wijzen Geen propaganda in schooltas Zuivering Noord moet groter Oud-pastoor hervormd dominee in Katwijk aan den Rijn GOEDKDOP40GEZELUG Tempel van Taffeh trekt veel bekijks Plein in De Camp op plaats Vrouwenkerk VRIJDAG 13 JULI 1979 tfJJlUJIIIJIlgl PAGINA 19 gemeente zal in de toekomst nog maar weinig groeien. MATHEID - Op een vergade ring van de provinciale gere formeerde synode Zuid- Holland-Oost vertelde een moed". Aldus een dominee- kerkbladverslaggever naar aanleiding van het relaas van de Kamper studentenpastor. Verlengde vakantie ALPHEN AAN DEN RIJN - De Vredeskerk in Katwijk aan Zee. Ze wordt, wat men tegenwoordig noemt, gerenoveerd. LEIDEN - Christelijke gere formeerde jongelui, die val len onder de plaatselijke kerk van Leiden en die voor het eerst voortgezet onder wijs gaan volgen, kunnen bij de kerkeraad een "verant woorde schoolagenda" krij gen. De heer J. Boelema, voorzitter van de kerkeraad, motiveert dit in de kerkbode aldus: "Ook in de keuze van de agenda's moet de Heere het eerste woord hebben. Propaganda horen kinderen van christen-ouders niet in hun schooltas te hebben". Wie zo'n voorkeur-agenda wil hebben kan terecht bij broe der Bal. KATWIJK - Een financiële ac tie voor de vernieuwing van de gereformeerde Vredes kerk in Katwijk aan Zee heeft ruim f. 240.000 opgebracht. Genoeg om de renovatie nu te laten doorgaan. RIJNSBURG - Op grond van door haar verzameld feiten materiaal is een commissie binnen de gereformeerde kerk van Rijnsburg tot de conclusie gekomen, dat de bouw van een vierde kerk - naast de Petra-, Immanuel- en Maranathakerk - niet noodzakelijk is. De kerkelijke "Als Jehovah's Getuigen zich bij u aandienen voor wat zij een "gesprek" noemen, sluit dan de deur na een korte groet zo snel mogelijk". Dat adviseert de predikant dr. C. Vermeulen te Ze venhuizen (Zuid-Holland) in het blad "Woord en Dienst". "Deze mensen willen namelijk he lemaal geen gesprek", zo ver klaart de dominee zich nader. "Zij zoeken alleen luisteraars aan wie zij op een door hen gekozen tijdstip hun boodschap kwijt kunnen. Echt gesprek wordt ge kenmerkt door wederzijdse openheid, respect voor de le venservaring van de ander en voor wat hij aan waarden heeft ontdekt. Wij moeten eerlijk vast- j stellen, dat Jehovah's Getuigen de laatsten zijn met wie je zo'n gesprek kunt voeren". Hun bereidheid tot luisteren is, al dus dr. Vermeulen, louter tech nisch. "Die dient alleen om de zwakke plekken van de ander af te tasten en de aanval des te beter te kunnen hervatten. Zelf zijn ze afgesloten voor alle informatie die niet van hun leiders komt, en iedere godsdienstige ervaring buiten hun eigen kring is bij voorbaat veroordeeld. Zij weten alles en hebben alles. Alleen zij studentenpastor uit Kampen (waar de theologische hoge school van de Gereformeerde Kerken is gevestigd), dat de tijd van scherpe maatschap pelijke polarisatie onder de studenten voorbij is. Maar er valt nu veel ontmoediging en matheid waar te nemen. Sinds septembér vorig jaar is er echter elke woensdag in de aula van de hogeschool een morgengebed, omdat theolo giestudie zonder gebed niet goed mogelijk is. "En dat geeft dan weer nieuwe overleven het eindoordeel en al leen zij zullen gelukkig zijn op de nieuwe aarde. Alle anderen, christenen voorop, zijn vijanden van Jehovah en zullen vernietigd worden. Er is maar één mogelijk heid om het nabije oordeel te ontlopen: wordt lid van de Wachttorenorganisatie. Dat verbijsterende exclusivisme wordt er met bijeenkomsten, bij belstudies en verplichte lectuur ingehamerd". De predikant van Zevenhuizen kenschetst Jehovah's als "inge kapselde, automatisch reageren de mensen, die de hele werke- Kerkblaadjes openen soms ongedachte perspectieven. Zoals dit berichtje uit Her vormd Alphen aan den Rijm "De beste wensen