Recreatie vögt miljoenen belangrijk CESSB3EQ «F «F KERKDIENSTEN r Denken - Geloven - Hopen een boek van de oud-Leidenaar dr. P. L. Schoonheim P ZATERDAG 14 Jl 11 "Er zijn vakantiegangers die in grote spanning geraken omdat zij tot rust komen. In elk geval wordt men zich in een vreemde omgeving bewust van het hoge tempo waarin thuis wordt ge leefd en gewerkt. Sommige toeristen hebben voor de overgang van de dagelijkse sleur naar het vakantieklimaat een goede overgang gevonden. Zij gaan een week uitrusten alvorens aan de eigenlijke vakantie te beginnen". Niet ieder is daartoe in de gelegenheid, maar dr. P. L. Schoon heim, tot voor kort toeristenpredikant en gemeentepastor in het Zuidlimburgse Gulpen-Vaals, pleit in zijn pas verschenen boek "Denken - Geloven - Hopen" wel voor een rustige vakan tiestart. Wie daarvoor niet de tijd neemt, wordt in de kostbare weken die juist voor ontspanning zijn bestemd voortdurend opgejaagd. "Geen wonder dat vele toeristen nog vermoeider thuis komen dan zij vertrokken zijn". Dr. Schoonheim (65), die vóór zijn Zuidlimburgse tijd bijna twin tig jaar hervormd predikant in Leiden was voor experimenteel kerkewerk onder rand- en buitenkerkelijken, waarschuwt in dit boek ook voor de "recreatie-industrie". "Afgezien van de vele goede, kant-en-klare reis- en vakantiemogelijkheden volgen tallozen slaafs de recreatiemode die op een gegeven moment overheerst. Vooral vakantiegangers met een betrek kelijk klein budget zouden betere voorlichting verdienen". Schoonheim ziet hier een taak voor instellingen van cultuur en maatschappelijk werk, waartoe hij in dit geval ook de kerken rekent. De Toeristenkerk in Gulpen. spreek Als toeristenpredikant heeft dominee Schoonheim erva ren, dat aandacht voor vakantiemensen nieuw leven in de kerken brengt. Hij beschrijft dat in zijn boek uiter aard vanuit de situatie in Zuid-Limburg, maar zijn in drukken zullen zeker overeenkomen met wat anderen elders waarnemen. Zodra het bewonen van campings op grote schaal tot ont wikkeling kwam, hebben de kerken zich actief betoond. Met kerkdiensten, pastorale contacten, sport en spel. In het algemeen stelt men het op prijs, iemand te vinden die bereid is over persoonlijke dingen te praten. Maar gezien de gevarieerde samenstelling van de campingbevolking is het niet mogelijk, vanuit één kerk of geloofsrichting te werken. Propaganda voor een godsdienstige of politieke overtuiging wordt niet gewaardeerd. Het dienende karak ter van het werk moet altijd voorop staan. Overigens neemt de vakantiegan ger, alleen al uit toeristische nieuwsgierigheid, graag kennis van allerlei ongewone dingen. "In de vakantie behoort blijkbaar een kerk met een onbekende voorganger en een onbekende gemeenschap tot de bijzonder heden waarvoor een toerist be langstelling heeft". Toch leert de ervaring dat maar enkele tiental len op de vele honderden cam pingbewoners een kerkdienst bezoeken. En wat het persoonlij ke contact betreft is men vaak te rughoudend of argwanend als iemand van de kerk zich bij een tent of caravan aandient. Blijkt echter dat er vrijuit gepraat kan worden, dan tonen velen grote openheid. In de gesprekken komen meestal geen geloofsproblemeeen of ker kelijke vragen aan de orde. Het gaat voornamelijk over dagelijk se zorgen, zoals de toekomst, de moeite die ouders met kinderen hebben en omgekeerd. Dr! Schoonheim: "Het is goed te be denken, dat het leven voor het allergrootste deel uit gewone dingen bestaat". Pastorale wer kers hebben alleen kans op nader contact met