Amerikaanse post in noorden van Costa Rica Iraanse generaal weigert ontslag Costa del Sol wapent zich tegen nieuwe bomaanslagen Historisch debat over SALT-2 begonnen NOS let op terugkeer Skylab Nalatigheid oorzaak ramp LosAlfaques Actie tegen bruidsschat Nederlaag voor Anne Vondeling iIITT JlNSDAG 10 JULI 1979 BUITENLAND I (Van onze correspondent) MADRID - De Baskische so ciale pressiegroep ETA-poli- tico Militar heeft gisteren aangekondigd opnieuw bommen aan de Costa del Sol te plaatsen en ze ditmaal zon der waarschuwing-vooraf te laten ontploffen. Werkne mers uit de horecasector aan de Costa del Sol hebben hier op gereageerd met het instel len van anti-terreurpiket- ten. Deze anti-terreurpiketten be staan uit een paar ongewa pende mannen, die vanaf het dak, terrassen of vanuit de tuin van do gebouwen, dag en nacht bewakingsdiensten verrichten en alle verdachte zaken onmiddellijk doorge ven aan de politie. De leden van de anti-terreurpiketten doen dit werk in hun vrije tijd en worden om de drie uur af gelost. Sommige piketten be schikken over walkie-tal kies. De exploitanten van hotels en toeristencomplexen tonen zich zeer verheugd over dit initiatief van de werknemers en hebben op hun beurt offer tes aangevraagd van onder nemingen, die gespeciali seerd zijn in veiligheids- en bewakingsdiensten. De meeste werkgevers menen dat het voldoende is als de gebouwen, waarin de toeris ten zijn ondergebracht, tot eind september worden be waakt. Volgens de Duitse sensatie krant „Bild am Sonntag" heeft de socialist Alfonso Ca- nas, burgemeester van Mar- bella, de herinvoering van de doodstraf geëist voor de da ders, die de bommen aan de Costa del Sol hebben ge plaatst. De burgemeester toonde zich in dit interview een voorstander van een hechte samenwerking tussen de plaatselijke bevolking en politie en een tegenstander van gratieverlening, omdat deze de veiligheid van de burgers in gevaar brengt In verband met de toenemende onveiligheid op straat hebben de bewoners van sommige wijken in Torremolinos en in Malaga sinds kort burgerlijke verdedigingscomités inge steld. De leden van deze co mités hebben het gemunt op delinquenten die door middel van inbraken, gebruik van drugs en het lastig vallen van burgers de rust in hun wijk verstoren. Doel van deze bur gerlijke verdedigingscomi tés, die samenwerken met de politie, is de creatie van een aparte wijkpolitie. Met be hulp van een van deze bur gerlijke verdedigingscomités arresteerde de politie in Tor remolinos vorige week op één nacht meer dan tweehonderd jeugddelinquenten. Het Spaanse ministerie van volksgezondheid heeft het plan om binnenkort de twee grote stranden van Alicante voor het publiek te sluiten. De stranden en het zeewater dat voor Alicante nauwelijks doorstroomt, is dermate ver vuild dat het baden gevaar oplevert voor de gezondheid. Oorzaak van deze vervuiling is de lozing van de stadsriole- ring en van de industriële af val in zee. Het zeewater voor de stranden van het vlakbij gelegen Benidorm worden minder bedreigd door deze vervuiling, omdat het water op deze plaats een lichte doorstroming kent. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Ten overstaan van de commissie voor buiten landse zaken van de Amerikaan se Senaat is gisteren het histori sche debat begonnen met als in zet ratificering van het SALT-2- verdrag tussen de VS en de Sow- jet-Unie. Minister van defensie Harold Brown en zijn collega van buitenlandse zaken Cyrus Vance legden namens de regering de eerste getuigenverklaringen af. De beraadslagingen in de com missie en de voltallige Senaat zullen duren tot het late najaar, wanneer zal moeten blijken of president Carter 67 senatoren heeft kunnen mobiliseren voor steun aan het heftig omstreden verdrag. Op dit moment worden de kansen hierop niet hoog aan geslagen en verwerping zou voor de president aan de vooravond van nieuwe verkiezingen een ge voelige politieke slag beteke nen. Minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance waarschuwde dat verwerping rampzalig