Feministen jVierdaagse w dat is et effect 99 Goede start Hans Ree jaA Meubelfabriek Oisterwijk Westerlaken: geen tennis tegen prikkers MAGISTRALE WINST VAN HARM WIERSMA /RIJDAG 13 JULI 1979 NIJMEGEN (GPD) - Niet iedereen is even gelukkig met de Vierdaagse van Nijmegen, die dinsdag in de Keizer Karei- stad voor de 63e keer van start gaat. Onbekenden hebben de stad volgeplakt met affiches om te protesteren tegen de discriminatie van vrouwen in de Vierdaagse. De protesterende inwoners van Nijmegen vinden dat de vrouwe lijke wandelaars tekort worden gedaan omdat zij, in tegenstelling tot hun mannelijke collega's, geen 50 kilometer per dag mogen lopen. Voor vrouwen zijn er al leen de afstanden van 30 en 40 kilometer. Ook tegen de komst van de vele militairen, die jaarlijks in groten getale aan de Vierdaagse deel nemen, hebben zich verschillen de onbekenden gekant. Op de viaducten op de weg van Arnhem naar Nijmegen zijn leuzen ge kalkt, die zich tegen de deelname van de militaire verzetten. Kreten I als „Leger d'r uit" en „Is de Vier daagse oorlog?" spreken wat dat betreft duidelijke taal. De Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding (KNBLO), die de organisatie van de Vierdaagse in handen heeft, trekt zich van die protesten ove rigens nauwelijks iets aan. Daar voor heeft zij het te druk met de voorbereiding op het jaarlijkse spektakel. Record Voor de Vierdaagse hebben zich reeds 15.172 deelnemers gemeld; bijna driehonderd meer dan vo rig jaar. De komende dagen wor den nog vele aanmeldingen ver wacht, zodat het record van 1976 (er waren toen 18.346 deelne mers) wellicht gebroken kan worden. Dat zou een heugelijke gebeurtenis zijn in dit jubileum jaar, want het is precies 70 jaar geleden dat de Vierdaagse van Nijmegen met 41 deelnemers voor het eerst gehouden werd. De Vierdaagse van dit jaar wordt beheerst door nieuwelingen. Ruim de helft van het aantal deelnemers loopt de Vierdaagse voor de eerste keer mee. Er wordt dan ook gevreesd voor een groot aantal uitvallers. Opvallend is ook het grote aantal jeugdige deelnemers. In vergelijking met voorgaande jaren nemen dit keer veel 11- en 12-jarigen aan de Vier daagse deel. De stijgende belang stelling is volgens de KNBLO te danken aan de vele Avondvier daagsen voor de jeugd die in het land worden gehouden. Tijdens de Vierdaagse zullen 238 deelnemers een cadeautje van het organisatiecomité ontvangen omdat zij tijdens het evenement hun verjaardag vieren. De oudste deelnemer aan de Vierdaagse is de Zwitser Anton Frank. Hij is 90 jaar. De Vierdaagse wordt maandag avond in het bijzijn van minister president Van Agt officieel ge opend met een vlaggenparade in het stadion van de voetbalclub NEC. Dinsdagochtend om kwart over vier starten de eerste wan delaars. Onder hen bevindt zich mevrouw Klaver-Buding uit Burg-Haamstede, die voor de 44e keer meeloopt. Zij is daarmee de onbetwiste koploopster. APELDOORN (ANP) - Tijdens de derde dag van de Vierdaagse van Apeldoorn zijn slechts twee wandelaars uitgevallen. Meest al wordt de derde dag van een Vierdaagse als de zwaarste be schouwd, maar het sprankelen de zomerweer dat gisteren het wandelpeloton vergezelde droeg ertoe bij dat 1511 mensen de eindstreep haalden. De vierde en laatste dag voert langs Beekbergen, en Hoender- lo, waar om 15.00 uur de feeste lijke intocht in Apeldoorn be gint. •kHoe warm het was en hoe ver. Deze deelnemers aan de Apeldoornse Vierdaagse lieten de wandelmars een ogenblik voor wat die was en gingen lekker onderuit LISSE - Voor de surprises op het toernooi in Lisse zorgden ditmaal niet de buitenlanders. Integen deel, een van hen die tot gisteren indruk maakte, de Duitser Rup- pert pakte wel twee spellen meer dan zijn tegenstander, Anne Jan van der Meer uit Voorhout, maar hij verloor, 6-7,6-1,5-7. Een pres tatie van de laatstgenoemde want Ruppert heeft zich in de voor gaande partijen een solide ten nisser getoond met in feite geen enkele zwakke slag. Har Meijer zat er gisteren tegen de no 2 geplaatste Marinus Broos- hooft zo fel bovenop dat de fleg matieke Roomburger in twee sets het veld