Zoetemelk onttroont Zoetemelk: „Ik kijk op van mijn voorsprong Bernard Hinault in Hel van het Noorden' aas na val: „Dat dit moet gebeuren" Thuraugeen doping ATERDAG 7 JULI 1979 ATERD/ SPORT tOUBAIX (GPD) - Tegenover het behoud van UUi Sutters vierde plaats in het algemeen klasse ment, stond in het team van Pe ter Post niets anders dan dofTe ellende. Groter nog dan de klap pen die het merendeel van de Post-formatie had moeten in casseren was immers het verlies van Jan Raas. De Zeeuw bereik te Roubaix in deambulancewa- gen. Beenblessure en lichte her senschudding, luidde de diagno se alvorns Jan Raas naar het ho tel kon worden gebracht waar hij afscheid moest nemen van zijn acht overgebleven ploeg- makkers. "Dat dit moet gebeu ren. Het is erg, voor mezelf en voor de ploeg," aldus Raas. )e val die zijn Toureinde bete kende, maakte hij na 158 kilo meter vlak voordat het aan flar den gescheurde peloton de be voorradingscontrole in Orchies bereikte. Raas ging in een bocht onderuit. Hij kon de voeten niet meer tijdig uit de toeclips krij gen en smakte met het hoofd te gen de keien. Bloedend en ver suft krabbelde hij overeind. Hij wilde verder, maar viel steeds weer van de fiets. Een pijnstil lende injectie kon het drame evenmin verhinderen. Stefan Mutter en Leo van Vliet pro beerden Maas nog voort te sleu ren. Zij deden dit op straffe van boete. "Verschrikkelijk' "Ik zag ze voorbij komen in Or chies," vertelde Ruud Bakker, de verzorger van de Post-ploeg. "Het was verschrikkelijk." Geen vijf minuten later gaf Jan Raas de strijd op. Elders in de "Hel van het Noorden" zwoeg den, vloekten en leden de ande ren. Allemaal, zonder uitzonde- ring. ij werden reeds in het begin van de slechte stukken weg achteruit geslagen," vertolkte Henk Lub berding de mening van zichzelf en zijn meeste ploegmakkers. Lubberding had tevergeefs ge probeerd de massale tuimelpar- tij, ongeveer halfkoers, te ont wijken. Hij moest van fiets ver wisselen. Eerst kreeg hij het re serve-karretje van Johan van de Velde. Daarna een ander. "Het mocht niet meer baten," aldus Lubberding. "Ik kan nu achter alle verdere illusies een kruisje zetten." Het Toureinde voor Jan Raas: "Erg voor mezelf én de ploeg" ROUBAIX (GPD) - Nog nooit in zijn negenjarige Tour de France-carrière heeft Joop Zoetemelk zich zo sterk op kop van het algemeen klassement gezet als gistermiddag in Roubaix. Toen hij zijn eerste gele trui veroverde (1971, Grenoble) dankte hij die voornamelijk aan een in spanning van Luis Ocana. In 1973 kwam Zoetemelk zeer verdienstelijk maar niet spec taculair aan de leiding via een tijdritje in Scheveningen. Vorig jaar belandde hij wei- ROUBAIX (GPD) - De mooiste en meest harde Tour de France sinds vele jaren heeft een nieuwe leider. Joop Zoetemelk onttroonde Bernard Hinault. Hij deed dat in een historische etappe door de „Hel van het Noorden", op dezelfde erbarmelijk slechte wegen die ieder voorjaar van de klassieker Parijs-Roubaix een moordende rit ma ken. Tussen Zoetemelk en Hinault is nu een marge van twee minuten en acht seconden. Een voorsprong j met perspectief, maar voor de nieuwe gele-truidrager geen re den om uitbundig te doen. „De slijtageslag die reeds aan de gang J is vanaf de start in Fleurance, I heeft duidelijk gemaakt dat de I winnaar van vandaag de verliezer I van morgen kan zijn", aldus Zoe temelk. Voor Hennie Kuiper („Ik j miste de slag, anders zouden we zes minuten van Hinault wegge reden zijn") geldt hetzelfde. Te rugblikkend op de rit door de „hel", merkte hij op: „Er kan nog van alles gebeuren. Dat de Tour zo'n hard karakter heeft, is niet i erg. Het kan straks in mijn voor deel zijn". Historisch Een historische etappe. Dat was Amiens-Roubaix zonder enige