Team in AZL nog velen aan een kind Op ongewild kinderloos zijn rust nog steeds taboe Door Miep de Graaff ZATERDAG 7 JULI 1979 PAGINA 19 LEIDEN - In een tijd dat begrippen als abortus en vrijwillige kinder loosheid moeiteloos worden ge hanteerd is er nauwelijks aandacht voor onvrijwillige kinderloosheid. Toch is tien procent van de Ne derlandse echtparen dat. Via al lerlei onderzoeken in ziekenhui zen kan daarvan nog zo'n zeven procent aan een kind worden 'ge holpen'. De overige drie procent moet zich bij de negatieve uitslag neerleggen en zich gaan instellen op een leven zonder kinderen. Daarbij kunnen de onvrijwillige kinderloze echtparen niet op al teveel begrip van hun omgeving rekenen. Aan een goede sociale en medische begeleiding ontbreekt het in de meeste ziekenhuizen. Bovendien rust er op het ongewild kinderloos zijn nog steeds een taboe. Familie en vrienden vragen het kinderloze echtpaar bijvoorbeeld wel 'wanneer' het zover is, maar nooit of het ook zover komt. Vrijwel geen enkele aspirant- ouder zal zich ook afvragen of hij werkelijk kinderen kan krijgen. Het nemen van één of meer nazaten is cultureel bepaald; de schrik en verbazing 'als het niet lukt' zijn dan ook groot. De sociale begeleiding voor kinderloze echt paren komt momenteel in het hele land wat aarzelend op gang. Zo nam de Nijmeegse pater Michel Vermeer onlangs het initiatief voor het oprichten van praatgroepen om het probleem van de onvrijwillig kinderloze echtparen bespreekbaarder te maken. De animo voor deze groepen is met name in de noordelijke provincies gering, wellicht omdat het taboe daar nog sterker heerst dan elders in het land. De werkgroep OKE (On gewild Kinderloze Echtparen) in Zuid- Holland loopt wel als een trein. Er zijn in Rijswijk, de residentie van OKE, drie werkgroepen van elk vijf echtparen die regelmatig bijeen komen om over hun problemen te praten. Het doel van de werkgroep is tweeledig. Enerzijds wil ze de problematiek van de kinderloze echtparen bespreekbaarder maken; anderzijds de opvang en begelei ding in ziekenhuizen stimuleren. Volgens de \verkgroep is het met dat laatste in de meeste ziekenhuizen nog slecht gesteld. Martien-Schoots.één van de stuwende krach ten achter OKE zegt dat niet als recht streeks verwijt aan de specialisten. "Die krijgen alleen de technische kennis inge pompt en aan het sociale aspect komen ze niet toe. Daarom ook de werkgroep, want zo langzamerhand durven we rustig te stellen dat we ook emotioneel deskundig zijn. We weten wat het zeggen wil als je als een soort levend lab in een ziekenhuis zit." Gunstige uitzondering volgens de werkgroep is de vrouwenkliniek in het Academisch Zie kenhuis Leiden. Onder leiding van profes sor E. V. v. Hall werd daar nu ruim twee jaar geleden een psycho-sociaal team gevormd, waarin o.a. een arts. Van Dijk, en een psy chologe, Bos, zijn vertegenwoordigd. Be langrijkste taak van het team: het persoon lijk begeleiden van het kinderloze echtpaar dat zich voor behandeling bij het AZL meldt. Een unieke benadering, want heeft men in de meeste ziekenhuizen slechts en kele minuten tijd voor een patient, in het Academisch Ziekenhuis trekt men er drie kwartier voor uit. Steun Praten over de problematiek van het onge wild kinderloos zijn, het kan, zo ervaren de leden van de werkgroep, een enorm grote steun zijn. Tineke Rizzo.