Kerk-Turken vertrekken deze week uit kathedraal Nederland moet aantrekkelijker worden Nederland gereed voor opvang SQ22ZBIEM Onderzoek begonnen naar medicijn Asielaanvraag wordt opnieuiv bekeken Herstel in Ziekenhuis Abortus wordt vaak pas laat uitgevoerd Illegale zender in kinderwagen DINSDAG 17 JULI 1979 PAGINA 7 Meer overheidsgeld voor toerisme DEN HAAG (GPD) - De regering gaat ex tra geld uittrekken om Nederland aan trekkelijker te maken als vakantieland. Vorig jaar al kreeg het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) drie miljoen extra overheidsgeld. Staatssecretaris Haze- kamp (economische zaken) zal donder dag een aanvullend financieel pakket voor het toerisme presenteren. Voorts komt hij met een aantal maatregelen waarmee het toeristisch produkt in ons land kan worden uitgebouwd en verbe terd. De regering zal daarbij proberen de initiatieven van het toeristisch bedrijfs leven zo veel mogelijk te steunen. In de Nota Toeristisch Beleid van Haze- kamp wordt veel nadruk gelegd op de werkgelegenheidsaspecten in het toe risme. Bekeken wordt of een gedeelte lijke afschaffing van collectieve vakan ties een gunstig effect kan hebbn op de toeristenindustrie. Voorts wordt geadvi seerd de voorlichting voor horeca-oplei- dingen te intensiveren. In de nota ligt de nadruk op versterking van de propaganda voor Nederland in het buitenland. Aangedrongen wordt accommodaties te moderniseren en uit te breiden en de dienstverleningen te verbeteren. Met betrekking tot dit laat ste punt heeft premier van Agt vorige week gesproken over de „hoge prijzen en vaak narrige obers" in ons land. De voorzitter van de werkgevers in de ho reca (Horecaf), G. E. van Goor, liet giste ren weten dat aan een betere motivatie van horecapersoneel wordt gewerkt. Dit kan volgens Van Goor door de invoering van een premiestelsel voor horecaper soneel. De voorzitter van Horecaf wil echter niet geloven dat buitenlanders louter en alleen wegblijven omdat de serviceverlening in ons land minder goed zou zijn. Het Nationaal Bureau voor Toerisme zal door Hazekamp in staat worden gesteld Nederland beter in het buitenland te verkopen. De staatssecretaris is zich er van bewust dat het NBT op dit moment met de relatief geringe middelen niet veel aan actieve promotie kan doen. Uit een onlangs gehouden onderzoek in West-Duitsland bleek dat in zuid-Duits- land nog veel „zendingswerk" kan wor den verricht. Geheel ten onrechte is er steeds van uitgegaan dat alle promotie gericht moest zijn op de deelstaten (o.a. Rijnland-Westfalen) langs onze grens. De belangstelling voor Nederland blijkt echter ook in het Zuiden van de Bonds republiek erg groot te zijn. NBT-directeur J. Strijkers: „Wij weten nog niet of wij extra geld krijgen. Ik kan al leen zeggen dat het NBT zeker 1,5 mil joen meer nodig heeft om in landen als West-Duitsland, België, Frankrijk en Engeland meer te kunnen doen. Wij moeten noodgedwongen te passief wer ken. Je kunt alleen antwoord geven op vragen en niet, zoals het zou moeten, zelf de markt op gaan" Strijkers' organisatie heeft voor dit jaar de beschikking over bijna 20 miljoen. Daarnaast is een extra subsidie van 3 miljoen verkregen voor de duur van drie jaar. Een groot deel van die drie miljoen is in de Duitsland-promotie gestopt. On geveer 46 procent van alle buitenlanders die naar Nederland komen, is afkomstig uit West-Duitsland. Je bent blij datje nu eens behoorlijke advertenties kunt plaatsen. Terwijl een land als België met hele pagina's in kranten reclame voor ei gen land maakte, moesten wij het veelal met advertenties op postzegelformaat doen". Het NBT heeft de indruk dat dit jaar zeker niet minder buitenlanders naar Neder land zijn gekomen. „Ik denk dat we iets aan het terugkrabbelen zijn en dat de reis- en verkeersbalans mogelijk een gunstiger beeld te zien kan geven", meent Strijkers. Het afgelopen jaar toonde