„Ik heb niet aan de verwachtingen voldaan WK-MODERNE GYMNASTIEK BEHEERST DOOR SOWJETS 'Peter Pauwels uitgeschakeld Rijnstreek in teken van de wielersport Titel voor McEnroe en Flemming Laser-klasse dit jaar erg populair op de Kaagweek Eenkwaiiteits- motor heeft recht op kwaliteits service. Martina Navratilova na winst op Chris Evert: iTERDAG 7 JULI 1979 SPORT PAGINA 13 B.l Secretaris W. Kuyck van KWV De Kaag over de Kaagweek: "Wij stn er alleen naar dat er geen wanklanken komen en dat de belangstelling voor de zeilsport wordt vergroot". WARMOND - Aanstaande za terdag wordt voor de 59ste maal het startschot voor de Kaagweek gegeven. De Hol land-Friesland wedstrij den zullen dit jaar andermaal cen traal staan in het door de ko ninklijke watersportvereni ging De Kaag georganiseerde evenement. Op vier van het vijf dagen du rende watersportgebeuren komen tien boten uit de Re genboogklasse aan de start. "Het is daarbij de bedoeling dat er in teamverband zoveel mogelijk punten bijeen wor den gesprokkeld" aldus W. Kuyck, de secretaris van de KWV De Kaag."Vooral omdat de teamleden elkaar mogen helpen en het ook is toege staan om de tegenstanders uit een gunstige vaarroute te houden", vervolgt hij, "maakt dit onderdeel van de zeilsport zo interessant". De strijd om de Holland-Frieslandbeker, die twee keer per jaar wordt gehouden verdient boven dien alleen al door z'n rijke traditie (de beker werd in 1937 vervaardigd) extra aandacht. Het andere duel dat tijdens de Sneekweek begin augustus wordt gehouden had vorig jaar Friesland als winnaar, terwijl de Hollanders ook in de thuiswedstrijd op De Kaag met ruim verschil werden verslagen. Behalve dit treffen zullen ook de individuele wedstrijden in de Regenboog- en Laser klasse volgens Kuyck specta culair verlopen. "Voor de Re genboog-klasse hebben zich al dertig zeilers aangemeld, terwijl de Laser dit jaar erg populair bij de jeugd blijkt te zijn. Met zijn zeventig in schrijvingen moesten we de ze klasse zelfs splitsen. Als het hard waait dan zullen er heel wat Laser-boten omval len" voorspelt hy. Ook dit jaar zal er niet in een Olympische klasse gestreden worden om de hoogste eer. Kuyck wyt het aan de op pervlakte van het water waarop de Kaagweek wordt gehouden. Hy: "De Kager- plassen zyn daarvoor niet ge schikt. In Nederland wordt alleen op het IJsselmeer en in West-Duitsland in Kiel in die klassen gevaren. Bovendien zijn alle topzeilers (onder wie de gebroeders Vollebregt uit Warmond) nu in het buiten land". De secretaris van de KWV De Kaag vindt het in ie der geval niet erg dat de top zeilers niet naar Warmond af reizen. "Wy streven er alleen naar dat er geen wanklanken komen en dat de belangstel ling voor de zeilsport wordt vergroot" verduidelijkt hij het doel dat de organiserende vereniging ieder jaar weer voor ogen staat. Prestaties zijn daarbij secundair. Van daar ook dat van het vijf da gen durende evenement de tweede dag in beslag wordt genomen door gezellig heidswedstrijden. Er wordt dan onder andere een nacht- wedstrijd verzeild, terwijl se nioren in juniorenboten en ouderen in boten voor jeug digen varen. Voorts zijn er eenmans wedstrij den, waarbij één zeiler in een boot voor meerdere personen stapt. Ook de Warmondse bevolking wordt dit jaar weer bij het evenement betrokken. Za terdag om 9.45 uur vertrekt vanaf park Groot Leerust een boot, waarin een deskundige zit, die aan alle geïnteresseer den uitleg geeft over de wed strijden. Het eerste startschot wordt zaterdag om 10.00 