Hennie Kuiper: „Die Hinault moet wel beresterk zijn ZOETEMELK: ..IK ZAL NU AANVALLEN TOM CIJFERS 99 I* Aad v.d. Hoek triomfeert in Bedegraven Fransman haalt vernietigend uit iOETEMELH 'fe U Tourtoto VRIJDAG 13 JULI 1979 MORZ1NE-AVORIAZ (GPD) - Wa: kon Joop Zoetemelk anders dan droef kijken, de schouders opha len en zeggen wat er al zovelen voor hem zeiden: ,Jioe is het gelijk... waar haalt Hinault he vandaan...". Hij deed het met zucht die van diep onderui kwam en met de blik van d zakte examenkandidaat die al zijn lessen kende en het toch weer niet haalde. Wie in de beklimming van de Avo riaz getuige was van de krachts explosie waarmee Bernard Hi nault zich naar boven joeg, dat de kansen van Joop Zoete melk om deze Tour te winnen reëel gesproken verkeken zijn. Hennie Kuiperdie Hinault als een bolide langs zich had zien komen: ,Jioed af voor Hinault. Dit was indruk wekkend". Ook Joop Zoetemelk is niet blind voor de feiten. Jk geloof', zei hij mat, „dat ik het hier heb op te ne men tegen een superman. Wat die allemaal uithaalt, slaat alles. De tijden spreken voor zich. Ik pres- teerde in deze tijdrit voor mijn doen uitstekend. Ik eindigde in de uitslag als tweede en mijnheer klopte me met een verschil waar je „u" tegen zegt". Vorig jaar nog won Joop Zoetemelk de bergtijdrit van de Tour (Puy de Dome) met 1.40 voorsprong op Hinault. „Tja...", reageerde hij met wrange trek rond de mond toen die herinnering werd opge haald. „Tja... 1.40 was het toen. Voor vandaag had ik het staan op wat verlies omdat de aanloop naar de voet van de Avoriaz meer geschikt was voor Hinault. Ik re kende erop dat ik met een seconde of 10,15 mijn gele trui zou houden of hem met hooguit dat verschil zou kwijtraken". Bij de vergelijking met de situatie van vorig jaar op de Puy de Dome glimlachte Bernard Hinault fijn tjes. Jk ben veranderd"zei hij. ,JSterker geworden en technisch beter. Op de Puy de Dome maakte ik uit gebrek aan ervaring nogal wat schakelfoutjes. Dat is me vandaag niet één keer overko men. Maar ik moet eerlijk zeggen dat ik zelf enorm verbaasd ben over wat ik hier bereikte. Ik ging uit van een kleine voorsprong op het vlakke en op het vasthouden daarvan in de klom. Het leek me niet mogelijk om op de col nog verder uit te lopen. Natuurlijk hielp de materiaalpech van Zoe temelk eraan mee dat dat toch ge beurde maar ik vind dat daar niet over gesproken mag worden als je in aanmerking neemt wat mij in de etappe naar Roubaix overkwam. Qua pech heb ik toen in deze Tour aardig mijn portie gekregen". waarop Bernard Hi nault zich in de wedstrijd en daarna gedroeg, belooft weinig goeds voor de theoretische kansen van Joop Zoetemelk. De man die hij voorbij moet in het algemeen klassement straalt een autoriteit uit waarmee hij imponeert. In vergelijking tot vorig seizoen is met zijn leeftijd ook zijn macht op de fiets gegroeid.Zijn nieuwe gele trui trok Bernard Hinault op de top van Avoriaz aan met de voor Zoetemelk onheilspellende woor den: „Vandaag is de koers er voor mij een stuk eenvoudiger op ge worden..." Wanneer men de mogelijkheden overziet die Joop Zoetemelk nog heeft, dan rest er slechts één conclusie: een slag in de bergen. Maar het valt zeer te betwijfelen of hij - nu de krachtsverhoudin gen zo duidelijk zijn geworden - het gat kan slaan dat nodig is. Het draaiboek van de Tour ver meldt nog een aantal tussen- sprints (de zogeheten „rushes") waarin Hinault 3 minuten en 20 seconden kan bijverdienen. ,J£n denk erom", waarschuwt de Franse vedette, „dat ik de ploeg ervoor heb om me in ideale stel ling te lanceren". Vast staat ook - al langer trouwens - dat de laatste tijdrit, volgende