V S geven Vietnam de schuld Thatcher voor de leeuwen Matagalpa in handen Sandinisten NAAST HET NIEUWS 'Nederlandse9 piloot ie Zambia gearresteerd Sjah zon binnenkort naar Israël willen gaan Gemengd zwemmen mag niet van ajatollah Chomeini Vluchtelingendrama: DINSDAG 3 JULI 1979 BUITENLAND PAGINA Somoza laat Masaya bombarderen MANAGUA (UPI) - De stad Matagalpa, 100 km ten noorden van de Nicara guaanse hoofdstad Mana gua, is gisteren vrijwel in de handen van de Sandi- nistische guerrillatroepen gevallen. De Sandinisten veroverden het garnizoen, waarop de Nationale Gar de zich terugtrok in de ka thedraal van Matagalpa, waar nog gevochten wordt. De Nationale Garde lykt de aan dacht nu vooral te concentreren op de verdediging van de stad Ri- vas, bij de grens met Costa Rica, waar de rebellen hun voorlopige regering willen installeren. De luchtmacht van Somoza heeft de stad Masaya gebombardeerd waar de Sandinisten zich volgens hun zeggen hergroeperen voor een aanval in noord-zuidelijke richting voor het innemen van de hoofdstad, 25 kilometer verder. Volgens politieke kringen in Ma nagua heeft Somoza dringend nieuw militair materieel nodig en heeft hij zich tot Israël gewend om het te krijgen. Een Israëlische woordvoerder in Tel Aviv sprak tegen dat Israël Nicaragua be voorraadt. Masaya, dat sinds 24 juni in handen van de Sandinisten is, is een be langrijk bolwerk van de guerril- leros in Nicaragua geworden. Donderdag trok een kolonne van 1.500 man zich uit het oosten van Managua terug, Masaya binnen Moise' Hassan, het enige lid van de voorlopige opstandelingenrege ring dat in Nicaragua vertoeft, zegt dat zich in Masaya 5.000 guerrilleros bevinden. De op standelingen zijn ook heer en meester in Leon, de tweede stad van Nicaragua, 88 kilometer ten noorden van Managua. Hassan zie dat het versterkte garni zoen van Masaya nu wachtte op een kolonne van het Sandinisti- sche leger die nu bij de Costari- caanse grens is, "om Managua vanuit het zuiden en noorden te isoleren" alvorens een definitieve aanval op de hoofdstad wordt ondernomen. Buitenlandse journalisten, onder wie enkele Amerikanen, hebben gezegd dat zij bewijzen hebben gevonden van executies van bur gers door de Nationale Garde in Managua op zondag. De journa listen vertelden dat zij op de oe ver van het meer van Managua bij het Nationale Theater acht ge deeltelijk verbrande lijken von den en vier verkoolde stoffelijke overschotten in een opslagplaats in het noordoosten van Managua. De handen van enkele slachtof fers waren op de rug gebonden. Enkele journalisten waren naar de opslagplaats gegaan en hadden gezien hoe leden van de nationale garde vier burgers wegleidden. Vervolgens hoorden zij schoten. Het» Nicaraguaanse Rode Kruis heeft meegedeeld dat de voedsel situatie van 150.000 vluchtelin gen in Managua precair gewor den is en dat er alleen nog vol doende is voor gehalveerde rant- tot donderdag. LIBERI A,COSTA RICA - De realiteit van de oorlog in Nicaragua heeft ook de kinderen n iet onberoerd gela ten Met hou ten geweertjes bootsen deze kinderen in een vluchtelingenkamp in Costa Rica de realiteit van de oorlog na. TEHERAN (Reuter) - De aja tollah Chomeini, het onoffi ciële staatshoofd van Iran, heeft tegen revolutionairen in Qom ten zuiden van Teheran gezegd dat "het volk het ge mengd zwemmen in zee voor de Iraanse kust met geweld zal voorkomen". "De Islam staat bijna naakt zwemmen en zwemmen met vrouwen niet toe", aldus Chomeini volgens zijn giste ren gepubliceerde tekst. "Het volk is mohammedaans en het zal gemengd zwemmen door mannen en vrouwen niet toestaan", zei hij. Gewapende revolutionairen hadden het gemengd zwem men aan de Kaspische Zee ten noorden van Teheran al onmogelijk gemaakt, hetgeen