bij de sociéteit van 'De Kaag' aan de Sweilandpolder gegeven. VOORSCHOTEN - In de B catego rie van het tennistoernooi van Forescate is bij de dames alles volgens plaatsing verlopen in de kwartfinale. Bij de heren evenwel hebben zich twee ongeplaatste spelers bij de laatste vier ge voegd. Na Arnold van de Capel- len moest gisteren de als zesde geplaatste Peter Pauwels capi tuleren voor de solide spelende Bub van de Zee. Van de Zee ver dedigde, als dat nodig was en aar zelde niet in het offensief te gaan, ADVERTENTIE Getrainde service- technici Speciaal gereed schap Alle benodigde on derdelen Jachthaven Poelgeest .Haarlemmertrekvaart 16A, Oegstgeest Tel. 071-154054, b.g.g. 156755 een wereld van verschil 'Uahnsan als hij daartoe maar even de kans kreeg. Pauwels had periodes, waarin hij schitterende ballen sloeg - vooral zijn backhand kwam meermalen onhoudbaar door - doch zijn spel was in ver gelijking met dat van Van de Zee te wisselvallig. Van de Zee won met 4-6, 6-3, 6-2. Zijn volgende tegenstander is Frans Engelenburg, die zich met opvallend gemak langs Bob van Overbeeke manoeuvreerde. En gelenburg heeft dit seizoen na ja ren weer eerste klasse competitie voor het Wassenaarse OTC ge speeld en dat blijkt een goede voorbereiding voor de toernooi en te zijn geweest. Zijn plaatsing als tweede is na de 6-3, 6-1 zege op Van Overbeeke in elk geval niet meer ter discussie. Ruud Thijssen van de Metselaars is de tweede ongeplaatste in de hal ve eindstrijd. Gisteren versloeg hij eerst Bram Madera met maar liefst 6-2, 6-1' en vervolgens Bart van de Feen met 6-2,4-6,6-4. Te gen Madera speelde Thijssen on genaakbaar. Hij zette Madera doorlopend onder druk, zodat lobben er voor hem niet bij was. i Sterk Sterk vollerend haalde Thijssen de puntjes vlot binnen. Tegen Van de Feen bleek dat Thijssen de partij tegen Madera toch in de benen had. Het tempo lag veel la ger, al bleef Thijssen de strijd toch dicteren. Henny Koemans stapte zeer over tuigend de halve finale binnen. Jan Willem Bruin deed wat hij kon, voor het eerst dit seizoen ging de lange trainingsbroek uit, maar tegen Koemans in vorm valt voor een speler als Bruin weinig te beginnen (3-6, 0-6). Bij de C-heren speelde Freek van de Capellen zich als eerste in de halve finale door een 6-2,6-2 zege op Ed Hedeman. Uitslagen kwart-finale DEB: Y. v. d. Ruit-L. v.d. Bijl 6-2, 6-1; M. Visser-K. Braakman 6-2, 6-3; J. v. d. Harst-M. Schouten 6-2, 6-0; J. v. Mastrigt-A. Meininger 6-0, ALPHEN A/D RIJN - De Rijns treek staat komende week in het teken van de wielersport In Nieuwkoop wordt morgen voor de vierde keer de plaatselijke ronde georganiseerd, terwyl dinsdag (10 juli) de 'zesdaagse van de Ryn en Gouwe' van start gaat. Voor die laatste koers heeft het or ganisatiecomité zich weten te verzekeren van de diensten van 37 beroepsrenners, die behalve in Alphen (begin en eindkoers) ook in Gouda, Bodegraven, Wad- dinxveen, Boskoop in de slag zullen gaan voor de hoofdprijs. De in Nederland achtergebleven coureurs van Peter Post lijken voor die leiderspremie de eerste gegadigden. Dit temeer, omdat erkende sprinters als Piet van Katwijk, Bert Oosterbosch en Cees Priem acte de presence zul len geven. Die wetenschap vormt voor de winnaar van vorig jaar, Hans Langerijs, evenwel geen aanlei ding om zijn winstkansen laag in te schatten. Integendeel. Overlo pend van zelfvertrouwen laat hy weten dat "ik ook nu weer wil én zal winnen".. Maar dat voornemen wordt ook door andere deelnemers gekoes terd. Langerijs