gelegen hebben. Met de bonificaties van de tussensprints die nog komenplus de tijdrit van donderdag in Dijon, zijn er voor mij weinig zorgen". REEKSEN HEUVELS... 20eETAPPE-234km-:8JULI ALPE D'HUEZ (GPD) - Zijn achterstand op Bernard Hinault in het totaalklassement ver minderde slechts met 47 seconden. Dat bete kende voor Joop Zoetemelk dat er tussen hem en de gele-truidrager nog een marge is van bijna twee minuten. Voor Hinault was dit een reden om - zoals hij het uitdrukte - de vlag niet half stok te hangen. „Ik ben geen moment in paniek geraakt", aldus de Franse wielerheld. Het beslissende moment: Joop Zoetemelk springt weg i ALPE D'HUEZ (GPD) - De ploeg van Peter Post bestaat nog slechts uit zes man. Na dat Wesemael, Raas en Van Vliet door pech of ziekte vroegtijdig naar huis keer den, viel ook voor Ulli Sutter het doek. De Zwitser bereik te zondag weliswaar vlak voor het sluiten van de con trole de finish op Alpe D'huez, maar rond het mid dernachtelijke uur werd chef d'equipe Post door ju ryvoorzitter Jean Court in gelicht dat Sutter niet meer mocht starten in de rit van maandag. Wat bleek het geval? Sutter was onderweg zo vaak ge duwd dat hij 1 minuut en 40 seconden straftijd kreeg. Dit gevoegd bij de achterstand van circa 25 minuten, kwam de Zwitser op het over schrijden van de tijdslimiet te staan met welgeteld zeven seconden. „De jury was on vermurwbaar' aldus Peter Post. „Ze zouden de situatie waarschijnlijk niet opge merkt hebben, als ze niet hadden geconstateerd dat de Belg Herman Beyssens liefst zes minuten straftijd kreeg, waardoor hij ver over tijd binnenkwam. Toen is men aan het rekenen gegaan". Behalve Sutter en Beyssens werd ook Patrick Pevenage uit de ploeg van Fred de Bruyne door de tijdslimiet geveld. Omdat Pollentier gisteren niet meer startte en Gerry Verlinden staakte, werd het deelnemersveld ge reduceerd tot 91 man; welge teld 59 minder dan 27 juni bij de start in fleurance. Voor Joop Zoetemelk was de krachtsexplosie op de flanken van Alpe d'Huez niettemin een formidabele prestatie. Zijn etap pe-overwinning, maar vooral de manier waarop het succes be vochten werd, gaf aan de tweede plaats in de algemene rangschik king extra glans. „Ik hoef me niets te verwijten", zei Joop Zoe- temeik, terugblikkend op zowel de rit alsook op de strijd in de voorbije weken. Zoetemelk plaatste zijn aanval aan de voet van de Col, onmiddellijk nadat zijn ploeggenoot Lévas- seur het vrij monotone koers verloop, tot dan toe, had door broken. De demarrage van Zoe temelk was niet de reden waar door wereldkampioen Knete mann in de versukkeling raakte. Knetemann had kort tevoren reeds moeten afhaken, tegelijk met onder meer de Belgische kampioen Verlinden. Voor laatstgenoemde zou Alpe d'Huez zelfs het einde van de tour bete kenen. Toen de Belgische kam pioen uitgeput van zijn fiets viel en volijverige helpers uit zijn ploeg hem weer in het zadel hiel pen, zei chef d'equipe Willy Jos sart „Jammer voor Verlinden, maar ik heb het zien aankomen Hij heeft als debutant te veel ge geven. Op een gegeven moment is het gedaan met steeds maar weer putten uit de wilskracht Voor negentig procent van het peloton wordt het trouwens hoog tijd dat we in Parijs arriveren" Bezemwagen Gerrie Knetemann staakte de strijd niet, maar zijn 89ste plaats op bij na dertien minuten van de ontke tende Zoetemelk (en vlak voor het binnenrijden van de bezem wagen) accentueerde de woorden van Willy Jossart. De sprong van Zoetemelk na 105 kilometer leverde in vrij korte tijd bijna een halve minuut voor spong op. Niet Hinault was ove rigens de eerste die achter onze landgenoot de tegenaanval opende. Het was Lucien van Im pe. Uiteindelijk moest de Belgi sche tour-routinier echter het ge zelschap van Hinault en Bat taglin dulden. Zoetemelk's bela gers werden ook nog achterhaald door Joaquim Agostinho, die daags na zijn ritzege derhalve op nieuw toonde dat hij Hennie Kuiper nog wel eens het leven erg zuur kan maken in de strijd om de derde plaats. Zoetemelk's voorsprong bleef rond de halve minuut schommelen Het was voor Lucien van Impe een reden om voorbij de finish een klaagzang te laten horen. t,Ik heb een grote fout gemaakt", al dus de tourwinnaar van driejaar geleden. „Weliswaar was ik de eerste die de achtervolging op Joop begon, maar ik heb deson danks te lang gewacht. Hij reed te sterk om de fout nog goed te ma ken. En