week donderdag, Zoetemelk op nieuw verlies oplevert. Voor hem rest slechts de hoop dat Hinault volledig in elkaar stort en daar mee dan zijn tol betaalt voor de vele inspanningen (maar daar gaat op dit moment zelfs Zoete melk niet van uit) of hij moet in de bergetappes een bombardement van demarrages plaatsen. Hoewel een dergelijke agressiviteit nooit Zoetemelks sterkste kant is geweest, belooft hij in de komende dagen op dat punt wat sterke staaltjes te laten zien. ,Het is'.zo weet hij, „mijn enige mogelijk heid. Wanneer ik alsmaar achter Htnault blijf zitten kan ik het ze ker helemaal vergeten. Ik zal dus zelf moeten gaan Voor zijn doen neemt Zoetemelk daarmee een ongekend fel stand punt in. Nog nooit sprak hij zo vinnig over zijn koersinstelling als in Morzine, waar hij on-Zoe- temelks zei: Jn de rit van vrijdag heb ik, gezien het profiel van de Menuires, weinig kans tegen Hi nault. Maar na de rustdag zal ik er eens goed invliegen. En dan zien we wel: of ik breek hem, of ik breek mezelf. Een van de twee. Ik ben nu al vier keer tweede gewor den, daar kan best een vijfde keer bij.Of een tiende plaats voor mijn part. Het interesseert me niks. Ik wil alleen maar knokken voor het geel". Aad v.d. Hoek BODEGR AVEN - De ronde van Bodegraven, als derde etap pe opgenomen in de wieler- zesdaagse voor profs door Midden Holland, werd de ronde van Aad van den Hoek. Lachend als altijd verwierf de tot de favorieten beho rende renner zich gister avond een plaats in de top van de algemene ranglijst. Ook de oranje leiderstrui- drager, Gerrie van Gerwen, heeft op de helft van deze zesdaagse nog alle reden tot lachen. Zijn voorsprong op de nummers twee, Van den Hoek (opgeklommen vanaf de dertiende positie) en Fons van Katwijk, liep op tot vijf punten. De opmars van Aad van den Hoek, met ploegmakker Cees Priem en Jan Hordijk als eer ste een ronde voorsprong nemend op het peloton en la ter als enige van dat trio mee in een uitermate sterke, vier renners tellende kopgroep, ging enigszins ten koste van de positie van kopman Bert Oosterbosch van de Peter Post-reserves. De triomfator in de eerste omloop door Al phen aan den Rijn finishte als elfde en neemt nu de vierde plaats in de totaalstand in. Onder de bezielende leiding van Aad van den Hoek toon den de Post-manschappen zich gisteravond in Bodegra ven superieur aan de Hoo- genboom-bewakers. Eerst was het Cees Priem die een gat sloeg waarvan Van den Hoek kon profiteren. Jan Hordijk volgde hem, totdat de uiteindelijke winnaar, met een ronde voorsprong dus, opnieuw wegsprong uit de massa. Van den Hoek steven de met potentiële kansheb bers als Smit, Fons van Kat wijk en Adrie van Houwelin- gen in zijn gezelschap vanaf dat moment regelrecht op de etappe-overwinning af, iets dat hem ook nog vijf punten bonificatie opleverde voor de algemene rangschikking door winst in de knelpunt spurts. Terwijl Hordijk en Priem, als derde en tweede, hun positie vast hielden bleef het wach ten op het verdedigende werk van leider Gerrie van Gerwen. Uitstekend getimed ont vluchtte de Goudse ronde winnaar het peloton op nog geen twintig kilometer voor de meet. Het leverde hem een zesde plaats op in de etappe en een versteviging van zijn koppositie in het eindklas sement. Stand Uitslag derde etappe: 1) Aad van den Hoek, 2) Cees Priem, 3) Jan Hordijk, 4) Fons van Katwijk, 5) Piet van Katwijk, 6) Gerrie van Gerwen, 7) Adrie van Houwelingen, 8) Theo Smit, 9) Martin Havik, 10) Hennie Peels. Klassement na drie etappes: 1) Gerrie van Gerwen 37 pnt., 2/3) Aad van den Hoek en Fons van Katwijk 32, 4) Bert Oosterbosch 30, 5) Jan Hor dijk 29, 6/7 Adrie van Houwe lingen en Theo