voor uw vakantie! Als het even kan een levensteken sturen aan iemand van wie u weet dat hij of zij thuis moet blijven. Uw vakantie wordt erdoor ver lengd". NOORD WIJK - De kerkeraad van de hervormde Grote Kerk in Noord wijk gaat voorlopig gas terugnemen wat het ge bruik van het liturgieboekje "Onze hulp" betreft. Zoals wij enkele weken geleden al meldden, hadden gemeente leden bezwaar^ aangetekend tegen de presentatie van het nieuwe boekje en tegen de, naar hun mening, te snelle in voering. Tot december zal de bewuste li turgie niet worden gebruikt tijdens de morgendiensten op de derde en vierde zondag van de maand. Op de eerste en tweede zondag dus wel, en ook op de vijfde, als een maand eens vijf zondagen heeft. Wat de avonddiensten aangaat, volgt de gemeente alleen op de vierde zondag het boekje. In december bekijkt men de zaak opnieuw. De kerkeraad wil wel aan "Onze hulp" vast houden, zij het in een aange past tempo. De gemeente moet de tijd hebben eraan te wennen en ermee te oefenen. OEGSTGEEST - De Raad van Kerken in Oegstgeest, waarin de rooms-katholieke paro chie, de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk samenwerken, gaat in het najaar speciale aandacht schenken aan Latijns Ameri ka. De oecumenische werk groep "Werelddiakonaat en ontwikkelingssamenwer king" bereidt een conferentie voor die op zaterdag 6 oktober wordt gehouden en waarvoor met name diakenen in de re gio en mensen van zending, missie, werelddiakonaat en ontwikkelingssamenwerking worden uitgenodigd. Ver schillende landelijke kerke lijke instanties en "Solidari- dad" (de interkerkelijke actie voor Latijns Amerika) heb ben hun medewerking al toe gezegd. Het wordt niet alleen een praat- dag. Ook muziek, toneel en film staan op het programma. De dag zal van 10 tot 5 uur duren. In omgangstaal UITVERKOCHT - De eerste druk, 16.000 exemplaren, van de nieuwe Slowaakse bijbel vertaling is uitverkocht. Deze vertaling geeft de protestan ten in Tsjecho-Slowakije voor het eerst de mogelijk heid de bijbel in hun omgang staal te lezen. Tot voor kort waren zij aangewezen op een vierhonderd jaar oude bijbel in het Tsjechisch. Er is aan de nieuwe Slowaakse vertaling 35 jarengewerkt. Gezien de grote vraag heeft de Tsjechische regering toe stemming gegeven voor de invoer van nog eens 50.000 exemplaren. Ze moeten uit het buitenland komen. Herindeling Nieuwe Rijn na vakantie LEIDEN - Na de bouwvakantie- in de tweede week van augustus - zal een begin worden gemaakt met de herindeling van de Nieu we Rijn tussen de Hooigracht en de Herengracht. Na de recon structie zal op dit gedeelte van de Nieuwe Rijn eenrichtingverkeer worden ingesteld, zodat opstop pingen onder meer door het la den en lossen van vrachtauto's tot het verleden zullen behoren. Plaatselijk zullen de trottoirs wor den verbreed, terwijl de parkeer- stroken aan de waterkant over zichtelijker zullen worden inge deeld. Bovendien zullen daar ex tra fietsklemmen worden ge plaatst. Om het laden en lossen bij de daar gevestigde groothan del te vergemakkelijken zal ter plaatse het trottoir worden ver laagd. Ter hoogte van de zijstra ten worden de trottoirs in de vorm van siervlakken doorge trokken. De werkzaamheden maken onderdeel uit van het des tijds vastgestelde verbeterings plan voor het gebied Pancras- Oost. •|W.: f KATWIJK AAN DEN RIJN krijgt volgende maand een hervormde dominee die vroeger pastoor van de Oud-Ka tholieke Kerk in ons land is geweest. Op zondag 5 augus tus zal ds. M. J. Aarents daar intrede doen. Ds. H. van Niel, een van de twee Rijnsburgse hervormde predikanten, zai hem bevestigen. V; U'~* s< lijkheid zien in het schema van wij zijn goed en alle anderen zijn fout. Christenen hoeven geen en kele verwantschap met deze Ge tuigen te voelen, want hun leer is strijdig