schoolkeuze in komt in de knel Vrije wijk Omstreden pand in vlammen op Joop Visser is het prakkizeren moe en neemt wat gas terug Benoemingen aan de Leidse viniversiteit DONDERDAG 5 JULI 1979 LEIDEN ADVERTENTIE Vakantie (1) De vakantieactiviteiten van de Leidse buurt- en clubhuizen staan weer voor de deur. Het spits wordt afgebeten door clubhuis "De Klinker" aan de Berlagestraat. waar de acti viteiten starten op maandag 9 juli. Die week is het clubhuis dagelijks van tien tot drie uur geopend voor kinderen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar. Het is de bedoeling maandag te beginnen met een rommel- en ruilmarkt. 's Morgens wordt de markt opgezet, 's middags kunnen onder meer postze gels, munten, stripboeken, stickers en platen gekocht of geruild worden. Vakantie (2) Dinsdag 10 juli staat bij "De Klinker" in het teken van de schmink. De kinderen kunnen eikaars gezichten "versieren" met verf, zich verkleden en een toneelstukje in elkaar zetten. Woensdag is het spelletjesdag met onder meer een geheugen- spel, levend kwartetten, brid ge bulldog. De dag daa rop is er in en om het clubhuis een levend ganze- bordenspel. Kinderen zelf vormen de pionnen, die op drachten moeten uitvoeren. Vrijdag 13 juli tenslotte is de gezamenlijke uitgaansdag van de clubhuizen in Zuid- West: de Klinker, het Vijfho- venhuis en de Tamboerijn. De clubhuizen gaan dan per bus naar Duinrell. Vooraf opge ven is noodzakelijk. Vakantie (3) In de week van 16 tot en met 20 juli zijn er in "De Klinkerac tiviteiten voor jongeren (van af twaalf jaar), dagelijks van tien tot arie uur. Achtereen volgens is er een speldag op maandag (kaartenbiljarten sjoelen en tafeltennis), een dagje uit op 17 juli strand of duinen e woensdag 18 juli naa sterdam. Donderdags is er in het clubhuis een muzikale quizz en vrijdag tenslotte een roeidag in de Korte Vliet. Dan is er voor de jongeren vanaf twaalf jaar nog soos op dinsdag 10 en 17 juli vanaf half acht) en voor zestienjarigen en ouder op vrijdag 13 juli van half negen tot half twaalf. Het clubhuis is gedurende de zomermaanden normaal ge opend. Wielertochten De Leidse vereniging "Swift- toer" organiseert elke maan dag in tocht kilometer. Er kan een keuze gemaakt worden uit zeven be stemmingen. De deelnemers die op vijf plaatsen een stem pel hebben gehaald krijgen een fraaie medaille. Er kan 's maandag gestart wor den bij de Swiftkantineop het industrieterrein "De Waard' in Leiden. De kosten van de ritten bedragen zes gulden. Duivensport PV. "De Reisduif' vloog met 72 duiven vanaf Chateauroux. De uitslag was: 1, 6, 10. C. Strik, 2,8. S. v. d. Hoven, 3, 7. WKop,4.C.Sieger,5.C.Mon- tanje. 9. W. v. d. Hoogt. Verder werd met 338 duiven gevlogen vanaf Essen. De uit slag was: 1.2.8. P. Mooten, 3. C. Strik, 4.W.v.d. Hoogt ,5.C. Steger, 6. 7 W. Tolboom, 9. C. Monttinjé, 10. W. Kop Het pand brandde bijna volledig uit, de schade loopt in de tonnen. Uitslaande brand in Rembrandtstraat LEIDEN - Een middelgrote uit slaande brand heeft gisteravond de voormalige Apostolische kerk in de Rembrandtstraat bijna ge heel verwoest. De schade loopt in de tonnen. Het pand is eigendom van de Leidenaar Holverda, die er voorheen een antiekhal in had en het nu in samenwerking met de heer Brandt als cultureel cen trum en sociëteit had ingericht. Alleen de antiek ingerichte bar op de begane grond bleef gisteren voor de vlammen gespaard. De brand brak gisteravond tegen elf uur uit bij de gas- en elektrici teitsmeter in de hal links naast de ingang. Via de trap werd het vuur naar de eerste verdieping gezo gen, die al volledig in brand stond toen de brandweer drie minuten na de melding arriveerde. Ze had twee autospuiten, een ladderwa gen en een waterkanon i ngezet en ging het vuur met acht stralen te lijf. Een enorme rookontwikkeling bemoeilijkte het bluswerk, maar de brandweer slaagde erin