Behoefte - aan veel woningen Staatssecretaris handelt betuttelend „Opticien belangrijk" Besluit over Westersehelde nog in studie Verontrusting over situatie in Columbia 99 Groot aantal miskopen van tweede-hands auto's VERKEERSDRUKTE IN HET WEEKEINDE Toerisme op Wadden neemt af Rechten verdachten beter geregeld 11 11 DONDERDAG 5 JULI 1979 BINNENLAND PAGINA 7 HILVERSUM (GPD) - "De op ticien is een wezenlijk be langrijke factor in de gezond heidszorg, mits een goede taakomschrijving in de wet geving wordt vastgelegd. Het is dan ook treurig, dat twee zo nauw verbonden beroeps groepen als opticiens en oog artsen elkaar over de rug van patiënten in de haren zitten". Voorzitter van NUVO (Ne derlandse Unie van Opti ciens), de heer G. Koopman, voelt zich na alle publiciteit rond de vete tussen het NOG (Nederlands Oogheelkundig Gezelschap) en de NUVO ge lijkgesteld aan een misdadi ger. Het NOG produceerde onlangs een rapport, waarin sprake is van 149 meldingen van schade aan het gezichts vermogen, waarbij het aan nemelijk is dat deze schade voorkomen had kunnen wor den als patiënten bij de vorige gelegenheid een oogarts had den geconsulteerd in plaats van een opticien. De Nederlandse opticien noemde het rapport in een eerder commentaar namens de NUVO "onwetenschappe lijk en onbetrouwbaar". Nu stelt hij daar conclusies van twee rapporten tegenover. Eén van de Centrale Raad voor de Gezondheid uit 1974 en één dat onlangs door het Instituut voor Oogfysiologie van TNO werd geproduceerd. Beide rapporten achten de oogmetingen die door opti- ciens en optometristen wor den verricht van voldoende kwaliteit. Het voorstel van het NOG oogmetingen voortaan te laten verrichten door pa ramedische oogmetristen met een hogere opleiding, werkend onder verwijzing van een oogarts, noemt hij een "doodgeboren kindje". "De patiënt kan er van op aan dat eventuele gebreken aan het oog ook bij een oogmeting door een opticien aan het licht komen", aldus G. Koopman. De klandizie is zeker niet verminderd na de publiciteit rond het probleem tussen oogartsen en opticiens. Het rapport van het NOG is ver der veel te ongenuanceerd, zegt Koopman. Er wordt ver der niet in aangegeven over welke opticiens het gaat; we kennen verschillende oplei dingsniveaus. Door gebrek aan controle opereren er bo vendien nog 500 beunhazen onder de opticiens. Boven dien vinden we het tekenend dat slechts een kwart van de oogartsen hun medewerking aan het rapport heeft ver leend. Ik heb hier verschei dene adhesiebetuigingen van artsen die het standpunt van het NOG helemaal niet delen. Bovendien geeft het feit, dat het rapport onder de hoede van de Commissie Beroeps- belangen "is uitgekomen", ook te denken, 't Is een voor beeld van oneigenlijk gebruik van het medische imago. Het NOG gooit het op commer ciële bindingen tussen oog meting en brilverkoop. Ik verkoop nooit brillen. Daar naast kan ik nog veel meer voorbeelden noemen. Kijk naar tandartsen en doktoren met huisapotheken" TNO-Rapport De heer Koopman bemoeit zich niet met de verkoop van bril len. Hij verricht slechts oog metingen en geeft, indien no dig, brilvoorschriften. De brilvoorschriften worden één verdieping lager door perso neel van de heer Koopman in ontvangst genomen. Zij advi seren bij het aanmeten van een bril. Is dat geen binding met brilverkoop? "Bij een bepaalde soort glazen zeg ik bijvoorbeeld wel eens, dat de betreffende patiënt geen bril moet kopen met te grote glazen. Ik bedoel dus dat ik ze geen bril aanpraat en ik hou mij er volstrekt ook niet mee bezig. Soms vraag ik beneden wel 'ns of een be paalde patiënt nog langs is geweest. Dan horen we wel eens hoe het gegaan is". Oogmeting mag momenteel nog iedereen beoefenen. Er zijn volgens schatting van de heer Koopman nog ruim 200 beunhazen werkzaam. Dat is een vijfde deel van het gehele opticiensbestand. De unie wil de zaak dan ook graag in de wet vastgelegd zien. De sub jectieve refractie (oogmeting waarbij de patiënt, aan de hand van kijken door ver schillende glazen, zelf bepaalt door welk glas het gezichts vermogen het scherpst is) moet in die wet