Positie van reaerina is niet verzwakt TH'H'imr—r Door Frans Nypels ZATERDAG 7 JULI 1979 - Het ligt voor de hand dat er de komende weken geruchten opduiken dat het kabinet-Van Agt uiteen dreigt te spatten. Binnen de muren van het Catshuis wordt namelijk de laatste hand gelegd aan de begroting voor 1980. Een kwets bare operatie omdat de BV Nederland in het rood staat en bankdirecteur Jelle Zijlstra niet meer bereid lijkt te zijn om de kredietkraan wij der open te draaien. Vader Doorsnee wordt opgewacht door zijn kinderen die het niet eens zijn met zijn bezuinigingsplannen. De afgelopen jaren is minister Albeda van so ciale zaken herhaalde lijk geconfronteerd met demonstraties tegen het beleid van de regering. Wie zijn financiële mogelijkheden heeft over schat kan slechts één devies volgen: knij pen. Dat geldt voor de gewone man net zo sterk als voor een regeringschef. Zo simpel is dat. Het huishoudboekje van de staat is aan dezelfde economische wetten gebon den als het huishoudboekje van de familie Doorsnee. Het hoofd van een gezin kan twee kernbeslui- ten nemen om het financieel uit de hand gelopen huishouden weer in het gewenste economische gareel te dwingen: 1. Hij kan de verdienende gezinsleden ver plichten meer geld in de gezamenlijke huishoudpot te storten, als het ware een belastingverhoging afdwingen. 2. Hij kan dwingend voorschrijven dat de ge zinsuitgaven moeten worden beperkt door te bezuinigen op de collectieve kosten van levensonderhoud. Als het ware een bestek plan afkondigen waarmee de beoogde be zuiniging tot stand kan komen. In beide gevallen, dat kan iedereen op zijn vingers natellen, kan het gezin in opstand komen. Met die wetenschap achter de hand zal het gezinshoofd proberen er via overleg met de betrokkenen uit te komen. Ingrij pende beslissingen hebben pas effect als het gezin Doorsnee die ook echt accepteert. Deftiger gezegd: de pijnlijke sanerings maatregelen moeten maatschappelijk aan vaard worden. Laten we eens kijken hoe vader Doorsnee de tering weer naar de nering zette. Hij sprak nachten lang met zijn vrouw om na te gaan welke mogelijkheid hij het beste kon kie- zen..Gezamenlijk kozen zij voor besluit B - bezuinigingen op de collectieve kosten van levensonderhoud. Nog meer geld vragen van de verdienende gezinsleden, zo had moeder Doorsnee hem voorgehouden, zou leiden tot afwenteling. Nu betaalt Jan zijn cola bijvoorbeeld uit eigen zak, room jij zijn inkomen af door een grotere bijdrage aan de huishoudpot te verlangen dan duurt het niet lang of Jan spreekt de flessen aan die voor het hele gezin zijn aangeschaft. Dus diende vader Doorsnee op zekere dag zijn heilsplan in, gericht op een beperking van de collectieve gezinsuitgaven. Er stak een storm van verontwaardiging op, maar aangezien vader Doorsnee wat wisselgeld had ingebouwd, ging de familieraad na nachten lang kibbelen in meerderheid overstag. Hij peuterde zelfs de verzekering los dat de gezinsleden zich wat zouden ma tigen met hun eigen bestedingen. In stilte had hij om zo'n afloop gebeden. Samen spraak in harmonie lokte vader Doorsnee nu eenmaal meer dan de voorstellen van zijn radicaler ingestelde jongste zoon die de matigingsbelofte van zijn oudere broers en zusters niet vertrouwde en had aangedron gen op de dwingende kracht van een vader lijk bevel. Als het niet lukte, zo had vader Doorsnee met zijn vrouw afgesproken, was er nog altijd de mogelijkheid om dwang maatregelen te nemen. We verlaten de familie Doorsnee en richten de zoeker op het kabinet-Van Agt. Vorig jaar haalde het kabinet, na veel tegenstribbelen in de Tweede Kamer, het groene licht voor Bestek '81. Net als vader Doorsnee had het op smalle basis rustende kabinet van CDA en WD gekozen voor bezuinigingen op de collectieve uitgaven. Dat zijn uitgaven voor bruggen, woningen, onderwijs, medische verzorging of tanks; dat zijn de salarissen voor ambtenaren; dat zijn subsidies voor welzijnswerk; dat zijn uitkeringen aan ge meenten of provincies en dat zijn bijvoor beeld uitkeringen aan zogenoemde niet-ac- tieven: bejaarden, invaliden of werklozen. Via Bestek zou in 1981 f 10 miljard minder zijn uitgegeven aan collectieve lasten. Het grote doel van het heilsplan was het terug dringen van de werkloosheid tot om en na bij 150.000 mensen. Dat argument werd een