„Geen hogere lonen ter opvang van prijsstijging SQum DEEL EISEN IN FEITE INGEWILLIGD Muzorewa behoed voor aanhouding Hulp voor vluchtelingen Terugkeer van prins Sihanoek in verschiet? DC-1 O's mogen ook in VS weer vliegen Bis schc >p in Dow ningstreet Somoza houdt inspectie ZATERDAG 14 JULI 1979 Bezetting Egyptische ambassade Ankara ISTANBOEL-ATHENE - Een van de eisen van de Palestijnse overvallers van de Egyptische ambassade in Ankara, is het openen van een kantoor van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO in Ankara. Officieel heeft de Turkse regering daar al drie jaar geleden, bij de confe rentie van islamitische staten in Istanboel, toestemming voor gegeven. Sindsdien zijn meer malen PLO-kopstukken naar Ankara gekomen om over de zaak te praten. Naar het schijnt zijn de voorgestelde kandida ten, die de diplomatieke status zouden krijgen, door de Turkse autoriteiten op veiligheids- gronden afgewezen. Na het gebeurde van gisteren lijkt de kans dat het tot zo'n PLO-ver tegenwoordiging in Ankara zal komen, aanzienlijk afgenomen. Ook al heeft de Bevrijdingsor ganisatie zich van de overval gedistantieerd. Irak en Libiè, waarvan Turkije voor zijn olie volstrekt afhankelijk is, hebben tot nu toe geen halszaak ge maakt van zo'n PLO-kantoor. Alleen het nieuwe Iraanse be wind schijnt er de laatste tijd sterk op aan te dringen. In Turk se gelederen was men trouwens toch al teleurgesteld dat de welwillende houding van Anka ra jegens de PLO niet heeft ge leid tot meer steun van Arabi sche zijde voor het Turkse standpunt inzake Cyprus. Ook aan een andere eis: afwijzing door Ankara van het regime-Sa- dat, heeft de Turkse regering- Ecevit de laatste tijd indirect min of meer gevolg gegeven. Op de recente islamitische staten- conferentie in Rabat (Marokko) sloot Turkije zich aan bij de al gemene veroordeling van het Camp-Davidakkoord. Minister van buitenlandse zaken Okcun heeft zich bij zijn reizen door het Midden-Oosten de laatste maanden regelmatig in anti- Egyptische zin uitgelaten. De diplomatieke betrekkingen met Egypte zijn echter niet verbro ken, evenmin trouwens als die met Israël. Dit laatste was, merkwaardig genoeg, niet in het eisenpakket van gisteren opge nomen. Volgens later tegengesproken speculaties in de Turkse pers zou minister Okcun bij zijn re cente bezoek aan Koeweit te ho ren hebben gekregen dat Tur kije van dit land alleen olie kon verwachten als het zijn diplo matieke betrekkingen met Is raël verbrak. Hoe het ook zij, de Turkse diplo matie moet in kwesties als deze laveren tussen de Arabische landen waar de olie, en de Ver enigde Staten (met machtige joodse en Griekse lobby's in het Congres) waar veel van het geld vandaan komt. Overvallen als die van gisteren ondermijnen de binnenlandse krachten die plei ten voor sterkere oriëntatie op de Arabische wereld. JL BRUSSEL (ANP) - Europa en de Verenigde Staten zijn het erover eens dat het niet mogelijk is dm gestegen kosten als gevolg van de olieprijsstijgingen op te vangen met loonstijgingen. Europees commissaris Wilhelm Haferkamp en de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Richard Cooper, hebben zich gistermiddag in Brussel bei den in deze zin uitgelaten. Cooper en Haferkamp hielden een pers conferentie aan het slot van en kele dagen van Europees-Ameri kaans overleg in Brussel. Een aantal vakbonden in Europa, aldus Haferkamp, (zelf een oud vakbondsman) erkent al dat de onvermijdelijk komende prijs- MANAGUA (AFP/AP) - President Somoza van Nicaragua heeft gis termiddag een tocht langs de fronten gemaakt en is niet, zoals geruchten zeiden, naar Guate mala gevlucht, aldus zijn woord voerder. Hij heeft boven de stad Leon gevlogen en is in de middag naar zijn bunker teruggekeerd. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Washington zei dat er vooruit gang is geboekt bij Jose Echever- ria en de vroegere Costaricaanse president Jose de besprekingen met de Nicaraguaanse regering in ballingschap. Het lijkt erop dat die akkoord zal gaan met de re solutie van de OAS van 13 juni, waarin het vertrek van Somoza werd geeist met overgang naar een democratische regering in Nicaragua. Het ministerie heeft Somoza op nieuw dringend verzocht af te treden, aldus de woordvoerder. Verwacht wordt dat Somoza. naar de VS zal gaan als hij uiteindelijk in Ballingschap gaat. De Sandinistische leiders hebben ook besprekingen gevoerd met de Costaricaanse president Ro- drigo Carazo, de vroegere Vene zolaanse president Carlos Andres Perez, de sterke man van Pana ma, generaal Omar Torrijos, de Costaricaanse veiligheidschef Juan Figueres, van oudsher een aanhanger van de Sandinisten. Op vliegvelden in Latijns-Amerika liggen honderden tonnen voedsel te wachten op transport naar Ni caragua. Maar sinds vorige maand een Colombiaans C-130 toestel werd neergeschoten toen het met voedselvoorraden in Ma nagua landde zijn buitenlandse regeringen niet bereid hun vlieg tuigen te riskeren. De voorlopige regering van het Sandinistische front heeft aan gekondigd dat de installatie van de regering morgen zou plaats vinden in Managua, de enige stad in Nicaragua die nog in handen is van Somoza. De regering zei niet op welke manier dit zou gebeu ren. Volgens een hooggeplaatste rege ringsfunctionaris die onbekend wenste te blijven heeft Somoza zes T-28 bommenwerpers ont vangen die hij in Florida had ge kocht. Nog eens vier bommen werpers zouden spoedig arrive ren, aldus de functionaris. Somoza zal de vliegtuigen waar schijnlijk inzetten om een van de door de Sandinisten ingenomen steden te heroveren, en de bom menwerpers zouden in elk geval een tijdelijke ommekeer teweeg kunnen brengen in de burger oorlog, die zich nu bijna geheel in het voordeel van de Sandinisten ontwikkelt. stijgingen niet door loonstijgin gen gecompenseerd kunnen worden. Cooper zei in Brussel: "Als er wel compenserende loon stijgingen gegeven worden, ko men we onherroepelijk terecht in een nieuwe inflatiespiraal. De enige oplossing is te aanvaarden dat het reële inkomen achteruit zal gaan. De olieprijsstijging be tekent een werkelijke inkomen soverheveling van het Westen naar de OPEC-landen". Effect In de afgelopen dagen stonden olieprijsverhoging en het effect daarvan op de wereldeconomie bovenaan de lijst van de te be spreken onderwerpen. Hafer kamp en Cooper werden het eens over de conclusie dat de olieprijs stijgingen een "duidelijk waar te nemen effect" op de wereldeco nomie zullen hebben. Voor alles is nodig dat een nieuwe inflaties piraal wordt voorkomen. Er zijn voorts wijzigingen in de econo mie nodig, in die zin dat er meer investeringen beschikbaar ko men voor energiebesparing en voor de produktie van energie. Haferkamp en Cooper waren het erover eens dat er ook positieve punten in de wereldeconomische ontwikkeling zijn aan te wijzen. Zo ontwikkelen de investeringen zich in een positieve richting, ze ker aan déze zijde van de oceaan, aldus Haferkamp. De Europese commissaris wees erop dat voor al de ontwikkelingslanden ge troffen zullen worden door de re cente olieprijsstijgingen. Terroristen voor rechter BRUSSEL (ANP) - De twee Pale stijnse terroristen die op paas maandag een granaat wierpen in het luchthavengebouw op het Brusselse vliegveld Zaventem zullen binnenkort terecht moe ten staan voor de correctionele rechtbank in Brussel. De twee Palestijnen gooiden destijds de granaat met de bedoeling passa giers van een Israëlisch