zal terdege reke ning dienen te houden met de sterke concurrentie van promi nenten als bovengenoemde "Wasbakken", alsmede Cees Stam en Nieuwkoper Kees v.d. Wereld. Die laatste laat zich overigens in bescheiden termen uit over zijn mogelijkheden om de zegepraal te grijpen. "Want", weet hij, "het is moeilijk opboksen tegen een goede ploeg als de formatie van Peter Post". Hij tipt Bert Oosterbosch als een potentiële kandidaat voor de eindoverwinning, "al mogen ook Adrie van Houwelingen en Gerry van Gerwen zeker niet vergeten worden". In tegenstelling tot Kees richt va der Harry v.d. Wereld, als lid van het organisatiecomité, zijn blik ken voornamelijk op de Ronde van Nieuwkoop, een wedstrijd voor amateurs. Zoon Kees be treurt het dat hy, profcoureur als hy is, die omloop niet actief mag meebeleven, "want", zegt hij, het is toch altyd fyn om in je ei gen woonplaats te ryden en dan alle bekenden te zien, die speciaal voor jou zijn uitgelopen". De Ronde van Nieuwkoop maakte vorig jaar overigens nog deel uit van de, door een regionaal och tendblad gesponsorde, wieier- zesdaagse. Het wielercomité van het 'plassendorp' raakte echter in onmin met de organisatoren van de 'Zes', nu Nieuwkoop, dat als enige 'zesdaagseplaats' een batig saldo mocht incasseren, weiger de om voor het grootste deel van de "véél te hoge kosten" op te draaien. Onenigheid, die nog werd verhevigd, omdat ook de startgel den een niet onbel angry k punt van discussie vormden. Zegt Harry v.d. Wereld: "Ik kreeg vorig jaar, voor het begin van de ronde, een lijst van het organisa tiecomité. Daarin stonden de namen van de bedrijven waar voor wy de reclame moesten ver zorgen. Met die lyst waren wy het helemaal niet eens, omdat we zelf al goede contacten hadden met bedrijven, waarvoor wy de reclame hadden verzorgd. Die Kees van de Wereld: niet in Nieuwkoop aanwezig ontbraken op die lyst, iets wat voor ons onaanvaardbaar was". Het Nieuwkoopse wielercomité voelde er dan ook niets meer voor om andermaal met de leiding van "de Zes" in zee te gaan en besloot dan ook om eigenhandig een Ronde van Nieuwkoop op poten te zetten. Een dorpsomloop, waar bij de dames het plaatselijke troe telkind Petra de Bruin zal ont breken, nu zij een rit in het Franse Le Havre heeft geprefereerd bo ven de ronde in eigen woon plaats. Het programma wordt om 12.30 uur geopend met een dameswed- stryd over 40 kilometer. De ama teurs worden om 15.30 uur weg geschoten. LONDEN (GPD) - John McEnroe en Peter Fleming hebben aan hun tweede finale in het heren dubbelspel op Wimbledon hun eerste titel overgehouden. Vorig jaar bleken zy in de eindstrijd nog te onervaren tegen het gerouti neerde Zuidafrikaanse duo He witt en McMillan. Ditmaal trok ken Stöve beide Amerikanen zich niets aan van hun achterstand van 4-6 en 0-2 tegen Brian Gottfried en Raul Ramirez. McEnroe en Fleming kwamen sterk terug en wonnen alsnog met 6-4, 6-2, 6-2. Stöve Betty Stöve heeft zich gistermid dag voor de elfde maal weten te plaatsen voor een finale op Wimbledon. Nadat zy al eerder met Wendy Tumbull was doorgedron gen tot de eindstrijd van het da mesdubbelspel, plaatste zij zich gisteren met Frew McMillan voor de finale van het gemengd dubbel spel. Stöve en McMillan wonnen met 6-1, 2-6 en 6-2 van de Austra- lisch-Amerikaanse combinatie Warwick-N agelsen. LONDEN (GPD) - Martina Navratilova heeft Chris Lloyd-Evert tot drie maal toe een herkansing ge gund. Niet één maal bleek een dergelijke hulpactie echter besteed aan de Amerikaanse, die voor