de reis- en verkeersbalans een negatief saldo van bijna vijf miljard gul den. Dat betekent dat de Nederlanders in het buitenland vijf miljard meer uit gaven dan de buitenlanders in ons land verteerden. Alle bij het toerisme betrokken instanties zijn bijzonder blij dat de rijksoverheid nu eindelijk met een toeristisch beleid komt. De nota van Hazekamp kan vol gens velen een dialoog tot stand bren gen. Hazekamp laat in zijn beleidsvisie veel ruimte voor overleg met de toeristi sche bedrijven. Initiatieven vanuit het bedrijfsleven wil de regering met gelde lijke steun begeleiden. Hazekamp dringt in elk geval aan op meer inventiviteit van de kant van de toeristenindustrie. Door sneller in te spelen op toeristische ont wikkelingen en door een intensiever overleg tussen bedrijfsleven en overheid hoopt de staatssecretaris het produkt Nederland te verbeteren. Er zal vanaf nu meer aan onderzoek wor den gedaan. Vooral de motieven waarom Nederlanders het eigen land uitrekken, zullen nader worden bestudeerd. Via ac ties van het NBT wordt getracht de Ne derlanders voor korte vakanties in eigen land te houden. De voorlichting van het eigen land wordt opgevoerd. In de nota van Hazekamp wordt gepleit voor meer slecht-weeraccommodaties, vooral langs de kust. Van verscheidene kanten uit de toeristenbranche is het idee geopperd de stranden van ons land „open te breken", dat wil zeggen dat nieuwe badplaatsen zouden kunnen worden aangelegd. Vele toeristenorga nisaties zijn voorts van oordeel dat de watersport in ons land verder kan wor den ontwikkeld. Ook zou er volgens ve len (waaronder de NBT) ruimte zijn vooi meer pretparken in ons land. Het is niet duidelijk in hoeverre staatssecretaris Hazekamp deze ideeën overneemt. DEN HAAG (ANP) - Het minis terie van volksgezondheid heeft gisteren een brief ge stuurd naar alle artsen en apo thekers met het verzoek hun ervaringen met het slaap middel Halcion te melden. Het ministerie wil weten of er vaker ongewenste verschijn selen optreden na gebruik van Halcion dan na andere slaapmiddelen. Ook zal worden onderzocht in hoeverre andere factoren dan het innemen van Halcion daarbij een rol kunnen spe len. Op basis van de gegevens die artsen en apothekers aan dragen, zal zo spoedig moge lijk advies worden uitge bracht aan staatssecretaris Veder-Smit van volksge zondheid over het al of niet verbieden van het middel. Het slaapmiddel Halcion kwam in opspraak nadat de Haagse psychiater C. van der Kroef bij sommige van zijn patiën ten die hij Halcion had voor geschreven, angsttoestanden, depressies en overgevoelig heid voor licht en geluid had geconstateerd. Toen zij met Halcion waren gestopt, waren de klachten volgens Van der Kroef binnen twee dagen verdwenen. De Amerikaanse producent Upjohn, die inmiddels alle gegevens aan Volksgezond heid heeft gestuurd, zegt dat Halcion veilig en werkzaam is gebleken tijdens toepassing gedurende ongeveer 50 mil joen therapie-nachten in meer dan vijftien landen waar het middel op het ogenblik wordt gebruikt. De vraagtekens rond het slaapmiddel zijn inmiddels voor vier kamerleden, Even huis-Van Essen (CDA), Vrij- landt-Krijnen (VVD), Wes- sel-Tuinstra (D'66) en Wu- trich (PvdA) aanleiding ge weest mevrouw Veder-Smit te vragen het middel zo snel mogelijk uit de handel te ne- DEN BOSCH (ANP) - De 135 Syrisch-orthodoxe christe lijke Turken die sinds 13 april in de Sint Jan in Den Bosch zitten, zullen de kathedraal deze week verlaten. Dat is gistermiddag bekend gemaakt op een persconfe rentie in Den Bosch. Bij die gelegenheid waren onder anderen aanwezig bisschop Bluyssen van Den Bosch, de Syrisch-orthodoxe bisschop Julius Ci^ek en de leider van de kerk-Turken, de diaken Hana Aijdin. Van de 135 Turken zullen er dertig tijdelijk worden ondergebracht in een klooster in Schijndel- Veertien families hebben een plaats gevonden in een voormalig kamp van de dienst "uitvoerende werken" in Someren. In een kan toorpand in Den Bosch zelf is plaats voor twintig alleenstaan den. De drie gemeenten hebben aan hun hulp de voorwaarde verbonden dat de Turken na hun tijdelijk onderdak geen aanspraak kun nen maken op permanente vesti ging. Someren en Schijndel wil len bovendien geen enkele finan ciële verplichting aangaan bij de opvang van de Turken. Ze zullen ten hoogste zes maanden in de drie plaatsen mogen blijven en moeten zelf de huur betalen. Bisschop Bluyssen blijft onder handelen met een Europees land voor de opvang van 26 christen- Turken en hun familieleden die Nederland moeten verlaten, maar in afwachting van de her overweging van hun asielaan vraag tot 1 september hier mogen blijven. De Turken verlaten de Sint Jan, zo vertelde diaken Hana Aijdin, de geestelijk leider van de kerk- Turken, omdat bisschop Bluys- sen beloofd heeft zich naar ver mogen en zo lang er perspectief is te blijven inzetten voor de belan gen van de groep. Tijdens de persconferentie werd overigens HAIFA - De Nederlandse Unifil-militair Hoogerwerf wordt op het ogenblik verpleegd in het Rambam-ziekenhuis in Haifa (Israël). De eerste luitenant raakte vorige week in Libanon gewond toen een hand granaat explodeerde. Inmiddels is luitenant Hoogerwerf alweer zo ver hersteld dat hij met zijn linkerhand een kop koffie kan drinken. duidelijk dat er geen enkele ze kerheid is met betrekking tot de toekomst van de 26 Turken die op 1 september met directe uitzet ting worden bedreigd. Problemen "Ik heb de mensen niet de garantie kunnen geven dat ze na die da tum niet worden teruggestuurd naar Turkije. De verhuizing van de Turken naar de drie nieuwe onderkomens betekent ook niet dat er een oplossing is voor het probleem van de Syrisch-ortho doxe Turken. Het betekent wel dat de Sint Jan en het kerkbe stuur van hun problemen verlost raken", aldus Bluyssen. Hij voegde daar echter aan toe nog steeds goede hoop te hebben dat er voor 1 september voor deze groep, die inclusief de gezinsle den bestaat uit vijftig tot zestig mensen, een oplossing gevonden kan worden in een Europees land dat hij verder niet met naam wil de noemen. Bluyssen verwacht dat de besprekingen die daarom trent worden gevoerd binnen en kele weken kunnen worden afge rond. Diaken Hana Aijdin vertelde op de persconferentie ook nog dat de Syrisch-orthodoxe Turken des tijds met hun actie zijn begonnen om de Nederlandse regering de ogen te openen. "De regering had er geen idee van wat er in Turkije met onze mensen gebeurde. Daarin is nu verandering geko men. We hoeven nu niet meer in de Sint Jan te blijven. Ondanks alle hulp leefden we in de kerk in ellendige omstandigheden, voor al voor de vrouwen en de kinde ren was het erg. Eén meisje is overleden. Haar hebben we ge geven als offer. We gaan nu weg uit de Sint Jan omdat we weten dat we ook verder zullen worden geholpen", aldus Hana Aijdin. Tijdens de persconferentie deden zowel diaken Hana Aijdin als bis schop Julius Cigek een dringend beroep op nog meer barmhartig heid van de Nederlanders. "We hebben de komende tijd nog hu manitaire en financiële steun no dig. De mannen zullen proberen zo snel mogelijk werk te zoeken. Tot die tijd zijn we echter aange wezen op hulp", aldus de diaken. Overleg Over de praktische uitwerking van de bijstandverlening in de ko mende maanden vindt nog over leg plaats tussen de gemeenten waar de Turken oorspronkelijk vandaan komen en de drie ge meenten waar ze zich nu tijdelijk zullen gaan vestigen. Bij dat overleg is ook een vertegenwoor diger van het ministerie van so ciale zaken betrokken. De Tur ken zullen de Sint Jan de komen de week in kleine groepjes verla ten. Een en ander is afhankelijk van het gereed komen van de nieuwe onderkomens. Het advocatencollectief dat de be- Tijdens een persconferentie werd gistermiddag bekend gemaakt dat de Syrisch-orthodoxe