Tarief voor autorijles omhoog Meer doen voor de bootvluchtelingen sluit zonder ver,oopt nog goed Rederij ooit te hebben gevaren Universiteit vereist krachtig bestuur Jitkomst overleg PRIJZEN BLEVEN GELUK Verkoop Nederhorst BINNENDOOR BUITENOM PARADE VAN STAMBOEKVEE .TERDAG 7 JULI 1979 iota van kroonlid Academische Raad: HÏÏÏÏ nflTiliPI sche relk- dag- 32 fijn. EN HAAG (ANP) - Wil men doelmatige universiteiten dan is sen krachtig bestuur van univer siteiten en een grote zelfstandig heid noodzakelijk. Ook aan de Academische Raad als samen werkingsverband van de univer siteiten kan zelfstandige beslis singsbevoegdheid worden toe gekend. 1 stelt prof. Dr. R. A. de Moor, kroonlid van de Academische Raad, in een afzonderlijke nota bij het commentaar van de raad op het rapport "Gewubt en Ge wogen". Een commissie heeft het rapport uitgebracht over het functioneren van de Wet Univer sitaire Bestuurshervorming (WUB). Daarin zijn voorstellen gedaan voor veranderingen. Het commentaar geeft volgens het kroonlid geen antwoord op de ernstige tekortkomingen in het bestuur van universiteiten en ho gescholen. De gematigde voor stellen in het rapport hebben in het commentaar geen afgewogen beoordeling gekregen, vindt prof. De Moor. Ongeveer de helft van weten schappers, studenten en admini stratief en technisch personeel van de universiteiten oordeelt negatief over de WUB. De Aca demische Raad constateert evenwel dat deze wet niet hoeft te veranderen. Daaruit blijkt, dat de raden geen zelfkritiek kennen die tot zelfcorrectie leidt. Ze zijn te veel geconcentreerd op machts- verkrijging en machtsbehoud van groepen, aldus De Moor. Prof. De Moor stelt dat ieder lid van de universitaire gemeenschap moet kunnen deelnemen aan de beleidsvoorbereiding. Hij noemt het weinig waarschijnlijk dat ver tegenwoordigers van geledingen het best de deskundige bijdragen kunnen leveren. Persoon en functie kunnen belangrijker zijn dan de geleding. Voor de gedemocratiseerde be leidsbepaling kan men niet zon der de onderscheiding in tenmin ste drie geledingen. De perso neelsbelangen dienen wel afzon derlijk te worden behartigd, al dus De Moor. In hoeverre de universiteiten zelf standig kunnen opereren, hangt sterk af van het vertrouwen dat vooral de overheid heeft. Ont breekt dit, dan komt de overheid met nog meer gedetailleerde voorschriften, ook al leiden deze eerder tot verstarring dan tot gro tere doelmatigheid, schrijft het kroonlid. Over de grenzen tussen beleidsbe paling en beleidsuitvoering kan en zal worden getwist. Daarom moet in de wet worden opgesomd welke beslissingen de raden kunnen nemen. Bevoegdheden die niet uitdrukkelijk aan be paalde organen zijn toegekend, komen toe aan het college van bestuur of het bestuur van de fa culteit. De Moor vindt ook, dat alleen het wetenschappelijk per soneel de grootste verantwoor delijkheid kan dragen voor het goed vervullen van de primaire taken van de universiteit. De Academische Raad wint aan kwaliteit en gewicht als hij vrijer zou kunnen spreken. De leden zouden er zonder lastgeving moe ten zitten. Hij zou moeten be staan uit de rectores magnifici, zes kroonleden en zes studenten, aldus de nota van prof. dr. De Moor. DEN HAAG (ANP)- Rijschoolhouders mogen voor 1 maart 1980 het lesgeld "redelijk" verhogen, hoewel nog moet worden bekeken hoeveel die verhoging precies zal bedra gen. Een richtprijs, die ligt tussen 40 en 42,50 gulden per les, wordt in overweging genomen. Dit is een delegatie van de Belan gengroepen Auto- en Motorrij scholen Nederland (BAN) en Rijinstructie 1978 gisteren toege zegd tijdens overleg met de mi nisteries van economische zaken en verkeer en waterstaat De rij schoolhouders hadden om dit ge sprek gevraagd toen zjj maandag in Den Haag demonstreerden voor verbetering van hun inko men. De prijs van ongeveer 40 gulden per lesuur moet worden gekoppeld aan een lastenvermindering voor de rijschoolhouders: De btw moet omlaag van 18 tot 4 procent en de wegenbelasting en de bij zondere verbruiksbelasting moe ten worden afgeschaft, aldus de belangengroepen. Hen is toege zegd dat