LEIDSCH DAGBLAD Woningtekort is veel groter dan werd aangenomen Hotelbrand Sp al tientallen anje: doden Villa burgemeester voor bootvluchtelingen In Iran executie drie prostituees vandaag Jongetje (2) uit een dichte auto gehaald Gelovigen omringen de paus VALKENBURG MAG GEEN SPORTZAAL BOUWEN Tijdens de bouwvak- vakantie zijn ons magazijn en onze showroom geopend. WfMTTTO Minister bemoeit zich niet met ontslag leraar Fraudeurs zelf gaan aanpakken Mysterieus vliegtuig op Schiphol DONDERDAG 12 JULI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35906 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Personeel van de Eerste Hulp Dienst heeft gistermid dag rond half zes in samenwerking met de Leidse politie een 2-jarig jongetje moeten bevrijden uit een personenauto, die geparkeerd stond in de Koornbrugsteeg. Het jongetje was door zijn ouders gedurende enige tijd alleen in de auto achtergelaten, terwijl de portieren en ramen waren gesloten. Na enige tijd raakte hij in ademnood in de potdichte auto en kon nog juist door de EHD uit zijn benarde positie worden bevrijd. Waarschijnlijk heeft het knaapje geen nadelige gevolgen van zijn langdurige verblijf in de auto ondervonden. De ouders kregen bij terugkeer een waarschuwing van de politie. (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - In de villa van bur gemeester Bonnike aan de Atjehweg in Noord wijk, die al enkele maanden leegstaat, zullen vermoedelijk dertig Vietnamese bootvluchtelingen worden on dergebracht. Het gemeentebe stuur heeft het kapitale pand, dat onlangs voor f. 1.3 miljoen te koop werd aangeboden maar waarvoor zich geen gegadigden aandienden, volgens secretaris Van Sprang 'spontaan' beschik baar gesteld."De gedachte dat krakers er wel eens zouden kun nen intrekken als het lang zou leegstaan, heeft hierbij geen rol gespeeld", aldus de gemeentese cretaris. Helemaal zeker is het nog niet of het complex wel geschikt is als huisvesting voor de Vietname- zen. Een ambtenaar van het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk is van middag poolshoogte komen ne men of het pand aan de gestelde normen voldoet. In de loop van volgende week zal hierover uit sluitsel worden gegeven. De gemeente Noordwijk heeft ook een advertentie geplaatst met de vraag of er nog grotere com plexen zijn dan de voormalige ambtswoning. Zij denkt aan leegstaande hotels. Tot vandaag zijn op dit verzoek geen reacties binnengekomen. Pas als het echt 'dringen' wordt zal de gemeente zelf stappen ondernemen en ei genaars benaderen met de vraag of zij de ruimte voor minstens één jaar willen afstaan. Enige parti culieren hebben wel op de op roep gereageerd. Zij willen enige bootvluchtelingen wel aan on derdak helpen. DEN HAAG (GPD) - Het woningtekort is veel groter dan steeds is aangenomen. Eind 1977 bedroeg het tekort 82.000 woningen terwijl het ministerie van volkshuisves ting een tekort van 62.000 aanhield. Het tekort is voor 70 procent in het Westen en voor 20 procent in Gelderland en Noord-Brabant. Alleen in de provincies Groningen en Zeeland blijken voldoende huizen te zijn. De nieuwste woningbehoeftencijfers, die uit een regionaal onderzoek zijn gerold, werden vanmiddag door staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting aan de Tweede Kamer aan geboden. ROME - Dranghekken kun nen de gelovigen niet tegenhou den. Ze zullen en moeten in de buurt van Paus Johannes Paulus II komen als hij op het St. Pietersplein zijn wekelijkse audiëntie in de open lucht houdt. Terwijl de paus met een van hen praat speelt een Duitse toeriste oo de accordeon TEHERAN (Reuter) - In Iran zijn in de vroege och tend drie prostituees geëxecuteerd. De officiële radio "de stem van de is lamitische republiek" deelde mee dat de drie vrouwen sleutelfiguren waren in het leiden van het Brokx deelde vorige maand in de Eerste Kamer mee dat het wo ningtekort onaanvaardbaar groot 1S" De staatssecretaris ging er toen van uit dat de wo ningbehoefte op zeker 70.000 zou liggen. Het nu gepubliceerde cij fer van 82.000 komt nog een stuk hoger te liggen wanneer de zoek tijd naar een huis op minder dan een half jaar wordt gesteld. Vol- (Van één onzer verslaggevers) VALKENBURG - De gemeente Valkenburg mag geen sportzaal bouwen op de plek van de oude openbare school in het hartje van het dorp. Staatssecretaris Wallis de Vries (crm) laat de weten schappelijk waarde van de grond, die als 'archeologisch monu