^Aparte appartementenint hartje vaifLeiden. De nieuwe bijstandsuitkeringen cebuto +1 Te huur zes winkels Met ingang van 1 juli 1979 zijn de normbedragen als volgt: Publikatie van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk Nazomerreizen i De bijstand dient niet alleen voor de noodzakelijke bestaanskosten die iedereen moet maken. Want er wordt ook bijstand gegeven voor bijzondere uitgaven die niet iedereen heeft, maar die voor u wel noodzakelijk zijn. Hoeveel bijstand u wordt toegekend, hangt af van uw eigen inkomsten. Ook daardoor is de bijstand een duidelijk individuele uitkering, die van persoon tot persoon kan verschillen. Nadere inlichtingen bij uw gemeente. NORMBEDRAGEN Uw bijstandsuitkering is afgeleid van het minimumloon. Dat is het loon, waarop elke werknemer van 23 jaar en ouder tenminste recht heeft. Van dit loon worden de loon belasting en de premies voor sociale ver zekeringen afgetrokken. Dan blijft het netto minimumloon over, waarop de uitkering voor gehuwden is gebaseerd. Gezinnen, waarin de vader of moeder ontbreekt, krijgen 90% en alleenstaanden 70% daarvan, omdat de noodzakelijke kosten van het bestaan voor hen lager zijn. Net als iemand die het minimumloon verdient, moet de bijstand ontvanger uit zijn of haar uitkering de nor male kosten van het bestaan betalen. Dit zijn niet alleen de kosten voor bijvoorbeeld eter., drinken, kleding, meubilair en ontspan ning. maar ook de kosten van het wonen, zoals bij een huurhuis de huur. De normbedragen voor gezinnen en alleen staanden ziet u onder 1 en 2. Woonkosten In uw uitkering zit ook een vergoeding voor woonkosten. Maar die woonkosten kunnen zo hoog zijn, dat ze echt niet alleen uit het minimumloon of de bijstandsuitkering kun nen werden opgebracht. Wanneer dat het geval is en u een huurhuis bewoont, kunt u een huursubsidie aanvragen. De gemeente kan u daarover Inlichten. Met woonkosten hoger dan f 193,per maand (dus de kale huur. dit is de huur zonder de kosten van gas. water, licht, centrale verwarming, e.d.) komt u als bijstandontvanger in het algemeen voor huursubsidie in aanmerking. Voor alleenstaanden jonger dan 30 jaar gelden een aparte huursubsidieregeling en andere bedragen. Als u op bijstand aangewezen raakt en nog niet voor huursubsidie in aanmerking komt, past de bijstand bij in de huur op dezelfde manier als de huursubsidie zou doen. Eigen woning Hebt u een eigen woning dan komt u natuurlijk niet in aanmerking voor huur subsidie. Bedragen hypotheekrente, eige- naarsonderhoud, belasting op onroerend goed. straatbelasting e.d. bij elkaar minder dan f 193,per maand, dan moet u die kosten uit het uitkeringsbedrag betalen. Liggen de kosten tussen f 193,— en f 591.65 per maand dan krijgt u boven het norm bedrag een toes'ag. Deze toeslag is even groot als de huursubsidie voor een huurhuis van die prijs. Let wel: Als u een eigen huis hebt met een onbelaste waarde hoger dan het vrij te laten ver mogen. dan kunt u eventueel bijstand te leen krijgen op onderpand van uw huis (krediet-hypotheek). Woonkosten boven f 591,65* per maand Voor huren boven f 591,65 per maand wordt geen huursubsidie gegeven en dus ook geen bijstand. Als u zo duur woont zult u een goedkoper huis moeten zoeken. Om u de tijd daarvoor te gunnen kunt u - voorlopig voor een jaar - een toeslag krijgen. Die is gelijk aan de woonkosten, verminderd met f 246.65. Woont u in een eigen huis met hogere kos ten dan f 591,65 per maand dan geldt voor u hetzelfde. Ook dan zult u naar een goed koper huis moeten uitkijken. Voor alleenstaanden jonger dan 30 jaar geldt een bedrag van f 394,15 per maand. Woonkosten bejaarden Als u 65 jaar of ouder bent en uw huur is hoger dan f 591,65 per maand, kan het zijn dat u toch voor huursubsidie in aanmerking komt. Indien het subsidiebedrag niet vol doende is. kunt u daarboven extra bijstand krijgen. Omzien naar een goedkopere woning is in dit geval dus niet nodig. Gaan wonen in een dure woning Moet u, om welke reden dan ook, in een huis met een hoge huur gaan wonen (een serviceflat bijvoorbeeld) overleg dan vooral eerst met de gemeente Er wordt alleen bijstand verstrekt als dit beslist noodzakelijk is. Overgangsregeling Ontving u, in verband met woonkosten die op 31 december 1977 hoger dan f 350. waren, een overbruggingstoeslag, dan wordt deze per 1 juli 1979 met f 10,— ver minderd. 