Skutjesilen, groot spektakelstuk S> Rooster I DAG 14 JULI 1979 ier vandaag op de Wijde Ee bij Grouw het startschot klinkt voor frootste spektakelstuk in het Friese waterland, dat skutsjesilen f zal menigeen een zucht van verlichting slaken. Niet alleen de jaen op de vloot, die keihard slag zullen leveren en nauwelijks lien wachten met het losgooien van de trossen, zullen blij zijn dat I eer van wal mogen steken, maar ook de organisatoren van het ement, dat immers de kroon vormt op hun vele vergaderwerk in f ifgelopen winterskoft. Maanden al zijn schippers en hun beman- en in de weer geweest hun tjalken in gereedheid te brengen voor reffen, waar heel waterminnend Friesland elk jaar weer reikhal- naar uitziet. Een maand geleden werd alvast een voorproefje ven, toen de tjalken elkaar troffen op de wateren bij Grouw, ter jenheid van het jubileum van de Grouwster commissie. Het werd grimmige strijd, het was oorlog in de nauwe Tynje. tisile" was voor de meesten het parool, ofschoon de Tynje dicht zat skutsjes die aan elkaar gekluisterd of met de kop in de wal de rvaart versperden. Geen duimbreed werd er toegegeven. Onder en werden eikaars schepen en verrichtingen met argusogen beke- om te zien hoe de concurrentie het er af zou brengen, met welke sen dit jaar in het bijzonder rekening moet worden gehouden. Het skutjesilen trok vorig jaar zo'n dertigduizend betalen le bezoe kers, mensen die een kaartje had den gekocht dus. Veel meer toe schouwers volgden evenwel de strijd vanaf het water met hun ei gen boot. Die betalen niet en lig gen vaak eerste rang. Voor hen is er de bekende skutsjewimpel, die men tegen betaling van een tien tje kan verkrijgen bij onder meer de sluiswachters, jachthaven- meesters. brugwachters en Ra bo banken. Het geld is hard nodig, want de organisatie kost jaar lijks veel geld. Verder komen alle skutsjes die werden gebouwd rond het jaar 1910 in een staat dat het onderhoud geld gaat kosten, veel geld zelfs. De verkoop van de wimpels is daarbij een welkome bron van inkomsten. Bovendien, zegt de wimpelcommissie .betalen de waltoeschouwers tnrh mt' Zaterdag 14 juli Grouw Maandag 16 juli Veenhoop Dinsdag 17 juli Eernewoude Woensdag 18 juli Terhorne Donderdag 19 juli Langweer Vrijdag 20 juli rustdag Zaterdag 21 juli Elahuizen Maandag 23 juli Stavoren Dinsdag 24 juli Woudsend Woensdag 25 juli Lemmer Donderdag 26 juli Lemmer Vrijdag 27 juli Sneek. .EEUWARDEN - De skutsjesilers hebben in de afgelopen winter maanden niet met de armen over elkaar geze ten. Integendeel. Hard is er gewerkt om de tjalken in optimale conditie aan de start te krijgen. Een van de grootste successen is evenwel geboekt in de vergaderzalen, waar het de Makkumer scheeps bouwer Douwe Amels is geweest die bestuur ders en schippers bij elkaar bracht in een formule, die ertoe moet leiden dat de skutsjes wat stabieler en gelijk waardiger worden, zonder dat daarbij aan de tuigen wordt ge tornd. De schippers hadden zo lang- Vzamerhand meer dan genoeg van de bijna berucht gewor den formule-Gerritsma: in gewikkelde berekeningen, die bijna niemand snapte en die veel wrevel opriepen. „Wy binne net mear baes op it ei gen skip", mokten de schip pers, en zoiets is voor iedere schipper een hard gelag. Toch wisten ze dat er iets moest ge beuren, dat er een halt moest worden toegeroepen aan het verschijnsel van steeds weer groter wordende tuigen. Het is Amels geweest die in de vergaderzalen het verlossen de woord sprak, waar een ie der zich bij neer kon leggen. Aan de tuigen behoeft nu niets veranderd te worden, alleen zullen de schepen naar gelang hun afmetingen, sta- 11 biliteit, grootte van het tuig en i dergelijke met een buikden- 'JJ ning van het zwaardere azo- béhout of het lichtere vure- hout moeten varen. De ande re ballast kan weer over boord. Of