Gouden momenten bij vergulde middelmaat Charlie Watts een dagje in Den Haag PRINS FILIBERKE NORTH SEA JAZZFESTIVAL J£.„ MAANDAG 16 JULI 1979 DEN HAAG (GPD) - „De geschiedenis van de jazz in drie dagen" luidde de meest opvallende wer vingsleus in de folder die enkele maanden geleden J de vierde editie van het 3 Northsea Jazz Festival 'j aankondigde. En hoewel de meeste reclamebood- y schappen terecht aan de ei laars worden gelapt, ei schuilt er een grote kern van waarheid in deze t, kreet. Vraag het een ieder :t die gedurende het afgelo- pen weekeinde in het Haags Congresgebouw aanwezig was, het aanbod g( aan artiesten (ongeveer 550 musici in een drie- 3 daags spektakel; ruim ze- ventig uur live jazz per n dag) is zo overweldigend ij dat geen enkel vergelijk baar evenement hetzelfde kan beloven en min of meer waarmaken. Wat betreft de publieke belangstel ling is het resultaat dit jaar wat beneden de verwachting geble ven. Promotor Paul Acket waagt graag veel. Soms teveel zo geeft hij grif toe: Achteraf ben ik blij dat Fats Domino verstek moest la ten gaan; zijn gage was erg hoog. Natuurlijk wil ik dat het festival zoveel mogelijk te bieden heeft maar er zijn grenzen" Het punt waarop Acket dit jaar quitte zou spelen lag ergens tus sen de 22.000 en 25.000 bezoekers. In een voorzichtige schatting geeft hij te kennen dat 22.000 a 23.000 de weg naar Den Haag hebben weten te vinden; gegeven het feit dat de belangstelling vanuit het buitenland sterk is toegenomen een cijfer dat in ver gelijking tot vorig jaar (21.000) niet al te sterk imponeert. Met een haast als motto fungerende slagzin als „de geschiedenis van de jazz in drie dagen" is een festi val als dit per definitie voorna melijk retrospectief, met andere woorden gericht op het verleden. Die constatering houdt geen ver oordeling in van de huidige waarde van artiesten als Ella Fitzgerald, Count Basie (die dit jaar zijn 75e verjaardag vierde), Lionel Hampton of Dave Bru- beck, noch van hen die geamu seerd of bewogen de betreffende concerten bijwoonden. Maar je kunt met geen mogelijkheid heen om het feit dat de meeste arties ten die het festival zouden moe ten maken hun hoogtijdagen al lang achter de rug hebben. In het beste geval zullen hun live-pres taties veel van de vroegere glans in herinnering brengen en daar mee de waarde van het geheel bepalen. Het argument dat iedere meug aan bod komt, is derhalve een wat al te doorzichtig excuus voor een programmabeleid waarbij zoveel mogelijk artiesten van naam geafficheerd dienen te worden. In voorgaande jaren waren er nog teveel uitschieters om te voor komen dat de scepsis over de op zet bij een nadere analyse zou overheersen, dit jaar echter is het gevoelen dat een vergulde mid- Archie Shepp en Sam Rivers: artistiek hoogtepunt. delmaat het festival heeft be paald vrij algemeen. Toppers Het gaat te ver om bij elke naam een uitgebreide analyse te geven, maar als het er om gaat de toppers van het weekeinde op een rijtje te zetten, dan luidt het mijne als volgt het dubbelkwartetconcert van Sam Rivers en Archie Shepp, pianist Dorothy Donegan, het kwintet van de Amerikaanse gi tarist John Abercrombie, het Dexter Gordon Kwartet, het Woody Shaw Kwintet, het Sun Ra Arkestra, B. B. King en de Muddy Waters Blues Band. Gloedvolle momenten waren verder weggelegd voor hen die de concerten van Clark Terry's Big Band, Tony Williams Lifetime '80, Grover Washington Jr., het Yosüke Yamashita Trio, het Theo Loevendie Consort, Barrelhouse Willie Bobo, Dollar Brand en Al- bert Collins bijwoonden. Een artistiek hoogtepunt van je welste vormt de botsing van Ar chie Shepp en de Newyorker Sam Rivers, wiens workshopach tige Rivbea Orchestra later in de vrijdagnacht ook nog in actie kwam. Bij