"SALT-2 NAVO' Deel gescheiden Duitsers toch nog gehuwd Dramatische brand in Spaans hotel NAAST HET NIEUWS bedreigt Argwaan in Libanon over Sadat Begin Brandweer haalt gasten uit hotel Starter is y&omber Ipver Moekomst HIJDAG 13 JULI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 Ambassade VS waarschuwde Tunesië WASHINGTON (DPA) - De Tunesische regering is pas op aanwijzing van de Ameri kaanse ambassade in Tunis opgetreden tegen het Ameri kaanse chartervliegtuig dat wapens voor de Sandinisten in Nicaragua had moeten meenemen. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO had begin deze week in het Tunesische Bizerta 50 ton wapens aan boord van het toestel willen brengen. Dit heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Hodding Carter, gisteren be kendgemaakt. De door een Belgische char termaatschappij gehuurde Boeing had eigenlijk hulp goederen en medicamenten voor Nicaragua moeten la den. Toen de gezagvoerder echter constateerde dat in plaats van dekens en slaap zakken, wapens en munitie aan boord werden gebracht, nam hij, volgens Amerikaan se kranteberichten contact op met de Amerikaanse ambas sade in Tunis. Naar verluidt is dit de eerste keer dat de Palestijnen de Sandinisten met wapens wil den helpen. President Somo- za van Nicaragua heeft in het verleden wapens gekregen van Israël. Op aandrang van Amerika zou dit land nu de militaire hulp hebben stopge zet. Generaal Rowny: WASHINGTON (Reuter) - Een voormalig lid van het Ameri kaanse SALT-onderhandelings- team heeft het SALT-2 akkoord in scherpe bewoordingen ver oordeeld. Het akkoord zou one venwichtig zijn, niet te controle ren en een potentiële bedreiging' vormen voor de veiligheid van de NAVO. Het voormalige lid is de generaal- buiten-dienst Leonard Rowny die de gezamenlijke chefs van staven vertegenwoordigde in het Amerikaanse onderhandelings- team. "Het akkoord voldoet niet aan de minimaal aanvaardbare normen", zo zei de generaal in een getuigenis voor de Senaats commissie voor de buitenlandse betrekkingen. Hoewel oppositie van generaal Rowny tegen het verdrag was verwacht, betekent zijn scherpe stellingname een zware klap voor het streven van de regering Car ter om goedkeuring van de Se naat te verkrijgen voor het SALT-verdrag. De generaal nam op 30 juni op eigen verzoek ont slag uit het Amerikaanse leger. Hij zei dat de onderhandelingen waren geresulteerd in een onbe vredigend verdrag dat in strijd is met de fundamentele en vitale principes van wapenbeheersing. Rowny uitte zijn kritiek aan het be gin van een reeks hoorzittingen die de Senaatscommissie aan het verdrag besteedt. SALT 2 kan pas van kracht worden nadat het is goedgekeurd door een tweede meerderheid in de Senaat. Volgens de generaal hebben de Verenigde Staten niet hard ge noeg geijverd voor het uitbannen van zware raketten aan Russi sche zijde. Hij kon het niet eens zijn met beweringen dat het recht van Moskou om zijn zware raket ten te behouden is uitgewisseld tegen de Russische toezegging de Amerikaanse kernwapensyste men niet te tellen, evenmin als de geallieerde kernwapens in Euro pa. Het akkoord is bovendien on evenwichtig omdat de Russische Backfire-bommenwerper er niet in is opgenomen. Overigens hoorde de commissie deze week de chefs van staven, die een min der dan enthousiaste ondersteu ning van het verdrag lieten horen. De generaal beklemtoonde nog eens dat, onder het verdrag, de Verenigde Staten voor het eerst niet in staat zullen zijn een nucleair evenwicht te handhaven met de Sowjet-Unie, terwijl een aan het verdrag gehecht akkoord de overdracht van technologie