'Moonraker': vernuftig en imposant Blauwe luchten, blonde stranden, brambakken en heerlijk, helder Heineken. „Ik wilde die molen dol graag hebben 9? SV\°' „Halfzacht optreden tegen tandartsen" Films deze week Friedkin roept tal van vraagtekens op VRIJDAG 13 JULI 197! ADVERTENTIE Leo van Duijn onderhandelde dagenlang niet André van Duin RIJNS ATERWOUDE- 'Weetje, ik ben een fan van Adré van Duin. Ook daarom heb ik die molen gekocht. Ik ben er echt trots op dat het me is gelukt." Het was overigens niet de eerste keer dat Leo van Duijn, oud inwoner van Rijnsburg en zakenman met belangen in Leiden en omgeving, zaken heeft gedaan met de komiek uit Rijnsaterwoude. Al eerde opende André enkele zaken voor zijn naamgenoot, maar persoonlijke contacten waren daar nooit uit voortgevloeid. Nu Leo van Duijn eigenaar van de molen is geworden, zit ten die persoonlijke contacten er wel aan te komen. De nieuwe 'molenaar': "André heeft me gevraagd of hij nog eens een keertje op visite mag komen. Ik heb gezegd dat hij welkom is. De deur staat al tijd voor hem open. Voor mij zal het zelfs een eer zijn als hij langs komt. Het ging André echt aan het hart dat hij die molen gedwongen moest ver kopen, dat kon ik erg goed merken. Hij was geëmotio neerd, het ging heus niet van een leien dakje. Het ging al lemaal erg aarzelend. We hebben ook drie dagen om ta fel gezeten voor we het over de verkoop eens waren. Daarom zou het me eigenlijk niets ver bazen als André vaker op visi te komt dan ik me nu voor stel", aldus Leo van Duijn. Ingericht De nieuwe eigenaar heeft de molen met alles erop en eraan gekocht. Ook de caravan, die André voor zijn moeder in de tuin had neergezet, is nu van Van Duijn. De meubels wilde de komiek niet meenemen, omdat hij vindt dat die nu eenmaal in de molen thuis ho ren. "En in die caravan", ver telt Leo van Duijn, "kan ik nu mijn moeder eens een nachtje laten slapen. André van Duin zelf heeft nog altijd geen nieuw onderko men gevonden. Wel heeft hij iets op het oog. In de buurt van de Vecht. Zolang hij geen huis heeft, mag hij in de molen blijven wonen. André ver wacht dat hij rond 1 septem ber wel zal verhuizen, Leo trekt een maandje later (1 ok tober) in de molen. De humorist verlaat de molen noodgedwongen. Hij wil zijn studio uitbreiden maar heeft daartoe geen gelegenheid. Daarom nam André, nadat hij drie jaar aan de Braasse- mermeer had gewoond, het besluit ergens anders onder dak te zoeken. Hoewel hij lie ver in het plassengebied had willen blijven wonen. Fijne vent Leo van Duijn noemt André een André van Diein overhandigd de sleutels van zijn molen aan de nieuwe eigenaar Leo van Duijn. 'fijne vent'. "Maar ook een goed zakenman. Hij weet pre cies waarover hij praat en wat hij wil.Het heeft niet voor niks drie dagen geduurd voor we het eenmaal over de ver koop eens waren. Er zijn fikse besprekingen gevoerd, dat kan ik je wel vertellen." Leo van Duijn geeft het grif toe: "Ik wilde die molen dolgraag hebben toen ik wist dat hij te koop was. Maar", Iaat hij er direct op volgen, "niet koste wat het kost. Als we niet tot elkaar zouden zijn gekomen, dan had de koop misschien wel afgeketst. Toen we het eens waren hebben we er wel een glas champagne op ge dronken. Andre was opge lucht dat de zaak beklonken was. Daarna ishij pas serieus besprekingen gaan voeren voor een