Begeleiding vroeger en nu: verschil van dag en nacht werpt ËEES3B BAVO-museum moet publiek- trekker gaan worden Noordwijker- houters staan bepaald niet te dringen ZATERDAG 7 JULI 1979 PAGINA 25 Door Herman van Amsterdam beelden is de zolderruimte in mootjes opgedeeld. De perio de 1920-1930, vervolgens 1930 tot 1950, dan 1950 tot 1970 en tenslotte 1970 tot heden. Een aantal rubrieken keert in elke periode weer terug. Zoals de regels waaraan een patiënt zich diende te houden, zijn werkzaamheden overdag (ar beid stherapie), de wijze van ontspanning, de medische begeleiding en de rol van de verpleger, voor wie aanvan kelijk slechts een taak was weggelegd als bewaker, ook poetser en boener maar die la ter ook medisch bezig is ge gaan. De raakvlakken met de maat schappij van dat moment. Nemen we als voorbeeld het tijdvak 1930-'50 met de crisis jaren. Nauwelijks geld om uit te geven. Ook bij de BAVO. Zelfwerkzaamheid was dus het parool. Bij het psychia trisch centrum beschikte men in die periode dan ook over een eigen limonade brouwerij (na veel speurwerk heeft men één kogelflesje kunnen achterhalen) en een kleer- en schoenmakerij. Goedkope arbeidskrachten. Foto's van broeder Desiré laten zien hoe in de periode buiten in de tuinen zogenaamde kruiwagenploegen zware li chamelijke arbeid verricht ten. "Trek je de lyn naar de maatschappij door," zegt Van Scharenburg, "dan zie je dat ook op veel plaatsen in het land grote groepen arbeiders werden ingezet, bijvoorbeeld bij het graven van kanalen. Het was dus niet zo uitzon derlijk wat hier werd gedaan.' En dan de arbeidstherapie vroeger en nu. Een verschil als dag en nacht. In de begin periodevan de BAVO werden patiënten dag in dag uit aan het uiterst vermoeiende steenbikken gezet. Verplich te arbeid. Nu is die dwang weg en resteren, op vrijwillige basis, nog slechts licht pak- werk of fietsenmontage. Het museum doet ook een (klein) boekje open over de medische begeleiding. Die droeg vaak een mensonte rend karakter. Vooral in de periode voor de jaren zestig toen er nauwelijks psycho- farmica aanwezig was om pa tiënten mee te behandelen. Er moest naar andere middelen worden gegrepen. Die zijn be rucht geworden onder de naam bed- en bad behande lingen. In het museum staan daar meerdere afschrikwek kende voorbeelden van. Een badkuip bijvoorbeeld waar over een zeil is gespannen. Een patiënt die tot rust moest worden gebracht werd in het met lauw water gevulde bad geplaatst waar over dan het spanzeil ging. Daarin zat een gat om het hoofd door te kun nen steken. De eenzame ba der ging 's morgens vroeg de kuip in en werd er pas 's avonds weer uitgehaald en di rect naar bed getranspor teerd. Ondertussen naar het toilet gaan mocht niet. Ont lasting werd met een schepje uit het badwater verwijderd. Van Scharenburg: "Het is geenszins de bedoeling dat wij ons door middel van dit afzetten tegen de r waarop artsen en ver plegend personeel hier vroe ger te werk zijn gegaan. Al zijn er nu wel oudere verple gers die hoofdschuddend te rug kijken op hoe men toen bezig is geweest. Maar men hoeft zich, dacht ik, geen verwijten te maken. Toen wist men niet beter. Nu in 1979 denkt men immers ook in het belang van de patiënt te werk te gaan. Maar wie weet hoe er over twintig jaar over deze periode zal worden geoordeeld." De BAVO is in 1914 gesticht door de Broeders van Liefde. Vijf jaar geleden heeft de congregatie zich terugge trokken, al zit er nog wel een broeder in het bestuur en wo nen en werken er nog een paar in de inrichting. De broeders hebben lange tijd een religieus stempel op de inrichting