en wapens naar de NAVO zou kur nen verhinderen. Kabinet India valt steeds meer uiteen NIEUW DELHI (AFP) - Opnieuw is gisteren een lid van de Indiase regering afgetreden. Ditmaal was het Jagbir Singh, staatssecretaris van voorlichting en communica tie. Eerder waren reeds Rabi Ray, minister van gezondheid, en Ja- neshwar Mishra, staatssecretaris van energie, uit het kabinet van premier Morarji Desai getreden. Politieke waarnemers zien de politieke toekomst van Desai somber voor hem in. Zijn Janata- partij beschikt namelijk sinds woensdag niet meer over een meerderheid in het parlement. Desai was gisteren in de wandel gangen van het Huis van Af gevaardigden druk doende zo veel mogelijk steun achter zich te krijgen met het oog op de motie van afkeuring, die maandag in stemming wordt gebracht. Op een bijeenkomst van Janata- parlementariers beschuldigde Desai de aftredende bewindslie den ervan meer hun eigen belang op het oog te hebben dan dat van het land. De leegloop van het kabinet-Desai is volgens waarnemers aange moedigd door Rcü Narain, voor malig minister van gezondheid, die onlangs uit de Janata-partij is getreden. Narain werkt nauw samen met Sjaran Singh, vice- premier en minister van finan ciën, dié eveneens op het punt zou staan af te treden. ROEIEN NAAR ROTTERDAM Het stadhuis in Rotterdam ontving vandaag twee inwoners van het Westduitse Frankfurt, die per roeiboot naar de Maasstad zijn gekomen. Het zijn de journalist Mathias Walther en Helmuth Maurer, in eigen land bekend als de zingende pottenbakkers. De twee mannen zijn drie weken geleden aan hun tocht begonnen. Ze komen volgens het stadhuis in Rotterdam de beste wensen brengen van Frankfurts burgemeester Walter Wallman en heb ben voor diens collega André van der Louw een fles appelwijn meegenomen. TOILET ALS MESTHOOP Op verschillende plaatsen in de Chinese Volksrepubliek is een nieuw soort toiletten in aanbouw. De kleinste kamertjes hebben geen water nodig, ruiken nauwelijks tot niet en de vaste stof die er in terecht komt, kan dienen als meststof. De toiletten zijn ontworpen door een boekhouder in Zuid-China. Zij worden gebouwd op drie naast elkaar gelegen putten die onderling verbonden zijn. Het gistingsproces leidt binnen een maand tot kunstmest, op voorwaarde dat het mechanisme niet verstopt raakt, aldus het persbureau. ONFRIS Drie vrijwilligers van de Haagse brandweer hebben gistermiddag uit een opslagplaats aan de Marktweg in Den Haag een partij van een kleine 300 kilogram bedorven vlees verwijderd. De brand weer moest eraan te pas komen omdat de gemeentelijke ontsmet- tingsdienst, die gisteren door de dienst haven en marktwezen was geattendeerd op de ondraaglijke stank, geen geschikt mate riaal had om het karwei uit te voeren. De brandweermannen zijn uitgerust met gaspakken en persluchtmaskers de opslagplaats binnengegaan. Het vlees is verder door de reinigingsdienst afge voerd. Hoe lang het in de opslagplaats heeft gelegen kon de brandweer niet meedelen, maar het was in verregaande staat van bederf, aldus een woordvoerder. WERELDRECORD KNIKKEREN Twee broers uit het Belgische Brugge zijn er in Lombardzijde, tijdens een folkloristische avondmarkt, in geslaagd het wereld record knikkeren aanzienlijk scherper te stellen. In twee minu ten en 17 seconden wisten ze 51 knikkers uit een cirkel met een voorgeschreven diameter te schieten. De gebroeders Wackenir verbeterden daarmee het record dat tot op heden op naam stond van vader en zoon Smith uit het Verenigd Koninkrijk die destijds een tijd scoorden van twee minuten en 57 seconden. Bij een tweede poging maakten