Kabinet denkt nog niet aan autoloze (zon)dagen Sterke groei van het openbaar vervoer Waardevolle boeken met vuilnisman meegegeven Politie komt te weinig toe aan dienstverlening Bij spoorwegen al vijf procent meer reizigers „Bouwvak' begonnen VRIJDAG 13 JULI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - Het openbaar vervoer in ons land lijkt dit jaar goed garen te spinnen bij het ef fect van de strenge winter en de dreigende nieuwe energiecrisis. De Nederlandse Spoorwegen zagen de eerste helft van dit jaar het reizigersver- voer met maar liefst vijf procent stijgen, een recordgroei die sinds de jaren '73-'74 ten tijde van de eerste olie-crisis niet meer is benaderd. Ook het goederenver voer over de rails zit de laatste tijd flink in de lift, aldus een NS-woordvoerder. De NS verwachten die groei van vijf pro cent het hele jaar vast te kunnen houden en ook bij het streekvervoer mikt men op een forse vervoersgroei van zes tot zeven procent, aldus een woordvoerder van ESO, samenwerkingsorgaan van alle streekvervoerbedrijven in ons land. De gunstige verwachtingen voor dit jaar zijn mede gebaseerd op de ervaringen van NS en streekvervoer dat tegelijk met de aanzwellende stroom berichten over een nieuwe energiecrisis en over beper kende maatregelen voor het autoge bruik ook de belangstelling voor het openbaar vervoer sterk toeneemt. Als de prognoses van NS uitkomen dan stijgt het reizigersvervoer dit jaar van 8,1 miljard reizigerskilometers naar rond de 8,5 miljard reizigerskilometers. Dat be tekent dat de omvang van het NS-reizi- gersvervoer dan na een terugval van en kele jaren - na de eerste energiecrisis nu weer op het "oliepeil" zit van 1974, het jaar waarin de positieve effecten van de oliecrisis volledig in de cijfers doorwerk te. Een vervoersgroei van vijf procent zou zelfs de forse groei evenaren die NS boekte in het begin van de zeventiger jaren toen Spoorslag '70 werd uitge voerd, een meerjarenplan waarbij in en kele jaren het aantal reizigerstreinen werd opgevoerd van 2800 tot 4000 stuks per dag. Na 1974-1975 ging het vervoer omlaag, ondermeer door de gijzelingen en vorig jaar pas meldde NS weer een zeer bescheiden vervoersgroei van 1,6 procent. Symptomatisch voor de stijgende belang stelling voor het openbaar vervoer noemt NS het feit dat vooral de laatste maanden de NS-jaarkaarten en open- baarvervoer-kaarten als warme broodjes worden gekocht. Die kaarten waarmee men tegen betaling van een vast bedrag van 2200 tot 2600 gulden per jaar met het hele gezin het hele jaar door van het openbaar vervoer gebruik mag maken - blijken een schot in de roos, aldus NS. Eind 1978 waren er 8600 NS-jaarkaarten verkocht. Eind juni van dit jaar waren dat er in totaal al bijna 18.000 stuks. Van de openbaar-vervoer-kaarten die in april 1979 van dit jaar werd ingevoerd en die ook toegang geeft tot stads- en streek vervoer zijn al 10.000 exemplaren ver kocht. Al met al heeft NS dit jaar voor de jaarkaar ten dus tot nu toe 20.000 klanten ge boekt, goed voor een bedrag van 50 mil joen gulden. Dat zijn overigens niet al lemaal extra inkomsten omdat de jaar kaarten ook worden gebruikt door men sen die allang klant van de NS waren maar die alleen maar van een duurdere kaartsoort op de goedkoopste jaarkaart zijn overgestapt. Maar ook heeft NS dankzij die jaarkaart veel nieuwe klan ten - automobilisten - de trein in weten te lokken. Hoeveel automobilisten is de NS op dit moment nog niet bekend. Grote verwachtingen koestert NS ook om trent de zogeheten kortingskaart die 375 gulden per jaar gaat kosten en waarmee het hele gezin aanzienlijke