Carter zegt zijn televisietoespraak energie af over Ben Bella na veertien jaar vrijgelaten Kindermishandeling in Engeland neemt schrikbarend toe Zuid-Afrika van leger in geeft actie Angola toe VS ontkennen geheim overleg met Palestij President VS in moeilijk parket Brezjnjev ontvangt Amerikaanse senator Benzine in de vakantie landen DONDERDAG 5 JULI 1979 BUITENLAND PAGINA 13 ALGIERS (AFP/Reuter) - De thans 63-jarige eerste president van het onafhankelijke Algerije, Ben Bella, is gisteren na veertien jaar huisarrest vrijgelaten, zo is in Al giers officieel bekendgemaakt. Dit ter gelegenheid van de viering van het zeventiende jaar van de onafhankelijkheid van Algerije van Frankrijk, zo maakte het offi ciële Algerijnse persbureau APS gisteravond bekend. Ben Bella werd in juni 1965 na Al gerije in de eerste drie jaren van zijn onafhankelijkheid te hebben geleid door middel van een staatsgreep die zonder bloedver gieten verliep afgezet door wijlen president Houan Boumedienne. De oud-president zou volgens naaste familieleden in uitsteken de lichamelijke en geestelijke ge zondheid verkeren en het besluit tot zijn vrijlating zou zijn geno men door president Chadli Ben- jedid, die Boumedienne na diens dood in december vorig jaar op volgde. In de afgelopen paar maanden wa ren de beperkingen waaraan Ben Bella onderhevig was al geleide lijk verzacht. De hele duur van zijn huisarrest verbleef hij op een geheim gehouden plaats in Alge rije. Hij zou onder strenge militai re bewaking hebben geleefd in een villa 40 kilometer ten zuiden van Algiers in gezelschap van zijn echtgenote en twee geadopteerde kinderen. In 1971, zes jaar na het begin van zün arrest, huwde Ben Bella met een jonge Algerijnse journaliste, Zohra Selarrü. Ben Bella werd in 1916 in Marnia uit boerenouders geboren. Tij dens de Tweede Wereldoorlog diende hij in het Franse leger. Hij hielp daarna mee met de oprich ting van de nationale bevrij dingsbeweging in Algerije in 1954. Ben Bella regelde de eerste gehei me wapenzendingen ter voorbe reiding van de Algerijnse op stand tegen de Franse overheer sing die zeven jaar zou gaan du ren. In 1956 werd hu door de Fransen gevangen genomen toen het vliegtuig waarin hü op weg was van Marokko naar Tunesie door hen werd onderschept. Hij bleef gevangen in Frankrijk tot in 1962 een einde kwam aan de vij andelijkheden en het akkoord van Evian tot stand kwam dat Al gerije in hetzelfde jaar de onaf- hankelijkheid bracht. In 1963 werd Ben Bella president van de republiek. In 1965 werd hü bij de staatsgreep door Boumedienne van zün bed gelicht om aan veertien jaar huis arrest op een geheime plaats te beginnen slechts een paar dagen voordat hij als gastheer zou fun geren voor een topconferentie van Afro-Aziatische landen. Archieffoto van de nu 63-jarige eerste president van Algerije, Ben Bella, die gisteren na veertien jaar huisarrest is vrijgelaten. ROME - Een openluchtvoorstelling werd gisteren voor het ministerie van toerisme in Rome gegeven door dierentemmer Mario Vulcanelli. Het was een demonstratie vanwege het feit dat hij geen toestemming krijgt een circusje in Rome te vestigen. (Van c correspondent) JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse militaire autoriteiten hebben giste ren toegegeven dat het Zuidafrikaanse leger voor de derde keer in ruim een jaar Angola is binnenge vallen. Volgens het opperbevel van de Zuidafrikaanse troepen in Nami bië duurde de actie drie dagen en werden twaalf SWAPO-guerril- la's gedood en grote hoeveelhe den wapens buitgemaakt. De eerste inval van het Zuidafri kaanse leger vond in mei vorig jaar plaats op het dorpje Cassin- ga. Toen werden volgens Zuid afrikaanse opgave meer dan 650 mensen gedood. In Namibië zelf werden, aldus gen- raal-mgjoor