met de bijbel en de christelijke belijdenis. "De Wachttorenorganisatie is geen deel van de ene, heilige, algeme ne en apostolische kerk. Het is dan ook beter, de Getuigen de deur te wijzen, indachtig het woord van Johannes: Indien ie mand tot u komt en deze leer niet brengt, ontvang hem niet in huis en zeg tot hem niet: Wees ge groet". Ds. Aarents (52), die op 22 juli na een periode van vijfjaar afscheid neemt van Den Helder, begon in 1952 zijn kerkelijke loopbaan als kapelaan van de oud-katholieke parochie in Egmond aan Zee. Daarna werkte hij als pastoor achtereenvolgens in Arnhem, Amersfoort, Haarlem, Den Haag en Aalsmeer-Zaandam-Krom- menie. In Katwijk aan den Rijn volgt hij ds. E. K. Teygeler op die naar Scheveningen ging. Ds.J. Nierop neemt op 19 augus tus afscheid van de gereformeer de kerk in Koudekerk aan den Rijn. Hij vertrekt naar 's Graven- zande. Die dag doet ds. L. C. Rietveld (Wageningen) intrede in de Be vrijdingskerk te Leiden.Hij volgt in de gereformeerde kerk ds. J. Bovenberg op, die ziekenhuis- tberk ging doen. ■k Een week later, 26 augustus, gaan drie dominees onze streken verlaten: G. van Mameren, bap tistenpredikant te Leiden, we gens vertrek naar Dordrecht (waar hij op 2 september intrede doet), Jac. J. Rebel, christelijk ge reformeerd predikant te Sassen- heim (dienst om 7 uur in de her vormde kerk) en J. Buitenhuis, gereformeerd predikant te Bode graven (gaat naar Doetinchem). Ds. Rebel wordt ziekenhuispredi kant in Amersfoort. Hij begint daar zijn werk op vrijdag 31 au gustus tijdens een dienst om 8 uur in de Ichthuskerk aan de Grote Haag (bevestiger: ds. T. Harder). Op 26 augustus zegt ook ds. W. Chr. Hovius zijn tegenwoordige ge meente (hervormd Katwijk aan Zee) vaarwel, maar dat hebben wij al gemeld. Hij gaat naar de gereformeerde-bondsgroep in Apeldoorn. Baptisten k Op 9 september reeds, twee we ken na het afscheid van ds. Van Mameren, mogen de baptisten in Leiden in ds. G. Bosveld hun nieuwe predikant begroeten. Hij is 35 jaar en werkt sinds januari 1974 in het Groningse Munten dam, waar hij op 26 augustus af scheid neemt. Ds. Van Mameren zal hem in Leiden (9 september om half 4 's middags) bevestigen. k Ds. J. A. Visser te Amsterdam heeft een beroep van de Evangeli sche Christelijke Gemeente in Rijnsburg aangenomen. Hij kan zich echter pas eind volgend jaar officieel aan deze gemeente ver binden omdat hij tot dan een overbezet programma heeft. Ds. Visser werkt namelijk ook bui tenslands. in dienst van de zen ding van de European Christian Fellowship voor de landen achter het IJzeren Gordijn. De Evangelische Christelijke Ge meente in Rijnsburg ontstond in 1970. Zij is ingedeeld bij de Vrije Baptistengemeenten. Tot 19 76 was ds. A.H. Agtereek haar pre dikant. Sindsdien gaat de heerH. van den Brink er tweemaal in de maand en op donderdagavond (bijbellezing) voor. Nu hij 75 jaar is geworden, trekt de heer Van den Brink zich uit de broeder- raad van deze gemeente terugOp verzoek van de raad wil hij graag nog als voorganger aanblijven tot de komst van ds. Visser. ADVERTENTIE Gemeente en Rijnland willen haast maken Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. LEIDEN - De gemeente Leiden en het hoogheemraadschap van Rijnland zullen alles in het werk stellen om de waterzuiverings installatie in Leiden Noord zo snel mogelijk uit te breiden en te moderniseren. Dat is het resul taat van overleg tussen gemeen te en waterschap. De capaciteit van de installatie, die in 1938 werd gebouwd en in 1964 werd uitgebreid is veel te gering en zorgt vrijwel voortdurend voor stank in de omgeving van de Slaaghsloot en de Haarlemmer trekvaart. Om de uitbreidingsplannen te kunnen verwezenlijken is een wijziging van het bestemmings plan Merenwijk noodzakelijk. Daaraan wordt op het ogenblik