dat moet dan uitgere kend gebeuren in een rit waarop ik als het ware mijn grootste hoop gevestigd had. Na de winst vorige week in Les Menuires, zou een tweede zege in een bergetappe mijn tour immers goedgemaakt hebben" Glimlach vaststond dat Zoetemelk uitslui tend met de dagoverwinning te vreden moest zijn. („Ik heb ge daan wat ik kon", glimlachte hij) was het voor de Nederlandse ko lonie zeker zo belangrijk om te zien hoe Hennie Kuiper dit keer uit het strijdgewoel zou komen. De derde plaats in de algemene rangschikking stond voor de kopman van Peugeot immers op het spel. Geen wonder dat de eer ste woorden van Kuiper een vra gende toon hadden. „Hoe groot is mijn achterstand?" zei hij, na opnieuw tot de verslagenen van het handjevol toppers behoord te hebben. „Ik kwam niettemin Stukken beter dan zondag voor de dag. Bovendien had ik de ze nuwen dit keer beter onder con trole", voegde hij nog toe aan zijn ontboezeming. De derde plaats bleef inderdaad in zijn bezit, maar het was op het nippertje. Kuiper veegde het zweet van zijn gezicht, op het moment dat Zoetemelk de huldi ging van etappewinnaar onder ging. „Als iemand verdiend heeft om te winnen, dan is het Joop", sprak de ex-wereldkampioen lo vend. „Hij was beresterk. Zoete melk heeft mijn rol van aanvaller overgenomen. Het is natuurlijk achteraf gepraat, maar als ik denk aan de wijze waarop hij van ons wegfietste, komt bij mij de vraag op waarom hij niet eerder zo te keer gegaan is. Had hij me de voorbije weken maar geholpen in de pogingen Hinault af te matten. Wie weet, zou Zoetemelk nu in het geel rijden. Voor mij heeft reeds kort na de start van de tour voor ogen gestaan dat er twee mogelijkheden waren: afwach ten en Hinault in een fauteuil naar de eerste plaats brengen, of attaqueren. Ik heb het laatste ge daan en ben er zelf onderdoor ge gaan, maar ik ben minder ont goocheld dan velen denken. Ik speel graag en iemand die speelt weet dat hij wint of verliest". Paul Wellens was evenals zondag de bestgeklasseerde renner uit de Raleighploeg van Peter Post. Een zevende plaats was het resultaat. Lubberding moest ruim een mi nuut op Wellens prijsgeven. Niet temin herstelde de Nederlandse kampioen enigszins zijn image. En voor Paul Wellens was Alpe d'Huez in zoverre ook nog be langrijk, dat hij vandaag (dins dag) als bestgeklasseerde Belg deze Col verlaat. Waaruit over duidelijk blijkt dat onze zuider buren niet bepaald aan hun vet ste tourjaar bezig zijn. In het al gemeen klassement gaat de Lim burgse debutant Jo Maas (zesde) immers de beste Belgen nog Joaquim Agostinho heeft met zijn eerste en vierde plaats op de Alpe d'Huez een klassement ge wonnen waaraan een vakantie voor twee personen verbonden was. Hij mag op kosten van de gemeente van 27 december tot 3 januari komen logeren. VOETBAL - Sepp Maier, doelman van de Duitse voetbalclub Bayern Munchen, zal door de verwondingen die hij in de nacht van zaterdag op zondag bij een auto-ongeluk opliep, zeker drie maanden uitgeschakeld zijn. MOTORSPORT Angel Nieto. we reldkampioen in de 250 cc klasse is ernstig gewond geraakt bij een val tijdens de grote prijs van Vila Real in Noordelijk Portugal. Nie- to's toestand is zorgelijk te noe- ATLETIEK - Een blinde atleet van 64 jaar, de Westduitser Fritz Assmy heeft tijdens de wereld kampioenschappen voor vetera nen voor een sensationele presta tie gezorgd door een tijd van 12.6 te noteren op de 100 meter. ALPE D'HUEZ (GPD) - De kleinste ploeg in de tour is die van het Belgi sche Splendor. Nadat kopman Pollentier en Beyssens uitvielen, bestaat de equipe uit nog slechts twee man: de Ier Sean Kelly en Hoger Mijng- heer. Met het afreizen van Pollentier heeft de gelegenheidsploegleider Albert de Kimpe zijn taak als beëindigd beschouwd. Hij is naar huis: nog in de wedstrijd zitten, zijn er thans nog zes Voorde tw personeelsleden in de tou - Het aantal tour-renners daalde ploegen zijn nog compleet: die melk en van Joaquim Agostinl - Gerben Karstens, die als'mede-organisator van een prof-ci iteri Brabantse Rijen de tour bezocht om contracten af te sluiten, Alpe d'Huez met spoed terruggegaan naar Nederland. „Karstens verhei de tour in een onderhandelingsfase met Hinault en Zoetemelk, die hij ii de etappe van gisteren tot 91. Drie j Bernard Hinault, van Joop Zoete- het Rijen probeert s te brengen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9