één van de leden: "Juist in onze leeftijdscategorie, we zijn al lemaal zo rond de dertig, krijgen ze allemaal kinderen. Het ene geboortekaartje na het andere rolt de bus in. Je kunt er met die vrienden niet over praten. En dan die vra gen: wanneer het bij jóu komt. Ik was het gezeur op een keer zo zat dat ik door de hele flat heb heengeschreeuwd: buurvrouw, ik kan dus geen kinderen krijgen". Waarmee ze al aangeeft dat behalve het zelf zien te verwerken van het 'vonnis' ook het reactiepatroon van de omgeving een be langrijke rol speelt. Van Hall gelooft dat zelfs het grootste gedeelte van de problema tiek door de omgeving wordt opgelegd. "Tv, reclame, het is altijd man, vrouw en twee kindertjes." Soortgelijke geluiden laat ook de werkgroep horen. Tineke: "Het is allemaal gericht óp het gezin met kinderen. Het lijkt ook wel of, als je er zoals wij zo mee bezig bent, je alleen maar baby-winkels en zwangere vrouwen om je heen ziet." Het wordt ook hoog tijd dat de wisselwerking tussen de betrokkenen en hun omgeving wordt verbeterd, zo vindt OKE. De leden geven toe dat hun houding ook maar al te vaak zielig en gefrustreerd is. Dat, als hen wordt gevraagd wanneer er nou eens kinde ren komen, zij er ook omheen draaien. Mar- tien: "En dan denken ze nog datje progres sief bent ook." Anderzijds kunnen mensen met kinderen zich maar moeilijk in de situa tie'van kinderloze echtparen verplaatsen. Volgens Martien blijkt dat uit de verkapte ge voelens van jalouzie die sommige menser koesteren. Irene Rietbroek: "Dan krijg je stand te nemen van hun problematiek. Om te proberen conflicten die, doordat de part ners elkaar de "schuld" geven kunnen ont staan, te vermijden. Martien: "Jerelatie is in de periode van die onderzoeken erg kwets baar. Door de werkgroep kun je je wat ont spannen, wat afstand nemen. Lachen, dat ook. Je voelt je minder eenzaam, er is een stuk herkenning. We praten vaak zo open met elkaar dat we er zelf van staan te kij ken." Het team van Van Hall gelooft dat het met dat schuldgevoel wel meevalt. In gesprekken merkt het zelden dat de partners er elkaar de schuld van geven dat de kinderen uit blijven. Wel dat het vaak de vrouw is die zich schuldig voelt. "Ze is nu eenmaal op gevoed in een maatschappelijk patroon dat ze er is om kinderen te krijgen" aldus Van Hall. Gerda van Dijk: "In een gesprek merk ik wel vaak dat de man redeneert van: hoe kan dat nou, de grootste boerenlul kan kinderen maken en ik zou dat niet kunnen?" Ze vindt het verder opvallend dat de vrouw meestal alleen naar het AZL komt als het haar "schuld" is en dat man en vrouw sa men komen als het aan de man "ligt". "Hoe dan ook, de vrouw komt altijd". Eensluidend is de mening van het team dat de huwelijkssatisfactie er door het uitblijven van kinderen niet minder om hoeft te zijn. "Men kan juist erg naar elkaar toegroeien. Er wordt gauw een link gelegd, als het fout gaat tussen de partners, dat het daardoor zoti komen." Volgens Gerda van Dijk koos men elkaar vroeger om een gezin te stichten. "Ik geloof dat ze elkaar nu kiezen om in eerste instan tie met elkaar te leven." Waaraan Van Hall toevoegt dat de grote groep een gezin toch pas compleet vindt met kinderen. De werkgroep daarentegen denkt dat door het uitblijven van een zwangerschap wel degelijk relatieproblemen kunnen ont staan. Martien daarover "Er zijn echtparen die elkaar niet meer aanraken omdat het allemaal zo opgefokt wordt Die en die dag ben je vruchtbaar en dan moét het. En dan die bakerpraatjes, die zogenaamde hulp middelen om zwanger te worden.... Dan hoor je in de werkgroep datje het allemaal hebt geprobeerd en kun je met elkaar la chen om al die trucjes en standjes." Van Hall geeft toe dat het op vastgestelde tij den gemeenschap te moeten hebben een bepaalde spanning kan geven. "Aan het or gaan zit ook nog een mens vast" zegt hij bedachtzaam. Is een onderzoek bij de man een simpele zaak (dat wordt tot een zaadonderzoek beperkt) bij de vrouw ne^mt het al gauw een jaar in beslag. Tineke Rizzo is door de lange weg van onder zoeken twee banen kwijtgeraakt. "Je kunt het gewoon niet maken om elke week tegen je werkgever te moeten zeggen dat je weer naar het ziekenhuis moet" Uiteindelijk is ze uitzendwerk gaan doen. Al kan het team niets vinden dat een zwan gerschap in de weg kan staan, dan nog hoeft de vrouw niet zwanger te worden. Gerda van Dijk: "De manier van verwerken is in dat geval nog moeilijker. Het is een klap als je hoort dat het organisch niet kan, maar