Hg Benzine duurder bij afschaffing wegenbelasting Ik sta niet te drammen om naar Libanon te gaan" Aan sociale premies honderd miljoen te weinig betaald Sassenheimer buitengewoon adjudant van de Koningin rozen en eieren Prijsstijging minstens 34 cent per liter DINSDAG 10 JULI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 Luitenant-kolonel Dijcks, nieuwe commandant Unifil: 99 SASSENHEIM - Luitenant-kolo nel H. Dijcks van het garderegi ment Jagers vertrekt in oktober of november naar Libanon om er het commando van de VN-troe- pen over te nemen. De Sassen- heimse militair zal er zes tot ne gen maanden verblijven. Toen het verzoek hem bereikte het commando over te nemen, heeft hij wel even moeten slikken. "In het begin", zegt Dijcks, "kwam het erg emotioneel over. Maar als je het scherp analyseert kun je geen nee zeggen. Ik heb nu een maal een verplichting op me ge nomen, daar kun je niet om heen." De Sassenheimer geeft eerlijk toe dat hij bepaald niet staat te drammen om naar Libanon te gaan. Hij voelt het als een taak waaraan wel wat negatieve kan ten kleven. Met name zijn gezin (vier kinderen) zal hem in die tijd missen. "Ik zie het als een eer dat ze mij dat commando toever trouwen, dat wel", aldus luite nant-kolonel Dijcks. Angst om naar het Midden-Oosten te vertrekken heeft hij niet. Hoe wel hij zich duidelijk bewust is van de spanningen in Libanon. 'En als er wat gebeurt zal m'n rik ketik zeker wel een paar slagen sneller slaan. Nou, zeg rust dat ik hem dan, evenals ie dereen, knijp." Dijcks zegt dat hij tegen ongebrei deld geweld is. "Mensen om zeep brengen, daar ben ik zonder tegen. Dat is ook eén van de rede nen dat ik gemotiveerd naar Li banon ga. Ik denk dat de VN-sol- daten kunnen voorkomen dat er massaal naar de wapens wordt gegrepen. Daarom zie ik er niet tegenop het commando over te nemen. Nee. ik geloof niet dat de zaak zal ontploffen. Palestijnen en Israëliërs zijn net als wij men sen: ze willen geen van beiden naar Onze Lieve Heer." Als het nu toch eens tot een massaal geweld zou komen, wat moeten de VN-soldaten dan beginnen? "Wij moeten in eerste instantie proberen de partyen gescheiden te houden. Komt het tot een mas saal treffen, dan is het niet de taak van de VN-soldaten hen uit el kaar te houden. Dan moetje er voor zorgen dat jij en je bataljon het overleven." SASSENHEIM - Zelf weet Dijcks (42) nog niet waarom hij is benoemd tot buitenge woon adjudant van koningin Juliana. Zeker is wel dat de Sassenheimse militair trots is op deze erebaan. "Zo'n vijftig jaar geleden", weet hij, "is de laatste adjudant in buitenge wone dienst benoemd. Dijcks kreeg zijn onderschei ding zaterdag tijdens de vie ring van het garderegiment Jagers, waarvan hij comman dant is, uitgereikt. Of deze benoeming een voor post is om straks in actieve dienst van de Koningin te treden, weet de Sassenheimer niet. "Maar de mogelijkheid is natuurlijk niet uitgesloten. Als er een plaatsje vrijkomt is het wel logisch dat er een ad judant van de buitengewone naar de actieve dienst over stapt. Maar er zijn nog geen toespelingen in die richting gemaakt." De benoeming kwam voor hem niet als een complete verras sing. Dat er wat in de lucht zat had Dijcks wel verwacht. De grootste verrassing voor hem was dat er zo'n jonge adjudant in buitengewone dienst werd aangewezen. Meestal zyn het, volgens Dijcks, al wat oudere mensen die voor deze ereba- nen in aanmerking komen. Wat er nu straks precies van hem zal worden verwacht