1. GEZINNEN NORMBEDRAG Echtpaar zonder en met kinderen Per week f 299,25 Per maand f 1.296,70 Onvolledig gezin (een gezin zonder vader of moeder) Per week f 269,30 Per maand f 1.167, PLUS: De premie die u betaalt voor een vrijwil lige verzekering of bejaardenverzekering bij een ziekenfonds. Maar niet de aanvullende premie. PLUS: Een vergoeding, gelijk aan de kinder bijslag, voor zover u geen kinderbijslag op een andere manier ontvangt. PLUS: Vakantie-uitkering Echtpaar zonder en met kinderen Per week f 17,35 Per maand f 75,20 Onvolledig gezin Per week f 15,60 Per maand f 67,70 Dc uitkering wordt eens per jaar, in juni, uitbetaald. 2. ALLEENSTAANDEN NORMBEDRAG Jonger dan 65 Jaar Per week f 209,45 Per maand f 907,70 65 Jaar en ouder Per week f 206,50 Per maand f 894,80 PLUS: De premie die u betaal lige verzekering of een bejaarden- verzekering bij een ziekenfonds. Maar niet de aanvullende premie. PLUS: Vakantie-uitkering Jonger dan 65 jaar: Per week f 12.15 Per maand f 52,60 65 jaar en ouder: Per week f 15,10 Per maand f 65.50 De uitkering wordt een per jaar, in juni, uitbetaald. 3. THUISINWONENDE KINDEREN (werkloos) NORMBEDRAG Per week f 46,10 Per maand f 199,70 Per week 1 74,80 Per maand f 324,20 18 tot 21 jaar* Per week f 112.20 Per maand f 486,30 PLUS: Vakantie-uitkering 16 en 17 jaar Per week f 4.35 Per maand f 18,80 18 tot 21 jaar* Per week f 6.50 Per maand f 28,20 De uitkering wordt een. per jaar, in juni. uitbetaald. Voor jongeren beneden 21 jaar (werk loos), die in de loop va het derde kwar- taal 1979 recht op bijstand krijgen, zullen andere bedragen gaan gelden. BIJZONDERE UITGAVEN Voor speciale uitgaven die ontstaan door uw bijzondere omstandigheden, bijvoorbeeld ziekte of gebreken, kunt u een extra uit kering aanvragen. Bent u jonger dan 65 jaar, dan kunt u voor uitgaven in verband met invaliditeit geen bijstand krijgen, maar moet u een voorzie ning aanvragen op grond van de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW). 4. BEWONERS VAN BEJAARDENTEHUIZEN OF INRICHTINGEN NORMBEDRAG De kosten van verzorging of verpleging. De premie die u betaalt voor een bejaardenverzekering of een vrijwillige verzekering bij een ziekenfonds. Maar niet de aanvullende premie. PLUS: Per maand een bedrag voor persoonlijke Voor een alleenstaande is dat f 214,50 en voor een echtpaar f 390, Als u door persoonlijke omstandigheden weinig privé-uitgaven kunt doen. wordt de uitkering lager Maar niet minder dan f 74.50 voor een alleenstaande en f 156,50 voor een echtpaar. PLUS: Een vakantie-uitkering die gelijk is aan de vakantie-uitkering van de A O W, De uitkering wordt eens per jaar, in mei, uitbetaald. Deze bedraagt voor een alleenstaande f 65,50 en voor een echt paar f 76.70 per maand. PLUS: Een vergoeding voor broodmaaltijden, als deze niet in de verzorgingsprijs zijn begrepen. Voor een alleenstaande is de vergoeding (79,en voor een echtpaar f 158,per maand. MAAR: De bijstand wordt verleend voor zover de eigen inkomsten niet voldoende zijn om bovenstaande kosten te betalen. Heeft u als inkomsten naast de A.O.W. echter nog een pensioen, dan mag u daarvan als echtpaar f42,50 en als alleenstaande f 21,25 per maand houden. Grotere uitgaven voor eigen rekening Tot de bijzondere