EIDSCH DAGBLAD SOMOZA STAPT 7.487 Centrum '45 nog niet uit de financiële nood VIERDAAGSE BEGONNEN vandaag Opnieuw vragen over energie Ze zeggen dat dievan tegenwoordig allemaal nep zijn. Tal van auto's open gebroken „Vijfmaal twee(de) is een tien voor Joop" Einde aan de 43-jarige dictatuur in Nicaragua Ook al blijft u thuis dan krijgt u toch een extra vakantie voordeel van uw Vleeschmeester tdfifJEESSSSElZii* Dollar weer gedaald INSDAG 17 JULI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35910 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „Ware plaag in Noordwijk (Van c r verslaggevers) NOORDWIJK - Toeristen en dagjesmensen kunnen hun auto's niet meer veilig in Noordwijk parkeren. 'Kra kers' die het hebben voorzien op waardevolle spulletjes, slaan de laatste dagen gena deloos toe. De politie in Noordwijk spreekt van een 'ware plaag'. Praktisch elke dag komen meldingen binnen dat wa gens zijn opengebroken. Niet alleen op parkeerterreinen, maar ook auto's die in stra ten zijn neergezet, zijn niet veilig. Soms werd een wagen op 'schandalige' wijze toege takeld. In één geval was zelf het hele dashboard met een tang en schroevedraaier vernield om een radio te de monteren. Hoewel de Noordwijkse poli tie verscherpt controleert doet zij een dringend ver zoek op de vakantiegangers toch vooral geen waar devolle artikelen (zoals be taalcheques met pas) in de auto achter te laten. En zeker niet open en bloot te laten liggen. "Want dit werkt de diefstal alleen maar in de hand", aldus een woord voerder van de politie. De Noordwijkse politie heeft wel daders op het oog. Of zij op de juiste golflengte zit, wilde ze niet vertellen. Zit men in Noordwijk met de handen in het haar, in Kat wijk en Noordwijkerhout daarentegen valt het open breken van auto's erg mee. De politie in Katwijk moet zelfs tot begin mei teruggaan voor een dergelijk vergrijp. Wél heeft zij te maken met een stijgend aantal 'kleine vernielingen' zoals spiegels en antennes die van de wa gens worden afgerukt. NIJMEGEN - In een wat druile rige regen zijn vanmorgen niet minder dan zeventienduizend wandelaars op stap gegaan voor het eerste traject van de Nijmeegse Vierdaagse. De deelnemers trokken de Betuwe in waar in Eist de grote rustplaats was. Duizenden burgers naast vele mili taire pelotons uit allerlei landenDe Britse soldaten zagen langs de route diverse borden waarop "Ireland free" was gekalkt En. natuurlijk waren er ook weer dwaze figuren, zoals de hieronder staande Amerikaan, clown. 16 PAGINA'S Joop Zoetemelk stampend op weg naar Alpe d'Huez. Hij kwam niet in de buurt van de gele trui, daarvoor bleef zijn winst op Bernard Hinault te beperkt. Maar met zijn achtste étappeze ge werd hij wel absoluut re cordhouder in de Nederlandse wielrennerij. Tot nu toe deelde hij die eerste plaats met Jan Janssen, die in zijn carrière ze ven maal een Tourétappe op zijn naam bracht MANAGUA (AFP) - De Nicaruguaanse president Anasta- sio Somoza is vannacht afgetreden. Het Congres van Nicaragua heeft het ontslag van Somoza aanvaard. Het heeft tot zijn opvolger gekozen de huidige voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Francisco Urcuyo. Somoza heeft als voorwaarde voor zijn aftreden een door de Ver enigde Staten opgesteld bemid delings- en vredesplan gesteld. Urcuyo was sinds vorig jaar voor zitter van de Kamer van Af gevaardigden en van het Con gres. Tijdens de regering van Luis Somoza, een broer van Anastasio, is hij minister van volksgezondheid geweest. De eerste woorden van Francisco Urcuyo Maliano, nadat hij voor een interim-periode als opvolger van Somoza was benoemd, wa ren: "Ik hoop dat er spoedig vre de komt in dit land" De regering van nationale verzoe ning van Nicaragua, die vorige maand op initiatief van de Sandi nisten in Costa Rica werd ge vormd, begeeft zich vanmiddag (18.00 uur, onze tijd) naar Mana gua. Dit heeft een woordvoerder van de junta in San Jose, de hoofdstad van Costa Rica be kendgemaakt. Land uit Volgens berichten uit Managua zou Somoza voorbereidingen treffen zo snel mogelijk het land te verla ten. Er wordt reeds een Boeing 727 van de Nicaraguaanse lucht vaartmaatschappij Lanica in ge reedheid gebracht. De vier regels tellende ontslag-aankondiging van