Blinde Mar van Harskamp is het leven nog niet zat „J© ©©©(h? fl©V©[ri) V©©[] Cml©©lf fiffltamd] ©Is fagltn) 5fë (n)©(o) tnfiid^ tnröBJtnl totnK^O(g(o)fp)'7'7 Vissen op vakantie: een reisdoel of tijdverdrijf i v»s I Sport j© tocutf ZATERDAG 14 JULI 1979 EXTRA PAGINA 25 KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De pentekening aan de muur lijkt sprekend. Van het meisjesgezicht dat erop staat afgebeeld straalt zeker geen vrolijk heid af. Het hoofd rust op de rechterhand en de blik is peinzend. Jaren geleden, toen Mar van Harskamp diep in de put zat, heeft een vriend deze tekening van haar gemaakt. Meermalen hebben kenners een bod op de prent gedaan. "Maar", zegt Mar, "ik wil 'm voor geen geld kwijt. Trouwens, m'n nicht heeft gezegd als jou nog eens wat overkomt, wil ik dat ding hebben Het huis aan de Deel bewoont Mar samen met eeh vriendin. De woning staat aan de rand van Koudekerk en kijkt uit op de groene weilanden waarin het vee graast. Mar van Hars kamp ziet zelf niets van dit beeld. Als jong meisje kreeg ze een ernstige ziekte aan bei de ogen. Na vele jaren dokte ren kwam het onvermijdelij ke: Mar verloor het licht in beide ogen en moest als blin de verdei door het leven. Biografie De eerste jaren ging zij door een hel. Ze kon het moeilijk ac cepteren om in het vervolg zo afhankelijk van anderen te moeten zijn. Maar daar heeft ze zich nu overheen gezet. Mar heeft zelfs een hobby: ze schrijft van tijd tot tijd kin derverhalen en gedichten. Haar laatste werk: een leven beschrijving. Wat haar hiertoe heeft aange zet? "Misschien begin je aan zoiets als je ontevreden bent over je lot. Ik kon niet kiezen of ik nu liever wilde blijven leven of doodgaan. Voor het eerste heb ik tenslotte geko zen, ik wil nog wel een poosje blijven leven. Er zijn nog ge noeg dingen waaraan ik ple zier kan beleven", meent Mar. Door alles van het begin af weer op te rakelen, heeft zij haar probleem geenszins van zich afgeschreven. "Je beleeft al les weer helemaal opnieuw", vertelt Mar. "Je kunt nergens omheen. Stukjes overslaan, nee, dat gaat niet. Je verdriet beleef je wel heel anders, dan die eerste keer. Kijk, als je je emoties niet meer de baas kunt, is dat toch niet erg? Ik vind dat een normale zaak. Er zijn momenten geweest dat ik daar heel anders over dacht. Om mij heen had ik een soort koelkast gebouwd, waarin alles was opgeborgen. Tot het moment komt dat je moet kiezen: of je maakt die kast open, of je laat hem dicht. Al maak je hem maar half open, dan is er toch weer ruimte om te leven, nietwaar?" Teleurgesteld Heeft de mens Mar teleurge steld? "Eigenlijk meer het le ven", maakt ze duidelijk. "En dat verwijt je de mensen. Maar daar ben ik nu wel over heen. Ik ben me zeer goed bewust dat ik nog wel enkele jaartjes op aarde wil bleven. Tien jaar geleden had ik daar heel andere gedachten over. Natuurlijk, ik heb nog wel eens verdriet. Zeker als je goed merkt .dat je blind bent De kamer in het huis aan de Deel staat vol kleurige bloe men en planten. Het tuintje voor de woning is al even weelderig. "Ik kan me nog veel van vroeger herinneren", zegt Mar zonder enige emotie. "Als ik nu met m'n moeder de tuin in loop en zij zegt die of die bloem bloeit, dan zie ik de kleur voor me. Dan steekt het wel eens in je ziel hoor. Net of er een klein scheermesje op en neergaat." De biografie over haar leven ligt klaar. Alleen het vinden van een uitgever valt niet mee. Vier instanties hebben het gelezen. Voor de meeste, zo zegt Mar, is het allemaal te echt, te individueel. "De uit gevers moeten honderd pro- cënt zekerheid hebben dat het goed verkoopt, anders ge ven ze het niet uit. Mensen uit het vak zien er wel been in. Het grote nadeel is dat èr pas een boek