Vrouw en dochter maar met vakantie gegaan "Bloemenhandelaar doet er het beste aan uit zijn villa te blijven" Niet elk vervangend geneesmiddel even goed Fluorwaterstof bezorgt Rijnsburger veel ellende ATERDAG 30 JUNI 1979 IJNSBURG - In de schaduw van broeikassen en werkschuren zijn de laatste jaren aan de lan delijke Voorhouterweg in Rijnsburg kapitale W villa's verrezen, de een nog fraaier dan de ander. 1 Ook bloemenhandelaar Gijs v.d. Vijver ("ik heb er hard genoeg voor gewerkt") verzekerde zich g van een plaatsje aan de "Goudkust", waarmee voor hem een lang gekoesterde wens in vervul ling ging. Maar tot op heden is voor hem en zijn gezin het woongenot erg ver te zoeken. Sterker nog: de prachtige stervormige villa, met alles d'r op en d'r aan is als woonhuis onbruikbaar. dat is al vanaf maart van dit jaar, het tijdstip waarop de Rijnsburg- se aannemer Van Egmond het pand opleverde. Noodgedwon gen hebben v.d. Vijver, zyn vrouw en drie kinderen daarom hun in trek moeten nemen in een sta-caravan, die ze voor het ge mak pal naast hun droomhuis hebben geïnstalleerd. Een ver schil als dag en nacht. En wie weet hoe lang die situatie nog zal voortduren. Zijn vrouw heeft in elk geval de misère niet langer kunnen verdragen en is met haar dochter op vakantie gegaan. Voor acht weken. De bloemenhande laar zelf tilt minder zwaar aan het Grote Ongemak, althans heeft zichzelf voorgerekend dat binnen hooguit een week of drie alle el lende voorbij zal zijn. Maar hij is voorlopig de enige die daarop vertrouwt 'erdeeld ver wat er nu precies in zijn splin ternieuwe villa aan de hand is geweest en misschien nog wel is, zijn de meningen nog steeds ver deeld. Vast staat in elk geval dat in maart van dit jaar, bij het be trekken van de nieuwe behui zing, eerst de hond van v.d. Vijver en daarna zijn vrouw en dochter problemen kregen met de adem haling. Ook de ogen raakten geïr riteerd. V.d. Vijver belandde met zijn klachten bij het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid (RIV), dat direct een onderzoek kreeg het gezin Van de Vijver het advies uit de villa te blijven. [)at was makkelijker gezegd dan gedaan," zegt de bloemenhan delaar. "Want hoe kom je zo snel aan iets anders. Bovendien wilde ik per sé in de buurt van mijn be drijf aan de Voorhouterweg blij ven. Er zat uiteindelijk niets an ders op dan maar in een sta-cara van te kruipen. Een lapmiddel natuurlijk. Voor opgroeiende kinderen is dit niks. Ik heb er een knul bij lopen van twee meter en drie centimeter. En als je dan na gaat dat de stahoogte in de cara van maar twee meter is. En het slapen is ook verre van ideaal. Mijn vrouw en ik kunnen dan weliswaar in de caravan blijven maar mijn kinderen moeten de nacht doorbrengen in de kelder van de villa." och moeten ze zich zo zien te red den. Totdat de villa weer veilig is. Maar wanneer is dat het geval? Het RIV heeft inmiddels wel het onderzoek afgesloten. Het rap port van de regionaal inspecteur spreekt duidelijke taal. De ademhalingsmoeilijkheden zijn veroorzaakt door een te hoge concentratie fluorwaterstof. Het is ook duidelijk waar die vandaan komt. In het stolpachtige dak- vlak van de villa is zogenaamd Amerikaanse pitch-pine hout verwerkt. De firma die dat hout leverde, Rote uit Westzaan, heeft daar eerst het schimmelwerende impregneringsmiddel Improsol op aangebracht. Volgens het rijksinstituut echter te veel, met alle gevolgen van dien. Het aan brengen van impregneringsmid- delen