Er heerst een anti-stemming Plan voor 'gat' Morssingel El Cid bij komst van eerstejaarsstudenten: Lawaai en gevaar dwars door Noord Ontzegging van zes maanden, pesterij? DINSDAG 17 JULI 1979 LEIDEN - Op bovenstaande wijze wil de Internationale Gewa- pendbeton-Bouw b.v. uit Breda het "gat" aan de Morssingel vol bouwen. De IGB heeft dit stuk grond tussen het ANWB-kantoor en de on langs gereedgekomen flats van Neduco begin dit jaar van de gemeente Leiden in erfpacht ge kregen. Door architect B. Ste- merdingh van het Amersfoortse architectenbureau Environ mental Design is vervolgens de ze schets gemaakt. Het bouwplan voorziet in de ver wezenlijking van winkels op de begane grond, kantoren op de eerste verdieping en drie woon lagen met een daklaag. In totaal wil de IGB 24 woningen bou wen, de helft in de premie- en de helft in de vrije-sektor. Het is waarschijnlijk dat in de kantoorruimte op de eerste ver dieping de Stichting voor Am bulante Geestelijke Gezond heidszorg zal worden onderge bracht. Deze stichting is op dit moment gehuisvest in een pand aan de Rijnsburgerweg. Zoals uit de plannen blijkt zijn eerdere ideeën om in het com plex bioscopen en een bowling plan, alsmede parkeergarages voor Morssingel-bewoners, op te nemen definitief van de baan. Groenoord Als de vakantie groot aantal zit staat de jeugd van de buurt Groenoord nog twee weken evenementen te wach ten. Voor de organisatie daarvan tekent het buurthuis Groenoord aan de Musschen- broekstraat. Maandag 6 au gustus wordt het spits van de activiteiten afgebeten met een handenar beid-dag. Kinde ren in de leeftijd van vier tot twaalf jaar zijn vanaf tien uur welkom in het clubhuis. Hun ouders kunnen desge wenst meehelpen of een kopje koffie komen drinken, s Mid dags, wederom voor vier- tot twaalfjarigen, is er vanaf twee uur een quiz. Dinsdag 7 augustus kunnen kinderen van vier tot achttien jaar mee een dagje uit, en wel naar het sprookjespark De Ef- teling. Het vertrek is gepland om acht uur vanaf het buurt huis, waar men rond vijf uur in de middag hoopt terug te keren. Vooraf opgeven is wel noodzakelijk. De dag daarna is er een songfes tival voor vier- tot zestienja rigen. Er zijn prijzen beschik- baur voor de beste en meest originele deelnemers. Het fes tival begint om tien uur. Om twee uur vindt het vertrek plaats vanaf het buurthuis naar het Leidse Hout voor een sport- en spelmiddag. Kinde ren van vier tot twaalf jaar kunnen daaraan meedoen. Donderdag 9 augustus vertrekt de jeugd acht tot twaalf jaar) per fiets naar het Jeugddorp aan de Voorschoterweg, waar van alles te beleven is.Om '"Hugo the hippo" te kunnen, zien vertrekt men vrijdag 10 augustus om half twee van het buurthuis naar De Zeven sprong, waar deze film om twee uur wordt vertoond. Vakantie 2 De tweede weck van de vakan tie-activiteiten van Groenoord vindt er een split sing plaats. De twaalf- tot zes tienjarigen gaan, bij vol doende deelname, naar een kamp in Noordwijkerhout. Voor de kinderen die in Groenoord achterblijven zijn er fietstochten, op maandag naar het strand en op dinsdag naar Panbos in Katwijk. Het vertrek vindt beide dagen om tien uur plaats. Woensdag 15 augustus kunnen alle kinde ren om half tien mee naar Duinrell; donderdag naar Jeugddorp (om tien uur) en vrijdag om half twee naar een tekenfilm in clubhuis De Ze vensprong. De clubs, zowel de nieuwe als de bestaande, beginnen de eerste week van september weer. Tot die tijd is het