Samenwerking 1 uitzonderlijk vervoer overheid en Molukkers is moeizaam Vluchtelingenprobleem wordt aangepakt' Voorstel wet bescherming Directeur van CRI legt functie neer van consument Vreemde vondsten Hoogleraar: „Vrijplaatsen" voor criminelen Mogelijkheden huisvesting buitenlanders openhouden Zaak Menten wordt in september voortgezet PAGINA 7 ASSEN (ANP) - De keurings dienst van waren in Drente heeft in een restaurant een partij satéstokjes afgekeurd, omdat de stokjes na te zijn af gewassen opnieuw werden gebruikt. Dit staat in het jaar verslag van de provinciale keuringsdienst van waren in Drente over het jaar 1978. Andere opmerkelijke zaken die de keuringsdienst aantrof, waren onder meer levende mijten in een zak gedroogde abrikozen en kevertjes in verpakkingen met linzen. In een blik capucijners werden een staait en een poot van een rat aangetroffen. Een portie nasi-rames bleek verrijkt met een stukje huid, terwijl in een ander blik capucijners de kop van een muis werd gevonden. In een tompouce zaten drie stukken glas en een blik witte bonen bevatte behalve de bo nen een stuk touw. Nederlandse juristen bij terugkeer uit Chili: SCHIPHOL (GPD) - De Chileense regering gaat maatregelen treffen om de terugkeer van Chileense vluchtelingen naar hun land be ter te regelen. Dat is de meest concrete toezegging die de Ne derlandsejuristen prof. dr. P. van Dijk en mr. F. van Hoof, beiden verbonden aan de Rijksuniversi teit van Utrecht, de afgelopen week van de Chileense autoritei ten hebben weten los te peuteren. Acht dagen brachten Van Dijk en Van Hoof, respectievelijk in hun functie van voorzitter en secreta ris-penningmeester van de stich ting Rechtshulp Chili, in dit Zuidamenkaanse land door om zich te informeren over de jong ste ontwikkelingen. Van Dijk maakte een optimistische indruk toen hij gistermiddag op Schip hol arriveerde. "Het lijkt een korte tijd", zegt Van Dijk, "maar in het vliegtuig heb ik de zaken geïnventariseerd en ik ben tot de conclusie gekomen dat we in totaal dertig gesprek ken hebben gevoerd met de ver tegenwoordigers van de regering, de rechtelijke macht, de R.k. kerk, de vakbeweging, studenten en de commissie van vermiste familieleden, en het nut van deze reis is dat we een beter beeld hebben gekregen van wat je je bij onderdrukking moet voorstel len". De twee juristen hebben hun ge sprekken vooral toegespitst op de onderwerpen: De status van de politieke gevangenen en het recht van terugkeer van de Chi leense ballingen. "Op basis van een verdrag van de Verenigde Naties hebben Chi leense vluchtelingen het recht naar hun land terug te keren. De militaire bewindslieden in Chili gaan echter zeer willekeurig met dit recht om. Bijvoorbeeld: in Nederland leven 1500 Chilenen, en tot nu toe is het slechts één Chileen, een oude man van 72 jaar, gelukt een inreisvisum te krijgen", aldus Van Dijk. Volgens de hoogleraar komt die willekeur ook tot uitdrukking in de manier waarop de Chilenen moeten proberen het ja-woord van de regering in hun vaderland te krijgen. "Er is geen duidelijke procedure. Op de Chileense am bassade moeten formulieren worden ingevuld, maar de aan vrager krijgt er zelf geen kopie van. Op die manier kan hy of zij nooit bewijzen een aanvraag te hebben ingediend" Van Dijk en Van Hoof, hebben een toezegging van het ministerie van justitie - en dat is gebeurd in het bijzijn van de Nederlandse am bassadeur in Chili - dat er een nieuwe en betere procedure zal worden ontworpen. Het ontwerp zal de beide juristen worden toe gestuurd, zodat ze er voor de in werkingtreding kritiek op kun nen leveren. Om te zorgen dat ook in Nederland de zaken beter worden geregeld gaan Van Dijk en Van Hoof volgende week pra ten met de Chileense ambassa deur in Nederland. Het blijft echter