kortingen kan krijgen op "gewone" kaartjes en abonnementen. Ook met deze kaart-die in oktober wordt geïntroduceerd - hoopt NS de automobilisten de trein in te lok ken. Men heeft goede hoop dat dat zal lukken, waarbij de dreigende energie crisis een steuntje in de rug kan zijn. De nieuwe kaart - waarmee men ook mikt op de 100.000 abonnementhouders en hun gezin - is vooral bedoeld voor reizi gers die regelmatig de trein pakken maar nu ook weer niet zo vaak dat de jaarkaart voordelig uitvalt. De filosofie die achter dit soort kaarten steekt is tweeledig. Niet alleen mikt NS op frequent zakelijk verkeer en gezins- vervoer dat tot nu toe per auto plaats vond. NS hopen dat dankzij de jaarkaar ten en dergelijke met name de financiële drempel wegvalt om met het hele gezin per spoor op stap te gaan. Nu kiest men op kostenoverwegingen nog vaak voor de auto omdat die goedkoper uitviel als het om het gezin van bijvoorbeeld "vier koppen" gaat. In dat geval moest men met de traditionele treinkaartjes vier keer een bepaald bedrag neertellen. Met de "gezinskaarten" hoeft dat niet meer. "Terwijl nog niet eens exact bekend is wat voor energiemaatregelen de regering nu precies gaat treffen zien veel mensen nu kennelijk de bui al hangen en kloppen ze bij ons aan", aldus een NS-woordvoer der. Volgens hem loopt het ook momen teel nog storm voor de jaarkaarten en NS heeft het idee dat die storm nog wordt aangewakkerd wanneer het kabinet de knoop heeft doorgehakt en autorijdend Nederland precies weet hoe de vlag er bij hangt. Wanneer de regering straks op de proppen komt met zeer stringente maatregelen waarbij met name het woon-werkver- keer per auto aan banden zou worden gelegd, dan vreest het openbaar vervoer in de spits grote problemen wat betreft materieel en personeel. Dan kan men de stromen extra reizigers niet verwerken. NS lieten woensdag al weten dat men nu al wat personeel en materieel betreft alle zeilen bij moet zetten om de spitsdrukte het hoofd te bieden en dat men grote extra drukte alleen maar de baas kan wanneer er extra maatregelen worden genomen (Uitsmeren van de spits door variabele werktijden, zoveel mogelijk weren van ander vervoer dat niet per se in de spits hoeft te worden afgewikkeld Bij het streekvervoer zouden met name de personeelsproblemen nog klemmender gaan gelden dan bij NS. De spoorwegen kunnen - mits er voldoende materieel is - extra "energiedrukte" in de spits nog wel aan omdat men kan volstaan met één machinist per trein, om het even of die trein nu uit pakweg tien wagons bestaat of uit vijftien. Maar ook als men bij het streekvervoer voldoende bussen zou hebben - en die worden nu al tijdens de spits bijna allemaal ingezet - dan nog stuit men daar op personeelsproblemen, eenvoudig omdat je per extra bus ook een extra chauffeur op zou moeten trommelen en die chauffeurs zijn er simpelweg niet. Bibliotheca Hageveldensis ruimt op: DEN HAAG (GPD) - Het kabinet Van Agt is niet van plan op korte termijn dwingende maatregelen te nemen die tot energie besparing moeten leiden. Er komt voorlopig géén autoloze (zon)dag. Het kabinet zal de nadruk bijven leggen op maatre gelen die pas op lange termijn een lager energie verbruik kunnen opleve ren. Daartoe komt het in september met een ener giebesparingsprogramma. Het enige dwingende be sluit is dat de verwarming in rijksgebouwen voor taan niet hoger dan tot 20 graden mag worden opge stookt. Dat blijkt uit opmerkingen van mi nister-president Van Agt en mi nister Van Aardenne (economi sche zaken) na het kabinetsbe raad van gisteren Dit ondanks de verklaring van de directeur van het