het vuur niet naar andere panden te laten overslaan. Ook kon de bar op de begane grond behouden blijven, die kreeg alleen aanzien lijke waterschade, evenals een naastgelegen foto-atelier. De eer ste en tweede verdieping die ver huurd werden en waar een hoe veelheid antieke goederen was opgeslagen, brandden volledig uit. De Rembrandtstraat is gedurende enige tijd afgesloten geweest vanwege instortingsgevaar van het brandende pand. Na een half uur was de brandweer het vuur meester. Ze is nog tot vier uur vannacht bezig geweest met nablussen. Het pand in de Rembrandtstraat is nogal omstreden. De buurt die in eerste instantie beducht was voor een cafébedrijf, heeft bij burge meester en wethouders geprotes teerd tegen de plannen die Hol verda zou hebben. Later werd de verbouwing van het pand door de dienst bouw- en woningtoezicht stilgelegd omdat die zonder de benodigde vergunningen werd uitgevoerd. Ondanks dat is Hol verda doorgegaan met de ver bouwing. Dat bleek toen hij op elf juni voor de kantonrechter moest verschijnen, waar hij duizend gulden boete kreeg opgelegd voor het zonder vergunning uit voeren van de verbouwing. Hij zei toen dat hij in het pand een bistro wilde beginnen en met de verbouwing al klaar was. De plannen werden onlangs gewij zigd, in plaats van een bistro zou er nu een cultureel centrum ko- LEIDEN - Bij Koninklijk Besluit is dr. P.H. Schrijvers, gewoon hoogleraar in de Latijnse taal- en letterkunde aan de Groningse universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar met dezelfde leerop dracht. In 1970 promoveerde pro fessor Schrijvers in Amsterdam cum laude tot doctor in de lette- Dr. J.C. Leyte, lector in de fysische chemie aan de Leidse universiteit is aan deze universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de fysi sche chemie. Hij promoveerde in 1961 cum laude tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift. Dr. J.J. Janssen, wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de vak groep Egyptologie van de Leidse universiteit is aan deze universi teit benoemd tot gewoon hoogle raar in de Egyptologie. In 1961 promoveerde Janssen aan de Leidse universiteit tot doctor in de letteren op een proefschrift. Joop Visser 64bij een van de dertien praalwagens die zaterdag 4 augustus te zien zijn tijdens het Rijnsburgse bloemencorso, dat dit jaar voor de laatste keer door de rondbuikige Leidenaar is ontworpen. DISCUSSIE OVER SAMENWERKINGSSCHOLEN IS VERZAND Joop Visser is het prakkizeren moe. De nu 64-jarige bekende Leidse ontwerper, 'De gene raal van het Rijnsburgse bloemencorso"wil gas terug nemen. Hij zegt: Altijd loop ik maar te prakkizeren, de godganse dag. Ik maak heus wel eens wat zottigheid hoor, maar heel vaak ben ik met m'n gedachten ergens anders. Dan gaat alles langs me heen en loop ik alleen maar aan een bepaald ontwerp te denken. Ik mag gerust zeggen dat je daar best wel moe van wordt, daarom wil ik nu een stapje terug doen Vandaar dat de rondbuikige slagerszoon ("Mijn vader dacht altijd een goede knecht aan mij te zullen krijgen maar dat is er niet van geko men want ik heb eigenlijk m'n hele leven al in de reclamewe reld willen gaan") dit jaar voor de laatste keer het Rijns burgse bloemencorso heeft ontworpen. Maar liefst 22 keer heeft Joop Visser zijn her senen gepijnigd om een ge schikt motto voor het corso te verzinnen en een ontwerp te maken voor de praalwagens. Visser, die ook de ontwerpen maakt voor onder andere dc drie oktober-optocht en het Rotterdamse bloemencorso "Aanvankelijk werden de wagens voor het corso opgezet door allerlei buurtverenigin gen. In het begin liep dat heel aardig maar op een gegeven moment is er de klad ingeko men. Aangezien de meeste verenigingen bij mij hun at tributen kwamen halen is toen het hele zaakje maar naar mij en m'n compagnon Ziegler overgeheveld. De eer ste 14 jaar hebben