„Kans op inbraak wordt onderschat" [Le/cfee agende „Kinderen staan op verschillend niveau" Slachting onder de Reinwardt-studenten Sassenheimer Dijcks adjudant koningin ZATERDAG 7 JULI li Zaterdag ,heu Sanders, Levendaal/hoek Korev straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. rie d dtio Zondag Middelweg 19 c, kindervoorstel^g^ Leids Poppentheater, 14.30 uur, 125802. Pia^ Volkshuis, Haarlemmerstraat 73 de 1 Femke, ontmoetingscentrum \bie< vrouwen, 13-16 uur. ,slui Maandag k; Ontmoetingscentrum, hoek BoshuL- laan, bejaardensoos Zuid-West, 1^^ Kantine NEM, ingang Vijf Meilaan, i en 1 en veilingavond van "De Postzevar vrienden", 20 uur. lijk Bruggehoofd, Steenschuur 11, amat ber fotografie, 20 uur. Stadhuis, cie. beroepschriften, 10 ui Gemeentehuis Leiderdorp, centrale tenne cie., 20 uur. Sporthal, Wassen^0( jeugdshow, 14 uur. dei Oude gymzaal, Warmond, expos "Warmonders voor Warmonders", 2. uur. cn (tn ARTSEN 31 Leiden - Voor spoedgevallen wordt weekenddienst van zaterdag 10 uur "e: tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkw ké tier, nood-binnenstad. Noorderkwart na; en Groenoord): H.G.M Aelbers, Noo ce: eindsplein 2a, tel. 122268; Wjk II (Ki en Merenwijk): F.B. Kruis, KlaproosI ol] tel. 126371; Wjk III (Waard, Profes 311 renwjjk, Tuinstadwijk en zuid-binnt stad): S. Smit, Cobetstraat43,tel. 1301 Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkw tier): A.A. van Rijn, Melissetuin 5, f\ 210797. J Leiderdorp - J. van de Beek en J. van c Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539. Zat dag en zondag spreekuur van 12.30j__ Oegstgeest - H.A. Reterink, Terwee vmJ 152, tel. 150394. i» Voorschoten - B.R. van Beusekom, FL Heynlaan 6, tel. 071-763551 (zaterdag); v.d. Kooy, S. v.d. Oyelaan 13, tel. 6? (zondag). Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aaltr1,1 selaan 1, Voorhout, tel. 02522-11393. lot pa APOTHEKEN na De avond-nacht- en zondagsdienst c ee apotheken in de regio Leiden, woij^( waargenomen van 6 tot 13 juli door: Aj™ theek Herdingh en Blanken, Hogewoe K 171, Leiden, tel. 071-120502; ApotheDr Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, t^ 071-155482. Indien het na 11 uur in avonds niet meer mogelijk is met 1Z( openbaar vervoer naar de apotheekie z komen, kan men uitsluitend vcva spoedgevallen van een taxi, tel. 1224 gebruik maken. WIJKVERPLEGING v< Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tvc ten noorden van de Rijn 134604; tel. t V zuiden van de Rijn 121753. H Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Czc zondheidscentrum Leiderdorp, tw 071-410131, spreekuur ma t/m do. v 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, t 154500. 'e Voorschoten - Gezondheidscentru m v.d. Waalslaan, tel. 4641. B Warmond - zr. T. Miedema, Kagerplete 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. DIERENARTSEN t€ Leiden - Weekendregeling dierenarts s- Muurling/Roest/Helden G. Roe 1< Haaghuishof 5, Leiderdorp, t n 071-890405; weekendregeling Krolir Gool/Vestjens: F. van Gooi, Pr. Fred v rikdreef 14, Katwijk, tel. 01718-74781; Broer, Boshuizerlaan 26, Leiden, ti 071-764058. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, -teleffT 071-125202. Voor allen die in moeili heden verkeren. Van 9 juli tot 11a bereikbaar ma. t/m vr. van 19.30-8 i»-| van vrijdagavond tot maandagmorPJ doorlopend bereikbaar. Vertrouwelijk Vc Burgerraadsman di Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (klij tooruren). Spreekuren ma., di. en 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst p Dierenhulp- en ambulancedienst lp den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulp\3 lening aan gewond geraakte of andep zins in nood verkerende dieren in^ gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oee geest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leidg Rembrandtstraat 17-21, aanvragen vy hulp voor bejaarden en langdurig ziek en gezinsverzorging. Telefoon 14& (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uu Help even Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen vanj nood verkerende moeders, eventu' met kinderen. St. Jacobsgracht 1, f 142497. Dag en nacht bereikbaar. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05' Kwartaalabonnement Per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Commandant Gelderblom politie Oegstgeest: rm Scheidende schoolhoofden Van der Veen en Ligtvoet: De Roo: 'slechts voorbeelden' OEGSTGEEST - "De mensen onderschatten de kans dat er bij hen ook ingebroken kan worden". Zo reageert groepscommandant Gelderblom van de rijkspolitie in Oegstgeest op de toename van inbraken en diefstallen in deze gemeente. De laatste tijd wordt er vooral veel antiek gestolen. Erg in trek zijn met name de Friese Staartklokken, waarvan er in het afgelopen weekeinde nog twee werden gestolen in Oegstgeest. Volgens Gelderblom zijn de inbre kers, die de laatste tijd regelmatig toeslaan, deskundig op het ge bied van antiek. "Over het alge meen weten ze precies wat ze mee moeten nemen", aldus Gel derblom. "Toch laten de inbre kers het niet alleen bij antiek. Er wordt ook veel geluidsappara tuur gestolen. Soms zijn ze enkel en alleen op geld uit". De rijkspolitie Oegstgeest werkt op regionaal niveau samen met de andere korpsen omdat het aantal inbraken waarbij antiek gestolen wordt ook elders toeneemt. Om de inbraken te kunnen oplossen krijgt de politie hulp van de tech nische recherche die in Leider- dering van eind augustus op de agenda te zetten. Uit de evaluatie bleek verder dat "Ondanks de grote medewerking van de kant van de musea ten aanzien van de stages, wordt door de studenten bij musea soms onnodige terug houdendheid geconstateerd". Betere voorlichting zou aan deze problemen een eind kunnen ma ken. dorp zit. Tot nu toe heeft het op sporingswerk echter nog weinig resultaat opgeleverd. Ook over de grootte van de groep inbrekers, die op antiek uit is, is men onzeker. Gelderblom: "Ik kan er geen zinnig woord over zeggen, maar we nemen aan dat ze per inbraak minstens met zijn tweeën opereren. Waarschijnlijk is het zo, dat er twee man het huis binnendringen en dat een derde in de auto wacht. Want dat de ge stolen goederen met een auto worden vervoerd is bijna zeker". "Om hun gestolen goederen kwijt te raken hoeven ze niet veel moei te te doen", aldus Gelderblom. Hij zegt "De spullen gaan naar de grote steden zoals Amsterdam, Den Haag of zelfs Leiden. Dat kunnen we bijvoorbeeld merken als er een inbraak wordt opge lost" zegt Gelderblom. "Vorig jaar vonden we sieraden die in Oegstgeest gestolen waren terug in Amsterdam". 'De methoden die de inbrekers ge bruiken om binnen te komen zijn vrij eenvoudig. Men boort een gaatje in het raam en op die ma nier kunnen ze bij de sluiting van het raam komen. Ze zijn in een mum van tijd binnen zonder ook maar het geringste lawaai te ma ken", zegt de groepscommandat. Over de manier waarop de men sen hun huizen beschermen te gen diefstal is Gelderblom niet te Groepscommandant Gelderblom: spreken. Volgens hem komt het namelijk nog veel te vaak voor dat mensen duidelijk laten mer ken dat ze met vakantie zijn. Hij zegt daarover. "Men kan bij de politie een bericht achterlaten wanneer men