„Je leert het gezin thuis weer waarderen Le/i/se agenda Vrienden van Wassenaaradviseren over plan Na jaar Amerika weer terug in Oegstgeest Bouw padvinderhonk in Wassenaar start wellicht in november DINSDAG 17 JULI 197 OEGSTGEEST - "Schitterend", zo omschrijven Marien Vaandrager en Franka van der Vlis uit Oegstgeest hun verblijf van een jaar in Ameiika. "Nationaliteiten spelen in het geheel geen rol meer. Je bent daar één grote familie. We denken nog elke dag aan ons verblijf in Amerika". Binnen het kader van een uitwisseling van jongeren zijn Marien en Franka een jaar uit Oegstgeest weggeweest. Marien: "Ik moest nog een jaar wachten om te worden toegela ten tot de haven- en vervoers- school in Rotterdam. Omdat ik in de tussentijd niet wist wat ik moest doen, besloot ik deze reis te gaan maken. We hebben con tact gezocht met de AFS (the American Field Company), een organisatie die zich bezighoudt met de uitwisseling van jongeren tussen Nederland en Amerika. Ik ben toen een jaar naar Santa Rosa vlak bij San Fransisco gegaan in een gastgezin". Franka: "Bij mij stond het al langer vast dat ik zou gaan. Het hing er alleen van af of ik zou slagen voor een herexamen. Gelukkig is dat allemaal goedgekomen. Ik ben volgens plan naar Amerika ver trokken, waar ik in een buiten wijk van Chicago heb gewoond" Gastgezinnen "De jongeren, in de leeftijd van 16 tot 18 jaar worden in Amerika School ondergebracht bij gastgezinnen. Deze gezinnen worden evenals de jongeren uitgezocht. Ze moe ten een brede interesse tonen. De jongeren worden geselecteerd op hun aanpassingsvermogen, want dat is belangrijk", aldus Marien. Franka: "Je hebt die steun van een gastgezin op die leeftijd wel no dig, en dan accepteer je die steun wel. Tenslotte kom je in een an dere omgeving, een ander gezin en in een totaal andere cultuur. Het is de bedoeling, dat je wordt opgenomen als een broer of zus. Belangrijk daarbij is dat je geen uitzondering wordt. Als dat des ondanks toch het geval is, dan is dat niet goed. Je moet op alle daagse wijze met elkaar om gaan". Marien: "Over het algemeen word je direct betrokken bij het ge zinsleven. Af en toe namen ze me zelfs mee naar familie of kennis sen". Mishandeling in Bunnyclub LEIDEN - Een 39-jarige Leide- naar, die werkzaam is in de Bun ny Club in de Rijnstraat, is daar vanochtend door drie klanten mishandeld. Om kwart voor zes vanochtend kwam hij onder het bloed aangifte doen bij de politie. De drie, 23, 25 en 29 jaar, zijn daarop door de politie aangehou den. Het onderzoek was vanoch tend nog niet afgerond, zodat over de toedracht van de mis handeling nog geen mededelin gen konden worden gedaan. Jongetje (6) aangereden LEIDEN - Een zesjarig jongetje is gistermiddag op de Bachstraat aangereden toen hij tussen ge parkeerde auto's door de straat overrende. De automobilist (27 jaar) remde krachtig om een aan rijding te voorkomen, doch dit lukte hem niet helemaal. Het jon getje werd met een snijwond in zijn kin en schaafwondjes voor behandeling naar het AZL ge bracht. Inbraak te Oegstgeest OEGSTGEEST - In een woning aan de Dahlialaan te Oegstgeest is tussen zaterdag en maandag ingebroken. De bewoners van het huis zijn met vakantie. De daders, die via een raam aan de achter kant van de woning zijn binnen gekomen, hebben in het huis een grote wanorde achtergelaten. Of er iets wordt vermist, is nog niet helemaal duidelijk omdat de be woners nog niet teruggekeerd zijn van vakantie. LEIDEN - Terwijl de bewoner af wezig was is de nacht van zondag op maandag ingebroken in een woning aan de Melchior Treub- laan. Er zijn een Friese staartklok, een antieke koffiepot, een doofpot en enkele andere an tieke voorwerpen gestolen. "Vier dagen na aankomst begon bij mij de school", zegt Marien. "Die school, dat is iets heel aparts". Als je uit Nederland met een organi satie meegaat, dan wordt er geëist, datje in elk geval driejaar vervolgonderwijs hebt gedaan. "Dat is