Gc tat Bree* stras it- ail ai eenr ire uit als laehtkaars? Stalling zit propvol Fietspad langs Rijn-Schiekanaal ■hhhhhmhnhhnn 99 kTERDAG 7 JULI 1979 LEIDEN 'an een onzer verslaggevers) B iEN HAAG-LEIDEN-Een van de meest roemruchte affaires in de Leidse politiek van de afgelopen ^^jaren dreigt als een nachtkaars te .doven: de afsluiting van de breedste winkelstraat in Leiden, de Breestraat orev rie deze grotendeels geasfalteerde doorgangsroute nu in ogen schouw neemt en een slecht ge heugen heeft, zal het niet gelo- rste'ven, maar er zijn zeer serieuze iur' plannen geweest om een deel van 73 de Breestraat tot voetgangersge- ,bied te verklaren en aldus af te sluiten voor het vele doorgaand verkeer. In 1977 nam de gemeen teraad met krappe meerderheid zelfs het besluit om met de afslui- ^ting een proef te nemen. Het ge- deelte tussen Koornbeurssteeg an, en Gangetje zou tijdelijk domein istzevan de wandelaar worden. Tijde lijk omdat in verband met de nog mat benodigde werkzaamheden aan de marktenroute de Breestraat mII" Ml II O^'op dat moment niet definitief SSen voor het verkeer gemist kon wor- den vcpn 5 ^en storm stak op na dit besluit (trouwens, ook daarvoor had het al stevig gewaaid). De midden- )rdt stand stond op zijn achterste be- lur v nen en het Leids City Centrum, ioor de belangenorganisatie van win- gkw keiiers in de binnenstad, stapte vart naar de Raad van State. Met suc- Noo Ces: staatsraad Kan schorste het (K| besluit van B en W. Dat gold niet alleen de afsluiting op proef - die innt ?kw dus geen serieuze kans heeft ge had - maar ook daarmee samen hangende maatregelen om het verkeer uit de aangrenzende Pie- ters- en Academiewijk te we- Ditmaal was het de beurt aan het college van B en W om bijzonder boos te worden. Het twyfelde aan de juridische juistheid van het besluit van staatsraad Kan, dat als een aantasting van de ge meentelijke bevoegdheden werd gezien. Nu is een schorsing van zelfsprekend tijdelijk: later be handelt de Raad van State de zaak diepgaander om tot een de- Die tijd is nu aangebroken. Giste ren stond de raadsman van het Leids City Centrum, mr. Teekens sr., tot zijn eigen verrassing te genover de staatsraden Kapteyn, Aarden en Piekaar. Teekens wist niet beter of de zaak was uitge steld. Op dat uitstel was namelijk mede namens hem door mr. De Ruyter de Wildt, stadsadvocaat van Leiden, aangedrongen. Ten slotte is de tyd niet stil blijven staan. De Breestraat is geen pro menade, maar inmiddels veran derd van een straat met eenrich tingsverkeer in een straat met tweerichtingsverkeer. Volgende week verschynt andermaal een onderdeel van het gemeentelyk verkeerscirculatieplan waarmee meer duidelijkheid over de toe komst van de Breestraat en de Pieters- en Academiewijk lijkt te worden geschapen. Het verzoek tot uitstel was door de Raad van State niet gehonoreerd. De Ruijter de Wildt wist dat wel, maar hij kwam er pas gisteroch tend achter dat zijn tegenspeler Teekens niet op de hoogte was gebracht. (De Raad van State ging ervan uit dat De Ruijter de Wildt daarvoor zou zorgen; De Ruijter de Wildt ging ervan uit... enz.) Daar stond mr. Teekens gisteren dan. Zijn verzoek tot uitstel dan maar herhalend. Nu stelt de Raad van State met zijn overvolle agenda ongaarne zaken uit Maar na enig beraad met De Ruijter de Wildt, Teekens en de Leidse wet houder Waal, werd een compro mis gevonden. Eerste mogelijk heid: de zaak wordt alsnog be handeld. Tweede en