ook dit voorstel in studie wordt genomen. Smit-Kroes wil meer lijndiensten op Israël DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat gaat volgende week in Israël bij de Israëlische minister van transport, de heer Landau, pleiten voor de uitbreiding van het aantal lijndiensten tussen Is raël en Nederland. Met dit voorstel wil de staatssecre taris tot lagere tarieven komen in het vliegverkeer tussen beide landen via verruiming van de concurrentiemogelijkheden. Een ambtelijke delegatie zal tevens besprekingen voeren over een aanpassing in liberale zin van het luchtvaartakkoord tussen beide landen. Zowel Israël als Neder land hebben zich tot een derge lijke liberale politiek verplicht in akkoorden met de Verenigde Staten. Een eerste gesprek over deze libe ralisering is reeds in maart dit jaar gevoerd. Deze besprekingen werden toen verdaagd omdat van Israëlische zijde een kabinetsbe sluit noodzakelijk werd geacht vanwege de principiële aspecten en de implicaties van zo'n wijzi ging van het luchtvaartverdrag. Vaste cursusduur Verder hebben de rjjschoolhouders het plan besproken om een vaste cursusduur (ongeveer 35 lessen) en daarmee een vaste cursusprijs in te stellen. Volgens de rij schoolhouders komt dit de kwali teit van de opleiding ten goede, omdat deze dan minder op het examen is gericht. Een dergelijke cursus zou ongeveer 1700 gulden gaan kosten. De ministeries hebben de BAN en Rijinstructie 1978 die 40 procent van de rijschoolhouders verte genwoordigen, beloofd hen als gesprekspartner te beschouwen in de onderhandelingen over prijsvaststelling en verbetering van de rijopleiding. De belan gengroepen verwachten dat bin nenkort een groot aantal rij schoolhouders zich bij hen zal aansluitend. De delegatie zei niet ontevreden te zijn over het onderhoud, en "har de acties" in ieder geval uit te stellen tot na 16 augustus wan neer de betrokken partijen weer om de tafel gaan zitten. Kritische blikken van prinses Margriet en president Ahidjo tijdens de parade van een dozijn stamboekkoeien in het Noordhollandse plaatsje Lambertschaag MEDEMBLIK (ANP) - President Ahidjo van het zo zeer op landbouw steunende Kameroen heeft giste ren, de derde dag van zijn staatsbezoek aan ons land, in Noord-Holland kennis gemaakt met de Neder landse landbouw. Met zijn gezelschap werd hij vergezeld door prinses Margriet, die op deze dag de koninklijke honneurs voor haar moeder waarnam. De koningin zelf was aanwezig in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, waar haar jongste dochter het leven schonk aan een tweede zoon. Tegen het middaguur arriveerde de gasten bij het vee- fokbedrijf van de familie Stapel in het plaatsje Lam bertschaag, waar zij in de buitenlucht plaats namen op een houten podium om de parade te aanschouwen van een dozijn stamboekkoeien, beroemd door hun nageslacht K.I.-stieren, die in Nederland en vei daarbuiten voor de veefokkerij worden benut. DEN HAAG (ANP) - De prijzen zijn de afgelopen maand ge lijk gebleven. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek over de periode half mei tot half juni Alle prijscijfers dragen een voorlopig karakter omdat de verschillende ziekenfondsta rieven nog niet bekend zijn, aldus een mededeling van het ministerie van economische zaken. De prijzen van ondermeer brood, vlees en benzine ste gen, maar dames- en kin derkleding, verse groenten, fruit en eieren gingen in prijs omlaag. Oproep kerken en synagogen: DEN HAAG (GPD) - In de kerken en synagogen in Nederland zal dit weekeinde een beroep wor- den gedaan op de gelovigen zich in te zetten voor de Vietnamese bootvluchtelingen. Prof. Fiolet, secretaris van de Raad van Ker ken, en rabbijn A. Soetendorp deelden gistermiddag in Den Haag mee dat hun werkgroep: Kerken en Synagogen voor Bootvluchtelingen de Neder landse bevolking wil stimuleren meer te geven en meer te doen voor de vluchtelingen. Dat geven is mogelijk via postgiro- nummer 999 van de Werkgroep bootvluchtelingen, waarin, onder voorzittersch ap van oud-Ka merlid mr. Th. van Lier, kamer leden zitting hebben van CDA, PvdA en VVD. Prof. Fiolet