eigenlijk flauwekul, want op die school (in Amerika de Highschool), hoef je amper iets te kennen. Of je nu veel of weinig leert, dat maakt niets uit, wantje gaat toch altijd over naar een vol gende klas. Dat komt omdat ze met een puntensysteem wer ken". "Op de scholen in Amerika is alleen maar sport belangrijk. Alle po pulaire sporten worden in Ame rika op school beoefend. Dat be tekent in de praktijk dat de school bijvoorbeeld een eigen tennisclub heeft. Ook wordt er enorm veel gedaan aan Ameri kaans voetbal". "Eigenlijk is sport het belangrijkste op die scholen. Aan je ontwikke ling kan je nog altijd wat gaan doen als je naar de universiteit gaat. Het niveau ligt als gevolg van die grote aandacht voor sport en sociale ontwikkeling wel een heel stuk lager dan in Nederland. Men moet dan ook de mensen die uit Amerika naar Nederland ko men veel strenger selecteren dan andersom. De Amerikanen heb ben veel meer moeite met het Nederlandse niveau dan wij met dat van hen". "Overigens is het beslist geen vakantiejaar", zegt mevrouw Vaandrager, de moeder van Ma rien. Zij zit zelf in de organisatie van de AFS. "Het is een echt stu diejaar, waarin ze zichzelf moeten leren ontwikkelen. Ze moeten zich aanpassen aan de meest vreemde situaties. Het is de be doeling te leren een ander volk te waarderen. Dat is ook vorr een deel de achtergrond van deze or ganisatie. Het is vreemd, maar als twee landen met elkaar in oorlog zijn en je zet de kinderen van die twee landen bij elkaar, dan is er totaal niets aan de hand. Dan blijkt opeens alles goed te gaan" Discipline Amerika is voor zijn leerlingen van de middelbare scholen niet zo lief als dat men hier misschien zou denken. Franka: "De school waar ik heb gezeten was net een ge vangenis. Er waren geen ramen in en je mocht niet door de school lopen". Marien die mee zit te luis teren knikt instemmend, terwijl hij toch op een andere school heeft gezeten. "Inderdaad houdt men een streng toezicht op de leerlingen. In de staat waar ik zat, hadden ze een zogenaamde "drinking age". Dat betekent dat je geen drank mag kopen als je onder een bepaalde leeftijd bent. In de staat waar ik toen woonde was die leeftijd gesteld op 21 jaar. Als je toch probeert om aan drank te komen, dan is de kans erg groot datje een gevangenisstraf krijgt". "Ook de gastgezinnen waar je komt, hanteren die zogenaamde "drink-leeftijd" erg streng. Ik kreeg geen druppel drank", zegt Marien". "Ook bij mij werd er streng de hand aan gehouden", voegt Franka toe. "Als er toch iets gebeurt dat niet door de beugel kan, dan kan het voorkomen dat iemand op het vliegtuig naar huis wordt gezet. Dat is het afgelopen jaar twee maal gebeurd". Kosten "Als je eenmaal besloten hebt om de stap te wagen en je op te geven voor een jaar Amerika, dan komt je dat op ongeveer 5000 gulden te staan", zegt mevrouw Vaandra ger. Dat is niet echt duur, want als je op een rijtje zet wat een kind kost in een heel jaar als die ge woon thuis is, dan kom je ook aan een aardig bedrag. Overigens kan men altijd nog proberen om sub sidie aan te vragen" Marien: "Aan zakgeld krijgen we 16 dollar per maand (ongeveer 32 gulden). Dat is te weinig om van rond te komen. Ik had er dan ook een baantje bij. Ik stond 's avonds in een winkel te verkopen". Franka: "Ik heb regelmatig opge past bij een goede kennis. Het is makkelijk om er wat geld bij te hebben, omdat je veel naar de bioscoop gaat of het aan andere dingen uitgeeft, die niet van die 32 gulden kunnen worden be taald". Afscheid Aan het eind van het jaar wordt er een 14-daagse busreis gemaakt door de staat waar men heeft ge woond. Dat bevalt iedereen tot het moment waarop afscheid moet worden genomen. "Ik heb ontzettend gehuild", zegt Franka. "Het is verschrikkelijk om men sen niet meer te zien met wie je een jaar lang dag in dag uit bent opgetrokken". "Als je weer thuis bent, dan denk je met heimwee terug aan Amerika. Toch weet je ook meteen