op hout geschiedt volgens vastgestelde normen. In dit geval is de norm overtreden. Vandaar ook dat de regionaal inspecteur het rapport in handen heeft gege ven van de officier van justitie, mr. Blok, door wie nu een straf rechtelijk proces op gang zal worden gebracht. ecompliceerd )e zaak is gecompliceerder dan op het eerste gezicht lijkt. Want hoewel is geconstateerd dat op het in Jiet dak van de villa ver werkte' pitch-pine hout een te grote concentratie impregne ringsmiddel is aangebracht, wil dat niet automatisch zeggen dat het bedrijf Rote daar voor aan sprakelijk kan worden gesteld. Mr. Blok; "Zover mijn gegevens strekken heeft de Nederlandse importeur van Improsol achter wege gelaten op de verpakking van het impregneringsmiddel voldoende aanwijzingen te ver melden over de vereiste dosering van het spul. Daarmee overtreedt hij de wet op de bestrijdingsmid delen. Maar ik zeg dat wel met een slag om de arm omdat ik nog niet over alle gegevens beschik. Dat er fouten zijn gemaakt, is duidelijk. Het gaat er nu alleen om te bewijzen door wie" Is dat eenmaal gebeurd, mr. Blok verwacht over ongeveer een maand een slotconclusie te kun nen trekken, dan zal hij de zaak verder in handen geven van de economische politierechter, die dan een of meerdere bij deze zaak betrokken partijen zal dagvaar den. De officier van justitie zou ook kunnen beslissen dat geen rechtsvervolging hoeft te worden ingesteld. Maar in dit geval van de Rijnsburgse villa zal het zeker niet met een sisser aflopen" meent hij. En in de praktijk bete kent dat doorgaans een fikse boe te. (De economische politierech ter wijst geen schadevergoedin gen toe. Wil v.d. Vijver die kant op dan zal hij een civiele proce dure moeten beginnen). Dat is één aspect van de zaak. De diverse partijen in deze onver kwikkelijke affaire hebben sinds aan het licht kwam dat in de villa voor de gezondheid schadelijke gassen vrij kwamen, niet stil ge zeten. Zo heeft de importeur van het impregneringsmiddel Im prosol, de heer Nijman uit Leid- schendam, als de wiedeweerga het Industriële Dienstencentrum van TNO opdracht gegeven in de villa metingen te verrichtten. Ook dat onderzoek is inmiddels af gesloten maar bij TNO zwijgt men als het graf over de bevin dingen omdat de inhoud van het rapport slechts ter inzage wordt gegeven aan de opdrachtgever En bij hem kan momenteel geen navraag worden gedaan omdat hij voor zaken in Oost-Siberië verblijft. Wel wilde TN O-onder zoeker V.d. Wal kwijt dat in de Rijnsburgse villa een te grote concentratie fluorwaterstof werd gemeten, daarmee de bevindin gen van het RIV onderstrepend. "Fluorwaterstof", zegt V.d. Wal, "komt in bepaalde concentraties voor bij aluminiumverwerkende bedrijven. En het goedje wordt gebruikt door etsers. Maar daar is de gezondheid niet in het geding omdat de normen niet worden overschreden, althans ons zijn geen gevallen bekend. Trouwens het is voor ons ook de eerste keer dat we te maken krijgen met een geval zoals nu in Rijnsburg speelt". Vraagtekens Bij Rote in Westzaan, het bedrijf dat het geïmpregneerde hout lever de, zet men veel vraagtekens bij de eehele eang van zaken. Zo be twijfelt men zelfs of het im pregneringsmiddel ook inder daad veroorzaker is van de scha delijke gassen. "Het is even goed mogelijk dat die fluorwaterstof elders uit de villa vandaan komt", zegt stafmedewerker Ploos van Amstel. "Ik geloof best dat die mensen problemen met de ademhaling hebben