meest waar schijnlijke mogelijkheid: de Raad van State geeft meteen het advies aan de Kroon om het be sluit van B en W te vernietigen en dat louter op grond van het feit dat afsluiting inmiddels door de praktijk is achterhaald en niet meer aan de orde komt. (Een zelfde advies heeft de Raad van State gegeven in een soort gelijke kwestie die in Boxtel speelt, zo verklapte staatsraad Kapteyn. Adviezen van de Raad van State zijn geheim tot er een besluit van de Kroon is; in het ge val van Boxtel is er nog geen Ko ninklijk besluit, zo ontdekte Kap teyn - te laat). Als de Raad van State onmiddellijk adviseert tot vernietiging, dan zal de gemeente Leiden daarmee niet gelukkig zijn. Want over de vraag: is de gemeente bevoegd om tijdelijke verkeersmaatrege len te nemen, is dan nog geen duidelijkheid geschapen. Juist wegens dit juridische vraagstuk is er nog altijd een Breestraat-af- faire. Ontbrekend deel van recreatieroute '.at ^IbEIDEN- Leiden krijgt er in de 93. loop van dit jaar een nieuw fiets pad bij. Langs het Rijn-Schieka naal legt provinciale waterstaat lsMeen verbinding aan tussen de Roomburgerweg en de Vlietweg. ^Tegelijk wordt vanaf de spoor de, brug over het Rijn-Schiekanaal teen fietspad aangelegd naar het iur industriegebied Grote Polder in et iZoeterwoude. Jekie aanleg van de fietsverbindingen yjvalt onder het provinciaal fiets- padenplan. De verbinding tussen Roomburgerweg en Vlietweg vormt de ontbrekende schakel 8, t voor de recreatieroute langs de ïl. ti Vliet en het Rijn-Schiekanaal. Het fietspad langs de spoorlijn C zou moeten dienen voor woon werkverkeer tussen Leiden en v het industrieterrein Grote Pol- 7, t der. •e fietspaden komen naar ver- tru wachting in september gereed. Beide verbindingen zijn dan ech- "Pk ter nog incompleet. Het fietspad langs het Rijn-Schiekanaal moet ter hoogte van de spoorbrug de rts, spoorbaan kruisen. De Neder- loe landse Spoorwegen zullen de be- t nodigde spoorwegovergang een rol installatie met automatische hal- red ve bomen - pas begin volgend 51- jaar aanleggen. )nderzoek naar Üjroot vervoer 8„rti binnenstad 'ell5IDEN - Verkeersdeskundigen yan de gemeente Leiden willen anderzoek doen naar de moge- 0<tijkheden om groot vrachtver- n keer in de binnenstad te beper ken. Dit wordt voorgesteld in het gemeentelijke verkeersplan (derde deel verkeèrscirculatie- plan) dat maandag wordt ge- t Ipubliceerd. Ipvj regeling om grote voertuigen ld<ïlanger dan 10 en breder dan 2 meter 20) in delen van de binnen stad te weren wordt al vele jaren toegepast in Delft. Voertuigen die speciaal in de binnenstad moeten zijn, kunnen ontheffing krijgen. In Gouda is eenzelfde re- ïidgeling inzet van een procedure bij vtie Raad van State. jS Leidse verkeersdeskundigen U)jzien voorlopig vóór het doorvoe ren van de regeling nog de nodige praktische bezwaren. De binnen stad van Leiden is veel groter dan hidie van Delft en Gouda. Men 25imoet dan met veel meer onthef fingen werken. De verkeersdes kundigen vrezen daardoor een grote en veel tijd vergende admi- ^"nistratie. Bij provinciale waterstaat wordt betreurd dat de fietsverbinding zo niet eerder gebruikt kan wor den. "Het is een gevaarlijke situa tie, een fietspad dat aan twee kan ten bij de spoorbaan dood loopt". Wij houden graag zien dat de overgang er snel komt", aldus een woordvoerder van provin ciale waterstaat. Het fietspad langs de spoorlijn naar de Grote Polder is daarnaast nog incompleet als