slechts toege staan zijn aan gediplomeerde opticiens, zo stelt de unie. Die opleiding voor dat diploma maakt het ook de opticien mogelijk het verschil te zien tussen een normale en een abnormale situatie. Wanneer het oog dus iets abnormaals laat zien, kan de opticien on- middelijk verwijzen naar de huisarts. In die situatie gaat de opticien dus een wezenlijk onderdeel van de eerstelijns- geneeskunde Cursus LOI De subjectieve refractie wordt bij oogartsen vaak door oog heelkundige assistenten ver richt. Die mensen hebben daarvoor een cursus bij de Leidse Onderwijs Instellin gen gevolgd. De opleidingen die de officiële opticiens krij gen aan de Christiaan-Huy- gensschool in Amsterdam is full-time en duurt vier jaar. Daarna kan men zich met een part-time cursus die twee jaar duurt specialiseren tot opto metrist. Vooruitlopend op de verwachte wetgeving, waarin de grenzen van de opticiens zijn vastge legd, is de NUVO begonnen met organiseren van een eenmalige cursus. Deze cur sus is bestemd voor oudere, met de praktijk ervaren opti ciens die de theoretische kennis gemist hebben. Er hebben zich 170 cursisten in geschreven. De heer Koopmans ziet het door het NOG uitgebracht rapport als pure beïnvloeding van de Tweede Kamer. "Wanneer de normen waar de opticiens zich aan te houden hebben, wettelijk worden vastgelegd, kan de beunhazerij in dit vak gebied aangpakt worden. De patiënt weet dan zeker dat eventuele gebreken ook bij een oogmeting door de opti cien aan het licht zullen ko men" Algemeen Verbond Bouwbedrijf: DEN HAAG - Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) vindt dat de rijksoverheid de behoefte aan wo ningen sterk onderschat en dat er de komende jaren duizenden woningen moeten worden gebouwd om de woningnood te kunnen terugdringen. Volgens secretaris Tan van de Bond hebben diverse ach tereenvolgende regeringen fataal misgekleund bij de vaststelling van het volkshuisvestingsbeleid. Ook als tussen nu en 1983 het aantal van 108.000 woningen kan wor den gebouwd, zoals de raming aangeeft, dan nog is dat aantal on toereikend. Volgens ing. De Jong van het Verbond is moeilijk aan te geven hoeveel woningen moe ten worden gebouwd om de wo ningnood te kunnen oplossen. Hij ontkent dat de a DEN HAAG (ANP)- Een groot aan tal Nederlanders koopt nog steeds een tweede-hands auto zonder deze eerst aan een techni sche keuring te onderwerpen. Het aantal miskopen is hierdoor nog steeds schrikbarend. Dit concludeert de ANWB uit gege vens van zijn afdeling juridische ledenservice. Ruim 15 procent van de juridische conflicten in Nederland waarmee deze afde ling wordt geconfronteerd be treft transacties met gebruikte auto's. Een onbekend percentage miskopen dat niet bij de ANWB wordt aangemeld, komt daar nog bovenop, aldus de Bond. De mogelijkheid om dergelijke conflicten tot een voor de koper goed einde te brengen, is vaak ge ring. De kopers realiseren zich volgens de ANWB nog te weinig dat een transactie, waaraan geen technische keuring vooraf is ge gaan, tot onoplosbare problemen kan leiden. De Bond adviseert aspirant-kopers de auto eerst te laten keuren, vooraf geen hand geld te betalen, geen enkele acte te ondertekenen, noch monde linge toezeggingen te doen alvo rens tot de koop over te gaan. De ANWB weerspreekt het argu ment van de lange wachttijden bij de techno-stations dat in be paalde sectoren in de autohandel zou worden gehanteerd om de potentiële koper van een keuring vooraf te weerhouden. Volgens de Bond is van lange wachttijden in het algemeen geen sprake. ze stelling betrekken op grond van werkgelegenheidsmotieven. Het gaat om een evenwicht tus sen vraag en aanbod, aldus De Jong. Den Uyl In het gepubliceerde rapport "Wo ningbouw prognoses 1975-2000" stelt AVBB dat de huidige wo ningnood - omschreven als "schrikbarend" - een gevolg is van de stelling van het kabinet- Den Uyl dat de bouwproduktie naar een lager niveau moest om dat anders huizen leeg. zouden komen te staan. Het Verbond zet zich ook af tegen eerder gepubli ceerde voorspellingen van het Economisch Instituut Bouwnij verheid (EIB), de Staatscommis