de wedstrijd nog boordevol zelfvertrouwen was ge weest, maar zich tijdens de finale van Wimbledon maar zelden als de „ge vreesde" kon manifeste ren. De nog altijd statenlo ze Navratilova won daar door voor de tweede maal in successie (6-4, 6-4), een prestatie die voor het laatst was geleverd door Billie Jean King in 1972 en 1973. De overwinning bracht Navratilova terug aan de top, die ze tijdelijk had verlaten. Na haar sterke op treden in januari, februari en maart in het Amerikaanse in- door-circuit, waarin zij 36 van de 39 partijen won en een slordige 500.000 gulden op haar bankre kening kon bijschrijven, heeft Navratilova wat terrein moeten prijsgeven. Vanaf eind maart heeft zij alleen nog een invitatie- toernooi gewonnen in Tokio. Voor het overige waren er ne derlagen in Karlsbad tegen Fromholtz, in Hilton Head tegen Reid enihEastborne tegen Evert. Het verlies in Eastborne vormde tegelijkertijd echter de basis voor het succes op Wimbledon. „Agressiever" „Twee weken geleden nam ik te weinig het initiatief tegen Chris. Ik kreeg drie matchpunten, maar ik heb er helemaal niets mee ge daan. Ik bleef achterin hangen en verspeelde ze stuk voor stuk. Daarom heb ik nu van het begin af aan een heel andere tactiek ge volgd. Ik zei tegen me zelf, het kan me niets schelen wat zij doet, maar ik zal me in ieder geval agressiever opstellen". Op die manier haalde Navratilova een overvloedige oogst binnen: de tweede Wimbledontitel, 81.000 gulden (waarmee ze haar jaarin komen, afgezien van reclame, tot nu toe op ongeveer 900.000 gul den bracht) en revanche op dege nen, die' haar tevoren als de ver liezer hadden afgeschilderd. „Het spijt me dat ik opnieuw niet aan de verwachtingen heb voldaan", begon zij haar nabeschouwing. „Eerst had ik volgens de progno ses al moeten verliezen van Tracy Austin in de halve finale en ver volgens had ik op papier weinig kans tegen Chris Evert. Om die reden betekent deze tweede overwinning misschien nog wel meer voor me dan die van vorig jaar." De verschillen met vorig jaar waren overigens vrij groot. In 1978 moest Navratilova drie sets voor haar triomf uittrekken en moest zij in de beslissende reeks een achterstand van 2-4 en 4-5 inlo pen, alvorens de hoofdrol tijdens de prijsuitreiking te mogen ver tolken. Een domper op de feest vreugde was echter de absentie van haar familie. Een jaar later kostte het karwei-Evert maar twee sets en één uur en behoorde moeder Navratilova tot de 16.000 toeschouwers op het centre- court. Verschil Een belangrijk verschil met vorig jaar was ook dat Martina Navra tilova, die Tsjechoslowakije in 1975 inwisselde voor de Verenig de Staten, in haar geboorteland niet langer wordt doodgezwegen. In 1978 presteerden de Tsjechi sche kranten het nog om de halve finale tussen Virginia Wade en Chris Evert te beschrijven als de finale. Inmiddels is Navratilova in zoverre geaccepteerd dat beel den van haar partij later op de dag ook in Tsjechoslowakije zouden worden uitgezonden. Een one-womanshow is het overi gens bepaald niet geworden. Daarvoor had Navratilova het nogal eens te moeilijk met zich zelf en met haar service; slechts in 60 procent van de gevallen was maar één beurt nodig om de bal in het spel te brengen. Een Evert in topvorm zou er gebruik van heb ben gemaakt. Evert, die vorig jaar in alle toernooien de finale be reikte, maar dit jaar al vier keer in een eerder stadium onderuit is gegaan, miste de kracht en de in spiratie om met succes in de op positie te gaan. Dat zij toch nog