weet ook de Sassenheimer nog niet. "De Koningin heeft een aantal mensen nodig dat het een en ander voor haar re gelt. Dat ze een bepaalde rou te loopt en zo. Doet ze dit niet, dan staan er duizenden men sen voor niets te wachten. De adjudanten moeten dit in de gaten houden." Dijcks ziet de onderscheiding (een nestel aan zijn uniform) als een waardering voor de relatie van het garderegiment Luitenant-kolonel Dijcks, trots op erebaan met het koningshuis. "Eigen lijk zou ik haar in stukjes moeten knippen en iedereen zijn deel ervan geven." Heeft hij, vóór de benoeming afkwam, eerst nog contact met de Koningin gehad? "Ik ken de Koningin alleen maar van handjeschudden. Contact over de onderschei ding hebben wij niet gehad. Stel ie voor dat ze mij hier voor zou hebben gepolst, dan had ze me nog maar moeilijk kunnen passeren. Natuurlijk, ik ben diverse malen op Soestdijk geweest. Alleen in functie, niet persoonlijk." Van der Lek accepteert dwangsommen journalisten DEN HAAG (ANP) - Het ex- kamerlid Bram van der Lek (PSP) gaat akkoord met het voorstel van de advocaat van de journalisten L. Leijendek- ker en F. Hulskorte om voor het einde van het jaar elk 36.500 gulden aan hem te be talen. Dit heeft de advocaat van Van der Lek, mr. W. van Bennekom, gisteren desge vraagd meegedeeld. Leijendekker is hoofdredacteur van De Stem, Hulskorte in dertijd van De Limburger. De bedragen zijn de dwang sommen die de beide journa listen aan Van der Lek moe ten betalen, omdat zij weige ren de bron te noemen van een bericht in hun kranten in 1976, dat Van der Lek zou voorkomen op een lijst van de Russische geheime dienst, de KGB. Het Amsterdamse gerechtshof erkende het verschonings recht waarop de journalisten zich beriepen niet, en legde een dwangsom op van hon derd gulden voor elke dag dat zij hun bron niet zouden noemen gedurende een jaar. De Hoge Raad stelde later het gerechtshof in het gelijk. Volgens mr. Van Bennekom zal Van der Lek het geld schen ken aan Amnesty Internatio nal. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft aan Hulskorte, die lid is van de vereniging, aangeboden de helft van de dwangsom voor haar rekening te '•V' w' GRONINGEN (ANP) - Een vijftigtal homosexuelen heeft gistermiddag geprotesteerd bij het begin van een bisschoppen-conferentie in Gronin gen in de woning van de bisschop van Groningen, monseigneur Möller De betogers wierpen eieren en bloemen voor de voeten van met name de bisschopen Gijssen van Roermond en Simonis van Rotterdam. Rode ro zen als teken van hun actie en eieren, omdat in bijzonder deze beide bisschoppen "op eieren lopen", aldus de demonstranten. De bisschopen vergaderen in Groningen om ondermeer hun standpunt^te bepalen ten aanzien van de homo-sexualiteit. Het Vaticaan had daarop aangedrongen. Inmiddels hebben honderd bekende Nederlanders in een open brief een oproep gericht tot de Nederlandse bisschoppen, op te houden met het veroordelen van homo-sexueel gedrag. De betoging voor de woning van monseigneur Möller verliep verder zonder incidenten. De politie was niet aanwezig. Op de foto zoekt bisschop Zwartkruis v ingang van het bisschoppelijk huis. 1 Haarlem zich e rde DEN HAAG (GPD) - De re gering staat in principe niet onwelwillend tegen over het idee de motorrij tuigenbelasting af te schaffen en in ruil daar voor de accijns op benzi ne sterk te verhogen. Daarbij zou het energie verbruik door motorrij tuigen kunnen worden afgeremd. Uitvoering van dit idee zou beteke nen