twijfel. Niet alleen de geslaagde machtsgreep van Zoetemelk be- j paalde immers het gehalte, er was j meer, veel meer. Sensatie volop i en ook dramatiek, die gesymboli- seerd werd door de opgave van Baronchelli, de zware val van J an Raas. Voor de Nederlandse ko- ning der klassiekers eindigde de Tour in het ziekenhuis van Rou baix. Anderen werden minder i hard geveldmaar dat het peloton j nog wel enige tijd de wonden zal likken, was gisteravond aan geen twijfel onderhevig. De vroegere Belgische tv-commen- tator Fred de Bruyne, die thans als chef d'équipe van een ploeg jongeren, waartoe Jo Maas, Eddy Schepers en Jaak Verbrugge be horen, in de Tour zit, zei het kort en duidelijk: „Als men na zo'n onmenselijke rit ook nog de tijdslimiet hanteert, zijn het beulen. De renners, zij die in de grauwe achterhoede streden, zijn genoeg gestraft. Weetje, als je aan een klassieker deelneemt, pro beer je te winnen of een ereplaats uit het vuur te slepen. Ariders stap je af. In een etappekoers kun je niet afstappen. De ploeg heeft je nodig. Morgen, overmorgen, enzovoort". De vijftien man die te laat binnenkwamen (o.a. Mutter en Van Vliet) kregen generaal pardon. Zij werden niet uit koers gehaald. Delcroix Ludo Delcroix kwam zegevierend uit de hel. Zijn sprong in de laat ste kilometers bezorgde hem zelfs 19 seconden voorsprong op het groepje dat samen met hem geschiedenis had geschreven. Het werd een groepje waarvan Joop Zoetemelk uiteraard de gro te winnaar werd. „Ik was ingoed gezelschap", lachte hij van zijn fiets stappend. Het goede gezel schap van Zoetemelk bestond uit drie man van één en dezelfde ploeg Dat was de formatie van Didi Thurau. De Westduitser had zich na ongeveer 100 kilometer in de spits genesteld met twee ande re IJsboerke's, namelijk Ludo Delcroix en Andre Dierickx, alsmede Michel Pollentier, Van Overschelde en Zoetemelk. „Ik heb eigenlijk niet eens gede marreerd", zei Zoetemelk over deze ontsnapping. „Het was al leen een kwestie van meegaan in het wiel van Thurau". Hetzelfde deed ook Mariano Martinez, al hoewel deze Fransman nader hand, evenals zijn landgenoot Van Overschelde, uit het voorste gelid verdween. Uit de spits ver dwenen ook Patritti en Lucien van Impe, het tweetal dat reeds direct na de start was onsnapt en ROUBAIX - Op weg naar Roubaix werd de karavaan van de Ronde van Frankrijk, zoals wel vaker de laatste jaren, in Denain (na 117 km) opgehouden door een demonstratie van ontslagen fa brieksarbeiders. Ditmaal blok keerden ze de weg volledig. Op het moment dat de ontsnapten Lucien van Impe en Alain Pa tritti tot stilstand werden ge bracht sloeg het zo'n honderd man tellend legertje politiere- servisten de stakers uit elkaar. Er vielen enige licht gewonden. dat op een gegeven moment zelfs een voorsprong van ruim 12 mi nuten had opgebouwd. De aanval van Thurau c.s. was ove rigens goed voorbereid. In de ploegleidersauto van Willy Jos- sart lagen reeds kort na de start bijna twintig drinkbusjes, gevuld met vloeibaar voedsel, klaar. Voor en na de ravitaillering wer den die busjes door de knechten opgehaald. Het gevolg was dat Jossart's renners geen opont houd kenden op de bevoorra- dings controle (na 159 km, in Or chies), alwaar de nederlaag van Hinault voor een groot deel reeds vaststond. De ontsnapping in de historische rit door de 'Hel van het Noorden', die Bernard Hinault een pijnlijke nederlaag bezorgde. Eendrachtig samenwerkend stormen Didi Thurau, André DierickxJoop Zoetemelk en de latere etap pewinnaar Ludo Delcroix op de finish in Roubaix af. Bezetenen „Thurau, Delcroix en Dierickx re den als bezetenen. Zij zagen mo gelijkheden om in het ploe- genklassement en flinke sprong te maken en natuurlijk wilden zij de