Smit 27, 8) Martin Havik 21, 9) Piet van Katwijk 19,10)Cees Priem 18. Stand leidersprijs: 1) Gerrie van Gerwen 62, 2) Aad van den Hoek 57, 3) Bert Ooster bosch 24 maal als eerste door gekomen. GERARD HAVERKAMP. MORZINE-AVORIAZ (GPD) - Veel duidelijker dan woor den konden weergeven was de taal van het horloge. De tijdsverschillen in de etappe naar Morzine-Avoriaz toon den namelijk aan hoe verschrikkelijk Bernard Hinault tekeer was gegaan. Zij demonstreerden tot welke krachtsexplosies de Tourwinnaar van vorig jaar in staat Zoetemelk werd onttroond en zag zijn voorsprong van 49 seconden veranderen in een negatieve sco re van 1 minuut en 48 seconden. Dat betekende dat de Nederland se favoriet in de etappe, die met recht een rit van de waarheid ge- .noemd mocht worden, welgeteld 2 minuten en 37 seconden had moeten prijsgeven op de Breton se locomotief. Het betekende ook dat velen niet meer geloven in een positiewisseli ng tussen de twee giganten van de voorbije weken. Ze geloven het niet meer, ook al zegt Zoetemelk „dat er nog van alles kan gebeuren, vooral rond Alpe d'Huez" Joop Zoetemelk werd onttroond. Het was een harde klap voor de Nederlander in Franse wieier- dienst. Het was vooral een harde klap omdat Zoetemelk juist in deze tijdrit over 55,5 kilometer, waarvan de laatste 13 op de flan ken van een 1833 meter hoge col werden uitgevochten, totaal an dere verwachtingen had. „Als ik de 49 seconden voorsprong na de tijdrit niet meer heb, moet ik niet naar verontschuldigingen gaan zoeken", had hij een dag eerder nog gezegd. „Ik ben dan dood eenvoudig te kort geschoten. Als ik Hinault wil verslaan, als ik hem een zware slag wil toebrengen, dan moet ik daarmee niet wach ten tot de Alpen-etappes. De tijd rit bergop is een goede kans". De kans werd niet benut. Niet be nut omdat Hinault gewoon te sterk was voor Zoetemelk, voor Kuiper, Agostinho, Van Impe, Battagli en al die anderen in het moordende gevecht. Natuurlijk, er was voor Zoetemelk een ex cuus. Hij moest 9 kilometer voor de top van Avoriaz uit het zadel vanwege een defect aan zijn ra cekarretje. Een pion vertoonde nukken en dwong de drager van het gele ere-habijt een andere fiets te nemen. In 3 kilometer, die aan dit euvel vooraf waren ge gaan, had Zoetemelk 4 seconden van zijn achterstand op de ontke tende Hinault goedgemaakt. Vier seconden van de 1 minuut en 19 seconden die hij tot op dat mo ment had moeten prijsgeven. 56 seconden. In het verdere ver loop van de worsteling werd dat verschil alleen maar groter. Een hele geruststelling, deze voor sprong van bijna twee minuten op Zoetemelk, concludeerde Hi nault. „Dit had ik echt niet ver wacht, maar mijn doel om nog voor de rustdag weer in het geel te riiden is bereikt". Meer nog dan de nederlaag van Zoetemelk het overwicht van Hi nault weergaf, was de klap die Hennie Kuiper moest incasseren typerend voor de slachting. „Ik heb geen excuus. Harder dan ik nu gereden heb, kon ik echt niet. Hinault moet beresterk zijn", wa ren de eerste woorden van Kui per. „Het is verschrikkelijk. Nu zal ik wel op ruim tien minuten staan". Hennie Kuiper had enerzijds gelijk. Hinault was inderdaad beresterk. Maar de kloof tussen de Frans man en Nederlander (die zich handhaafde op de derde plaats van het algemeen klassement) was groter dan tien minuten. Elf minuten en zevenenveertig se conden, om precies te zijn. „Wat ik nu nog kan doen?", herhaalde Kuiper de vraag. „Ik weet het niet, ik weet het niet. In de wie lersport is natuurlijk van alles mogelijk, maar de feiten liegen er toch niet om". Vernedering Het moment waarop Joop Zoetemelk van de fiets moest vanwege een defecte versnelling. Toen