acht games kon meenemen dankte zij dan ook aan Navratilova. De in Dallas wonende 23-jarige kampioene mag dan regelmatig verkondigen dat zij met medewerking van collega's als King en Evert zich zelf wel beter onder controle kan houden, gistermiddag bleek daar op Wimbledon bij vlagen erg weinig van. Martina-de-perfectioniste, die er al tijd naar streeft om ideaal tennis te spelen, leverde een werkstuk af, dat op sommige punten barst te van de fouten. Met haar servi ce-volley-game nam zij in beide sets soepel een voorsprong van 3-0 en 5-2, omdat zij durf toonde tegen een Evert die slechts vier maal een uitstapje naar het net maakte, maar zelden voor varia tie kon zorgen en bepaald niet kon grossieren in passeerslagen, zoals zij anders pleegt te doen. Drie maal ging Navratilova ech ter nadrukkelijk in de fout en stond zij een doorbraak op haar service toe. In die gevallen vol leerde en smashte zij de bal in het net, sloeg zij dubbele fouten en leek ze in mentaal opzicht pauzes in te lassen, die zij zich overigens gemakkelijk kon permitte- Adrie Koster nu PSY-er EINDHOVEN (ANP) - De rech- tervleugelspits van Roda JC, Adrie Koster, zal het komende seizoen uitkomen voor PSV. De beide clubs kwamen gisteren tot overeenstemming. Koster en PSV zijn het nog niet eens over de duur van de verbintenis. Het ligt in de bedoeling van de Eindho- vense club de 24-jarige Koster voor drie jaar te contracteren. •Martina Navratilova met de Wimbledon-schaal. Moeder Jana (links) kijkt goedkeurend toe. LONDEN (ANP) - Turnsters uit de Sowjet-Unie voeren het klasse ment aan na de eerste dag van de individuele wedstrijden by de wereldkampioenschappen Mo derne Gymnastiek in Londen. Irina Derjoegina verzamelde op de eerste twee onderdelen 19,20 punten, haar landgenote Jelena Tomas kreeg 19,05 punten. De drie Nederlandse deelneem sters staan i)a twee van de vier onderdelen in de top van de mid denmoot uit het veld van 83 deel neemsters. Joke de Boer (Bad hoeve) is 22ste 18,15 punten, haar clubgenote Suzanne Knip 23ste 18,10 punten en debutante Irma Borgstede (Attila) is 26ste met 17,75 punten. Van de vier onderdelen in de indi viduele wedstrijd, lint, touw, knotsen en bal werden gisteren twee onderdelen afgewerkt, van daag wordt het programma vol tooid, waarna de beste acht per onderdeel morgen nog strijden om de wereldtitels in één van de vier specialiteiten. Joke de Boer verwierf haar 18,15 punten als volgt touw 9,05, bal 9,10. De gedetailleerde resultaten Van de andere Nederlandse meisjes zijn: Suzanne Knip 18,10 - lint 9,00 en knotsen 9,10, Irma Borgstede 17,75-touw 8,80en bal 8,95. De top van het klassement na de eerste dag ziet er als volgt uit 1. Irna Derjoegina (Sow) 19,20 pnt., 2. Jelena Tomas (Sow) 19,05, 3. Kumiko Fumoto (Jap), Irina Ga- basjoili (Sow), Iliana Rajeva (Bul) en Zuzanna Zaveska (Tsj) 19,00,7. Iveta Havlickova (Tsj) 18,95 pnt. Sterke Belg in Ter Aar TER AAR - De sterkste «aan van Europa, de Belg John Massis, komt op 28 juli de nationale mo- torcoss in Ter Aar opluisteren. De krachtpatser verzorgt in de pauze twee acts. Eerst probeert Massis vier zijspannen tegen te houden, terwijl hij daarna dat met zijn ge bit zal trachten te doen. Op het circuit aan de Westkanaal- weg wordt gestreden in de 50 cc, 125 cc en de zyspanklasse. De ge hele nationale zijnspantop (onder wie Van Heusten, Den Biggelaar en de plaatselijke combinatie Wil van der Laan en Jaap van Vliet) zal aan de start komen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13