niet bij dit ene be zoek. Ook het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken vindt binnenkort de beide man nen op haar stoep. In dit geval gaat het om Chileense politieke gevangenen. Van Dijk: "De Chi leense autoriteiten willen van het probleem van de politieke ge vangenen af en ze zijn bereid concessies te doen. Op dit mo ment zijn er in Chili 45 geregi streerde politieke gevangenen en 600 vermisten. Schattingen lig gen echter veel hoRer". Als gevolg van de internationale druk die op dictator Pinochet wordt uitgeoefend, is nu toege zegd dat politieke gevangenen afzonderlijke en relatief betere behandeling zullen krijgen. Bo vendien is hetcompromis gedaan dat politieke gevangenen die een visum voor een ander land heb ben, hun straf krijgen omgezet in verbanning. Negenendertig ge vangenen hebben inmiddels een visum, voor twee mensen lopen nog onderhandelingen en voor de vier die nog geen enkel uitzicht op vertrek hebben willen Van Dijk en Van Hoof bij de Neder landse regering aan de bel trek ken. Pasar Malam trok minder bezoekers DEN HAAG (ANP) - De Pasar Malam Besar. die van 22 juni tot en met 1 juli in de Haagse Houtrusthallen werd gehou den. heeft in het totaal ruim 90.000 bezoekers getrokken. De organiserende stichting Tong Tong had 100.000 men sen verwacht. De opkomst bleef ook onder die van vorig jaar toen- ruim 95.000 mensen deze Indische markt bezochten. De organi satoren wyten dat onder meer aan het betere weer. waardoor de opkomst in de middaguren minder was dan voorheen. De laatste zondag - 1 juli - trok meer dan 15.000 bezoekcrs.de drukste dag die de Haagse Pasar Malam Besar ooit heeft gekend. Dat is volgens de or ganisatoren mede te danken aan het optreden van de Zuidmolukse groep Massada. UTRECHT (ANP) - Verscheidene ministeries in Den Haag hebben de grootste moeite samen te werken met het inspraakorgaan welzijn Molukkers, dat minister Gar deniers (CRM) adviezen moet geven. Sommige verzoe- ken van CRM heeft het inspraakorgaan niet of nauwe lijks kunnen honoreren, doordat de medewerking op andere departementen minimaal is, ondanks toezeg gingen van CRM. Dit blijkt uit het verslag "Achttien maanden Molukse inspraak", dat het bureau gisteren in Utrecht heeft gepubliceerd. Volgens"1 be leidsmedewerker Henk Smeets loopt de samenwerking onder meer stroef met justitie, binnen landse zaken en sociale zaken. Het laatste departement wordt in het verslag stevig op de korrel genomen. Volgens het inspraak orgaan weigert minister Albeda praktisch alle samenwerking met het bureau. Hij weigert gegevens te verstrekken die het inspraak orgaan nodig heeft voor een ad vies, dat minister Gardeniers wil hebben over de werkloosheid onder Zuidmolukse jongeren. Zeven maanden touwtrekken om gegevens heeft volgens het bu reau in Utrecht niet meer opgele- UTRECHT (GPD) - Er zouden „vrijplaatsen" moeten komen, waar mensen die door de justitie worden gezocht kunnen schui len, in afwachting van regeling van het conflict waarin ze be trokken zijn. Dat idee, afgeleid van de situatie in het Nederland van de Middeleeuwen en ook nog latere tijden, is afkomstig van de Amsterdamse hoogleraar crimi nologie, H. Bianchi. Hij heeft er een stuk over geschreven in KRI, het blad voor de reclassering. Bianchi ontvouwt zin gedachten naar aanleiding van de manier waarop Marokkanen en Turkse christenen de afgelopen maan den in kerken zijn gevlucht om aan uitwijzing uit ons land te ont komen. Op vergelijkbare wijze konden mensen met schulden of verdachten van zware misdrijven vroeger terecht in vrijplaatsen, waarvan Vianen en Culemborg de bekendste voorbeelden zijn geweest. Volgens prof. Bianchi waren die steden vroeger een soort enclaves die niet tot de Republiek hoor den, ongeveer te vergelijken met Monaco