leidde tot protesten van werknemers in de toeristen industrie die hun broodwin ning in gevaar zagen komen. Chomeini deed een nieuwe aanval op de Iraanse intelli gentsia die kritiek heeft op de islamrepubliek. De 79-jarige Chomeini zei- "Deze zoge naamde intellectuelen die het westen naar de ogen zien, willen gokken, drinken en zich aan andere kwalijke za ken overgeven die de Islam niet toestaat. De vrijheid die de Islam preekt verhoogt de mens en voorkomt dat hij wegzinkt in het dierlijke, zo als de westerse opvatting van vrijheid is" i Iran te bevrijden van prostitutie, zei Chomeini, is 'bij wijze van voorbeeld een handvol publieke vrouwen in het openbaar te geselen'. "Een samenleving wordt verbe terd door de handen van een paar dieven in het openbaar af te hakken. Als een handvol prostituees gegeseld wordt, dan wordt de samenleving verlost van de prostitutie" aldus de geestelijke leider. Hoewel Iran officieel een isla mitische republiek geworden is, wordt er in de straten van Teheran nog steeds getip peld. Chomeini zei over de moham medaanse geestelijkheid dat zij niet mocht streven naar roem of aanzien, "daar het al leen op het pad naar God is dat de islamitische republiek zegeviert" Vervolgens hekelde Chomeini de buitenlandse pers, die vol gens hem op de loer ligt om zijn regering te betrappen op eventuele misstappen "om dan onze islamitische ideolo gie te critiseren" De correspondent van de Los Angeles Times in Teheran, David Lamb, kreeg opdracht Iran te verlaten. Enkele ande re buitenlandse journalisten hebben waarschuwingen ge kregen van het ministerie van nationale leiding, voorheen het ministerie van voorlich ting. Chomeini, zijn geheime raad van de revolutie en de overgangsregering van pre mier Mehdi Bazargan hebben zich beziggehouden met de problemen rond de machts spreiding in Iran. Het Iraanse persbureau Pana berichtte gisteren dat de sterkte van het gezag van het kabinet tot de thema's be hoorde die in het weekeinde in Qom werden besproken. Het in Teheran verschijnende blad "Bamdad" berichtte gis teren dat" Bazargan grotere bevoegdheden had gekregen. Het concurrerende blad "Tehran Times", liet de pre mier zeggen dat "in zekere mate" overeenstemming werd bereikt. Bazargan heeft de laatste tijd bij herhaling geklaagd over het eigenmachtig optreden van de revolutionaire comités en hun inmenging in regerings zaken. Hun activiteit, ver klaarde minister van volks huisvesting Moestafa Katirai in een gesprek met de krant "Etelaat", moet zonder dralen door het kabinet gekanali seerd worden DODELIJKE UITDAGING Een Pakistaanse slangenbezweerder, Qazi Hajan, heeft onlangs een politieman ertoe overgehaald zich door een slang te laten bijten, nadat hij hem had verteld dat hij met een geheimzinnig amulet om zijn arm onaantastbaar zou zijn voor het vergif. De politieman geloofde het verhaal van de tovenaar, liet zich bijten en viel flauw. Onderweg naar het ziekenhuis is hij overleden, zo deelde de politie mee. Na het voorval stopte Hajan de slang terug in zijn mand en sloeg op de vlucht. De politie zit hem achterna. VEEL LIEFS UIT MOSKOU De officieel atheïstische Sowjet-Unie maakt zich schuldig aan con currentievervalsing door met overheidsgeld gesubsidieerde kerstkaarten te dumpen op de Britse markt, zo klaagde een Con servatief Lagerhuislid gisteren. De Britse industrie lijdt volgens hem schade door de toevloed van Sowjet-kaarten. De minister van handel, Cecil Parkinson, beloofde een onderzoek in te zullen stellen. TUSSEN HEMEL EN AARDE Twee Zwitserse alpinisten zijn gisteren gered nadat ze 48 uur aan een touw tussen hemel en aarde hadden gehangen. De twee mannen waren uitgegleden bij de afdaling van de zuidflank van de Schlossberg in de Zwitserse Alpen. Ze