President van Irak legt functies neer Waardering voor Carter Zelfbestuur Basken bijna rond Vietnam naar conferentie Nieuw kabinet voor Libanon Satelliet CIA-spion bij betogingen Meer details Amerikaans energieprogramma hekend KANSAS CITY (ANP/GPD) - President Carter heeft giste ren details bekendgemaakt van zijn energieprogramma dat hij heeft ontvouwd tijdens een radio-en televisietoe spraak in de nacht van zondag op maandag. Met het programma is een bedrag gemoeid van 142,2 miljard dollar, dat geheel wordt gefinancierd uit bijzondere belastingen op de overwinst van de olie-maat schappijen. Verder mag dit jaar niet meer olie worden ingevoerd dan 8,2 miljoen vaten per dag, 300.000 vaten minder dan was toegezegd tijdens de afgelopen topconferentie in Tokio. De toegestane in te voeren hoe veelheid olie voor 1980 zal later worden vastgesteld. Het quotum voor dit jaar betekent dat de VS behoorlijk wat olie kunnen in voeren. De afgelopen vijf weken bedroeg de gemiddelde invoer van ruwe olie per dag bijna 5,4 miljoen vaten, 1,8 miljoen vaten minder dan de voor dit jaar vast gestelde hoeveelheid. In zijn redevoering tot vertegen woordigers van diverse districten in Kansas City zei Carter bedrij ven te willen verplichten tot een bezuiniging van vijftig procent op het olieverbruik, wat een be sparing oplevert van 750.000 va ten per dag. De oliemaatschap pijen hoeven geen extra belasting te betalen op de overwinst uit zware olie; in 1990 kunnen er per dag 500.000 vaten worden gepro duceerd van deze olie. President Carter zei verder dat in de toekomst bij een klein aanbod van benzine een rantsoenerings plan onvermijdelijk zal zijn. Eer der dit jaar had het Amerikaanse Congres zich uitgesproken tegen rantsoenering. Inmiddels heeft de Republikeinse senator John Rhodes in het Huis van Afgevaardigden laten weten tegen Carters energieplannen te stemmen als deze zouden leiden tot nationalisering van de ener gie-industrie. Volgens Rhodes lijkt Carters programma naasting van deze industrie tot doel te hebben. Carter kan op zijn vin gers natellen dat in dit geval geen steun zal komen van de Republi keinen, aldus Rhodes. Gelukkig De olie-producerende landen (OPEC) hebben het energiebe sparingsplan van de Amerikaan se president Carter gunstig ont vangen, zo blijkt uit een gister avond door OPEC-secretaris-ge- neraal René G. Ortiz uitgegeven verklaring. De Arabieren zijn blijkens de ver klaring duidelijk gelukkig, dat als de plannen van Carter slagen, hun olievoorraden veilig onder de grond kunnen blijven. Een te snelle exploitatie van de olie be tekent voor de meeste landen dat zij binnen een tijd van enkele tientallen jaren zonder enige hulpbron van betekenis zouden komen te zitten. "De plannen van president Carter zijn een bemoedigend en in drukwekkend antwoord op een ernstig probleem," zo heeft de Britse premier Margaret That cher gezegd in een reactie op Car ters toespraak. Woekerwinst WASHINGTON (ANP)-De Amerikaan se oliemaatschappijen hebben hon derden miljoenen dollars woeker winst opgestreken. Dit blijkt uit een rapport van de Amerikaanse Alge mene Rekenkamer, zo heeft Edward Markey, lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden voor de democratische partij, meegedeeld. De Algemene Rekenkamer is tot de slotsom gekomen dat deze toestand kon ontstaan doordat er sprake is van een monopolie van de oliemaat schappijen bij het vaststellen van de verbruikersprijzen. "Als onlangs ge nomen besluiten niet betrekking tot andere industrieën die zich moeten houden aan overheidsvoorschriften waren toegepast op de leveranciers van olie hadden de verbruikers in 1976 wellicht 300 miljoen dollar minder hoeven te betalen", zo zei Markey. Voor de jaren 1976 kan dat worden uitgerekend omdat de Volgens haar kan het niet anders of de maatregelen hebben een gun stige iftvloed op de vooruitzich ten voor de energievoorziening, over de hele wereld. De Franse president, Giscard d'Es- taing, heeft gezegd dat president Carters nieuwe energiepro- gramma