onverbiddelijke bestseller. Rode draad De rode draad in de Bestekverdediging is nogal simpel: als overheid verminder je de belasting- en premiedruk (wat we met z'n allen, werknemers en werkgevers, betalen aan belastingen en sociale premies) waar door ondernemingen meer winst maken. Een ondernemer die winst maakt investeert in nieuwe projecten waardoor er nieuwe arbeidsplaatsen worden geschapen. Het aantal werklozen vermindert, op zichzelf leidt dit opnieuw tot verlichting van de premiedruk (er moeten immers minder mensen van sociale uitkeringen leven) en dus tot meer winst en eventueel zelfs tot loonsverhogingen. Als we met z'n allen maar een paar jaartjes krapper willen leven - want behalve de afgedwongen bezuini gingen adviseerde het kabinet ook tot mati ging van looneisen - dan komt alles in or de. In feite raken we met bovenomschreven sterk vereenvoudigde weergave van de hoofdlij nen van Bestek '81 de kern van de proble men waarmee het kabinet-Van Agt twee weken geleden in de Tweede Kamer wors telde. Of liever gezegd: problemen waar mee de partijen die het kabinet-Van Agt in het zadel houden onderling worstelen. De VVD wil meer bezuinigen op collectieve lasten, het CDA wordt verscheurd door twijfels of de door Van Agt ingeslagen weg wel de juiste is. De WD is tegen dwang om de inkomens van werkenden te matigen, het CDA wil hogere inkomenstrekkers best wat afpakken. Anders geformuleerd: de VVD vaart een vaste koers, het CDA balan ceert met angst en beven op een wiebelende draad. En het kabinet? Dat houdt het op pappen en nathouden. Het blijft, overigens zonder enige inspiratie, op het uitgezette bestek varen. Dat kan duiden op een zekere moe deloosheid, zo van: we zien wel, we komen er toch niet uit, maar het kan net zo goed een aanwijzing zijn dat een meerderheid van het kabinet binnen afzienbare tijd het roer om wil gooien. Wat inmiddels vaststaat is dat de doelstelling van Bestek '81 een illusie is gebleken. Meer winst leidt niet automatisch tot meer werk. Meer winst kan zelfs leiden tot een grotere werkloosheid, namelijk daar waar die meerdere winst wordt omgezet in arbeids besparende diepte-investeringen. Maar ook dat is geen nieuw feit. Nieuw is evenmin dat de aansporing tot mati ging niet het gewenste effect heeft gehad. De lonen zijn sterker gestegen dan het ka binet wilde. De onderhandelingsvrijheid waar de vakbeweging voor demonstreert en zelfs voor op de barricaden klimt, wordt duur betaald. Albeda, minister van sociale zaken, kan zijn theorieën over de „overleg economie" in het eerste de beste museum stallen. In feite heeft hij dat al gedaan. Het kabinet zit op dit moment min of meer op een lijn die ooit door een vooraanstaande PvdA-econoom, de Rotterdamse professor Wolffson, is uitgestippeld: matigen de so ciale partners niet, dan zoeken wij, rege ring, de bezuinigingen daar waar we wel iets kunnen halen: namelijk, bij de niet werkenden. De hoogte van die inkomens heeft de overheid in de hand. n.en vorm van gijzeling...? Dat hangt van de politieke kleur af. Verdedigbaar is ook dat men zegt waar de vakbeweging zegt op te komen voor de uitkeringstrekkers, zal die vakbe weging dat bij haar onderhandeling en met de regering en de werkgevers mee moeten laten wegen. Voor een tweesporenbeleid ontbreekt nu eenmaal de financiële ruim te. Spoorboekje Nieuw is wèl dat de recente verhogingen voor energiedragers niet in de spoorboekjes van het uitgestippelde beleid passen. Toch zijn die prijsverhogingen er onmiskenbaar. En die werken over de volle breedte van het sociaal-economisch beleid door, doordat prijsverhogingen voor olie en gas volledig via het systeem van automatische prijs compensatie aan de burgers wordt vergoed. In de lonen, betaald door de ondernemers die op hun beurt zullen proberen die prijs verhogingen naar een andere partij door te schuiven. Het bekende haasje-over gaat straks weer beginnen, tenzij het kabinet die prijsverhoging voor grondstoffen uit dat automatisme wegvijlt. Tenzij... want zo'n vakbewegingsvijandige daad staat gelijk aan politieke zelfmoord. Al die heilige koeien van het sociaal-econo mische luilekkerland waren onzichtbaar aanwezig toen het parlement aan de debat ten over het 1-juli-pakket begon. En al die heilige koeien moesten door alle partijen worden ontzien. Geen