wat het gezin, waar je in Nederland deel vanuit maakt voor je betekent. Je hebt na zo'n jaar geleerd dat te waarderen" Tekort Er is nog steeds veel vraag naar gastgezinnen in Nederland. De AFS zoekt daarom mensen die graag een "logé" voor een jaar in huis willen hebben. Zij kunnen contact opnemen met de inter culturele jongerenorganisatie aan de Keizersgracht 722 in Am sterdam. Ook als men zich wil opgeven voor een studiejaar naar Amerika moet dat voor 1 novem ber gebeuren. Marien en Franka: "Zeg maar dat het een geweldige ervaring was" RONALD STEVENS. Oud-luitenant-kolonel Berkman gisteren in de vertrekhal van Schiphol voor zijn vertrek naar Maleisië. BECKMAN NAAR MALEISIË LEIDERDORP/SCHIPHOL - De Leiderdorper J.F. Beekman is gisteren vanaf Schiphol als speciaal gedelegeerde van het Rode Kruis naar Ma leisië vertrokken. Hij zal daar tenminste drie maanden gaan werken als sociaal-adviseur om de levensomstandigheden van de bijna 80.000 bootvluchtelingen uit Vietnam te verbeteren. Het Nederlandse Rode Kruis zendt hem uit op verzoek van de Rode Halve Maan (de zusterorganisatie in de Islamitische Landen). Samen met vier anderen vormt de 59-jarige Leiderdorper (oud luitenant-kolonel) een team dat zich onder andere bezig houdt met de sociale zorg in de kam pen. "Ik moet proberen de mensen zodanig bezig te houden dat ze er in hun latere land waar ze worden opgevangen iets aan hebben. Door hun bezig te houden kun je een groeiende agressie en de zwarte handel in de vluchtelingenkampen tegengaan. Door zelfwerkzaamheid kun je het zelfbewustzijn van de mensen verhogen" zo omschreef hij zijn taak in een interview met deze krant afgelopen dinsdag. Z '4 v WASSENAAR - De bouw van een nieuw clubgebouw voor de Was- senaarse padvindersgroep Van Woesik begint omstreeks 1 no- Verkoop AMF- woningen gaat niet door OEGSTGEEST - Directeur Han sen van het Algemeen Mijnwer kersfonds heeft vanmorgen in Heerlen aan burgemeester Van Eysinga van Oegstgeest meege deeld dat de verkoop van zijn bezit aan huurwoningen in Oegstgeest niet doorgaat. Enkele maanden geleden ontstond grote ongerustheid onder de bewoners van de circa 150 wo ningen van het AMF in de Oegstgeester Florawijk over verkoop van huurwoningen aan een onbekende speculant. Ge vreesd werd dat de nieuwe eige naar de flats en eengezinswo ningen voor woekerprijzen aan de huidige huurders te koop zou aanbieden. Alhoewel het AMF toentertijd toegaf dat onder handelingen over verkoop in een vergevorderd stadium ver keerde en zelfs niet meer terug te draaien leken, heeft de defini tieve overdracht nooit plaats gevonden. Nog kort geleden is het bewuste woningcomplex door een even eens onbekende bemiddelaar aan het gemeentebestuur te koop aangeboden. Directeur Hansen van het AMF deelde vanmorgen mee dat hij over eventuele verkoop van de wo ningen in de toekomst geen uit spraak wil doen. "Ik volsta met de mededeling aan burgemees ter Van Eysinga dat de verkoop nu niet heeft plaatsgevonden", aldus de AMF-directeur. Ook acht hij mededelingen aan de huurders over de opwinding van de afgelopen maanden en de verwachting voor de toekomst niet nodig. De burgemeester zou de huurdersbelangenvereniging inlichten en dat moet voldoende zijn", is zijn standpunt. Nieuwe verkeerssituatie in woonbuurten 95 WASSENAAR - Over een aantal uit gangspunten, dat de basis moet vormen voor een "verkeersplan" in Wassenaar, zal een advies worden gevraagd aan het verkeers- en milieucontact van de "Vrienden van Wassenaar". Tot dit be sluit kwam de gemeenteraad gister avond tijdens zijn vergadering. Burge meester en wethouders, die de punten hadden opgesteld, hadden eigenlijk de gehele raad gevraagd een oordeel te ge ven. Dit bleek voor de beide grote frac ties, WD en CDA, echter een onover komelijk bezwaar. Zij lieten weten de nota zo ingewikkeld te vinden, dat zij haar liever eerst ziet besproken in het verkeers- en welzijnsoverleg. Hierin hebben derhalve