campingbewoners als zij bij hen enkele weken wo nen en werken. Voorlopig blijft de grote moeilijkheid dat niet voldoende geschoolden be schikbaar zijn. "In het algemeen toont het beperkte contact met vakantiemensen, met name op een camping, dat de kerken op dit terrein nog een grote achterstand hebben in te halen. Ondertussen wordt door vele pioniers, jonge ren en ouderen, belangrijk werk voor de campingbewoners ge daan". Toeristengemeente Voor de zondagmorgendiensten van de kerken zelf tonen de toe risten in het algemeen - dus niet zozeer de campingbewoners - overweldigend grote belangstel ling. Dat heeft dr. Schoonheim van 1971 tot 1978 in Gulpen- Vaals wel ondervonden. Alle be schikbare aandacht en energie van de meestal kleine kerkelijke gemeenten wordt daarvoor op geëist. Vaak wordt de bevolking van een dorp tijdelijk verdub beld. Lang niet alle gasten komen naar de kerken, maar gezien de gestage stroom is er niettemin sprake van een toeristengemeen te die vele duizenden leden telt. En hiermee wordt dan nog maar één plaatselijke gemeente be doeld. Gerekend over meer dor pen in een recreatiegebied of provincie gaat het om enorme aantallen. Het kerkelijke recreatie werk moet oecumenisch zijn. "Het is opval lend, hoe mensen, die elkaar niet eerder hebben ontmoet, tijdens de kerkdiensten en de koffie na afloop een hecht geheel gaan vormen". In de week worden in een aantal recreatiegemeenten dia-avonden en concerten voor de gasten georganiseerd. Dr. Schoonheim ziet vele mogelijk heden. Kleine gemeenten echter hebben te weinig helpers om die activiteiten uit te bouwen. Door samenwerking met grotere ge meenten in de omgeving, ook met andere kerken, kan men meer doen. Het drukke seizoen beperkte zich aanvankelijk tot de zomermaan den. Nu valt het begin van de gas- tenperiode al in het vroege voor jaar. En de stroom bezoekers blijft doorgaan tot in de late herfst. De afsluiting vormen de bejaarden die vanwege hun gratis spoorkaartje nog een paar dagen vakantie nemen. Omstreeks kerst kan alweer een aanzienlijke Dr. Schoonheim .Kerk kan eigen bijdrage geven aan de ontspanning die de vakantie bedoelt te zijn toeloop worden verwacht. Dr. Schoonheim denkt dat over en kelejaren de recreatiegemeenten doorlopend op extra kerkbezoe kers moeten rekenen. Getroost en blij Wat de inhoud van de vakantiepre- ken aangaat merkt de nu gepen sioneerde toeristenpredikant op, dat vakantiegangers hun problemen van thuis meenemen. De levensvragen, verdriet en zorg, de toekomst van eigen leven en van de wereld kunnen niet worden vergeten. "Het zou een grote vergissing zijn, te veron derstellen dat vakantiegangers een preek verwachten over vrij heid, recreatie of de schoonheid van de schepping. Juist de gewo ne menselijke problemen, zoals ook de bijbel ze noemt, vormen een rijke verscheidenheid. Hoofddoel is dat de kerkgangers getroost en blij mogen worden. Schuld en vergeving, de macht van Jezus, Zijn toekomst, Zijn aandacht voor de mensen en hun vragen, dat alles mag in kernach tige gedachten en met duidelijke woorden aan de honderden be zoekers verkondigd worden". De avondmaalsvieringen in de vakantiegemeenten beschrijft de auteur als "bijzonder feestelijk". Alle bezoekers, tot welke kerk zij ook behoren, kunnen in een toe ristengemeente daaraan deelne men. De gasten tonen veel begrip voor plaatselijke gewoonten die in hun eigen kerk niet worden aanvaard. Slechts weinigen ma ken geen gebruik van de nodi ging. Pogingen om vanuit recreatiege meenten meer blijvende verbin