gehad maar waarom zou dat niet het gevolg van een ordinaire griep geweest kunnen zijn?. Het RIV heeft wel erg snel conclusies getrokken, vind ik". "Ons maken ze in elk geval niet bang met de officier van justitie. Er zou een te grote hoeveelheid Improsol op het hout zijn aange bracht. Belachelijk. Een slag in de lucht. We gebruiken dat mid- Door Herman van Amsterdam del al jaren en we hebben er nooit één klacht over gehoord. We brengen het er op met automati sche apparatuur die een hele fijne afstelling heeft en die ook regel matig wordt gecontroleerd. Er kan hooguit zo nu en dan sprake zijn van een kleine afwijking maar die kan nooit een dergelijke omvang hebben gehad. Trou wens, officieel weten we nog niets van de resultaten van de onderzoeken die hebben plaats gehad". "Want zowel bij TNO als het RIV weigert men ons inlichtingen te verstrekken. Een erg vreemde gang van zaken. Je mag als be trokkene toch wel weten waar je aan toe bent. Nu worden we er gens van beschuldigd zonder ons direct te kunnen verweren." Ook bij Rote heeft men inmiddels stappen ondernomen om straks, als de meningen eventueel gaan botsen, beslagen ten ijs te komen. De assuradeur van Rote heeft een expertisebureau ingeschakeld om te trachten licht in de duister nis te brengen. Maar een afron dend rapport ligt nog niet op ta fel. En Gijs v. d. Vijver? Hem staat in feite niets in de weg, zodra be kend is wie fout is geweest, via de rechter een eis tot schadeloos stelling in te dienen. Per slot van rekening kan hij al een paar maanden geen gebruik maken van zijn villa en zal er nog het no dige geld op tafel moeten komen om de woning weer veilig te ma ken. Maar zo'n eis ziet hij op dit moment niet zitten. "Och," zegt hij, "waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. Ik zit zelf in za ken en ik zou het ook niet leuk vinden als ik eens iets mis deed en de tegenpartij mij direct het mes op de keel zette. Dus waarom zou ik het wel bij een ander doen? De betrokken partijen doen hun best mij zo snel mogelijk weer in de villa te krijgen. Dan hoeft de rechter er toch niet aan te pas te komen?" Wilde verhalen 'Misschien vinden ze het in Rijns burg wel vreemd dat ik zo rea geer. Maar daar trek ik mij niets van aan. Ik weet toch wel dat er achter mijn rug om allerlei wilde verhalen de ronde doen, die he lemaal nergens op slaan. Bij voorbeeld dat ik inmiddels mijn villa alweer heb doorverkocht. Daar kwam mijn advocaat mee aanzetten. Had dat van iemand gehoord. Hoe komen ze aan zulke onzin, vraag je je af. Daarom heb ik tot nu toe naar buiten gezwe gen over deze zaak. Natuurlijk zit het mij hoog. Natuurlijk is het een brok ellende. Maar men trekt zo snel verkeerde conclusies. Laat de mensen dus maar wach ten tot hier alles achter de rug is. Pas dan zal ik ze eens haarfijn uit de doeken doen wat er allemaal is gepasseerd." Die tijd van tekst en uitleg lijkt na bij want v.d. Vijver zelf taxeert in een week of drie dan toch einde lijk onder de pannen te zijn. Aan zijn optimisme liggen onder meer ten grondslag de proeven met gladiolen die hij in de afgelopen weken op eigen houtje in de villa heeft genomen. Gladiolen zijn zeer gevoelig voor fluorwaterstof. Toen hij een paar weken terug voor de eerste keer een hoeveelheid in de woonkamer zette bleken de gladiolen al na twee dagen hele maal bruin te zijn. De tweede keer gingen daar acht d?gen overheen. "Voor mjj is dat een duidelijke aanwijzing", zegt hij," dat