Politiek besluit EG nodig voor de vluchtelingen Franz Josef Strauss wil het avondland redden Vele duizenden kinderen in SU geïnterneerd? Zweedse spoortarieven twaalf jaar teruggezet „Zaak voor de negen ministers" Bonn voelt niet voor breuk met Somoza ZATERDAG 7 JULI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 STOCKHOLM (Reuter) - Zweden heeft de spoorwegtarieven twaalf jaar teruggezet in een poging de staatsspoorwegmaatschappij een instellingvoor het volk te maken en niet voor de staat. Op 12 juni zijn de tarieven met ruwweg de helft verlaagd. Dat was een onderdeel van het to taalpakket dat de regering had ontworpen om de mensen uit de auto te krijgen en daardoor te be sparen op ce olie, die Zweden moet importeren. De tariefsverlagingen zijn mogelijk geworden door een recent besluit van de ryks&ag, het parlement, een nieuw algemeen vervoers beleid te gaan voeren. Daarmee werd het uit 1963 daterende be leid afgeschaft dat ervan uitging dat de spoorwegen financieel zichzelf moesten bedruipen. Dat beleid ging toch al niet op, want de spoorwegen bleven verlies lij den, vorig ja^r nog ruim 525 mil joen gulden' De regering hoopt dat de drastische tariefsverlagin- gen de financiële situatie zelfs zullen verbeteren. Voor het geval dat dit niet gebeurt heeft zij de spoorwegen een extra subsidie van circa 37 miljoen gulden voor het komende begrotingsjaar toe gezegd. Op grond van het nieuwe systeem kunnen passagiers een jaarkaart kopen tegen een bijzonder voor delig tarief. Een kaart tweede klas kost slechts 75 kronen (on geveer f. 35) en voor eerste klas 115 kronen (ongeveer f. 53). Zij zijn zonder afstandsbeperking en geven recht op veertig procent reductie op de reeds met zo'n vijf tig procent verlaagde ritprijs. De Zweedse spoorwegen verkoch ten in de eerste tien dagen van de voorverkoop al zestienduizend van deze jaarkaarten. "Wij hopen dat de nieuwe tarieven het reizi gersaanbod aanzienlijk zullen doen groeien. Aangezien een dergelijke drastische tariefsver laging in geen enkel ander land is vertoond tasten wij in het duister over het eventuele resultaat," verklaarde een woordvoerder van de spoorwegen. Sinds de oliecrisis van 1973 is het aantal passagiers bij de Zweedse spoorwegen met meer dan twin tig procent toegenomen. Als daar nu tien procent bij komt wordt het verlies goed gemaakt dat uit de nieuwe prijspolitiek voortvloeit. De reis vsn Stockholm naar Go thenburg, een afstand van 500 kilometer, kost nu zeventig kro nen (circa f. 33). Voorheen moest hiervoor ruim 76 gulden betaald worden. Reducties voor retours worden niet meer gegeven. Daarentegen zijn alle enkele reizen goedkoper ge worden. Het lage tarief geldt al leen voor de periode van maan dag tot en met donderdag en op zaterdag. De reden is dat op die dagen de meeste treinen een veel lagere bezettingsgraad hebben dan op vrijdag en zondag. Als echter gezinnen van minstens drie betalende passagiers van de trein gebruik maken mogen zij het lage tarief betalen. TEL AVIV (AFP) - Op dit moment zouden tienduizenden kinderen in de Sowjet-Unie zijn geïnter neerd. De kinderen worden sys tematisch mishandeld. De om standigheden van de internering zijn vaak zo slecht dat het sterfte cijfer onder baby's minstens 50 procent bedraagt. Dit is deze week in Tel Aviv ont huld door het Centrum voor on derzoek naar de gevangenissen, BRUSSEL (ANP) - Stappen om voedselhulp van de Europese Gemeenschap aan Vietnam over te hevelen ten gunste van de 'bootvluchtelingen' zijn gisteren tegengehouden door Nederland en Denemarken. Deze landen vinden dat daarvoor een politieke beslissing van de ministers van de negen noodzakelijk is. Dit is in kringen van de EG in Brussel vernomen. Eerder had de Europese Commis- sie, het'dagelijks bestuur' van de EG, voorgesteld alle voedselhulp^ aan Hanoi voor dit jaar stop te zet ten en de daarvoor