liepen alleen wat schaafwonden op. Na hun ongeluk was zaterdag al alarm gesla pen, maar door het slechte weer kon een helikopter hen niet bereiken. Wel slaagde een reddingsploeg er zondag in de twee bergbeklimmers in hun benarde positie wat levensmiddelen aan een touw te sturen. (Van c correspondent) JOHANNESBURG-DEN HAAG - Botswana heeft het luchtverkeer met Zambia verbroken, nadat het afgelopen weekeinde een Ne derlandse en Engelse piloot van Air Botswana in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka op beschuldi ging van spionage werden gear resteerd. Alhoewel in Pretoria wordt gezegd dat de 39-jarige Nederlandse piloot Jan Bakker en zijn 53-jarige Engelse collega Vic Meakin Zuidafrikaanse staatsburgers zijn, wordt in Ga borone, de hoofdstad van Botswana, beweerd dat zij in het bezit zijn van een Nederlands en een Engels paspoort. Een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde gisteravond dat een onderzoek wordt ingesteld; op het ministerie gaat men er voor alsnog vanuit dat Bakker een Nederlander is. Victor Meakin werd vrijdag gear resteerd en beschuldigd van spionage voor Rhodesië. Zater dag werd Jan Bakker door Air Botswana naar Lusaka gestuurd om over de vrijlating van Meakin te onderhandelen. Hij werd toen eveneens gearresteerd. Een an dere Britse piloot, Nicolas Riley, in dienst van Air Zambia, wordt al enkele weken in hechtenis ge houden, eveneens wegens spio nage. De arrestatie van de ver schillende piloten kwam nadat lucht- en landstrijdkrachten van Rhodesië vorige week het hoofd kwartier van Joshua Nkomo, één van de leiders van het Patriot tisch Front, in een buitenwijk van Lusaka hadden aangevallen. Mevrouw Charlotte Bakker, echt genote van Jan Bakker, zei gis teravond in Johannesburg dat de Van c correspondent) LONDEN - De Britse premier Mar garet Thatcher is na haar terug keer gisteravond van de topcon ferentie in Tokio en een bezoek aan Australië terechtgekomen in een soort leeuwenkuil van par lementariërs. Vooral Labour, maar ook een aantal van haar ei gen Conservatieven, kunnen nauwelijks wachten om haar tij dens het bekende en vaak be nauwende vragenuurtje in het parlement vandaag het vuur na aan de schenen te leggen. Hoog op de lijst van de Britse be zorgdheden staat de recente prijsstijging van benzine - „nor maal" gaat ruim 30 cent meer kosten per gallon (ruim 4,5 liter) die is aangekondigd door zowel Esso als Shell. Parallel daarmee loopt de beslissing van de rege ring om British Petroleum in staat te stellen Noordzee-olie te exporteren, waardoor Zuid-Afri- ka indirect in staat gesteld zal worden om zijn voorraden op peil te houden. Bovendien heeft mevrouw That cher in Australië een paar op merkingen gemaakt over Rhode sië, die de indruk wekken dat de economische sancties tegen dat land in november niet zullen worden verlengd en dat een offi ciële diplomatieke erkenning van het zwarte meerderheidsbewind van bisschop Abel Muzorewa kort daarop zal kunnen vol gen. De regering van India is gisteren al op de hoogte gesteld van het Brit se voornemen de regering van Muzorewa te erkennen. Het besluit werd overgebracht door de Britse minister van buiten landse zaken, Carnngton, die ook de waarschuwing uitte dat de re cente olieprijsverhoging door de groep van landen die olie expor teren, de landen in ontwikkeling zwaar zou treffen. Een woordvoerder van de Britse hoge commissie in Nieuw Delhi verklaarde later: "Een zwarte re gering van de zwarte meerder heid is in Rhodesië tot stand ge komen. De Britse regering wil deze regering erkennen en er de breedst mogelijke internationale erkenning voor verkrijgen. De Britten zijn van mening dat de verkiezingen (in Rhodesië) eer lijk waren". Met zoveel dringende punten op