echter al was hu zijn trui kwijt aan de oppermachtige Hinault. Worsteling Drie kilometer na het verwisselen van fiets was de marge fors ge groeid. Tot welgeteld 1 minuut en Hennie Kuiper had in de allesvra- gende beklimming een vernede ring moeten ondergaan. Hij werd door de drie minuten na hem ge starte Hinault ingelopen. „Lang voordat hij me achterhaalde, wist ik reeds dat ik me in hem vergist had", zei de ex-wereldkampioen „Ik had gedacht dat ik hem in de vernieling zou rijden. Niet hij stortte in elkaar. Wel ik". Toen Hinault naast Kuiper kwam, probeerde onze landgemoot deze positie de handhaven. Hij: „Een soort prestigestrijd. Tourdirec teur Levitan maakte me echter duidelijk dat het verboden is om in een tijdrit naast een tegenstan der te blijven rijden. Albert Bou- vet (belast met een ordentelijk verloop van de wedstrijd - red.) dwong me met zijn motor achter Hinault. Korte tijd kon ik hem volgen. Langzaam maar zeker werd de kloof steeds groter. Ik heb verschrikkelijk af ge- Dat Kuiper ondanks de grote ach terstand toch nog enig optimisme voor de dag toverde, was niet verwonderlijk. De hele Tour reeds praat hij over de vele din gen die nog kunnen gebeuren. Zijn blik maakte niettemin dui delijk dat Morzine-Avoriaz een zwarte bladzijde was in Kuipers wielerhistorie. Na 26 kilometer had Hinault 21 se conden voorsprong op Thurau, 53 seconden op Zoetemelk, 54 se conden op Agostinho, 1.07 op Kuiper en 1.44 op Knetemann Veertien kilometer verder, aan het begin van de eigenlijke be klimming was de volgorde welijks gewijzigd. De marge tus sen Hinault cn zijn „concu ten" was echter beduidend gro ter: 1.09 op Thurau, 1.20 op Zoe temelk (die toen dus reeds zijn gele trui kwijt was), 1.37 op Kui per en 1.38 op de onverslijtbare Agostinho. Wereldkampioen Knetemann was teruggevallen naar de veertiende stelling op 4 minuten en 3 seconden. Elegant Bij het begin van de klim kwam Jo Maas nog als vierde (van de negen Nederlanders) voorbij. Halver wege het kronkelige pad naar de top had de Zuidlimburgse revela tie evenwel weer duidelijk zijn kwaliteiten gedemonstreerd. Aan de finish bleek zijn tijd in ie der geval 11 seconden sneller als die van Knetemann. Toen Jo Maas hoorde dat hij bovendien tot de meest elegante renner van de dag was uitgeroepen, zei hij: „Waaraan ik dit verdiend heb is De uitslag van de vijftiende etap pe is: 1. Hinault (Fra-Guimard) 55.5 km in 1 uur 33 min 35 sec (ge middelde snelheid 34.748 km per uur). 2. Zoetemelk (Ned-Danguil- laume) 1.36,12. 3. Agostinho (Por- Huvsmans) 1.36.50. 4 Verlinden (Bel-Jossart) 1.37.41, 5. Van Impe (Bel-Lelanguel 1.37,46. 6. Bat- taglin (Ita-Boifava) 1.38,14, 7. Kuiper (Ned-De Muer) 1.38,23, 8. Knudsen (Noo-Ferretti) 1.38,48, 9. Hezard (Fra-De Muer) 1.38,51, 10. Thurau (Wdl-Jossart) 1.39,09, 11. Sutter (Zwi-Post) 1.39,17, 12. Gal dos (Spa-Lelangue) 1.39,18, 13. Wellens (Bei-Post) 1.39,24, 14. langue) 1.39,31, 16. Schepers (Bel- De Bruyne) 1.39,36,17. Maas (Ned- De Bruyne) 1.39,37, 18. Knete mann (Ned-Post) 1.39,47, 19. Nils- son (Zwe-Danguillaume) 1.39,56, 20. Pollentier (Bel-Lauers) 1.40,14, 21. Martens (Bel-Huvsmans) 1.40,15, 22. De Schoenmaecker (Bel-Huvsmans) 1.40,37, 23. Vil- lemiane (Fra-Guimard) 1.41,04, 24. Lubberding (Ned-Post) 1.41,15, 25. Martin (Fra-Danguillaume) 1.42,11, 27. Van de Velde (Ned- Post) 1.42,16, 46. Mutter (Zwi- Post) 1.46,19. 