bestemde voorraden ter beschikking te stellen van de vluchtingen uit Vietnam. Volgens genoemde kringen waren alle negen lidsta ten hel erover eens, dat de ge meenschap met spoed hulp moet zenden aan de uitgewekenen. Nederland en Denemarken be toogde! echter dat aan de voor Hanoi bestemde hulp alleen op grond van een beslissing van de ministers een andere bestem ming mag worden gegeven. De in Brussel gevestigde vertegen woordigers van de lidstaten kon den dat volgens hen niet op hun eigen houtje doen. Volgende week woensdag komen de negen vertegenwoordigers bijeen om de zaak opnieuw te bespreken. Dit jaar zou de EG Vietnam voed selhulp ter waarde van f 68 mil joen gëvën, waaronder 34.000 ton rijst en 15.000 ton melkpoeder. De Europese Commissie stelde voor 8.000 ton rijst en 1.500 ton melkpoeder te sturen voor het lenigen vanhbe eirecte nood van de duizenden vluchtelingen die ressorteren onder de Hoge Commissie van de Verenigde Na ties voor de vluchtelingen. De melkpbeder kan worden gehaald uit de nog van vorig jaar over gebleven voorraden. Bezwaren De EG-commissaris voor de ont wikkelingshulp, Cheysson, is voorstander van een staking van de hulpverlening aan Hanoi, ten gunste van de vluchtelingen, naar maar zou, volgens genoem de kringen niet een officieel voorstel van de gehele commissie zijn. Naar van welingelichte zijde in Pa rijs verluidt, heeft Frankrijk be denkingen. Dit land is het ermee eens dat een deel van de voor Vietnam bestemde hulp naar de vluchtelingen gaat, mits dit niet in de vorm gebeurt van een 're presaillemaatregel' tegen Hanoi. Parijs acht in elk geval de aan In- do-China verstrekte bijstand, 'onvoldoende'. Ook Italië had be zwaren. Deze hadden betrekking op de vraag waar de benodigde rijst moet worden gekocht. Aansporing Premier Onn van Maleisië heeft opnieuw verklaard dat zijn land alle nieuwe bootvluchtelingen zal terugsturen, ondanks de in ternationale pleidooien voor to lerantie. Die stap dient ook als aansporing voor andere landen die beloofd hebben immigranten te ontvan gen, dit onmiddelijk te doen, zei hij. "Het vluchtelingenprobleem is voor ons allen een uitdaging, maar wij moeten ons gezond ver stand niet verliezen", zei hij ken nelijk ten aanzien van jongeren die van de regering geeist geëist op vluchtelingen te schieten om te voorkomen dat die de Maleisi sche territoriale wateren binnen varen. De vluchtelingen uit Vietnam zijn voornamelijk van Chinese af komst en vormen in Maleisië met zijn delicate rassenverhoudingen een onwelkome last. België gaat 2000 Vietnamese vluchtelingen opnemen in plaats van de zeshonderd waartoe het eerder besloot. Dat is in Brussel tijdens het wekelijks kabinetbe- raad besloten. Voor die operatie zal een bedrag van ongeveer 7,8 miljoen gulden uitgetrokken worden. Dat geld wordt in min dering gebracht op de (overigens nog niet toegezegde) hulp van België aan Vietnam. Het kabinet heeft ook besloten de opbrengst van een trekking van de Belgische nationale loterij te gebruiken voor hulp aan Viet namese vluchtelingen. Voorts vertrekt de Belgische minister voor ontwikkelingssamenwer king, Eyskens, voor besprekin gen met landen in het Verre Oos ten. Eyskens wil in de gesprekken met de autoriteiten in die landen on derzoeken of er een mogelijkheid bestaat Vietnamese bootvluch telingen onder te brengen op de talrijke onbewoonde eilandjes in dat gebied waar ze "zouden kun nen leven in een voor het ver trouwd gebied en zonder de eco nomie van gastlanden al te ern stig te verstoren". De premiers van de Westduitse deelstaten hebben in Bonn beslo ten nog eens 4.000 vluchtelingen uit Indo-China in de Bondsre publiek op ts te Volgens rege ringswoordvoerder Grüinewald Grünewald het aantal vluchte lingen dat West-Duitsland op neemt, op ongeveer tienduizend. Bijna 400.000 Indochinese vluch telingen leven nu in kampen in