IATA wil stijging van tarieven luchtvaart Schmidt wil vrijwillige besparing van energie Sociale ngen moeten doelmatig >er Wetsontwerp Postbank rond tg*. g: e Lijndienstvervoer 10 tot 15 procent duurder Markt berichten kort zakelijk GEEN LOON VOOR PERSONEEL VAN WERF IHC VERSCHURE ECONUMIt BONN (GPD) - Bondskanselier Helmut Schmidt heeft een drin gend beroep op de Westduitse bevolking gedaan om "spaar zaam en verstandig" energie te gebruiken. Tijdens een rege ringsverklaring zei Schmidt dat de olieschaarste niet van tydely- ke, maar van bly vende aard is. De hogere prijzen voor energie bete kenen volgens de regeringschef dat de bevolking genoegen moet nemen met minder bestedings mogelijkheden. Hij maakte dui delijk dat een compensatie in de lonen of een "inflatoire geldpoli tiek" (het sneller laten draaien van de bankbiljettenpers) in geen geval overwogen kan worden. Schmidt zei dat het nu nog niet no dig is om het energiegebruik via wettelijke maatregelen te beper ken. Er komst dus geen snel heidsbeperking op autowegen of een verbod privé-zwembaden te verwarmen. De kanselier is van mening dat het prijsmechanisme vooralsnog remmend zal werken. Hij verklaarde verder dat de bonds regering haar tot nu toe gevoerde energiepolitiek consequent zal voortzetten. Dat betekent de bouw van meer kolen-krachtcen trales, een uitbouw van kern energie, ontwikkeling van alter natieve zonne- en windenergie. Er wordt binnenkort een wets ontwerp ingediend om de we genbelasting af te schaffen en de belasting op benzine- en dieselo lie te verhogen. Openbare ge bouwen worden, als voorbeeld ar tot 20 graden als eerste de ït-kanselier van CDU-CSU, Franz Josef iuss, aan het woord. Dat is in aardig, omdat lister-president sn lid van de Als lid van de n soort Eerste Ka mer, waarin de vertegenwoordi gers van de deelstaten zitten) heeft hij echter te allen tijde het parlement het t wat velen had- ïield de Beierse nt zich betrek kelijk rustig. Hij week op wezen lijke punten niet af van de opvat tingen van Schmidt. Strauss schilderde een somber beeld van de toestand in de wereld en zei dat een toekpitsing van de situa tie in het Midden-Oosten tot de derde grote crisis van deze eeuw kan leiden. Daarmee bedoelde hij een derde wereldoorlog. Het is volgens hem van wezenlijk be lang dat Europa minder afhan- kelijk van de olie uit de Arabische landen wordt. WEERRAPPORTEN 5 'an hedenmorgen 7 uur Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vli ss in gen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mal lore a München Nice Oslo Panjs Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas geh. bew. geh. bew. geh. bew. onbew. half bew zwaar bew. onbew. onbew. onbew. regen onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. onbew. half bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. half bew. half bew. 24 11 0.4 31 25 0 25 16 0 19 11 0 DEN HAAG (GPD) - De diverse uitvoeringsorganen van de so ciale verzekering moeten veel doelmatiger werken. Zij dienen meer inzicht te geven in hun handelen, vooral waar het om het kostenverloop gaat, zodat de te verwachten premies voor volgende jaren eerder bekend zijn dan tot dusver. Dat zou het inzicht in de samenhang van het ingewikkelde complex ten goe de komen en tevens dienstig zijn voor de beheersing. Daarop komt, kort samengevat, het pleidooi neer van een commissie van deskundigen, die op verzoek van de Sociaal-Economische Raad (een adviesorgaan van de regering waar werkgevers, werk nemers en onafhankelijken in zit ten) een rapport uitbracht om maatregelen aan te geven die tot betere beheersing van de kosten ontwikkeling in de sociale verze kering kunnen leiden. Volgens de commissie is het nu niet mo gelijk om tot een voldoende be heersing te komen. Zo komen de premies nu tot stand op een rommelige