dingen te leggen met de thuisge- meenten van de vakantiegangers hebben tot nu toe geen bevredi gend resultaat opgeleverd. Dat tekort aan samenwerking wijt dr. Schoonheim onder meer aan de kerkelijke organisatie, waarin de nadruk nog steeds valt op de zelf standigheid van de plaatselijke gemeenten. Officieel bestaan voor belangrijke taken, zoals de recreatie, geen duidelijke regels. In de kerkorde van de Hervorm de Kerk komt het woord "recrea tie" als zodanig niet eens voor, terwijl juist de recreatie voor miljoenen mensen zo belangrijk is geworden. Dr. Schoonheim meent dat van de kerken meer aandacht en steun mag worden gevraagd voor het veelzijdige werk van kleine ge meenten in vakantiegebieden. "Het kerkewerk daar heeft grote betekenis. Men is er plaatsver vangend bezig voor gemeenten en parochies in de grote steden. De kerk geeft op deze manier, vanuit het evangelie, een eigen bijdrage aan de ontspanning die de vakantie bedoelt te zijn". Vakantie heeft in onze maatschap pij nieuw werk en nieuwe voor zieningen gebracht. Op eenzelfde manier, zegt dr. Schoonheim in dit deel van zijn boek, kan de re- creatie binnen de kerk in menig opzicht vernieuwend werken. Beter uitzicht Het gaat in .dit boek over veel meer dan over recreatie en vakantie. Tegen de achtergrond van per soonlijke geloofsvragen en ver schijnselen in de samenleving dichtbij en veraf stelt de schrijver verschillende gedeelten van het Nieuwe Testament aan de orde. Wij hebben het onderwerp "re creatie" er alleen uitgelicht om dat we weer in de vakantietijd zijn beland en deze predikant erin geslaagd is, van de bekende Toeristenkerk in Gulpen een veelbezocht centrum van kerke lijke dienstverlening te maken. "Denken - Geloven - Hopen" droeg dr. Schoonheim op aan zijn kleinkinderen. Een veelzeggend gebaar. Hij verbindt daaraan de hartelijke wens dat zij verstandi ger en geloviger kunnen zijn dan hijzelf en zijn tijdgenoten. Dat zij samen met de talloze jongeren en ouderen op onze mooie aarde een betere samenleving gaan vor men. "Dat door jullie en miljoe nen anderen het bijbelse uitzicht op de vernieuwde wereld nog meer geloofwaardig mag wor den". Ruim veertig jaar mocht dr. Schoonheim vele intense contac ten hebben met mensen van uit eenlopende leeftijd, opleiding en overtuiging. Hij trachtte met hen actuele levensvragen en wereld problemen vanuit een bijbels denken, geloven en hopen te doorlichten. Het evangelie ziet hij als "wereldomvattend". "Het opent uitzicht op de toekomst van Christus en wil mensen tot de hoogste activiteit brengen voor veranderingen in de samenle ving". Schoonheim tekent hiervan in zijn boek slechts een zwak 'beeld. Maar de vérstrekkende en diep gaande werking van de bijbelse boodschap op deze punten be schrijft hij zo nadrukkelijk mo gelijk. Het boek gaat aan de rede lijke argumenten van twijfel en ongeloof niet voorbij. De )egen ver redeneert ze niet weg, uJfiik ze serieus, maar daagt de reeds in het eerste hoofL:ster waar het "Godsgeloofter Sjg j0 komt - wel uit om perso*.;; d, deel te nemen aan het geesl_/gjd avontuur van zoeken en h ort van denken en geloven. B^s a, schrijven heeft hij'ongetuw ook de niet-kerkelijke meKftm het vizier gehad. ^ad De vragen die op de ontdek!^!?" reis van geloven en hope{Je j mensen afkomen rhoed Schoonheim vragen "van dy00j ge termijn". Het kost tijd om d aanvaardbare antwoordei*»en' komen. Ze helpen echteu— wakker te blijven. "Het is eenvoudige opdracht, te bl geloven in God en Zijn komst", zegt hij ergens. 