zuid-oost-Azië. Zuidoost-Azië. blijkt uit statistieken die het vn- hoge VN-hoge voor vluchtelin gen gisteren in Genéve Genève heeft In juni zijn er 71.877 vluch telingen geregistreerd in de lan den van eerste aankomst in zuid- oost-azië: Zuidoost-Azië: kwa men via zee en 14.936 via land. In Honhkon Hongkong Indonesië werden de meeste "bootvluchte lingen" geregistèerd: rsp. resp. en 22.743. SCHIPHOL/DEN HAAG - De nieuwe Engelse ambassadeur in Nederland, sir John Taylor is gisteren in ons land aange komen. De nieuwe ambassa deur werd met zijn echtgeno te, lady Molly Taylor verwel komd door mr. H. Wefers Bet- tink van het ministerie van buitenlandse zaken. Sir John Taylor volgt in Neder land Sir Richard Sykes op, die op 22 maart voor zijn resi dentie in Den Haag werd vermoord. MAN grote winnaar op de Antillen WILLEMSTAD (ANP) - De Cura- caose politieke partij Movimentu Antijas Nobo (M.A.N.) met lijst aanvoerder Don Martina is de grote overwinnaar geworden bij de vrijdag gehouden parle mentsverkiezingen op de Ne derlandse Antillen. De partij be haalde zeven zetels, drie meer dan verwacht werd. De M.A.N. heeft nu de grootste fractie in het parlement in Willemstad. De grote verliezers zijn de Natio nale Volkspartij-Unie van Gilbert de Paula en vooral de Frente Obrero met Wilson Godett als lijstaanvoerder. De Frente komt niet meer terug in het parlement. De MEP van Detico Croes behaalde op Aruba vijf zetels en werd daarmee de tweede fractie in het nieuwgekozen parlement. De twee partijen hebben samen twaalf van de 22 zetels die het parlement telt. BONN/MANAGUA (UPI/RTR) - De Westduitse regering is niet voornemens de diplomatieke be trekkingen met het bewind van president Somoza van Nicaragua te verbreken. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn ziet iemand die dit zou willen kennelijk over het hoofd dat de Westduitse ambassade in Mana- qua tot een doorgeefstation voor humanitaire hulp aan de in nood geraakte bevolking is geworden. Van het moment af dat in septem ber de gevechten in Nicaragua begonnen zijn tot dusverre naar schatting 110.000 Nicaraguanen uit hun land gevlucht en deze stroom gaat gestaag door, aldus het bureau van de hoge commis sie voor vluchtelingen van de VN vrijdag in Genève. In Nicaragua ging de nationale gar de van Somoza gisteren verder met de voorbereiding van een te genoffensief by Masaya. Door de val van Jinotepe donderdag be heersen de Sandinistische guer rillastrijders thans ten zuiden van Managua een strategische drie hoek die begrensd wordt door Masaya, Jinotepe in het zuidoos ten en Diriamba naar het zuid westen. De val van Jinotepe be tekent ook een verdere verzwak king van het belegerde garnizoen van de Nationale Garde in Rivas, waarvan de westelijke helft door de Sandinisten wordt beheerst!. Als de sandinisten erin zouden slagen de zuidelijke driehoek uit te breiden met Rivas, dan zullen zij de hoofdmacht van de Natio nale garde die bij Sapoa tegen over een guerrilla-invasiemacht staat, zes kilometer van de grens met Costa Rica, kunnen isoleren. In verband met de snel verslech terende situatie riep president Somoza alle overheidsfunctiona rissen vrouwen inbegrepen op zich naar hun dichts bij zijnde mi litaire onderdeel te begeven. Basken tippen toeristen STOCKHOLM - Baskische separa tisten die sinds kort talrijke bom aanslagen plegen in Spaanse toe ristenoorden waarschuwen ge ruime tijd tevoren waar de bom men zullen ontploffen. Twee baskenleiders hebben dit ver klaard in een in Stockholm ge publiceerd interview. Zij zeiden dat hun actie niet tegen de toeris ten, maar tegen de staat gericht is. Als er toch iets met toeristen ge beurt is dat niet onze schuld maar die van de politie, verklaarden zij. de psychiatrische klinieken en de werkkampen in de Sowjet-Unie. Het centrum is een privé-instituut, dat drie jaar geleden in Israël werd