Leo van Vliet draagt ritzege op aan pianist AGOSTINHO: OERKRACHT OP DE FIETS Volendam in gesprek met Hans Dorjee TOUR IN CIJFERS Mijn mooiste overwinning Tourdirectie kwaad op Bernard Hinault Onderzoek naar betaling van Schotse atleten DONDERDAG 5 JULI 1979 DEAUVILLE (GPD) - Vorig jaar rond deze tijd begon de aftake ling van Freddy Maertens als wielervedette duidelijke vormen aan te nemen. Hij faalde in de Tour de France, die voor zijn sponsor bovendien treurig ver liep vanwege het dopingschan- daal rond Michel Pollentier. Maar ineens was er toen Joaquim Agostmho, ex-guerillastrrjder in Angola en van niet geheel duide lijke leeftijd.Zelf houdt de donke re Angolees het op 36 jaar, de wielerbijbel 'velo' spreekt van 37 jaar en in de Tour-karavaan zijn er die 38 jaar aanhouden, omdat ze menen dat Agostinho een pe riode van twee jaar ziekte niet laat meetellen... Aggstinho poetste voor zijn werk gever het in de Tour van '78 zo ernstig geschonden prestige aar dig op, door in het eindklasse ment een derde plaatste bereiken. Sterk als hij is (de groep erkent hem als de absolute oerkracht op de fiets) reed hij dwars door alle prognoses naar de eerste rij van de rangschikkingIn de nu één week oude Ronde van Frankrijk rust op hem andermaal de zware taak om het succes van de ploeg veilig te stellen. Freddy Maertens immers moest vanwege een alge hele inzinking thuis blijven en Jo seph Bruyère - in de vorige tour nog goed voor een week gele trui - stapte bij gebrek aan de vereiste vorm eveneens niet op. Joaquim Agostinho. klein en dap per, deed wat er van hem werd verwacht: hij stampte zich naar de voorhoede van het algemeen klassement (5de op ruim 2 minu ten). In zijn ontstuimig lopende carrière verwierf de begin '70 vanuit de Portugese bush in de wielrennerij gestapte Agostinho zich de reputatie van kampioen vluchtheuvel-vallen. Gisteren was het weer zover. ,Maar", be nadrukt Agostinho met felle ge baren, ,pcht niet mijn schuld...". Zijn ploegleider Jos Huysmans: .JJij kreeg de naam een brokken piloot te zijn, maar dat is over dreven. Het komt heus niet alle maal door hemIk weet nog uit de tijd dat ik zelf koerste, hoe er eens een fiets van een ploeg leiders wa gen vloog en pal voor Agostinho terecht kwam. Hup,daar giny-ie. Dat soort gekke dingen maakt dxe jongen mee. Ik weet ook niet hoe Agostinho niet ge weest zijn wanneer hij tussen St.-Brieuc en Deauville door de gevolgen van zijn valpartij had opgegeven. Omgeven door ploegmaats die hun uiterste best deden om uit het zicht van de wedstrijdcommissarissen het reglementair verboden duwwerk uitte voeren,vocht Agostinho zich door de tegenslag heen. „Veertig kilometer voor het einde kreeg ik een verschrikkelijke inzinking", sprak hij mat. De linker broek spijp optrekkend, bracht hij een blauwe plek van 20 bij 20 centi meter in zicht.Hier kan een cou reur niks hebben. Dit is het ergste wat er is, een ernstige spier- kwetsuur". Marc Demeyer, die samen met Agostinho als de spil van de ploeg fungeertJeder ander zou al naar huis geweest zijn. Geen mens had dat volgehouden met zo'n blessure. Dat is nou Agostin ho: een beer van een vent. ,£n ploegleider Jos Huysmans: ,£ijn kracht is zijn sterkste punt, en