Handwerklieden bij Rolls Royce meer waard dan machines samengesteld door Koos Post 'Autofabrieken laten te zware aanhanger toe' 'ir? ''feW DE OLIFANT BIJ DE GRENS DE KAÉPPEfMNXH fTERDAG 7 JULI 1979 mm Automobielfabrikanten over de hele wereld zijn druk in de weer om hun bedrijven te voorzien van de modernste installaties. Om de produktie op te jagen. Niet echter Rolls Royce Motors in Engeland. De 75- jarige autofabriek die de naam heeft "de beste auto ter wereld" te maken zoekt het steeds meer in te genovergestelde richting. Er wordt daar van alles ondernomen om meer en meer handwerklui op te leiden teneinde die super de luxe Rolls Royces zo veel mogelijk met de hand te kunnen blijven bou wen. Men moet Rolls Royce Motors eigenlijk niet een autofabri kant zonder meer noemen. Liever zou men moeten spre ken van een "schepper van hoogwaardige automobie len". Elke Silver Shadow vergt drie maanden tijd om te worden gebouwd. Dat gaat met zweet en tranen gepaard. De Camargue Saloon die onge veer twee ton kost vraagt een halfjaar bouwtijd. De huidige produktie bij R.R.M. is dan ook "slechts" dertien exem plaren per week. Er is een wachtlijst voor drie jaar al is er wel een vluchtweg voor wat snelle levering. In vroeger jaren is de produktie kennelijk wel eens omvang rijker geweest. Maar in de driekwart eeuw sinds Frede rick Henri Royce zijn eerste auto in Manchester bouwde zijn er toch niet meer dan 80.000 stuks geproduceerd. Dat is - ter vergelijking - on geveer het meeste recente jaarpro du ktiecijfer van Bri tish Ley land alleen al wat de mini's betreft... Die lange bouwtijd heeft ook zijn charmes. De aspirant-ei genaars van een Rolls Royce kunnen in die tyd de fabriek in het noord-Engelse stadje Crewe bezoeken en zien hoe men bezig is met hun auto's. Crewe heeft nog een andere klantenservice: een trai- ningsschool waar de toekom stige eigenaars en hun chauf feurs kunnen leren hoe hun Rolls te besturen. Overdreven Dat de Rolls Royce zo gewild is bij vorstelijke personen, bij de toplieden in de zakenwe reld en bij de héél ryken schijnt mede te danken zijn aan zijn faam dat de auto in elk opzicht enorm veel te bie den heeft. Alle auto's hebben de 6,7 liter V8-motor die eerst op een proefbank heeft gedraaid als of er zo'n 250 kilometer mee werd gereden. Pas na die test wordt de krachtbron in gebouwd. Bovendien pikt men van elke honderd moto ren er één uit om acht uur ach tereen te lopen. Dan gooit men die motor helemaal uit elkaar om elk onderdeel goed Jarenlang wachten op te controleren. Afwijkingen worden getoest aan de to lerantie die volgens de werk tekening toelaatbaar kan worden geacht Eigenlijk is zo'n auto een beetje overdreven. Het onderstel bijvoorbeeld is zo afgeveerd dat als er benzine uit de tank wordt verbruikt de oorspron kelijke horizontale stand van de wagen automatisch wordt hersteld. De contacten van de claxon zijn voor negentig procent van zilver en voor tien procent van zuiver goud om dit appa raat voor vrijwel honderd procent bedrijfszeker te we ten! Het interieur lijkt het toppunt van luxe. De bekleding is na tuurlijk van echt leer. Maar de benodigde huiden worden alle uit Scandinavië en elders uit noord-Europa gehaald. Omdat daar prikkeldraad noch insecten zoals horzels de huiden hebben kunnen be schadigen. Tien huiden per auto... Patronen Flinterdun notenhoutfineer wordt gebruikt voor het dashboard en de bekleding van de portieren. Het hout komt uit Milaan en wordt messcherp pasklaar gesne den. En wel zo dat de ene zijde van de auto het spiegelbeeld lijkt van de andere. Het fineer Jerijgt dan nog een lakbehandeling, wordt gepo lijst en is daarna zo hard als glas. Geen enkele auto ver toont hetzelfde patroon. Voor elke auto wordt in een ar- chiefboek opgetekend hoe dat patroon is en men houdt van dat fineer een gedeelte achter in reserve in de maga zijnen. Als er wat gerepareerd moet worden - na bijvoor beeld een ongeval - kan dat herstel "onzichtbaar" gebeu ren dankzij de aantekeningen in dat boek. Er zijn dertien uitgezochte hoog geschoolde metaalbewerkers die met de hand de beroemde radiatoren maken. Het lijkt op het eerste gezicht dat die grille is gebouwd uit één stuk