ver telde dat verder wordt overwo gen over enkele weken een ge richte inzamelingsactie te star ten, in samenwerking tussen de kerken en de Werkgroep. Rabbijn Soetendorp, die de situatie van de Vietnamese bootvluchte lingen heeft vergeleken met die van de Duitse joden in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog, die ook nergens werden toegela ten, toonde zich evenals Prof. Fiolet redelijk tevreden met de houding van de Nederlandse re gering tot nu toe. Toch acht de werkgroep van Fiolet en Soeten dorp het nu toegezegde aantal van 1000 Vietnamezen die in Ne derland zullen worden toegela ten, te gering. „We zouden moe ten denken aan duizenden," zei rabbijn Soetendorp. Directeur Stuyt van de Stichting Vluchtelingenwerk Nederland, die belast is met de daadwerke lijke opvang van vluchtelingen in Nederland, vertelde dat bij zijn kantoor in Amsterdam al vele aanmeldingen binnenkomen van mensen en groepen die huizen en kamers beschikbaar stellen voor de vluchtelingen. Maar ook daar aan, en aan verdere opvangmo- gelijkhe den, bestaat nog zeer veel behoefte. Prof. Fiolet vertelde dat zijn Raad van Kerken, die al in een vrij vroeg stadium protest aanteken de tegen het Amerikaanse optre den in Vietnam, nu aan de rege ring van Vietnam heeft geschre ven, waarin wordt gevraagd in ei gen land de rechten van de mens te respecteren. Tegenover de Ne derlandse regering heeft de Raad van Kerken erop aangedrongen de ontwikkelingshulp aan Viet nam niet te staken, „ook al omdat Vietnam zelf ook honderddui zenden vluchtelingen heeft", al dus prof. Fiolet. ROTTERDAM (ANP) - De Neder landse cruisemaatschappij 'Be- stevaer' gaat de activiteiten sta ken. De 170 werknemers zijn met ingang van 1 augustus ontslagen. In de twee jaar van haar bestaan is de Rotterdamse rederij er niet in gslaagd een schip in de vaart te brengen. De financiële moeilijk heden zijn nu zo groot, dat de di rectie beslist heeft dat 'Bestevaer' het vaantje strijkt. De schulden worden geschat op enkele mil joenen. Bestevaer wijt de moeilijkheden voor een grootdeel aan de Griek se reder Stroubakis. Van hem wilde de Rotterdamse re derij haar eerste schip charteren. De oplevering is de afgelopen maanden keer op keer uitgesteld en passagiers moesten overge boekt worden naar andere crui semaatschappijen of kregen hun reisgeld terug. Intussen had Be stevaer wel personeel voor het schip aangesteld en voorraden voedsel en bunkerolie besteld. Bestevaer verwijt het ministerie van economische zaken dat het niet geholpen heeft met een kre diet. In dat geval, zegt de directie, had de rederij het schip van Stroubakis kunnen kopen en wa ren de moeilijkheden opgelost. Nu zit de maatschappij in de problemen en kan de directie bij voorbeeld de salarissen van juni niet uitbetalen. 'Bestevaer' had al eerder werktijdverkorting voor het personeel aangevraagd en uitstel van betaling. Financieel directeur J. S. Holm van Bestevaer zegt dat zijn bedrijf voor twee miljoen gulden in het rood staat. De AMRObank heeft een vordering van 1 miljoen, het personeel heeft nog 350.000 gul den tegoed en verschillende leve ranciers moeten nog zo'n 800.000 gulden krijgen. De merendeels 'kleine' aandeel houders, die twee jaar terug aan delen van 10 of 100 gulden heb ben gekocht zijn hun geld waar schijnlijk kwijt. Het gaat in totaal om 1,6 miljoen gulden. Daar staat tegenover dat Bestevaer een claim van 3 miljoen gulden heeft gelegd op het Griekse schip 'Rasa Sajang' van Stroubakis, dat de Rotterdamse rederij als 'Prins van Oranje' in de vaart had willen brengen. GOUDA (ANP) - Binnenkort kan de verkoop van verscheidene on dernemingen van Nederhorst- bouwbedrijven definitief rond zijn. De directie van Nederhorst Beheer BV baseert dit op het verloop van de besprekingen, die hierover zijn gevoerd met de door de regering ingestelde commis sies van toezicht, de vakorganisa ties, de betrokken onderne mingsraden en geïnteresseerde kandidaten. Hieronder valt de overdracht van de bedrijfsactiviteiten van o.a. Muijs' en De Winter's Bouw- en Aannemingsbedrijf BV, Rotter dam, Van Gents Bouwbedrijf