en Andorra tegenwoor dig. De steden genoten de be scherming van de Oranjes, die het. aldus Bianchi, altijd leuk vonden de Staten-Generaal dwars te zitten. De asielzoekers in Vianen en Culemborg worden in de archieven meestal schuldena ren genoemd, maar in de praktijk waren het volgens de hoogleraar doorgaans mensen die een moord hadden gepleegd en in de schul den waren geraakt door het afko pen van hun straf. Bianchi: „Men mag erover denken wat men wil. maar het is altijd nog beter toeven in Vianen of Culemborg dan te bungelen aan de galg, of weg te rotten in de Bijlmerbajes en soortgelijke in- stellingen". verd dan een summiere brief van de minister, waarin die uiteenzet welke koers sociale zaken vaart ten opzichte van de Molukse Gemeenschap. Herhaalde ver zoeken om een gesprek met de minister, worden volgens het bu reau in de brief afgedaan met de mededeling dat het inspraakor gaan nu wel voldoende is geïn formeerd. Sociale zaken en Albeda hebben ook de degens gekruist over een folder die het ministerie wil uit brengen onder werkloze Zuid molukse jongeren. Het inspraak orgaan vindt dat de brochure niet deugt, maar is ook nijdig over het feit dat het acht dagen voordat de definitieve tekst moest worden opgesteld, op de hoogte werd ge bracht van de ontwerp-folder Volgens het inspraakorgaan ademt de folder een sfeer van "als je maar wilt, kun je werk vinden" Over de discriminatie van Zuid molukse jongeren rept de bro chure niet en het inspraakorgaan vreest dat de folder nogal wat weerstanden zal oproepen bij jonge werklozen. Het inspraak orgaan is benieuwd of sociale za ken de folder nog zal herschrij ven, zoals het bureau heeft gead viseerd. Verkiezingen Het inspraakorgaan welzijn Mo lukkers vindt dat er verkiezingen gehouden moeten worden onder Molukkers, als minister Wiegel (binnenlandse zaken) zijn plan nen doorzet voor een nieuw Mo luks adviesorgaan. Dat staat in een advies aan minister Garde niers dat het inspraakorgaan gis teren in Utrecht heeft gepubli ceerd. Het inspraakorgaan heeft al eerder kritiek geuit op de plannen voor een ander, breder, adviesli chaam, dat niet meer onder CRM zou moeten sorteren, maar onder binnenlandse zaken. In haar commentaar aan minister Gardeniers zegt het inspraakor gaan dat het tegen een gemengde commissie is. Er moeten alleen Molukkers inzitten. Verder wil het inspraakorgaan dat een nieuwe lichaam onafhankelijk moet kunnen opereren van de overheid: er zou weer gekozen moeten worden voor een stich tingsvorm. Voorzitter drs. M.F. Mual, vindt dat zoals de plannen er nu liggen, minister Wiegel de klok terug draait met de inspraak. De minis ter, aldus Mual, gaat uit van een situatie, zoals binnenlandse za ken die graag zou zien. Maar, vindt hij. Wiegel kan niet om het bestaande inspraakorgaan heen. Mual pleit voor een verbreding van zijn commissie. Dat zou via ver kiezingen kunnen gaan. Een al ternatief is, dat nog niet verte genwoordigde Molukse organi saties aan de hand van hun aan hang een aantal zetels claimen in het nieuwe inspraakorgaan. Mual is er in elk geval voor dat de over gang van het oude naar het nieu we orgaan zeer geleidelijk ver loopt. Hij denkt aan een termijn van een jaar. LEIDEN - De directeur van het Centrale Rekeninstituut (CRI) van de Leidse uni versiteit ir. Slegtenhorst legt zijn functie 'neer. Hij heeft aan het college van bestuur te kennen gegeven uit te zien "naar een andere, hem passende functie". Enige tijd terug heeft een meerderheid van de me dewerkers van het CRI er geen twijfel aan laten bestaan dat de onderlinge verstand houding tussen medewerkers en de lei ding grondig is verstoord. In een resolutie aan het college van bestuur van de universiteit hadden medewerkers van het rekeninstituut gevraagd om een onderzoek naar