zou zijn en dat amendementen die herope ning van de onderhandelingen nodig maken, zullen bewerkstel ligen dat de Russen voor zichzelf om meer Amerikaanse conces sies gaan vragen. Zijn collega Brown onderstreepte dat de VS dertig miljard dollar op tafel zul len moeten leggen als ze een on beperkte bewapening van de Sowjet-Unie op gelijke voet zon den moeten beantwoorden. De leider van de Democratische meerderheid in de Senaat, Ro bert Byrd, is dezer dagen terug gekeerd uit Moskou met de boodschap dat de Russen con cessies zullen vragen wanneer amendementen door de Senaat heropening van de onderhande lingen nodig zouden maken. Niettemin betekent dit al een duidelijke wijziging vergeleken by standpunten die Brezjnjev en Gromyko eerder hebben laten horen, namelijk dat amendering ertoe kan leiden dat het hele ver drag niet doorgaat. Amerikaanse waarnemers be schouwen die harde uitspraken nu vooral als een wat ongelukkig uitgevallen poging de zwaar be laagde president Carter bij te staan in het bittere gevecht dat hy met de Senaat om goedkeuring zal moeten voeren. De 67 stem men die Carter voor een twee derde meerderheid nodig heeft, zijn bij lange na nog niet voor handen en het is maar de vraag of met het toelaten van wat voorbe houd en enkele reserves die op zichzelf het verdrag niet aantas ten, voldoende twijfelaars kun nen worden overgehaald. Minister van defensie Harold Brown hield de commissie-leden voor dat de VS in staat zijn om de Sowjet-Unie te betrappen op „elk bedrog van betekenis". Juist de verificatie van de naleving van de verdrags voorwaar den door de Russen is een kernpunt in de argwaan van vele invloedrijke senatoren. Volgens de verwachtingen blykt de oppositie tegen het verdrag niet alleen te schuilen onder Conser vatieven noch valt die met de verkiezingen in het vooruitzicht per partij te definiëren. De libe rale Democraat George McGovern by voorbeeld zei tegen het akkoord te zijn omdat hij en een vyftal collega's menen dat het de bewapeningswedloop doet voortgaan in plaats van deze tot stilstand brengt. De leider van de Republikeinse minderheid, Howard Baker, kandidaat voor het Witte Huis in 1980, verklaarde dat het verdrag de Russisch overheersing op het gebied van de meest vernietigen de wapens vergroot. De Republi kein Charles Percy kondigde twee amendementen van bete kenis aan. Hy wil dat de beper king van de reikwijdte van crui se-missiles in de toekomst slechts met toestemming van de Senaat kan plaats hebben en dat samenwerking tussen de VS en zijn Europese bondgenoten op - het gebied van wapenontwikke ling moet worden verzekerd. Daarin schuilt een belangrijke ad der onder lang gras: overdracht van Amerikaanse wapentech nologie aan Europese bondgeno ten, die dan - alle Amerikaans- Russische afspraken ten spijt - zelf partij moeten worden in de besprekingen dan wel die wa pensystemen ontwikkelen waar uit Amerika zich nu juist zou willen terugtrekken. SAN JOSE (UPI)-Dertig Amerikaanse militairen hebben gisteren een commando-post ingericht in het noorden van Costa-Rica, slechts 25 km van de grens met Nicara gua. Dit heeft de Amerikaanse ambas sade in San Jose, de hoofdstad van Costa Rica bekendgemaakt. Volgens een verklaring van de ambassade bevinden de militai ren, en de vliegtuigen waarmee ze kwamen, zich in Costa Rica "voor het geval de Amerikaanse am bassade in Managua de behoefte gevoelt Amerikaanse burgers uit Nicaragua te evacuerën" De militairen zijn gestationeerd op het vliegveld van Liberia, een stad aan de Panamerikaanse hoofdweg, ten zuiden van de grens met Nicaragua. Verscheidene Costaricaanse af gevaardigden hebben geprotes teerd tegen het besluit van hun regering de troepen toe te laten. Zij verwijten de regering van pre sident Rodrigo Carazo dat ze heeft nagelaten constitutionele toestemming te vragen om een buitenlandse macht in het land toe te laten. De onderminister van openbare veiligheid van Cos ta Rica, Enrique Montealegre Martin, zei dat inderdaad toe stemming is vereist, maar dat hierover door het