over blinden is uit gekomen. Daar heeft de uit gever een enorme strop mee op de hals gehaald. Het loopt helemaal niet Dan tuint zo'n uitgever er niet voor de twee de keer in." Geen plezier Mar heeft haar levensloop zeker niet op papier gezet voor het plezier van anderen. "Ik wilde er alleen zelf wijzer van wor den. M'n coach (de zuster van Paul Biegel) heeft steeds weer gezegd dat ik er mee moest doorgaan. Zij stelde: dan kun je anderen eens kijk geven op het leven van iemand die niet kan zien." Mar ontspant zich even. Neemt een slok van haar koffie en steekt de zoveelste sigaret op. Het boek schrijven is zeker niet altijd van een leien dakje gegaan. Dik een jaar is ze er mee bezig geweest. Steeds weer begon ze opnieuw. "De eerste keer", vertelt ze, "schrijf je erg geëmotioneerd. Ik heb het toen een poosje op zij gelegd, tot er dik stof op zat en ben weer begonnen. Oh ja, ik had eens twintig pagina's geschreven die me niet aan stonden. Die heb ik allemaal Het leven gaat nu eenmaal niet van een glijbaan. Dit is werkelijkheid. In mijn leven heb ik heel veel verdriet moe ten verwerken. Ik heb de wil kunnen opbrengen om door te gaan. Als je dat verkiest, moet je de weg met hobbels nemen." Inhoud Mar weet zo langzamerhand wel de dingen op te noemen die ze wel en niet kan doen. Ze zegt "Je geeft je leven meer in houd door te zeggen wat kan ik nog met m\jn handicap. Mensen staan wel eens met hun oren te klapperen als ze horen over de kleine dingen waarmee ik plezier beleef. Zij vragen zich wel eens af: Waarom? Ik kan heel lang zit ten luisteren naar het kwaken van een kikkertje dat buiten in de bloemenbak zit Je krijgt oor voor de dingen die de moeite waard zijn. Wan neer ik aan een karweitje be gin, dat ik nooit heb gedaan en het lukt me, dan ben ik daarmee zo blij als een kind." Jaren heeft Mar in haar eentje in een flat gewoond. Negen jaar heeft ze dat volgehouden. Nu is er een vriendin bij haar in huis getrokken. Over het zelf standig wonen heeft Mar haar eigen mening: "Ik vind het belangrijk datje als gehandicapte op je zelf woont Maar", voegt ze eraan toe, "van de winter was ik wat blij dat er iemand b(j me in huis was. Zes weken ben ik toen de deur niet uit geweest. Ja. dan ben je aan handen en voeten gebonden." Boormachine En eigenlijk is Mar het grootste deel van de dag nog alleen. Haar vriendin werkt in Al phen. Zij gaat 's morgens om acht uur de deur uit, komt tussen de middag even eten en komt er dan 's avonds pas weer in. Toch heeft ze vol doende aanloop. Dan stapt haar moeder binnen, een an dere keer een broer en ook kinderen uit de buurt komen wel eens een praatje maken. Over haar vriendin vertelt Mar. "Zy is gelukkig niet iemand die mij alles uit de hand wil nemen. Pas nog duwde ze me een boormachine in m'n han den en zei: hier, op deze plek moet je een gaatje boren. Ja, het is me inderdaad gelukt. En dan te bedenken dat ik nog nooit zo n apparaat had beetgehouden. Als dan zoiets lukt, ben ik echt geluk kig weggelazerd. Je kunt 's woensdags iets goed vinden en een paar dagen later zeg gen hoe heb ik dat in hemels naam op papier kunnen zet ten. Weet je, het is helemaal niet uitgesloten dat, als ik te rugkom van vakantie, ik het manuscript ga herschrij ven....,..,". Roman Is er ooit een uitgever geweest die er op heeft aangedrongen het boek in een roman-vorm te schrijven? "Ja, inderdaad", geeft Mar toe. Even wordt het stil. Vlak laat ze erop volgen: "Nou, dat zie ik helemaal niet zitten. Ik ben niet zo'n romanfiguur. Bo vendien weet ik niet of ik wel in die trant zou kunnen schrijven. Wat ik wél zie zit ten, is het verhaal verknippen en er een soort feuilleton van maken." Mar, een Koudekerkse in hart en nieren, heeft er heel lang over