buurthuis geslo ten. Agenda Voor morgen staat er bij de Leidse club- en buurthuizen het volgende te gebeuren: De Klinker, Berlagestraat 2 - Dagje uit naar Amsterdam (v.a. 12 jr.) 10-15 uur; daarna eten in het clubhuis. Jeugddorp, Voorschoterweg - Circus maken 930-1530 uur. Morschwijck, Topaaslqan 19 - Tocht naar bos en Ma duro- dam, 10.30 uur. Op Eigen Wieken, Valkenpad 2 - Instuif Vl-12 uur. 5? LEIDEN - "Er is op dit moment duidelijk een antistem ming tegen de studenten in Leiden. We kunnen het niet bewijzen, maar we hebben sterk de indruk dat de jubi leum-activiteiten van Minerva in het Van der Werfpark hier debet aan zijn geweest". Aan het woord medewerkers van El Cid '79, een organisatie die de ruim tweeduizend eerstejaars die de Leidse universiteit dit jaar verwacht, zal verwelkomen en inwijden in het Leidse gebeuren. "Die antistemming is duidelijk merkbaar als wij bij de gemeente om vergunningen aankloppen. Het is al meer dan vijf jaar goed gegaan, maar nu hebben we voor de openluchtlunch op dinsdag 14 augustus in het Van der Werfpark nog geen vergunning. Ook voor de Van der Werfparkmanifestatie met onder andere optredens van de Houseband en eN Vé drama op vrijdag de zeventiende, is nog geen vergunning verleend" "We gebruiken ieder jaar het park voor dergelijke manifestaties, maar alleen nu is men terughou dend en dan te weten dat Minerva op grond van ervaringen die de gemeente met El Cid had, een vergunning heeft gekregen voor het feest in het Van der Werf park". Enige weken terug vierde de stu dentenvereniging Minerva haar lustrumfeest in het Van der Werfpark. Ondanks afspraken met de gemeentereiniging bleek het park na een paar dagen nog altijd niet te zijn schoongemaakt. Niet alleen dit, maar ook het feit dat de Leidse bevolking geen toegang meer tot het park kon krijgen, heeft veel kwaad bloed gezet. "Maar ja", wordt in het hoofdkwar tier van El Cid aan de Rijn en Schiekade gezegd, "er zijn stu denten en studenten. Verder gaat alles prima". Voor de tiende keer vindt er in Lei den een introductieweek plaats voor aankomende eerstejaars studenten. Van maandag 13 tot en met vrijdag 17 augustus zullen naar verwachting zo'n 1800 eer stejaarsstudenten kennis komen maken met de Leidse universi teit, de stad en het studentenle- Binnenkomer El Cid '79 heeft, zoals ze het zelf zeggen, "een koers uitgezet die de aankomende studenten in aanra king moet brengen met zoveel mogelijk facetten van het Leidse Leven. In de afgelopen jaren is gebleken dat de door El Cid geor ganiseerde introductieweken voor menig Leidse vreemdeling een goede binnenkomer is in de universitaire wereld". Overigens zegt een aantal leden van het bestuur dat er weinig midde len zijn de Leidse bevolking te in teresseren voor de eerstejaars studenten. "Onze taak is de stu denten zo veel mogelijk de weg te wijzen. We weten niet of het onze taak is om voor een zogenaamde integratie met de Leidse bevol king te zorgen. Dat is meer weg gelegd voor de studentenvereni gingen. Bij de studenten leeft wel de wil hiertoe, maar het komt altijd van hun kant. Van de zijde van de Leidse bevolking wordt er echter weinig aan een eventuele integra tie gedaan. De studenten komen trouwens uit een vaak wat beslo ten milieu en ze hebben vaak meer zorgen over woonruimte" Dat is trouwens, als je het bestuur van El Cid mag geloven, "een jaarlijks terugkerend probleem Allereerst moeten we ruim twee duizend eerstejaarsstudenten tijdens de introductieweek zien onder te brengen en dan begint eigenlijk pas het grote probleem, het zoeken naar kamers" De nieuwe studenten krijgen voor het begin van de El Cidweek een monsterboekje (bewijs van deel name) en het Vademecum (reis gids met achtergrondinformatie) toegestuurd. Naast deze papieren steun zullen ze tijdens hun (eer ste) verblijf in Leiden terzijde worden gestaan door een levende loods, de mentor. 