gewaardeerd moet wor den als een positieve bijdrage in de geest van de recente topconfe rentie van Tokio. De Westduitse regering is van me ning dat de doelstelling van pre sident Carter om de Amerikaanse olie-invoer tussen nu en 1990 te halveren in overeenstemming is met de verantwoordelijkheid die de VS als grootste energiever bruiker in de wereld draagt. Woordvoerder Klaus Bolling verwees naar de regeringsverkla ring van 4 juli waarin Bondskan selier Schmidt heeft aangedron gen op energiebesparing, een vermindering van het oliever bruik en het bevorderen van al ternatieve energieopwekking door de industrielanden. Bonn vindt vooral het voornemen van de VS om op grote schaal synthetische brandstof te gaan produceren belangwekkend, evenals het terugdringen van olie bij de opwekking van elektrici teit en de beoogde besparing van energie in het huishouden. Weinig gedaan Minister Van Aardenne van eco nomische zaken sprak gister avond zijn waardering uit over de energieplannen van Carter. Van Aardenne beschouwt Carter's voorstellen niet als een "omslag" Hij sprak zijn hoop uit dat zij door het Amerikaanse Congres zullen worden aangenomen. Tot nog toe heeft Amerika op dit gebied nog weinig gedaan, aldus de be windsman, die dit illustreerde aan de hand van de benzine-slur- pende grote Amerikaanse auto's. De Amerikaanse president Carter maakte gisteren in Michigan meer details over zijn energieplannen bekend. Daarbij kreeg het publiek de gelegenheid hem vragen te stellen. Op de vraag of Nederland nu met een soortgelijk plan voor ener giebesparing gaat komen, merkte de minister op dat wij de meeste van deze maatregelen al hebben. Met name noemde hij in dit ver band het programma van wonin gisolatie, dat al enkele jaren goed werkt. Hoewel Van Aardenne zich positief uitliet over de voorgestelde maat regelen van Carter, wees hij ook op de mogelijke negatieve gevol gen. Daarbij doelde hij op de mo gelijkheid dat door sterke Ame rikaanse importbeperking de be staande toestand van een groter vraag dan aanbod zou kunnen omslaan in het omgekeerde van een te groot aanbod. Een soortgelijke opmerking werd ook gemaakt door dr. ïr. A.P. Oe- le, voorzitter van de Voorlopige Algemene Energieraad, het hoogste adviescollege van de Nederlandse regering op ener giegebied. Hij wees op de moge lijkheid van "dezelfde dolle toe standen, maar dan helemaal de andere kant uit" op de oliemarkt, als de voorstellen van Carter werkelijkheid worden. Verhullen De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten verweten de werkelijke oorzaken van de energiecrisis te verhullen, zo meldt het Russi sche persbureau Tass. Volgens Tass heeft Carter met geen woord gerept over de onbekwaamheden van de grootste Westerse macht. "Hij heeft niet gesproken over de kwalijke rol van de monopolie positie van de Verenigde Staten, waardoor er vele miljarden uit de winst op olie binnenkomen", al dus Tass. Volgens het Russische persbureau is het gegaan zoals het altijd gaat; als kapitalistische industrielan den te kampen hebben met een energiecrisis wordt de schuld af gewenteld op de ontwikkelings landen en de landen van de OPEC en worden deze landen onder druk gezet. "Carter stelt de OPEC verantwoordelijk voor de inflatie en de werkloosheid in zijn land; er zullen er maar weinig zijn die zich hierdoor om de tuin laten leiden", aldus Tass. BAGDAD (AFP) - Het Iraakse staatshoofd, generaal Achmed Hassan El-Bakr, heeft gisteravond voor de te levisie in de Iraakse hoofdstad verklaard, dat hij "om gezondheidsredenen" besloten heeft zijn functies neer te leggen van president van de republiek, secretaris-ge neraal van de Iraakse Baas-partij en voorzitter van de "raad voor de leiding van de Iraakse revolutie". Het Iraakse staatshoofd El-Bakr.legt om gezondheidsredenen zijn fun ties neer. Hij wordt opgevolgd door Saddam Hoessein, de huidige vic< voorzitter van de raad voor de leiding van de revolutie. WASHINGTON (UPI) - Uit voorheen geheime maar gis teren gepubliceerde