J.J. Geldenhuijs in Windhoek, de laatste twee weken zeven guerrillastrijders gedood. Geldenhuijs toonde foto's van het buitgemaakte wapenmate riaal aan journalisten. Volgens hem werden ook levensmidde- lenvoorraden gevonden, die ver pakt waren in kartonnen dozen van het VN-Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen. Andere dozen hadden het opschrift "Gift of Denmark" en "Gift of Hol land". De wapens komen volgens het Zuidafrikaanse leger alle uit de Sowjet-Unie en Tsjechoslo- wakije. Na de Zuidafrikaanse raid op het Angolese plaatsje Cassinga volg de in maart dit jaar een actie die ook tegen kampen in Zambia was gericht. Deze aanval duurde zes dagen; ter ondersteuning bom bardeerde de Zuidafrikaanse luchtmacht verschillende doelen in Angola. CAIRO/BEIROET (UPI/Reuter) - Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren via een woordvoerder een Li banees krantëbericht tegenge sproken, dat hoge Amerikaanse en Palestünse functionarissen geheime besprekingen hebben gevoerd over het conflict in het Waarschuwing van Moskou aan Noorwegen MOSKOU (Reuter) - Noorwegen moet geen toestemming geven voor de installatie van Ameri kaanse waarnemingstations, die moeten controleren of de Sowjet- Unie zich houdt aan de bepalin gen van SALT-2, zo waarschuw de het Russische persbureau Tass gisteren. Tass verwees naar kranteberichten die melden dat de Verenigde Sta ten overwegen waarnemingssta tions in te richten op Noors grondgebied, nu Iran geen Ame rikaanse posten meer toestaat. Noorwegen heeft boven de pool cirkel een gemeenschappelijke grens met de Sowjet-Unie. Midden-Oosten. De krant schreef niet of er onder deze Palestünen ook leden van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO waren, met welke de Verenigde Staten altijd officieel contact hebben geweigerd. In Cairo verklaarde president Car ter's toponderhandelaar voor het Midden-Oosten, Robert Strauss, tezelfdertijd echter op een pers conferentie aan de vooravond van de vierde Israëlisch-Egypti- sche onderhandelingsronde over Palestijnse autonomie vandaag en morgen in Cairo, dat hij in de afgelopen tien weken na zijn be noeming "bij meer dan een gele genheid" met Palestünse func tionarissen heeft gesproken, of schoon dit naar zijn zeggen meer terreinverkenning was en hij ook niet zei of daaronder PLO-leden waren geweest. 'De kans op een dialoog met de PLO acht ik op het ogenblik mi niem tot nihil", zo zei Stauss op de persconferentie. President Sad at van Egypte had in zün overleg met Strauss in Alexand- rië bij Washington aangedrongen op het openen van een dialoog met de PLO, maar Strauss zei te hopen, dat naarmate het vredes proces verder voortschrijdt ie dereen er op een gegeven ogenblik waar en hoe dan ook bij betrokken zal raken. Nieuwe Duitse tank was etmaal zoek BONN-FRANKFORT (DPA Reuter) - Een nieuwe tank van het Westduitse leger is ruim een etmaal zoek ge weest. Maandag vertrok van uit Kassei een vrachtauto met een exemplaar van het nieu we Roland-raket-wapensys- teem naar Trier, een afstand van 300 kilometer. Als de chauffeur normaal was door gereden, had hü er dinsdag in de loop van de morgen moe ten aankomen. Toen de vrachtauto maar niet in Trier arriveerde, werd alarm geslagen. De politie trof giste ren de vrachtauto-met-tank bij Koblenz aan op een par keerplaats langs de autoweg. De chauffeur was zich van geen kwaad bewust. Hij zei dat hij het rustig had gedaan, omdat hij de bepalingen van het rijtijdenbesluit niet wilde overtreden. Het nieuwe wapensysteem moet in de loop van dit jaar in het leger van de Bondsre publiek worden ingevoerd. Een lid van de kamercom missie voor defensie, het CDU-parlementslid me vrouw Ursula Krone-Ap- puhn, heeft het onverant woord genoemd, dat de vrachtauto