er geen verbin ding over het Rijn-Schiekanaal komt. De gemeente Leiden wil graag een fietsbrug naast de be staande spoorbrug. Verkeers deskundigen hebben berekend dat deze voorziening globaal zo'n acht ton kost. Volgens de woordvoerder van pro vinciale waterstaat zit zo'n fiets brug er niet in. "Een fietsbrug over het kanaal kan niet. Dat is iets dat wordt door iedereen af gewezen. Zoiets geeft een heel gevaarlijke situatie voor het scheepvaartverkeer. Daarnaast rrtoet je dan ook de Kanaalweg kruisen. Verkeersdeskundigen bij de ge meente tonen zich verbaasd over dit standpunt. Bij de gemeente heeft men tot nu toe geen afwij zing vernomen over het idee voor de fietsbrug. "Wij gaan er nog steeds vanuit dat de provincie er niet tegen is. We hebben nooit van de provincie gehoord dat het niet zou kunnen", is de reactie. Men wijst erop dat het fietspad al leen zin heeft als de fietsbrug er komt. Het fietspad vormt dan een korte verbinding voor het woon werkverkeer. Anders moetje een grote omweg rijden", aldus een verkeersdeskundige van de ge meente. Ésawp^ii Werkzaamheden voor het fietspad langs het Rijn-SchiekanaalRechts de spoorbrug over het kanaal. 99 LEIDEN - "Onze excuses voor het tekort aan stallingsruimte. Ge meente en NS werken aan een plan voor een tweede grote stal ling." Een bord met die tekst prijkt al enige tijd in de fietsen stalling onder het Leidse sta tion. Voor de treinreizigers die een vast abonnement willen heb ben zijn er nauwelijks nieuwe mogelijkheden, want de stalling zit propvol. Dat is de reden waarom de fietsen stalling bij het station zal worden uitgebreid met ongeveer 2000 plaatsen. De capaciteit van de huidige fietsenberging omvat ongeveer 2150 plaatsen. Het tekort is de afgelopen jaren steeds groter geworden, en met het oog op de uitbreiding van het aantal sporen, en dus het aantal reizigers, is het noodzakelijk om de faciliteiten te vergroten. Vol gens de heer Binnendijk van de voorlichtingsdienst van de NS is de nieuwe spoorlijn Den Haag Amsterdam oftewel de Schip- hollijn, belangrijk voor Leiden, omdat Leiden dan een invoegsta- tion wordt. Dit alles zal ertoe lei den, dat het station drukker be zocht zal worden, waardoor aan uitbreiding van de fietsenstalling niet meer valt te ontkomen. In het verkeersplan van Leiden, dat maandag officieel gepubliceerd zal worden is men eveneens in gegaan op het nijpende tekort aan bergruimte voor fietsen bij het station. Ook in dit plan wordt gesproken over uitbreiding. Van NS-zijde werd verklaard, dat men reeds in onderhandeling is met de gemeente Leiden, om over de oplossing van het probleem te praten. De termijn waarbinnen de nieuwe fietsenstalling gerealiseerd moet worden staat nog niet vast, maar men denkt bij de NS, dat het bin nen een jaar klaar moet kunnen zijn. De kosten van de fietsen stalling zullen worden gedragen door de de NS. Over de kosten van een eigen toegangsweg voor de stalling wordt nog onderhan deld met de gemeente Leiden De nieuwe fietsenstalling zal wor den aangesloten op de reeds be staande berging. Dat betekent, dat het huidige kleine parkeer terrein zal moeten plaatsmaken voor de stalling. i, r- Jeugddorp Jeugddorp, het speelterrein vooi kinderen van vier tot twaalf jaar aan de Voorscho- terweg, opent maandag weer zijn poorten. Zes weken lang worden er allerlei a ktwiteiten ontplooid. Voor de organisa tie tekent de Leidse Jeugd Ac tie. In de week van 9 tot en met 13 juli zijn