Internationale Energie Agentschap (IEA), dr. Ulf Lantz- ke, c^e in Parijs zei dat vrijwillige besparingen niet voldoende zijn om tot de afgesproken oliebespa ring van 5 procent te komen. Het IEA, dat op ambtelijk niveau in Parijs bijeenkwam, constateerde gisteren dat het met de energie besparing in de wereld droevig is gesteld. De 20 landen van het IEA hebben het eerste halfjaar een besparing van welgeteld een pro cent bereikt. Die doelstelling van 5 procent is slechts gehaald door de Verenigde Staten, waar 5,2 „Nederland aantrekkelijk maken voor toerisme" DEN HAAG (GPD) - Het is drin gend nodig dat er maatregelen worden genomen om Nederland als toeristenland weer aantrek kelijker te maken. Vooral de toe ristische voorzieningen direct onder het luxe-niveau kunnen aanmerkelijk beter. Dat zei pre mier Van Agt gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie. Van Agt maakte bekend dat staats secretaris Hazekamp (economi sche zaken) binnenkort een Nota Toeristisch Beleid naar de Twee de Kamer zal sturen, waarin een serie maatregelen ter verbetering van de situatie zal worden voor gesteld. „Propaganda voor het toerisme in Nederland is nodig. De toeristenbalans verslechtert alsmaar", zei Van Agt. Doel is vooral de toeristische industrie als bron voor werkgelegenheid te verbeteren. In de nota zal de nadruk liggen op versterking van de propaganda voor Nederland in het buiten land, verbetering van het toeristi sche produkt (vooral door mo dernisering en uitbreiding van accommodaties) en verbetering van de dienstverlening. procent bespaard is, en door En geland, dat 5,4 procent bezuinig de. West-Duitsland komt met 3,3 procent ook een eind in de goede richting. In de meeste andere landen is eer der sprake van een toename van het energieverbruik. Bijvoor beeld Japan en Nederland heb ben, zoals Lantzke zei, „negatief bezuinigd", met andere woorden: juist meer energie verbruikt. Lantzke wilde dat niet met cijfers onderstrepen. Volgens minister Van Aardenne zijn de cijfers die in Parijs wel be kend zijn gemaakt „nog erg vaag en moeilijk, maar ik wil wel er kennen, dat duidelijk is dat we in mei niet de relatief gunstige cij fers van april hebben gehaald". Maar daar mag volgens Van Aar denne niet de conclusie aan ver bonden worden dat vrijwillige besparing niets uithaalt. Geen dwang Minister-president Van Agt zei gis teren dat alleen in geval van acute problemen tot speciale maatre gelen kan worden overgegaan. Maar de huidige situatie geeft daartoe geen aanleiding. Dwangmaatregelen hebben vol gens Van Agt geen succes. Hij verwees naar de Bondsrepubliek, het enige land in Europa dat erin is geslaagd energiebesparingen te bereiken. „En zonder dwangmaatregelen. Er is zelfs geen maximum-snelheid. In Duitsland is het gelukt met uitsluitend prijsverhogingen". Aan de andere kant is in landen waar wel dwangmaatregelen zijn afgekondigd géén besparing be reikt. „Het beeld is kennelijk veel gecompliceerder dan een sim pele keuze tussen dwang of vrij willigheid". We moeten volgens Van Agt niet denken dat dit probleem door dwang valt op te lossen. Als voorbeeld van problemen noem de hij de mogelijkheid dat grote bedrijven ons land zullen verla ten, indien het tot dwangmaatre gelen komt. „We moeten daar mee erg voorzichtig zijn. Met on ze open economie zijn we erg kwetsbaar. We moeten ook op Duitsland letten: dat is een part ner, maar ook een concurrent. Dwangmaatregelen zouden wel eens een anti-nationaal belang kunnen zijn", vond Van Agt. Auto Van Agt zei dat beperkingen van het autogebruik nog niet van de baan zijn, maar dat er op korte termijn