op vakantie is". Er moet dan onder andere opstaan in welke periode men gaat en waarin geval van nood de sleutel te halen is. De politie zal dan extra surveilleren en huizen waarvan de bewoners op vakantie zijn extra in de gaten houden. Verder ontraadt hij de „Laat de mensen alsjeblieft bellen als ze onraad ruiken. vakantiegangers om de luxaflex of de gordijnen dicht te doen. Op die manier hebben de eventuele inbrekers namelijk de zekerheid dat ze 's nachts het alleenrecht hebben. Men kan eventueel ook aan de buren vragen of ze af en toe eens een schemerlamp willen laten branden. Gelderblom adviseert ook om vooral gebruik te maken van het nachtslot dat op praktisch iedere voordeur aanwezig is. Ook de achterdeur wordt volgens hem vaak verwaarloosd. "Men heeft er totaal geen moeite mee om met een loper of valse sleutels via de ze toegang binnen te komen. Op deze deur moet dan ook minstens de knip worden gezet". Tot slot uit de groepscommandant nog een wens. Hij zegt: "Laat de mensen niet bang zijn om de poli tie te waarschuwen als ze onraad ruiken". Desnoods hoeven ze hun naam niet eens te noemen, want zegt hij: "We kijken liever tien keer te veel als één keer te weinig". RONALD STEVENS Schoolhoofd J. van der Veen en hoofdleidster mevrouw C. Ligtvoet in de tuin van de Prinses Margrietschool. LEIDEN "Het succes van het kind hangt af van de man of de vrouw die voor de klas staat. Hoe breng je het, daar gaat het om De on derwijsmethode is daar onderge schikt aan. Als die man of vrouw niet goed is haal je het niet". Schoolhoofd J. van der Veen (61) van de lagere Prinses Margriet- school zegt op rustige, enigszins docerende toon een groot voor stander te zijn van het individu eel onderwijs. Werken in groepen kan volgens hem, maar dan bij vakken als handenarbeid. Sa menwerking ziet hij het liefst tus sen twee leerlingen. Evenals zijn collega mevrouw G. Ligtvoet (61) van de aangrenzen de protestants-christelijke kleu terschool De Meerhof neemt Van der Veen afscheid. Beiden maken gebruik van de regeling om eer der met pensioen te gaan. Ze willen plaatsmaken voor jongere leerkrachten. Mevrouw Ligtvoet: "De laatste jaartjes wegen het zwaarst en daarom ga ik genieten van mij n pensioen'Ze was al een jaar ziek, min of meer overwerkt. "En je wilt de kinderen goed afle veren. Meedoen met die nieuwe methodes, zoals integratie, en dan voel je toch dat je ouder wordt". De integratie tussen de twee scho len is wat aarzelend van start ge gaan. Er zijn al wat gezamenlijke projecten achter de rug. Boven dien hebben de kleuter- en lagere school samen één schoolkrant. Zaken die de afscheidnemende hoofden toejuichen. Van der Veen: "We zijn op de goede weg. Alleen het nuttige effect voor de kinderen, het klaar-zijn voor het lager onderwijs, gaat met integra tie niet op. Kinderen staan nu eenmaal op verschillend niveau". Mevrouw Ligtvoet voegt aan haar woorden toe dat sommige kinde ren al op de kleuterschool rijp zijn om te leren lezen; anderen pas halverwege de eerste klas la gere school. "Het is dwaasheid om half augustus, als het kind in de eerste klas komt, het meteen te leren lezen", aldus Van der Veen. Hij kwam in 1973 naar de Margriet- school aan de Boshuizerkade, nadat de Oranjeschool (voorma lige School met den Bijbel) in Voorschoten, waarvan hij tien jaar hoofd was, werd opgeheven. Daarvoor onderwees Van der Veen in Waddinxveen, Klundert, Huizen en Haarlem. Al met al heeft hij een onderwijservaring van 41 jaar. Mevrouw Ligtvoet was veertien jaar hoofdleidster van De Meerhof. Daarvoor be heerde ze kleuterscholen in Noordwijk en Rijnsburg. Ze