leden van de raad ook vertegenwoordigers van de "Vrienden van Wassenaar" zitting. Burgemeester Staab noemde dat een on nodig heen en weer schuiven. "Als de grote fracties nu niet het achterste van hun tong willen laten zien, zullen zij dat dan wel doen in het verkeers- en wel zijnsoverleg", zo vroeg hij zich af. Er was gisteravond één fractie, die zich wel uitsprak over de door B en W aangege ven uitgangspunten: de PvdA. Deze par tij had waardering voor het stuk maar miste er een aantal punten in. In de eerste plaats de belangrijkste doel stelling. Die zou volgens de socialisten kunnen zijn: Het verkeer in Wassenaar zo veilig maken dat de mensen er met genoegen kunnen wonen, zonder het verkeer rigoreus te beperken. Er zou een verandering moeten worden aange bracht in het verkeersgedrag in de woonwijken. Ook zei de heer Greep namens de PvdA in de uitgangspunten beschouwingen te missen over de rol van het openbaar ver voer, over het wielrijdersverkeer (het fietspadenplan dat al is vastgesteld) en over veilige fietsroutes voor school gaande kinderen. Na een schorsing van de vergadering kwam de raad tot zijn besluit. Het advies van de 'Vrienden van Wassenaar' zal eerst aan de orde worden gesteld in het verkeers- en welzijnsoverleg en daarna kan in september of oktober de raad er een uitspraak over doen. Verkeerslichten De gemeenteraad ging vlot akkoord met het voorstel 63.500,- beschikbaar te stellen voor een verkeerslichtinstallatie bij het Rijnlands Lyceum, die op be paalde uren met de hand zal worden be diend door een personeelslid van het ly ceum. Het aangaan van een gemeen schappelijke regeling voor een "centrale meldings-post ambulance-vervoer" le verde vele vragen van raadsleden op over hoe het nu straks in de praktijk zal gaan als men een ambulance nodig heeft. Wethouder A. J.M- van der Klaauw maakte duidelijk dat het nu alleen nog maar om een bestuurlijke beslissing gaat, die de gemeenten is opgelegd door de wetgever en de provincie. Hoe de praktijk straks zal verlopen moet nog worden overlegd. Voorlopig blijft de bestaande situatie gehandhaafd. Vervoer gehandicapten Met veel instemming aanvaardde de raad een voorstel om subsidie te verlenen aan het vervoer in aangepaste busjes van ernstig gehandicapten (rolstoelpatien- ten bijvoorbeeld) tegen een laag tarief. Wethouder Van der Klaauw zei dat het initiatief tot een dergelijke regeling ge komen is van een groep Wassenaarse gehandicapten. Het vervoer zal worden verzorgd door de stichting Ontspanning voor gehandicapte jeugd in Den Haag, die over het benodigde materieel be schikt Oostdorp De raad stemde in met een tijdschema voor de verbetering van de woonomge ving in het buurtschap Oostdorp, waar bij straat voor straat zal worden aange pakt en samen met de bewoners zal wor den bekeken hoe het vaak sobere straat beeld met bijvoorbeeld groen kan wor den verbeterd. De raad sprak zich verder nog (met de stemmen van de fracties van de PvdA en van Werkend Wassenaar tegen) uit tegen het overdragen van bevoegdheden ten aanzien van het openbaar onderwijs aan een zogenaamde bestuurscommissie. Dinsdag Gerard Brandtstraat 6, informatieavot Baha'i gem., 20 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, woe. van 10-12 uur tel. 130983. Nieuwe Rijn 20A, vrouwencafé, 21 uur NVSH-trefcentrum, middelenverkoop bibliotheek en filmverhuur, 20-21 uurl KWJ. Beweging Werkende Jongeren Noordeinde 2a, geopend ma. t/m vr. vaj 10-17 uur, di. klachtenspreekuur, va; 17-20 uur. Woensdag Nieuwe Rijn 20A, vrouwencafé, 21-24 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun. dige dienst leden van het CNV Leiden Donderdag Marien Vaandrager en Franka van der Vlis: "Amerika, een geweldige ervaring vember. "Dit is tenminste de verwachting", aldus de wethou der Van Dingstee gisteravond tijdens de raadsvergadering. Van Dingstee zei dat indien deze streefdatum wordt gehaald het werk in het vooijaar van 1980 klaar kan