dat de benzine per liter min stens 34 cent du urder zou worden en dieselolie 21 cent. Overigens kleven aan dit idee nog tal van problemen, die realisering op korte termijn onwaarschijnlijk maken. Nederland kan zo'n maatregel nooit op eigen houtje ondernemen en moet overleg met de buurlanden plegen. Afschaffing van de wegenbelasting en verhoging van de benzineac cijns vergroot de belasting op het gebruik van de auto en niet op het bezit ervan. Volgens berekenin gen van het ministerie van finan ciën zou de bezitter van een auto die ongeveer 1 op 11 rijdt en 15.000 kilometer per jaar aflegt er AMSTERDAM (ANP) - Volgens de stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) is er in 1978 naar schatting bijna honderd miljoen gulden te weinig binnengekomen door ontduiking van de betaling van sociale premies. DEN HAAG (ANP) - Het socia- listische kamerlid Knol vindt dat de ontwikkelingshulp van Ne derland aan Vietnam moet wor den voortgezet. Knol meent dat de stopzetting van de hulp de toe stand van de Vietnamese bevol king èerder verslechtert dan ver betert. Hij vraagt zich af of stopzetting van de kant van Nederland wel een gunstig effect heeft op het lot van de vluchtelingen in Vietnam. Het SFB heeft bewijzen dat er vorig jaar 22,5 miljoen als oninbaar moest worden afgeboekt, maar dat bedrag slaat volgens het fonds slechts op de werkelijk als inbaar vastgestelde bedragen. Het SFB meent dan ook dat het werkelijke totale tekort over 1978 tengevolge van malafide praktij ken zeker vier keer zo groot is. Dit blijkt uit het jaarverslag van het SFB over 1978. Volgens het fopds is een steeds beter wordende sa menwerking tussen de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst (FIOD), het openbaar mi nisterie en de opsporingsfunc tionarissen van het SFB belang rijk om de fors toenemende ont duiking van premiebetaling te bestrijden Werkgevers en werknemers in de bouw betaalden in 1978 volgens het SFB-jaarverslag 4,2 miljard gulden aan sociale premies en andere bijdragen. Het geld is gro tendeels bestemd voor sociale verzekeringsuitkeringen, vakan tiegeld, vorstbetalingen en pen- ■ÉHri|de bouw. De omvang van de bedrijfstak nam volgens het SFB vorig jaar met 660 ingeschreven bedrijven toe tot 22.626. In totaal werden 36.000 nieuwe werknemers ingeschre ven. Het aantal ziektegevallen steeg met twaalf procent tot 431.000 werknemers. Volgens het SFB is dit vooral veroorzaakt door de griepepidemie van begin 1978. Vakantiedrukte breekt los DEN HAAG (GPD) - De absolute vakantietopdrukte breekt don derdag los. Schiphol krijgt dit weekeinde zeker 125.000 mensen te verwerken. Er zuilent ij dens de topuren bijna 50 vliegtuigen per uur opstijgen en landen. De start van de bouwvakvakantie en het feit dat alle schoolvakanties zijn begonnen zorgen voor eerj ware run naardezon. Zeventig procent van alle Schipholgangers zoekt Spanje op. De Nederlandse Spoorwegen zet ten dit weekeinde 190 extra rij tuigen in. Er is in de treinen rich ting Duitsland, Zwitserland, Oos tenrijk en Italië geen plaats meer te krijgen. Ook de treinen naar Parijs zitten propvol noch beter,., noch slechter op worden. Wie-minder zuinig rijdt moet dan per jaar rekening houden met minimaal enkele tientjes aan rij- kosten meer dan hij bij het be staande systeem gewend is. Bij een benzinegebruik van 1 op 10 zou dat 34 gulden, bij 1 pp 8 zelfs 160 gulden meer betekenen. Daarentegen wordt grotere zui nigheid beloond: bij 1 op 12 levert dat 50 gulden en