vliegtuig te treffen. Zij werden na een vuurgevecht met Israëlische vei ligheidsagenten en Belgische rijkswachters Overmeesterd. LONDEN (AP/Reuter) - Bis schop Abel Muzorewa, de nieuwe premier van Zim- babwe-Rhodesië, werd giste ren in Londen ontvangen door de Britse premier Mar garet Thatcher en haar minis ter van buitenlandse zaken Lord Carrington op Dow- ningstreet 10 ontvangen. De Britse regering heeft giste ren voorkomen dat Muzore wa, in de beklaagdenbank zou belanden naar aanleiding van een aanhoudingsbevel wegens verraad. De anti-apartheidsbeweging in Londen was voornemens het aanhoudingsbevel bij de jus titie aan te vragen om Muzo rewa zich te laten verant woorden wegens verraad aan Koningin Elizabeth ten tijde van de eenzijdige uitroeping van Rhodesië's onafhanke lijkheid in 1965. Een paar uur vóór de anti apartheidsbeweging zich tot de rechter zou wenden, ver klaarde de regering de bis schop immuum voor straf vervolging, aldus een mede deling van het ministerie van buitenlandse zaken. Muzorewa vertoeft in Londen voor overleg met het Britse kabinet. Het ministerie deelde mee dat de immuniteitsverklaring noodzakelijk was om te kun nen garanderen dat de minis ter van buitenlandse zaken Lord Carrington en andere Britse ministers in staat zou den zijn overleg te plegen met alle partijen in het conflict rond Zimbabwe-Rhodesië. WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse rijksluchtvaart dienst heeft gisteren het vlieg verbod voor DC-10 toestellen opgeheven. Het betreft alle 138 DC-10s, die in de Verenigde Sta ten geregistreerd zijn. Het hoofd van de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst, Langhor- ne Bond deelde mee dat de toe stellen, die sedert 6 juni aan de grond stonden, weer in de lucht mogen maar dat strenge veilig heidsmaatregelen zullen gelden. Daartoe behoren diepgaande in specties vóór de vlucht die tot 50 man-uren zouden kunnen uitlo pen. Hij zei er verheugd over te zijn dat de veiligheidskwesties betref fende het toestel waren opgelost. "Het onderzoek toonde aan dat het toestel - indien het op juiste wijze wordt onderhouden en gecon troleerd een veilig toestel is. De problemen die ontdekt werden na de ramp met een DC-10 op 25 mei bij Chicago, worden gecorri geerd, hetgeen gepaard gaat aan scherpere inspectieprocedures en eventuele structurele wijzi gingen van onderdelen. Deze maatregelen maken de DC-10 een vliegtuig waarin het publiek veilig kan reizen." Het besluit van de RLD is genomen na "het belangrijkste onderzoek uit de geschiedenis van de lucht vaart". DEN HAAG (ANP) - Uit fondsen voor ontwikkelingssamenwer king is 560.000 gulden beschik baar gesteld voor de opvang van bootvluchtelingen in Hongkong en Macau, aldus een mededeling van het ministerie van ontwikke lingssamenwerking. In Hongkong, dat tot dusver geen mensen terug heeft gestuurd naar zee, verblijven op het ogenblik 60.000 vluchtelingen. De komende maanden worden er nog eens 40.000 verwacht. Na aankomst worden de vluchtelin gen tijdelijk ondergebracht in vijf detentiekampen waar de rege ring voor voeding zorgt, Wanneer ze als vluchtelingen worden er kend, worden ze overgebracht naar twee kampen Waar hulp wordt gegeven door de hoge commissaris voor vluchtelingen van de Verenigde Naties. In veiband met de grote omvang van het vluchtelingenprobleem kunnen de in Hongkong en Ma cau werkzame organisaties in het algemeen slechts zorgen voor voeding en onderdak. Het Ne derlandse hulpbedrag zal onder meer worden gebruikt voor de verstrekking van toiletartikelen, handdoeken, vitaminepillen, woordenboekjes en dekens. Daarnaast zal worden bijgedra gen aan de exploitatie van een kleine polikliniek. Van de Nederlandse regering is