de agenda, lijkt de kwestie van het bezoek van de Britse vorstin aan Lusaka voor de opening van de Gemenebest-conferentie bijna een paskwil. Toch staat deze con ferentie, nog afgezien van de vei ligheid van de koningin in Zam bia, waar de Rhodesische guer rilla's hun hoofdkwartier heb ben, ongewild in het teken van het Rhodesische vraagstuk. Een van de vragen die gesteld kunnen worden, is in hoeverre de aanwe zigheid van koningin Elizabeth in Zambia politiek uitgelegd kan worden als een gebaar tegen Rhodesië. En als die mogelijkheid bestaat, is het dan verstandig van Thatcher die Salisbury juist in eer hoopt te herstellen, om de vorstin daar heen te laten reizen? Een andere vraag is, of de aanwezigheid van het hoofd van het Gemenebest geen aanleiding zal worden voor de zwarte regeringsleiders van de omringende landen om er een, zij het bescheiden, politieke mani festatie van te maken. BALI (AFP/Reuter/UPI) - Behalve Londen en Peking hebben gisteren ook de Verenigde Staten Vietnam ver antwoordelijk gesteld voor het vluchtelingendrama. 'Honderdduizenden mensen worden genoopt tot vluchten, tienduizenden moeten dit wel met de dood bekopen", zo verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance op Bah in een oproep aan de internationale gemeenschap de internationale druk op Vietnam te ver groten tot wijziging van zijn beleid vangcentrum voor vluchtelingen te scheppen dat op het Indonesi sche eiland Galang in de Riouw- archipel zou moeten kornen, al dus de Japanse minister van bui tenlandse zaken Sunao Sonoda. Hij zei ook dat Japan heeft beslo ten het aantal op te nemen vluch- tclingen te verdubbelen. beschuldigingen van de Zam biaanse autoriteiten „op pure fantasie berusten" en dat haar nooit op Rhodesië heeft Ook mevrouw Meakin weet niet waarom haar man werd gearresteerd. Een woordvoerder van Air Botswana zei, dat alles in het werk wordt gesteld om de beide piloten vrij te krijgen en dat verder geen verklaringen kunnen worden gegeven. Ook de perma nente secretaris van president Seretse Khama van Botswana, Philip Steenkamp, verklaarde gisteren geen duidelijkheid over het waarom van de arrestaties te hebben. Zambia en Botswana behoren bei de tot de zgn. frontlijnstaten (met Angola, Mozambique en Tanza nia). maar tussen beide landen bestaat thans geen enkele ver binding meer. Enkele weken ge leden brachten Rhodesische troepen het veer over de Zambe- si-rivier tot zinken, wat een totale ontwrichting van het wegverkeer tussen Zambia en Zuid-Afrika tot gevolg had. In Gaborone wach ten veel passagiers op herope ning van de luchtverbinding met Lusaka, onder hen verschillende leden van de Zuidafrikaanse zwarte verzetsbeweging Pan Afrikanistisch Congres, die za terdag de begrafenis van PAC- leider David Sibeko in Gaborone bijwoonden. Andreotti formateur ROME (UPI/AFP) - De Italiaanse president Sandro Pertini heeft premier Giulio Andreotti ge vraagd een nieuwe regering te vormen. Dat moet de 42ste rege ring van Italië worden sinds de val van het fascisme in 1943. De formaticpoging van Andreotti lijkt uiterst moeilijk te worden, gezien de opstelling van de Communistische Partij en het ontbreken van een akkoord tus sen Christendemocraten en So- Op een bijeenkomst van de Asean- landen (Maleisië, Indonesië, Fi lippijnen, Singapore, en Thai land) herhaalde hij dat de Ver enigde Staten elk van deze lan den te hulp zal komen bij zijn verdediging, op het ogenblik na de Vietnamese invasie van Cam bodja vooral het aangrenzende Thailand. Maleisië, dat voorlopig verder gaat met het terugdrijven van vluch telingen naar open zee, liet weten, dat het drie voorstellen zal doen op de VN-vluchtelingenconfe- rentie die later deze maand in Genëve wordt gehouden. Minister Tan Sri