moest ruimen, 6-3, 6-4 voor Meijer. De Unicummer sloeg met zijn forehand dwars door de hinderlijk over de baan staande wind en tegenover die ene doorborende en vaste slag kon Brooshooft alleen inciden teel een goede service en gesne den backhand stellen. Gaaf werk liet Herman van der Ca- pellen zien tegen volhouder en onvermoeibare draver Paul Kal lenberg. Het was de eerste maal dat beiden elkaar ontmoeten. Het werd voor Kallenberg van meetaf een kansloos gevecht tegen Jacht op grootmeestertitel weer geopend AMSTERDAM (ANP) - Hans Ree, die voor de zo veelste maal probeert de internationale grootmees tertitel in zijn bezit te krij gen, is het internationaal schaaktoernooi in Am sterdam begonnen met een overwinning op de met wit spelende Soson- ko. Ree heeft aan de top van het klas sement gezelschap van de jonge Farago (Hon) - Hongaarse grootmeester Sax. afg Deze won van de Amerikaanse GROOTMEESTERGROEP B: Van Rus Lein. De partij tussen inval ler Farago en de Nederlandse kampioen Henk Ligterink werd afgebroken. De uitslagen: eerste ronde: GROOTMEESTERGROEP A: So- sonko (Ned) Ree (Ned) 0-1, Byrne (Vst) - Torre (Phil) 1/2 - 1/2, Don- ner (Ned) - Sahovic (Joe) 1/2 -1/2, Riemsdijk Bra) - Spassov (Bul) 1/2 - 1/2, Enklaar (Ned) - Hernan dez (Cub) afg., Van de Wiel (Ned) - Baljon (Ned) 1-0, Böhm (Ned) - Shamkovich (Vst) 0-1, Hoelzl (Oos)- Van der Sterren (Ned) afg., Dolmatov (Sov) - Van Wijgerden (Ned) afg. Langeweg (ned) - Ne- met (Joe) 6-1. ^Jneuaii/n^\ Andersson Zwe) Wereldkampioen Anatoli Karpov afg., Hort (Tsj) - Stean (Eng) 1/2 1/2, Sax (Hon) - Lein (Vst) 1-0, J Vakantie Voorlichtingsdagen 1979 heeft gisteren zijn eerste partij in het schaaktoernooi van de Spar- takiade verloren. Aldus meldt het Russische persbureau Tass. Kar pov, die de afvaardiging van Le ningrad in dit toernooi aanvoert, gaf zijn woensdag afgebroken partij tegen de 30-jarige Igor Iva- nov zonder verder te spelen op. Ivanov is nationaal meester en speelt in de ploeg van Oesbekis- tan. In de vakantie hebt u alle tijd om eens rustig te komen kijken en praten in een van de toonzalen van de Meubelfabriek Oisterwijk. Dan ziet u waarom wij vasthouden aan het oude loogprocédé. Logen namelijk maakt het eikehout rijker en sprekender. Vooral aan de "spiegels" in het hout is dat goed te zien. Trouwens, ook op andere punten houden wij het graag bij het oude. Wij gunnen -t ons eikehout alle rust om uit te werken. En in onze werkplaatsen zijn het geen machines, maar mensen die het echte meubel- makerswerk doen. Zoveel toewijding heeft natuurlijk tot gevolg, dat wij meubelen maken die altijd een waardevol bezit blijven vormen. U krijgt er dan ook een unieke garantie op: 12 jaar lang, onvoorwaardelijk, op het hout en de konstruktie. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891 -4670. AMSTERDAM (ANP) - Na de vijf de ronde om het open damkam pioenschap van Nederland gaat Harm Wiersma door een magi strale positionele zege op de Gro ninger Peter Harten alleen de lei ding. Tsjegolev moest even afha ken. Hij deelde de punten met zijn landgenoot Korenevski in een duel waarin beiden de posi ties goed in evenwicht hielden. Met Tsjegolev staan ook Hans Jan sen en Weltman geklasseerd. Een knappe prestatie van de natio nale kampioen om de relevatie van dit jaar Jos Stokkel te ver slaan. Na een aarzelend begin boekte Weltman zijn derde over winning in successie. De thans in Canada woonachtige voormalige Russische oud-jeugd wereld kampioen versloeg nu de Israeli Gendlerman en staat nu ook hoog genoteerd. Met twee punten minder volgt een groepje van acht spelers waaronder Galperin. Met een fraaie combinatie won hij van Rob Clerc die hierdoor een achterstand van drie punten opliep. Wereldkampioen Anatoli Gant- warg kwam ook nu niet verder dan een remise. Het was de Ha- Verlies voor waterpoloërs EGER (ANP) - Het Nederlandse waterpoloteam is als voorlaatste geëindigd bij het zeslandentoer- nooi in de Hongaarse plaats Eger. De laatste wedstrijd tegen Au stralië eindigde in een gelijkspel 2-2. Een teleurstellend resultaat, aan gezien de ploeg van Trumbic de