47. Pronk (Ned-Post) 1.46,21, 48. Den Hertog (Ned-Jos- arti 1.46,33, 69. Verbrugge (Ned- Het algemeen klassement luidt na de vijftiende etappe als volgt: 1. Hinault (Fra-Guimard) 57 uur 16 min 39 sec., 2. Zoetemelk (Ned- Danguillaume) op 1.48, 3. Kuiper (Ned-De Muer) op 11.47, 4. Sutter (Zwi-Post) op 13.00, 5. Nilsson (Zwe-Danguillaume) op 14.10, 6. Verlinden (Bel-Jossart) op 14.28, 7. Villemiane (Fra-Guimard) op 16.19, 8. Bernaudeau (Fra-Gui mard) op 18,20, 9. Battaglin (Ita- Boifava) op 19.12, 10. Dierickx (Bel-Jossart) op 20.24, 11. Maas (Ned-De Bruyne) op 20.50, 12. Agostinho (Por-Huysmans) op 21.34, 13. Pollentier (Bel-Lau- wers) op 22.54, 14. Thurau (Wdl- Jossart) op 23.39. 15. Hezard (Fra- De Muer) op 23.57,16. Seznec (Fra- Dunguillaume) op 24.43, 17. Cri- quielion (Bel-Lelangue) op 26.22, op op 34.10, 22. Lubberding (Ned- Post) 35.45, 23. Van Impe (Bel-Le langue) op 39.07, 24. Vallet (Fra- Everaert) op 40.08,25. Van de Vel de (Ned-Post) op 41.02, 43. Pronk (Ned-Post) op 1.09,18, 47. Knete mann (Ned Post) 1.14,32, 55. Den Hertog (Ned-Jossart) op 1.21,06, 76. Verbrugge (Ned-De Bru vne) op 1.36,08, 97. Mutter (Zwi-Post) op 2.01,13. Dagploegenklassement: 1. Gui- mard (Hinault, Bernaudeau, Vil lemiane. Chassang) 6 uur 36 min 52 sec, 2. Lelangue (Van Impe, Galdos, Criquielion, Borguet) 6.39,40, 3. Post (Sutter, Wellens. Knetemann, Lubberding) 6.39,43, 4. Huysmans 6.41,10, 5. Dangui- laaume 6.42,36, 6. Jossart 6.42,55. Algemeen ploegenklassement: 1. Jossart 230.08,17, 2. Guimard 230.13,34. 3. Danguillaime 230.14.22. 4. lluvsmans 230.34,55. 5. Post 230.36,50. 6. la-langue 231.29,24, 7. De Muer 231.29,35. Het puntenklassement: 1. Hi nault F ra122 punten. 2. Zoete melk (Ned) 70. 3. Thurau (Wdl) 62, 4. De Mever (Bel) en Kelly ileri59, 6. Lselassan (Fra) 52. 7. Jacobs (Bel) en Battaglin (Ita) 48. 9. Teir- linck Bel) 46, 10. Kuiper (Ned) 45. Berg klassement: 1. Battaglin 109 punten, 2. Martinez (Fra) 86. 3. Hi nault 84, 4. Kuiper 44, 5. Zoete melk 42, 6. Bittinger (Fra) 41. 7. Pollentier (Bel) 38, 8. Nilsson (Zwe) 37, 9. Bernaudeau (Fra) 32, 10. Agostinho (Por). Gekneusde ril) kwelt Pollentier me een raadsel. Ik geloof dat er weinig elegants was te bespeuren in zo'n moordende rit". Best geklasseerde renner uit de ploeg van Peter Post was Ulli Sutler. Hij werd elfde Het scheelde 18 seconden of de Zwit ser was door Hinault (zes minu ten na hem gestart) ingelopen. Een troost voor hem en voor Pe ter Post was, dat de vierde plaats in het algemeen klassement be houden bleef. Dat het een scha mele troost was, leed geen twijfel. Sutlers verlies ten opzichte van Hinault bedraagt nu welgeteld 13 minuten. Wellens (18e) en Lub berding (22e) - de tweede en der de man in het Raleigh-team - kij ken reeds tegen een achterstand van een half uur of daaromtrent aan. En drie moordende Alpen ritten liggen nog voor de stu- MORZINE-AVORIAZ (GPD) - Het is hoogst twijfelachtig dat Michel Pollentier vandaag nog tot de deelnemers aan de Tour behoort. De Belg, die in de bergtijdrit niet verder kwam dan de 20ste plaats op 6 minuten en 39 seconden van Hinault, heeft veel last van een gekneusde rib. Eén en ander is nog het gevolg van de val die Pollentier woensdag tijdens de etappe Belfort-Evian maakte na dat een hond plotseling midden in het peloton terecht was geko- - Pollentier „Ik zal er alles aan doen om in Parijs te arriveren. Als de pijn echt Ondragelijk wordt, heeft verder rijden geen zin meer". DEN HAAG - De winnende getal len van Tourtoto 27a van donder dag 12 juli zijn: 1—9—11—14 27 32. Het toegevoegde getal is 10. De bezitters van formulieren, die eindigen met het getal 74691, winnen een fiets. De overige gegevens zijn: Aantal deelnemers: 27.920. Inleg: ƒ87.210.00. Prijzenbedrag: 41.425,00. Eerste prijs: 13.463,00. Tweede prijs: 20760,00, Derde prijs: 7249,00. Vierde prijs: 10.356,00. Vijfde prijs: 8285,00.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13