zijn moraal. Ik heb in al de veer tien jaar dat ik bij de beroeps renners koerste, geen coureur met zoveel courage meegemaakt. Hij is een betere renner dan tot op he den door zijn uitslagen bleek. Voor zover ik het kan bekijken, hebben ze in het verleden te veel van hem geprofiteerd, door hem in de ploegen waarvoor hij reed kleiner te houden dan hij met zijn kwaliteiten verdiende." Kasseien Voor Agostinho en de zijnen is het een bange vraag of hij onge schonden de ploegentijdrit door komt en of de met zoveel kasseien bezaaide wegen naar Roubaix (vrijdag) geen te grote last zijn voor zijn blessure. Jos Huysmans: „Volgens mij hoeven we Agostin ho nog niet af te schrijven". Mocht het toch anders uitvallen, dan heeft de ploeg van de door de ja ren heen meest befaamde Vlaam se sponsor er een rampjaar bij In de laatste drie seizoenen versleet men twee ploegleiders (Dnessens en De Bruynevedette Pollentier vertrok, Freddy Maertens stortte in en Joseph Bruèredie deze win ter ter versterking werd binnen gehaald. zit in een enorme vorm crisis. Door die ontwikkeling bleef van het eens zo trotse en al gemeen beroemde driemanschap Maertens-Pollentier-Demeyer alleen laatstgenoemde over. Demeyer: „Van dat trio ben ik fei telijk altijd de derde man geweest en nu ineens moet ik leider spelen. Dat valt niet mee. Daarom zou ik graag willen dat ik wat goede renners rond me kon krijgen want het ontbreekt bij ons aan een sterke kern. Maar ja, waar haal ik ze vandaan... Er is weinig kwaliteit" NAAR DE BELGISCHE GRENS 9 e ET.-203 km-6 JULI S*- DEAUVILLE - Uitslag zevende etappe van de Ronde van Frankrijk van Saint Hilaire du Harcouet naar Deauville over 161,5 km: 1. Van Vliet (Ned-Póst) 4.05.51,2. Levavas- seur (Fra-Danguillaume)z.t.,3. Poi- rier (Fra-Everaert) z.t., 4. Verbrug- (Ned-De Bruyne) 4.06.20, 5. Teir- DanadeUo (Ita-Ferretti) 4.07.22, 8 Van de Velde (Ned-Post) 4.07.23, 9. Chassang (Fra-Guimard) z.t., 10 Chalel (Fra-Guimard) z.t., 11. Bal- buena (Spa-Gemiani) 4.07.31, 12 Garcia (Spa-San Emeterio) z.t., 13 Villardebo (Spa-Lelangue) 4.08.02. 14. Hinault (Fra-Guimard) 4.10.03. 15. Pevenage (Bel-Jossart), 29. Zoe temelk (Ned-Danguillaume), 33 Lubberding (Ned-Post), 35. Kuiper lens (Bei-Post), 70. Pronk (Ned- Post), 73. Maas (Ned-De Bruyne), 86. Den Hertog (Ned-Jossart) allen zelfde tijd als Hinault), 99. Raas (Ned-Post) 4.10.39,123. Mutter (Zwi- Post)4.12.33,128.en laatste Sanders (Pra-San Emeterio) 4.23.09. DAGPLOEGEN KLASSEMENT: 1 De Muer 16.32.50, 2. Post 16.33.20, 3. Guimard 16.34.52, 4. Lelangue 16.35.00, 5. Everaert 16.36.00. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Hinault 28.52.21,2. Zoetemelk op 24 sec. 3. Kuiper op 43 sec., 4. Nilsson (Zwe-Danguillaume) op 1.46, 5. Agostinho (Por-Huysmans) op 2.22. 