andere woning." Niet permanent Gaat Leo van Duijn nu zelf permanent met zijn vrouw en kinderen in de molen wonen? "Nee", zegt hij, "dat is niet de bedoelingIk zal er niet con stant verblijven. Als ik zake lijke gesprekken moet voeren is dit een schitterende plek. Je zit er heerlijk rustig en wordt er nauwelijks gestoord. Bo vendien zullen we er zeker in de weekeinden verblijven." Van Duijn heeft de molen ook gekocht als beleggingsobject. Betekent dit dal hij hem bin nenkort weer van de hand zou kunnen doen? "Ik ben pas twee dagen eige naar. Daar heb ik nog niet bij stilgestaan. Ik heb die molen zeker niet gekocht om hem maar direct weer te verkopen. M n gedachte gaat daar in elk geval niet naar uit. Maar ik zeg nooit nooitPlannen kunnen natuurlijk altijd ver anderen, nietwaar?" ADVERTENTIE Tielsa Keukens Valkenburg in het Home-Centre gaat sluiten. De Tielsa keukenshowroom Valkenburg in het Home-Centre gaat plaatsmaken voor een andere onderneming. Daarom 30% tot 60% korting op de showroomkeukens en -apparaten. Haast u. Zo'n kans krijgt u zelden. En neem de maten van uw keuken mee. Tielsa Keukens bv Home Centre Haagsche Schouw Voorschoterweg45-47 Valkenburg ZH A |Ö*1 (bij Leiden) *501 071-769325 PvdA maakt regering verwijten na ontdekking belastingfraude DEN HAAG DEN HAAG - Het PvdA-Tweede-Kamerlid Arie de Graaf verwijt staatssecretaris Nooteboom (finan ciën) een „halfzacht optreden" tegenover Nederlandse tandartsen en tandyechnici, waarvan onlangs is geconsta teerd dat zij grote belastingfraudes zouden hebben ge pleegd. De Graaf baseert zijn kritiek op geruchten dat de frauderende tandartsen slechts een administratieve boete van 50 procent zullen krijgen, in plaats van de gebruikelijke 100 procent, indien zij vrijwillig alles aan de fiscus opbiechten. Ook zouden de tandartsen niet strafrechtelijk vervolgd worden. Volgens De Graaf werkt dit optreden frauderen bij andere belastingplich tigen in de hand onder het motto: „Je fraudeert eerst en als de fiscus er dan achter komt, geef je gauw alles op om de sancties grotendeels te ontlopen Het kamerlid vindt dat de belastingdienst alle strafrechtelij ke en administratieve straffen moet toepassen om de frauderende bad artsen en tandtechnici „hard aan te pakken". Het is geen wonder dat James Bond zo dikwijls van bedgenote wis selt, want öf ze komen op de meest erbarmelijke wijze aan hun end, öf het blijken spionnen van de tegenpartij, öf Bond is vóór hij zich verder in de dame kan ver diepen al weer op weg om een of andere schurk bij zijn lurven te pakken. Ook in "Moonraker" kruisen heel wat welgevormde schepsels het pad van agent 007. Maar ditmaal is Lois Chile? degene, die na het werk, de uitverkorene is met wie James Bond van het witte doek tussen de lakens verdwijnt. Deze dame heeft dan ook heel wat in haar mars. Aantrekkelijk om te zien, maar bovendien volleerd astronaute, hetgeen Bond goed van pas zal komen. Voor hij met de dame echter deze aarde verlaat om zich naar een stad in de ruimte te begeven, zijn er al heel wat rake klappen uitge deeld, is de charmante agent et telijke malen aan een gruwelijke dood ontsnapt en heeft de man met de stalen kaken "Jaws" zich van zijn slechtste kant laten zien. Dit keer is "Jaws" in dienst van een akelig heerschap, Drax, dat de mensheid wil vernietigen. In de ruimte zal hij