geen rekening mee be hoeft te worden gehouden. „Er is genoeg bezine", zei hij. Het ver bruik van benzine en dieselolie is daarvoor op het totaal aan ener gieverbruik ook niet belangrijk genoeg. Het gaat om „slechts" 10 procent. „Er is wat dat betreft geen structureel probleem", al dus Van Agt. Autoloze zondagen zouden een klap voor de horeca betekenen en een „dreun" voor de vele gezin nen die in het weekend graag „van hun flatje naar het groen willen", zei de premier. En de in stelling van een autoloze dag naar keuze in de week zou grote orga nisatorische problemen mee brengen. „We zijn nog niet Veel meer dan het autoverkeer, zijn de industrie en de verwarming de energieslurpers. Minister Van Aardenne kondigde daarom aan dat de verwarming in alle rijks gebouwen op maximaal 20 gra den zal worden ingesteld. Hij hoopt dat ook de lagere overhe den dit voorbeeld zullen volgen. De regering heeft daar geen zeg genschap. Steenkool Volgens Van Agt verbruiken vooral de elektriciteitscentrales enorme hoeveelheden (olie)energie. Daarom ook zal het kabinet sti muleren dat deze centrales over schakelen op de verbranding van steenkool. Ook zal de verwar ming kunnen worden terugge drongen door het grote isolatie programma dat het kabinet bij de Miljoenennota - in septémber - zal presenteren. Voorts heeft minister Van Aarden ne afspraken gemaakt met de oliemaatschappijen om de afle vering van die olieprodukten af te remmen waar een tekort dreigt, zoals stook- en dieselolie. Ook verwacht de regering veel van de strengere controle op de maxi mumsnelheid van 100 km op de snelwegen. Van Agt zei dat spe ciaal daarvoor 225 man extra zijn aangetrokken. Net als in Duitsland gebeurt ver wacht premier Van Agt veel meer van prijsverhoging van de ener gie als middel om het gebruik af te remmen, vooral in de industrie. Hij stelde voorts alvast een ver hoging van de bezineprijs in het vooruitzicht. Zeker wanneer het kabinet in de miljoenennota zal besluiten tot verhoging van de accijns. Sneller De 20 leden van de IEA werden het er gisteren in Parijs wel eens, dat de bestaande plannen om op energie te bezuinigen sneller moeten worden uitgevoerd. Als alle maatregelen het succes heb ben dat daarvan wordt verwacht, zal de besparing aan het eind van het derde kwartaal 3,2 procent zijn. Voor de IEA is dat genoeg, want men houdt rekening met een economische groei van 1,8 pro cent. Die mag bij de 3,2 procent worden opgeteld, en zo komt het Internationaal Energie Bureau dan aan de gewenste 5 procent bezuiniging. Dr. Lantzke zei op een rumoerige en soms met scherpe woorden wisselingen gevoerde persconfe rentie in Parijs, dat niet alle lan den op een zelfde manier kunnen bezuinigen. Daarbij doelde hij op de Scandinavische landen en Nederland. Over ons land zei Lantzke nog dat cijfers altijd moeilijk te beoordelen zijn „om dat daar nog wel eens exportcij fers in zitten". UTRECHT (ANP) - Met het begin van de bouwvak- vakantie is de grote uittocht uit ons land op gang gekomen De spoorwegen verwachten tot en met zondag een run van vakantiegangers op de trei nen. Dagelijks vertrekken uit ons land circa 20 D-treinen en TEE-treinen exclusief de zo geheten buurlandtreinen voor de korte afstanden in de Be nelux en West-Duitsland en die treinen zaten gisteren al "mudvol". De circa 60 internationale trei nen die tot en met zondag vele tienduizenden vakantiegan gers naar hun bestemming zullen brengen zijn waar schijnlijk ook allemaal tot de laatste plaats bezet, aldus een NS-woordvoerder De internationale treinen zijn de komende dagen versterkt met een kleine 200 extra rij