BV, Amersfoort, architectenbu reau Multiontwerp BV, Schie dam. En verder de overdracht van de be drijfsactiviteiten van Friso Meije- rink Bouw BV, Zwolle, met daar bij de timmerfabriek te Sneek aan een groep in hoofdzaak be staande uit de huidige directie van de vennootschap. De Federatie Bouw- en Houtbon den liet in een reactie op de te verwachten verkoop van de twee Nederhorst-onderdelen weten dat wat haar betreft de verkoop van Friso-Meijerink aan de hui dige directie nog niet doorgaat, zolang de bonden niet uitputtend hebben gesproken met de andere kandidaat voor Friso-Meijerink, het bouwbedrijf Tiemstra uit Nijmegen. DEN HAAG (ANP) - Een mijnen- jager heeft het wrak gelocaliseerd van de Starfighter die 14 juni bo ven de Noordzee is verongelukt. Het stoffelijk overschot van de vlieger was vrijdag nog niet ge vonden. Het wrak van het toestel ligt in veel stukken verspreid op 115 kilome ter ten noordwesten van Den Helder. Maandag gaat men verder met zoe ken naar de verongelukte vlieger en de andere wrakstukken van de Starfighter. Schriftgeleerden (1) Het worden weer drukke tijden voor de schriftgeleerden die het zich tot taak hebben ge steld om de diepe roerselen van het CDA voor de gewone burger te ontraadselen. De Nederlandse taalschat is sinds heel kort verrijkt met een tweetal nieuwe begrip pen: de smaaknoia en de Veldhovense notitie. Wat het één en het ander inhouden is voer voor de wetenschap, maar daarvoor hebben we dan ook die exegeten. Het is een merkwaardige zaak hoe dan ook. Piet Steenkamp, de man die het CDA alshet- ware heeft uitgevonden, pleegt in zijn eigen kritische ontboezemingen ten opzichte van derden van een verras sende rechtlijnigheid blijk te geven. Vers in het geheugen ligt nog de inquisitietoon, waarmee hij zich tot die lieve Nelie Smit-Kroes richtte. Met die specifieke toon van een tot de orde der Jezuïeten be horende rechter uit het acht tiende eeuwse Spanje maakte hij voor eens en altijd waar dat hij diep wortelt in katho lieke tradities, maar dat wis ten we natuurlijk al. Het kruisverhoor van Piet vol verontwaardiging - de kleur van het papier, de regelaf stand - leek rechtstreeks op een auto-da-fé uit te lopen en nog mag Nelie blij zijn dat haar de politieke brandstapel bespaard is gebleven. Sinds gisteren weten we dat ze bij het CDA toch praatgrager en schijfgretiger zijn, als het om de naaste toekomst gaat, dan men het in die late april dagen van dit jaar wel heeft willen doen voorkomen. Vandaar dat nu een dicht gordijn van sigarenrook is opgetrokken rond hetgeen zich daar in de provincie van als ge maar leut hèt heeft af gespeeld. Er was een nota, ze ker maar dat was meer een stuk om over te praten. Wie in dat ploegje achter de pils en de ouwe klare (er waren ook anti-revolutionairen bijop de naam "smaak" is gekcy men, dient te worden voorge dragen als het eerste erelid van het CDA. Het zou me niet verbazen als het Piet zelf was. Schriftgeleerden (2) Smaak, dat is een zaak waar over niet te twisten valt. De één houdt van de moeder, de ander van de dochter. Bij het CDA houden ze van allebei. Wie zich door de Oude Boe ken inspireren laat, kan daar trouwens moeilijk onderuit. Het is een christenplicht. Vandaar dat ze zeggen dat ze liever met die zorgelijke so cialistische huismoeder in zee gaan dan met die dartele libe rale del, maar ze zeggen er te gelijkertijd bij dat ze nog geen voorkeur uitspreken. Dat is nog eens subtiel woordge bruik. De deur naar alle kan ten open, tenminste twee walletjes om van te eten en als de heren Den Uyl en Korthals Altes hun voorhoofd fronsen dan is de heer Van Leyen- horst verontwaardigd. Het "samenvattend overzicht", de Veldhovense notitie, die is er ook nog. Dat was het lo gisch vervolg van de smaak test. Een snuifje van dit en een toefje van dat. Het hele christendemocratische krui denrekje is er vast en zeker aan te pas gekomen. Maar als er aan een kip van de legbat terij geen smaak zit, breng je er met het kruidenrekje ook geen smaak aan. Ook al heeft Steenkamp het in Veldhoven misschien iedereen zo aange praat dat zelfs Van