de broers uit Brussel zelfs nog een betere tijd, namelijk twee minuten en twee secon den. Bij de poging het record te breken ging het er zeer officieel aan toe. Twee officals van de Belgische krnkkerfederatie waren ter plaat se om toezicht te houden. (Door onze correspondent) BEIROET-ALEXANDRIE - De Is raëlische premier Begin heeft gisteren zijn vierde bezoek aan Egypte beëindigd. Hij keerde naar zijn land terug met het ver trouwen dat hij goede vorderin gen had gemaakt bij het doen af nemen van de verschillen die Is raël en Egypte vier maanden na het sluiten van het vredesverdrag nog scheiden. Een moeilijk punt tijdens de be sprekingen bleef de mate van au tonomie voor de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Een positief resul taat was de overeenstemming over het leveren van olie uit de Sinai aan Israël tegen op de we reldmarkt geldende prijzen. Ver der kwamen Sadat en Begin overeen de normalisering van de betrekkingen tussen beide lan den te versnellen. Ook zal de mo gelijkheid tot het openen van een spoorlijn tussen Cairo en Tel Aviv worden bestudeerd tijdens Sadats bezoek aan Haifa, eind augustus. Naast de olieleveranties hebben Sadat en Begin ook overeen stemming bereikt over hun hou ding ten opzichte van Libanon. Begin op een persconferentie voor zijn vertrek naar Jeruzalem: „Wij respecteren de territoriale integriteit van Libanon. Wij wil len niet dat dit land uiteenvalt. Nooit zullen wij een opdeling van Libanon accepteren". Deze uitspraak heeft veel stof doen opwaaien in Libanon zelf. Liba nese regeringswoordvoerders onderstrepen dat „respect voor territoriale integriteit en souve- reiniteit" begrippen zijn die voor velerlei uitleg vatbaar zijn. Zo kan Sadat ermee bedoelen dat hij de voortdurende Israëlische aan vallen op Palestijnse doelen in Zuid-Libanon afkeurt (wat dan als sympathiek gebaar van Egyp te tegenover de Palestijnen ge zien kan worden), maar het kan ook indirecte Egyptische kritiek zijn op de Syrische rol in de Ara bische vredesmacht in Libanon. Sadat ziet in Syrië de leider van het Arabische verzet tegen zijn vredespolitiek met Israël en de Egyptische president laat geen gelegenheid voorbij gaan om de Syriërs te kritiseren. Met de Egyptische bedoelingen weet men dan ook in Beiroet niet zo goed raad. Minder of helemaal geen moeite heeft men met premier Begins „ondersteuning" van de Libane se souvereiniteit „Hypocrisie" schrijven de Libanese kranten. „Want als er één land is dat de afgelopen tien jaar voortdurend, en de laatste maanden bijna da gelijks, de territoriale integriteit en souvereiniteit van Libanon geschonden heeft, dan is het Is raël wel". Israël viel vorig jaar Zuid-Libanon binnen; Israël handhaaft daar de militia's van de opstandige ex- majoor Haddad tegen het wettig gezag in Beiroet en tegen de VN-, troepenmacht; werkt behalve' met Haddad ook militair en poli tiek samen met de christenrecht- se militia's van de falangisten en chamounisten. Kortom: Israël is tot over z'n oren bij de Libanese drama betrokken. Niet Begins uitspraken in Alexand- rië, maar het grimmige beeld in Zuid-Libanon geeft de realiteit ween na wekenlange beschietin gen doet Israël de laatse tijd geen luchtaanvallen meer op Zuid-Li banon, maar onderneemt het ac ties over land, waarbij Libanese dorpen - zelfs binnen VN-gebicd - worden geplaagd door korte „raids" van Israëlische en chris- tenrechtse militairen. Hierbij worden „verdachte" huizen op geblazen en burgers gekid napt. De Libanese regering heeft eerder deze week een officiële klacht in gediend bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties tegen de Israëlische acties in Zuid-Liba non. In Beiroet beschouwt men Begin's uitspraken over „Liba- non's territoriale integriteit" dan ook als „loze kreten en ver wacht men dat Israël gewoon door zal gaan met haar politiek in Zuid-Libanon. Na 1 juli 1977 gescheiden echtparen hoeven in elk geval niet opnieuw een echtscheidings procedure aanhangig te maken. Er kunnen echter moeilijkheden ontstaan als geschei den mensen opnieuw zijn gehuwd. Ook is het mogelijk dat bijvoorbeeld bepaalde erfenis sen of pensioenrechten ongeldig zijn als één van de gescheiden partners tijdens een „nieuw" huwelijk gestorven is. Het nieuwe huwelijks- en familierecht, dat op 1 juli 1977 van kracht werd, schrijft voor dat bij een scheiding alle betrokkenen een afschrift van het oordeel moeten krijgen. Terwijl vroeger uitsluitend de huwelijkspartners hiervan op de hoogte moesten worden ge bracht, geldt dit nu ook voor bijvoorbeeld kinderen die ouder zijn dan veertien jaar, de betreffende jeugdinstanties, de verzeke ringsmaatschappijen en de verhuurder van de woning. Volgens het nieuwe recht hebben deze namelijk de mogelijkheid bezwaar aan te tekenen. De nieuwe bepalingen zijn echter dermate on overzichtelijk in meerdere wetten onderge bracht, dat in Aken de verantwoordelijke ambtenaren hier en daar wat over het hoofd moeten hebben gezien. Met name is men in veel gevallen vergeten de kinderen van veer tien en ouder in te lichten. gj^ASHINGTON (ANP) - President Carter is er zeker van dat de stij- vW van Prijzen van ruwe °i'e M dit jaar tot een economische re- cessie in de Verenigde Staten zal Y leiden. Tijdens besprekingen van de afgelopen dagen met gouve- neurs van Amerikaanse staten en burgemeesters van grote steden IB Bi 'n Camp David bleek hij uiterst sombere verwachtingen te heb ben voor de economische ont wikkeling gedurende de rest van het jaar. De Amerikaanse president vreest vooral een belangrijke toene ming van de werkloosheid, zo vertelde perschef Jody Powell la ter aan de pers. Hij zei dat Carter van plan is de werkgelegenheid te bespreken met een aantal kop stukken uit het Amerikaanse be drijfsleven. Hij wil vooral dat er maatregelen worden genomen om jonge mensen en economisch zwakkeren aan werk te helpen. 1 Carter blijft nog een paar dagen in Camp David om de resultaten van de besprekingen te analyse- ren, aldus Powell. In regeringskringen in Washington is berekend dat de stijging van de olieprijzen voor een toeneming van het aantal werklozen met 800.000 zal zorgen. In juni is de i werkloosheid in de Verenigde l Staten afgenomen tot 5,6 procent van de beroepsbevolking, het laagste peil van de afgelopen vijf jaar. Overigens wordt niet ver wacht dat het aantal werklozen zo sterk zal toenemen als tijdens de crisis van 1975. Toen steeg het percentage tot 9,1. In Washington is verder vernomen dat de subcommissie voor ener gie van het Amerikaanse Huis 1 van Afgevaardigden heeft inge stemd met een herzien wetsvoor- stel waarin president Carter de bevoegdheid wordt gegeven om benzine op de bon te doen als hij dat nodig vindt. Het vorige ont werp van deze strekking haalde het niet. Het nieuwe ontwerp gaat nu naar de commissie voor han del van het Huis. De voornaamste BI wijziging is dat het Huis of de Se- naat een maatregel tot rantsoene- ring van benzine door Carter kan herroepen. ZARAGOZA - Brandweerlieden bij hun reddingspogingen van de gasten van hotel Corona de Aragon in de Spaanse stad Zaragoza. (Door onze correspondent) BONN - Door een fout van de justitie zijn vele Duitsers die na 1 juli 1977 officieel werden gescheiden, nog