reeds 3,5 miljoen gulden extra ontvangen voor het Indochinese vluchtelingenprogramma. Daar naast geeft Nederland bijdragen aan lopende projecten via parti culiere organisaties in de vluch telingenkampen in Thailand. De minister voor ontwikkelingssa menwerking zal voorts uit fond sen voor noodhulp nog een aan zienlijk bedrag beschikbaar stellen aan Indochinese vluchte lingen. De hoogte van dit bedrag wordt aangekondigd tijdens de speciale vluchtelingenconferen- tie, die op 20 en 21 juli in Genève zal worden gehouden. China heeft meegedeeld dat het be slist zal meedoen aan de confe rentie in Genève, zo hebben de Verenigde Naties meegedeeld. Vietnam daarentegen heelt nog niet op de uitnodiging gerea geerd. Op de voorlopige lijst van deelnemende landen die vrijdag werd gepubliceerd, staan de na men van slechts 26 landen, van de 72 die zijn uitgenodigd. De Verenigde Staten hebben nog geen formeel antwoord gegeven, hoewel is begrepen dat er een Amerikaanse delegatie komt on der leiding van vice-president Walter Mondale. Het is teleurstellend voor de Ver enigde Naties dat zo weinig rege ringen zich laten vertegenwoor digen door vertegenwoordigers op ministerieel niveau. Slechts 6 van de 26 regeringen die deelne ming hebben toegezegd, sturen delegaties op kabinetsvlak. China heeft aan de mededeling van deelneming toegevoerd het het zijn delegatieleider later be kendmaakt. De Sowjet-Unie is niet uitgenodigd maar kreeg wel te horen dat zij een uitnodiging zou krijgen als zij erom zou vragen. Moskou heeft er tot nu toe het zwijgen toe ge daan. Longhorne zei dat de buitenlandse maatschappijen hun vluchten met de DC-10 onmiddellijk kun nen hervatten. De Amerikaanse RLD zal die maatschappijen op de hoogte brengen van zijn be vindingen inzake de inspectie- en onderhoudsbehoeften van het toestel. Longhorne deelde nog mee dat ongeveer 100 van de 138 Amerikaanse DC-10-toestellen waren onderzocht en dat de vei ligheidsinspecties van de overige 38 goed vorderden. Het hoofd van de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst zei dat het inspectieschema, dat zowel een onderzoek vóór de vlucht als pe riodieke inspecties vereist, zo stringent moet zijn dat het de vliegtuigbouwers spoedig zal aanmoedigen voor de dag te ko men met een nieuw ontwerp voor bepaalde onderdelen van de mo toruithouder. Hij zei dat de RLD vraagt om een nieuw concept voor bepaalde elementen binnen twee jaar ten einde te verzekeren dat zulke veelvuldige inspecties niet langer noodzakelijk zijn. In Londen hebben Laker Airways en British Caledonian bekend gemaakt dat zij vandaag hun DC- 10-vluchten naar de VS hervat ten. Zij schatten dat het aan de grond houden van hun DC-10- vliegtuigen een schade van in to taal 36 miljoen gulden heeft op geleverd. Zij overwegen gerech telijke actie tegen de Amerikaan se RLD te ondernemen voor schadevergoeding. In Bonn heeft de Westduitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa bekendgemaakt dat zij haar DC- 10-vluchten naar New York, Bos ton, Philadelphiaen Miami „inde komende dagen zal hervatten". Haar DC-10-toestellen waren op 19 juni weer in dienst genomen maar waren gebruikt op andere routes. "in de komende dagen zal hervat ten". Haar 11 DC-10-toestellen waren op 19 juni weer in dienst genomen maar waren gebruikt op andere routes. Vader Frank wint proces FRANKFORT (DPA) - De vader van Anne Frank, de negentig-ja rige Otto Frank, heeft via de rech ter voor elkaar gekregen dat de rechtse extremist Heinz Roth voortaan niet meer mag beweren dat het "Dagboek van Anne Frank" een vervalsing is. Hij ver klaarde dat jaren geleden al de echtheid van het dagboek was vastgesteld. DEN HAAG (GPD) - Met de VN-conferentie over het