gewerkt en vermoedelijk zal het herziene plan in het komende najaar ter visie worden gelegd. Voor de vernieuwing van de in stallatie zal in de oktoberverga dering van Rijnlands verenigde vergadering een voorbereidings krediet beschikbaar worden ge steld. Tijdens de bouwwerkzaamheden zal het zuiveren van het afvalwa ter gewoon doorgaan. Om in de tussentijd de vooral tijdens de zomermaanden optredende overlast te beperken is Rijnland ertoe overgegaan om zuivere zuurstof toe te voegen aan het af valwater. Deze maatregelen moet voorkomen dat zich in de Slaagh sloot en de Haarlemmertrek vaart, die het gezuiverde afvalwa ter afvoeren, het naar bedorven eieren ruikende zwavelwaterstof vormt. Ter bestrijding van de stankover last van de zuiveringstallatie in Zuid-West is inmiddels een aan tal voorlopige maatregelen ge troffen, dat in de praktijk nog niet afdoende bleek te zijn. Door Rijnland is nu een bedrag van 720.000 gulden beschikbaar ge steld voor permanente voorzie ningen. Die omvatten het afdek ken van alle stankverwekkende onderdelen van de installatie, het aanbrengen van luchtafzuigers en -filters en van sproeisyste- men. Deze aanpassing aan de mi lieu-eisen zal - zo verwacht Rijnland - voor de zomer van 1980 voltooid zijn. De omstreden waterzuiveringsinstallatie in Leiden-noord. LEIDEN - Sinds de openstelling van de Egyptische tempel van Taffeh op 4 april hebben tot 1 juli bijna 40.000 personen een bezoek gebracht aan het Museum van Oudheden in Leiden. Dat is een opmerkelijk grote belangstelling want in de overeenkom stige periode van 1978 kwamen er niet meer dan 17.650. Bij dit aantal zou nog een flink aantal bezoekers moeten worden opgeteld dat alleen de tempel heeft bekeken. Want de Taffeh- tempel op het binnenplein aan het Rapenburg is gratis toeganke lijk. Alleen de bezoekers die ook het overige deel van het mu seum hebben bezocht werden geteld. De in opdracht van CRM vervaardigde film "Verdronken verle den" van de cineast Wim v.d. Velde over de opbouw van de tempel en de Egyptische verzameling is dagelijks - ook in het weekeinde - in het museum te zien. In de filmzaal is tevens de foto-expositie "Taffeh gezien..." ingericht. Een tentoonstelling die tot 30 augustus open zal blijven. In de hal van het Leidse museum zullen de komende jaren kleine wisselexposities worden gehouden, die een bepaald voorwerp uit de collectie of actuele gebeurtenissen op het gebied van ar cheologisch onderzoek belichten. Op het ogenblik wordt de "Restauratie van een Griekse vaas" getoond. LEIDEN - De gemeente zal binnenkort de architect Bob van Beek opdracht geven om een ontwerp te maken voor een plan op de plaats van de vroegere Vrouwenkerk in de Camp (achter Haar lemmerstraat). Op de plattegrond van de oude kerk wil de gemeente een plateau aanleggen. Deze verhoging moet een functie als openbaar plein krijgen. De gemeente denkt deze historische plaats in de binnen stad zo een ontmoetingsfunctie te geven. Naast de aanleg van het plateau op de plattegrond van de oude kerk moet herstel van de oude kerkmuren de historische plaats accen tueren. De Vrouwenkerk verdween weliswaar in de vorige eeuw maar dateerde al uit de middeleeuwen. Om de plannen uit te kunnen voeren gaat de gemeente in augustus over tot ontruiming van het schoolgebouw dat op de plaats van het vroegere kerkgebouw staat. Het schoolgebouw is nog tijde lijk benut als opvang van een dagverblijf voor gehandicapten. Het is de bedoeling dat het schoolgebouw zo snel mogelijk wordt gesloopt. Na de sloop zal de gemeente archeologen nog in de gelegenheid stellen om bodemonderzoek te doen naar de oude fundamenten van de kerk. Dit onderzoek is van groot belang gezien de oudheidkundige waarde van deze omgeving.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19