stukken blijkt dat de Amerikaanse centrale inlichtingendienst (CIA) tegen het einde van de jaren zestig gebruik maakte van satellieten om Ameri kaanse studenten te bespio neren bij betogingen tegen Amerika's betrokkenheid bij de oorlog in Vietnam. Uit de stukken is verder geble ken dat de CIA buitenlandse radio-uitzendingen aftapte over anti-Vietnamactivitei- ten van filmactrice Jane Fon da en oud-minister van justi tie Ramsey Clark. Het bespioneren van de studen ten - Amerikaanse staatsbur gers - in opdracht van het Wit te Huis toen daar Lyndon B. Johnson zetelde - was blij kens de stukken een poging om er achter te komen of de Amerikaanse anti-oorlogs beweging misschien buiten landse connecties had. Ver band tussen de actievoerders in Amerika en buitenlandse instellingen is nooit gevon den. De stukken zijn met een beroep op de wet op de vrijheid van informatie opgevraagd door het "Center for National Se curity Studies", een onder zoekinstituut dat uit particu liere middelen wordt gefi nancierd en dat het nooit zo erg op de activiteit van Ame rikaanse. inlichtingendien sten heeft begrepen. BEIROET (DPA/AFP) - Premier Selim El-Hoss van Libanon heeft gisteren in Beiroet bekendge maakt dat hij een nieuw kabinet van twaalf ministers heeft ge vormd. Hoss, die op 16 mei zijn ontslag had aangeboden, ad-interim echter was aangebleven en door presi dent Elias Sarkis was belast met de vorming van een nieuw kabi net, noemde de totstandkoming van de nieuwe ploeg een „eerste stap op de weg naar stabiliteit en zekerheid in Libanon". Het nieuwe kabinet, waarin alleen Hoss en minister van buitenland se zaken Foead Boetros hun por tefeuille behielden, bestaat vol gens politieke waarnemers uit persoonlijkheden die alle poli tieke stromingen in Libanon ver tegenwoordigen zonder er even wel formeel toe te behoren. Het vorige kabinet van Hoss van acht leden had voornamelijk be staan uit geestverwante techno craten van de eerste-minister. Generaal El-Bakr kondigde ver volgens de benoeming aan van Saddam Hoessein, de huidige vi- ce-voorzitter van de raad voor de leiding van de revolutie, in de functies, die hij, El-Bakr, tot dus ver heeft bekleed. Waarnemers merken op, dat dit de eerste keer is in de geschiedenis van Irak, dat een staatshoofd om gezondheidsredenen is afgetre den. De afgetreden president begon op zeer jeugdige leeftijd een militai re en vervolgens een politieke loopbaan. Hij nam in 1958 deel aan de revolutie tijdens welke koning Faysal van Irak werd vermoord. El-Bakr was betrokken bij de re volutie van Mossoel die in fe bruari 1959 door de Nasseristen en Baasisten werd georgani seerd. Hij werd gearresteerd en later vrijgelaten. Tot 1963 bekleedde El-Bakr geen enkele officiële functie. In 1963 toen de Baas-partij aan de macht kwam, werd hij belast met de vorming van een nieuwe rege ring. Enkele maanden later werd hij benoemd tot vice-president van de Iraakse republiek door het In het nieuwe kabinet is Charles Helou, van 1964 tot 1970 staats hoofd van Libanon, minister zonder portefeuille. „The Citizen verkocht JOHANNESBURG (Reuter) - The Citizen, het regeringsgezinde blad dat in het centrqm staat van het financiële schandaal in Zuid- Afrika, wordt verkocht voor de prijs van 1 rand (ongeveer 2,50). De oprichting van The Citizen in 1976, met behulp van 12 miljoen rand aan geheime regeringsfond sen, leidde tot het recente finan ciële schandaal dat minister van informatie Connie Mulder en president John Vorster, de voormalige premier, hun functie kostte. staatshoofd Abdel Salam Aref. Maar na meningsverschillen tus sen beide mannen, trok Achmad Hassan El-Baks zich uit het poli tieke leven terug en wel tot april 1968. Op 17 juli 1968 organiseerde El- Bakr een staatsgreep tegen het nieuwe staatshoofd Abdel Rachman Aref. Bakr werd presi dent. In maart 1970 tekende El-Bakr een akkoord met Barzani, hoofd van de Koerdische democratische partij, die enkele maanden gele den in de VS overleed. Op grond van dit akkoord kregen de Koer