6. Sutter op 2.40, 7. Verlinden (Bel- chelli (Ita-Pezzi) op 5.04, 10. Die- rickx (Bel-Jossart) op 6.39, 22. Van de Velde op 12.18, 23. Wellens op 12.51, 27. Lubberding op 13.50, 38. Pronk op 25.25, 55. Verbrugge op 30.33,66. Van Vliet op 37.07,67. Kne- temann op 37.22,80. Den Hertog op 44.54, 84. Raas op 46.11, 123. Muiter op 1.07.22, 128 en laatste Tesnicre (Fra-Gemia 1.28.15. ALGEMEEN PLOEGEN KLASSE MENT: 1. Guimard 115.55.01,2. Post 116.01.07, 3. De Muer 116.01.14, 4. Huvsman 116.06.57, 5. Jossart ALGEMEEN BERG KLASSE MENT: 1. Martinez (Fra-Everaert) 69 punten, 2. Hinault 63, 3. Bat- taglin (Ita-Boifava) 53,4. Pollentier (Bel-Lauwers) 53, 5. Nilsson 37, 6. Zoetemelk 36, 7. Kuiper 35. DEAUVILLE (GPD) - Omdat je etappe-overwinningen niet op bestelling krijgt, heeft Leo van Vliet zijn echtgeno te vijf dagen te vroeg een verjaardagscadeau geoffreerd. Areke van Vliet is namelijk maandag jarig. „Je weet nooit hoe het dan afloopt", moet Van Vliet gedacht hebben toen hij gisteren in de slotfase van de zevende etappe als lid van een kopgroep naar de finish snelde. „Hebben is hebben en krijgen is de kunst". Slechts twee man waren uiteinde lijk in zijn onmiddellijke omge ving om hem van het begeerde succes af te houden. „Echt bang voor die twee was ik trouwens niet", zei hij naderhand. „Leva- vasseur had een flinke inspan ning moeten leveren om bij mij en Christian Poirier te komen. Amper een kilometer voor de fi nish sloeg Levavasseur zelfs aan het demarreren. Ik vond het prachtig. Hij vormde een mik punt voor mij. In de laatste bocht achterhaalde ik hem. Wij kwa men toen in de staart van het pe loton terecht, dat nog aan de twee plaatselijke rondjes moest be ginnen. Ik wachtte geen seconde meer. Pats, weg. Het ging zoals ik gehoopt had". Voor mevrouw Van Vliet kwam het verjaardagscadeau dus een paar dagen te vroeg. Voor kleinkun stenaar Tony Ey k niet. „Aan hem draag ik dit etappesucces op", glunderde de ritwinnaar. „Tony Ey k is een vriend van ploegleider Peter Post en een geweldige supporter van ons team. Een poosje geleden raakte hij tijdens een gentlemensrace gewond, als gevolg waarvan hij nog steeds in het ziekenhuis ligt. Dinsdagavond belde Tony Ey k naar ons hotel. „Mannen, ik reken morgen op jullie", zei hij. „Het zou het mooiste veijaardags-ca- deau zijn dat ik kan krijgen". De sprintzege in het zonovergoten en mondaine Deauville, over spoeld door duizenden badgas ten, betekende voor Leo van Vliet zijn zevende overwinning dit sei zoen. "En tevens de mooiste", glunderde de 23-jarige Westlan der, die sinds zijn huwelijk in het Westbrabantse Oudenbosch woonachtig is. „Welke Tourde butant zou zijn eerste ritzege niet geweldig vinden? Ofschoon winst in een ploegentijdrit even eens prachtig is, spreekt indivi dueel succes immers toch altijd nog meer aan. Tot mijn zeven overwinningen reken ik de twee eerste plaatsen die wij (de ploeg van Post) in de ploegentijdrit van zondag en een paar maanden ge leden in Parijs-Nice behaalden, niet mee". DEAUVILLE (GPD) - De tourdirectie is kwaad. Kwaad op enkele Franse renners vooral, en meer in het bijzonder op Bernard Hinault en Michèl Laurent. Wat is het geval? Michel Laurent schijnt de aanstoker geweest te zijn van een mislukt complot dat ten doel had de tussensprinten, waarbij bonificaties te verdienen zijn, te boycotten. Laurent stapte als eerste naar gele-truidrager Hinault. Aanvankelijk had Hinault wel oren naar het plan, maar toen bleek dat niemand van zijn concurrenten (met name Zoetemelk en Kuiper) wilde meedoen aan de boycot-actie, zag Hinault af van het plan. Het voorval kwam Jacques Goddet en Félis Lévitan ter ore. Zij