'El Cid heeft op dit moment echter nog te kampen met een schreeu wend tekort aan mentoren die voor een eerstejaars steun, toe verlaat, begeleider, informatie bron en loods zullen moeten zijn. Ook hebben we hulpkrachten nodig. Mensen die broodjes wil len smeren, opruimen en derge lijke huishoudelijke karwijtjes willen doen" WILLEM DE ZWIJGERLAAN, Dwars door Leiden Noord loopt de Willem de Zwijgerlaan,één van de belangrijkste toe- gangs- en uitvalswegen van Leiden. Eén van de zwaarst belaste wegen van Leiden, le ven langs zo'n weg is leven met het geraas van een con stante stroom van auto's. Een stroom die de laatste jaren snel is gegroeid, door het ont staan en groeien van de Me- renwijk, door de aansluiting van eerst de IJsselmeerlaan en later de Gooimeerlaan op de Willem de Zwijgerlaan. Veel bewoners van Leiden Noord hebben die groei en de gevolgen ervan van dichtbij meegemaakt. Mevrouw Hols- wilder bijvoorbeeld.Ze woont met haar man en drie jonge kinderen nu vijfjaar aan cle Willem de Zwijgerlaan, vlak bij de kruising met de Mar- nixstraat. Daarvoor woonde ze er zelf al dertig jaar en al tijd gezellig.Ze zou er ook niet weg willen, dat vooropge steld: "Maar het is wel erg ge vaarlijk en druk geworden zegt ze. "De kinderen komen aan de voorkant haast nooit naar bui tenwant de auto's vliegen voorbij over de ventweg. en vaak ook nog in tegengestelde richting. Drempels in de ventweg zou misschien een uitkomst zijn. Er is hier ver der ook weinig voor de kinde ren, ze moeten speciaal naar de speelweide aan de over kant. We zetten ze altijd over, want ondanks de stoplichten rijden de auto's zo uit de Mar- nixtraat regelrecht door. Er wordt veel door het rode licht gereden, je kunt het niet ver trouwen", aldus mevrouw Holswilder. Behalve gevaar betekent de Willem de Zwijgerlaan voor de bewoners ook lawaai. Sommige van hen zijn cr al zo aan gewend dat het ze niet meer hindert. Zoals ee». ai wat oudere heer Van Kooperen. die op de hoek met de Albert i- ne Agnesstraat woont. Hij zegt: "Ik woon hier al 22 jaar, en ik woon hier mooi, je heb een mooi uitzicht. Het lawaai dat hoor ik al niet eens meer, daar raak je zó aan gewend. Terwijl ik zelf vroeger in een heel stil straatje heb gewoond hoor. Maar het is hier ooi: pas een jaa r of zes dat hei zo druk is, vroeger speelden de kinde ren hier midden op straat daar had je allemaal van die heuvels". Mevrouw Holswilder hoort het lawaai wel. "Je kunt de r:i men hier niet open hebben, je krijgt geen rust Haar over buurvrouw mevrouw Van Hecke (ze kennen elkaar niet want zo n weg nodigt niet uit tot een buurpraatje) zou ter- wille van die rust best willen verhuizen als ze een ander huis naar haar zin zou kun nen krijgen. "Het wordt steeds erger"zegt ze. "Het lawaai en de stank. En dan die veewa gens 's ochtends vroeg. Soms ben ik om zes uur al wakker en dan kom ik niet meer in slaap". Het wijkcomité van Leiden Noord wil zich niet langer neerleggen bij de overlast die de wijk ook volgens haar van de Willem de Zwijgerlaan on