den in Irak autonomie en werden hun betrekkingen met het cen trale bewind geregeld. In juli 1973 tekende El-Bakr ook een "nationaal pact" met de Iraakse communistische partij. Op 1 juli 1972 nationaliseerde hij de Iraakse petroleum maatschappij. Sowjet-Unie De afgetreden Iraakse president sloot voorts een verdrag van vriendschap en samenwerking met de Sowjet-Unie. Na de Israë- lisch-Arabische oorlog van 1973 poogde El-Bakr een afwijzings front te vormen tegen elke vorm van onderhandelingen met Is raël. In oktober 1978 tekende hij met president Assad van Syrië "het handvest voor gemeen schappelijke nationale actie" met het oog op een fusie tussen Irak en Syrië. Hij slaagde erin in no vember 1978 een negende Arabi sche topconferentie tot stand te brengen tegen de akkoorden van Camp David tussen Egypte en Is- Waarnemers in Beiroet zijn van oordeel, dat de vervanging van El-Bakr geen noemenswaardige invloed zal hebben op de buiten landse politiek van Irak. De 42-jarige Saddam Hoessein, die thans alle teugels van de macht in handen heeft, werd reeds lang beschouwd als de sterke man van Irak. Dc 65-jarige El-Bakr is reeds jaren ziek en hield zich een weinig af zijdig. Hij werd enkele maanden geleden diep getroffen door de dood van een van zijn zoons, die bij een verkeersongeluk om het leven kwam. Saddam Hoessein had een zeer groot aandeel in de bepaling van de buitenlandse politiek van Irak, een land, dat in het Midden- Oosten een grote rol speelt door zijn rijkdom, zijn grote bevolking en de kracht van zijn leger. (van onze correspondent) MADRID - De Baskische nationa listische partijen en de rege ringspartij, Unie van het Demo cratisch Centrum UCD, staan op het punt een totaal akkoord te sluiten over het „Statuut van Guernica", de wet, die het Bas kenland een vergaande vorm van zelfbestuur moet geven. Met dit akkoord, dat de Centrumpartij buiten het parlement om bijna heeft bereikt met de grootste po litieke partij in het Baskenland, de Baskisch Nationalistische Partij PNV, wordt een eerste stap gezet naar een pacificatie in het Baskenland en naar een politiek isolement van de radicale Baski sche terreurgroep ETA-Mili- tar. Miguel Angel Arredonda, verte genwoordiger van de Andalu- sisch Socialistische Partij PSA, is gisteren uit de Parlementaire Grondwetscommissie gestapt, omdat hij meent dat zijn partij bij de onderhandelingen over het „Statuut van Guernica" niets heeft in te brengen. Arredonda is het niet eens met de manier waarop de tekst van de wet op de Baskische autonomie wordt sa mengesteld. „De werkelijke on derhandelingen vinden plaats buiten het parlement om. Adolfo Suarez, voorzitter van de UCD, en Carlos Garaicoechea, voorzit ter van de PNV. nemen de grote beslissingen, die ze beiden door geven aan hun afgevaardigde in de grondwetscommissie. Op deze manier wordt het parlement van de onderhandelingen buitenge sloten, want de parlementariërs lopen aan het lijntje van hun ba zen mee", verklaarde de Andalu- sische socialist gisteravond ver bolgen. Van het begin af aan heeft premier Suarez zijn persoonlijke prestige op het spel gezet om de onder handelingen over het „Statuut van Guernica" te doen slagen. Dit Baskische wetsontwerp, dat vo rig jaar door alle Baskische poli tieke partijen, behalve door Herri Batasuna, de politieke vleugel van ETA-Militar. is goedgekeurd, werd aanvankelijk door de UCD voor meer dan 90 procent als on grondwettelijk afgewezen. Toen de onderhandelingen begin juli GENÊVE (UPI) - VN-functio- narissen hebben gisteren meegedeeld dat Vietnam be slist te kennen heeft gegeven dat het de Geneefse conferen tie over Indochinese vluchte lingen, die vrijdag en zaterdag wordt gehouden, zal bijwo- „Een officieel antwoord is nog niet ontvangen, maar Hanoi heeft duidelijk gemaakt dat het de conferentie zal bijwo nen", aldus een VN-woord- voerder. China deelde vorige week mee dat het eveneens vertegen woordigd zal zijn. Volgens functionarissen zal er op de conferentie niet ge stemd worden en zullen