Somoza werd ten overstaan van het Congres voorgelezen door een secretaris van Somoza's Liberale Partij. Een van de af gevaardigden vertelde dat Somo za had gezegd te vertrekken als president omdat de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) daarom had gevraagd. Aan het slot van de korte aankondiging applaudisseerden de meeste af gevaardigden en enkelen huilden openlijk, aldus de zegsman. Ruïne Met het vertrek van Somoza komt een einde aan een dictatatoriale familie-dynastie die het Midden- amerikaanse land 43 jaar heeft geregeerd. Somoza laat een ge ruïneerd land achter dat groten deels is verwoest door de massale bombardementen van zijn Na tionale Garde op de belangrijkste steden van Nicaragua. Hij laat te vens een volk achter dat in grote mate is verenigd door zijn haat tegen het "Somozisme", maar dat nog verdeeld is tussen reformis ten en revolutionairen. De meest delicate opdracht van een nieuwe regering zal ongetwijfeld zijn het verzoenen van het volk met de Nationale Garde, die unaniem wordt gehaat, en om in het nieu we leger de elementen te integre ren die als "gezond" worden be schouwd. De Amerikaanse luchtvaartbasis Homestead is vanmorgen afge grendeld, terwijl geruchten de ronde deden dat Somoza naar de Verenigde Staten wil gaan. "De luchtmachtbasis is om veilig heidsredenen afgesloten op ver zoek van het ministerie van bui tenlandse zaken, aldus een woordvoerder van de luchtmacht in Homestead, 40 km. ten zuid westen van Miami. Generaal So moza heeft grote familie - en za- kenbelangen in het gebied van Miami. Nadat dictator Somoza (links) zijn ontslag had ingediend, werd zijn tijdelijkeopvolger Francisco Urcuyo Maliano door journalisten om ringd. (Van r verslaggevers) LEIDEN/OEGSTGEEST - Bij de stichting Centrum '45 is de ergste financiële nood nog niet gelenigd. Wel kon de uitstel van (rente) beta ling waar de stichting in maart om had gevraagd een maand la ter ongedaan worden gemaakt, onder meer door snelle betaling van ziekenfondsen. Als er echter niets gebeurt loopt het Centrum, waar oorlogs- Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Af en toe zon Wolkenvelden, maar ook af en toe zon In de noordelijke provincies nog wal regen. Minimumtemperatuur om streeks 14- graden. Middagtempera- 4 i 18 graden in het waddenge- slachtoffers worden verpleegd, tegen het einde van dit jaar fi nancieel spaak. Dan is er geen geld meer om de salarissen van het personeel te betalen. De nieuwe directeur van het Cen trum, K.M.J. Ceha, heeft echter goede hoop dat het zover niet komt. Het Centraal Orgaan Zie kenhuistarieven buigt zich nu over het financiële reilen en zei len van de in 1973 opgezette stich ting. Het zal advies uitbrengen over de hoogte van de tarieven. Momenteel zijn de tarieven (280 gulden per dagbehandeling) niet kostendekkend omdat zij in geen verhouding staan tot het perso neelsbestand. Het ligt volgens de richtlijnen van het COZ te hoog. In het Centrum werken in totaal 38 man. Dat is nodig volgens de stichting omdat er in Centrum '45 intensieve psy chotherapie wordt bedreven. Het Centrum worstelt al anderhalf jaar met problemen om de rente van het gebouw aan de Rijn- zichtweg in Oegstgeest te kunnen betalen. Het tekort bedraagt zo'n kwart miljoen per jaar. magere gekookte VARKENSLAPPEN SCHOUDER kilo-998 HAM 100 grar VLEESCHMEESTER TEEKENS Ook geldig in Rosmolen/Winkelcentrum ..De Kopermolen" bied tot ongeveer 22 graden binnenland. Matige westenwind. (Opgemaakt om 11.15 het Zon op: 5.41 uur; onder: 21.51 uur. Maan op: 1.52 uur; onder: 16.32 uur. Hoogwater te Katwijk om 11.16 en 23.49 Uur, uur. Laagwater 6.48 en 19.25 uur. Laat ze maar praten. En kijk morgen nog eens in deze krant. DEN HAAG (GPD) - De PvdA heeft opnieuw bij de regering aan de bel ge trokken over de maatre gelen die worden geno men ten behoeve van energiebesparing De socialistische Tweede-Kamer fractie vraagt minister Tuynman (verkeer en waterstaat) hoe het te rijmen valt dat enkele stadsver voerbedrijven bericht krijgen van een vermindering van hun brandstofleveranties met 5 tot 10 procent, terwijl tegelijkertijd de Nederlandse Spoorwegen zich moeten voorbereiden op een plotselinge toename van het rei zigersverkeer. In hun schriftelij ke vragen