Ziegler en ik het ontwerpen samen ge daan, de laatste 8 jaar heb ik er alleen voor gestaan". "Het verzinnen van een motto (dit jaar is dat: "Schilderen met bloemen") daar begon ik meestal rond de kerst mee en als ik eenmaal wat had ver zonnen dan was het uitden ken binnen een week rond.Het klaarmaken van de wagens was vroeger een heidens kar wei daar waren we maanden en maanden mee bezig.Ik had toen alleen maar ontwerpers in dienst dus iedereen deed alles op z'n eigen manier. Nu ligt dat heel anders. Die der tien wagens zetten we in nog geen anderhalve maand in elkaar. Dat kan tegenwoordig zo snel omdat ik allemaal ge specialiseerde mensen heb rondlopen" Zijn liefde voor het Rijnsburgse corso verklaart Joop Visser, die over elk onderwerp dat wordt aangesneden rustig een volle dag kan doorpraten, als volgt: "Dit corso staat samen met dat van Aalsmeer bekend als het meest kunstzinnige. Je hebt er dan ook enorm veel eer van. Bij een beetje goed weer staan er zo'n half miljoen mensen langs de kant van de weg". 'Weet je waar het nu eigenlijk om draait bij zo'n corso? De kunst is om een samenspel te creëren tussen de wagen, het decor en de bloemen. Soms zijn er praalwagens waarop alleen maar een vracht bloe men te zien is. Dat is niet goed Het gaat om het samenspel. Om dat te kunnen bereiken is er een goede verstandhouding nodig tussen de ontwerper, de hoofdarrangeur en de bin ders. Met Herman van de Berg, de hoofdarrangeur van het Rijnsburgse corso, heb ik altijd zo'n goede verstand houding gehad" 'Maar vorig jaar verschilden we een keer duidelijk van me ning. De jongens hier hadden een paar wagens ontworpen op een manier die ik helemaal niet zag zitten. De grootste ru zie heb ik met die gasten ge had. Op een goed moment komt Herman van de Berg binnenstappen en die zegt: "Prachtig, prachtig, zo wil ik de wagens nu precies heb ben". Voor mij is dat ook een van de redenen geweest om te zeggen dat de jeugd, met haar moderne opvattingen, de za ken nu maar eens moet over- LEIDEN - In sommige Leidse wijken zal "vrijheid van schoolkeuze" over een paar jaar misschien meer kreet dan werkelijkheid zijn. De sluiting van kleuter- en lagere scholen kan als gevolg hebben dat zich uiteindelijk alleen de grootste school (protestants-christelijk, katholiek of openbaar) handhaaft. Het dalend leerlingenaantal roept zelfs de dreiging op dat geen en kele "zuil" in bepaalde wijken nog een school kan handhaven. De stichting van een "samen werkingsschool" zou in dat geval toch nog een levensvatbare op lossing zijn, maar daar wil in Lei den nog geen enkel schoolbe stuur aan. De discussie over dit onderwerp is in feite volledig verzand. Verdwijnt het onderwijs uit de wijk, dan hebben de achterblij vende ouders maar één keus: er achteraan. Loop- en fietsafstan- den nemen toe, kinderen moeten soms drukke wegen oversteken en ook als buurtvoorziening heeft de school het loodje gelegd. Een voorbeeld. Het protestants- christelijk schoolbestuur heeft onlangs de scholen aan de Obrechtstraatin Zuid-West (voor kleuter- en lager onderwijs) ge sloten. De kinderen moeten nu naar de scholen aan de Kenne- dylaan. "Deze oplossing (voor het dalend leerlingenaantal - red.) is aan de ouders voorgelegd, en honderd procent van de ouders was bereid om de kinderen naar de Kennedylaan te sturen", aldus secretaris C. A. de Roo van de pc- schoolvereniging. Honderd procent van de kinderen steekt dus straks meerdere malen per dag de drukke Vijf Meilaan over. De Roo: "Wij hebben de ou ders toegezegd dat er voor het oversteken voorzieningen wor den getroffen" Identiteit In een samenwerkingsschool ziet het christelijk onderwijs het ge vaar dat de inhoud ("identiteit") van het christelijk onderwijs in de verdrukking komt. Het pro testants-christelijk schoolbe stuur heeft daarom nu als stand punt ingenomen dat men geen "verantwoordelijkheid