de problemen binnen het instituut, die al geruime tijd de werksfeer aantasten. Het college liet naar aanleiding van het verzoek het Raadgevend Advies bureau Berenschot een onderzoek instel len. Over een eventuele opvolging van ir. Sleg tenhorst wil het college van bestuur het advies afwachten van bureau Sherwood, dat gelijktijdig met Berenschot een orga nisatie-onderzoek doet. Sherwood voert een studie uit naar de te verwachten ont wikkeling van de rekenbehoeflen binnen de universiteit. Het college van bestuur heeft in een brief al laten weten dat het niet van plan is mede werkers van het CRI in aanmerking te la ten komen voor een definitieve of tijdelij ke directeursfunctie. Het college van bestuur respecteert de be slissing van Slegtenhorst om op te stap pen en he«>ft hem VWJUÜlt znn Wi rfc nog volledig te blijven vervullen. Het be stuur is van plan om over een maand <>f drie een belangrijk deel van de bevoegd heden van Slegtenhorst in andere handen te geven. BERGSCHENHOEK - Een "uitzonderlijk transport" (vervoer van betonnen brugdelen) dat gisteren werd begeleid door de motorbrigade van de Rotterdamse politie, bereikte zijn eindbestemming niet. Bij het nemen van een bocht kantelde de bijna 30 meter lange vrachtwagen door onbekende oorzaak. De vrachtwagen, de lading en het wegdek werden zwaar beschadigd LEIDEN- Buitenlandse werkne mers die van de afgekeurde pen sions naar het Woonoord in Lei derdorp verhuizen moeten de kans krijgen naar de binnenstad terug te keren als ze in de Beu kenschans niet kunnen wennen. Voor degenen die in Leiderdorp niet aarden zou via bureau Huis vesting of de woningbouwver enigingen passende woonruimte in Leiden gezocht moeten wor den. Dat zei Kees Walle gisteren tijdens de vergadering van de commissie huisvesting migranten namens het overleg van Rechtswinkel, Welzijnsraad, Burgerraadslieden en stichting "Rijn en Lek" Wethouder Schoute liet in eerste instantie weten weinig voor het plan te voelen. "Daar kan ik niet aan beginnen" aldus de wethou der, die nog eens benadrukte dat de gastarbeiders niet gedwongen worden naar Beukenschans te verhuizen. "Maar het is een alter natief. Bovendien: tachtig pro cent van de Leidse bevolking heeft niet de keuze daar te gaan wonen waar hij wil" Volgens Walle, hij heeft gesprek ken gevoerd met zo'n achttien Marokkanen uit de te sluiten pensions, zijn de voornaamste bezwaren tegen de Beuken schans de massale bewoning en de afstand van en naar de binnen stad. Ook voelen de gastarbeiders zich gekrenkt, omdat er met hen nooit overleg is geweest over de op handen zijnde verhuizing. Overleg dat volgens Walle wel wordt gevoerd met bewoners van renovatie-woningen. Een voorstel van commissielid Kessen om de door de gemeente af te stoten woningen in de bin nenstad ter beschikking te stel len van de buitenlandse werk- werd door Schoute van de hand gewezen. Hij was het on eens met dé gedachte van Kessen dat op die manier geen druk op de Leidse woningmarkt zou ont staan. Het overleg van de Welzijnsinstel- lingen zal een brief aan de raad sturen over de wijze waarop zij zich de begeleiding van de bui tenlandse werknemers die moe ten verhuizen voorstellen. Bo vendien wil het op 9 juli een bij eenkomst organiseren om te pro beren mensen voor zijn stand punt te winnen. DEN HAAG (ANP) - Tien studen ten aan de juridische faculteit van de Katholieke Hogeschool Til burg hebben gistermiddag aan de minister van justitie De Ruiter een exemplaar aangeboden van een door hen opgesteld wetsont werp over consumentenkoop. De studenten vinden, dat de huidi ge koopbepalingen in het Bur gerlijk Wetboek onvoldoende re kening houden met de belangen van de consument. Een voorstel van regeringszijde tot regeling van de consumentenkoop, dat nu in behandeling is