metaalplaat. Maar in werke lijkheid bestaat ze uit elf af zonderlijke roestvrije staal- delen van 2,5 mm dikte die onzichtbare in elkaar pas- Een machine maakt wel de ver stekken maar de handwerk man vijlt eigenhandig de kan ten passend. Heel voorzichtig worden die kanten aan elkaar gesoldeerd volgens een ou derwetse maar heel beproef de methode. Na het polijsten is er van die hechting niets meer te zien. En de verbindingen zijn oer sterk. Er viel eens een lood zware vlaggestok op zo'n grille: wel danig beschadigd maar geen soldeerpunt had het begeven. Als nu een Rolls bij een aanrij ding of ongeval schade aan de grille oploopt dan zal alleen de man die die grille heeft gemaakt deze mogen repare ren. Zijn initialen staan aan de binnenkant van elke grille. Mascottes Overigens, die mascottes boven op de radiator een godin netje van de vervoering") zijn zó waardevol dat ze in Crewe in zwaar bewaakte magazij nen zijn opgeslagen. De vraag naar Rolls Royces is intussen weer zo gestegen dat men de produktie voor dit jaar met tien procent wil op voeren. Men gaat derhalve de vakopleiding uitbreiden. Op dit ogenblik zijn er zo'n tach tig leerlingen. Dat moeten er over twee jaar zeker twee honderd zijn. Over automatisering zegt een topman van Rolls Royce anno 1979, in het jaar van het 75-ja- rige bestaan van het merk: "We zullen nooit of te nimmer machines plaatsen om het werk te doen alleen maar om dat die het goedkoper en sneller zouden doen dan een handwerkman. We zouden het pas doen als de machine het BETER deed dan de Maar dit handwerk is vrijwel onvervangbaar. Immers: van de 80.000 Rolls Royces die er sinds 1904 zijn gebouwd rijdt nog steeds meer dan de helft... Conclusie ADAC Het door autofabrikanten vast gestelde maximum aanhanger gewicht is dikwijls te hoog. Tot deze conclusie is de West- duitse ANWB (daar ADAC ge heten) gekomen na uitvoerige proeven met vijftien verschil lende trekauto's en vier cara vans. De klimproeven werden genomen op hellingen tot acht tien graden. De caravans waren beladen met het door de fabri kant toegestane maximum gewicht. De ADAC concludeerde uit de ze proeven dat vele autofabri kanten hogere maximum aan hangergewichten opgeven dan op grond van motorvermogen en algehele veiligheid verant woord is. Gebleken is dat het treingewicht gedeeld door het motorvermogen in geen geval meer dan 50 kg per kW dient te bedragen. Voor- of achterwiel- aandrijving maakt niet veel ver schil, alleen bij een zware klim en op een los materiaal be staand wegdek is de achter wielaandrijver in het voordeel. Automatisch geschakelde au to's zijn over het algemeen bete re klimmers. In ons land gaat de ANWB uit van de vrij strenge vuistregel dat het leeg gewicht van de ca ravan zestig procent mag be dragen van het leeg gewicht van de trekkende auto. Velen ach ten deze regel te stringent en willen wat nuances zien aange bracht. Nu we het toch over aanhan gers hebben: per 1 juli moeten alle aanhangers - dus ook vagens en caravans - zijn van zijreflecto ren. Daar daartoe al twee jaar geleden in EG-verband werd besloten is nu geen uitstel meer mogelijk. Thijs Wolters, Doezastraat 30, Leiden Se i m post Jw ar i<,i j Ka"t v/if oa" xe-a- Een meneer komtmet een olifant bij de grens. Zegt hij tegen de douane: mag ik mijn olifant mee over de grens Zegt de douane: nee dat mag be slist niet Gaat de huis en plakt een boterham op de buik en op de rug van de olifant. Daarna gaat de meneer met zijn olifant terug naar de grens en zegt: mag ik over de grens? Zegt de douane: ik heb u toch gezegd dat u niet met een oli fant de grens over mag? Zegt de meneer: ik mag toch zelf weten wat ik op mijn boter ham doe... Willeke van der Mey (9 jaar oud) Goudenregenplantsoen 18 Rijnsburg. Francis Karstens (5 jaar) Diamantstraat 408, Alphen a.d. Rijn. m Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat Voor kinderen van 4-12 jaar. elke zaterdag in deze krant Inzendingen (met vermelding van naam, adres, leeftijd) naar Kinderrubriek "De Klepperdoos'' Witte Singel 1 Lelden Linda Bol (7 jaar) Gladiolenlaan 9, Oegstgeest v.d. Linden (12 jaar) s Gravesandestraat 7, Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27