hebben hun veiontwaardiging uitgesproken over de bestaande plannen. De tourdirectie wees daarbij vooral op het reglenientsartikel dat zegt dat verschillende ploegen niet ondereen hoedje mogen spelen. In de korte periode dat Leo van Vliet onder de hoede van Peter Post zijn wielervak beoefent, heeft hij overigens reeds een re putatie als etappewinnaar opge bouwd. Dat bewees hij achter eenvolgens in Parijs-Nice, Dau- phine Liberé en de ronde van Luxemburg. Als men daarbij ook nog zijn succes in d^ Grote Prijs van Wallonië telt, toen hij zege vierde na ruim tweehonderd ki lometer tot de kopgroep te heb ben behoord, dan is het niet ver wonderlijk dat Leo van Vliet zich al vroeg zeker voelde van een plaats in de Tourploeg van Peter Post. "Doodongelukkig" „Ik twijfel geen seconde", zei de ex- winnaar van Olympia's Ronde van Nederland (voor amateurs) reeds vele weken geleden. In het tijdvak tussen Parijs-Nice en de Dauphine Liberé ging het wie- Ierpad van Leo van Vliet overi gens niet over rozen. Hij kreeg een peesontsteking. „Ik voelde me doodongelukkig", zei hij, te rugblikkend op deze fase. „Je bent jong en ambitieus. Als ande ren ongestoord verder kunnen gaan, terwijl jezelf noodgedwon gen moet rusten, voel je je mach teloos. Peter Post heeft me ge weldig geholpen. Hij bleef ver trouwen in mij stellen. Twee we ken heb ik geen fiets kunnen aan raken. „Drie weken heb ik niet in wedstrijden kunnen uitkomen. Achteraf realiseer ik me dat ik toen krachten heb gespaard, die me thans uitstekend van pas ko- De sprintoverwinning op Levavas seur en Poirier betekende voor Leo van Vliet tevens een revan che op zijn vroegere ploegleider, de Fransman Louis Caput. Vorig jaar was Van Vliet namelijk teamgenoot van Joop Zoetemelk bij Miko-Mercier. „Een goed georganiseerde formatie, maar Caput besteedde nauwelijks aandacht aan me. Dat heeft me altijd pijn gedaan. Toen ik bij Pe ter Post kon komen, heb ik niet geaarzeld". Aan Van Vliet's suc ces ging, zoals gebruikelijk in zijn ploeg, een knap stukje team work vooraf. Johan van de Velde i Deauville "lk draag deze ritzege op aan pianist Tony Eyk' maakte namelijk i uit van een dertien man sterke vluchtersgroep die zich na een reeks aanvallen reeds na 60 kilo meter had geformeerd. De derde Nederlander in de spits was Sjaak Verbrugge, een van de twee Nederlanders in het team van Fred de Bruyne. Verbrugge zou zelfs dankzij een solo de vier de plaats opeisen „Eerder had ik een paar tegenaan vallen in de kiem kunnen smo ren", vertelde Johan van de Vel de. „Je kunt echter onmogelijk alles en iedereen intomen. Van Vliet had me een kilometer of 35 voor het einde reeds gezegd dat hij zou wegspringen. Eerst had ik nog een keer gedemarreerd. Toen was het de beurt aan Leo. Pang. Alleen Poirier kon aanhaken. Ik ontfermde më vooral over de twee ploegmakkers van Hinault in de kopgroep: Chassang en VOLENDAM (GPD) - Het ziet er naar uit dat Hans Dorjee, ex-trai- ner van de eredivisieclub NAC, het komend seizoen toch FC Vo lendam onder zijn hoede zal ne men. De Delftenaar heeft al con tact gehad met het bestuur van de Volendamse eerstedi visieclub. Aanvankelijk weerhielden pri- véproblemen Dorjee ervan om zich aan de Volendamse