gedrukt, wat ook in het museum tot uiting komt. Een speciale hoek is inge ruimd voor onder meer een altaar, bidstoelen, heilige- beelden- en processievaan dels. In het museum loopt men ook etalagepoppen te gen het lijf die als broeders (ouderwetse stijl) zijn aange kleed. Maquette Toen het psychiatrisch centrum vijftig jaar bestond is er een maquette onthuld met daarop alle gebouwen in miniatuur. Na de jubileumviering is er nooit meer naar omgekeken. Het museüm heeft er zich over ontfermd. Een ruimte- verslinder, want het geheel Berucht op de BAVO waren de zogenaamde bed- en badbehandelingen. Een gevreesd hulpmiddel daarbij was onder meer deze badkuip. meet dertig vierkante meter. De miniatuur-BAVO was aardig in de versukkeling ge raakt maar de rechterhand van Van Scharenburg, Leen van Spanje, heeft 'm weer helemaal opgeknapt. Ver dwenen gebouwen opnieuw op schaal vervaardigd en an dere gerestaureerd. Voor het museummateriaal dat niet direct bij een bepaald tijdvak kon worden onderge bracht is elders op zolder een plaatsje ingeruimd. De bouw tekeningen bijvoorbeeld. De BAVO was de eerste psychia trische inrichting in Neder land die niet werd gemar keerd door een omheining, al laat een ontwerptekening wel zien dat het aanvankelijk de bedoeling was rond het ge hele complex een hoge muur op te trekken. Maar zover is het nooit gekomen. Het laatste hoofdstuk in het museum vormt de hoek "ac tueel", 1970 tot heden. Het ac cent ligt er op de "menswaar dige behandeling". De cliënt die een grote mate van vrij heid wordt toegekend. Er staan maquettes in van zoals de BAVO r patiënten in gedach ten heeft zoals Hafakker (voor zwakzinnigen) en Beschut Wonen (voor langverb lij ven den). In zijn huidige vorm is het mu seum nog niet compleet. Van Scharenburg: "En dat zal het waarschijnlijk ook nooit worden. Want er is nogal wat materiaal onder personeel, patiënten en, oud-patiënten dat ze per sé voor zichzelf willen houden. Waar ze een te grote binding mee hebben. Zo is er een oud-patiënt die nog in het bezit is van een ori gineel gestichtsjasje. Dat wil hij voor geen goud van de we reld afstaan. Wel komen er nog steeds nieuwe dingen bij. Zo heb ik vandaag nog de stookapparatuur uit een van de kelders binnen gekregen'. Aanvulling Het museum wordt gezien als een belangrijke aanvulling op het BAVO-voorlichtings- werk. Tot nu toe heeft dat be staan uit het afdraaien van een diaserie voor groepen die de BAVO een bezoek bren gen, uit lezingen en uit voor lichting op scholen. "Maar het blijft altijd de vra^g wat het effect is van al die voorlich ting", zegt Van Scharenburg. "Soms denk je dat het hele maal geen zoden aan de dijk zet. Zo hebben we hier kort geleden een groepje bejaar denhelpsters op bezoek ge had. Die zeiden het maar vreemd te vinden dat "krank zinnigen tegenwoordig zo maar over straat lopen". Van zulke opmerkingen staan we dan perplex. In welke tijd le ven zulke mensen met hun gedachten nog, vraag je je dan af'. Dc BAVO-voorlichting richt zich met name op de directe omgeving omdat die ook het meeste met het psychiatrisch gebeuren wordt geconfron teerd. In de praktijk blijkt echter dat de Noordwijker- houters bepaald niet staan te dringen om geïnformeerd te worden. "Het is leuk dat er bij ons zelfs aanvragen komen van groepen uit België", zegt Van Scharenburg, „maar ei genlijk koop je daar.weirug voor. We hebben ze liever uit het dorp zelf'. Een paar jaar terug is er een dorpscontactcommissie in het leven geroepen, die be middelend optreedt als zich NOORD WIJKERHOUT- Er is een tijd geweest dat in het psychiatrisch centrum