uitgaven worden in het algemeen niet de grotere aankopen gerekend die iedereen wel eens moet doen, bijvoorbeeld kleding, meubels of een kachel. Dit zelfde geldt voor verhuiskosten en kos ten van woninginrichting. Alleen in bijzon dere gevallen kan daarvoor bijstand worden gegeven. EIGEN INKOMEN Bijstand ontvangt u als u geen of te weinig eigen inkomsten hebt. Heeft u helemaal geen inkomen, dan krijgt u de normbedragen die onder 1 t/m 4 vermeld staan. Heeft u wel wat eigen inkomsten, dan worden deze van de normbedragen afgetrokken. Maar bij verdiensten worden niet helemaal afgetrok ken, Welke bijverdiensten dat zijn, ziet u verderop. Bijverdiensten uit arbeid Van het geld dat u verdient met een bijbaan mag u een dorde deel houden. Of er sprake is van een bijbaan, beoordeelt de gemeente. Met de buitengewone kosten die u moet maken om dat geld te kunnen verdienen, zoals bijvoorbeeld reiskosten, wordt rekening gehouden. Als in uw gezin de vader of moeder ont breekt. wordt de eerste f 30,70 van wat u per week verdient niet afgetrokken. Per maand is dit f 133, Bijverdiensten uit kostgangers 40% van wat uw kostgangers u betalen, wordt gezien als uw verdiensten. Die ver diensten worden per kostganger gesteld op minimaal f 46,20 per week of f 200,20 per maand. Evenals bij andere bijverdiensten wordt een derde deel. dus minimaal f 15,40 per week of f 66,70 per maand, niet afge trokken. Heeft u drie of meer kostgangers, dan wordt dat beschouwd als een pensionbedrijf en worden die inkomsten volledig afgetrokken. Inkomsten uit onderverhuur Twee derde van de onderhuur wordt niet afgetrokken. Maximaal mag u van al uw bijverdiensten niet meer houden dan: f 76.75 per week of 1332,50 per maand voor een onvolledig gezin (inclusief de eerste f 30.70 per week of f 133.per maand van bijverdiensten uit arbeid), f 46,05 per week of f 199,50 per maand voor een gezin met of zonder kinderen. (f 30,70 per week of f 133,— per maand als beide echtgenoten bijverdiensten hebben f 32,30 per week of f 140,per maand voor een alleenstaande en f 17.30 per week of f75,per maand voor een thuisinwonende. Andere inkomsten Al uw andere inkomsten worden geheel van de normbedragen afgetrokken. Dus ook uw per 1 juli 1979 verhoogde A O W.- of andere sociale uitkering. Van uw kinderen die een inkomen hebben, kunt u een redelijk kostgeld verwachten. Daarin zit ook een bijdrage in de vaste gezinslasten. Daarom trekt de bijstand ten minste f 12,10 per week of f 52,50 per maand voor meerderjarige en f 8,10 per week of f35,— per maand voor minderjarige kinde ren van uw uitkering af. EIGEN VERMOGEN U hoeft niet al uw spaargeld aan te spreken voor u voor bijstand in aanmerking komt. Het vrij te laten eigen vermogen is sinds 1 januari 1979: f 12.900,voor gezinnen f 6 450,voor alleenstaanden f 7.800,voor bejaarde echtparen in bejaardentehuizen of inrichtingen f 3.900.voor bejaarde alleerstaanden in bejaardentehuizen of inrichtingen. De rente van dit vermogen is ook vrij. Er is een aparte regeling voor een extra vrijlating van vermogen voor oudere ex-zelfstandigen en oudere langdurig werk loze werknemers (50 t/m 64 jaar). ZELFSTANDIGEN Voor zelfstandigen gelden andere bepalingen. Ook is er een aparte regeling voor het vrij te laten bedrijfsvermogen. Met hoeveel de uitkeringen per 1 juli 1979 zouden worden verhoogd, was pas eind juni bekend. Vandaar dat de meeste gemeenten geen kans zien om al in juli met deze verhogingen rekening te houden. Dit zal dan een maand later gebeuren - natuurlijk met terugwerkende kracht. zijn beter, rustiger engoedkoper 3 dgn LUXEMBURG v.a. f150 4 dgn HA L TERN SEE v. a. f 225 6 dgn LOF/MOEZEL v.a. f315 8 dgn VALKENBURG v.a. f 360 10 dgn SALZKAMMERGUT v.a. f515 10 dgn WENEN/Wienerwald v.a. f 605 15 dgn KAR1NTHIE v.a. f 815 Ook interessante