„Tekort aan goede vakmensen" Portret van een ondernemersvoorman Voorzitter christelijke werkgevers Van Eijkelenburg: ELSEVIERS DONDERDAG 5 JULI 1979 Voortdurend overleg over de sociaal-economische problemen tussen regering en sociale partners is noodza kelijk. Er moet een goede sfeer zijn om tot zaken te ko men. Maar meer ombuigen is evenzeer nodig, want de inkomens kunnen niet blijven stijgen als tot dusver. Een loonmaatregel voor 1980 is niet gewenst, ook al zou die in afspraak tot stand komen dan blijft het een soort nood rem. Het gaat om wezenlijke veranderingen, maar dan moet ook echt duidelijk worden gemaakt wat er met onze economie aan de hand is. Liefst door overtuiging. Stephanus Johannes van Eij kelenburg (57) is sinds 3 mei van dit jaar voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, één van de twee grote organisa ties van industriële onder nemers in ons land. Hij „doet die baan erbij", want de filo sofie zit bij het NCW voor dat de voorzitter iemand moet zijn die „het praktische on dernemen zelf goed proeft en beleeft, zoals Van Eijkelen- burg het uitdrukt. Dit dus in tegenstelling tot het VNO, waar oud-minister mr. Chris van Veen een volledige baan heeft. Van Eijkelenburg heeft nog meer te doen. Zijn voor naamste werk: president-di recteur van Bouwbedrijf Van Eijkelenburg, Rosmalen (bij Den Bosch), dat ongeveer 400 werknemers heeft en ook vestigingen in België, Breda en Amersfoort. Deze onder neming werkt in opdracht, maar ontwikkelt ook zelf bouwprojecten. De NCW- voorzitter kent de bouwnij verheid als zijn broekzak, is vijf jaar voorzitter van de werkgeversorganisatie in de bouwnijverheid geweest en veel langer betrokken bij de cao-onderhandelingen in die tak van een kwart miljoen werkers. Zodoende is „Den Haag" met alles wat daarbij hoort Van Eijkelenburg niet vreemd. „Toch", zegt hij, „kan de com binatie alleen lukken als je duidelijke maatregelen in eigen onderneming treft, als er dus in je bedrijf geen gaten vallen en geen vervelende dingen (bij afwezigheid) ge beuren en als je hier, bij het NCW een goed apparaat hebt en actieve medebestuurders, zodat er van alles kan wor den gedelegeerd. Maar het is inderdaad wel een opgave, het zal best eens moeilijk worden". In contacten komt de nieuwe NCW-topman over als zake lijk, vlot, opgewekt. Hoe kenschetst hij zichzelf? Als optimist, pessimist, realist, opportunist? Antwoord (met een lach): „Als optimist en realist". In zijn jaarrede voor de alge mene ledenvergadering zei hij over de ondernemers: „Ondernemers zijn door gaans geen filosofen, het zijn realisten, „doeners", probleemoplossers. Het zijn ook geen idealisten, met de blik op oneindig. Er zijn er veel met idealen, maar die trachten zij te verwezenlij ken met beide benen op de grond. Met zweverige verha len kunnen ondernemers niet uit de voeten". Een type ring die voluit van toepas sing lijkt op Van Eijkelen burg zelf. Enkele kernpunten uit een gesprek met de pas in functie getreden NCW-voorzitter S. J. van Eijke lenburg, een nieuwe figuur aan het nationale sociaal-economi sche front. Welke koers wil hij nu speciaal als NCW-voorzitter in de komende vier jaar volgen? Van Eijkelenburg: „Hoofdpunten zijn verder dat ik naar omstan digheden zou willen waaronder bedrijven goed kunnen functio neren, dat ik een goede verstand houding tussen de zusterorgani saties in de ondernemerswereld nastreef om op een lijn te komen over de ideeën inzake het doel van de onderneming en onze ver antwoordelijkheid in de maat schappij en dat ik streef naar goede verhoudingen met werk nemers en overheid. Ik wil graag een goed gespreksplatform, zo wel met de