Gazali verklaarde in een interview, dat, als andere landen de last van de vluchtelin gen met Maleisië willen delen, Maleisië makkelijk zou kunnen stoppen met het afweren ervan Maar dan zou er volgens de Maleisi sche voorstellen in de eerste plaats door de VN een vluchte lingenkamp moeten worden in gericht in Vietnam. China, de VS. Frankrijk, Australië en Japan zouden verder doorgangscentra voor definitieve hervestiging moeten oprichten. China zou zo een centrum kunnen vestigen op Hainan bij Vietnam, de VS op Guam, Frankrijk op Nieuw-Ca- ledonië, Japan op Okinawa en Australië op Darwin. Dan zou Maleisië als doorgang^- land voor nieuwe vluchtelingen willen fungeren, zo zei de minis ter. Volgens de Maleisische radio on derschepte de marine zondag ruim duizend vluchtelingen in boten voor de noordkust en was deze bezig ze terug te d rijven naar open zee. Een boot had 950 vluch telingen aan boord en twee klei nere 106. Crisis Het Indochinese vluchtelingen probleem is, naar in de afgelopen weken is gebleken, tot een ware crisis uitgegroeid, zo zei VN-se- cretaris-generaal Waldheim gis teren op een conferentie van non- gouvernementele organisaties in Genëve. De VN is er tot dusverre in geslaagd 200.000 vluchtelingen te herves- tigen, maar er zitten er nog steeds 300.000 in kampen en hun aantal groeit met de dag. Alle landen nep hij ertoe op het aantal vluch telingen, dat zij definitief willen opnemen, op zijn minst te ver dubbelen. De conferentie op Ball van de mi nisters van buitenlandse zaken van de Asean-landcn en Japan, Australië, Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten alsmede een vertegenwoordiger van de EG stemde unaniem in met het slot- communique van het minister- overleg van de Asean-landen za terdag, waarin Vietnam werd gewaarschuwd voor elke inbreuk op territoriale integriteit van Thailand en harde standpunten TEL AVIV (UPI) - De sjah van Iran heeft een uitnodiging aanvaard van een Israëlische miljonair om binnen een paar weken in te trekken in diens zwaarbewaakte villa in een voorstad van Tel Aviv, zo hebben medewerkers van de miljonair Samuel Flatto-sharon gisteren verklaard. Zij zeiden, dat de sjah wel wat begon te voelen voor de uitnodiging van Flatto- Sharon vorige maand nadat er in Mexico een mislukte aanslag op zijn leven zou zijn gepleegd. Naar hun zeggen, nam Sharon voor het eerst contact op met de sjah toen deze zich twee maanden ge leden in Nassau op de Bahama- eilanden bevond. De veiligheidsmaatregelen in de villa van Sharon worden op het ogenblik uitgebreid op verzoek van de lijfwachten van de sjah, zo zeiden zij. Flatto-Sharon werd geboren in Polen, nam na de oorlog het Franse staatsburgerschap aan en werd in Frankrijk bij verstek ver oordeeld wegens belastingont duiking. Een paar jaar geleden kwam hij naar Israel en stelde zich daar in 1977 kandidaat voor een zetel in het parlement in ken nelijke poging uitwijzing naar Frankrijk te voorkomen. Miljo nair en parlementslid Sharon, die volgens een boek. dat pas ver scheen, in verbinding zou staan met de Mossad, de Israëlische CIA, kwam recentelijk in het nieuws, toen hij een speciaal in ternationaal team uitzond om de afgezette president Idi Amin van Oeganda op te sporen. Nood weer in Japan •rder stuk het inbe- tapan is bereid de helft beschi baar te stellen van de 13 miljo dollars, die nodig zijn om een i TOKIO (AFP) - Hevige regenbuien, die het land al zes dagen teiste ren, hebben in Japan 23 men senlevens geëist Vijf mensen worden vermist. Dit heeft de poli tie van Japan gisteren meege deeld Gesluierde vrouwen protesteren in Teheran tegen het gevangen houden van marxistische strijders voor het bewind van Chomeini

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13