opgericht door immigran ten uit de Sowjet-Unie en dat on der auspiciën staat van verschil lende universiteiten in de wereld. Tijdens een persconferentie in Tel Aviv werd deze week de situatie behandeld van een klein meisje, Larissa Sherman, dat 5 jaar was toen het in 1975 van haar moeder werd gescheiden en opgesloten in een werkkamp voor kinderen. De ervaringen van Larissa, van haar moeder Ada, en de verhalen van talrijke andere getuigen over het lot van vrouwen en kinderen in Russische werkkampen, zul len binnen een half jaar worden gepubliceerd in een boekwerk dat in de Verenigde staten en in Europa zal worden uitgebracht De directeur van het centrum in Tel Aviv, Avraham Sjefrin, zei dat dit "ons cadeau aan de Sowjet- Unie zal zijn, voor het jaar van het kind en de Olympische Spelen in Moskou." Kaarten Sjifrin voegde eraan toe dat het boek de vorm zal krijgen van een toeristische gids van de werk kampen in Rusland. Het zal gede tailleerde kaarten bevatten, en aanwijzigingen over de manier waarop men de kampen kan be reiken, inclusief de dienstrege ling van het openbaar vervoer. "Wij hopen dat in elk geval en kele toeristen, die ter gelegen heid van de Olympische Spelen naar Moskou gaan, de moed zul len hebben onze gids te gebrui ken en het scherm van de Russi sche propaganda zullen doorbre ken opdat ze zullen zien hoe kin deren in de Sowjet-Unie het door de Verenigde Naties afgekondig de jaar van het kind beleven", al dus Sjifrin. Bedeesd en blozend, verscheen ook Larissa deze week op de perscon ferentie. Ze is nu 9 jaar en woont sinds zes met haar moeder in Is raël. Mevrouw Sherman vroeg de journalisten met nadruk niet al te veel vragen te stellen, omdat haar kind van het verblijf in het werk kamp een grote nervositeit en een zwak hart heeft overgehouden "Wij waren met 50 kinderen on dergebracht in een kleine ruimte. We werden geslagen, ik een beetje meer dan de anderen om dat ik joodse ben. We hadden al tijd honger", zo vertelde ze. Larissa was tezamen met haar moeder gearresteerd, en tot twee jaar werkkamp veroordeeld om dat ze een visum voor Israël had aangevraagd. De kinderen wor den naar kampen gebracht die soms dicht bij die van hun moe ders liggen, soms ook ver verwij derd, en het komt voor dat moe ders hun kind nooit meer terug vinden, zo verklaarde Ada Sher man (lerares Russische taal). "Gedurende twee jaar heb ik mijn dochter niet kunnen zien. En ik moest vervolgens weken zoeken om haar terug te vinden. Toen ik daarin was geslaagd ont dekte ik een kleine schim, in een genummerd grijs kleedje, bleek en uitgemergeld, bijna doorzich tig". De reis van Sherman naar het ge vangenenkamp duurde een maand en werd gemaakt in een wagon, die geen ramen bevatte. "Ik heb onderweg baby's zien sterven die door hun moeders waren meegenomen. Ik heb ze gezien, dagenlang, gewikkeld in kranten en oude lompen om hem tegen de koude te beschermen en zuigend aan lege borsten. Het was verboden hen te wassen we hebben geen medicijnen gezien". (Van onze correspondent) BONN - Het restaurant „Wirtshaus St. Michael" in Bad-Godesberg had woensdagavond 23 mei illus tere gasten: CS U-voorzitter Franz Josef Strauss, zijn secreta ris-generaal Edmund Stoiber, zijn satraap in Bonn Friedrich Zimmermann, een op het oog aardige jonge dame en Welt- hoofdred acteur Peter Boenisch. Het gezelschap had plezier, dat was duidelijk. Friedrich Zim mermann hief enkele malen na drukkelijk het glas en begon daarbij zo luid te spreken („We doen geen cóncessies") dat Stoi ber hem tot rust moest ma nen. Omstreeks tien uur was het toetje op. Strauss kwam uit zijn stoel, zijn lijfwachten deden hetzelfde. Toen de CSU-baas en minister president van Beieren naar de uitgang liep, kwamen er twee vrouwen op hem af. De ene vroeg een handtekening voor haar dochter en kreeg die zonder mor ren. De andere vroeg of Strauss