zit dertig jaar in het "vak". Beiden laten goed lopende scholen achter. De Margrietschool blijft het komende jaar een zeven- mansschool. Als één van de wei nige scholen in de oudere Leidse wijken kreeg zij dertig aanmel dingen van nieuwe eersteklas sers. De Meerhof kan voorlopig ook nog drie klassen aanhouden, hoewel mevrouw Ligtvoet het aantal kinderen in veertien jaar van 110 naar 80 zag teruglopen. Beiden vinden het jammer dat de christelijke scholen nauwelijks meer een klankbord vinden voor het geloof. Mevrouw Ligtvoet: "Er lopen hier kinderen rond die niet gelovig worden opgevoed. Die weren we niet, we nemen alle kinderen. We lezen dan voor uit de Bijbel. Vroeger hoorde je altijd dat ze dat verhaal al thuis hadden gehoord, maar tegenwoordig vragen ze aan je wanneer je weer uit de Bijbel gaat lezen. Wat het geloof betreft houden we ons aan de doelstelling van de school, ook tegenover de kinderen die niet. gelovig worden opgevoed". LEIDEN - De mededeling van de heer C. A. de Roo, secretaris van de pc-schoolvereniging in deze krant dat een van de lagere scho len in de burgemeesters wijk wel eens zou kunnen verdwijnen heeft in die wyk nogal wat onrust veroorzaakt onder ouders en leerkrachten. De heer De Roo, geconfronteerd met deze onrust: „Ik heb met het noemen van deze scholen slechts een voorbeeld willen geven van mogelijke concentratie in de toe komst. Op dit ogenblik is van een eventuele opheffing of samen voeging van de scholen nog geen sprake. Maar dat het in de toe komst ooit nog eens zal gebeuren sluit ik niet uit". Racen met modelauto's OEGSTGEEST - De Modelra- cingclub Leiden houdt zondag een wedstrijd bij het sportcom plex De Voscuijl in Oegstgeest. Aan de wedstrijden die om twaalf uur 's middags beginnen nemen ongeveer vijfentwintig modelau to's deel. Inbrekers brachten spullen weer terug LEIDEN - Het buurthuis „De Ze vensprong" in Leiden-Noord heeft de platenspeler die vorige week werd gestolen terug. De daders van de"inbraak, behorend tot de vaste bezoekers van het clubhuis, brachten de spullen enkele dagen later uit eigen be weging terug. LEIDEN - Er is een enorme slach ting aangericht onder de eerste jaarsstudenten van de Reinwardt Academie in Leiden. Van de ruim vijftig studenten die dit studie jaar begonnen aan de hogere be roepsopleiding voor museum medewerkers in het middelbaar- en hoger kader, zijn er nogmaar 27 over. Volgens directeur G. Duslee van de academie komt dit omdat "we de studenten zo vroeg mogelijk moeten confronteren met een eventueel mislukken. De studenten moeten er niet op het eindexamen achter komen dat de studie te zwaar blijkt te zijn". Dit bleek tijdens de vergadering van de beheerscommissie voor de Reinwardt Academie, die gis termiddag werd gehouden. Het eerste eindexamen dat deze week op de academie werd afgenomen, leverde vijftien geslaagden op. Drie kandidaten zakten, terwijl bijna vijftien kandidaten in okto ber nog examen kunnen doen. Tijdens de vergadering van de be heerscommissie zei Duslee dat gezien de resultaten van het ein dexamen, "een HAVO-opleiding kennelijk onvoldoende is voor de studie. We kunnen eigenlijk maar twee dingen doen. Of de studie duur verlengen of de eisen o'm- laagschroeven. Een strenge se lectie in het eerste studiejaar be hoort eveneens tot de mogelijk heden. Het merendeel van de geslaagden heeft, zo bleek tijdens de verga dering, zo goed als zeker al een baan gevonden. "Slechts twee zijn nog zoekende", zei directeur Duslee. Het stageprogramma, dat op de academie Introductie Museum praktijk wordt genoemd, blijkt onder andere te overladen