er de hele dag door creativiteitsclubs (kleien, schilderen, verven etc.). Er wordt een houten dorp ge bouwd en elke dag wordt er een speciale Jeugddorp-krant in elkaar gezet, 's Middags worden er diverse spelen georganiseerd, toneelstukjes opgevoerd en zeskampen ge houden. Kinderen kunnen ook decors maken. Als afsluiting van de eerste Jeugddor]>- week wordt er vrijdagmid dag een maaltijd klaarge maakt. Vakantie 2 De tweede week, van 16 tot en met 20 juli, kent globaal ge zien dezelfde aktiviteiten. Verder wordt erop dinsdag 17 en woensdag 18 juli een circus opgebouwd. Donderdag wordt met een groot panne- koekenfestijn de week afgeslo ten, waarna vrijdagmiddag in samenwerking met het Leidsch Dagblad een straat- tekenwedstrijd wordt gehou den. De derde %n vierde Jeugddorp- week wordt door clubhuis De Tamboerijn verzorgddaar na wordt een programma op gesteld in samenwerking met het museum van Volkenkun de. Het thema van die laatste weken is 'kind uit het buiten land'. Te zijner tijd zal er meer over het programma be kend worden gemaakt. Jeugddorp is dagelijks geopend van half tien tot half vier. De toegangsprijs bedraagt eén gulden vijftig per dageen 'tienrittenkaart' kost twaalj gulden vijftig. Er is peuterop- vang aanwezig. Agenda: Voor maandag staat er bij de club- en buurthuizen aan vakantieaktiviteiten het vol gende op het programma: De Klinker, Berlagestraat 2 - rommel- en ruilmarkt, 10-15 uur Vijfhovenhuis, Hoflaan 169 - 'Ren je rot-spel, 14-1530 uur Jeugddorp, Voorschoterweg - Spelen, bouwdorp, creativi teitsclubs 930-1530 uur. I Bloemen en Plantenshop FLEURIE is geopend. U kunt nu in Leiden tegen scherpe prijzen een keus maken uit een enorm assortiment veiling verse bloemen en planten. Iedere klant krijgt bij besteding van 5,- of meer een leuk bloeiend plantje GRATIS. Bloemen en Plantenshop FLEURIE Haarlemmerstraat 36 Leiden deze actie loopt t/m zaterdag 7 juli. Afscheid. Dezer dagen nemen vele perso nen afscheid van het onder wijs. Of omdat de pensioenge rechtigde leeftijd is bereikt.of omdat de regeling voor ver vroegde uittreding daartoe de mogelijkheid biedt. Een "bo venmeester'' die deze week voor de laatste maal de schooldeur achter zich dicht trok was de heer Prevo. Hij - voor vrienden Gerrit-was de verpersoonlijking van het onderwijs dat werd gegeven onder de vleugels van de Eer ste Leidse Schoolvereniging. In feite was hij de ELS. Maar hij was nog meer. Een actief man ook buiten de schooluren Voor het onderwijs, maar ook voor de sport. Vele duizenden scholieren ken nen hem als de man in de re genjas, de forse gestalte, die bij de schoolvoetbaltoernooi- en de touwtjes stevig in han den had. Verder verdiende hij zijn sporen als bestuurslid van de Leidse Sportstichting. Kortom, er was alle aanleiding om Gerrit Prevo in deze krant aan het woord te laten. Om hem iets te laten vertellen over zijn ervaringen in het onder wijs, over de sport in Leiden. Maar Prevo heeft dat verzoek beleefd van de hand gewezen. Waarom? Wel, omdat Prevo een duidelijk voorbeeld is van iemand die het harmoniemo del uitstraalt. Hij heeft in de sleutelstad in de loop der jaren ontzettend veel vrienden gemaakt. En zijn grote verlangen is om die vriendenkring op geen enkele manier van zich te vervreem den. Door welke oorzaak dan ook. En zeker met door een in terview in de krant, waarin hij op de een of andere zere teen zou kunnen gaan staan. Daarom gaf Prevo er de voor keur aan om in