een stad stichten, waarin supermensen een nieuw volmaakt ras zullen voortbren gen, dat hij dan naar de aarde zal terugzenden. Een kruising tus sen Hitier en Noach dus. "Moonraker"; regie: Lewis Gil bert; hoofdrollen: Roger Moore, Lois Chiles en Michael Lonsda le; Lido 1, Leiden, Euro 1 en 2 Alphen; 12 jaar. Natuurlijk krijgt James Bond van zijn superieuren opdracht om een stokje voor de zaak te steken. Zijn pad voert hem dit keer naar Cali- fornië, Venetië en via Brazilië de ruimte in. De gevaren, waarin Bond komt te verkeren zijn wederom niet ge ring. Zijn leven hangt meermalen zo niet aan een zijden draadje, dan toch aan de stalen kabel van een kabelbaan, die door "Jaws" vakkundig door midden wordt gebeten. Lois Chiles deelt in dit gevaar, want behalve mooi en ruimtevaarder, blijkt ze ook nog agente van de Amerikaanse in lichtingendienst. Via de watervallen van het Amazo negebied komt Bond dan einde lijk bij de lanceerplaats, vanwaar de uittocht niet per ark, maar per spaceshuttle zal plaatsvinden. De zondvloed zal in de vorm van een dodelijk gas naar de aarde wor den gezonden, waarna Drax met zijn paren supermensen aan het werk gaan om een elitevolk te kweken. Wanneer "Jaws", die zowaar een geliefde weet te be machtigen, ter ore komt dat hij niet tot de uitverkorenen van Drax behoort en derhalve ge doemd is te sterven, verandert hij als een blad aan een boom in een beminnelijke helper van Bond. Dat biedt alvast weer perspectie ven voor de volgende James Bond-film. Overigens is "Moonraker" indruk wekkend van opzet. Met impo sante decors, vernuftige trucs en de juiste dosis humor. Het is maar de vraag of dit allemaal in een volgende produktie over de held en zijn ongetwijfeld nog mooiere vriendinnen kan worden geëve naard. Laat staan overtroffen. Maar dat zal niemands pret voor. dit moment drukken. "Moonra ker" mag tenslotte gezien wor den. ANNEMIEK RUYGROK Op energieverbruik wordt niet gekeken, Camera, Leiden. Roger Moore wordt in zijn James Bond-films altijd welijk schoon. In "The spy who loved me" was dat Barbara Bach, terwijl in "Moonraker" die eer Lois Chiles te beurt valt. "Een film voor doe het zeivers", zo kan William Friedkin's brouwsel "Convooi van de angst" waar schijnlijk het best omschreven worden. De doe het zeivers in de ze zijn de bioscoopgangers, die ieder op hun eigen wijze de ver toonde beelden tot een ordelijk en begrijpelijk geheel dienen te rangschikken. Ondergetekende is hier, ook na enig peinswerk, in elk geval niet in geslaagd. Na afloop van deze best wel boeiende aaneenscha keling van geladen scenes, die soms heel in de verte doen den ken aan de "Deer Hunter", zijn er bij mij tal van vragen blijven hangen. "Convooi van de angst"; regie: William Friedkin; theater Luxor; 16 jaar Ergens in de midden-Amerikaanse rimboe, in het oliestadje Poza Ri- ca, lopen vier heldhaftige pio niers elkaar tegen het lijf. Allen zijn vrijwillig verbannen naar de ze poel van ellende, waar een cor rupte westerse oliemaatschappij het heft in handen heeft. De re den voor deze vrijwillige verban ning is dat het hele kwartet zich heeft ingelaten met bepaald niet frisse praktijken zoals bomaan slagen, moorden, diefstal en op lichting. Ter wille van hun eigen veiligheid is het beter dat ze een tijdlang uit de roulatie zijn. Door in opdracht van de oliemaat schappij