bij de Sociaal- economische Raad (SER), biedt volgens de studenten te weinig soelaas. Hun alternatieve wets voorstel steunt op de gedachte, dat de onderhandelingspositie van de verkoper tegenover de consument zowel juridisch als maatschappelijk ongelijk is. De studenten hebben bij de opstel ling van hun alternatieve wets voorstel voorts gedacht aan de drempel, die in de huidige rechtsgang de consument ervan weerhoudt de verkoper aan te spreken. Het wetsontwerp van de studenten stelt, uitgaande van het nieuw Burgerlijk wetboek, een aantal artikelen voor die de bestaande regelingen betreffende de scha devergoeding, standaardvoor- waarden en reclame wijzigt of aanvult. Voorts wordt een rege ling voorgesteld, die de consu ment bij aankoop van iets wat duurder is dan duizend gulden het recht geeft tien procent van de koopprijs tot dertig dagen na het sluiten van de koopovereen komst terug te houden. Dit stelt de consument in de gelegenheid, als het gekochte goed gebreken AMSTERDAM - In een bouwput aan de Amsterdamse Nieuwendijk, op de plaats waar vroeger de Cinema Royal stond, werkt men op het ogenblik hard aan het blootleggen van fundamenten uit de veertiende eeuw, die men daar bij toeval aantrof. Op de foto een overzicht van de opgravingen met links de resten van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis dat daar stond tussen ongeveer 1400 en 1578 en rechts de overblijfselen van het Pesthuis. vertoont, de verkoper bewegen de gebreken te verhelpen door de betaling van de resterende tien procent uit te stellen. Ook wordt in het wetsvoorstel voorzien in de bestaande behoef te aan een snelle, eenvoudige en goedkope rechtsgang voor ge schillen over consumentenkoop. Voorgesteld wordt tot instelling van een of meer consumenten kamers over te gaan in elk gebied van een kantongerecht. Deze consumentenkamer bestaat uit een rechter en twee leken. De be handeling van geschillen moet dan mondeling en kosteloos ge schieden. De ontwerpers van dit alternatieve wetsvoorstel, beogen zo met hun wetsontwerp, de noodzaak van bescherming de consument nogmaals onder de aandacht van de minister en het parlement te brengen. Tevens willen zij het denken van de wetgever in deze richting helpen stimuleren. DEN HAAG (ANP) - De bijzondere strafkamer van de rechtbank te Rotterdam zal op dinsdag 25 sep tember (10.00 uur) een aanvang maken met de behandeling van de zaak tegen de van oorlogsmis daden verdachte Pieter Menten. Zo lang als noodzakelijk is duurt de zitting de volgende dagen voort, zo heeft het ministerie van justitie gisteren meegedeeld. De Hoge Raad vernietigde op 22 mei het vonnis van de Haagse rechtbank van 4 december dat de officier van justitie niet ontvan kelijk kon zijn in de vervolging van Menten De officier van justi tie. mr. Schimmel, ging van het vonnis in cassatie. De Hoge Raad verwees de zaak tegen de HO-jari ge Blaricummer voor een nieuwe behandeling naar de rechtbank te Rotterdam. Officier van justitie mr. L.C.M. Mcijers bij de rechtbank te Assen zal de "verwezen-zaak Menten" voordragen bij de bijzondere strafkamer van de rechtbank te Rotterdam. De bijzondere straf kamer zal worden voorgezeten door mr. P.J.C. Schipper, rech ters zijn mr. J.L.M.Elders en mr C.H.B. Boot. Pieter Menten verblijft sinds 8 juni in huisarrest in zijn woning in Blaricum. De week daarvoor had hij in het ziekenhuis gelegen na dat hij in coma raakte bij het aan horen van het bevel van de recht bank te Rotterdam tot zijn voor lopige hechtenis in afwachting van behandeling van de recht zaak. Menten heeft zich akkoord verklaard met de voorwaarde die de rechtbank verbond aan het niet in hechtenis nemen, dat hij zijn woning niet zal verlaten han gende zijn proces.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7