zijn. De kwestie kwam aan de orde bij het "spreekrecht" voor burgers aan het begin van de raadsvergadering. Er werd ge bruik van gemaakt door de heer Wisbrun, voorzitter van de Stich ting Van Woesik. Wisbrun zei gelukkig te zijn dat in het gebied "Ter Weer" grond beschikbaar wordt gesteld voor een nieuw onderkomen voor de groep. Wat hem echter verontrust, is de me dedeling, dat de grond gelijktij dig bouwrijp wordt gemaakt met het gereed maken van het terrein voor watersportvereniging Was senaar, waarmee de onderhan delingen al erg lang duren. Burgemeester en wethouders ver wachten echter binnenkort met deze vereniging tot een akkoord te kunnen komen. Van dat "bin nenkort" is de Van Woesikgroep erg geschrokken. Want twee jaar geleden kreeg de groep al bericht van het gemeentebestuur dat er "binnenkort" nadere voorstellen konden worden verwacht. Wis brun deed daarom een beroep op de raad om de kwestie van de Van Woesikgroep en die van de Wa tersportvereniging van elkaar los te koppelen. Zijn uitleg bleek gehoor te vinden bij de raadsleden. Er werd ge vraagd hoe ver het overleg met de watersportvereniging nu is, of werkelijk het grondwerk voor beide projecten gelijktijdig moet gebeuren en op welke termijn de eerste spade in de grond zou kunnen. Wethouder Caron maak te duidelijk, dat het niet gelijk bouwrijp maken ruim 100.000,- zou gaan kosten en dat werd niet verantwoord geacht. Mocht ech ter blijken, dat de watersportver eniging niet tijdig klaar is met de plannen, dan kan worden ge zocht naar een andere gagadigde voor de aan te leggen jachthaven. Er zijn daarvoor liefhebbers ge noeg. De Van Woesikgroep hoeft daar niet onder te lijden", zo zei Caron Wethouder Dijkstra ver wacht na de vakantie overeen stemming te bereiken met de wa tersportvereniging. Nieuwe Rijn 20A, werkgroep homofilie, open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidsewej 33, Voorschoten, tel. 01717-3309 spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk gracht 32, vry advies, 19.30-21.30 i Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73B, Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 9.30-12.30 uur; open sociëteit, 19-21 uur. 3e Binnenvestgracht, kantine CIos en Leembruggen, ruilavond philatelica, 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 13 tot 20 juli door. Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 071-123553; Apotheek v Breest Smallenburg, Loevestein 6, Lei. derdorp, tel. 071-890000. Indien het uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m vr. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43,' Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-diénst Telefonische hulpdienst, telefoon' 071-125202. Voor allen die in moeilijk- heden verkeren. Van 9 juli tot 11 aug.| bereikbaar ma. t/m vr. van 19.39-8 uur, van vrijdagavond tot maandagmorgeni doorlopend bereikbaar. Vertrouweliik. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, wer ken, uitkeringen en belastingen. De maanden juli en augustus geopend di. en do. van 18.39-20.30 uur. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Lei den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpver lening aan gewond geraakte of anders zins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegst geest, Warmond en Zoeterwoude. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.09-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap. Ter- weepark 2, tel. 151068. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat- en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of andere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 142154/761557. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lange- gracht 246a, telefoon 149064. Informatie over vrijwilligerswerk. Dagelijks ge opend van 9-17 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05' Kwartaalabonnement Per Post f60,90 Jaarabonnement .f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2