er geen resoluties aangenomen worden. Aan 72 landen zijn uitnodigingen gezonden. Voorzitter van de conferentie is VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim. Aan de sprekers, onder wie vele ministers van buitenlandse zaken en andere ministeriële afgevaardigden, is verzocht hun openbare verklaringen tot tien minuten te beperken. De groep van Westelijke landen ter conferentie zal morgen een voor-conferentie houden. Donderdag zou een samen komst gehouden worden van Westelijke ianden en Aziati sche landen. „Daar zal het echte werk gedaan worden aldus een functionaris in Ge- Vietnam heeft gisteren ver klaard, dat de Geneefse con ferentie zich dient bezig te houden met de humanitaire aspecten van het vraagstuk, „maar dit betekent niet, dat wij de politieke kwesties uit de weg willen gaan. Als ie mand met opzet politieke me- in de grondwetscommissie dreigde vast te lopen, liet de mi nister-president Carlos Garai coechea, de voorzitter van de PNV, ontbieden. Telkens wan neer de spanningen tussen de UCD en de PNV hoog dreigden op te lopen, vergaderden Suarez en Geraicoechea tot diep in de ochtenduren. De resultaten van deze besprekingen gaven beide voorzitters door aan de verte genwoordigers van hun partijen in de grondwetscommissie, waarbij men de afspraak had ge maakt dat de akkoorden geheim bleven voor de pers. Door het persoonlijke ingrijpen van premier Suarez buiten het parlement om veranderde de oorspronkelijke lijn van de UCD. de juridische interpretatie van het „Statuut van Guernica" in een politieke interpretatie van het wetsontwerp. Door deze tac- tiek kreeg Suarez F.!A, de politie ke vleugel van de Baskische so ciale pressiegroep ETA-Politico- Militar, mee. De premier gaf toe aan de eis van Car'os Garaicoe- hea, die namens EIA verzocht de politie in de gevangenis van thoden bezigt om het Viet namese beleid in een kwaad daglicht te stellen zullen wij van repliek dienen", aldus ra dio-Hanoi in een uitzending, die in Bangkok is opgevan gen. De Maleisische onder-minister van buitenlandse zaken Da- tuk Mochtar Hasjim heeft gis teren gezegd, dat Vietnam Maleisie heeft meegedeeld, dat het naar wegen zoekt om een eind te maken aan de uit tocht van 'bootmensen'. De Indonesische minister van buitenlandse zaken. Mochtar Kusumaatmadja, heeft giste ren gezegd, dat de Geneefse conferentie niet naar een zondebok moet zoeken. Waldheim wil mandaat Sinaï niet verlengen NEW YORK (AFP) - De secretaris generaal van de VN. Kurt Wald heim, zal geen verlenging aanbe velen van het mandaat van de VN-troepen in de Sinai, zo is uit de omgeving van de secretaris generaal vernomen. Het mandaat van de troepenmacht, die in ok tober 1973 is geïnstalleerd, loopt op 24 juli aanstaande af. In zijn verslag aan de Veiligheids raad, die zich komende week moet uitspreken over de toe komst van de VN-macht, wijst Waldheim op de „nieuwe situa tie", ontstaan door het vredes verdrag waardoor een eind is ge komen aan de confrontatie tus sen Israël en Egypte. Soria, waar 200 Baskische gede tineerden zitten, allen lid van een van beide ETA-bewegingen, te vervangen door gevangenisper soneel. Daarop zette EIA ETA- Politico-Militar onder druk om de bomaanslagen in de toeristi sche gebieden aan de Spaanse Middellandse-Zeekust stop te zetten. De Unie van het Democratisch Centrum UCD en de Baskisch Nationalistische Partij PNV leg den maandagnacht in de ambts woning van Suarez achter geslo ten deuren de laatste hand aan de basistekst over de drie mee t ge* voelige punten voorde Basken in het „Statuut van Guernica": au tonome politie ter handhaving van de openbare orde in het Bas kenland, volledig zelfbestuur op het gebied van onderwijs voor de Basken en de integratie van de half-Baskische provincie Navar- ra in het autonome Baskenland. De termijn, die de politieke par tijen in de grondwetscommissie zich hadden gesteld om de basis tekst v.m het Baskische statuut vast te leggen, loopt vanavond af

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11