bij 1 op 14 meer dan 110 gulden op. n antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Jan sen en Waltmans (beiden PPR) en Van Rooyen (CDA) schrijven mi nister Andriessen (financien) en staatssecretaris Smit-Kroes (ver keer) wel te voelen voor ver schuiving van belastingen op het bezit van goederen als auto's naar belastingen op het gebruik daar van. Bij het opstellen van de njksbegroting voor 1980 zal wor den gekeken hoe daarmee de energiebesparing valt te berei ken. Problemen nternat ionaal kunnen grote problemen ontstaan, vooral met betrekking tot bedrijfswagens Benzineaccijnsverhoging zou tot een niet aanvaardbare lastenver zwaring voor het beroeps(goede- ren)vervoer kunnen leiden. Om dat op te vangen zou dieselolie - waar vrachtwagens op rijden - van de accijnsverhoging kunnen worden uitgesloten, maar dat zou er toe leiden dat - wil de staatskas er niet op achteruit gaan - de ben zineprijs zelfs met 43 cent zou moeten stijgen. \ndere problemen kunnen ont staan door de toename van het aantal autowrakken langs de we gen en de noodzaak een compen satie te vinden voor hen die nu vrijgesteld zijn van motorrijtui genbelasting. Ook zouden de au tomobilisten die op gas rijden bevoordeeld worden, doordat op het autogas geen accijns wordt geheven. Een financieringstekort zou voorts kunnen ontstaan om dat de wegenbelasting vooruit en de accijnzen achteraf worden be taald. Tenslotte zou bjj een extreme ben zineprijs in de grensstrook een probleem kunnen ontstaan. Duitsland en België hebben eveneens wegenbelasting maar hun benzine is per liter nu al een stuk goedkoper. Zelfs wanneer ook deze landen de wegenbelas ting zouden afschaffen en hun accijnzen geljjk verhogen, zou de benzine in Duitsland slechts 15 en in Belgie maar 12 cent duurder moeten worden. Overleg Internationale afspraken over een eventueel besluit zijn dus drin gend nodig. Andriessen en Smit- Kroes kondigen dan ook aan over deze mogelykheid met de buur landen te zullen gaan overleggen In Duitsland wordt al enige tijd over deze mogelijkheid gedacht. In Engeland heeft het vorige ka binet een studie in gang gezet, maar of de nieuwe conservatieve regering daar ook mee doorgaat is de bewindslieden niet be kend. Afschaffing van de motorrijtuigen belasting zou de staatskas, bij volledige compensatie door ho gere benzineaccijns, zo'n 100 miljoen gulden kunnen opleve ren. Dat is het bedrag dat per jaar door zogenaamde zwart rijders" aan wegensbelasting wordt ont doken. Zwartrijden zou bij zo'n systeem dus tot het verleden gaan behoren omdat men, ten einde te kunnen rijden, toch dure benzine moet gaan kopen. Bo vendien kost het innen van de ongeveer 2 miljard aan wegen belasting de staat dit jaar ruim 70 miljoen gulden. Ook dat zou een voordeeltje kunnen opleveren, dat de regering best kan gebrui ken. Andriessen kondigt in zijn ant woord aan de kamerleden ten slotte ook aan dat de regering een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid de omzetbelasting (btw) op energieverslindende apparaten te verhogen, dan wel de energieprijs te verhogen om het verbruik daarvan te vermin deren. Beide systemen hebben hun voor- en nadelen. In het eer ste geval wordt alleen de aankoop van nieuwe energieverslinders afgeremd, in het tweede ook het gebruik van zo de. Nederlanders beroofd op Gran Canaria MADRID (DPA) - Ongeveer 60 a 70 Nederlandse vakantiegangers en enkele andere buitenlanders zijn in het hotel Coronas Rojas bij de Playa del Ingles in het