sie Bevolkingsvraagstuk en het ministerie van volkshuisvesting. Daaruit zou namelijk blijken dat minder nieuwbouw hoefde te worden gepleegd met het oog op de daling van de bevolking. Samensteller van het AVBB-rap- port drs. N. Rietdijk meent dat met name het EIB en het ministe rie onherstelbare schade hebben toegebracht aan de bouw en aan de doeleinden van de volkshuis vesting door het woningbouwte- kort in 1975 vast te stellen op nul. Volgens Tan komt de rijksover heid nu schoorvoetend terug op die bewering. Tan: "Er worden nu tekorten genoemd van 53.000, 59.000 en 61.000 en het eind is nog niet in zicht. Tan ontkent dat de woningmarkt verzadigd is in de jaren '70. Het AVBB dringt er bij de regering op aan rekening te houden met het feit dat meer bouwen ook be tekent dat meer woningen in de toekomst in aanmerking komen voor vervanging en dat huurders andere, hogere, eisen stellen aan de woningen die zij betrekken. DEN HAAG (GPD) - Het kan nog een paar dagen tot een week duren voor het kabinet gereed is voor een beslissing over een eventueel vervroegde aanleg van de vaste oever verbinding onder en over de Westersehelde (de combina tie van een tunnel en een brug). Vice-minister-president H. Wiegel heeft dat gistermiddag gezegd tijdens een pers conferentie. De ministers Tuynman (verkeer en waterstaat), Andriessen (finan cien) en Albeda (sociale zaken) moeten daarvoor, volgens Wie gel, nog zaken doen. Hij liet we ten dat er in het kabinet tussen de begrotingsbesprekingen doorge sproken is over een vervroegd begin van de bouw van de Wes- terschelde-verbinding, maar dat er voor een beslissing nog meer overleg nodig is in het kabi net. De regering heeft vorig jaar toe stemming gegeven voor de aan leg van de vaste verbinding onder het voorbehoud dat er niet eerder met de bouw zelf begonnen kan worden dan in het voorjaar van 1981, of zoveel eerder als de situa tie op de arbeidsmarkt en de ka pitaalmarkt dat toestaan. De heer Wiegel verklaarde dat de problemen op de arbeidsmarkt nog steeds in het overleg mee spelen. Ze hebben te maken met zowel de staal- als de beton sector Een vervroeging van de bouw is met name bepleit door Zeeland om de noodlijdende staalsector een impuls te geven. De minister onderstreepte dat er nogal wat arbeidsmarktproblemen zijn in de relatie tot de (beton)werken bij de Oosterschelde-werken. Voorts wees hy er nog eens op dat de lening om de Westerschelde-ver- binding te financieren een ern stig beslag legt op de kapitaal markt. AMSTERDAM (ANP) - Met ruim een half uur vertraging zijn gis termiddag president Ahidjo van Kameroen en zijn vrouw op het Amsterdamse Centraal Station gearriveerd. Het presidentiële paar werd daar verwelkomd door koningin Juliana en prins Bernhard. Óok prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, die de gasten uit Kameroen eerder die middag opwachtten op de vliegbasis Soes- terberg, waren aanwezig. Op uitnodiging van koningin Julia na en prins Bernhard brengt het echtpaar uit Kameroen een staatsbezoek van drie dagen aan ons land Na de saluutschoten, het spelen van het Kameroense volkslied en het inspecteren van de erewacht, werden de president en zijn vrouw voorgesteld aan diverse hoogwaardigheidsbekleders. Het gezelschap vertrok vervolgens per calèche naar het paleis op de Dam, waarna president Ahidjo een krans legde bij het Nationale Monument Gisteravond boden koningin en prins hun gasten een gala-diner aan in het paleis op de Dam. Vandaag brachten de gasten een bezoek aan de ambtswoning van de Amsterdamse burgemeester waar loco-burgemeester drs. W H. Sinnifje het gezelschap ont ving. Verder stonden bezoeken aan het hoogheemraadschap in Edam, een zuivelfabriek in Op meer en een veefokkerij in Lam- bertschaag op het programma Zaterdag zullen president Ahidjo en zijn vrouw weer naar hun land vertrekken. Op de foto het presidentiële echt paar uit Kameroen te midden van koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Hier volgt een overzicht van de drukte op de Nederlandse en Westduitse autowegen tijdens het weekend 13/15 juli 1979, samengesteld door