wonder dat er dan een wazige, onbezielde politieke stoelen dans wordt uitgevoerd. Er wacht een zwaardere taak - de begroting voor 1980. Daarmee moet het economische onheil dat de BV Nederland boven het hoofd hangt maar bestreden worden. Het voor leken verwarrende debat heeft voor politieke intimi duidelijk gemaakt dat het CDA het schip van staat nog alle kanten op kan sturen. Wil de CDA-top doorgaan met Bestek '81 dan kan dat moeiteloos. De beoogde kortingen op de sociale uitkerin gen waren voor voortzetting van het Be- stekbeleid essentieel. Welnu: die kortingen zijn onaangetast gebleven. En die kortingen werken door. Ontdaan van politieke emoties zijn die kor tingen zelfs verdedigbaar. Het zijn als het ware voorschotjes op een schoning van een mechanisme waarin technische foutjes wa ren geslopen. Het offer dat het kabinet-Van Agt op de valreep bracht om de uitkerings trekkers in het najaar op de koopkrachtlijn te houden via een voorschot op een verho ging van de uitkeringen per 1 januari is van tijdelijke aard. Voor de WD als regeringspartner ziet de toe komst er minder rooskleurig uit. De libera len die alle heil verwachten van een met ijzeren vuist uitgevoerde bezuinigingsope ratie hebben met leedwezen moeten vast stellen dat sommigen binnen het CDA, en heus niet de geringsten onder hen, naast bezuinigingen het socialistische stok paardje van nivelleren achter de coulissen vandaan willen slepen. Aanvullende inko menspolitieke maatregelen, zo wordt dat nu door professor Steenkamp, de voorzitter van het CDA, genoemd. In het debat rond het juli-pakket heeft het CDA van de gele genheid gebruik gemaakt om af te tasten hoever zij met die libale gevoeligheid kan gaan. Niet ver, zo is gebleken. Aftopping bij 55.000 gulden moest de WD met het machtswoord van een onaanvaardbaar door de keel geperst worden. Operette Technisch gezien was deze door de media op geklopte politieke operette niet meer dan het zoveelste voorpostengevecht waarbij elke partij wat terreinwinst boekte. Na af loop kan dan ook maar één conclusie wor den getrokken: helpers weg, derde ronde. Inzet van de politieke kloppartij die zich nu achter de muren van het Catshuis in Den Haag afspeelt de collectieve sector tegen de particuliere. Worden de niet-actieven, de uitkeringstrekkers, in 1980 op rantsoen ge zet of vraagt het kabinet op de derde dins dag in september een solidariteitsoffer van de actieven? Dat gevecht is eigenlijk al aan de gang vanaf het moment dat de huidige oppositieleider Joop den Uyl de profetische woorden sprak dat de tijd van voor de oliecrisis niet meer terugkeert. Het CDA neemt bij dat inko menspolitieke gevecht een middenpositie in. Maar toen het die keuze in het verkie zingsprogramma maakte ging het CDA nog uit van een groei van het nationale inkomen (alles wat we met elkaar verdienen) van 3,5 procent. Dat groeicijfer is anno 1979-1980 gedaald tot rond 2,15 procent. En bij die cijfers betekent een middenpositie al snel een mini ij n voor welhaast iedereen als het kabinet de staatsschuld met verder op wil rekken. De miljoenennota zal vertellen naar welke kant de verdelende rechtvaardigheid van het CDA doorslaat. Tenzij het kabinet over de begrotingsproblemen eerder struikelt en de geruchtenstroom van de komende we ken op waarheid berust. Dan ligt de zaak weer open en worden gezichtsbepalende besluiten tot verdriet van vele technocraten weer naar een onbestemde toekomst ver schoven. Het zal dan weer een stukje moei lijker zijn om de BV Nederland bij de rand van het moeras weg te slepen. In de eerste week van juli was de Eerste Kamer nog enkele dagen geducht in de slag. Een paar wetsontwerpen moesten nog vóór de kamervakantie worden afgehandeld. Het meest in het oog springend daarvan was de Wet op de Ondernemingsraden Die had in de Tweede Kamer een zeer ruime meerderheid gehaald, maar aan „de overzijde" werd meer verzet verwacht, in het bijzonder nog wel uit de hoek van CDA en VVD, partijen die geacht worden het kabinet ruimhartig te steunen. Nu mag worden gesteld dat de concept-wet op de onderne mingsraden aan de Eerste Kamer, voorgelegd voor een voudige aanvaarding of ver werping, niet direct in aan merking komt voor een schoonheidsprijs. Het eerste ontwerp werd nog door Boersma ingediend als één van de „maatschappij