I ^eidsé agenda* „Ik zou geen andere baan meer wensen" Kindermarkt rond Kaagweek Vluchtelingen opnemen in Voorschoten? Joop Brons: gaafheid Nel Vaassen na vijfjaar in Zoeterwoude PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 14 JULI 1$A1 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05' Kwartaalabonnement Per Post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Zaterdag Sanders, Levendaal/Hoek Koreva straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 uu Groenoordhal, congres Jehova's get gen, 10-17.30 uur. Café d'Oude Vest, Oude Vest, conci liederen en luitmuziek u.d. renaissai en barok, 20 uur. Herengracht 45, tentoonstelling wt Thom Geraedts, 15-17.30 uur. II Kagerplassen, zeilwedstrijden, vana( Zondag Middelweg 9c, kindervoorstelling Leir Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802Ï Volkshuis, Haarlemmerstraat 6J Femke, ontmoetingscentrum va vrouwen, 13-16 uur. Herengracht, tentoonstelling w«( Thom Geraedts, 15-17.30 uur. Groenoordhal, congres Jehova's get) gen, 10-16.30 uur. Park Groot Leeurs, Warmond, sta fietspuzzeltocht, 9.30 uur. Maandag luijjo hT uur. Kantine NEM, ingang Vijf Meilaan. ra en veilingavond van "De Postzea vrienden", 20 uur. Bruggehoofd, Steenschuur 11, amateij fotografie, 20 uur. Wassenaar, gemeentehuis, gemeen! raad, 19.15 uur. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt dj weekenddienst van zaterdag 10 uur vn; tot zondag 24 uur, waargenomen door <i volgende artsen: Wijk I (Morswegkwaï tier, noord-binnenstad, Noorderkwaï tier en Groenoord): A. Ravesteijn, Bt vrijdingsplein 60, tel. 768918/01717—705 (van zaterdag 10 tot zondag 8 uur vm.), E Nieuwenhuis, Bevrijdingsplein 60, tel 768918/767185 (van zondag 8 tot 24 uur) Wijk II (Kooi en Merenwijk): J.A. Verha ge, Rozemarijntuin 51, Leiderdorp, tel 895144; Wijk III (Waard, Professoren wijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad) J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwar tier): A. Boer, Kennedylaan 46, tel 310420 (van zaterdag 10 tot zondag 8 uur) B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123 (van zondag 8 tot 24 uur). Leiderdorp - S. P. Ouwerkerk, Loeve stein 40, tel. 891037. Zaterdag en zondaf spreekuur van 12.30-13 uur op Gezond heidscentrum Winkelhof, Florijn 10, teil 891000. Oegstgeest - J. B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - A. Meiman, Leidsewef 128 A, tel. 2495 (zaterdag); F. Koopman R. Wagnerlaan 69. tel. 6352. Warmond - A. de Gijzel, O. Nassaulaan 10, tel. 10834. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der; apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 13 tot 20 juli door. Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7. Leiden, tel. 071-123553; Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, Lei derdorp, tel. 071-890000. Indien het na 1 i uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoed recepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel.! ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge-, zondheidscentrum. Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m, vr. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum,' v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. DIERENARTSEN Leiden - Weekendregeling dierenartsen1 Muurling, Roest en Helder F. Muurling, i Plantsoen 23. Leiden, tel. 071-125057; weekendregeling dierenartsen Krol, v. Gooi, Vestjens: J. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Leiden, tel. 144323. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Van 9 juli tot 11 aug. bereikbaar ma. t/m vr. van 19.30-8 uur, van vrijdagavond tot maandagmorgen doorlopend bereikbaar. Vertrouweliik. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, wer ken, uitkeringen en belastingen. De maanden juli en augustus geopend di. en do. van 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Lei den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpver lening aan gewond geraakte of anders zins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegst geest, Warmond en Zoeterwoude. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 VOORSCHOTEN - De Raad van Samenwerkende Kerken in Voorschoten heeft het gemeen tebestuur een petitie aangebo den, voorzien van 500 handteke ningen, waarin gevraagd wordt na te gaan hoeveel zogenaamde bootvluchtelingen binnen de gemeente kunnen worden opge nomen. De Raad verzoekt burgemeester en wethouders op korte termijn met gegevens te komen waaruit blijkt hoeveel en waar eventueel in Voorschoten gevluchte Vietna- mezen gehuist zouden kunnen worden. Deze gegevens zouden dan ook doorgegeven moeten worden aan de landelijke instanties en aan de Werkgroep Kerk en de Synagoge voor boovluchtelingen. B en W bekijken komende week deze aanvraag. De handtekenin gen zijn verzameld tijdens kerk diensten van de RK Kerken, de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerk in Voor schoten. LEIDEN - Het is geen toevalskeus dat Joop Brons zijn bespeling begon met Sweelinck's Fantasie in d, die een grootschalige toe passing bezit van "de manier van een echo", zonder pedaal. Brons weet dat deze toonaard (dories) het nauwkeurigst voldoet aan de reineterts-stemming van de Cheoreticus Werckmeister. Het Marekerkorgel is daarnaar geïn- toneerd. Direct al een mooi begin, al vond ik de lagere stem wat somber gekleurd. Al de rest kon verder zonder meer juweel heten. De Ciaconna in C van Baxtehude werd onlangs ook door Charles de Wolff gespeeld (in mijn recen sie in e gesteld in plaats van c, zoals ook Toccata en Fuga Bach in f in plaats van F groot). Pachel- bel's voorspél "Wie schön leuch- tet" is voor Bach een stralend voorbeeld geweest. Van hemzelf was hier ook een koraal en de Toccata en Fuga in C groot, waarna de bruisende Toccata (met ongemakkelijke pedaalso lo!) een adagio middendeel als cantilene instaat, die zo uit Italië overgewaaid lijkt. Van de Italiaan Scarlatti stonden er halverwege twee klaviersonates zonder pedaal, voorafgegaan door twee Franse fantasten: Guilain en Dandrieu Van de laat ste, een Noël-specialist, drie van zijn Noël-fantasieën. Van Guilain z'n Suite (uit 1706) du premier Ton. Tot voor kort was deze het enige bekende van deze compo nist. Er is inmiddels een Livre d'Orgue van hem Opgedoken. Voor ontdekkers heeft de Parijse Sörbonne nog ongecatalogiseer- de handschriften bij de vleet. Wat Joop Brons aangaat, moet nog eens verteld worden, dat al wat uit zijn handen komt de gaafheid zelf vertegenwoordigt. KEES VERHOEF Jongens vinden splintergranaat LEIDERDORP - De Explosieven Opruimingsdienst uit Culem- borg heeft gistermiddag rond half vijf een oude Nederlandse splintergranaatonschadelijk gemaakt. De granaat, uit de tweede wereldoorlog, werd gis termiddag door een 12- en een 13-jarige jongen gevonden bij de bunker in de buurt van het tank station op de Rijksweg 4 ter hoog te van Leiderdorp. De twee jon gens hebben daarop gelijk de po litie gewaarschuwd. Voorschotenaar bekent reeks inbraken VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense politie heeft gisteren een 19-jarige inwoner van Voorscho ten aangehouden die bekend heeft sinds april 21 inbraken ge pleegd te hebben. In Voorscho ten zelf is hij vier keer ingebro ken: tweemaal in de kantine van Randstad Sport en een maal in een sporthal en een school. Verder drong hij 17 keer in Leiden Zuid West in gebouwen binnen. Hier richtte hij zich voornamelijk op kantines van sportverenigin gen. Hoeveel hij precies gestolen heeft is nog niet heiemaar duide lijk. PvdA-raadslid J. Visser heeft B en W ook gevraagd wat meer duide lijkheid te geven over de moge lijkheden tot huisvesting van bootvluchtelingen. "Zijn er ruim ten aanwezig in de gemeente die geschikt zijn voor collectieve huisvesting van de Vietname- zen?" Zo luidt zijn vraag. Verder wil hij weten of ruimte vrij te ma ken is, wanneer ze nog niet aan wezig is. Visser vraagt ook aan B en W of het gewenst en mogelijk is dat woon ruimte op langere termijn aan bootvluchtelingen beschikbaar wordt gesteld, terwijl er in Voor schoten zelf ook nog een groot aantal woningzoekenden zijn. B en