niet? Ballast Het is namelijk de vraag of het wel waar is dat de skutsjes 1 sneller zijn naarmate ze lich ter zijn, zegt voorzitter Alex Brinksma van de Sintrale Kommisje Skutsjesilen. De ervaringen van twee jaar ge leden, toen er wel met ballast moest worden gevaren, heb ben die vraag opgeroe pen. Verschillende tjalken moesten toen een paar ton ballast in nemen. Met sombere voorge voelens werden de zakken zand geladen, maar lang niet altijd waren die gevoelens gewettigd. Het grootste be wijs daarvan vindt Brinksma het kleine SWH-skutsje. „Sunt twa jier fart it mei bal- lêst en it heart nou by de top", zegt hij. Hij wijst ook op de Sneker Pan. Toen het vorig jaar niet meer hoefde, gooide schipper Jan van Akker di rect alle overbodige ballast overboord. De Pan liep niet meer en halverwege de strijd werd de tjalk naar Sneek ge sleept om het weer te ballas ten... Een derde voorbeeld is de grote Gerben van Manen van Hee renveen, waar de kleine, ver beten Woudsender schipper Tjitte Brouwer grootse triom fen mee pleegt te vieren. De tjalk is deze winter op de hel ling geweest en daarbij lek geraakt. Dat kwam aan het licht tijdens de zeilpartij vori ge maand in Grouw. Met een paar ton water in het ruim stoof de skute over de finish lijn. „Hy roun doe ddlik bet- ter", zegt Brinksma. Open strijd De strijd ligt dit jaar dan ook weer volkomen open. Werd vorig jaar de top al verbreed door het kampioenschap van Siete Meeter en de successen van de broers Rienk en Lam mert, met hulp van vader Ul- be Zwaga op respectievelijk het SWH-skutsje en de Langweerder Zwaan, nu zal ook terdege rekening moeten worden gehouden met onder meer Keimpe van der Meu- len. Met zijn Woudsender skutsje heeft hij in Grouw la ten zien tot grote dingen in staat te zijn. „Waldsein sylde geweldich", zegt Brinksma en dat vindt zijn oorzaak in de verstevi ging van het vlak. Dat was maar liefst vijf centimeter in gedrukt, zo bleek toen het schip op de helling kwam. Zo'n deuk houdt een hoop water vast en dat kost veel snelheid. „Der hawwe nea kattesporen ynsitten", wordt gezegd, „it skip is destiids op in koopje bouw". De kattes poren zijn weer aangebracht en de tjalk heeft nu een mooi recht, strak vlak. Veel belangstelling zal ook uit gaan naar schipper Albert van Akker, die met een „nieuw" skutsje, de Nieuwe Zorg, aan de strijd zal deelnemen. Met de vorige tjalk kwamen de Leeuwarders nooit verder dan een plaats in de achter hoede. Meer zat er gewoon niet in. Daar hoopt men met de Nieuwe Zorg, in 1913 in opdracht van wijlen Ferdi nand Deinum uit Sloten op de bekende Piipster werf in Drachten gebouwd, verande ring in te kunnen brengen. In Grouw zeilden de Leeuwar ders een tijdlang mee voor aan, maar toen verzeilde men in de nauwe Tynje in de cha os, en belandde men vervol gens weer achteraan. Maar dat zegt niets. Snel De bouw van de tjalk, „tige bi- helle", ter hoogte van de zwaarden op zijn breedst en geleidelijk smaller naar ach teren, duidt op een snel schip. Dat was het vroeger ook al, zo blijkt uit een verhaal van de zoon van de overleden schip per in De Loefhalder, het or gaan van de Vereniging van Schippers en Bemanningsle den der Friese skutsjes, de VSB. „Vader en ik hebben ontzettend veel genot van het skutsje gehad", schrijft J. Deinum uit Sloten. „Nie mand zeilde ons voorbij, ze ker niet als het geladen was". Leeuwarden verwacht er veel van. Joure zal met grote belangstel ling de verrichtingen gade slaan van schipper Piet de Vreeze, met zijn 31 jaar de jongste man aan het helm hout op de skutsjevloot. Hij volgt Sipke Tjerkstra op, die de afgelopen winter plotse ling bedankte. De Vreeze zeilt al zeven jaar op het Jouster skutsje. De bemanning steunt de keuze van de commissie hem als schipper aan te stel len, want het is per slot van rekening