christenen die sinds 13 april de Sintjan bezet houden deze week de kathedraal zullen verlaten. Op de foto van links naar rechts: Hana Hijdin.die als tolk optrad, Julius Ci?e/c, Syrisch-orthodox patriarch, bisschop Bluyssen van Den Bosch en de heer Coopmans, voorzitter van het kerkbestuur langen van de kerk-Turken be hartigt heeft de indruk dat er van de motie die onlangs in de Twee de Kamer met betrekking tot de Syrisch-orthodoxe Turken werd aangenomen in de praktijk maar bitter weinig terecht komt. Dat zei mr. W. van Bennekom in aan sluiting op de persconferentie. Die motie houdt onder meer in dat alle verzoeken van de Turken om in Nederland te mogen blij ven in heroverweging moeten worden genomen. "Wij hebben het bange vermoeden dat die heroverweging zelf ook niet veel zal voorstellen. Dat be tekent in feite dat er in het beleid niets is gewijzigd", aldus mr. Van Bennekom. Verzoeken Dat de Turken de kerk nu verlaten betekent volgens hem dan ook niet dat er verder niets meer zal worden ondernomen. "In de eer ste plaats zullen alle Turken nieuwe verzoeken indienen om als vluchteling te worden toege laten. Het ministerie is dan ver plicht die nieuwe aanvragen in behandeling te nemen. Er is im mers sprake van gewijzigde om standigheden. Voor de rest wach ten we eerst de ontwikkelingen maar af', aldus mr. Van Benne kom. Tijdens de persconferentie uitte een woordvoerder van het Lan delijk Steuncomité Sint Jan 200 ernstige kritiek op het streven van bisschop Bluyssen voor de Turken een oplossing te vinden in het buitenland. "Er moet voor deze mensen een oplossing ko men in Nederland. Het is be schamend te zien hoe er nu met deze mensen in het buitenland wordt geleurd", aldus die woord voerder Bluyssen reageerde daarop door te stellen dat een oplossing in Ne derland op korte termijn niet mogelijk is. "Bovendien konden we erop vertrouwen dat andere groeperingen zich daarmee bezig zouden houden" aldus de bis schop. DEN HAAG (GPD) - Bij onge veer 8 procent van alle 12.973 abortussen die in 1977 in Ne derlandse abortusklinieken werden uitgevoerd, was de vrouw 12 weken of langer zwanger. Schaamte, twijfel en verdringing zijn de belang rijkste oorzaak voor het late besluit tot abortus over te gaan. Bovendien komen late abortussen meer voor bij heel jonge meisjes, vrouwen bo ven 40 jaar. alleenstaande vrouwen en vooral vrouwen van buitenlandse origine. Deze cijfers staan in een bro chure van de Stichting Medi sche Zwangerschapsonder breking (STIMEZO) over het verschijnsel van de late abor tus; overigens alleen geba seerd op de gegevens van de abortusklinieken over 1977. De meeste late abortussen komen voor bij meisjes onder 20 jaar. Schaamte en angst om het thuis te vertellen zijn de belangrijkste redenen voor het uitstel van de beslis sing. Alleenstaande vrouwen komen later met een verzoek om abortus dan gehuwde (10,4 pet. van ongehuwde en 8,6 pet. van de gescheiden, te genover 5,6 pet. van de ge huwde vrouwen), evenals vrouwen zonder vaste relatie. Maar de allerbelangrijkste ri sico-groep zijn de buiten landse vrouwen: buitenland se werkneemsters of vrouwen van buitenlandse werkne mers en vooral Surinaamse vrouwen. Bij hen komen de helft meer late abortussen voor dan bij Nederlandse vrouwen. De cultuurbarrière en taalproblemen worden als hoofdoorzaken be schouwd. Belangrijkste redenen voor het late besluit zijn: twijfel (de vrouw weet niet wat te doen), verdringing van de zwanger schap (het niet willen gelo ven), onregelmatige men struatie (de vrouw wordt door het uitblijven daarvan niet gealarmeerd) en oponthoud door de artsen. De oorzaak van late abortussen ligt volgens STIMEZO echter zelden bij de klinieken. In de praktijk bestaan nauwelijks wachttijden. Vooral de be sluitvorming zorgt voor ver traging. „Angst om de werke lijkheid onder ogen te zien, is een belangrijke factor. Vooral bij jonge meisjes waarvan