nagedacht voor ze haar levensloop aan het papier toevertrouwde. Hoe ze haar wereldje op de gezonde mens kon overbrengen. Dat is haar bar tegengevallen. "De gezonde mensen leven in een woeste wereld", zegt ze.' "Ze hebben geen tijd om ook eens even bij andere dingen stil te staan Een ondertoon van bitterheid klinkt door. "Ach, eigenlijk is dat niet juist. Of alles dat waarheid is moet bitter zijn. Nu we aan de vooravond van de grote vakantiestroom staan, lijkt het me goed om u een paar ideetjes aan de hand te doen. Suggesties en adviezen voor die sportvissers, die ook van plan zijn om tijdens hun vakantie een hengeltje uit te gooien. Om dicht bij huis te beginnen eerst een paar raad gevingen voor het eigen land. Het is goed te weten, dat er in Nederland geen watertje meer bestaat waarvan het vis recht niet bij iemand berust. Daarom adviseer ik iedereen, die wil gaan vissen in zijn vakantie om ter plaatse - of liever nog vooraf - te informe ren wat de mogelijkheden zijn. Voor de beste informatie kunt u meestal terecht bij een bestuurslid van een plaatse lijke of regionale hengel sportvereniging. Niet alleen weet hij aan wie be paalde viswateren toebeho ren, maar vaak kan hij ook iets vertellen over bepaalde stekkies. Voor dat soort in formatie moet u meestal niet bij de VVV zijn. Is er geen hengelsportbestuurder in de buurt, dan wil ook de plaatse lijke politie wel zo goed zijn om de nodige informatie te verschaffen. De mogelijkheden om in eigen land voor een bepaald viswa ter een dag- of weekvergun- ning te kopen zijn nogal be perkt. Dat geldt meestal al leen voor afgesloten plasjes, die over het algemeen niet uitblinken door een geweldi ge visstand. Voor het vlot- en bevaarbare water heeft u in elk geval altijd een bijdrage- bewijs nodig. Visdocument Voor het vissen met twee hen gels of een speciale hengel is altijd toestemming van de visrechthebbende vereist, ook als het om Vlot- en be vaarbaar water gaat. Helaas bestaat er in ons land nog niet zoiets als een visdocument waarmee u overal terecht kunt. Het leek erop dat de NWS met de Grote Vergun ning daartoe de aanzet zou geven, maar in dit visdocu ment ontbreken toch te veel belangrijke wateren om van een bruikbare viskaart te kunnen spreken. Eén ding moet u in elk geval nooit doen: dat is zomaar er gens neerstrijken en de hen gel uitgooien, want dan loopt u het risico een bekeuring te krijgen. En dat kost u altijd meer dan het aanschaffen van de vereiste papieren. Vissen in het buitenland tijdens de vakantie kan op twee ma nieren. In de eerste plaats is het mogelijk om een specifie ke hengelsportreis te nemen, en de hele vakantie als sport visser bezig te zijn. Het is ook goed mogelijk om voor een gewone familievakantiereis te boeken en in een vrij uurtje even de hengel uit te gooien. Dat zoiets vaak gebeurt blijkt uit de ingezonden brieven die zo tegen de zomer in de hen gelsportbladen verschijnen: vragen of het mogelijk is te vissen aan de Costa Brava of in het Gardameer. Visreizen Voordat we daarop wat dieper ingaan het volgende: het or ganiseren van speciale hen- gelsportreizen begint in ons land ook aardig van de grond te komen. Een jaar of tien, vijftien geleden was dat in fei te alleen mogelijk voor een verblijf in Ierland. Maar steeds meer landen beginnen te ontdekken dat het interes sant kan zijn om sportvissers te brengen naar visrijke plekjes. Portugal verscheen enkele jaren geleden op de markt en nu hebben zich in middels ook Finland en Schotland gemeld. Vissafari Zelfs is het mogelijk om een complete vissafari te maken naar een van de Afrikaanse landen, bijvoorbeeld de vis rijke kust van Mauretanië of Senegal. Voor diegenen die voor zo'n reis hebben geboekt en per vliegtuig