mijn weten hebben Shepp en Rivers eikaars fantasie rijke creatieve potentie nog niet eerder beproefd, zodat hier spra ke was van een opmerkelijke ge beurtenis. Vanuit een chaotische brij waaraan met name twee slecht correlende slagwerkers bijdragen groeit de ontmoeting desondanks niet uit tot een agressieve krachtmeting, maar tot een subtiel aftasten van de wederzijdse tolerantie. Vooral het vraag- en antwoordspel op twee soprano's en het latere op treden van Shepp op piano vor men de climaxen in een bewogen set, die het opnemen dubbel en dwars waard zou zijn ge weest. Tegenpolen Vergelijkbaar afgewogen en- semblespel treedt later in het weekeinde ook op bij de forma ties van Woody Shaw en Dexter Gordon, hoewel een stuk minder verrassend. Als leiders overigens zijn Shaw en Gordon ongeveer eikaars tegenpolen; de trompet tist nimmer overheersend en tot in alles accuraat, de bij vlagen herboren Dexter vooral viriel en daarbij ruimte eisend. Minder muzikaal interessant, maar wel een belevenis van niveau vorm het optreden van pianiste Doro thy Donegan op zaterdagavond In de amusante manier waarop zi, haar instrument behandelt lijk ze op een vrouwelijke tegenhan ger van Domino of Jerry Lee Le wis, in haar vermakelijke impro visaties parafraseert zij bekende themaatjes op het pastiche-ach- tige af, daarbij een enorme fysie ke inzet aan de dag leggend. Judy Collins' sentimenteel-tedere ballad Send in the Clowns wordt zo bijvoorbeeld tot een stompen de boogie. Opvallend is ook het aantal matige, soms bijna futloze of zuiver rou tineuze podiumbeurten in het kader van dit Northsea Festival geweest, iets waarbij de omstan digheid van het vermoeiende ge reis tussen de grote Europese zomerfestivals (Nice, Montreux, Pori, Den Haag, München, Lon den en Barcelona) een rol speelt. Zo komt bijvoorbeeld het kwar tet van Milt Jackson uitgespro ken uitgekauwd over en haalt de big band van Dizzy Gillespie am per een voldoende. Nogal bene den verwachting blijft ook het slecht sluitende spel van het nieuwe kwartet van Dave Bru- beck en de weinig spannend verlopen Tenorsax Battle aan het slot van de driedaagse. Alleen Il linois Jacket, Dexter Gordon en pianist Hank Jones harken daar bij enkele inspiratievolle mo menten aaneen. Al met al een festival dus waarin enkele gouden momenten afste ken tegen de eerder gememo reerde vergulde middelmaat. JOHN OOMKES DEN HAAG - Klokslag kwart over drie kwam Charlie Watts zater dagmiddag jl. de lobby binnen van het Bei-Air hotel in Den Haag, in gezelschap van de enigs zins corpulente roadie/pianist van de "Stones" Ian Stewart. Beiden meldden zich aan de re ceptie en vertrokken haastig naar de hotelkamers. Eén ogenblik vonden ze nog tijd om te vertel len, dat ze 's morgens vroeg uit Parijs waren vertrokken, waar Watts en Stewart bezig zijn met plaatopnamen. Optredens van "The Rolling Stones" zitten er voorlopig immers niet in, omdat Mick Jagger op het ogenblik in Londen verblijft, waar hij voor de Engelse rechtbank in een juri disch gevecht gewikkeld is met zijn uit Nicaragua afkomstige ex- echtgenote Bianca. Voorzien van een baard tracht hij, volgens Charlie Watts, zijn verblijf in Londen zo onopvallend mogelijk te laten verlopen. Twee andere leden van de groep, Ron Wood en Keith Richard zijn op het ogenblik in de Verenigde Staten, waar ze hun contractuele ver plichtingen met de groep 'The New Barbarians' nakomen. Om dat de Stones nu apart van elkaar over de aardbol zwerven, vond Charlie Watts zaterdag gelegen heid naar Den Haag te komen om in het kader van het 'Northsea Jazz Festival '79' een sessie te spelen met Bob Hall en George Green. Hall en Green hebben de 'Bob Hall/George Green Boogie Woogie Band' opgericht, waarin veelvuldig gastoptredens