een uiterst explosief goedje (nitro) in twee gammele legertrucks dwars door het oer woud te vervoeren probeert het viertal aan voldoende geld te ko men om weer naar de westerse wereld terug te kunnen keren Het wordt een convooi vol doodsangsten met hoogst merk waardige ontwikkelingen en een tal van vraagtekens oproepend slot. JAAP VISSER "Hoe meer hoe beter" - En op de lijn hoef je niet te letten. Haagse bioscopen "Haastige spoed is zelden goed - da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. Blijvers Apoiio i'ai7 e" 915 uur' "Pas op of we slaan d'r op" - da. 7.30 en 9.45 uur, Apollo 2, 12 jr. "The Deerhunter" - Een film ö^f!g7d,S°™rd? ,Z da' over vriendschap, Lido 1, Lei- ?,°T° en t30lrU?r'fSi?J\1L den Up in smoke -da. 2.00,7.30en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur, Bijou, 16 jr. "Animal House" - Studenten- "Captain Nemo ontdekt Atlan- lol, Lido 3, Leiden. tis" - da. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.30 uur, "Waterschapsheuvel" - Gete- Calypso, al. kende konijnen, Studio, Lei- "What's up doe?"-da. 2.15,7.00 den. en 9.30 uur, zo. 1.45,4.30,7.00 en 9.30 uur, Camera, al. "Hallelujah voor een paar QT^ee ^ouweTi da- 7 00 en vuisten" - Vechtend duo, Tna- ?-20 UT Cineac 3, 16 jr. non leiden Zeg het met u,en da 2 00- non, leiaen. 6.45 en 9.15, zo. 1.30,4.15,6.45 en 9.15 uur, Corso. al. Haastige spoed is zelden "Waterschapsheuvel" op goed - Boef en advocaat op de werkdagen 8.15 uur, do., vr., ma. vlucht, Euro 3, Alphen. en di ook 2 00 uur. vr. en za. 7.00 en 9.30 uur. zo. 3.30,7.00 en 9.30 "SOS Concorde" - Rampen- uurj du film, Euro 4, Alphen. "Once upon a time in the West" - za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur, overige dagen 1.45 en 7.45 uur, Euro, 12 jr. KinHprmatinPP "Moonraker" - da. 2.00, 6.45 en 9 30 uur, zo. 1.15, 4 00. 6 45 en 9.30 uur, Metropole 1, 12 jr. t.** j t j "The Deerhunter" - da. 2.00 en Martijn en de magiër" - Lido 00 uur Metropole 2. 16 jr. n" "The Wiz"-da. 2.00.6.45 en 9.30 Tom en Jerry" - Lido 3, Lei- uur.Metropole 3, al. en- "Animal House" - da. 2.00, 6.45 "50 Jaar Mickey Mouse" - Stu- en 9 30 Uur. zo. 1.15,4 00.6.45 en dio, Leiden. 9 30 uur, Metropole 4, al. "Billit Turf* - Euro 4, Alphen. "La cage aux folies" - da. 2.00, 6.45 en 9 30 uur, zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, Metropole 5. al. Nachtfilms "Kelly's heroes" - da. 8.15 uur, Odeon 1, 12 jr. "Kingdom of the spiders" - da. "The French Connection 1" - 6 45 en 9.15 uur, Odeon 2, 16 jr. Camera, Leiden. "Hallelujah voor een paar vuis- "Vrolijke sex-expresse in Ti- ten" - da. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, rol" - Rex, Leiden. zo- 2.00, 4.30, 6.45 en 9.15 uur, "Moonraker" - Euro 1, Alphen. Odeon 3, 12 jr. "Nevada Smith" - Euro 2, Al- Arabian adventure" - da. 1 45. phen 6.45 en 9.30 uur, zo. 1 45, 4.15, "All the president's men" - Eu- en 9?° Hur' °dc°" a,'„„ ro 3, Alphen Moonraker - da. 1 15, 4 00, 6.45 en 9.30 uur. Passage, 12 jr. Kom en doe het met mij - Eu- "Haast,gc spoed is zelden goed" - 4, Alphen. da 2.00. 7.00 en 9.30 uur, zo. 1 00, 7.00 en 9.30 uur. Studio Terug in Leiden 2000, al. "Confidences pour confiden- "Those daring young men" - ces" - da 2.00. 7.00 en 9.30 uur, Capriolen met een automobiel. De Uitkijk, 16 jr.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17