rit winnen", vertelde Zoete melk. „Ik heb natuurlijk mijn werk gedaan, en Pollentier even eens. Angst kende ik niet. Een paar maanden geleden, tijdens Parijs-Roubaix, reed ik op dit zelfde parcours eveneens sterk; toen eindigde ik als vierde". Dat het werk in de jachtgroep uitslui tend en alleen op Hinault en zijn ploegmakkers neerkwam (voor dat de teamgenoten van de gele truidrager werden afgehaakt), was logisch. De marge bleef rond de drie minuten schomme len". „Dat hij door een lekke tube werd getroffen, zal Hinault zeker niet als excuus gebruiken", aldus Hennie Kuiper. „Ik reed twee keer lek. De eerste maal moest ik zelfs vrij lang wachten voordat ik een nieuw wiel kreeg. Ik heb trouwens nog eens flink aan de boom geschud. s-&!keer had ik Hinault plat liggen. Hij maakte zyn achterstand weliswaar weer goed, maar het was voor mij toch een bewijs dat hij kwetsbaar is. Als namelijk vaststond dat hij niet te verslaan zou zijn, had ik niet eens naar Frankrijk hoeven te komen. We gaan nog een paar krankzinnige weken tege moet". T'JDRIT IN BRUSSEL 11e ETAPPE-34 km-8 JULI ROUBAIX - Uitslag van de negende etappe in de Ronde van Frankrijk van Amiens naar Roubaix over 203 km: 1. Delcroix (Bel-Jossart) 4.49.03,2. Thurau (WDl-Jossart) 4.49.22,3. Pollen- j tier (Bel-Lauwers), 4. Dierickx (Bel-Jossart), 5. Joop Zoetemelk (Ned- Danguillaume) allen z.t. als Thurau, 6. Poirier (Fra-Everaert) 4.52.43, 7. Teirlinck (Bei-Lelangue) 4.52.48, 8. Mesiet (Fra-Geminiani), 9. Vallet j (Fra-Everaert), 10. Martinez (Fra-Everaert), 11. Seznec (Fra-Danguillau- me), 12. Pevenage (Bel-Jossart), 13. Vanoverschelde (Fra-Everaert), 14. Battaglin (Ita-Boifava), 15. Mathis(Fra- Danguillaume), 16. Kuiper (Ned- De Muer), 17. Bazzo (Fra-Everaert), 18. Sutter (Zwi-Post), 19. Wellens (Bei-Post), 20. De Saever (Bel-Lauwers), 21. Nilsson (Zwe-Danguillau- me), 22. Hinault (Fra-Guimard), 23. Chrquielion (Bel-Lelangue) allen z.t. als Teirlinck, 26. Maas (Ned-De Bruyne) 4.54.28, 39. Den Hertog (Ned- Jossart), 4.59.43, 48. Lubberding (Ned-Post) 5.03.18, 51. Van de Velde I (Ned-Post) z.t., 104. Pronk (Ned-Post) 5.14.58,108. Kneteman (Ned-Post) z.t., 117. Mutter (Zwi-Post) 5.19.51, 118. Verbrugge (Ned-De Bruyne) 5.20 45,121. Van Vliet (Ned-Post) z.t., 124 en laatste Lelay (Fra-Geminia ni) 5.29.39. Opgegeven: Raas (Ned-Post). Dagploegenklassement: 1. Jossart 19.20.35, 2. Danguillaume 19.27.46, 3. Everaert 19.31.07,4. Lelangue 19.31.12,5. Genuniani 19.39.24,7. De Muer 19.43.35, 8. Post 19.52.12. Algemeen klassement: 1. Zoetemelk 35.33.34,2. Hinault op2.08,3. Nilsson op 4.48, 4. Sutter 4.49, 5. Dierickx 5.23,6. Kuiper op 6.39, 7. Bernaudeau op 9.21,8. Verlinden op 9.22, 9. Villemiane op 11.43,10. Seznec op 13.53, 11. Wellens Op 15.08, 12. Pollentier op 15.43, 13. Martinez op 17.12, 14. Agostinho op 17.34,15. Battaglin op 17.41,16. Maas op 17.52,22. Lubber ding op 26.22, 56. Pronk op 52.58, 66. Knetemann op 1.02.04, 72. Den Hertog op 1.03.58, 75. Verbrugge op 1.05.34,84. Van Vliet op 1.10.26,117. Mutter op 1.40.15, 124 en laatste Tesniere op 2.02.35. Algemeen ploegenklassement: 1. Danguillaume 142.54.48, 2. Jossart 142.56.12,3. Guimard 142.56.37,4. Post 143.15.07,5. Huysmans 143.29.36, 6. De Muer 143.57.25. 