reizen is het transport van de hengels al tijd een hachelijke zaak. Over het algemeen wordt er niet al te zachtzinnig met het mate riaal omgesprongen en daar om is het nodig de zaak goed te verpakken. Er zijn hengels te koop met ge- leideringen en topogen die afneembaar zijn. Deze zijn dus veel minder kwetsbaar. Voor de hengels met ringen raad ik u aan een pvc-buis te kopen met een doorsnee van een centimeter of vijftien. Daarop kunt u dan twee bus sen laten aanbrengen die eraf te schroeven zijn. Met twee sleufjes erin is het mogelijk aan zo'n buis ook een draag riem te bevestigen. Op de luchthaven is het vaak niet mogelijk om deze buizen via de normale transportba nen te laten lopen. Zo'n buis wordt dan "even" apart gezet en - dat is helaas de praktijk - nogal eens vergeten. Let daarop voordat u door de douane gaat. Zeg tegen de vertegenwoordigers van de luchtvaartmaatschappij dat u er graag getuige van bent dat de hengels worden wegge bracht. Telescoop Een andere mogelijkheid - ook aan te bevelen wanneer u per auto naar uw vakantiebe stemming gaat - is de telesco- pische hengel. Zo'n hengel neemt in verhouding maar erg weinig ruimte in en wan neer u in het vliegtuig een vriendelijke stewardess treft mag u hem zelfs als handba gage meenemen. Een nadeel van deze inschuifbare hen gels is dat de actie meestal wat te wensen overlaat. Maar voor wie het vissen tijdens de vakantie maar een bijkom stigheid is dat slechts van on dergeschikte betekenis. Van het vissen in de zeer drukke vakantiecentra rond de Mid dellandse Zee moet u zich geen al te overdreven voor stellingen maken. Zeker voor diegenen, die uitsluitend vanaf het strand of in een ha ventje vissen. Meestal is er wel wat kleine vis te vangen. Wat harderachtige soorten en wat baarsachtige visjes, bijvoorbeeld de zon- nebaarsjes. Voor het meer serieuze werk is het nodig dat u een tochtje voor de kust per boot maakt. Toch kunt u soms plaatselijk voor een verrassing komen te staan, zoals iemand die op een afgelegen plek in een van de zuidelijke vakantielanden plotseling een meertje vond dat barstte van de forel. Een probleem tijdens een fami- lievakantiereis vormt vaak de aasvoorziening. Het brood dat in de meeste landen ge bakken wordt is niet direct als aas te gebruiken. Vaak zal de oplossing gevonden moeten worden in een deegje, dat op provisorische wijze van broodresten wordt gemaakt. Vergunningen De vergunningen verschillen van land tot land. In het bin nenwater moet u er meestal wel een hebben. In het hotel weet men meestal de adres sen. Voor het vissen in het zeewater - dus aan het strand - is vrijwel nooit een vergun ning vereist. Waar men in sommige landen wel erg streng op is, is het invoeren» van aas als maden of wormen. Vooral in landen met een uit gebreide veestapel is men er beducht voor, dat via deze beesten besmetting van bij voorbeeld mond- en klauw zeer wordt overgebracht. Wanneer u de komende weken naar het Middellandse Zee gebied trekt om daar tydens de vakantie eens een uurtje te vissen, wijk dan in elk geval op één punt af van uw visge- drag. Voor uw eigen bestwil. Het terugzetten van de ge vangen vis is daar een prak tijk die men niet kent. Ik ben er al diverse malen getuige van geweest hoe een vakan tievisser door de plaatselijke bevolking voor gek versleten werd, omdat hij een paar mi nuscule visjes weer terug gooide. Vis in de zuidelijke landen wordt niet teruggezet. Ook de kleinste niet. Dat is zonde, want daarvan wordt soms verrukkelijke vissoep ge maakt. 't Is maar maar da' u het weet. Ierland: een van de landen waar nog altijd grote aantallen sportvissers naar toe trekken om hun vakantie door te brengen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25