vierde speelperiode inging met een voorsprong van 2-0. In de laatste minuten maakten de Au straliërs tweemaal gebruik van een numerieke meerderheid en wisten zich op die manier net bo ven Nederland te plaatsen in het eindklassement. Stroboer en Noordergraaf waren degenen, die Nederland op een voorsprong zetten. De uitslagen: Nederland-Australië 2-2, Roeme nië-Joegoslavië 6-7, Hongarije- Italië 7-5. Eindstand: 1. Hongarije 8 pnt, 2. Joegoslavië 6 pnt, 3. Italië 4 pnt, 4. Australië 3 pnt (doelcijfers 22-34), 5. Nederland 3 pnt (20-33), 6. Roemenië 2 pnt. men. De stand na vijf ronden is: 1. Wiersma 9 punten, 2. Jansen/ Tsjegolev/Wiltman (Can) 8. 5. Drost, Van Harten, Scholma, Van der Wal, Bastiaannet, Korenevski en Galperin 7. "touch-speler" Herman van der Capellen, die in deze partij bo vendien bijzonder goed oog had voor de bedoelingen van Kallen berg. Deze werd zodoende gecon fronteerd met het volledig arse naal van slagen die de topman van Forescates reserve-team tot zijn beschikking heeft. Voor de kijkers werd het een, mede dank zij het niet aflaten van Kallen berg, een fijne wedstrijd om naar te kijken. Herman van dér Ca pellen won met 6-2, 6-3. De Indiër Vijayk klopte Schrama, 6-1, 6-2 en plaatste zich zo met Herman van der Capellen, Har Meijer en Anne Jan van der Meer in de kwartfinale. Voor Freek van der Capellen is het toernooi giste ren geëindigd. In het HEC werd hij door T. Veenstra met 6-2, 6-0 uitgeschakeld. Een score, die ge zien zijn goede prestaties in de voorgaande toernooien, de wenkbrauwen van menige vroe ge toernooiganger omhoog deed gaan. Eerst veronderstelde men dat de jongste tennisser van de familie Van der Capellen er ge woon eens geen zin in had. Later bleek dat hij een "zonnesteek" had opgelopen. Har Meijer had er na zijn zege op Marinus Brooshooft zo de smaak van te pakken dat hij met Jurgen Peters maar meteen doorging en in het HDB zijn tweede overwin ning van gisteren boekte. Tegen het koppel Kroeze/Tan (nog te onbesuisd, maar stellig talentvol) werd het 5-7, 6-4, 6-2. Bij de dames in B won Ellen Reeu- wijk van Hanneke Rother, 7-5, na 0-3, 6-3. Rosemarie Verdegaal wees Corrie Collee terug met tweemaal 6-4. In het HEC bereik ten L. Damen (6-4, 4-6, 6-4 tegen Barnhoorn), A. den Boer (3-6,6-1, 6-4 tegen Frans Grimbergen), Pe ter Leyten (6-2, 6-4 tegen H. Kui pers) en Th. de Mooy (6-3, 6-2 te gen R. Warmerdam) de kwartfi nale. In het toernooi in Ter Aar werd de in het HEC no 2 geplaatste Klaas Oosterhoff in twee rake sets uit het gebeuren getennist door H. van der Berg, 6-2, 6-1. Bij de da mes waren er voor de geplaatste speelsters, Mieke Heeringa (no 1) en mevr. Bakker (no 2) geen problemen. Mieke Heeringa won van mevr. Heijers 6-1, 6-0 en mevr. Bakker van mevr. Scheer der, 6-3, 6-0. In het HED een in dit nummer weinig voorkomend "incident". Westerlaken besloot na achter stand tegen Van Noord, 4-6, 0-5, van verder spelen af te zien om dat hij aan tennissen met "prik kers" geen plezier kon beleven. Jan Kamp bereikte gisteren via een 6-0, 6-1 zege op Heetveld de kwartfinale. In Zoeterwoude legden de koppels Walenkamp/Van de Water en Hoogdalen/Staal in het HDC tweeëneenhalf uur beslag op de baan. Zij wonnen met de veel zeggende score 4-6, 6-3, 11-9. Hans Tönjann, no 1 geplaatst in het HEC, had geen moeite met Stuyver, 6-0, 6-1. In het GDD werd het no 2 geplaatste dubbel Anker/Ankeanker geklopt door de combinatie El derhorst/Van Kromhout, 3-6, 6-7. FRANK BONTE ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan. doch uitsluitend met deze bon Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad, Juhanastraat 19. Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) Hul# «dra* S.w.p. In bk*)«n»ra Invulton! In totor vakja a.v.p. *«n tottar p/a straat postcode stad land met invullen NIET INVULLEN Clientnr W^nummer Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging te wensen kan overlaten. i >$4? Wij kunnen daarom helaas geen verantwoording ne- W men voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw w vakantieadres.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15