tuigen, waar overigens de wagons van de speciale reis- bureautreinen wel bij zijn ge rekend. Bij de grenspost Bergh (Arn hem-Duitse grensis volgens de koninklijke marechaussee gistermiddag de vakantie uittocht al in volle omvang begonnen. Hoewel er aan Ne derlandse zijde nog geen files van belang stonden, was het wel zeer druk. De marechaus see verwachtte vandaag de grootste stroom vakantiegan gers. Bij de grenspost is de indruk ontstaan dat veel bouwvak kers de laatste snipperdagen gebruiken om de massa die vandaag op gang kwam voor te zijn. De bouwvakkers op de foto hebben via een bord duidelijk gemaakt dat ze de komende drie weken niet op het werk te vinden zijn. HEEMSTEDE (GPD) - Tot grote verbijstering van de vaderlandse bibliotheekwereld heeft het voormalige katholieke klein-se- minarie Hageveld in Heemstede een groot deel van zijn 40.000 exemplaren omvattende boe kencollectie met de vuilnisman meegegeven. De rest van Biblio theca Hageveldensis gaat naar de veiling en naar antiquairs. Een gruwelijk staaltje van cultuur barbarisme, noemt directeur Hans Krol van de Openbare Bibliotheek in Heemstede deze ontmanteling van een stuk cul tuurbezit. Leerlingen en docenten van het Bisschoppelijk College Hage veld, dat in het seminariecom plex is gevestigd, troffen op een morgen grote vuilcontainers vol oude boeken voor de deur aan. Er bleken duizenden banden in te zitten, waaronder veel 16e- en 17e-eeuwse werken, onder meer van de bekende Franse drukker Aide Manuce. Een fraai 17e-eeuws boek voorzien van kaft met houten binnenwerk werd door literatuur-minnende snuffelaars uit de containers ge haald, evenals een groot aantal andere interessante boekwer ken. Het zou om louter „rommel" gaan, zo verzekerden verantwoordelij ke mensen van Hageveld. De ech te waardevolle boeken gingen naar veiling en antiquairs. Hans Krol, bij wiens bibliotheek en kele uit de container geredde boeken terecht zijn gekomen, gruwt van de kwalificatie „rom mel" als het om oude boeken gaat. „Deze boeken hadden nooit weggegooid mogen worden", zegt hij. „Ik tref nu boeken aan waarvan er in het hele land maar één exemplaar in een bibliotheek aanwezig is". In de loop van anderhalve eeuw is de bibliotheek van Hageveld op gebouwd. Hij omvatte 40.000 banden op allerlei terrein; vooral theologie, filosofie, letterkunde en geschiedenis. Veel professo ren. die aan het seminarie ver bonden zijn geweest, hebben bij overlijden hun volledige boeken collectie aan de Bibliotheca Ha geveldensis geschonken. „Zeer waardevol materiaal", weet Hans Krol. „De bibliotheek vormt geen afgeronde, maar wel een zeer bij zondere collectie. Die had intact moeten blijven. Al was het alleen maar uit pieteit jegens die hoog leraren die hun boeken hebben nagelaten". Volgens Krol bestaat er in Neder land ruim voldoende belangstel ling voor de bibliotheek van Ha geveld, vooral in de wereld van het theologisch bibliotheekwe zen. Vandaar dat secretaris Van Dijk van de Vereniging Theolo gisch Bibliothecariaat zeer ver ontwaardigd is over de ontman teling van de Hageveld-biblio- theek. Ook de bibliothecaris van de Theologische Hogeschool in Amsterdam is stomverbaasd Een van de argumenten van Hage veld om de bibliotheek op te doe ken, was het feit dat deze geen functie meer vervulde. Sinds de priesterstudenten het pand heb ben verlaten, heeft haast nie mand meer naar de boeken om gekeken. Weg ermee dus, rede neerde men Hans Krol wijst er echter op dat een wetenschappelijke bibliotheek naast een gebruiksfunctie ook een belangrijke bewaarfunctie heeft. „Het gaat om het behoud van een stuk nationaal