W moeten verder nog ant woorden op de vraag van Visser of men het probleem van de bootvluchtelingen dermate ur gent vindt, dat een bijdrage van de kant van de gemeente gele verd moet worden, om een nog groter aantal vluchtelingen naar Nederland te laten komen. Hij wil ook weten of de gemeente op korte termijn met particuliere en kerkelijke instanties wil overleggen om na te gaan welke maatregelen Voorschoten kan nemen rond het vluchtelingen probleem. WARMOND - Eén groot kinder feest rond de Kaagweek was het gistermiddag in Park Groot Lee rust in Warmond waar kinderen in echte marktkraampjes van alles en nog wat te koop aanboden. Naast zelfgemaakt werk wer den er ook tweedehandsspul len verkocht zoals laarsjes, spaarpotten, stripboeken en uiteraard speelgoed. De jeugdige "marktkooplieden" waren wat de verkoopprijzen betreft in het algemeen nogal schappelijk. De prijzen daal den tijdens de verkoop dan ook wel eens met (puur eco nomisch gezien) onverant woorde sprongen. Maar het ging per slot van rekening ook allemaal niet om de economie, maar gewoon om het plezier. En dat was er voldoende. Verder was er gisteren nog een Warmondse volksdansgroep aan het werk in Park Groot Leerust's Avonds was er weer de bijna traditioneel gewor den barbecueavond, waar het zigeunerorkest de Pajtas optrad. Veel publiek trok ook het tobbetje steken in de Dorpsstraat en het optreden van de popgroep Earth and Fire in het Trefpunt. Vanmiddag is er vanaf 14.00 uur de nationale ringrijderij op de Beatrixlaan. Deze wed strijd maakt deel uit van een competitie die reeds in ver schillende andere plaatsen in de regio verreden is. Naast een optreden van de Dizzy Man's Band in het Trefpunt is er vanavond in de feesttent in Park Groot. Leerust nog het zogenaamde billenprikkers- feest. Morgen is van 930 uur tot 1230 uur de start van de fietspuz zeltocht vanaf Groot Leerust. Tegelijkertijd start een zelfde tocht, maar dan wel over het water. Verder is er morgen middag nog een vossenjacht. De deelnemers moeten op zoek naar een op het Kagermeer verborgen bootje met een seinvlag. En dan zijn er uiteraard van daag en morgen de zeilwed strijden op de Kagerplassen waar eigenlijk het hele feest in Warmond om draait. Belang stellenden kunnen met rond vaartboten dit belangrijke sportevenement bijwonen. Deze boten vertrekken bijna de gehele dag vanaf Park Groot Leerust. ZOETERWOUDE - "Er wordt van de remedial teacher in Zoeterwoude veel gebruik gemaakt." Nel Vaassen, kan het we ten, want zij is de enige in Zoeterwoude. Zij zoekt in haar vak naar de oorzaak van het achterblijven van een kind in een bepaalde klas. Als deze oorzaak op gespoord is, ontwerpt de remedial teacher een be paald programma voor zo'n kind. "Op het ogenblik pas ik hier in Zoeterwoude op 140 kin deren dit principe toe. Het systeem valt niet meer weg te denken uit het hele onderwijspak ket." "Ik ga er van uit dat een kind bin nen een jaar weer op klasseni veau kan zijn." Het komt er dus op neer dat men de oorzoek zoekt en daar een passend leerschema op baseert. "Dat leerschame be staat uit het onderwijzen van kinderen in groepjes van drie kinderen op een speelse wijze. Wij vullen de gaten op, die zijn ontstaan in de intelligentie van kinderen. Dat is nu het verschil tussen de remedial teacher en de LOM-school. De LOM-school heeft te maken met kinderen die een gebrek aan intelligentie heb ben en dat kan niet meer aange vuld worden. Wij vullen de gaten, die kunnen zijn ontstaan door psychische en/of medische problemen. "Mijn werk doe ik vooral in de laag ste klassen van het basisonder wijs. Toen ik hier pas begon en dat is nu vijfjaar geleden, hadden we een achterstand die we moes ten inlopen. Toen ben ik bezig geweest van de eerste tot en met de laatste klas van de basis school. Nu begint het vruchten af te werpen en kan ik mijn aan dacht concentreren op de eerste drie klassën." Nel Vaassen: "Voor remedial tea cher bestaat geen goed Neder lands woord. Als ze het moet om schrijven kijkt ze enige tijd pein zend voor zich uit en