9. De Bruyne 144.35.42. Algemeen puntenklassement: Hinault 80 punten, 2. Zoetemelk 47, 3. Teirlinck 35,4. Thurau 34, 5. Kelly 32,6. Jacobs 31, 9. Kuiper 29,10. Van Vliet 28. BELGIE UIT, FRANKR'JK I jl2eET-193knn-9JULI, PtSainctelet+e Liedls,22 Flandn P Schaerbeek ^inove^geul ROUBAIX (ANP)-De Nederlandse televisie heeft donderdag het be richt gelanceerd dat de Duitser Didi Thurau en de Belg André Dierickx zich schuldig zouden hebben gemaakt aan het gebruik van doping. Na afloop van de ploegentijdrit in Bordeaux ste gen vanuit de Tourkaravaan be richten op dat met name die cou reurs fraude zouden hebben ge pleegd tijdens de dopingcontrole. Na de helse negende etappe legde Jean Houben, officieel controleur van de dopingcontrole namens de internationale wielerunie de vol gende verklaring af: "Dierick en Thurau hebben op de voorge schreven wijze een urinestraal ingeleverd. Fraude was in de si tuatie onmogelijk, want ze heb ben zich ontkleed en zijn geen moment onder mijn ogen van daan geweest". In Spanje heeft de Spaanse wieler kampioen Isidro Juarez zich wel schuldig gemaakt aan het ge bruik van drogerende middelen. De Spaanse wielerbond heeft hem alsnog de kampioenstrui ontno men en Faustino Ruperez, die als tweede eindigde, als kampioen aangewezen. Joop Zoetemelk: "Ik ben vol zelfvertrouwen". mg eervol op de eerste plaats, omdat daar het deklasseren van Michel Pollentier voor nodig was. Deze keer echter presenteerde hij zich op een indrukwekkende wijze als de nummer een. Hij greep de macht op de meest gruwelijke wielerwegen van Europa, die in Noord-Frank rijk, uitkomend bij Roubaix. Hij bereikte zijn succes door zich niet in een afwachtende rol te stoppenmaar door aan te vallen en hij schitterde door de wijze waarop achter hem Bernard Hinault een opmer kelijk verlies moest incasse ren. Daar kon het feit dat Hi nault lek reed in de periode dat Zoetemelk de basis legde voor zijn succes (bij het oprij den van de eerste kasseien in de gevreesde ,Hel van het Noorden"), niets aan veran deren. Er zijn er immers veel geweest die zich na band breuk konden herstellen. Hennie Kuiper bijvoorbeeld. En Joop Zoetemelk zelf. Hij kreeg die pech toen hij negen kilometer meefietste in de kopgroep. „Gelukkig was van onze ploeg Sven Ake Nilsson mee. Hij gaf me een ander wiel. Dat was m'n geluk. Zou dat niet gebeurd zijndan had ik waarschijnlijk het peloton weer op m'n dak gekre gen". Herstel Het herstel van Joop Zoetemelk duurde 10 kilometer. ,jEen af schuwelijke achtervolging" noemde hij die jacht terug naar de eersten. ,Jk voelde dat die gele trui aan een zij den draadje hing". Bernard Hinault bleek in Roubaix eerlijk en sportief genoeg om het succes van Zoetemelk niet toe te schrijven aan de tegen slag die hij had ondervonden. ,X>at is nu eenmaal de koers", zei hij gelaten. Wel voerde de Franse faixtriet een aspect aan dat naar zijn mening bijdroeg tot zijn eerste grote verlies, dat als een donderslag bij heldere hemel was geko men. ,f)e motorrijders van de volgerskaravaan reden veel te dicht bij ons"foeterde Hi nault. ,7-e bliezen alsmaar stofwolken in onze gezichten en daar had ik bijzonder veel last van". „Gunstig" Voor Joop Zoetemelk is nu het zoveelste moment aangebro ken om te doen waar het wie- Iervolk al zo lang op wacht. Een voorsprong van 2.08 bete kent een gunstige uitgangspo sitie. .JVatuurlijk"beaamde Zoetemelk na de opmerkelijke klap die hij Bernard Hinault toebracht, „sta ik er goed voor. Dit verschil is ongekend groot. Ik kijk ervan op dat ik bijna drieeneenhalve minuut op Hinault goed maakte". Maar er komen nog veel dagen. Om te beginnen zal ik in de tijdrit van Brussel wel verlie zen op Hinault. Ik hoop dat het niet meer wordt dan een seconde of twintig, dertig". Wat dat betreft kan de voorlo pige prognose van Hinault zelf geruststellend werken. .Jammer", aldus de Frans man, „dat die tijdrit zo kort na deze etappe komt. Ik vrees dat ik nog niet voldoende her steld zal zijn om er in Brussel de maximale winst uit te ha len". IET CP P)PP/£k L, POE /X PAPeé ■A Pf£T TyP/SCP A*VJS£PPCE AjDEfT /VÜ RoSéPJAPy C&ecP.tAAJT/iS I*"' f2E)E-'r/A/£P7£XjT l'E\ C//T PPP/e SPEl

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11