de ANWB te Den Haag. NEDERLAND De ANWB en de rijkspolitie de Driebergen verwachten dat weekeinde extra verkeersaanbod op de Nederlandse wegen door het begin van de bouwvak- en de schoolvakanties in de provincies Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg. Het vakantieverkeer zal vermoedelijk donderdag 12 juli al op gang komen. Vrijdag moet de gehele dag op veel verkeer worden gerekend, vooral op de doorgaande wegen richting Duitsland en op die naar Brabant en Zeeland. In de namiddag en avond moet men met een vertraging reke ning houden o.a. op de volgende punten: Gouda-Utrecht-Duitse grens (A12): ter hoogte van Bodegraven, verkeers plein Velperbroek (Arnhem) en grensovergang Bergh. Rotterdam-Hellegatsplein-Zierikzee (A29-RW18): ter hoogte van Helle gatsplein, Oude Tonge en Zierikzee. Utrecht-'s Hertogenbosch (A2): ter hoogte van Vianen. Heerlen-Aken (A76): ter hoogte van Bocholtz. Verder op de rondwegen van de plaatsen: Breda en Eindhoven. Volgende week zaterdag en zondag kunnen vertrekkende vakantiegan gers en dagrecreanten voor levendig verkeer zorgen. WEST-DUITSLAND Vertrekkende vakantiegangers uit verscheidene deelstaten en die uit buurlanden zullen dit weekeinde voor een grote verkeersdrukte zorgen op de Duitse autosnelwegen. Vooral op de belangrijke noord-zuidver- bindingen in Zuid-Duitsland, op wegen rond grote steden en bij de grote grensovergangen. De piekuren liggen vrijdags tussen 15.00-19.00 uur. Zaterdags tussen 07.00-16.00 uur en zondags tussen 09.00-13.00 uur. Geadviseerd wordt zoveel mogelijk in Zuid-Duitsland gebruik te maken van de Bundesstrassen en kleine grensovergangen. DEN HAAG (ANP) - Een verte genwoordiger van de stichting "Landelijke aktie Colombia" heeft gisteren namens verschei dene, voornamelijk christelijke, organisaties bij de ambassade van Colombia in Den Haag een brief overhandigd, gericht aan de president van dat land. De orga nisaties spreken daarin hun be zorgdheid uit over de economi sche, politieke en sociale ont wikkelingen in de Zuidameri- kaanse staat. Colombia's presi dent Cesar Tubay Ayala brengt sinds het begin van de vorige maand een bezoek aan enkele Europese landen. Vandaag keer de het staatshoofd, dat nu in Bel gië verblijft, naar zijn land terug. Volgens de ondertekenaars van de brief nemen de berichten over onderdrukking en schending van de rechten van de mens in Co lombia toe. Het land had op het gebied van rechtsbeschermirtg, vrije meningsuiting en vrije or ganisatie van burgers een be trekkelijk goede reputatie. Maar met name het "decreet van vei ligheid", dat in september van het vorig jaar werd uitgevaardigd gaf meer ruimte voor eigenmach tig en willekeurig optreden van leger en politie, aldus de brief. Op tientallen plaatsen worden boe ren van hun land gezet. In gebie den die tot "oorlogsgebied" zijn verklaard worden sterke beper kingen opgelegd aan organisaties van boeren en indianen. De Nederlandse organisaties vra gen de president een beleid te voeren dat is gericht op verbete ring van de leefomstandigheden van de Colombiaanse bevolking, de vrijheid van meningsuiting te garanderen en het stopzetten van willekeurige vrijheidsberoving en marteling. Zij bepleiten ophef- GRONINGEN (GPD) Het toeris me naar de Waddeneilanden loopt de laatste jaren terug. Ook dit jaar hebben de VVVs ge merkt dat het vakantieseizoen rustiger is begonnen dan vorig jaar. Zy wijten die aan de slechte zomers van de afgelopen jaren en de „concurrentie van de zonnige zuidelijke landen" Op Ameland heeft de VW de in druk dat de eerste juli-week iets minder druk is dan vorig jaar Schiermonnikoog geeft ongeveer een zelfde beeld te zien. Ook op de andere eilanden spreekt men eerder van een kleine terug gang dan van een topdrukte. Vol gens het nationaal bureau voor toensme is Texel, afgezien van de bungalows, pas half vol. fing van het "decreet van veilig heid". De ambassaderaad, Manuel S. de Santamaria, die de brief in ont vangst nam, zei dat door ernstige verstoringen van de openbare orde, ontvoeringen en aansèagen op de burgerij de Colombiaanse regering zich genoodzaakt ziet veiligheidsmaatregelen te tref fen. Deze maatregelen zijn van tijdelijke aard en in overeen stemming met de grondwet. Er zijn slechts burgers aangehouden ten aanzien van wie sterke aan wijzingen bestaan dat zij betrok ken zijn bij subversieve activitei ten, aldus de ambassaderaad. Hij legde er de nadruk op dat de Co lombiaanse regering geen dicta tuur wil laten ontstaan. Hij zegde de woordvoerder van de stichting "Landelijke aktie Colombia" toe de stichting binnen een maand uit te nodigen voor een gesprek met de ambassadeur en de brief door te sturen naar president Tu bay. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is ermee akkoord gegaan dat het dagvaarden en horen van getui gen en deskundigen ter terecht zitting in strafzaken opnieuw worden geregeld. Daarbij worden de rechtswaarbor gen van de verdachte verbeterd. Uitgangspunt is dat alle getuigen en deskundigen waarvan de ver dachte wenst dat zij ter beschik king door de rechter worden ge hoord, ook metterdaad worden gedagvaard en gehoord. Anderzijds is de commissie van mening dat een kennelijk onre delijk gebruik van de bevoegd heid van de verdachte op dit punt - bijvoorbeeld het nodeloos op roepen van leden van de regering of andere autoriteiten - moet worden ingedamd. Het kabinet gaf gisteren zijn in stemming aan de publikatie van een rapport van de commissie "partiële herziening strafvorde ring" over het dagvaarden van getuigen in strafzaken waarin genoemde nieuwe regeling is op genomen. De commissie heeft haar voorstellen neergelegd in een voorontwerp van wet. De be doeling is het rapport met het voorontwerp zo spoedig mogelijk te publiceren zodat daarover in brede kring advies kan worden ingewonnen. Sigarettenindustrie over plannen beperking tabaksgebruik: DEN HAAG (ANP) - De wyze waarop het ministerie van volksgezondheid tot be perking van het gebruik v^n tabakspro- dukten wil komen is voor de miljoenen Nederlandse rokers in hoge mate betut telend. Dit zegt de Stichting Sigarettenindustrie in een reactie op de gisteren door staats secretaris Veder-Smit van volksge zondheid en milieuhygiëne geïnstal leerde interdepartementale commissie beperking tabaksgebruik. De commis sie heeft tot taak maatregelen te formu leren met een daadwerkelijke preven tieve en beperkende werking, ter onder steuning van voorlichtende en opvoe dende activiteiten ter beperking van het tabaksgebruik. De Stichting Sigarettenindustrie is ver baasd over de formulering van het mi nisterie in de taakstelling van de com missie als zou de tabaksverwerkende industrie tot nu toe weinig bereidheid hebben getoond tot een matiging van haar reclame te komen. Zij wijst op de overeenkomst die de staats secretaris drie maanden geleden is aan geboden betreffende vrijwillige recla mebeperking. Die overeenkomst is per 1 mei van kracht geworden en past vol gens de stichting in de opvatting van de staatssecretaris dat zelfregulering van de reclame door de industrie te prefere ren is boven overheidsmaatregelen. De stichting zegt nog niet eens de tijd te hebben gekregen zo'n zelfregulering door te voeren. Ook betwist de stichting de bewering van het ministerie dat Nederland met 2825 sigaretten per jaar per hoofd van de be volking tot de t len meest rokende landen ter wereld behoort. Die cijfers zyn vol gens de stichting gebaseerd op gegevens uit 1977 en zijn voor sigaretten ongeveer 15 procent te hoog vanwege omvangrij ke verkopen aan Duitsers in de grens streken en voorraad vorming voor de prijsverhoging van begin 1978 De cijfers die het ministerie noemt voor handgerolde sigaretten (925) vindt de stichting eveneens twijfelachtig in ver band met de prijsverhoging van begin De Stichting Sigarettenindustrie ziet ten slotte weinig heü in de door het ministe rie voorgestelde maatregelen. Zy wijst er opdat dergelijke maatregelen in het bui tenland geen of nauwclyks resultaat hebben gehad. In Italië bijvoorbeeld heeft de tabaksconsumptie zich on danks een totaal reclameverbod in de zelfde mate ontwikkeld als in Neder land, aldus de stichting.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7