Costaricaanse Congres niet is gesproken omdat dit het afgelopen weekeinde niet in zitting was. De minister van buitenlandse zaken van de voor lopige (Sandinistische) regering van Nicaragua uitte de beschul diging dat de Amerikaanse mili taire aanwezigheid in Costa Rica het voorspel vormt voor een in terventie in Nicaragua. Desertie Drie officieren van president So- moza's Nationale Garde in Nica ragua zijn gisteren gedeserteerd en hebben hun toevlucht gezocht in de ambassade van Columbia in Managua. Dit heeft een woord voerder in de Columbiaanse hoofdstad Bogota bekendge maakt. Hij liet weten dat het gaat om twee Nicaraguaanse garni zoenscommandanten en een offi cier die verbonden was aan het ministerie van landbouw van Ni caragua. PARIJS (AFP) - Een groot aantal nalatigheden zijn de oorzaak van de ontploffing van een tankauto, gevuld met vloeibaar gas, bij de Spaanse camping Los Alfaques in juli 1978. Bij de brand, die na de explosie op de camping aan de Middellandse Zeekust ontstond, kwamen 220 personen om het leven (onder wie Nederlanders). Dit staat in een officieel rapport van een onderzoek door de Spaanse autoriteiten. Het rapport, dat nog een vertrouwelijk karakter heeft, komt tot de conclu sie dat de ontploffing is veroorzaakt door een overdruk in de tank van de auto, of door aanzienlijke gasontsnappingen ten gevolge van de over druk. Volgens het Spaanse onderzoek was de tankauto "tot de nok toe gevuld" .".onder ruimte over te laten en had de wagen "geen bewijs van drukme- ting". In kringen van de oliehandel beschouwt men dit als zeer ernstige nalatigheden wanneer het om dermate ontplofbaar gas gaat. Bovendien had de tankauto geen veiligheidsklep "waardoor een te grote hoeveel heid gas zou kunnen ontsnappen", aldus het rapport. De opstandelingen in Nicaragua hebben de troepen van president Anastasio Somoza verslagen en staan nu klaar voor een laatste aanval op Managua, de hoofd stad. Dit is gisteren gezegd door twee radiozenders van de op standelingen. De zenders "op stand" en "Victorie" lieten guer rillaleiders zeggen: "De Somoza- strijdkrachten zijn verslagen. We hoeven nu alleen nog maar met al onze colonnes naar de hoofdstad te marcheren" De opstandelingen hebben reeds 24 steden en dorpen veroverd, waaronder vijf provinciehoofd steden. De rebellen hebben een Amer kaans voorstel het vuren te sta ken van de hand gewezen, voor namelijk omdat daarin werd ge opperd twee bekende "gematig de" figuren in een voorlopige re gering op te nemen. Vooral gene raal Julio Gutierrez was voor de rebellen onaanvaardbaar. Hij voerde het bevel over Nicara guaanse troepen die in 1965 de Dominicaanse Republiek bin nentrokken om Amerikaanse troepen te helpen die tussenbed de waren gekomen in de daar woedende burgeroorlog. De tweede man, Ernesto Fernandez Hollman, is lid van generaal So- moza's Liberale Partij. Amerikaanse onderminister van energie neemt ontslag WASHINGTON (Reuter) - Terwijl president Carter nog meer top adviseurs ontbood naar Camp David om de energiesituatie te bespreken, heeft de Amerikaanse onderminister van energie, John O'Leary, zijn ontslag ingediend. Een woordvoerder van het minis terie van energie weigerde details te geven over de ontslagaanvrage van O'Leary en het Witte Huis gaf geen commentaar. John O'Leary, bekend om zijn uit gesproken standpunten, staat al gerui me tijd onder kritiek van het Witte Huis, vooral tijdens de ma rathonbesprekingen van de af gelopen week over een nieuw alomvattend energieprogramma. Er zijn ook berichten geweest dat Carter dringend is verzocht zijn $taf van adviseurs op het gebied van energie meer inhoud te ge ven. Zowel O'Leary als minister van energie James Schlesinger zijn in Washington controversiële figuren geworden en naar ver luidt zouden medewerkers van het Witte Huis Carter hebben ge vraagd de twee bewindslieden ontslag te geven. NIEUW DELHI - "Straf de moordenaars" staat er op betogers borden voor een politiebureau in Nieuw Delhi. De opgewonden menigte protes teerde gisteren namens een moeder, wier