St. Bavo in Noordwij- kerhout dertig isoleercellen in gebruik waren, waarin onhandelbare patiënten voor onbepaalde tijd konden worden afgezonderd. Kale en kille hok ken van drie bij drie meter met alleen de hoogst noodzakelijke voorzieningen zoals een onwrikbaaar toilet en een bed dat in voorkomende gevallen was voorzien van een zogenaamd spanzeil om patiënten in vast te snoeren. Bijna alle isoleercellen hebben het veld geruimd en die resteren zien er "en stuk menselijker" uit. Het spanzeil is afgeschaft, er zijn cellen met wat extra meubilair en verdwenen zijn de zeven centi meter dikke, massief eiken toegangsdeuren. Op één na dan. Die hangt nu in de scharnieren op de zolderverdieping van het hoofd gebouw en geeft toegang tot een ruimte waar niet alleen mensen van buiten de inrichting maar ook patiënten en oudpatiënten naar binnen worden genood. Achter die isoleerceldeur, compleet met kijkgat, gaat nu het kersverse museum van de BAVO schuil. Als het goed is moet het een publiektrekker gaan worden, al heeft het plaatselijke VW het museum nog niet in het "verkoop praatje" opgenomen. "We hebben geen museum in Noordwijker- hout", wordt gezegd als iemand daar naar informeert. BAVO-ad- ministrateur H. van Scharenburg verwacht dat die oneffenheid nog wel glad zal worden gestreken. Hij is de man die het initiatief nam voor een museum over de psychiatrie in Noordwijkerhout. Van Scharenburg zelf is in het bezit van een grote privé-verzame- ling ansichtkaarten over zijn woonplaats, waaronder ook veel van het psychiatrisch centrum. Toen hij ze een paar jaar terug in het kader van het 60-jarig bestaan tentoonstelde, werden hem van alle kanten foto's van het dorp en de inrichting toegestopt, maar ook ander materiaal dat betrekking heeft op het BAVO-verleden. De idee om alles onder te brengen in een museum was toen snel gebo ren. Balletje Zo is het balletje aan het rollen gebracht. Om zijn doel, een zo uitgebreid mogelijk toegerust museum, te bereiken heeft Van Scharenburg in de afgelopen jaren systematisch de hele BAVO binnenstebuiten gekeerd. Uit alle hoeken en gaten sleepte hij spullen weg. Een van de belangrijkste bronnen waarop hij stuitte was het goed gevulde foto-archief van de inrichting. En daarin vielen met name op de foto's die destijds zijn gemaakt door de inmiddels overleden broeder Desiré. Na zijn pensionering stortte deze religieus zich vol overgave op zijn hobby, de fotografie. Een van de blikvangers van het museum is een maquette van dertig vierkante meter, waarop in miniatuur alle BAVO-gebouwen staan. Links op de foto Leen van Spanje,die de restauratie uitvoerdeNaast hem de initiatiefnemer van het museum Van Scharenburg Hij stapte rond met een prach tige platencamera waarmee hij zowel op het terrein van de inrichting als in het dorp Noordwijkerhout honderden haarscherpe foto's schoot. Alleen de besten werden toen, de broeder zag daar zelf nauwlettend op toe, afge drukt. De honderden nega tieven die niet in de vergro tingskoker terecht kwamen zijn wel bewaard gebleven en het plan is nu om ten behoeve van het museum het totale "oeuvre" van broeder Desiré af te drukken. Aan geschikt materiaal ontbrak het dus niet, de vraag was al leen hoe orde in de chaos te scheppen. Van Scharenburg had wel een idee. „Ik wilde van die zolder een soort be waarplaats van BAVO-reli- kwieën maken", zegt hij „maar de geneesheer-direc teur was daar op tegen. Die zag liever dat het verzamelde materiaal zou worden aange wend om er de ontwikkeling van de psychiatrie in Noord wijkerhout overzichtelijk mee tot uiting te brengen. Dus hier