zuiden van Gran Canaria van hun geld be roofd. Drie nog onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag in het hotel ingebroken en in totaal twee miljoen pesetas 60.000) geroofd. De dieven boeiden en knevelden de nachtportier, braken een aantal gastenkluizen en de brandkast open waarin geld en bescheiden van het hotel bewaard werden en roofden ook enkele sieraden van de gasten. De reischeques lieten zij liggen. De gedupeerden hebben voor overbrugging een geldbedrag en bonnen voor maaltyden gekre gen. Onverwachte vrijspraak: verdachte wordt onwel ARNHEM (GPD) - ..Ik ben kostwinner voor 16 perso nen", zei hij in een vertwijfel de, doch zwakke poging het gerechtshof in Arnhem te vermurwen na een eis van vijf jaar. De 45-jarige monteur H. Y. uit Hengelo geloofde er zelf niet in. Ruim drie uur later luidde het vervroegde arrest Vrij spraak. Toen werden de emo ties voor de tot het uiterste gespannen Y., die sinds vember in voorarrest zit, te veel. Hij stortte ter plekke en werd per ambulance, maé als vrij man, afgevoerd uit het Paleis van Justitie. H. Y. is na maanden van c kennen en onschuld beleiden niet meer belast met de be schuldiging dat hij de grote „stille kracht" is geweest ach ter de Turkse eerwraak op 3 november 1978 in Hengelo. Het werd hem te veel dat deze onmogelijk lijkende ontwik keling mogelijk was gewor den. De voorlopige justitiële balans van de wrede Turkse zeden waardoor de 41-jarige Musta fa Tanhan onder een regen van kogels dodelijk getroffen op straat ineen zeeg: -1 De dader, de 17-jarige Hen- geloër S. K., heeft bekend. Tegen hem is vier en een half jaar geeist. De Almelose rechtbank zet zijn zaak 24 juli voort. In de visie van S. moest Tanhan sterven, omdat deze zijn zuster in Turkije had verkracht en in de steek had gelaten. De eer van de familie was aangetast en moest w den gewroken. -2 De vader van de schutter, de 49-jarige fabrieksarbeider H. K. uit Hengelo, kreeg voor zijn rol (druk op S. K. uitoefe nen en het kopen van het pi stool dat bij de executie was gebruikt) in Almelo driejaar. Hij heeft in dit vonnis be rust. -3 Op 17 juli oordeelt het Hof over de voortvluchtige 39-ja- nge werkloze textielarbeider M. Y. uit Hengelo, tegen w driejaar is gevist Hij had i Almelo wegens het medeple- gen van medeplichtigheid aan moord vier jaar gekre gen. -4 H. Y., die nu vrij is, was Almelo wegens zijn aandeel in de zaak (het door bedrei ging uitlokken van het mede- plegen van medeplichtigheid aan moord) vijfjaar opgelegd. Ondanks een wat hij noemde „vracht van tegenstrijdig be wijsmateriaal" kwam de pro cureur-generaal, M. L. Haas, gisteren tot de conclu sie dat dit terecht was. De zaak tegen H. Y. werd vorige week dinsdag aangehouden om de Turkse tolk O. I uit Hengelo als getuige en des kundige te horen Hij ont kende. evenals verdachte, dat Y. een leidende positie bij de Turken in Hengelo had inge nomen. Diverse getuigen hadden in het vooronderzoek het tegengestelde verklaard. I. zei voorts dat erewraak in Turkije bestaat De procureur-generaal zag in H. Y. wel degelijk de grote man op de achtergrond. „Wel erewraak, die ook in Turkije verboden is", zei mr. De Haas. De raadsman, mr. W. Redder hof, concludeerde tot nietig heid van de dagvaarding, omdat er te veel keuzemoge lijkheden in zouden staan ten aanzien van moord en dood slag. Het hof deed gisteren onverwacht vervroegd uit spraak, het achtte de rol van H.Y. niet bewezen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7