dervindt. Het comité heeft één van haar leden, de heer Van der Blom, gevraagd een voor onderzoek te doen naar de overlast en naar mogelijke al ternatieven. De heer Van der Blom is er nog niet mee be gonnen, maar heeft al wel het één en ander te zeggen. Aller eerst over de geluidsoverlast: "Ik heb wel wat verstand van geluid. Het is ver boven het toelaatbare van 25 decibel, wel zo'n 60 a 70 decibel denk ik". Dan een ander punt; Van der Blom: "De Willem de Zwij gerlaan is zo belast dat bij wa m weer het ontstaan van ozon niet denkbeeldig is. Uit een rapport dat in Eindhoven is gemaakt is gebleken dat door verbrandingsgassen ozon kan ontstaan Wij zijn als wijkcomité van plan om dit ook wetenschappelijk te gaan aanpakken en het door de universiteit te laten onder zoeken". "Wij zijn van mening dat het bij uitbreiding van de Meren- wijk niet langer elaalbaar is dat er voor verkeer uit die wijk geen andere route is dan de Willeni de Zwijgerlaan. En Warmond gaat straks ook bouwen; er móét iets anders komen, een route via War mond, of een brug over de Zijl bijvoorbeeld. De Willem de Zwijgerlaan is ook nog een route voor gevaarlijke stoffen, het is krankzinnig. We hebben hier in Leiden Noord ook al de schoorstenen van de vu'lver- branding en het energiebe drijf en de rioolwaterzuive ringsinstallatie die wordt uitgebreid, alles bij elkaar in een woonwijk" Tertg naar de Willem de Zwij gerlaan. De heer Van der Blom zegt dat '.iet wijkcomité in plaats van het tunneltje voovoetgangers en fietsers dat bij de Kooilaan komt lie ver had gezien dal men de hele Willem de Zwijgerlaan zou la ten zakken en de bestaande overgangen zo handhaven. "Maar dat zou financieel niet mogelijk zijn", zegt Van der Blom, om er meteen aan toe te voegen dat zij van het wijk comité zich van de financien niets zullen aantrekken. Van der Blom: "Dat is niet onze zaak, wij dragen alleen alter- natieven aan. Het zal een ont zettend karwei zijn, maar ik dacht wel dat het gewoon móét De Willem de Zwijgerlaan, gezien vanaf de kruising met de Marnixstraat: aanzienlijk minder druk. i vanwege het vakantieseizo Geldboetes voor diefstal bouwmateriaal AMSTERDAM - De politierechter in Amsterdam heeft maandag drie inwoners van Utrecht voor enkele inbraken, waaronder in Leiden, veroordeeld tot gevan genisstraffen van 6 weken voor waardelijk en geldboetes van 500 en 250 gulden. De oudste van het drietal (33), had op 2 oktober in Leiden een partij lood en andere materialen gesto len. Ook in twee andere plaatsen - Amsterdam en Blaricum - ont vreemdde het drietal bouwmate rialen. Bij de behandeling van Je zaak zei officier van justitie mr. L. de Beaufort: "Als we ergens van een ijsberg kunnen spreken, dan kunnen wij dat bij diefstallen van bouwterreinen. Er wordt waar schijnlijk tien keer zovee' gesto len als wij hier onder ogen krij gen". De officier had dezelfde straffen geëist als de politierech ter oplegde. El Cid bij de voorbereiding i De heer L. uit Haarlem stond terecht voor te snel rijden (120 in plaats van 50 km per uur) langs het marinevliegkamp in Katwijk en het inhalen van een andere auto daar. Volgens het proces verbaal was hij staande gehouden door een politie-agent en had hij ge zegd dat de auto van een vriend van hem was en dat het rij- en kentekenbewijs nog bij die vriend thuis lagen. Ook zou hij gezegd hebben dat hij autohandelaar was. Op een eerdere zitting, bijna een maand geleden, zei de ver dachte: ik ben het niet