manier en op een laat moment. „Het lijkt wel een folk loristisch gebeuren", aldus commissievoorzitter dr. L. Yn- Commissie van deskundigen in rapport aan SER tema, gisteren bij de presentatie van het rapport. Als het aan de deskundigen ligt zou de SER de regering moeten advi seren wettelijke maatregelen te nemen, opdat de besturen van de diverse sociale fondsen en andere betrokken instanties eind juni zorgen voor een goed onder bouwde prognose van de in het volgend jaar te verwachten premieontwikkeling. Dan kan bijvoorbeeld de regering al met die cijfers rekening houden bij het maken van de begroting. Dat laatste is nu niet mogelijk, zodat maar al te vaak problemen ont staan. De commissie heeft ook gekeken naar mogelijkheden tot bunde ling van de reserves van alle fondsen om op die manier ook doelmatiger met „overschotten" te kunnen werken. Van de onge veer f70 miljard die er per jaar omgaat in de totale sociale zeker heid, bleek slechts f 600 miljoen „vrij" te kunnen komen als er ge bundeld zou worden. Volgens de uitvoeringsorganen zelf gaat het om f 450 miljoen, maar de grond slagen van dit bedrag hebben op cijfers van een ander jaar betrek king. Er zou een miljard meer vrij komen als de rijksbijdragen versneld zouden worden gestort en als de fondsen „vreemd geld" zouden mogen lenen (is nu niet toege staan). Diverse overschotten le veren totaal f 1,9 miljard op. Als die f 3,5 miljard zou worden „op gemaakt" om de premiedruk ge lijk te houden zou deze eenmaal met 1,5 procent kunnen worden verlaagd: van 38 procent van het premieplichtig inkomen tot 36,5 procent. Het volgende jaar zou prompt weer op 38 procent moeten worden begonnen. Voor een werkelijk lange termijnbeleid heeft dit vol gens de commissie geen zin. Al leen door bundeling zou de pre miedruk eenmaal met 0,5 procent kunnen worden verlaagd. Bun deling verdient uit het oogpunt van doelmatigheid wel aanbeve ling. De commissie denkt daar voor aan een „centrale kas", die als zelfstandig orgaan kan wor den opgericht dan wel bij de So ciale Verzekeringbank onderge bracht. Om de aanbevelingen uit te voeren die in dit uitvoerige rapport staan (het werk vergde ruim vier jaar) zijn wetswijzigingen nodig. De Sociaal-Economische Raad krijgt de rapportage nu op tafel als bouwsteen voor zijn werk om de sociale verzekeringen beter te doen functioneren. Over dit rap port zal wellicht na een jaar een SER-advies aan de regering kun nen worden uitgebracht, de to tale SER-rapportage over het ge heel van de sociale zekerheid zal langer op zich laten wachten. SCHIPHOL (GPD) - De vliegtarieven in het lijndienst- verkeer moeten komende herfst met 10 tot 15 procent omhoog, om de stijging van brandstofprijzen op te van gen. Dat is het uitgangspunt van de IATA-maatschap- pijen, die over dit onderwerp op 17 juli bijeen zullen komen in Genève. De maatschappijen willen de ver hoging zodanig spreiden, dat de prijsverschillen tussen eerste- en toeristenklasse ongeveer even groot blijven als op het ogenblik, hetgeen betekent dat de tarieven in de toeristenklasse procentueel het meest omhoog zullen gaan. De luchtvaartmaatschappijen ge loven dat een tariefsverhoging van 15 procent nog juist voldoen de is om te voorkomen dat het vervoer afstotend werkt. Voor de komende jaren, tot in het midden van de jaren '80, wordt gerekend op een jaarlijkse passagiersgroei van acht procent. Aan de andere kant houden de luchtvaartmaat schappijen er rekening mee dat de nationale overheden, die de ta riefsverhogingen eerst moeten goedkeuren alvorens zij mogen worden toegepast, zelfs geen stij ging van 10 procent zullen goed keuren. De vorige tariefsverhoging werd op 1 april van kracht en varieerde toen van 4 tot 7 procent. De IA- TA-maatschappijen waren toen onderling een verhoging van 7 tot 9 procent overeengekomen. Vol