ment' is bestempeld, zwaarder wegen dan de bouw van een sportzaal. In de bodem, zo ver moeden de archeologen, zitten resten verborgen van een Ro meins castellum. Een onderzoek hiernaar, dat in 1941 is begonnen, hopen zij met vondsten in Val kenburg verder te kunnen uit breiden. Als er wordt geheid wordt de boel in puin geslagen. Het gemeentebestuur is vanmor gen op de hoogte gesteld van het standpunt dat het ministerie heeft ingenomen. Loco-burge meester Schipper liet weten dat dit een 'buitengewoon onplezie rige' mededeling is. "Er is geen andere plaats in het dorp te vin den waar wij een sportzaal zou den kunnen bouwen." De enige mogelijkheid die Valken burg nu nog heeft is in beroep gaan bij de Kroon. Of dit ook zal gebeuren kon Schipper niet ver tellen. Wel is hij er bang voor dat als het erg lang gaat duren de sportaccommodatie wel eens ernstig in gevaar zou kunnen komen. Het gemeentebestuur had eerder al laten weten best be reid te zijn om de bouw van de sportzaal een jaar uit te stellen om de wetenschappers hun gang te laten gaan. Maar ook dit voorstel legde het ministerie naast zich Regen- of onweersbui Vrij veel bewolking met voornamelijk in de nacht en ochtend een regen- of onweersbui. Minimumtemperaturen omstreeks 14 graden. Middagtempera- turen van 17 graden aan zee tot onge veer 23 graden in het binnenland. Mati ge wind uit noordwest tot noordoost. (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 juli Zon op: 5.35 uur; onder: 21.56 uur, maan op: - uur; onder: 10.17 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.28 en 18.59 uur, laagwater om 2.26 en 14.50 uur. gens het ministerie kan het tekort dan oplopen tot maximaal 120.000 woningen. In het onder zoek wordt uitgegaan van een zoektijd van zes maanden. In zijn brief aan het parlement zegt Brokx dat de erkenning van het woonrecht van 18- tot 21-jarigen die een zelfstandige woonruimte willen betrekken, slechts een ge ringe invloed heeft op de omvang van het tekort. Uit de nieuwe cijfers komt naar vo ren dat vooral in de provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland de tekorten groter zijn dan werd aangenomen. In Zuid-Holland zijn 22.000 huizen te weinig (was volgens de Staat van de Volkshuisvesting per 1 ja nuari 1978 16.000). De grootste vraag bestaat naar koopwoningen tot 125.000 gul den en naar huurwoningen bo ven de 250 gulden per maand. Beneden die huurprijs is sprake van theoretisch te veel woningen. Dat wil zeggen dat die huizen met een bepaalde (vaak slechte) kwa liteit minder gewenst zijn. Van het genoemde tekort van 82.000 woningen vallen er 75.000 in de koop- en 12.000 in de huursector. Het ministerie merkt hierbij op dat deze cijfers in een later sta dium regionaal worden gesplitst naar woonvorm, woninggrootte, kwaliteit, etc. Aan het regionaal woningbehoeftenonderzoek 1977 is door 55.000 mensen meege werkt. De resultaten van het regionaal on derzoek moeten een uitgangs punt vormen voor de op te stellen bouwprogramma's voor de ko mendejaren. In zijn brief aan de Kamer zegt Brokx dat in de ko mende twee jaar 426.000 mensen als zogenaamde starters de wo ningmarkt gaan betreden. Het gaat hierbij dus om mensen die eigen woonruimte zouden willen. Dit aantal is verdeeld in 337.000 leden van huishoudens, 39.000 inwonenden, 17.000 mensen die een ander huis willen en 33.000 mensen die uit afbraakwoningen komen. De toekomstige buiten landse migratie is niet in het to taalcijfer verwerkt. Tode-lampendistnct" van Teheran. De drie werden door een revolutio naire rechtbank schuldig bevon den aan het kopen en verkopen van meisjes en vrouwen, het ver spreiden van prostitutie en het bederven van de samenleving. Er zijn ook drie mannen terechtge steld. Mansoer Baqerian, afge schilderd als een uitgever die het bewind van de sjah was toege wijd, was beschuldigd van het importeren en verhandelen van pornografie. De rechtbank verklaarde dat Baqe rian "rechtstreekse betrekkingen met Israël onderhield en geregeld naar dat land reisde om obscene films te maken" In de Zuidiraanse stad Dezfoel heeft een islamitische rechtbank een vermeende smokkelaar van wapens ter dood laten brengen. Deze man, Abdoerreza Kasir, zou in het buitenland zijn opgeleid om Iraanse olie- en andere in stallaties te vernielen. In zijn be zit waren volgens de aanklacht wapens van Russische makelij aangetroffen. In de noordelijke stad Lahijan is een politieambtenaar, Hossein Gholami, ter dood gebracht we gens het doden van drie betogers tegen het regime van de sjah Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. weg 33 (Industrieterrein 't Heei Telefoon: 01718-29311 - Katwijk/Zee. Openingstijden: KATWIJK - Minister Pais (onderwijs en wetenschappen) bemoeit zich niet met het- ontslag dat leraar maatschap pijleer J. D. Pronk heeft gekregen aan het Pieter Groen College in Katwijk. Pronks aanstelling aan deze prot. chr. school werd niet verlengd, omdat hij lid is van de CPN. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Mertens (D'66) zegt minister Pais dat volgens de wet het be- noemings- en ontslagrecht volledig is overgelaten aan het bevoegd ge zag van een bijzondere school. Voor belanghebbenden zijn er rechter lijke organen tot wie zij zich eventueel kunnen wenden, aldus de mi nister, die verdere vragen van Mertens daarom onbeantwoord laat. DEN HAAG (GPD) - De zieken fondsen hebben geen vertrou wen meer in de officieren van jus titie als het gaat om het terugvor deren van te hoog ingediende declaraties door artsen en spe cialisten. Daarom hebben de zie kenfondsen besloten deze frau derende artsen via civiele proce dures aan te gaan pakken. Vorig jaar zijn door de ziekenfondsen van de 61 vermeende fraudeza ken 28 bij de officier van justitie aangegeven. Tot nu toe zijn daar van slechts zes gevallen voor de rechter gebracht, waarvan de meeste nog in behandeling zijn. Volgens het verslag van de Zie kenfondsraad zijn de zieken fondsen tussen 1974 en 1978 door verschrijvingen door artsen en specialisten voor 2,1 miljoen be drogen. De officieren van justitie staan voor het probleem dat de verschrij vingen niet altijd te bewijzen zijn. De boekhouding van de arts wordt vaak bijgehouden door zijn vrouw of door zijn assistente. SARAGOSSA, SPANJE (UPI/DPA/AP) - Hotel "Corona de Aragon" in het centrum van de Spaanse stad Saragossa is vanoch tend door brand geheel verwoest. Er zijn 41 doden, verder is er een veertigtal gewonden of gasten die aan rookvergiftiging lij den. Een van de gasten die door de brandweer gered konden worden was Carmen Polo de Franco, de weduwe van het vroegere Spaan se staatshoofd. Zij werd slechts licht gewond. Ook haar klein dochter en de echtgenoot van de ze konden bijtijds wegkomen. Het hotel is het sjiekste van Sara gossa, een stad in het noordoos ten van Spanje met een beroem de universiteit en kathedraal. Het was de tweede hotelbrand in Spanje in tien dagen. Op 2 juli was er brand in hotel El Paso op Fokker verongelukt JAKARTA (AFP) - Een Fokker-28 van de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garuda is op Sumatra verongelukt. Alle 61 Indonesische inzittenden zijn om het leven gekomen. Volgens een woordvoerder van de maatschappij in Jakarta is het toestel tegen de berg Sibajak op 105 kilometer ten zuiden van Medan gevlogen. 22 PAGINA'S Majorca, waarbij vijf buitenland se gasten werden gedood en twintig gewond. Volgens de brandweer was de brand ontstaan door een brood rooster in een restaurant op de begane grond. De meeste hotelgasten waren Spanjaarden i Bisschop Abel Muzorewa, de eerste zwarte premier van Rhodesiè-Zimbabwe, heeft in Amerika niet voor elkaar kunnen krijgen, dat dit land zijn sancties tegen Rhodesiè opheft PAGINA 9 9 Han Peekei stopt met "Heel de mens" PAGINA 5 9 Nederlandse Spoorwegen hebben plannen voor autolo ze dagen al klaar PAGINA 7 9 Joop Zoetemelk ziet Hinault steeds dichter naar gele trui komen PAGINA 11 „Er wordt in de pers teveel over de bootvluchtelingen gepraat" PAGINA 15 Pensioenpremie voor amb tenaren kan niet omlaag PAGINA 19 AMSTERDAM (AP/UPI) - Een Amerikaans chartervliegtuig, dat met Rode Kruis-goederen voor de slachtoffers van de burger oorlog in Nicaragua op weg was naar Costa Rica, is vanmorgen op Schiphol geland. Gisteravond en vannacht heeft het op het vliegveld van Tunis ge staan, waar het nog wat medische hulpgoederen zou bijladen. In plaats daarvan kreeg het wapens en munitie aan boord, bestemd voor de Sandinisten. De wapens waren afkomstig van de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie PLO. Toen de bemanning bemerkte dat er wapens aan boord waren ge bracht, weigerde zij de vlucht voort te zetten. Na onderhande lingen onder leiding van de Ame rikaanse ambassadeur in Tunis werden de wapens uitgeladen en kon het vliegtuig vertrekken

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1