te zijn. "Bij de studenten bestaat er een behoefte aan rustpunten". Dit staat in een advies van de ad-hoc commissie evaluatie van de commissie voor de Reinwardt Academie, dat gistermiddag tij dens de vergadering op tafel kwam. Besloten werd de evaluatie niet te behandelen, maar voor de verga- S ASSENH EIM/ARNH EM - De Sassenheimer H. C. Dycks (42) zal zich de zesde juli nog lang heugen. In de Saxen Weimarka- zerne in Arnhem werd hij gister middag benoemd tot adjudant in buitengewone dienst van konin gin Juliana. Het hierbij behorende onderschei dingsteken werd hem in het bij zijn van vele gezagsdragers uitge reikt door de chef van het Militai re Huis, vice-admiraal E. Roest. De heer Dycks is commandant van het garderegiment jagers en tevens commandant van het 12e pantser infanterie bataljon. Vanuit het officiershotel van de ka zerne reageerde de heer Dijcks op de onderscheiding: "Ik voelde wel iets aankomen, maar ik had er geen rekening mee gehouden dat ik adjudant in buitengewone dienst zou worden. Het is een zeer prettige ervaring. Ik ben erken telijk voor de onderscheiding, die ik zie als een activiteit in het ka der van het 150-jarig bestaan van de garde grenadiers en jagers". De heer Dijcks vindt dat hij de on derscheiding niet alleen aan zich zelf te danken heeft, maar dat ook zijn "makkers" een aandeel hierin hebben gehad. "Zij ver richten hun taak uitstekend. Omdat ik commandant ben, pluk ik de vruchten", aldus de heer Dycks, die een hele week met plechtigheden in het kader van het 150-jarig bestaan van de gar de achter de rug heeft. Het hoogtepunt voor hem is van daag het deelnemen aan het de- filé voor koningin Juliana, de mi nister van defensie en andere hoogwaardigheidsbekleders, die vanmiddag plaatsnemen op het bordes van het Arnhemse stad huis. Dijcks werd in augustus 1977 be noemd tot regimentscomman dant van de garde jagers. Daar voor was hij als hoofdofficier toe gevoegd aan de defensiestaf in Den Haag. Illegale zenders in beslag genomen LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond een tweetal zendap paraten in beslag genomen. Bei de apparaten werden aangetrof fen in een personenauto. Rond acht uur werd de eerste illegale zender, die toebehoorde-aan een 22-jarige Leidenaar, in beslag ge nomen. Later op de avond, om half twaalf, werd een tweede zen der opgespoord. Deze was het ei gendom van een 23-jarige inwo ner van Zoetermeer. LEIDEN - De Stadspoldermolen van Leiden aan de rand van de Merenwijk is weer in opbouw. Gister middag legde wethouder Waal de eerste steen voor de wederopbouw. De molen is eerder tot de funde ring toe afgebroken vanwege de slechte staat waarin deze verkeerde. Met het metselen van de eerste steen legde wethouder Waal de basis tot herstel van het - noodgedwongen - gesloopte monument. Het gehele metselwerk wordt nu opnieuw opgetrokken. Bij de wederopbouw wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van de oude overgebleven delen van de molen. De stadspoldermolen is een vrij uniek type molen. Dit model met een romp als een flessehals komt in Ne derland nauwelijks meer voor. De molen is overigens slechts een goede eeuw oud. Op dezelfde plaats moet eerder al wel een andere - houten - molen hebben gestaan. De wederopbouw van de Stadspoldermolen zal enkele maanden in beslag nemen. De verwachting is dat het monument nog voor het einde van dit jaar in volle glorie is herrezen. De molen aan de Slaaghsloot zal dan ook weer regelmatig draaien en een functie be houden voor het wegmalen van het omringende pol derwater.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2