haar nog herkende, zij had jaren geleden als lid van de „Jonge Union" voor hem gewerkt in het Roer-gebied. De voorzitter wist het direct: „U heet Barbare". Friedrich Zimmermann draaide verrukt met zijn ogen en kon nog net zeggen: „Is hy niet de aller beste?" Op dat moment moet Zimmer mann nog eens bevestigd hebben gekregen wat hy voor zichzelf al lang wist, namelijk dat het besluit juist was. Van dat besluit was op 23 mei nog vrijwel niemand op de hoogte. De meeste gasten in het „Wirtshaus St. Michael" zullen hebben gedacht dat de CSU-top de verkiezing van Strauss-proté- gé Karl Carstens tot nieuwe Bondspresident vierde. De ei genlijke reden bleek de volgende dag, toen Zimmermann en Stoi ber bekend maakten dat Franz Josef Strauss zich beschikbaar had gesteld om als .lijsttrekker van de CDU-CSU bij de Bonds dagverkiezingen in 1980 te funge- Dat klonk op hemelvaartsdag nog betrekkelyk argeloos: hij is be schikbaar. De dag daarna liet Strauss zijn bureau in München zelfs verklaren dat „hy nooit heeft beweerd: ik zal, wil of moet kandidaat-kanselier worden". In feite waren de bakens echter ge zet. De grotere zusterpartij van de CSU, de CDU, diende Strauss als politiek leider te aanvaarden. Zo niet, dan zou de Beierse partij zich van de CDU distantiëren en afzonderlijk de verkiezingsstrijd intrekken. Deze chantage-poli- tiek heeft gewerkt. Op maandag 28 mei besloot het bestuur van de CDU weliswaar éénstemmig dat de minister-president van Neder- saksen, Emst Albrecht, haar kandidaat voor het hoogste rege ringsambt moest zijn, Strauss was niet meer tegen te hou den. Tussen de beide zusterpartijen brak een verbitterd gevecht uit. De CDU had die strijd kunnen winnen, dat wil zeggen met Al brecht als lijstaanvoerder de ver kiezingen ingaan, als zy bereid was geweest een prijs te betalen: de splitsing van CDU en CSU. Die prijs was vele CDU-politici te hoog. De één na de ander bracht in inter views te berde dat juist de een heid van CDU en CSU het hoog ste goed was, daarmee feitelijk voor Strauss kiezend. Daar had den Strauss en zijn vazallen op gespeculeerd. En ziedaar, bijna vijf weken na de gedenkwaardige 23e mei werd Strauss met 135 te gen 102 stemmen door de ge meenschappelijke CDU/CSU- fractie in de Bondsdag gekozen als kandidaat-kanselier, de uit dager van Helmut Schmidt. Hoe nu? Franz Josef Strauss, FJS zoals hy zich in navolging van JFK (John Fitzgerald Kennedy) graag laat noemen, de.keizer van Beieren", de „koning van Duits land", wil toch nog met 64 jaar kanselier van de Bondsrepubliek Duitsland worden. Dezelfde Strauss die in november 1976, na de door de CDU-CSU verloren verkiezingen, opeen vergadering van de „Jonge Union" in Beieren letterlijk zei: „Ik wil niet en zal nooit kanselier worden". Dezelfde Strauss, die nog niet zo lang geleden opmerkte dat hij „liever ananas-kweker in Alaska wordt dan kanselier van de Bondsrepubliek Duitsland". De zelfde Strauss die op maandag 2 april in een door hem geautori seerd interview met „Der Spie gel" beweert dat er „met welke kandidaat-kanselier dan ook" onder de huidige omstandighe den voor de CDU-CSU „geen reële kans bestaat de absolute meerderheid van de stemmen of de zetels bij de volgende verkie zingen te halen" Maar er zijn ook andere Straussen. Die van 1975 by voorbeeld. Op een mooie augustusavond maakt ex-kanselier Kurt Georg Kiesin- ger bekend dat de CDU had be sloten Helmut Kohl voor de ver kiezingen van 1976 op te stellen als kandidaat-kanselier. In op dracht van de CSU-baas moet hij daar aan toevoegen dat de Beier se zusterpartij van dit besluit „kennis heeft genomen, maar dat zij erbij blijft dat Strauss de „geëigende kandidaat" is". FJS over Helmut Kohl: „Ik heb hem ondanks zijn kennis over zijn tekortkomingen vanwege de vrede ondersteund, maar hy is to taal ongeschikt vanwege zijn ka rakter, zijn geestelijke en