vakbeweging als met de politiek. Een sfeer van overleg, waarin we langzaam vooruit pro beren te gaan, langzaam wel, want vaak ploft alles weer in el kaar" Bij een eerdere kennismaking met de pers heeft hij melding gemaakt van het „omgebogen normbesef' waarbij zwart-werken zo lang zamerhand als „normaal" wordt beschouwd, evenals het ontdui ken of ontwijken van de belas ting. Hoe zou dit besef moeten worden omgebogen? Van Eijkelenburg: „Ik doelde ook op het misbruik van de sociale wetten, zowel door werkgevers als door werknemers, daartegen moet worden opgetreden. Voor het gehele bedrijfsleven geldt dat het normaal vinden van dergelij ke praktijken een heilloze ont wikkeling is. We moeten daarbij zwart-werken en zwart geld wel als twee aparte zaken zien. Beide kwalen nemen hand over hand toe, ook ondernemers worden voortdurend bij aanbiedingen geconfronteerd met bepaalde manoeuvres om bijvoorbeeld de btw te ontgaan. Het lijkt wel een mallemolen, er is naast de nor male geldstroom nog een tweede ontstaan. Ook hier spelen als oor zaken de gebezigde systemen weer een rol" Maar wat valt er concreet tegen te doen? Van Eijkelenburg: „Ik wil graag in het openbaar tegen de onderne mers zeggen: doe er niet aan mee. We houden ons inderdaad met deze problematiek wel bezig. In mijn vorige functie (voorzitter Algemeen Verbond Bouwnijver heid) heb ik per brief de leden verzocht niet in zee te gaan met koppelbazen en andere malafide figuren. In mijn eigen onderne ming, dat wil ik er wel bij zeggen, gelden instructies op dit punt, als het toch gebeurt worden er maat regelen genomen om het kwaad te beteugelen" Over het steeds groter wordende aantal werklozen zegt de werk geversvoorzitter „Mensen die nu niet werken, maar dat ook wel eens een keer zouden willen doen, vrouwen bijvoorbeeld en zo, moeten niet bij de 200.000 ge registreerde werklozen worden opgeteld" Hij houdt vast aan 200.000 geregi streerde werklozen. „Dat zijn de mensen die werk zoeken. Dat is een hard cijfer". Bij het zoeken naar oplossingen ter bestrijding van de werkloosheid moet vol gens hem de aandacht vooral worden gericht op werkloze kostwinners. Hij hanteert tevens „het zachte cij fer" van 70.000 vacatures. „Je hoeft de krant maar op te slaan en de advertenties te lezen om te kunnen vaststellen dat de vraag naar arbeidskrachten belangrijk groter is dan uit de 70.000 bij de arbeidsbureaus gemelde vacatu res blijkt. Een van de grootste knelpunten op de arbeidsmarkt is op dit moment echter het te kort over de hele linie aan goede vakmensen. Het vakmanschap moet worden opgevoerd" Gesnuffel Vooral van de bemiddeling op de arbeidsmarkt deugt volgens de NCW-voorzitter weihig. Dat is dan ook de reden waarom veel werkgevers hun vacatures maar niet melden bij de arbeidsbu reaus. Het Arbeidsbureau Nieu we Stijl vindt hij een stapje in de goede richting, want er komt meer openheid door. Maar verder betekent ANS niet erg veel voor hem. „Ach, dat gesnuffel in kaar tenbakken; waarom nou niet de arbeidsbemiddelaar meteen een daadwerkelijk bemiddelende functie gegeven? Waarom de werkzoekende nou niet meteen geholpen?" Dat de overheid een verplichte va caturemelding zal invoeren, acht Van Eijkelenburg niet uitgeslo ten. Zelf heeft hij die twee jaar geleden als voorzitter van het Al gemeen Verbond Bouwbedrijf in de bouw ingevoerd. Maar verplichte vacaturemelding of niet, ondanks de naar Van Eij- kelenburgs eigen schatting zeker 100.000 vacatures bij het be drijfsleven, vermindert de werkloosheid niet. Daarvoor zijn nogal wat redenen, meent hij. Het verschil in beloning tussen actie ven en niet-actieven is te gering, het