zonder escorte aan het transport was begon- Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Zonder nadere opgave van rede nen heeft president Car ter een nationale televi sietoespraak over de energieproblemen waarmee Amerika op het ogenblik kampt, afge zegd. De economische vooruitzichten van de Verenigde Staten zijn dank zij de sterke verhoging van de olieprijzen, zo verslechterd, dat het Witte Huis nu niet alleen rekening houdt met de mogelijk heid van een recessie van bete kenis, maar zelfs al denkt aan belastingvermindering als een van de mogelijke overheidsmaat regelen waarmee economische terugval kan worden bestre den. Carter en zijn voornaamste econo mische raadgevers gaan er voor lopig nog van uit dat in eerste aanleg geen ingrijpen van rege ringszijde nodig zal zijn. Toch be tekent dit standpunt al een aan merkelijke koerswijziging, om dat het inzetten van een recessie tot voor kort wel door onafhan kelijke economen werd voor speld voor dit jaar, maar ogen schijnlijk in de overwegingen van de regering geen rol van be tekenis mocht spelen. Een recessie (die drie kalenderja ren duurt) wordt nu vooral mo gelijk geacht vanwege het feit dat de OPEC-landen dit jaar alleen al hun prijzen met zo'n vijftig pro cent hebben verhoogd. Die prijs verhoging maakt het ontwikke len van alternatieve energie, of het nu gaat om uit huisvuil ge stookte alcohol, zonneënergie of synthetische benzine uit kolen, economisch aantrekkelijker. Carter zegde, na Amerika's onaf hankelijkheidsdag studerend op de problematiek in zijn buiten verblijf Camp David te hebben doorgebracht, geheel onver wacht de televisietoespraak af, die hij vanavond had willen af steken en waarvoor op verzoek van het Witte Huis zendtijd was gereserveerd. Carter had bij die gelegenheid een omvangrijk plan willen onthullen voor het effec tief aanspreken van 'nieuwe energiebronnen. Dieptepunt Carter op een voor presidenten on gekend politiek dieptepunt in weerwil van aanwijsbare succes- Met nadruk verklaarde de Sowjet-president volgens het zelfde bureau, dat chaos en gebrek aan regulering die veroorzaken dat benzine ruimschoots voorhanden is waar zij niet nodig is en bijna niet ver krijgbaar waar dringende be hoefte aan grotere toewijzingen bestaat. Carter wijzigt nu het ui terst Starre systeem maar de poli tieke schade is reeds gedaan. En verder belastingvermindering tengevolge van een recessie be tekent minder overheidsinko- men en dan kan de president zün doel om tegen 1981 een begroting op te stellen die in evenwicht is, maar beter voorgoed vergeten Een recessie, met minder over heidsmiddelen en dan ook min der voor militaire doeleinden, is zeer nadelig voor Carters bedoe lingen om met aanmaak van nieuwe wapens de Senaat over te halen de SALT-akkoorden te ra tificeren. En de VS zullen strate gisch wat betreft de kernwapens en dus politiek het meeste kwetsbaar zyn in de vroege tach tigerjaren, wanneer mogehjk dus de recessie economisch op volle sterkte woedt. Carter, een man van grote, maar niet altijd wijs beheerde hard nekkigheid houdt nog steeds vast aan het plan van een evenwichti ge begroting (met evenveel aan inkomsten als aan uitgaven). De tragiek van zijn volharding ligt in het feit dat die hem niet geloof waardiger of vertrouwenwek- kerder maakt. Hij staat echter voor de onaangename keus tus sen het bestrijden van inflatie (onder meer door vermindering van vraag via beperking van be steedbaar geld) en het opwerpen van hindernissen tegen een re cessie (verminderde economi sche produktie, te grote voorra den, meer werkloosheid) o.a. door vermindering van belasting (waardoor het publiek meer be steedbaar geld in handen krijgt) wat de inflatie in de hand werkt. Plannen die enkele maanden gele den nog vooruitzichten