dochter door de familie van haar man was verbrand wegens het meebrengen van een te geringe bruidsschat. Op deze wijzeof door het toedienen van vergifsterven praktisch dage lijks meisjes in India als hun bruidsschat "te licht" wordt bevon den Leiderdorper voor Rode Kruis naar Maleisië DEN HAAG (AFP) - Het Ne derlandse Rode Kruis stuurt volgende week maandag voor twee a drie maanden een ad viseur naar Maleisië om te helpen met het probleem van de bootvluchtelingen. Het is de heer J.F. Beekman (59) uit Leiderdorp, luitenant-kolo nel b.d. Hij zal als gedelegeerde van de Liga van Rode Kruisvereni gingen de Maleisische Rode Halve Maan bijstaan in het uitbreiden van de sociale ac tiviteiten in de verschillende kampen in het land. Daar zijn 80.000 Vietnamese bootvluchtelingen onderge bracht. De Maleisische Rode Halve Maan heeft gemeld dat mede als gevolg van de groeiende aantallen de spanning onder de bootvluchtelingen stijgt en het gebrek aan discipline toe neemt. De hulpverlening zal zich dan ook moeten uitbrei den en daarvan is de sociale zorg een belangrijk onder deel, aldus het Rode Kruis. De taak van de heer Beekman zal zijn een georganiseerd so ciaal leven te helpen opbou wen. Daarbij zal veel aan dacht worden geschonken aan zelfhelp-projecten, re creatieve activiteiten, (taal) onderwijs, beroepsopleidng en algemene sociale zorg. TEHERAN (Reuter) - Het hoofd van de militaire politie in Iran, generaal Saif Amir Rahimi, die door de minister van defensie is ontslagen, weigert weg te gaan. In een telefoongesprek zei hij: "Ik heb 7.000 gewapende mannen tot mijn beschikking en ben veel (Van onze correspondent) LUXEMBURG - Anne Vondeling, oud-voorzitter van de Tweede Kamer, leed gisteren een smade lijke nederlaag in de strijd om het voorzitterschap van de socialisti sche fractie in het begin juni nieuw gekozen Europese parle ment. Hij kreeg slechts 15 stem men tegen 49 voor de linkse Waal Ernest Glinne, die hiermee leider wordt van de 112 man sterke so cialistische EP-fractie. Aan de stemming namen 9($ afgevaar digden deel. De uitslag betekent dat Vondeling slechts zes stemmen van „bui tenlandse" fractiegenoten ver wierf, aangenomen dat alle negen Nederlandse socialisten, hijzelf incluis, op hem hebben gestemd. Mevrouw Ien van den Heuvel oud-voorzitter van de Partij van de Arbeid, deed het beter zy werd tot een van de vier vice- voorzitters van de socialistische fractie gekozen. De andere drie zijn de Duitser Fellermaier, de Engelse Barbara Castle en de Ita liaan Puletti. sterker dan de minister van de fensie" Eerder op de dag had de generaal verklaard dat er een sa menzwering onder hoge officie ren was om hem weg te krijgen en de revolutie te verzwakken. Hij had naderhand met het bureau van Chomeini getelefoneerd, dat hem had aangeraden op zijn post Socialist Craxi nieuwe Italiaanse formateur ROME (REUTER) - De Italiaanse socialistische leider Bettino Craxi is gisteren onverwacht op het presidentiële paleis ontboden voor de aanbieding van een man daat om een nieuwe regering te vormen. Craxi moet pogen een eind te ma ken aan de politieke crisis die nu een half jaar duurt. Een presiden tiële wbordvoerder heeft later meegedeeld dat Craxi het aanbod met voorbehoud (een normale formulering) heeft aanvaard. Mocht hij slagen dan zou hij de eerste socialistische premier van Italië worden. te blijven. De minister van defen sie zou op eigen gezag hebben gehandeld. Tegen verslaggevers vertelde Ra himi, dat hij veel vijanden in en buiten de strijdkrachten heeft - mensen die tegen zijn plannen zijn om orde en recht in het leger en het land te herstellen. Hij was voornemens een groep hoge offi cieren te arresteren die op een militaire confrontatie uit waren met het doel de revolutie te ver zwakken. De generaal deelde op een perscon ferentie in zijn hoofdkwartier aan buitenlandse verslaggevers mee dat een aantal samenzweerders was ondergedoken, maar dat hij hoopte dat de anderen "binnen twee dagen" zouden zijn aange houden. 