politie ke eigenschappen. Maar men kan, als het moet, met iedereen regeren". En er bestaat ook een Strauss van oktober 1978. Hy fungeerde toen als lijsttrekker van zijn party, omdat hy minis ter-president van Beieren wilde worden. Iedereen in Duitsland ging er toen al van uit dat deze post alleen maar een tussenstation voor hem was, omdat hy de hoop niet had opgegeven ooit kanselier van de Bondsrepubliek te worden. In een geheel aan Franz Josef ge wijd propaganda-geschrift stond: „Het minister-presidentschap is voor de 63-jarige Strauss geen „Schlussstrich". Anderen heb ben op deze leeftijd geheel ande re taken op zich genomen. Zo moest Churchill nog drie jaar wachten voordat hy premier werd en Adenauer had nog tien j aar voor de boeg tot aan zijn kan seliersschap". Franz Josef Strauss, de Duitse Churchill? Hy gelooft inderdaad dat hy miskend wordt, dat hy net als wijlen Winston Churchill met zijn waarschuwingen tegen Hit- Ier, niet serieus wordt genomen. Want Strauss meent dat hy niet alleen Duitsland, maar het hele christelijk Avondland moet red den. En dat alleen hy dat kan. Immers de communistische beer is elk moment bereid zijn klau wen uit te slaan en dat ziet, behal ve Strauss, niemand. De op 6 september 1915 als zoon van een slager geboren Franz Strauss - zijn tweede naam Josef heeft hy op aanraden van zijn po litieke mentor toegevoegd omdat Franz Josef „gemoedelijker" klinkt - is nooit een overtuigde nazi geweest Hy heeft er echter ook nooit bezwaar tegen gehad met overtuigde ex-nazi's harte lijke contacten te onderhou den. Strauss' lange weg in politiek Duitsland is door schandalen ge kenmerkt. In 1962 moest hij af treden als minister van defensie omdat hij het parlement had be logen over de zogenaamde Spie- gel-affaire. De grote voorzitter had toen op eigen houtje de Spie- - gel-bureaus in Hamburg en Bonn laten doorzoeken en ettelijke re dacteuren laten arresteren, om dat hy meende dat het weekblad landverraad had gepleegd door een artikel over militaire aange legenheden te publiceren. In feite was Strauss uitermate verbolgen over het feit dat Der Spiegel ach ter een ander met hem in verband staand schandaal aanzat Zyn vroegere vriend Hauser, even eens een goede bekende van prins Bernhard, beschuldige hem ervan dat hy steekpennin gen van Lockheed had aangeno men. Die zaak is onderzocht door een Westduitse commissie en Strauss ging vrijuit Maar de ar chieven uit zyn tijd als minister van defensie waren om on verklaarbare redenen verdwe nen. Terwijl meerdere na-oorlogse poli tici om diverse redenen de poli tieke arena voortijdig moesten verlaten, bleef FJS een niet weg te krijgen factor in de Duitse poli tiek. Wat vrijwel niemand voor mogelijk had gehouden, gebeur de in 1966. Strauss werd minister van financiën in het kabinet-Kie- singer, dat bestond uit politici van de CDU-CSU en de SPD (de Grote Coalitie). De „leeuw van Beieren" zat naast Willy Brandt, Herbert Wehner en Helmut Schmidt op de regerings- bank. Strauss is nu waarschijnlijk voor de laatste keer aangetreden. Hy wil niets minder dan Bondskanselier worden. Alle opiniepeilingen voorspellen dat de CDU-CSU onder Strauss geen schijn van kans maakt de volgende verkie zingen te winnen. Maar hijzelf gelooft een echte kans te hebben. Strauss zal de Union dwingen tot een duidelijk alternatief. Dat betekent een programma, waarin de abjecte leuze „Vrijheid in plaats van socialisme" vol tot uitdrukking komt Dus: minder belastingen, afbreuk van het sys teem van voorzieningen, een confrontatie- koers met het Oosten, harde aan pak van zogenaamde extremis ten. Helmut Schmidt* „Strauss vertegenwoordigt de meest rechtse groepering in de Bonds republiek. Hij kan zowel in het binnenland als in onze verhou ding met het buitenland voor aanzienlijke spanningen zor gen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9