leken te bieden zoals de opheffing van het prijsplafond voor binnenslands in de VS geproduceerde olie ter stimulering van meer produktie, zijn nu al tamelijk onhaalbaar geworden. Want opheffing van de prijsbeheersing voor Ameri kaanse olie betekent geleidelik oplopen van de prijs naar we reldmarkt (lees 'ÓPEC'-niveau). Dit nu is zo gestegen dat de op heffing van de prijsgrens enorme kosten gaat meebrengen voor de consument, die toch al in het nauw zit nu de prijs van de olie op de wereldmarkt enorm is opge lopen. Dit alles betekent niet alleen dat de oliemaatschappijen nog veel meer winsten te wachten staan dan Carter met zijn extra belas tingen hoopte af te romen, het be tekent ook dat de maatregelen om die belasting te verhogen en die als compromis tussen Huis en Senaat ergens tussen vijftig en zestig procent zullen uitkomen, nauwelijks zullen kunnen ver mijden dat de olieconcerns op ex tra inkomen van nog meer mil jarden zullen kunnen reke nen. MOSKOU (AFP) - Sowjet-president Brezjnjev heeft gisteren op de Krim de Amerikaanse senator Robert Byrd, leider van de Democratische meerderheid in de Amerikaanse Senaat, ontvangen om met hem te, spreken over het vraagstuk van de goedkeuring van het SALT-2-ak- koord door de Amerikaanse Senaat, het Witte Huis zendtijd was Brezjnjev, die het Amerikaanse Congres meermalen heeft gewaarschuwd voor pogingen om wüzigingen te krijgen in het reeds ondertekende SALT-2-akkoord, had volgens het Russische persbureau Tass Byrd de verzekering gegeven, dat de naleving van het verdrag controleerbaar is, een der voornaamste vragen die vooral in de Amerikaanse Senaat spe len. Brezjnjev zei volgens Tass te hopen dat SALT-2 zo spoedig mogelijk van kracht kan worden, opdat daardoor de weg wordt geopend voor verdere afspraken ter beperking en vermindering van de strategische bewape ning en daarmee voor onderhandelingen over een nieuw, derde SALT- akkoord. sen in de buitenlandse politiek heeft te maken gekregen met een energieprobleem dat in niet ge ringe mate wordt bepaald door het verdrag is gebaseerd op het beginsel van gelükheid en onvermin derde veiligheid van beide partijen, dat de verplichtingen en belangen van de Sowjet-Unie zowel als van de Verenigde Staten er precies in tegen elkaar zün afgewogen en dat naleving controleerbaar is. DEN HAAG (ANP)-De ANWB heeft weer onderstaand over zicht van brandstofproble men in de verscheidene vakantielanden samenge steld. In de Europese landen, die niet worden genoemd, doen zich geen moeilükheden met de brandstof voor. Ierland Er is geen distributie van mo torbrandstof en er zün geen wettelüke beperkingen, maar er is een systeem ontworpen om de toeristen behulpzaam te zijn by het tanken als er tü- delijk enige pompen zonder brandstof zouden zün Tegen vertoning van het re- tourbiüet ontvangt men op de ferryboot een gratis voucher, die 15 da gen geldig en niet overdraag baar is, met 4 bonnen voor (afhankelük van de tankin- houd) ca. 18 of ca. 23 liter mo torbrandstof per bon, een lüst van 200 pomphou ders, die zich bereid ver klaard hebben voor vouchers tegen normale prijzen brand stof te leveren. Men kan ook tanken bij andere dan op de Ujst vermelde pompen in dat geval wel eventueel een be perkte levering. Alle pompen zijn geopend; maandag tot en met vijjdag van 9.00-17.