begrip passende arbeid biedt te veel uitwijkmogelijkheid, een aantal mensen probeert zo lang mogelijk in de WW te blijven én - hij zal er in de loop van ons ge sprek nog regelmatig op terug komen - de gemiddelde sollici tant beschikt over veel te weinig vakmanschap. merken van onze samenleving is, zegt hij: Ik wil natuurlijk niet zeggen dat de individu compleet geregeerd en geregeld moet worden. Er moet een mens overblijven, die een vrije wil heeft, die hij tot gel ding kan brengen. Maar dat mag niet ontaarden, zou ik haast zeg gen, in een passiviteit om zich aan het werken te onttrekken. Als men zegt voor iedereen die WÜ werken, moet een plaats zijn, dan zeg ik: daar ben ik het mee eens. Maar dan moet iedereen die kan werken, dat ook doen. Waar hij dat dan doet, is een kwestie van overleg, maar hij moet wel" - Wat denkt u van het scheppen van banen in de niet-commerciële dienstverlening de kwartaire sector7 Ja, dat zou kunnen, voorzover dat kan worden betaald. Als wij blij ven zitten op een groei van 2,5 procent, krijgt de overheid on voldoende belastingcenten. We moeten dus eerst proberen de economie om te buigen. Lukt dat niet, dan kan je de kwartaire sec tor alleen maar opvijzelen door de kosten per eenheid te verla gen" Collectivisering - Voelt u iets voor een automatise ringsheffing om op die manier banen in de kwartaire sector te Oh, nee; dat zie ik niet zitten! Dat leidt tot collectivisering, tot staatsbemoeienis in alle sectoren. Dan ga je naar een maatschappij waarin je het vrije ondernemen wel kunt vergeten!" - Volgens u is maar 10 procent van de werklozen bruikbaar. Daar zitten ook mensen bij die al heb ben gewerkt. In hoeverre draagt het bedrijfsleven dan bij aan het behoud of de verdere ontwikke ling van vakmanschap? hè te weinig, denk ik" -In hoeverre onderscheidt u zich als christelijk werkgever van een andere werkgever'' Aarzelend zegt hij: „Nou. dat ik me toch iedere keer bewust afvraag, welke verantwoordelijkheid ik heb als ondernemer ten opzichte van allen die in mijn onderne ming werkzaam zijn, maar ook welke verantwoordelijkheid ik in de maatschappij heb. Ik wil niet alleen eng naar de onderneming kijken. Ik moet zodanig opere ren. dat ik een positieve bijdrage lever aan de maatschappij, wel zijn en zo" KEES CORNELISSE EN PIETER GRAF Door dat gebrek aan vakmanschap zou, zo meent de NCW-voorzitter, eigenlijk maar één procent van de 200.000 werklozen voor het be drijfsleven bruikbaar zijn. „Kijk, dat die mensen niet worden op genomen, terwijl er een schreeu wende behoefte is, betekent al leen maar dat die mensen niet ge schikt zijn. Ter doorbreking van dit verschijnsel moeten de scho lingsfaciliteiten zijns inziens aanmerkelijk worden uitge breid. Kosten - Wie gaat al die om-, her- en bij scholing betalen? Welke kosten wentelen we af op de gemeen schap en ivelke moet het bedrijfs leven zelf dragen? „Moeten we niet vanwege het grote doel dat eraan ten grondslag ligt, zeggen: als we de aanslag op de collectieve middelen van de Werkloosheidswet willen ver minderen, dat dan in dit geval de kost voor de baat kan uitgaan en dat de overheid ook al de pogin gen daartoe uit de collectieve middelen zou kunnen financie ren. Natuurlijk kan ook het be drijfsleven zijn steentje bijdra gen. Ook daar gaat de kost voor de baat uit. Onderbezetting in ondernemingen kost per slot van rekening gewoon geld" - U vindt dat er in de sociale ver zekeringen sprake is van een wildgroei,die wordt veroorzaakt door het achtergebleven verant woordelijkheidsgevoel van velen. Wordt die vluchtin de sociale verzekeringen ook niet veroor zaakt door het steeds onaantrek kelijker