stilte te ver trekken. Gerrit Prevo was een man met een gezond verstand en een helder inzichtEen man die voor de stad verdiensten heeft gehadMaar Leiden had daar mijns inziens nog meer profijt van kunnen hebben, wanneer hij in voorkomende gelegenheden eens duidelijk had gezegd dat hij het met be paalde zaken niet eens was. Hij was er de man niet naar. Gerrit Prevo had daarvoor een te vriendelijke aard. Alles werd met de mantel der liefde bedekt. Ik respecteer zijn ka rakter, maar ik blijf het wel jammer vinden. Vluchtelingen De reactie van Hans Glaubitz op mijn stukje van vorige week heeft me om meer dan één reden verbaasd. Als hij aan het slot van zijn brief con stateert dat hij over het stuk het beste zijn schouders had kunnen ophalen, begrijp ik niet waarom je dan toch twee vellen briefpapier volpent. In de aanhef van zijn brief zegt hij niet te zullen ingaan op de "van kwaadsappigheid en slechte smaak getuigende in terpretatie" van mij. En wat doet hij aan het slot van die zelfde brief? Met een reeks van gemeenplaatsen dat toch doen. Een weinig consequente hou ding die ook de overige in houd kenmerkt. Proberen om de aandacht van de hoofd zaak af te leiden. Glaubitz zegt dat ik suggereerde dat het om schriftelijke vragen aan B en VV ging. Maar het D'66-raadslid zal toch moeten erkennen, dat zijn brief aan B en W gericht was en dat daar in vragen werden gesteld. Dat het niet gebeurde op grond van artikel 52 van het regle ment van orde van de Leidse raad doet daar mets aan af. Opmerkelijk is het dat Glaubitz mij verwijt onnadenkend en slecht geïnformeerd te zijn. En dat terwijl hij niet in staat is een eenvoudig stukje in deze rubriek goed te lezen. Hoe hij daaruit kon afleiden dat mijn geweien gesust is met een gift is mij een raadsel. In het stuk je ging het niet om mij maar om het D'66-raadslid Glau bitz. De suggestie van het geld inza melen was slechts één simpel voorbeeld om aan te geven hoe gemakkelijk het is iets beters te doen dan het stellen van schriftelijke vragen. Er zijn natuurlijk meer ixxtrbeelden te noemen. Overigens bevest igt Glaubitz de wat hypocriete houding die ik hem vorige week verweet. Als een soort bewijs voor zijn be langstelling voor het lot van de Vietnamese vluchtelingen constateert hij dat hij zich in een commissievergadering samen met Kuijers(VVD) in positieve zin heeft uitgelaten over een initiatief van de ge meente Zierikzee. Daarbij ging het om de huisvesting van Vietnamese vluchtelin gen. Met een klei ne variant op wat ik vorige week schreef.Jierhaal ik: "Wat kopen die vluchtelin gen er voor dat een Leids D'66-raadslid zich in positie ve zin uitlaat over een Zierik- zees initiatief? Als Glaubitz werkelijk zo begaan is met het lot van de Vietname vluchte lingen als hij zelf zegt. hoov ik de komende weken nog iets van zijn dadendrang te mer ken. Puur Leids Door een reeks actuele zaken heeft u al enkele weken het on derdeel "Puur Leids" in deze rubriek moeten missen. Ik maak dat verzuim vandaag goed en start met de volgende typisch Leidse conversatie: "Ezzer dreftat? Nee juh.ezzer zink. En 'n bootan? Leppert da zittog lug in! Voor alle ze kerheid vertaal ik het maar gelijk voor u: "IJzer, drijft dat? Nee joh, ijzer zinkt. En een boot dan? Dwaas, daar zit toch lucht in! Op deze amusante dialoog kreeg ik ook nog een variant toegestuurd. Deze: "Juh, ken ezzer lope? Meijei, die is lep. Oh nee? En 'n hoefezzer dan? (Joh, kan ijzer lopen? Die