de hoeveelheid schadelijke De "onbewoonbare" villa van de familie Van der Vijver in Rijns burg. Zolang het raadsel van de gasesen niet voldoende is opgelost moet zij zich behelpen met de cara van links. fluorwaterstof aanzienlijk is af genomen." Gijs v.d. Vijver heeft, in samen spraak met een groot aantal be trokken waaronder Rote West zaan, naareen manier gezocht om in één klap uit de problemen te geraken. Ze hebben mij bij voorbeeld 100.000 gulden willen lenen om een nieuw dak te kun nen bekostigen', zegt hij," maar dat noem ik geen hulp. Dan had ik net zo goed naar een bank kunnen stappen voor een tweede hypotheek. Daarom ben ik zelf maar met een voorstel gekomen, namelijk het geïmpregneerde hout behandelen met een ai- deklaag zodat eventuele gassen in het hout niet meer naar buiten kunnen". Het is lang zoeken geweest naar zo'n afdeklaag. Eigenlijk bestaat er geen, omdat de verfindustrie niet is ingesteld op dit soort noodmaatregelen. Uiteindelijk is gekozen voor een laklaag waar mee ook parket wordt behan deld. Maar v.d. Vijver heeft van de labnek niet de garantie kun nen krijgen dat het fluorwater- stofprobleem daarmee van de baan is. Twijfel Ondanks het feit dat men sterk be twijfelt of het impregnerings middel de grote boosdoener is heeft Rote Westzaan voorlopig de kosten van dat lakken (een paar duizend gulden) op zich geno men. Gijs v.d. Vijver heeft deze week twee schilders aan het werk gezet, die ook aan de Voorhou terweg blijven slapen "om flink door de kunnen gaan". Hij heeft TNO gevraagd ondertussen me tingen te verrichten om te zien of de lak iets uit haalt Vallen die metingen positief uit dan houdt v.d. Vijver zijn caravan voor ge zien en gaat hij eindelijk met zijn gezin in zijn villa wonen. "Maar mocht ondanks alles blijken dat de gassen er toch nog zijn", zegt hij' "dan zit er niets anders op dan dat het hele dak er afgaat. En dan zullen we opnieuw rond de tafel moeten om te bekijken wie dat gaat betalen" Onverstandig De regionale inspectie voor de volksgezonheid vindt het zeer onverstandig waar de bloemen handelaar nu mee bezig is. Men blijft b(j het advies dat het voor v.d. Vijver en zijn gezin het beste is de villa niet te betrekken. Men baseert dat onder meer op proe ven die door het Instituut voor Planteziektekundig Onderzoek (IPO) in Wageningen zijn geno men met planten uit de woonka mervan de vil la. Ook die wezen in de richting van de aanwezigheid van een te grote concentratie fluorwaterstof. "Maar ja, we kunnen v.d. Vijver mets verbieden", zegt inspecteur Ververgaert, die nauw bij het on derzoek betrokken is. "De situa tie ligt precies hetzelfde als dat we mensen adviseren niet in kwalitatief slecht buitenwater te gaan zwemmen. Doen ze het wel dan weten ze dat er risico's aan verbonden zijn. Zo is het ook met de villa. Zo'n .afdeklaag, hoe dik ook, is voor onze inspectie een onvoldoende waarborg. Want nu in de zomer zal er misschien ook geen vuiltje meer aan de lucht zijn. Maar weet v.d. Vijver ook wat er gaat gebeuren in de winter, als hij flink moet stoken. Blijven de gassen dan ook in het hout? Ik betwijfel het Er is maar een ma nier die hem uit deze narigheid kan hel pen en dat ishet hele dak er af, of alle hout vervangen. Zo niet dan doet hij er wijzer aan uit de villa te blijven". Het advies van de gezondheidsin spectie is niet helemaal vrijblij vend. Als de bloemenhandelaar het zonder meer naast zich neer legt zo meent Ververgaert, zal, zo