worden van bepaalde banen; banen waarin sprake is van bijvoorbeeld erg geestdoden de arbeid? „Dat laatste geloof ik ook. Maar we hebben met het optuigen van ons sociaal verzekeringshuis verge ten de mensen ervan te doordrin gen dat het een porseleinkast is, waarmee je heel voorzichtig moet zijn. We hadden de verantwoor delijkheid voor die verworven heden duidelijker onder de aan dacht moeten brengen". Van Eij kelenburg vindt dat het de men sen te gemakkelijk wordt ge maakt ,Maar ik wil daarbij niet ongezegd laten dat het ook een taak van het bedrijfsleven is de arbeidsom standigheden te verbeteren, om te onderzoeken waarom mensen zich ongelukkig voelen en wat gedaan kan wbrden om dat te verbeteren". Aan de andere kant gelooft hij dat het wel meevalt Grinnikend vervolgd hij: „Het is typisch, dat toch heel veel men sen dat saaie werk heel leuke vinden. Ze kunnen tijdens dat saaie werk aan al hun hobby's denken. Dat is een heel grote ca tegorie, hoor" Passende arbeid Een andere doorn in het vlees van de NCW-voorzitter is de geldende interpretatie van het begrip pas sende arbeid. „Ik ga er toch wel van uit", merkt hij op, „dat dat begrip zo wordt uitgelegd dat aangeboden werk te vaak kan worden geweigerd" "Het is toch bedroevend. Een stukje afstand overbruggen is er niet meer bij. Waarom kan dat niet? Als het werk niet bij huis is, moet je be reid zijn te verhuizen" En wat luider voegt hij eraan toe "Je moet willen werken'" Ten aanzien van het begrip passen de arbeid moet volgens Van Eij kelenburg het verantwoordelijk heidsgevoel wat worden opge krikt. "Zachte dwang" wil hij daarbij niet schuwen Op de vraag of passende arbeid, zo als wü dat begrip nu hanteren, niet een van de wezenlüke ken Werkgeversvoorzitter Van Eijkelenburg: "Als het werk niet bij huis is, moet je bereid zijn te verhuizn. Je moet willen werken hervormd nederland Kent de krant zijn komkommerpe riode, heeft de televisie een zo merperiode van zalig niets doen, ook de weekbladen lijken nu wat gas te hebben teruggenomen. Vooral Hervormd Nederland heeft deze week weinig interes sants te bieden. Eruit springen een interview met televisiemaker Wim Neijman en een verhande ling over het Duitse verzet, "dat lang is verzwegen"Ikon-mede- werker Neijman blikt terug op zijn programma "De Geld en Geluk Show". Neijman: "We hadden geen hoge pet op van het programma, maar aan de reac ties te merken, is het wel aange slagen". Maar toch: "Het is wel voor het laatst dat we een show met strakke pakken en showeffec ten gemaakt hebben". Ger van j Roon, docent in de Nieuwste Ge schiedenis aan de Vrije Universi teit in Amsterdam schrijft over het verzet in Duitsland, geduren de de Tweede Wereldoorlog. Hij gaat Uitgebreid in op de banden die er met het Nederlandse verzet bestonden en stelt vast dat "de jaren van het Derde Rijk ook de jaren van het Duitse verzet zijn geweest." Op de achterste pagina kapittelt Jan Goossensen de NCRV over de in de gids van die omroep opgenomen advertenties van het leger. De weekbladen schenken deze week veel aandacht aan de top in Tokio en de OPEC-bijeenkomst in Genève. Op het omslag van de Haagse Post prijkt zelfs een heu se sjeik. Drie HP-verslaggevers waren in Genève en schrijven daar een zeer leesbaar verhaal over. Behalve sappige details over de wolk parfum, waarmee Jamani zich dagelijks bespren kelt, worden er ook een aantal aardige uitspraken genoteerd. Van de directeur van het Ara bisch Olieresearch-centrum, dr. Sarkis ("Heus, de vooruitzichten en voorspellingen zijn alarme renden van vakbondsleider Charles Levinson ("We hebben te maken met getolereerde samen zweringen van oliemaatschap