van 'Cousin Joe From New Orleans' staan gepland. Naast Hall, Green en Cousin Joe werd het optreden zaterdagavond in de Carrouspl- Zaal van het Nederlands Con gresgebouw verzorgd door de eerder genoemde Charlie Watts en lan Stewart, maar daarnaast verleenden ook medewerking de illustere muzikanten Alexis Kor- ner en Jack Bruce. Voor zover na te gaan betekende dit sessieop treden van Charlie Watts op drums, pianist lan Stewart, gita rist Alexis Korner, assistent Jack Bruce en Bob Hall en George Green een unicum in de historie van de boogie-woogie muziek. Zoals bekend een genre muziek, waarmee de Stones altijd zeer veel affiniteit hebben gevoeld. Jack Bruce verving bij dit optre den zaterdagavond de bassist David Green. Bob Hall heeft zijn sporen verdiend, toen hij als pia nist speelde bij de haast even fa meuze John Lee Hooker. Het op treden van zaterdagavond door een fanatiek drummende Charlie Watts, die 's avonds na een paar uren slapen weer volledig aan spreekbaar bleek, een fanatieke lan Stewart, Jack Bruce en Alexis Corner werd gecomple teerd door Dick Morrisey (tenor sax), Collin Smith (trompet) en John Picard (trombone). Gister middag is Charlie Watts, in gezel schap van lan Stewart, weer rich ting Parijs vertrokken. Een 'Rol ling Stone' was even één dag in Nederland. BERT KOEKEBAKKER ylÉMÉÉf? PAN PA.'VAT Z'JNJ PAT VOOZ MANIE££M IK JUlSTPf KA.MÉKSÉfAAK EN paak KauTu.Ai£Ti»ee,vtissiÊ. ££N&£NP£ VANJ MAKÊH JOUUFOP.'.' A&ÜOLO CjEEFT /WTKJOÖPP/ OPPE I/PA^EAJ PES LB L/EA)£ ACAJOIP^iaiaarom Moef\ ESAJ IIIS ZWEMM6AI J VLIEDEN ZLXI MiE-T «JAAW, PAT POEN PE VOC,ELS AL TWEflhE»! (S CE EAJIZjE SPORT" PlE OOrN OVEP-ELKIFT De avonturen van Jommeke Kijk daar, Ah'cha- Rel, op 't eind van de qanq. 7 h'chb! dasrK- Kom binnen in mijn nederige woningzonen van Allah.kinderen, van Ali-boe-Boel en Oh'-FathL Ik had u verwachtmaar niet samen Daar heb ik 'n verklaring voor, SPIEGELEIEREN UIT DE OVEN Beboter de bodem van een vuurvaste schaal en breek er naast elkaar vier eie ren in. Splits twee extra eieren en roer de dooiers los. Meng er een afgestreken eetlepel ansjovis pasta door en een eetlepel kappertjes. U kunt ook fijnge sneden ansjovisfi lets uit blik nemen. Voeg fijngesneden peterselie toe en wat fijngeknipte bies look, dat u eventueel kunt vervangen door geraspte ui. Klop de eiwitten stijf met een snufje zout en schep dit als laat ste luchtig door de dooiermassa. Schep het mengsel pver de eieren in de schaal en zet de schaal in een voor verwarmde, vrij hete oven. Reken op on geveer acht minu ten. U kunt er ge woon brood bfj ge ven, maar de eieren ook opdienen in combinatie met ge kookte spinazie en in boter goudbruin gebakken driehok jes witbrood. WINA BORN Leidse bioscopen LUXOR: "Convooi van de angst", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15 uur, 16 jr. CAMERA: "Those daring young men da. 2.30, 7.00 en 9.30 uur.a.l. Nachtvoorstelling: "The French connec tion 1" vr. en za. 12.00 uur, 16 jr. LIDO 1: "Moonraker", da. 2.30, 7.00 en 9 15 uur, zo. ook 4.45 uur, 12 jr. LID0 2: "The Deerhunter" da. 8.00 uur. 16 jr. Kindermatinee: "Martijn en de magiër" da. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur, al. LIDO 3: "Animal House", da. 7.00en 9.15 uur, al. STUDIO: "Waterschapsheuvel",da. 7.00 en 9.15 uur, al. Kindermatinee: "50 Jaar Mickey Mou se". da. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. TRIANON. "Hallelujah voor een paar vuisten", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zq ook 4.30 uur, 12 jr. REX: "Hoe meer hoe beter", da. 2.30. 7.00 en 9.15 uur, zo ook 4.45 uur. 16 jr. Nachtvoorstelling: "Vrolijke sexexpres- se in Tirol", vr. en za. 11.30 uur. 