meer neemt" voor de resultaten van de discussieronde over de "Nota Spreiding Scholen" die begin 1978 ve me heen. Kort gezegd komt dat er op neer, dat het pc-schoolbestuur baas in eigen huis wil blijven, en voorlo pig geen gebouwen wil ruilen met andere schoolbesturen (om een betere spreiding van gebou wen over de wijken te krijgen) of een samenwerkingsschool wil stichten. Het spook van schoolsluiting kan het schoolbestuur over een paar jaar misschien nog van mening doen veranderen, aldus de heer De Roo. Hij noemt als bedreigde scholen de twee pc-lagere scho len aan de Van Vollenhovenkade en de Asserstraat (beiden Bur- gemeesterswijk). "Die staan vlakbij elkaar in een wijk waar het leerlingenaantal terugloopt Het is niet uitgesloten dat daar van ook een moet verdwijnen" aldus De Roo. Hij sluit niet uit dat "wij in de toe komst wel gedwongen zullen worden tot het stichten van een samenwerkingsschool" Aantal Verwarrend in de hele discussie is dat niemand weet hoe groot de nieuwe "basisschool" zal zijn. Die school (een samensmelting van kleuter- en lagere school) zou rond 1983 overal in Nederland een feit moeten zijn, maar in Lei den is al geconstateerd dat het best eens 1986 kan gaan worden. Het aantal leerlingen dat nodig is voor zo'n school bepaalt meteen óók, hoeveel scholen kunner. blijven bestaan. Via politieke kanalen gaat gepro beerd worden om het protes tants-christelijk schoolbestuur nog tot een gesprek te bewegen. Wanneer dat gesprek (dat plaats zou vinden in de raadscommissie voor onderwijs) niets oplevert, gelooft de heer D. van As (werk zaam bij de afdeling onderwijs van de gemeente) dat het open baar onderwijs zich voorlopig óók alleen op de eigen problemen zal richten. Hij zegt dat het "uiterst kwalijk" zou zijn wanneer de voorspelde "tweede schoolstrijd" (en dit maal met de leerlingenaantallen als inzet) inderdaad zou losbran den. Initiatieven om tot een concrete vorm van samenwerking op schoolgebied te komen zijn van uit het gemeentebestuur nog niet genomen. Het ging bij de nota "Spreiding Scholen" alleen nog om de discussie. De heer Van As verwacht dat het gesprek met de christelijke schoolbesturen moeilijk kan worden omdat het vertrouwen dat het gemeentebe stuur de eigen keuze van ouders voor onderwijs dat zij willen wil respecteren soms ontbreekt. 'Maar wij willen die keuze volledig respecteren", aldus Van As. Als goed voorbeeld van een wijk waar door schoolsluitingen moeilijkheden kunnen ontstaan in de toekomst noemt hij de Kooi "In samenspraak met de ouders zou daar bijvoorbeeld bekeken kunnen worden wat zij nu eigen lijk willen. Het zou wenselijk zijn wanneer er een onderzoek ge daan wordt naar de motieven waarop ouders voor een bepaald schooltypen kiezen, of zij daarbij de identiteit inderdaad zwaar la ten wegen of dat de school in de wijk belangrijker is" aldus de heer Van As. HENK VEGTER Branderhorst verlaat Kamer van Koophandel LEIDEN - De secretaris van de Kamer van Koophandel en fa brieken voor Rijnland, de heer H A. C. Branderhorst is per 1 sep tember aanstaande eervol ont slag verleend. De heer Brander- horst heeft op doktersadvies zijn werkzaamheden voortijdig moe ten staken. Wel blijft hij als advi seur aan de Kamer verbonden. Dit werd gisteren meegedeeld op de ledenvergadering door de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer A. Ko ningsveld. Als opvolger van de heer Branderhorst is voorgedra gen de adjunct secretaris, de heer A. Berkhout. Bloemen en Plantenshop FLEURIE is geopend. U kunt nu in Leiden tegen scherpe prijzen een keus maken uit een enorm assortiment veiling verse bloemen en planten Iedere klant krijgt bij besteding van 1 5,- of meer een leuk bloeiend plantje GRATIS. Bloemen en Plantenshop FLEURIE Haarlemmerstraat 36 Leiden :tie loopt t/m zaterdag 7 juli.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3