ge weest, ik ben daar nooit aan gehouden, bovendien ben ik veehouder en was die auto i mij. Reden genoeg voor de kanton rechter om de zaak aan te houden en de verbalisant te confronteren met de verdach te. Dat gebeurde gisteren, de agent legde de eed af en ver klaarde in de verdachte zon der twijfel de man te herken nen die hii destijds had aan gehouden "Hij liegt", zei de verdachte en diens advocate stelde een hele serie vragen over de weg. de auto, enz., kennelijk bedoeld om de agent ergens klem te zetten. Dat lukte toen ze naar de kleur van de auto vroeg (overigens een bestelwagen en geen per sonenauto. zoals in het proces verbaal stond), en de agent zich meende te herinneren dat hij wit was. De auto was namelijk zeer opvallend groen met geel geverfd en had rode borden waarop 'veever- voer' stond. Officier van Jus titie Van der Ham bekeek de foto's waaruit dat bleek lang durig en zei toen: "Als deze vraag bedoeld was als strik vraag dan is het geslaagd, maar wat veel belangrijker is is dat de verbalisant de ver dachte hier herkent. Ik heb hem bovendien voor de zit ting begon gevraagd of hij wist voor welke zaak hij kwam en toen zei hij: "Ja, en mijnheer L. zit al in de wacht kamer".". Hoewel dat laatste niet als be wijs kon dienen eiste de offi cier, ook gezien het verleden van de verdachte, een boete van in totaal 750 gulden en zes maanden ontzegging van het rijbewijs onvoorwaardelijk. De advocate van L. was het daar helemaal niet mee eens, ze vertelde: "L. heeft de af gelopen jaren met hele series aanhoudingen en vervolgin gen te maken gehad. waar\ m ee i aantal onterecht is g_*ble- 1- en. Het kwam voor dat hij in Haarlem meerdere malen op één dag is geverbaliseerd, of dat pesterij is, ik weet het niet, maar ik moet wel tot de voor zichtige overtuiging komen dat er op de een of andere ma nier iets niet klopt met al die processen verbaal". En L. voegde er zelf aan toe: "Als deze ageni. zo begaafd is dat nij iemand die hij op een dcukere avond heeft aange houden na een jaar nog her kent, maar hij herkent niet het verschil tus-en een per sonenauto en een veeauto, dan is er iets mis met deze verbalisant". Rechter De Ko ning daarentegen hechte veel vertrouwen aan de verklaring van de agent en legde de door de officier geëiste straf op. Waarop de verdachte pas echt boos werd. Roepend: "Dit is geen gerécht, dit is de groot ste misleiding die ik ooit heb meegemaakt. Wat een Jan Klaassen!", verliet hij de zaal, gevolgd door zijn veront schuldigend glimlachende advocate. In de woonkamer van eon land bouwer uit de omgeving van Leiden, iets heel anders, was een geprepareerde bosuil aangetroffen. Een bescherm de vogel, waarvoor speciaal een vergunning van de politie nodig is. De landbouwer had het dier langs de weg gevon den en had van de politie in derdaad een vergunning ge kregen om het door een er kend preparateur te laten be werken. Hij had het echter via een plaatselijke poelier gere geld. daar zat de fout. "Een poelier zorgt voor dieren die je opeet en niet voor dieren die je opzet", zei rechter De Koning verduidelijkend. De landbouwer kon er met zijn pet niet bij: "Die agent had nooit de naam van die prepa rateur genoemd, en drie jaar later komt hij mijn hui bin- ik telf r en haalt zo m'n bosuil van de muur". De rechter legde een boete van 25 gulden op, plus verbeurdverklaring van de in beslag genomen uil. MARGA WUIS

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3