steeds getrouwd. Degenen die inmiddels een nieuw huwelijk zijn aan gegaan, leven in feite in bigamie en zullen mogelijk opnieuw moeten trouwen. Alleen al bij het kantongerecht in Aken zijn 30 tot 40 van dergelijke gevallen bekend gewor den. Een woordvoerder van het ministerie van justitie in Noordrijnland-Westfalen sloot echter niet uit dat in andere Duitse deelstaten overeenkomstige fouten zijn gemaakt. Hij zei RAWL1NNA - Drie Australiërs poseren met het stuk Skylab van 1 bij 2 meter, dat zij gisteren nabij hun dat d1* >n het algemeen „geen tragische ge- woonplaats Rawlinna aantroffen. volgen" heeft. (Van onze correspondent) ZARAGOZA - Drie en tach tig doden en 90 gewonden, onder wie enkelen zeer zwaar, is de voorlopige balans van de dramati sche brand, die gisteroch tend het vijfsterrenhotel Corona De Aragon totaal verwoestte. Men houdt er rekening mee dat het do dental nog tot de honderd kan stijgen, omdat een aantal van de gewonden er ernstig aan toe is. De oorzaak van de brand, die rond acht uur uitbrak, was een vlam in de pan van de keuken waar men "churros" bakte; het lan ge luchtige gebak dat de Spanjaarden als ontbijt nemen. Volgens de brandweer, die onmid dellijk ter plaatse was, is het hoge aantal slachtoffers te wijten aan de geweldige paniek, die tijdens de brand onder de hotelgasten uitbrak. Onder de slachtoffers bevinden zich geen Nederlanders of Belgen. De brand in het hotel Corona de Aragon gaat als een van de meest dramatische de Spaanse ge schiedenis in. Lijdzaam moesten ..^voorbijgangers, politie en militai- ~"ren toezien hoe de brandweer ladder net niet de gasten kon be reiken, die op de eerste en tweede verdieping aan de voorgevel van af hun balkon om hulp schreeuwden. Een groot aantal gasten sprong in paniek uit de ramen. Sommige lieten zich met behulp van geknoopte lakens op straat zakken. Enige logé(e)s aan de tuinkant doken vanuit hun raam het zwembad in, waar zij in het water bleven totdat de groot ste hitte voorbij was. De meeste slachtoffers kwamen door verstikking om het leven of kwamen om bij de sprong uit het raam. Slechts een klein gedeelte van de hotelgasten werd verrast door de vlammen. De meeste gas ten, die hun hotelkamer hielden afgesloten, konden vanaf hun balkon door de brandweer wor den gered. Op de brandtrappen van het hotel brak paniek uit, waardoor gasten en hotelperso neel vochten naar een uitgang. Reddingsoperatie Direct na het uitbreken van de brand kwam een uitgebreide reddingsoperatie op gang, waar aan politie en leger deelnamen. De gewonden werden met heli kopters van de Amerikaanse luchtmachtbasis bij Zaragoza naar de naburige ziekenhuizen vervoerd. Een groot aantal bur gers gaf gevolg aan de oproep over de lokale radiozenders om bloeddonors. Onder de gasten in het hotel be vonden zich veel militairen, die gisteren de beëdiging van fami lieleden tot officier of onder-offi cier op de legerplaats wilden meemaken. De brand kon zich zo snel versprei den doordat het systeem van de huisbrandolie, waarop men in de keuken van het souterain kookt, vlam vatte. Het hotel van tien verdiepingen bevatte veel hout werk, zware gordijnen, vaste vloerbedekking en andere brandbare materialen. Het hotel heeft een capaciteit van 255 bed den, maar op het ogenblik van de ramp waren er maar 200 gasten aanwezig. De dramatische ramp in Zaragoza heeft de publieke opinie in Spanje diep geschokt. Experts op het gebied van brandbestrijding vragen zich af in hoeverre de op zichzelf zeer strenge Spaanse brandweervoorschriften worden nageleefd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9