Houwe- lingen het is gaan geloven. Johan Deze week sprak ik Johan Bo degraven. Zijn naam alleen al scheidt radioluisterend Ne derland in twee delen waar tussen de afstand zelfs door de horizontale zenderkleu ring niet meer overbrugbaar is. Bodegraven was al een be grip, toen Willem Ruis nog verwekt moest worden. Hij behoort tot die kleine reeks pioniers uit radioland, waar bij de naam onmiddellijk en onvervreembaar met een be paalde omroepvereniging verbonden werd. Beide be grippen waren niet los te koppelen. Wie dat probeerde, liep de kans door Hilversum voor eens en altijd te worden uitgestoten, omdat de twee- ëenheid omroep-coryfée de betonfundering was, waarop het bestel toen nog van eeu wigheid tot amen gebouwd scheen te zijn. Wat Johan Bo degraven en de NCRV betrof kon men op voornoemde be tonnen fundering dan ook nog de twee pijlers aan schouwen die de reformatie in haar dartele, derhalve spaarzame ogenblikken moest schragen: spelletjes en gezelligheid. Allen die jonger zijn dan vijf-en-dertig zullen menen dat ik in raadselen spreek, of - erger nog - dat de lang verbeide zomerzoelte mij dan toch naar het hoofd is gestegen, maar geloof me: als in die vijftiger jaren aan de ta fel onder de lamp het gezin gezeten was en uit de kloeke Erres op het buffet de stem van Tanja klonk die aankon digde dat het in de familie competitie ditmaal om de let ter Q zou gaan, dan kon men de spanning en het gesidder in plakjes snijden. En als je de spelletjes op de Ra- diosteravond had gehad, kwam altijd Johan Bodegra ven nog met de één of andere actie voor een goed doel, bij voorkeur voor een diacones- senziekenhuis in wat toen nog niet een "ontwikke lingsland", maar eenvoudig een "achtergebleven gebied" werd genoemd. Programma's als dat van Bode graven (NCRV), "Negen heit de klok" (KRO) of "De fami lie-Doorsnee" (VARA), trok ken langzamerhand ook de aandacht van anderen dan de traditionele achterban. Zo werd waarschijnlijk ook hier op een bescheiden wijze een bijdrage aan de ontzuiling ge geven. Het is de vraag of de heren aan de touwtjes wel zo blij zouden zijn geweest met de populariteit van hun pro gramma's en medewerkers, indien ze dit gevolg zouden hebben kunnen voorzien. Tandartsen Het lijkt op zwarte kunst. Een week geleden schreef ik op deze plaats schertsenderwijze over een aantal categorieën die wat betreft fiscale fraude betreft gemakkelijk in de zó ne van onguur gedrag kunnen geraken. Ik noemde daarbij in het voorbijgaan lieden als confectionairs, tandartsen, anaesthesisten, aannemers. Mij bereikten enige knorrige reacties uit de lezerskring, hoe ik het toch in mijn hoofd haalde om categorie twee en drie op één hoop te gooien met het kleding- en bouw- volkje. Of ik nooit vernomen had van de immateriële hoogheid van bepaalde amb ten en beroepen die een grote dosis onthechtheid veronder stellen? Laat nu uitgerekend twee da gen later de belastingdienst een mondje opentrekken, waarbinnen veel onrechtma tige tanden en kiezen steken. Vroeger was "het zwarte goud" een ietwat dichterlijke omschrijving van steenkool; tegenwoordig doelt het op edel metaal dat volgens de boeken kiezen en hoektanden tegen verder verval zou moe ten beschermen, maar dat in werkelijkheid hangt om de polsen - vermoeid van het vele rekeningen typen - van de tandartsenvrouw, of mis schien zelfs wel om de ranke hals van de maitresse. De on tucht met goud bekroond en de fiscus als grote verliezer. De ruimte die sommige dagbla den aan de vereniging van gebitsprothetici boden, gaf intussen te denken. Deze he ren liggen al vele jaren over hoop met de tandartsen, om dat ze steeds maar weer het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunst in de schoe nen geschoven krijgen. Wel nu, uitgerekend die tandpro- thetici kwamen steeds maar weer opdraven om uitgebreid te vertellen, hoe doortrapt die tandartsen de fiscus belazer den. De dorst naar nieuws moet journalisten maar liever niet de kritische zin ontne men. Men kan beter bij de duivel te biecht gaan dan er zijn tanden laten trekken. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7