is gek. Oh nee? En een hoefijzer dan?). Zo blijkt er door pure Leide- naars in een gesprek ook wel eens gezegd te worden: "Dan leg ik al lang bij deZijlpoort". De betekenis van die uit spraak is. "Dan ben ik al lang dood". Het woord Zijlpoort is verbonden met de rooms-ka- tholieke begraafplaats die er vlakbij ligt. En dan is er nog de Leidse uit drukking "trouwen over de trappen". Het is ontstaan door de twee mogelijkheden die er in het Leidse stadhuis bestaan om in het huwelijk te treden. Men kan gebruik ma ken van de ingang aan de kant van de Koorn brug stee g maar wie het iets sjieker wil doen, kan ook de entree via de Breestraat "bestellen". Om dat de kosten nogal wat ver schillen wordt met "over de trappen trouwen"aangeduid dat men het huwelijk in een aparte stijl wil laten voltrek ken. Overigens hoeft trouwen geen geld te kosten. Volgens een wettelijke verplichting zijn er uren waarop de ambtenaar van de burgerlijke stand de verbintenis gratis bekrach tigt. De vraag - in een van de eerdere rubrieken opgeworpen waar de Metuitekerk stond, is inmiddels opgelost. Attent gemaakt op het boekje 'Leids Volkslevenvond ik daarin dat het de vroegere St. Petrus- kerk aan de Langebrug was. Het gebouw waar nu de brandweer gestationeerd is. Op de kerk stond de spreuk Metuite Deum" oftewel Vreest God". Titeltje In het korps van de Leidse raadsleden lopen nogal wat doctorandussen, meesters in de rechten en doctoren rond. De een koketteert wat meer met zijn drs. of mr. dan de an der. Vandaar dat de afdeling algemene zasken ten stadhui- ze op het idee kwam om eens een enqnete te houden onder de weledelgeleerde, weledel- zeergeleerde en weledelge strenge leden van ons be stuursorgaan of zij prijs stel len op vermelding van die ti tel in correspondentie. De lijst is inmiddels opgesteld en daaruit blijkt dat een tien tal Leidse raadsleden toch wel erg gehecht is aan de vermel ding van het titeltje. Raad plegen we de laatste gepubli ceerde lijst van raadsleden van het gemeentelijk bureau voorlichting dan prijken daarop inclusief burgemees ter Vis veertien namen die vooraf worden gegaan door een titel. Die lijst was niet he lemaal betrouwbaar, want van tenminste één raadslid weet ik dat hij op dit punt tets verzwijgt. Maar even uit de losse hand ge rekend, loopt de raad dus een op drie waar het een voltooide academische studie betreft. En van dat aantal wenst weer ongeveer een op de drie drs. dr., of mr. in stilte te zijn. Monumenten Bij alle kritiek die er links en rechts op de gemeente Leiden wordt uitgeoefend is het goed zo nu en dan ook een schou derklopje te signaleren. Dat geef de Bond Heemschut, een club die zich beijvert voor het behoud van stedelijke en landschappelijke schoonheid in het eigen maandblad De bond constateert dat het Leids monumentenbeleid in het verleden nogal eens reden tot ontevredenheid gaf, maar dat er nu een opmerkelijke wending ten goede is geko men."Ieder, die nu in de sleu telstad rondwandelt, ook op plekken waar nog veel gebro ken en vernieuwd wordt, kan het duidelijk zien: daar ge beurt veel goeds. Leiden heeft redelijke bouwplannen en er zit gang in de totstandkoming van een binnenstedelijk struc tuurplan - ja warempel: een beschermd stadsgezicht om trots op te zijn. En dat lijkt me een mooie afslui ting van deze rubriek voor de zomervakantie. Medio augus tus praten we verder na. LGL1BBE11

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3