toegepaste thera pieën, het. medicijngebruik, de rol van het verplegend per soneel e.d. niet zomaar op een grote hoop vegen maar ze plaatsen in de context van de maatschappij op dat moment. En die kant zijn we dan ook opgegaan". En met "we" be doelt Van Scharenburg onder andere de groep van 23 leer lingen van de Leidse Rein- wardt-academie, die voor hun opleiding museologie het gestalte geven aan dit eerste Noord wij kerhoutse museum als studiekluif kregen voor gezet. Om enigzins met de materie vertrouwd te raken stelden de studenten zich eerst op de hoogte van het reilen en zeilen van de BAVO vroeger en nu. Spraken ook met patiënten, tegenwoordig cliënten genoemd. Waarna aan de slag kon worden ge gaan. Ze hebben zich onder meer be zig gehouden met de inventa risatie van het museummate riaal en geprobeerd de raakvlakken visueel te maken tussen het psychiatrisch cen trum en de maatschappij. Maar het is bij proberen gebleven. De studenten zijn voortijdig naar Leiden terug gekeerd. Hebben de opdracht niet tot een einde mogen brengen. Van Scharenburg: "Omdat het werk dat ze leverden niet overeenstemde met onze ideeën over een BAVO-mu seum. Ze hebben ook wel een aardige aanzet tot het geheel gegeven maar daar bleef het ook bij. Uiteindelijk kwam er toch niet uit waar wij op had den gehoopt. Wellicht ook omdat er vanuit de academie vrij weinig begeleiding van de jongelui was. Dus hebben we uiteindelijk zelf de draad maar weer opgenomen. Als het met die studenten wel zou zijn gelukt, waren we ver moedelijk al vorig jaar okto ber voor het publiek open ge gaan". Om de diverse tydvakken in de psychiatrie te kunnen uit problemen voordoen tussen cliënten en dorpsbewoners. Binnen die commissie zijn er die vinden dat de voorlichting naar buiten, ook al is er nu weer een museum bij, eigen lijk nog beter geregeld zou moeten worden. Dat vindt bijvoorbeeld de chef van de portiersdienst v.d. Togt. "Het wordt nu wel eens tijd dat we van dat verdomde etiket af komen. We zouden eigenlijk een vaste public-relations man moeten hebben. Iemand die constant met voorlichting bezig kan zijn. Anders blijft het te weinig. Hou je de situa tie dat BAVO-cliënten toch met andere ogen worden be keken. Ik noem als voorbeeld maar het zwembad. Daar heeft men nog steeds speciale uren voor de BAVO gereser veerd. Zolang er dergelijke si tuaties blijven bestaan, zijn we er nog niet". Bel V.d. Togt vindt ook dat Noord- wijkerhouters eigenlijk nog te weinig bij de contactcom missie aan de bel trekken. "Ze zouden het veel meer moeten doen", zegt hij, „ook als het gaat om ogenschijnlijk kleine dingetjes als het tikken op au to's. In het dorp hebben ze de neiging om te denken: we la ten het maar zo want ze doen er op de BAVO toch niets te gen. Dat is verkeerd gedacht. We reageren op elke klacht", zegt v.d. Togt. Nederland telt nog een paar psychiatrische musea. In Bakkum, in Santpoort en er is er een in de maak in Heiloo. Maar als het met de publieke belangstelling in Noordwij kerhout net zo gaat als in Bakkum waar het psychia trisch ziekenhuis Duin en Bosch over een museum be schikt, dan ziet het er somber uit. Voorlichter Gerrit Schumm: "In de tien jaar dat het mu seum er nu is, is het nooit druk geweest. En we hebben wel alles geprobeerd. Op de zaterdagmorgen open, een doordeweekse middag open, stukken in de krant, plaatsing op de evenementenhjst. Toch blijft het bezoek ver beneden de maat. Is er die drempel. Vreemd, want in mijn ogen moet het psychiatrisch zie kenhuis de nieuwsgierigheid enorm prikkelen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25