cultuur- GRONINGEN (GPD) - De Ne derlandse politieman be steedt slechts een kwart van zijn werktijd aan wat eigen lijk zijn eerste taak is, dienst verlening aan het publiek. De rest van zijn uren gaan op aan administratief werk, vergade ren, organiseren, extra studie en koffiedrinken. Dit is een van de uitkomsten van het onderzoek naar de manier van werken bij drie gemeen telijke politiekorpsen: Eind hoven, Nijmegen en Apel doorn. Dit gebeurde als vervolg op het rapport "Politie in verande ring", gemaakt door een breed samengestelde com missie met als voorzitter hoofdcommissaris K. Heijink van de Groninger gemeente politie. In Eindhoven lekte deze week een deel van het tweede rapport uit. Dat lever de nogal wat reacties op in de gemeenteraad, bij vertegen woordigers van de politie bonden en het Tweede Ka merlid Stoffelen PvdA) die er vragen over wil stellen. Commissievoorzitter Heijink wil liever geen commentaar geven omdat het rapport deze maand nog moest worden aangeboden aan de minister. Hij waarschuwt wel voor te voorbarige conclusies op grond van een enkel onder deel. "Die scheve arbeidstijdverde ling is inderdaad een conclu sie in dit tweede rapport, maar wat in het ene korps geldt hoeft nog niet in het an dere te gelden. Dat het niet goed zit met de werktijdver deling en taakstelling in het Nederlandse politiewezen, dat wisten we al. "Daarom immers is dat eerste rapport "Politie in verandering" er gekomen. In de tweede fase van ons onderzoek hebben we b(j de korpsen van Eind hoven, Nijmegen en Apel doorn willen onderzoeken in hoeverre de denkbeelden uit het eerste rapport in de prak tijk van toepassing zijn, en hoe de politie op dit moment functioneert", aldus Heijink. Zoals gemeld is een conclusie in het rapport "Politie in veran dering" dat de politie te ver afstaat van het publiek. Er moet meer contact komen tussen de politie en de bevol king. Dat kan bijvoorbeeld door het instellen van wijk teams. Ook vragen de samen stellers van het rapport zich af of de politie niet een meer so- j ciaal-maatschappelijke taak moet hebben dan nu het geval bezit. Daar moet je uiterst voor zichtig mee omspringen. Boek verbranding en andere vormen van cultuurbarbarisme hebben de afgelopen eeuwen al genoeg onherstelbare schade aangericht. Dat is het punt: het culturele ver lies van deze ontmanteling van de Bibliotheca Hageveldensis is niet in geld uit te drukken". Zodra hij van het Hageveldse cul- tuurbarbarisme op de hoogte werd gesteld, heeft Krol nog ge tracht te redden wat er te redden viel. Telefoontjes naar gemeente- reiniging en naar het vuilover- laadstation in Haarlem leerden echter dat het te laat was. Een groot deel van de Bibliotheca Hageveldensis lag al te compos- teren in het Drentse Wijster. „Ongelooflijk", verzucht Krol. „Als seminarie heeft Hageveld al tijd het voorbeeld gegeven in de culturele en zedelijke vorming van de studenten. Nu geven ze We) een heel erg slecht véor* beeld". Ruimtegebrek en behoefte aan geld zijn de belangrijkste drijfveren geweest om de bibliotheek op te doeken. Ruimtegebrek, omdat de bibliotheekzaal inmiddels is ver huurd aan het RK Schoolbureau uit Haarlem. Geldzucht, >n,u.tl het verkopen van de waardevol ste exemplaren via veiling en an tiquairs meer opleverde dan het overdoen van de complete biblio theek aan een culturele of weten schappelijke mstiiiing ..Kii wel overleg geweest met de biblio theek van de Vrije Universiteit", weet iemand van het bisdom Haarlem (het bestuur van Hage veld). „maar die kon de benodig de financiën niet opbren gen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7