dan heb je tenminste nog zekerheid. Dege ne die te horen krijgt dat het er van binnen 'goed' uitziet blijft hopen, en elke maand als de menstruatie komt is dat weereen tegen valler." Inseminatie Het team brengt de echtparen die geen kinde ren kunnen krijgen door onvruchtbaarheid van de man niet actief op het spoor van KI, Kunstmatige Inseminatie. Het wacht zo lang mogelijk met het ter sprake brengen van KI. "Er ligt een lange weg tussen het meedelen dat iemand onvruchtbaar is en het denken over KI. Het is vaak een eind oplossing" meent Geijanne Bos. En: "men denkt vaak dat het voor al les helpt. WÊÊK KI heeft natuurlek alleen zin als de man on vruchtbaar is. Dus ook niet by de zoge naamde onverklaarbare gevallen." Het team dat nog zoveel aspirant-ouders aan een kind kan helpen doet alles behalve pronken met de resultaten die het boekt. Het grootste deel van de ongewild kinder loze echtparen merkt namelijk tijdens het onderzoek, maar nog voor de echte behan deling is ingezet, dat de vrouw plotseling zwanger is. Behalve by de duidelijke ge vallen (afgesloten eileiders, het uitblyven van ovulatie bijvoorbeeld) is het team kri tisch by de beoordeling van de resultaten van de onderzoeken. Van Hall nuchter "Je moet gewoon niet altijd denken dat de re sultaten die je boekt iets met de behande ling te maken hebben. Het uitblyven van kinderen kan wel degelijk een psychische zaak zijn.' opmerkingen als: ach, wat heb je er ook aan. Kinderen zijn alleen maar lastig, jullie kun nen tenminste fijn doen wat je zelf wilt." Kinderloze echtparen missen ook een "brug" naar echtparen met kinderen. "Als je kinde ren hebt kom je automatisch met andere ouders in contact. En verder is het zo dat praten met ouders voor ons vaak éénrichtingverkeer is. Een hele avond over kinderen praten is voor ons geen avondvulling." Lijdensweg Een derde van het aantal echtparen dat geen kinderen kan krijgen meldt zich bij het AZL aan voor behandeling. Zowel het team als de werkgroep noemt de onderzoeken "een lijdensweg." Van Hall: "Vaak monden ze uit in de mededeling dat er niets aan te doen is. Je zadelt de mensen op met een vonnis, hoewel het verwerkingsproces al daarvoor is begonnen. Want zodra men zich bij oys meldt weet men dat men de kans loopt om nee te krijgen." Is dat 'nee' er eenmaal dan maakt het team een afspraak om na twee maanden nog eens te praten. In de tussentijd kan het echtpaai één en andei laten bezinken. Van Hall: "Want hoe erg het ook is, zo'n vonnis, ze zullen merken dat er rust komt. Vaak zijn ze jaren bezig. Dan is zekerheid bijna prettig." Gerda van Dijk: "Ik zeg altijd: als je je gevoe lens niet aankunt hebben wij daar een team voor. Je weel nooit hoe men reageert. Er is een groep die emotioneel niks meer met het ziekenhuis te maken wil hebben zodra de onderzoeken zijn afgelopen. Die zeggen de afspraak ook af." Juist omdat een aantal echtparen het zieken huis liever mijdt na de lange reeks van on derzoeken juicht het team van het AZL het ontstaan van de werkgroep toe. Het zou willen dat er een link is tussen het psycho-sociaal team en de werkgroep, dat er over en weer informatie kan worden uit gewisseld. Eventueel zou, zo filosofeert het team, samenwerking niet uitgesloten zijn. Voor Tineke Rizzo zijn de onderzoeken al verleden tyd. Ze zegt kortweg "door een v hel" te zijn gegaan. "Je wilt weten of er niets bestaat waardoor je alsnog aan een kind ge holpen kan worden. Later ga je denken: waarmee zou ik anderen in dezelfde situatie kunnen helpen? Martien: "Je moet zelf de grens aangeven. Zeggen: tot die tijd gaan we door met de onderzoeken en dan leggen we ons erbij neer. Anders kun je veertien jaar doorgaan, echt waar Afstand De werkgroep hamert erop dat de ongewild Kinderloze echtparen moeite doen om af- Het psycho-sociaal team van het AZL. Vlnr de dames Bos en van Dijk en prof. Van Hall.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19