vluchtelingenprobleem in Zuidoost-Azië in het vooruit zicht, na maandenlang schokkende beelden en re portages uit Thailand en Ma leisië, is het oog van de wereld vooral gericht op het mense lijk drama dat het Indochine se conflict heeft veroorzaakt. De opzet van de conferentie in Genéve is. dat de bij het conflict betrokken partijen en de landen die vluchtelingen uit Vietnam en Cambodja op nemen, uitsluitend praten over de humanitaire kant van het probleem. Achter de schermen wordt tegelijker tijd gewerkt aan een politieke regeling om het gewapende conflict in Cambodja tot een einde te brengen, en daarmee een van de grondoorzaken van de vluchtelingen stroom. Het is de direct bij het conflict betrokkenen (in de eerste plaats Vietnam en de nog steeds als wettig beschouwde regering van Pol Pot en leng Sary) duidelijk, dat geen van de strijdende partijen de strijd gewapenderhand in zijn voordeel kan beslechten. Vietnam, dat zelf te kampen heeft met ernstige economi sche en politieke problemen, is niet geslaagd in zijn opzet het guerrilla-verzet in Cam bodja uit te schakelen. On danks twee grootscheepse of fensieven controleert Hanoi en het door haar geïnstalleer de bewind van Heng Samrin nog steeds maar een deel van het land. Dat zijn voorname lijk de steden en hun directe omgeving en de aan Vietnam zelf grenzende provincies. Tegen de achtergrond van dit gegeven wordt er op het ogenblik op diplomatiek ni veau naarstig gewerkt aan een politieke oplossing, waarbij geen van de partijen al te groot gezichtsverlies zou leiden. van de economische plannen, waarin westerse investerin gen en hulp een voorname rol was toebedacht. Daarnaast is het Hanoi niet gelukt om in ternationale erkenning te krijgen voor het nieuwe re gime in Phnom Penh. Met uitzondering van het Sowjet- blok wordt de regering van Pol Pot vooralsnog als de wet tige vertegenwoordiger van het Cambodjaanse volk be schouwd. Het is Vietnam dan ook niet gelukt om Pol Pot te weren uit de internationale li chamen, zoals de UNCTAD, de VN en de Beweging voor Ongebonden Landen. Come back Het is vooral Sihanoek die de afgelopen maanden heeft geijverd voor een internatio nale conferentie over Cam bodja. Hij lijkt de recente ontwikkelingen goed te heb ben voorzien. Ook nu weer weet hij zijn persoonlijke am bities zo goed af te stemmen op de internationale krachts- verhoude ingen, dat een nieuwe opzienbarende come back als staatshofd een reële mogelijkheid is. Prins Sihanoek. Een openlijke aanwijzing voor het bestaan van zulk overleg op hoog niveau kwam vorig weekeinde van de Filippijnse minister van buitenlandse zaken Carlos Romulo. Hij verklaarde tijdens een televi sie-interview dat de vijf ASEAN-landen (Thailand, Indonesië, Maleisië, Singapo re en de Filippijnen) de hulp hebben ingeroepen van ande re machten om door onder handelingen tot een vreed zame oplossing van het conflict te komen. Deze verklaring van Romulo bevestigt eerdere meldingen dat op hoog niveau gesprek ken zijn gevoerd tussen de VS, Japan, China, de Sowjet- Unie en de vijf ASEAN-lan den. Doel ervan is te komen tot een neutrale regering in Cambodja, eventueel onder leiding van het vroegere staatshoofd prins Norodom Sihanoek. Voorwaarde zou moeten zijn, dat Vietnam zijn troepen uit Cambodja terug trekt. Handi's dilemma Zes maanden na de Vietnamese invasie is in Cambodja een patstelling ontstaan. Geen van beide partijen slaagde erin het land onder controle te brengen, een gegeven dat vooral voor de Vietnamezen grote problemen oplevert. Naast de 50.000 man troepen in Laos, moet Hanoi in Cam bodja een geregeld leger van naar schatting 150.000 man op de been houden, een strijd macht die zwaar te lijden heeft van de guerrilla-acties