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Mocht men bij het tanken problemen ondervinden dan kan men contact opnemen met de VW. Bovenvermelde informatie geldt alleen voor benzine en diesel. L.P.G. le vert geen enkel probleem op. Groot-Brittannië Langs autosnelwegen zijn de benzinestations 7 dagen per week en 24 uur per dag open en de meeste op de overige belangrijke wegen tot 18.00 of 20.00 uur. Meer informatie hierover is te verkrijgen bij VVV-kantoren. Adressen van laatstgenoemde kantoren worden o.a. ver strekt door WVs aan de ha vens. Diesel is veelal nog beperkt le verbaar. Diesel aan boten in oostelüke en zuidelüke ha vens is beperkt tot maximaal 25 gallon (ca. 112 liter). Bij problemen moet men contact opnemen met de havenauto riteiten. Turkije Vooral in de grotere steden en aan de zuidkust doen zich benzineproblemen voor. Toe risten kunnen zich weliswaar tot de plaatse!üke autoritei ten en VWs wenden voor bevoorrechte levering van brandstof, maar moeten des ondanks rekening houden met lange wachttyden bij de benzinestations. In de ko mende maanden verwacht men geen verbetering. Italië Er is een soort distributie voor diesel. Per tankstop krijgt men niet meer dan 30 liter voor personen* en 200 liter voor vrachtauto's. Bü vertrek mag ook niet meer dan deze hoeveelheid worden uitge voerd. Hierop zal controle worden uitgeoefend. Er zijn geen beperkingen voor benzine (normaal en super). Verenigde Staten Er is geen distributie, maar in verscheidene staten kunnen automobilisten slechts om de dag tanken (odd-even sys teem), afhankelük van het even of oneven laatste rijfer van de kentekenplaat Jaarverslag Britse vereniging tegen kindermishandeling: (Van c correspondent) LONDEN - Volgens het jaarverslag van de Britse vereniging tegen de mishandeling van kinderen (NSPCC)zün tussen 1 okto ber 1977 en 30 september 1978 ruim 40.000 minderjarigen door ouderen verwaar loosd en-of mishandeld. Het verslag spreekt van een "veronachtzaming en ontbering op zo'n grote schaal, dat het het dunne laagje van onze zogenaamde be schaving wegrukt". "De mensen", aldus het rapport "zijn zo gewend geraakt aan geweld dat, hoewel de omvang ervan steeds groter wordt, de indruk die het maakt steeds geringer is. De samenleving loopt het gevaar gevoel loos of onverschillig te worden" In het voorwoord van het jaarverslag wor den gevallen aangehaald van kinderen die, omdat zü lastig zün of huilen, in ko kend water worden gedompeld, met brandende sigarettepeuken worden be werkt, de armen worden gebroken en zelfs een geval waar een mannelijke baby sitter de penis van een jongentje half af sneed. Volgens het verslag gaat het om ruim 16.000 kinderen van 5 tot 11 jaar, 9600 van 2 tot 5 jaar, met als derde grootste groep 8000 van 11 tot 16 jaar. Een zegsman van de NSPCC zei dat veel kinderen beneden de school gaande leeftüd de gehele dag thuis aan hun lot werden overgelaten zonder toe zicht, omdat beide ouders een baan heb ben om het gezin reilende en zeilende te houden. Een opvallend gegeven in het verslag is dat in ruim 5000 gevallen de ouders zelf aan gifte deden. "Dit", aldus de zegsman, "moet gezien worden als een hulpkreet van mensen die aan het eind van hun latün zyn, vaak gezinnen waar men financieel met de rug tegen de muur staat" Hij legde er de nadruk op dat, hoewel het grootste aantal van mishandelingsgeval- len voorkomt in de lagere maatschappe lijke milieus, onverantwoorde behande ling van kinderen in alle lagen van de Brit se maatschappü zün gemeld. Onder de gevallen waar gezinsproblemen de be langrijkste oorzaak zijn van de mishande ling, zün er byna 5000 waar het kind maar ëen ouder heeffHoewel de organisatie al sinds 1884 bestaat, beschikt lK*t niet over vergelükende cüfers met voorgaande ja ren, noch over statistieken van soortgelü- ke gevallen van mishandeling in West-Eu ropa. De NSPCC is een vruwdligersorganisatie. gevestigd in een groot gebouw in Riding House Street in Londen, waar het overeen vaste staf beschikt van 70 man. Door het gehele Verenigd Koninkrijk (Engeland, Wales, Noord-Ierland. - Schotland valt er buiten) heeff de vereniging 700 mensen in dienst

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13