zegt: "Het is een soort van schooladviesdienst in de vorm van een eenmanszaak, maar eigenlijk klopt ook dat niet. Een schooladviesdienst heeft namelijk ook psychologen en maatschappelijk werkers in dienst. Er is geen goed Neder lands woord voor en eigenlijk ook geen goede omschrijving." geen succes, en sinds 1975 draait er nu een opleiding in vier steden in Nederland. Deze steden zijn Utrecht, Rotterdam. Nijmegen en Groningen. Zij kunnen per opleidingsjaar slechts 25 reme dial teachers laten afstuderen, en dat betekent dus over het hele land genomen 100 remedial tea chers. Opleiding Remedial teaching vond zijn oor sprong in Amerika. In 1938 werd het in Nederland geïntroduceerd, door de wereldbekende pyscho- loge professor Bladergroen, die bekend is om haar onderwijsme thoden. Professor Bladergroen heeft remedial teaching ontwik keld voor Nederland. Ongeveer veertien jaar geleden werd de eerste opleiding gestart, op de Nutsseminarie in Amsterdam. De tweejarige opleiding moest na drie jaar worden afgebroken, omdat de overheid weigerde om op de opleiding te subsidiëren. Omdat deze opleiding wegviel, begonnen de schooladviesdien sten in Nederland zelf met een in terne opleiding. Ook dit werd DANKBAAR "In Zoeterwoude ziet het er niet naar, dat er een tweede bijkomt vervolgt ze". Misschien komt er nog wel een logopediste bij, maar die kan weinig overnemen van het werk dat een remedial tea cher doet. Toch ben ik de ge meente Zoeterwoude erg dank baar. Eerst werkte ik particulier. De mensen die mijn hulp wilden inroepen moesten dat zelf beta len. Leerkrachten hebben toen aan de gemeente gevraagd of zij niet de kosten op zich wilden nemen.De toestemming kwam, en zodoende ben ik sinds vijfjaar in dienst van de gemeente Zoe terwoude". Over het aantal re medial teachers zegt ze: "Er zijn er nog veel te weinig, want ik word nu nog geregeld opgebeld door ouders, die vragen of ik hun dochter of zoon asjeblieft parti culier les kan geven omdat er geen remedial teacher bestaat in hun gemeente. Dat vind ik wel triest, omdat ze het dan helemaal zelf moeten betalen. Overigens verkeert de gemeente Leiden in zo'n positie. Deze gemeente wil geen remedial teacher aanne men, omdat zij het onderwijssys teem wil veranderen. "Dat vind ik een prima idee, maar ten eerste verandert het onderwijssysteem Nel Vaassen: "Ik ben altijd weer blij als ik na een jaar resultaten zie". voorlopig toch niet, en ten twee de laatje die kinderen in die tus sentijd wel in de kou staan. Den Haag heeft het beter opgelost. Ook zij dringen aan op kleinere klassen en dergelijke, maar tege lijkertijd wordt daaraan toege voegd, dat zolang dat nog niet ge realiseerd is een remedial teacher wordt aangenomen. En dat vind ik een prima standpunt, zo denkt de gemeente Zoeterwoude er ook AFWISSELEND "Ik ben in Zoeterwoude gekomen via de Stichting voor de geeste lijke gezondheid. Ik zou geen an dere baan meer wensen zegt ze ernstig. Het is ontzettend afwis selend en het l'ijne is, datje resul taten ziet als je een jaar met die kinderen bezig geweest bent. Een keer per maand woon ik de team vergaderingen bij van de leer krachten hier in Zoeterwoude. Tijdens die vergaderingen wordt de vooruitgang besproken en eventueel nieuwe probleemge vallen opgenomen. Voor mijn werk kan ik ieder momemt te rugvallen op de schooladvies diensten en de afdeling ontwik kelingspsychologie van de Uni versiteit van Leiden". De ge meente Zoeterwoude wordt ove rigens niet gesteund door het rijk omdat ze niet het voorgeschreven inwoneraantal hebben. "De enige manier waarop wij subsidie kun nen verkrijgen, is door een regio nale aanpak. Ongeveer tweedui zend basisscholen maken nu ge bruik van een remedial teacher in Nederland. Het tekort is daar door alleen maar groter gewor den. Het beleid van minister van Kemenade in het vorige kabinet was goed zegt ze. Hij heeft achter die opleiding in ieder geval goed aangezeten. Wat Pais gaat doen weet. ik nog niet. Vooralsnog blijft er een tekort".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2