van de Rode Khmer. Voor de toch al geteisterde Vietname se economie betekent dit een zware last. Maar Hanoi beseft zeer wel dat de „stabiliteit" van het nieu we bewind in Phnom Penh staat of valt met haar militaire aanwezigheid in het land. Wanneer Vietnam zich terug trekt zou het bewind van Heng Samrin geen lang leven beschoren zijn. Dat betekent tegelijk een forse stap terug in het streven naar een Indochi nese federatie, die Hanoi toe gang geeft tot de rijkdommen van de Mekongdelta, de rijst schuur van Zuidoost- Azië. Aan de andere kant confron teert blijvende Vietnamese aanwezigheid de machtheb bers in Hanoi met nog grotere problemen. Op het interna tionale toneel heeft Vietnam de laatste twee jaar veel van haar krediet verspeeld. De ondubbelzinnige toetreding tot het Sowjet-Russische blok, de harde opstelling te gen de Chinese minderheid in eigen land (de meerderheid van de bootvluchtelingen), en de invasie in Cambodja maakten het land in toene mende mate tot mikpunt van internationale kritiek. Een aantal westerse landen be sloot dan ook om zijn hulp aan Vietnam op te schorten of over te hevelen naar hulp aan de bootvluchtelingen. Voor Vietnam leidde dat weer tot het niet van de grond komen Ondanks de vijandschap die er tussen Sihanoek en de Rode Kmers bestaat, zullen de laat- sten zeker niet buiten een uit eindelijke regeling gesloten kunnen worden. De Rode Kmers vertegenwoordigen het guerrillaverzet in Cam bodja, dat nog steeds belang rijke delen van het land onder controle heeft. Positie kiezen door angst voor Vietnams mili taire kracht, zijn de ASEAN- landen duidelijke voorstan ders van een regeling waarbij Sihanoek terugkeert als lei der van een regering van na tionale eenheid. Zij hebben de Vietnamese invasie in Cambodja afgewezen, en to nen zich openlijk sceptisch over Vietnamese voorstellen voor een non-agressie pact voor het hele gebied. Vooral Thailand is zeer bevreesd voor de sterke Vietnamese aanwezigheid langs haar Oostgrens. De belangrijkste reden waarom de ASEAN- landen hun kritiek op Viet nam nog mild houden, is dat zij hopen op die manier Viet nam een uitweg te bieden zonder al te groot gezichts verlies. Ook de grote machten die bij het conflict betrokken zijn, met name China, de Sowjet- Unie en Amerika, lijken nu bereid tot een mternatioale regeling van het Cambodja- confliet te komen. China Vietnam's belangrijkste bond genoot, de Sowjet-Unie, be gint zich echter te maken over de hoge kosten en geringe ba ten van de Vietnamese avon turen. Volgens di plomatieke bronnen heeft Carter tijdens zijn ontmoe- ting met Brezjnjev in Wenen de oorlog in Cambodja naar voren gebracht. Daarbij bleek, volgens de zelfde bronnen, Bresynjev wel ont vankelijk voor een oplossing van het conflict door een neu trale regering in Phnom Penh. Zelfs Sihanoek zou voor Moskou aanvaardbaar kunnen zijn, als hij niet langer vanuit Peking zou opere ren. Achter de schermen heeft Viet nam verklaard terugtrekking van haar troepen uit Cam bodja te wilen overwegen. Hanoi verbindt daaraan ech ter dermate hoge eisen dat van een serieuze bereidheid tot onderhandelen nauwe lijks sprake kan zijn. De Viet namezen willen Pol Poten de zijnen geen enkele politieke rol meer toekennen; de toe komstige coalitieregerin coa litieregering in de visie van Hanoi zich moeten vastleg gen op de Indochinese solida riteit en voor de „socialisti sche weg" moeten kiezen. Met andere woorden: Hanoi wil desnoods wel weg uit Cambodja, maar alleen als dat land stevig binnen haar in vloedssfeer blijft. Gelet op de krachtsverhoudingen is het maar de vraag of Vïetnam aan deze starre opstelling vast zal kunnen houden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9