'Ik kan niet direct spreken van een greep naar de macht", aldus Ra himi, "maar er zou wel sprake zijn geweest van een slag voor de re volutie". Het hoofdkwartier van Rahimi is gevestigd op het terrein van dej legerplaats Jamsjidije die zwaar wordt bewaakt door soldaten en leden van de "Fedajin-Chomei- ni", de in zwarte overhemden ge stoken 'guerrillastrijders van Chomeini', die zijn toegerust met in Israël gemaakte Uzi-snel vuurwapens en automatische geweren. Begin naar Sadat I CAÏRO (AFP) - President Sad at van Egypte ontving vandaag de Israëlische minister president Menachem Begin in Alexandne. Dit bezoek komt ruim een maand na hun laatste ontmoeting, eind mei in El Arisj in de Sinaï-woes- tyn. Aan de orde kwamen drie onder werpen, waaronder het probleem van de nederzettingen. Dit blijft actueel ondanks het Egyptische verzoek aan Israel's vice-premier Jigal Jadin bij diens bezoek aan Cairo op 10 juni om ze te „bevrie zen". Vondeling zette zijn kandidatuur voor het politieke leiderschap van de socialistische EP-fractie door, hoewel Piet Dankert, de fensie- en buitenlandspecialist en al enige jaren lid van het Europe se Parlement, veel betere kansen had. Met name de Duitse socialis ten, met 35 afgevaardigden d€ grootste nationale groep binnen de socialistische EP-fractie, wa ren bereid Dankert te steunen Ook bij de Franse socialisten (22 man) lagen Dankerts kaarten goed. Ook Joop den Uyl, PvdA-partijlei- der, steunde Dankerts kandida tuur. In Luxemburg verluidde dat Den Uyl bereid was zijn kan didatuur voor het voorzitter schap van de Federatie van Eu ropese Socialistische Partijen op te geven om Dankert te helpen. Twee Nederlandse socialisten in Europese topfuncties zou im mers te veel van het goede zijn. Dit alles vermocht Anne Vonde ling niet te weerhouden toch als kandidaat voor het politieke lei derschap van de EP-fractie op te treden, waarna Dankert zich te rugtrok. Ernest Glinne (48), een linkse Waal, die in de jaren zestig bijna uit de Belgische socialistische partij werd geroyeerd wegens zijn re bellie tegen de partijleiding, haalde bij de eerste stemming de absolute meerderheid. Hy is een compromis-figuur die acceptabel is voor de Franse socialisten, als ook voor de Duitse sociaal-de mocraten die zelf niet met een ei gen kandidaat wilden komen. Glinne was al eens voorzitter van de economische en monetaire commissie in het oude Europese Parlement. Hij viel toen vooral op door absenteisme. Bij de christen-democraten, die ook in Luxemburg bijeen zijn, is de oud-fractievoorzitter dr. Egon Klepsch de enige kandidaat voor het fractievoorzitterschap. Hij zal vandaag formeel worden geko zen, zo was de verwachting. Ook de fractie van liberalen en gaullis ten kiezen vandaag hun politieke leider. De Britse Conservatieven in het Europese Parlement wor den voortaan aangevoerd door John Scott Hopkins. Over de be langrijke post van voorzitter van het Europese Parlement wordt volgende week in Straatsburg beslist HILVERSUM (ANP) - De NOS zal in samenwerking met de omroe pen, die vandaag en morgen ra diozendtijd op Hilversum 1 heb ben, de terugkeer van het Ameri kaanse ruimtevaartuig Skylab naar de aarde nauwlettend vol gen. Daartoe verblijft AVRO- correspondent Peter Sclueudet in het vluchtleidingscentrum van de NASA in Pasadena. Zijn me dedelingen zullen de program ma's op Hilversum 1 die dagen kunnen onderbreken. De NASA heeft gisteravond be kendgemaakt dat het neerstorten van het ruimtestation Skvlab tussen 11 juli 08.10 en 12 juli 04.10 (onze tijd) wordt verwacht. De Skylab bevond zich toen nog in een baan op 188.8 km hoogte rond de aarde en raakte steeds dichter wordende atmosfeerlagen. Een voorspelling over het gebied waarboven het ruimtestation uit een zal vallen wilde de NASA gis teren nog niet geven. In Washington is een permanente crisisstaf bijeengekomen. De NASA zal eventueel in de laatste twaalf uren nog trachten een koerscorrectie aan te brengen wanneer het gevaarte boven dichtbevolkt gebied zou dreigen neer te komen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11