her vormende" wetsvoorstellen van het kabinet-Den Uyl. Het huidige kabinet vond dat het Boersma-ontwerp tegenstel lingen tussen bedrijfsleiding en de ondernemingsraad te veel aanscherpte. Teveel po larisatie binnen de bedrijven, moet de huidige minister van sociale zaken Albeda hebben gedacht. En hij begon met schrappen, strepen en aan vullen. Zijn aanpak vond, in het bijzonder bij zijn CDA- vrienden in de Tweede Ka mer, een aarzelend onthaal. Er werd daar duchtig bij de behandeling geamendeerd. Mooi werd het allemaal niet, doorzichtig nog minder. Het resultaat lag, dinsdag 2 juli, ter beoordeling bij de Eerste Kamer. Veranderingen aan brengen mag die Kamer niet - de Eerste Kamer heeft niet het recht van amendement. Het was dus slikken of stik ken, en de Eerste Kamer slik te, zij het met duidelijke te genzin. De wet zal dezer da gen in het Staatsblad ver schijnen. Minister Albeda heeft aangekondigd dat de werking eivan op 1 septem ber a s. zal aanvangen. Nog ruim anderhalve maand dus voor het bedrijfsleven - vakbeweging, werkgevers, en ondernemingsraden - om er over te tobben hoe het straks nu eigenlijk precies moet. Gaat het om een belangrijke stap in de verdere democrati sering van het Nederlandse bedrijfsleven? Welnee. Die democratisering wordt niet f w Vf V f ff f JLy (U bedacht in Den Haag, laat staan daar afgedwongen. Die democratisering komt uit de samenleving zélf. Nieuwe ge neraties stappen het be drijfsleven binnen. Zij zijn in de regel hoger, of beter, op geleid dan hun „bazen". En bovendien: ze zijn kritischer. Ze accepteren „autoriteit" niet meer omdat het „autori teit" is. Ze wensen argumen ten te horen waarom zij din gen wel of niet moeten doen. En ze willen dat rekening wordt gehouden met hun ei gen inzichten en argumenten. Dat proces is in volle gang. Toegegeven: het is een funda menteel liberale visie op de samenleving. De opvatting, waarvan de juistheid bij her haling door de praktijk is be vestigd, dat de open, vnje sa menleving altijd dynami scher, vooruitstrevender is dan door centrale overheden kan worden verzonnen. Zo is het ook met de onderne mingsraden. Nu de parlementaire vakantie is begonnen, heeft het zin te be zien hoe het kabinet Van Agt- Wiegel de roerige afgelopen periode te boven is gekomen. Is de politieke basis waarop dat kabinet rust, de samen werking tussen de Tweede kamerfracties van CDA en VVD, versterkt? Dat lijkt niet het geval. By de CDA-fractie in de Tweede Kamer is irritatie gesigna leerd over de aanwezigheid van een duidelijke PvdA- VVD-meerderheid als het gaat om zaken van immate riële aard. Denk aan abortus, denk aan omroepverkiezin gen, denk aan de alternatieve hulpverlening aan weggelo pen minderjarigen. Maar denk vooral aan de voor onze samenleving buitengewoon belangrijke opvattingen over democratisering en decen tralisatie van het welzijns werk - zaken waarover door PvdA en VVD opvallend ge lijk bleek te worden ge dacht. Irritatie bij de VVD-fractie over het C DA-ged rag inde Tweed e Kamer was evenmin uitzon dering. Daar ging het voor namelijk om de neiging bij de CDA-fractie zich niet te hou den aan gemaakte afspraken OVCT de hoopt noodzakelijke ombuigingsoperatie Bestek '81. Essentieel in die operatie derland ieder legen i Ne men. Het CDA heeft daarmee kennelijk moeite. Ook is de VVD-fractie niet altyd blij met ongenchte projec tielen, zoals die nogal eens worden gelanceerd uit de vuurmondjes van de laatsten der loyalisten: Van Houwe- lingen, Jan-Nico Scholten en Hans de Boer. Het bleken weliswaar steeds losse flod ders. maar de stemming werd er toch niet beter van. Ondanks wederzijdse irritatie tussen CDA en VVD is de po sitie van het kabinet Van Agt- Wiegel niet VOmnld Wtfll wie durft in Nederland de consequenties aan van een val van dit kabinet? De gevol gen van een kabinetscrisis zijn dat Nederland vermoe delijk ongeveer één jaar niet écht zal worden geregeerd. En wie durft in de huidige si tuatie van onze economie de risico van een jaar lang feite lijke regeerloosheid op zich te De discussies over de begroting 1980 zullen moeizaam zijn. Het debat over het 1-januan- pakket evenzeer. Maar wie zou willen breken, moet onze samenleving wel erg veel durven betalen. «W'HUp TT 'ANÜENAF VKDt CiAli

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23