er zich opnieuw lichamelijke klachten voordoen, bijvoorbeeld de verzekering wel eens dwars kunnen gaan liggen en mogelijk ook de vergoeding van ziektekos ten op het spel komen te staan. Van onze reactie volksgezondheid) )EN HAAG - Het gebruik van zgn. „loco's", vervangende genees middelen voor de zgn. „spéciali tés" (oorspronkelijk produkt dat onder merk wordt verkocht) is niet geheel zonder risico's. Daar voor waarschuwt Nefarma, de Nederlandse Associatie van de Farmaceutische Industrie. Bij deze imitaties kan de werking verschillen van het origineel. 1 bevatten twee preparaten de zelfde actieve stof, dan nog kun nen door het aanleggen van ande re kwaliteitsmaatstaven en door de manier van bereiding ver schillen in opname door het li chaam ontstaan. Onderzoekin gen hebben aangetoond dat ver schillen in het produktieproces niet alleen de werking, maar ook de bijwerking van geneesmid delen kunnen beinvloeden. Binnen Europa steekt Nederland gunstig af tegen de andere landen qua geneesmiddelenkosten. In procenten van Bruto Nationaal Produkt bedroegen in 1975 de kosten van geneesmiddelen in Nederland 0,8 procent tegenover 1,89 procent in Italië, 0,75 procent in Engeland en 1,4 procent in West-Duitsland. In procenten van de totale gezondheidszorg bedroegen deze kosten 8,5 pro cent in Nederland, 34,5 procent in Italië, 10,5 procent in Engeland en 13,3 procent in West-Duits land. Naar volume gemeten is het geneesmiddelenverbruik in Ne derland trouwens het laagst bin nen Europa. Deze kosten van geneesmiddelen als percentage van de totale ge zondheidszorg vertonen in ons land een dalende lijn van 9,7 pro cent in 1975 naar 8,4 procent in 1978. Nefarma zegt ook dat Ne derland voor de aanvoer van ge neesmiddelen in belangrijke ma te afhankelijk is van het buiten land. Importeurs nemen in ons land 80 procent van de totale om zet aan farmaceutische spéciali tés voor hun rekening. Toch loopt het aantal in ons land verkrijgba re spécialités terug. In wezen kan de Nederlandse arts kiezen uit ongeveer 1500 preparaten om de ongeveer 600 in Nederland be kende ziekten en ziektebeelden te behandelen. De Nederlandse farmaceutische industrie levert nog altijd een belangrijke bijdrage aan de totale Nederlandse handelsbalans. In 1977 nam de farmaceutische in dustrie namelijk 11 procent van het totale nationale uitvoerover- schot voor haar rekening. De ontwikkeling van nieuwe ge neesmiddelen vergt tien jaar. Gemiddeld wordt 10 procent tot 14 procent van de omzet voor on derzoek geïnvesteerd. De farma ceutische industrie behoort daarmee tot de drie meest re search-intensieve bedrijfstakken van de wereld. Ze telt een relatief groot aantal academici onder haar ruim 13.000 werknemers. In Nederland bedroegen de uitga ven voor research in 1978 bijna 170 miljoen gulden. Per prepa raat wordt 60 a 80 miljoen gulden aan onderzoek en ontwikkeling geinvesteerd. Het aantal spectaculaire „doorbra ken" is echter minder dan in de jaren '60, maar in de 80'er jaren is wederom een aantal belangrijke ontwikkelingen te verwachten. Dat de industrie hiervoor finan ciële middelen moet hebben, is duidelijk. Eenzijdige prijsmaat regelen of nóg strengere eisen ten aanzien van de veiligheid zullen zonder meer remmend werken op de introductie van nieuwe ge neesmiddelen. En een nieuw ge neesmiddel kan een belangrijke besparing op andere elementen in de gezondheidszorg beteke-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21