11 Dit boek - een uitgave van Boi centrum Den Haag, f. 15,9( een goede gids om ovei grondvragen van het leve; der na te denken. S. J. DE GR i( ïi Chili. Ruim 300 Chileense priesters en nonnen en meer dan 100 1 uiten in een brief aan de paus felle kritiek op hun regering-Pinocheml< trekken met name van leer tegen de onderdrukking van de arbeide'on, de economische politiek die ertoe leidt dat sommigen steeds rijke velen steeds armer worden. De uitbuiting in Chili is, volgens de brie even erg als veertig jaar geleden. Van de paus verwachten de ondertOOI naars een bemoedigend woord. "Een woord dat de Chileense kerk^nt: ker zal maken om Christus' boodschap van volledige bevrijding te,n kondigen." De brief wordt deze dagen in de Chileense hoofdstad spreid. 5 Ontslag. Kardinaal Suenens, aartsbisschop van Mechelen-Brussel^p maandag, wanneer hij 75 jaar wordt, zijn ontslag aanbieden als prirT J" van België. Rond Suenens wordt gefluisterd dat de paus hem missel zal vragen nog een jaar aan te blijven. iml Studenten. Van de Duitse, zich nog kerkelijk noemende protestaP1^ studenten gaat 46 procent nooit en 40 procent zelden naar de kerk. "Sa procent gaat regelmatig en 9 procent nu en dan. Dat blijkt uit een en<e te van de Frankfurter Allgemeine Zeitung. In 1967 ging van de roo^0ï katholieke studenten nog 52 procent naar de kerk, nu nog 6. Buiten de studentenwereld gelden andere percentages. Van de rooms tholieken gaat 32 procent regelmatig naar de kerk, van de protestant— 26. Hervormde Kerk: aangenomen naar Dirksland kandidaat D. Dek== Ede; bedankt voor Driesum (Fr.) J. Olie Linschoten, voor Vaassen H.1M" den Heuvel Maarssen. Baptistengemeenten: bedankt voor Muntenc/| J. Bouritus Musselkanaal. J. LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oec. studenten- dienst; Marekerk 10 ds. Broekema (Lei den), 5 ds. De Jong; Maranathakerk 10 hr. Sierat; Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastor Van Well; Bethl. kerk Drifstr. 10 mevr. ds. De Mey; Bevr.kerk ZW 9 ds. Hartkamp; Vredeskerk 10 ds. v.d. Broek uit Ghana; Acad. Z. 10.15 ds. Bakker; Diac. huis 10.30 ds. Van 't Hof; jeugdka- pel Vredeskerk 10; jeugdkapel Goede Herder, Oude Vest 13, 10.30; Endegeest 9.30 ds. Friederich. Geref. Kerk Zuider- kerk 9 ds. Sijtsma; Petrakerk 10.30 ds. Hartkamp (Alphen); Oude Vest 10.15 ds. Sijtsma, 7 dr. v.d. Zwaan; Maranatha kerk 10 hr. Sierat; Bevr. kerk 9 ds. Hart kamp; Groenhoven 10 mevr. Schaafsma; De Mirt 10 hr. v.d. Velden; Regenboog 9.30 pastor Van Well; Endegeest 9.30 ds. Friederich. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 8.30 en 5. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9); 10 ds. Langevelde Bos koop, 7 kand. Vrijhof Apeldoorn. Geref. Gem. (N.Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. m Ned. (Bethl. kerk Drif- straat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 hr. Huigen (Leiden). Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstraat 1): 10 ds. Kuipers. Baptistengemeente (O. Rijn 3): 10 ds v. Mameren. Evang. Christengemeen schap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. v.d. Keur. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergemeente (O.R(jn 3y. 3 evang. Scheffer. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw- ApostKerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J.Chr. v.d. Heiligen der L.Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Zeven dedagadventisten (Lokhorstkerk): elke zat. 9.45 bijbelstudie, 11 prediking. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel): 10. Rooms-Kath. kerken: Haagweg zat. 7, zond. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zond. 8.30,9.30 en 11; Rijndijk zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30,10,11.30, 6 en 7; Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30, 11 en 12.15; Lammen- schansweg zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Haarl.str. zat. 9.30, 10.45 en 12.15. AARLANDERVEEN-Herv. Gem.: 9ds. Stolk Alphen, 6.30 hr. Schoenmaker Oude Wetering, beide diensten in geref. kerk. Geref. Kerk zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 6.30 ds. Wallet Ouderkerk-Amstel. R.K. kerk zat. 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adventskerk 9 kand. Altenaar; Kruiskerk 10.30 kand. Altenaar; Opst. kerk 9.30 ds. Bogers, 6.30 ds. De Haan O.geest; Mar. kerk 6.30 ds. Bogers; G.H. kerk 10.30 kand. Brokerhof Leiden, 6.30 ds. De Ruiter; De Bron 9 kand. Broker hof. 6.30 ds. Verheul; Ashram 9.30 kan didaat Jaspers Focks; Oudshoornse kerk 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Schrijvers Woerden, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar. kerk 10.30 ds. Stolk, 6.30 ds. Bogers; Salv. kerk 9.30 hr. Schoenmaker, 6.30 ds. Stolk; voor ande re diensten die hervormde gemeente. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 leesdienst, 6.30 ds. Borgdorff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9.30 en 4.30 kand. Smit (in chr. nij verheidsschool Willemstraat). Chr. Ge ref. Kerk 9.30 dienst, 2.30 ds. v.d. Ent. Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptis tengemeente: 10 evang. Bouhof, 6.30 ds. Postma. Volle Evang. Gem. (school Preludeweg): 10 hr. Buining. Leger des Heils: 10 en 6.20 uur, Corn, de Vla- mingstr.: Pinkstergemeente Bethel (R.-Kruisgebouw): 6 nam. Pinksterge meente Alphen (R.-Kruisgebouw): 10 voorm. Remonstr. Kring: 10 ds. v.d. Laarse. R.K. kerken: Bon ker zat. 7, zond .8.30,10 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 kand. Schuurman Putten, 6 ds. Verheul, Zeg veld. Geref. Gem.: 9.30 en 6 leesdienst. wo. 18 juli 7.30 ds. Harinck. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 9.30 ds. Droogers. 6.30 ds. Locher te Leiden; Salv. kerk 9.30 ds. v. Harten Er- melo, 6.30 ds. De Vreugd; Bethlcheni- kerk 9.30 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Droog ers. Geref. Kerk 9.30 ds. Van der Werf te Voorhout, 4.30 ds. Omta. BOSKOOP - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds. Heymans, 6.30 ds. Omta; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Geref. Kerk 9.30 ds. Omta. Zie ook herv. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Van Langevelde, 5 ds. Jonkman Purmerend. Geref Gem.: 9.30 en 6. Op wekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K. kerken: zat. 5.30 en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. v.d, Leeden, Vriezenveen. Geref. Kerk 9.30 hr. Stam Sassenheim, 5 ds. v. Wijk A.dam. R.K. kerk dorp zat. 7, zond. 8 en 10; Rijndijk zond. 10; Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Roth- fusz, gemeenscha, dienst in herv. kerk, 7 ds. Rothfus, gemeench. dienst in Geref. Kerk. Geref kerk zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 kand. Quant Apel doorn. R.K. kerk Mart. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. En kelaar O.geest R.K. kerk zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 9.30 ds. Kolk man. R.K. kerk zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Baas, 6.30 ds. Vink; Ontmoetingskerk 10 hr. Bakker, 6.30 ds. Van Niel. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 6.30 ds. v.d. Haagen. R.K. kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Hen- Gem.: Nieuwe kerk 10 ds. Boer, 6 ds. Visser N. Tonge; Oude Kerk 8.30 ds. Hoek Vee- nendaal, 10 ds. Hoek, 6 ds. Van Roon; Ichthuskerk 10 ds. Visser, 5 ds. Vink; Pniêlkerk 9.30 ds. Hagen Zwolle, 6 ds. Hoek; Gr. v. Pr. school 10 ds. De Jong; Hoeksteen 10 Duitse dienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Snoey, 5 ds. v.d. Horst; Tr.kerk 9.30 ds. Janssens R.dam, 6.30 hr. Stam S.heim. Geref Kerk Vrijg.: 10.15 en 3.30 lees dienst. Geref Kerk Vrijg. Buiten V.. 8.30 en 7 ds. Waagmeester. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d Ent. Geref. Gem.: 10 en 5 kand. De Pater. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. De Vries R.dam, 7 ds. Van Hoegee te Alphen. Geref. Kerk 9.30 ds. Bouma te Noordwijk, 7 zie herv. LEIDERDORP - Herv Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Doesburg, 6.30 mevr. Jacobi; Hoofdstr.kerk 10 ds. Knorth; Scheppingskerk 9 mevr. Jaco bi; Elis.-ziekenhuis 11 ds. Mak. Baptis tengemeente: 10 hr. De Vries. R.K. kerk zat. 7, zond. 9 en 10.30. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree; camping 11 hr. Christ, Leiden. Ge ref. Kerk 9.30 en 7 ds. Averes. R.K. kerk zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Grote kerk 9 hr. Hoffenaar Voorhout, 7 ds. Roos A.dam; Pauluskerk 10.30 hr Hoffenaar. Geref. Kerk 10 en 7 hr. Gordijn. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 2.45 ds. Boxman. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V: 9 ds. Brink, 5 ds. Rietkerk. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4. Oud Ge ref Gem.: 9.30 en 3. R.K. kerken: Agatha zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Manakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.45; Engelbewaarders zat. 7, zond. 8, 9.30 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 hr. van Eeden Putten. Geref. Kerk 9.30 dienst, 5 hr. Schoen maker. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30. R.K. kerk zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 kand. Teeding, 6.30 hr. v.d. Linden Capelle aan de IJssel. Geref. Kerk 9.30 hr. Rose- boom Maarssen, 7 kand. v.d. Meulen. R.K. kerk zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Visser. R.K. kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Blok Harderwijk. Geref. Kerk (Woer- dense Verlaat): 9.30 ds. Vreugdenhil te Leidschendam, 7 hr. Christ, Leiden. R.K. kerk zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Grote Kerk Voorstr. 10 ds. Jansen, avondmaal, 7 ds. Hagen Zwolle, gez. dienst, Hoofdstr. 10 hr. Geursen Haarlem; geref. Kerk Hoofdstr. 7, 7 ds. Warnink; De Rank Golfbaan 10 ds. De Jong Leiden, 3.30 ds. Hoek, 8 nam. Duitse dienst. Geref. Kerk Hoofdstr.kerk 10 ds. Bosman, 7 ds. War nink; Vinkenlaan 9.30 ds. Warnink; stkerk 11 ds. Warnink. R.K. kerken: Zee (Nieuwe Zeeweg) 9.30 en 11; Binnen (Van L. Stirumstraat) 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 mevr. Goudt, Santpoort, 7 nam. vakantieversper, ds. Van 't Hof; De Zilk (aula Mariaschool) 10 ds. Kalkman. R.K. kerk Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10; Viktorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Groene Kerk 10 ds. Heemskerk, oec. dienst; Gemeentecentrum 10.30 ds Barnouw Den Haag, 7 ds. Schaafsma Utrecht. Ge ref. Kerk: 10 ds. Ter Linden. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 br. Goudzwaard, 3 ds. Mul, avondmaal. R.K. Kerk: Will, kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Bon. ka pel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle-Evange- liegem. (gem. centr.): 4 hr. v.d. Brugge. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. gem.: 9.30 dienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Verheul, Alphen, 6.30 kand. Jaspers Focks. R.K.kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: Maria Pres. zat. 7, zond. 8,9.30en 11; P Banden zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. Oostenburg Ridderkerk, 7 ds. Abma Kortenhoef. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Grote Kerk 9.30 ds. De Ru Den Haag, 5 ds. Van Niel; Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel, 7 ds. v.d. Meer Sassenheim; camping 10 hr. Bles. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Ravens- bergen, 5 ds. Baayen; Mar. kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Schaafsma; camping 10 hr. Bles. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Van Nus. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 ds. Pijnacker Hordijk. R.K. gemeenschap (aula tuinb. school): zat. 7. zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 6.30. Geref. Kerk: 9.30 ds. Baas, 6.30 zie herv. Chr. Geref. Kerk: 10 ouderling Biesheuvel, 3 kand. Zuur. Ned. Prot. Bond: 10.30 hr. Klijnsma. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 hr. Goed hart, 6.30 ds. Bronsgeest. Geref. Kerk: 8 45 en 5 kand. Wallinga. R.K. kerk. zond. 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. VALKENBURG - Herv Gem.: 10 ds. Vink, 6.30 ds. Gebraad. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. De Raadt. Geref. Kerk Vrug.: 9.30 en 5 leesdienst. 11.45. es VOORSCHOTEN - Herv Gem.: Does kerk 10 ds. v.d. Haas Den Haag; aula 9.30 ds. Meijering; Hulp en Heil l(4t€ Verheule. Geref. kerk: 9.30 en 5 ds. wijn. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5. f- kerken: Laur. kerk zat. 7, zond. 1( 11.30; M. Godskerk zat. 7, zond. 8.3( 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem thelkerk 9 en 6.30 ds. Verwelius, 10.31# 5 ds. Van 't Veld; Hoeksteen 9.30 ka Van Harten, 6.30 ds. Van Doorn; Irn kerk 9.30 ds. Hulst, 7 ds. Diepersloot. ref. Kerk: Kr. Kerk 9 ds. v.d. Berg; 0 moetingskerk 10.15 ds. Feenstra R.di 5 ds. v.d. Berg. Oud Geref. Gem.: 10 6.30. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5. V<éi Evang. Gem.: (Lindengaarde 17a): 9|j] Remonstr. Gem.: 10 hr. Punt. R.K. keT„ WARMOND - Herv. Gem.: 10 mevr. si De Nie. oi R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30 10 en 11. (S WASSENAAR-Herv, Gem.: DorpskiR 10 kand. Korbee Leiden, 4.30 ds. TTikkn: 7 ds. v. Zanten; Kievietkerk 10 dr. Tj£_, ma te Epe; Messiaskerk 10 ds. v. Zanti Dorpscentrum 9.30 hr. Schaap Zoet 1! meer. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. v.d. B(k Den Haag; Zuid 10 ds. v.d. Kamp. NtM Prot. Bond: 10.30 prof. dr. Faber, Maaiv WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 1 Kroneman Utrecht, 6.30 hr. Bakk^ Katwijk. Geref. Kerk: 9.30 hr. Brouwc Katwijk, 5 dr. v.d Zwaan, Leiden R. F kerk: zat. 7, zond. 10. c ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 t J Nicolai. Geref Kerk: 9.30 ds. Dijkst Boskoop, 7 ds. Nicolai. R.K. Kerk: zat. t zond. 9 en 10.45 ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 c I Wolthaus. R.K. kerken: Janskerk zon 10.30; Chr. Dienaarkerkzat.7,zond.9.1 j ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 9.30 1 Christ, Leiden 6 30 hr. Drijver, Voc schoten. Geref Kerk: 10 en 6.30 kan Wallinga.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4