de ouders niet op de hoogte zgn van de seksuele contac ten" Het aantal late abortussen ligt in Nederland overigens aan merkelijk lager dan in andere Westerse landen. In Engeland vindt 3 pet. van de abortussen na 16 weken plaats, in de Ver enigde Staten zelfs 4,9 pet. en in Canada 5,4 pet. De overgro te meerderheid van de vrou wen die om abortus vragen, wordt in de zesde tot achtste week geholpen (60 pet.). Dit jaar ongeveer 1500 Vietnamezen DEN HAAG (GPD) - Nederland zal dit jaar ongeveer 1500 Vietname se vluchtelingen opnemen. Vol gend jaar, en zolang dat nodig is daarna, is ons land bereid er vijf honderd per jaar toegang te ver- HENGELO (ANP) -Bij wijze van stunt heeft een 23-jarige Henge- loër illegaal uitgezonden uit een kinderwagen. De politie betrapte de man op heterdaad terwijl hij met vrouw en baby in het centrum van Hengelo wandelde. De 27- mc-zender had hij naast het kind gelegd, de accu stond in het bood schappen rekje en op de kinder wagen was de antenne bevestigd. lenen. Dat blijkt uit een toelich ting van het ministerie van bui tenlandse zaken op het kabinets besluit, dit jaar duizend Vietna mezen extra toe te laten. Dit is gebeurd op verzoek van de Hoge Commissaris voor de vluchtelin genhulp van de Verenigde Naties in Genève. Nederland heeft zich jegens de Ho ge Commissaris verplicht jaar lijks 750 vluchtelingen uit de hele wereld op te nemen. Voor 1979 komen daar duizend Vietname zen extra bij, plus ongeveer tweehonderd, omdat het vorig jaar toegezegde aantal van 750 vluchtelingen niet is gehaald, maar slechts 550. Dit maakt in to taal bijna 2000. Maar buitenland se zaken wil een reserve houden van ongeveer 500 vluchtelingen uit andere landen. Daardoor kunnen er dit jaar ongeveer 1500 Vietnamezen worden toegelaten. De Nederlandse overheid, aldus de woordvoerder van het ministerie, is niet betrokken bij de selectie van Vietnamezen die naar ons land komen. Die is geheel in han den van het Hoge Commissariaat. Het Hoge Commissariaat pro beert zoveel mogelijk vluchtelin gen in groepsverband (gezin, fa milie, dorp) bijeen te houden. Dat betekent dat er geen selectie plaatsvindt op grond van beroep of gezondheid. Jong en oud, ge zond en ziek blijven bij elkaar, als dat vanwege het groepsverband logisch is, aldus buitenlandse za ken. De bepaling dat dit jaar 1500 en daarna 500 Vietnamezen mogen komen geldt niet voor vluchte lingen die door Nederlandse schepen uit zee worden opgepikt en die naar ons land willen. Het ministerie van CRM, dat de technische organisatie van de eerste opvang heeft, heeft al voorbereidingen getroffen voor de golf van 1500 die de komende maanden komt. Over het hele land is een tiental verblijfsgele- genheden afgehuurd. zoals vakantiebungalowparken. Vol gens CRM is het een gelukkige omstandigheid dat de golf pas na het vakantieseizoen op gang komt, omdat er da.i voldoende vakantiehuisjes beschikbaarzijn. Volgens CRM is het de bedoeling dat de Vietnamezen vier a zes maanden in de noodbehuizingen blijven, om daarna definitief te worden gehuisvest. „Maar dat kan en mag best eens uitlopen tot een jaar, als er maar uitzicht is", aldus de woordvoerder. Volgens hem is dat uitzicht er nu nog niet, maar daar is het ook nog te vroeg voor. Van de zijde van de gemeenten zijn enkle aanbiedin gen voor huisvesting binnen. ..Maar dat zet geen zoden aan de dijk". De regering heeft de mo gelijkheid van de gemeenten hui zen te vorderen - maximaal v(jf procent - voor de opvang van noodgevallen, maar volgens CRM is er nog niet gepraat over zo'n vordering. Ook CRM weet niet waar de'Viet- namezen die hier al zijry- onge veer vierhonderd - en dé nog ko mende het best definitief kunnen worden heengebracht, gelet op hun beroep en leeftijd Het probleem is nog zo jong, dat een en ander nog niet is onderzocht, aldus de woordvoerder van CRM.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7