selectie te binden. Deze problemen lijken opgelost, zodat Volendam nu over de kwaliteiten van deze oe- fenmeester kan beschikken. Gisteravond had oud-trainer Jan Mak een gesprek met het bestuur van Volendam, waaruit duidelijk bleek dat de uit Spanje terugge keerde oefenmeester het niet langer bij Volendam ziet zitten en een voorstander is van een af vloeiingsregeling. Tijdelijk zal Fred Andre nu de selectie gaan trainen. Gisteravond tekenden van de selectie Frans Hoek, Kees Guyt en Klaas Tuy peen contract Volendam beschikt nu over acht tien contractspelers en kan daarmee aan de nieuwe competi tie beginnen. Cambuur Cambuur roert zich driftig op de transfermarkt. Na de aankoop van Oeki Hoekema contracteerde de Friese eerste divisievereni ging de 21-jange Hans Erkelens voor een jaar. Erkelens was het afgelopen seizoen werkzaam bij het Rotterdamse Sparta, waar hij slechts incidenteel in de hoofd macht optrad. Gelijkspel Het Finse voetbalelftal heeft giste ren in Helsinki met 1-1 gelijkge speeld tegendeSowjet-Unie. Het betrof een wedstnjd uit groep zes van het kwalificatietoernooi om de Europese titel. Bij rust leidde de Sowjet-Unie door een doel punt van Khapsalis in de 28e mi nuut. Zeven minuten na de pauze scoorde Atik Asmail de gelijk maker. De Sowjet-Unie trad aan zonder sterspeler Oleg Blochin. Door het gelijke spel nam Finland de leiding in groep zes over. Het heeft uit vier wedstrijden vijf punten. Evenveel als Grieken land dat echter speelde. De stand: Finland 4 Griekenland 5 Sowjet-Unie 4 Hongarije 5 duel 2 115 7-10 2 12 5 12-7 12 12 5-5 Chalmel. De achtervolging van Levavasseur begon ongeveer 10 km voor de finish. Laat hem maar rijden, dacht ik bij mezelf. In de sprint kan Van Vliet hem de baas, zeker als Levavasseur nog naar adem zit te happen na zijn krachtsinspanning. Dat Sjaak Verbrugge nog roet in het eten zou gooien geloofde ik evenmin" En toen lachend: „Mijn verwach tingen werden dus bewaarheid" EDINBURGH - Bill Walker, assistent-manager van het Meadowbank stadion van Edinburgh, is geschorst als lid van de Schotse amateur atletiek bond (SAAAl. Het besluit werd genomen om dat volgens een onderzoek van de SA AA Walker be trokken zou zijn geweest bij de betaling van 40 atleten die vorig jaar augustus hebben deelgenomen aan de High- land games in Edinburgh. Aan deze deelnemers zou een bedrag van 12.000 pond ster ling, meer dan 50.000 gulden, zijn uitgekeerd. Eerder had de politie in deze zaak al een onderzoek inge steld. De politie kwam tot de conclusie dat er geen reden was om Walker gerechtelijk te vervolgen. Daarop hebben de SAAA en het bestuur van de Britse amateuratletiek- bond een eigen onderzoek ingesteld. Hangende een nader onder zoek is Walker geschorst. "Wij betreuren het zeer dat we Bill Walker dit moeten aandoen", aldus Jim (Morton, de tweede secretaris van de SAAA, "maar het was onmo gelijk de kwestie van het Meadow stadion verder te bespreken in het bestuur zo lang Walker daarvan deel uitmaakte". r-j/mr VAAS? -Qr" A/M/g? waab- OA> Of<ZWA/OBS JÏV vAïïce ££M/oB I/AM S/C/t/AAAJS£ fiasÉ/ww G&Z)££.AAJ7AS ËAi. MA/V? AièT AC&7Ef?- AAIEN SM AU S/AAT ZJM -SSff/- /HVtT

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9