rondreizen van 15 tot 20 dagen naar Scandinavië, Joego slavië, Zuid-ltalië en Spanje /Portugal. Alles volledig verzorgd inclusief excursies en deskundige leiding. Eerste klasse bekende toerwagens Mb oranje/blauwe met het ^l^k Cebuto-vignet. Boek bij uw A.N. V.R. reisburo of Damrak 34, Amsterdam (020) 246340 Voor sleutels, sloten en naamplaten! Auto en huis sleutels, klaar "DE SLEUTELKONIN •s maandags gesloten Tussen Noordeinde en Galgewater verrijzen 70 nieuwe appartementen en worden 'n aantal karakteristieke woningen grondig gerestaureerd. Het centrum van Leiden is oud en sfeervol. Dat moet zo blijven. Wij kunnen ons voorstellen dat heel wat mensen hun hart vasthielden, toen ze hoorden van nieuwbouw op het oude terrein van Rotogravure. Gelukkig zijn projektontwikkelaars, architekten en gemeente hier heel gewetensvol en kreatief te werk gegaan. Het resultaat? De sfeer van vroeger. Het komfort van nu. Aan het Galgewater is met gloednieuwe woningen een ouderwetse buurt aan 't ontstaan. Met water voor de deur. Met groen in de tuinen. Met winkels om dc hoek. Praktisch niet één appartement is gelijk. Er zijn er met 2, 3,4 en 5 kamers. Split-level of gelijkvloers. Met tuin, dakterras of balkon. Het is die variatie, zowel innerlijk als uiterlijk, die de aparte sfeer in het plan Galgewater bepaalt. Maar even zo goed bouwen we voor de 20-ste en 21-ste eeuw. Daarom krijgt elk appartement z'n eigen c.v. en een komplete moderne keuken. Daarom kozen we voor een tijdsbestendige afwerking (met b.v. hardhouten kozijnen). Daarom projekteerden we een overdekte parkeergarage met een eigen wasplaats. Aan het Galgewater koopt u nooit een strop. Dc prijzen in dit plan zijn net zo gevarieerd als de appartementen zelf: van f 137.500,- tot f 380.000,- v.o.n., dus alle kosten inbegrepen. (Een aantal van de woningen valt in de premie- sektor). Als u ziet wat u voor dat geld allemaal krijgt, dan koopt u op dit unieke punt in 't hartje van Leiden niet alleen een hele fijne woning, maar doet u tegelijkertijd een waardevaste investering. En dat is bij de huidige ontwikkeling op de huizenmarkt minstens even belangrijk! Leidenarenvóór. Het gemeentelijk bureau voor huisvesting te Leiden, bepaalt terecht: langdurig ingezetenen en zij die ekonomisch gebonden zijn aan de gemeente Leiden dienen een voorkeursbehandeling te genieten bij de toewijzing. Graag uitgebreide dokumentatie. Als u de bon instuurt, ontvangt u per omgaande een dokumentatiemap over 't plan Galgewater. Daarbij vindt u ook het aanvraag formulier voor de toewijzing door de gemeente. U kunt voor nadere informatie ook telefonisch kontakt opnemen met het makelaars kantoor. MAX SEDELAAR MAKELAARS PARALLELBOULEVARD 214 NOORDWIJK TELEFOON 01719-19316 Bon voor dokumentatiemap. Stuur deze bon in ongefrankeerde envelop aan I Max Sedelaar Makelaars, Antwoordno. 24, 2200 VB Noordwijk en per omgaande ontvangt u de map met dokumentatie over 't plan Galgewater. Naam: Adres: Telefoon: In het Herengracht/Zijlsingelgebied, zijn naast de woningbouw ook zes winkels opgenomen. Deze nieuwe winkels zijn te vinden in de Groe- nesteeg. Drie ervan tussen de Langestraat en Oranje gracht en de overige drie staan tussen Oranje gracht en de Waardgracht. De winkels hebben elk een oppervlakte van plus minus 55 m2 en zijn bestemd voor buurtvoorzie ningen in de dagelijkse goederen. Voor de te verhuren winkels hebben Leidse on dernemers de voorkeur. Geïnteresseerde gegadigden kunnen zich schriftelijk aan melden bij het college van Burgemeester en Wethouders van Leiden, t.a.v. de afdeling E.A.B. Voor nadere informatie kunt u zich telefonisch in verbinding stellen met de afd. Economi sche aangelegenheden van het stadhuis, telefoon 145344, toestel 332 of 335.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 8