gens insiders in de luchtvaart was dit een bewust "overvragen", om KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: andijvie 37-55, tuinbonen 0,67-0,82, spitskool 0,67, 10.390 bos bos- peen II 21-1,37. Waspeen AI kist f36,70, All 25-34,40, BI 27-36,90 57 ton, prei A 1,20-1,84, rabarber0,39, selderij 0,28-0,57, sla natuur I 0,13-0,20, uien kg. 0,38-0,74, bosuien bos 0,24-0,47, bonenkruid bos 0,09-0,16. Specificatie bloemkool: sorte ring 6 p. bak I 2,26-3,61, 6 II 0,94-1,93, 8 I 1,39-2,45, 8 II 0,51-1,25 10 I 1,30-1,67,10 II 0,52-0,701211,451510,62. Aanvoer 1904. uit te komen op een percentage dat zij op dat moment werkelijk nodig hadden. De prijzen van vliegtuigbrandstof zijn, na de verhoging waartoe de OPEC- landen vorige week hebben be sloten, thans verdubbeld in ver gelijking met vorig jaar. Wat de chartermaatschappijen zullen doen, is op dit moment nog niet bekend. Bij de IATA zijn al leen lijndienstmaatschappijen aangesloten, zij het dat een flink aantal Amerikaanse, waaronder PanAm, zich niet langer verbon den hebben met de tarievencon- ferentie van de IATA. Leidsche Wolspinnerij De Leidsche Wolspinnerij NV (Neveda) heeft voorgesteld het dividend over het boekjaar 1978-1979 te bepalen op 12 pro cent in contanten (vorig jaar 30 procent), waarop het interimdi vidend van 6 procent in minde ring komt. Er zal, aldus de raad van beheer geen toevoeging aan de reserves worden gedaan. Vorig jaar be droeg dit 1.3 miljoen. De jaarvergadering is op 5 septem ber. Britse pond Op de Londensc wisselmarkt is het Britse pond gisteren gesloten op 2.2258-2.2268 dollar, na te zyn geopend op 2.2210-2.2220. De hoogste koers van de dag be droeg ongeveer 2.2330 dollar, het hoogste peil sinds vier jaar. De geringe daling later op de middag is het gevolg van winstnemingen. Olieverbruik In de eerste vier maanden van 1979 is het olieverbruik in de Ver enigde Staten gedaald met 0.7 procent maar in vijf Europese landen (Frankrijk, Groot Brit- tannië, West-Duitsland, Italië en Nederland) gestegen met 3.3 pro cent. Dit is meegedeeld door de OESO, de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwik keling, waar 24 westerse landen bij zijn aangesloten. In Japan was het verbruik in de ge noemde periode gestegen met 2.5 procent. - - IHC Holland BERN - Een ehergiebewust huis in de omgeving van de Zwitserse hoofdstad Bern. De bewoner heeft geen olie nodig met zoveel hout om zich heen. Alleen is het jammer dat alleen poppen het huis kunnen bewonen. Het scheepsbouwconcern IHC Holland heeft gisteren een order geboekt van ruim veertig miljoen gulden. De opdracht is de bouw van een 'slicktrail', een sleepzui- ger die bij olierampen op de Noordzee ook ingezet kan wor den als oliebestrijdingsvaartuig. Het schip wordt gebouwd op de werf IHC Smit in Kinderdijk. Opdrachtgevers zijn drie bag- germaatschappijen: Bos Kalis in Papendrecht, Adriaan Volker in Rotterdam en de maatschappij 'Holland' in Hardinxveld-Gies- sendam. Volkswagen Het Westduitse Volkswagencon cern en de Amerikaanse Chrysler fabrieken hebben plannen om in de Verenigde Staten gezamenlijk te beginnen aan de produktie van een zuinige automotor. Ondanks het besluit om in Mexico een motorenfabriek te bouwen, overweegt Volkswagen ook om een tweede automobielfabriek in de Verenigde Staten op te zetten. Geen concurrent van particuliere banken Kans op terugkeer van Times LONDEN (AP) - De directie van de Times Newspaper heeft gisteren de duizenden ontslagen drukkers en andere personeelsleden voorgesteld terug te keren, zo is door de diverse vakbonden meege deeld. Ze kwamen op straat te staan, als gevolg van een nu al zeven maanden durende sta king. Het is mogelijk dat de Times, de Sunday Times en andere publicaties al over enige we ken zullen uitkomen. De stakers zijn lid van in totaal 50 vakbonden. De leiders van de bonden hebben gisteren gepraat met de directie van de bladen. Aan het hoofd stond directeur-hoofdredacteur sir Denis Hamilton die sprak over de "uitstekende sfeer" die tijdens het overleg had geheerst. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal het wetsont werp voor de Postbank zo wijzigen dat deze nieuwe overheidsbank geen con current zal zijn voor de particuliere banken. De Postbank moet ontstaan uit het samengaan en uitbreiden van de Rijkspostspaarbank (RPS) en de Girodienst van de PTT. De Postbank zal meer bevoegdhe den krijgen dan de RPS en de Gi rodienst samen, maar niet zoveel als het kabinet-Den Uyl wilde toen dit het wetsontwerp in 1977 indiende. Uit de woorden van vi ce-premier Wiegel viel gisteren op te maken dat de Postbank met name geen kredieten aan bedrij ven zal kunnen gaan geven. De regering wil in elk geval de posi tie van de RPS en de Girodienst versterken ten opzichte van de banken. Zij deelt echter niet de mening van het vorige kabinet dat de Postbank nodig is om de concurrentie in de bankwereld te vergroten. Het kabinet-Den Uyl wilde door de Postbank een greep op de kredietverlening aan bedrijven krijgen en de overheid extra middelen verschaffen om ten behoeve van het bedrijfsle ven in te grijpen. Het kabinet komt met de wijzi gingsplannen tegemoet aan de wensen van WD en CDA. Deze partijen zien de Postbank meer als een staatsbank en voelen niet veel voor dat idee Hofstra-voorstellen De regering beraadt zich nog over het uitvoeren van de Hofstra- voorstellen voor wijzigingen in het belastingstelsel. De voor stellen zijn bedoeld om de in vloed van de inflatie op de belas ting te beëindigen. Een probleem bij de uitvoering van de voor stellen is dat ze ongeveer een miljard gulden gaan kosten. Een ander bezwaar is dat door de voorstellen de aftrekbaarheid van rente voor de inkomstenbe lasting drastisch wordt beperkt. Dat kan ernstige gevolgen heb ben voor mensen die een huis willen kopen (hypotheekrente) en voor andere aankopen die met leningen gefinancierd worden. Waarschijnlijk zullen eventuele maatregelen een onderdeel gaan vormen van de begroting voor 1980. Een besluit zal dan binnen anderhalve maand moeten wor den genomen. AMSTERDAM (ANP) - De directie van het Rotter damse IHC-concern heeft gistermiddag besloten de personeelsleden van de Amsterdamse IHC-werf Verschure geen loon meer uit te betalen. Dit naar aanleiding van acties die opnieuw op de werf zijn uitgebroken. De ruim 300 werknemers van Verschure hebben gis termorgen de proefvaart van een op deze werf ge bouwd schip verhinderd. Om half tien legden zij het werk neer en stelden zich op de kade op om te voor komen dat het schip, de sleephopperzuiger Afshin, kon vertrekken. De directie heeft daarop te kennen gegeven dat een vorige week gesteld ultimatum alsnog ten uitvoer zal worden gelegd. Dat houdt in dat de loonbetalingen worden stopgezet en dat de Amsterdamse werf voorlopig geen nieuwe verplichtingen mag aangaan. Het personeel van Verschure zal- persoonlijk aan sprakelijk worden gesteld voor de geleden schade. Aanleiding tot de acties bij Verschure zijn de plannen van de IHC-directie om de scheepsnieuwbouw in Amsterdam stop te zetten, waarbij 360 arbeidsplaat sen in gevaar zouden komen. De werknemers van de werf hebben de afgelopen maand verschillende acties ondernomen om hun protesten tegen de plannen kracht bij te zetten. Dat gebeurde door de afvaart van schepen te verhinde ren en Verschure-directeur A. F. Beverse de toegang tot de werf te ontzeggen. AMSTERDAM (ANP) - De Am- van grote broer Wall Street doen, invr mark I lóo' 124 so Unilever won een gulden gulden ül ZL^ÏSS^jsztï 15.21 150.40. en heeft daarmee de l* f 150-limiet doorbroken. Bij de

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17