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1 en 2: "Moonraker", da. 1.30,6.30 en 9.00 uur. zo. ook 4.00 uur, in Euro 1 ook za. 12.00 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling Euro 2: "Nevada Smith", za. 12.15 uur, 16 jr EURO 3: "Haastige spoed is zelden goed", da. 1.45, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, al. Nachtvoorstelling: "AU the president's men", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "SOS Concorde", da 2 00, 7.00 en 9.30 uur. zo. 4 30, 7.00 en 9.30 uur, za. en woe. alléén 7.00 en 9.30 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Billie Turfza., zo. en woe. 2.00 uur. Nachtvoorstelling: "Kom en doe het inet mij", za. 12.15 uur, 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY. "L'Animal", da. 8.00 uur, zo. alléén 6.30 uur, al. Kindermatinee: "Lucky Luke, de balla de van de Daltons". da. 2.00 uur Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuiS en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuisj Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis. Middagbezoekuur i3.45-14.30 uur Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiènfj. Sint Elisabeth-ziekenhuis-, Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor .echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond bezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur Bezoek aan ernstige patiënten-wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek- Dagelijks: 15 00-15.45 uur 18 30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf- deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18 30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000. (0udCl/lieaats 16 juli 1979 Honderd jaar geleden stond in de krant: - In de Fransche gemeente Cha- bris (dep. Indreviel dezer do gen een wolvin op een kudde aan. Op het geschreeuw van den veehoeder schoot de veldwach ter Dallais toe en loste zijn ge weer op 60 meter afstands. De kogel ging de wolvin door een poot heen. het dier rende op Dallais toe maar deze zond haar een lading hagel door het voor hoofd. Met verdubbelde woede viel de wolvin nu den veldwach ter aan. Deze had niets meer dan zijn geweer, dat hij op den kop van het dier stuksloeg. Er volgde een vreeselijke worste ling tiLsschen de wolvin en den man,die reeds wonden had aan armen en beenen. Dallais greep haar echter bij de keel en beiden rolden op den grond. Gelukkig schoot toen een derde persoon toe, waarna het dier eindelijk kon worden afgemaakt. -(Adv.) Gouden medaille Parijs 1878. Gecondenseerde melk uit de fabriek van H. Nestlé, te Ve- vey in Zwitserland. Voor beste qualiteit wordt ingestaan Aanbevolen aan families, reizi gers en zieken. Verkrijgbaar bij Apothekers, Drogisten en in Kruideniers- en Comestibles- winkels. Vijftig jaar geleden: -Bij een vergadering en betoo ging der Communistische partij in Düsseldorf heeft de politic eenige leden ran den verboden Rooden Frontstrijdersbond gearresteerd. De uit ca. duizend persone bestaande menigte nam een dreigende houding aan en trachtte de aangehoudenen te bevrijden. De politie moest zich toen met gummistokken verde digen en wist tenslotte de be- toogers uiteen te drijven. Ver scheidene communisten werden naar het bureau overgebracht. - Al een paar dagen maken de autoriteiten in Engeland zich ongeT-ust over de langdurige droogte, welke een ernstige schaarschte aan water ten ge volge heeft. Londen schijnt er nog het beste aan toe te zijn, doch Manchester heeft nog slechts voor dertig dagen water in voorraad. Reeds heeft het ge meentebestuur de watervoor ziening gematigd. Zoo is het be sproeien der straten gestaakt. In alle bedrijven is het waterge bruik tot het hoogst noodige be perkt. Het dreigendst is de toe stand in Cheshire, waar reeds gebrek heerscht.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15