willen de kamerleden Van Thijn en Van der Hek ook weten waarom het kabinet weer even later besluit geen maatre gelen te nemen om het autover keer te beperken. De nu ingediende vragen zijn be doeld als een aanvulling op het verzoek van de fractie om een energienota, dat de PvdA eind Nederlandse in Frankrijk aangerand CAVAIL'LON (ANP) - De 27-jarige Nederlandse Martha Boudewijns uit Vlaardingen is gistermiddag in Vaucluse in het zuiden van Frankrijk ernstig gewond door een automobilist die haar als lift ster had meegenomen. Zij zat nauwelijks in de auto toen de chauffeur aan de kant van een kanaal stopte en trachtte haar te verkrachten. Zij verzette zich he vig, waarop de man een mes trok en haar enkele steekwonden toe bracht. Ondanks haar verwon dingen slaagde zij erin te vluch ten, maar de man kwam haar ach terna en wierp haar in het kanaal voordat hij wegreed. Het slachtoffer slaagde erin tegen de zeer steile oever te klauteren, waarna zij door een andere auto mobilist naar het ziekenhuis in Cavaillon werd gebracht. Haar toestand is ernstig maar zy verkeert niet in levensgevaar. vorige week tot de regering richt te. De PvdA-Tweede-Kamerfractie liet eind vorige week weten met de ministers Van Aardenne (eco nomische zaken) en Albeda (so ciale zaken) spoedig te willen de batteren over het energiebespa- ringsbeleid van het kabinet De krachtsexplosie van Joop Zoetemelk in de laatste ber getappe van de Tour de France, heeft zijn supporters weer in vuur en vlam gezet. In zijn geboortedorp Rijp- wetering, waar de spandoe ken die waren opgehangen toen Joop nog in het geel reed, alweer waren binnenge haald, is een actie begonnen om zoveel mogelijk fans van de coureur in staat te stellen zondag de Tour-finish in Pa rijs bij te wonen. Met in het achterhoofd de we tenschap dat klassements leider Bernard Hinault "maar één keer een lekke band hoeft te krijgen", heb ben de Rijpweteringse tex tielhandelaar Jac. v. d. Bosch en Bram van der Voet, directeur van een touring- carbedrijf uit Roelofarends- veen, een bustocht naar Pa rijs georganiseerd. Voorlopig nog onder het voor zichtige motto "vijfmaal twee(de) is een tien voor Joop", laten die heren zater dag één of meer bussen ver trekken voor een tweedaag se trip, die 125 gulden (inclu sief overnachting in een ho tel en twee diners) moet kos ten. Inmiddels hebben zich voor die reis vijftig man aangemeld van overal af komstig. "Dat is één bus vol en we verwachten dat we er nog wel één vol zullen krij gen", aldus een woordvoer ster van het touringcarbe- drijf. Initiatiefnemer van de reis, die overigens al voor het derde achtereenvolgende jaar wordt georganiseerd, Jac. v. d. Bosch verwacht niet dat er nog een huldiging in Rijpwetering volgt als Zoetemelk inderdaad twee de wordt. "Anders kunnen we wel aan de gang blijven, zoveel wint hij. Dit keer hebben we dan ook tegen hem gezegd, we huldigen je alleen nog als je wereldkam pioen wordt of als je de Tour wint. En dat zit er nog best in, want Hinault hoeft maar één keer een lekke band te krijgen Dat gebeurde gisteren in elk geval niet, zodat de winst van Joop beperkt bleef tot een étappezege. De gele trui kwam niet in gevaar. PAGINA 9 Peter Faber aangeklaagd wegens contractbreuk PAGINA 5 Nederland moet aantrekke lijker worden PAGINA 7 Toch nog lichtpuntjes tij dens zwemstrijd PAGINA 10 Bonden eisen zes miljoen voor streekvervoer. PAGINA 13 (Van r verslaggevers) AMSTERDAM - De koers van de Amerikaanse dollar is vandaag op de Amsterdamse wisselmarkt voor het eerst sinds februari weer onder de "twee gulden grens" terecht gekomen. De dollar noteerde 1.9940-1.9950. De dollar bereikte op 30 oktober van het vorig jaar een diepterecord, toen er op de Amsterdamse wisselmarkt nog maar 1,875 gulden voor werd betaald. Dat was het gevolg van een koersdaling van 4,5 procent in één an de Verenigde Staten op 1 november een aantal r de dollar afkondigde, vertoonde de koers weer dag. Nadat president Carter steunmaatregelen vo een opgaande lijn. Als oorzaak voor het opnieuw dalen van de dollarkoers wordt genoemd dat de geldhandelaren nog weinig vertrouwen hebben in de energie maatregelen die president Carter gisteren bekendmaakte.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1