diezelfde beman ning geweest die hem voor die post heeft voorgedragen. Met het skutsje is De Vreeze al aardig thuis, de bemanning kent hij ook. Nu komt het er op aan de kneepjes van de oude rotten over te nemen en te doorzien. „De momenten, he'n", zei hij na afloop van de Achtereenvolgens:Schipper, plaats, skutsje, zeilteken, bouwjaar, tonn Albert van Akker, Leeuwarden, De Nieuwe Zorg, Leeuw, 1913, 38. Albert Visser, Sneek, De Sneker Pan, Waterpoort, 1913, 38. Chris Brouwer, Drachten, d'Halve Maen, Halve maan, 1923,32. Tjitte Brouwer, Heerenveen, Gerben van Manen. H., 1915, 45. Sietse Hobma, Lemmer, Lemster Skutsje. L., 1930, 43. Hattum Hoekstra, Drachten, Twee Gebroeders, D ,1913, 40. Lodewijk Meeter, Huizum, It Doarp Huzum. LM., 1916, 46. Siete Meeter, Bolsward, Bolsward, B., 1910, 43. Hidzer Meeter Lzn., Eernewoude, Immanuel, E., 1914, 43. Keimpe v.d. Meulen, Woudsend, Klaas v.d. Meulen, W., 1911,45. Joop Mink, Grouw, Doarp Grou, G., 1900, 36. Piet de Vreeze, Joure, De Vlecke, J., 1915, 45. Lammert Zwaga, Langweer, Twee Gebroeders, Zwaan, 1914, 51. Rienk Zwaga, Stavoren, Sudwesthoek, SWH., 1900, 30. Een tweede nieuw gezicht aan het helmhout zal zijn dat van Albert Visser, die dit jaar de Sneker Pan zal sturen. Schipper Jan van Akker werd in het voorjaar voor de tweede maal binnen een halfjaar ge troffen door een hartaanval. H ij kan er daarom dit jaar niet bij zijn. Visser, al jaren be manningslid op de Pan, zal zijn plaats innemen. Oefenwedstrijd De extra wedstrijd in Grouw is de schippers overigens prima bevallen. „Dat moasten wy elts jier hawwe". werd na af loop al gezegd. Het is een mooie gelegenheid de onder linge verhoudingen te bekij ken voordat de grote strijd losbrandt. Bovendien is er dan nog de tijd wat aan de tjalken te veranderen wan neer dat nodig mocht zijn. „Dan moat der lykwols al in kommisje ré wèze dit to orga- nisearjen", zegt Brinksma, en of er commissies zijn die staan te trappelen van onge duld dat op zich te nemen, is nog maar de vraag. Vooral wanneer ook startgelden moeten worden betaald en prijzen uitgereikt. Financieel gezien is de wed strijd in Grouw namelijk een sof geweest. Er moest dik geld bij en het laat zich raden dat de commissies, die toch al niet al te ruim in de slappe was plegen te zitten, daar weinig oren naar zullen heb ben. Men zou evenwel ook best zonder startgelden en prijzen kunnen zeilen. Brinksma verwacht daarom dat er na afloop van de wed strijden tijdens de jaarverga dering van de SKS zeker voorstellen in die richting, en dan voornamelijk afkomstig van de schippers, gedaan zullen worden. „It hat de skippers yn elts geval tige foldien", zegt hij. De SKS heeft de organisatori sche kant van het skutsjesilen weer „aerdich yn e stokken". In samenwerking met de de wedstrijdorganiserende commissies is in de winter maanden een draaiboek ge maakt, een handleiding, op dat niets over het hoofd wordt gezien. De commissies zijn met nadruk gewezen op de mogelijkheid dat zij de start een half uur of een uur kun nen uitstellen. In het verleden is daar niet of nauwelijks ge bruik van gemaakt, en dat heeft meermalen tot gevolg gehad dat er zowel voor de schippers als voor het publiek een weinig aantrekkelijke route werd uitgelegd omdat de wind op het laatste mo ment draaide en de baan ge heel bezeild was. De commissies zijn erop gewe zen er alles aan te doen een in de windse-start te maken. De uitstelregel is daarbij een mo gelijkheid. Verder zal ervoor gezorgd worden dat bij iedere wedstrijd een boot op het wa ter is die bemand wordt door mensen van het Rode Kruis of de EHBO. Wedstrijdboeien met een doorsnede van an derhalve meter zullen voor zowel de schippers als het publiek de wedstrijdbaan duidelijk zichtbaar marke- s -

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15