pijen, olielanden en bankiers PvdA-voorman Joop den Uyl bor duurt in HP voort op zijn speech over de relatie tussen socialisme en cultuur, bij de uitreiking van de P.C. Hooftprijs aan Remco Campert. Hij wil af van het "ge vaarlijk begrip maatschappelijk relevant, waaruit de subsidie ring van het vormingstoneel is voortgekomen""Ik vind dat wat griezelig omdat je je daarmee losmaakt van artistieke kwalitei ten; als het artistiek geen bal voor stelt, maar het heeft van doen met werkloosheid, dan is er geld voor". Tenslotte duikt HP ook in de problematiek van travestie ten. Een ruwe schatting leert dat hun aantal in Nederland tussen de dertig- en veertigduizend man zou bedragen. En zij hebben het niet makkelijk. Eén van hen: "De travestie, dat is een gevoel dat in je zit. Dat is ie ergste viiand. Dat "De razernij van een Surinaams schrijver". Die schrijver is Edgar Cairo, die in een interview met De Tijd meldt dat de Surinamer zich moet houden aan zijn cultuur "Je moetje bewust zijn van je cultuur als je in een vreemde wereld komt." Over zichzelf: "Ik wil niet in een meepraatkoor zitten, dan blijf je steken in niets anders dan cliché's. Ik wil juist een stap ver der proberen en daarom is mijn Surinaams-Nederlands meèér dan alleen maar Surinaams-Ne derlands" De Scheveningse arts Boris Bouri- cus krijgt drie pagina's in De Tijd toegemeten om zijn theorieën uit de doeken te doen. Omdat geestelijke en emotionele problemen zich uiten in lichame lijke aandoeningen wil hij niet volstaan met het geven van een medicijn. Alleen dat, zonder sa men met de patiënt de oorzaak van de aandoening op te sporen, ziet hij als het afzetten van een alarm, zonder op zoek te gaan naar de inbreker. somming over wat voor gevolgen dat wel heeft. De vergrijzing slaat dan onverbiddelijk toe, aldus het blad. Daardoor zullen steeds minder mensen de premies moe ten opbrengen van steeds meer Joop Bromet is opgetogen het New York en zijn Broadway: "Wat zs Nederland hierbij vergeleken toch eigenlijk maar provinciaal Dit is een land waar theater écht leeft. Straten vol schouwburgen lachen de toeschouwers uit alle hoeken tegemoet" Het samen werkingsverband met het Ame rikaanse blad Newsweek levert Elsevier deze week een gesprek met de Franse president GIscard d'Estaing op. Hij zegt onder meer "We moeten begrijpen dat geen enkele dialoog met de olie producerende landen nut kan hebben, als van de zijde van de consumenten niets wordt ge daan" Elseviers Magazine heeft deze week wel bitter weinig te bieden. Het omslagverhaal over het da lend geboortecijfer getuigt daar van. Een nogal uitgesponnen op- Publieke Werken te bellen. Dan scheuren ze gelijk uit met groot materieel" Vrij Nederland levert weer een voortreffelijk bijvoeg sel, dit keer over de rotzooi in Amsterdam. Het "eigenlijke" VN telt vanwege de vakantie deze week maar één katern. Daarin een interview met de Belgische schrijver Ward Ruyslinck. een veelgelezen maar door de kritiek weinig gewaardeerd auteur. "Het is een lot dat ik deel met andere veelgelezen schrijvers als Hubert Lampoen Jan Wolkers. Er rust nu eenmaal een odium op de auteur die door brede lagen van de be volking gelezen wordt - dat kan eenvoudigweg niet deugen". Ac trice Els van Rooden, die mo menteel speelt in de musical "De Club", maakt zich in VN kwaad over het type mannen, waar "De Club" over gaat. "Die manier van met elkaar omgaan, dat luide praten, met die brede gebaren, dat zie je toch nog steeds? Vrou wen onder elkaar is volgens Els veel gezelliger ''Zoiets als zusjes, je kunt alles tegen elkaar zeggen BART JUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15