Bernard Hinault: „Ik ben eigenlijk zéér verbaasd... Hennie Kuiper wanhoopt niet ondanks tegenslag "ZJahnsan 'i Geen controle op gebruik van cortisonen Franse favoriet deelt gevoelige klap uit Een kwaliteits motor heeft recht op kwaliteits service. TOUR TOTO SATERDAG 30 JUNI 1979 SUPERBAGNERES (GDP) - Tot dusver heeft er nog geen controle op het gebruik van cortisönen plaatsgevonden in de Tour de France. Het dagelijks onderzoek naar verboden stimulerende middelen wykt derhalve nog niet af met de controles in de voorbije jaren. In de Giro d'Italia, die enkele we ken geleden ven eden werd, vond vier keer een controle op het ge bruik van cortisonen plaats. Jean Houben, het Limburgse jurylid dat de in de Tour belast is met het toezicht op een reglementair verloop van de dagelijkse do pingcontrole, zegt ..Zolang ik van de UCI, de internationale wielerfederatie, geen opdracht krijg, wordt aan de bestaande si tuatie niets veranderd". Tot dusver moesten de gele-trui- drager, de eerste twee van het etappeklassement en twee door het lot aangewezen .VOETBAL- De Oostduitse arbiter Prokop zal op 3 augustus de fi nale, van het Amsterdam 704 toernooi leiden. Aan het toernooi doen Ajax, Arsenal, AZ en HSV VOETBAL - In een wedstrijd voor het Scandinavische kampioen schap heeft Zweden met 2-0 ge- i van Noorwegen. ZEILEN - De Warmondse broers Sjoerd en Erik Vollebregt zijn tij dens de vierde race van de strijd om het wereldkampioenschap Flying Dutchman-klasse in Kiel opgeklommen naar de vierde plaats. Gisteren werden zij zesde. ADVERTENTIE Jachthaven Poelgeest Haarlemmertrekvaart 16A, Oegstgeest Tel. 071-154054, b.g.g. 156755 een wereld van verschil Na de bergtijdrit van gistermiddag, over circa 24 kilometer van Lu- chon naar Superbagneres, moes ten vijf renners een plasje doen voor het onderzoek naar stimu lantia. Dit keer was niemand door het lot aangewezen. Het betrof de gele-truidrager bij de start van de tijdrit, de Fransman Jean-Rene Bernaudeau, alsmede de eerste vijf van de strijd tegen het horlo ge, respectievelijk Hinault, Agos- tinho, Zoetemelk, Kuiper en Nilsson. Dit keer had er derhalve geen lottrekking plaatsgevon den. SUPERBAGNERES (GPD) - Bernard Hinault op het ereopdium van Su perbagneres: glimlachend als altijd in dit soort situaties (ietwat hautain dus) en drie truien om zijn stevige lijf: de groene trui als leider van het puntenklassement, de bolletjestrui omdat hij het bergklassement aan voert plus de gele trui, waar het deze weken vooral om te doen is. i actie. De Fransman sloeg giste- Symbolisch voor de feiten op Su perbagneres waar een 23,75 ki lometer lange tijdrit eindigde, was de positie van zijn belang rijkste concurrenten. Door de op stelling van de journalisten had hij ze letterlijk aan zijn voeten.. Bernard Hinault stond weer waar hij beloofde te zullen komen en zijn tegenstanders konden niet anders dan met respept getuigen van zijn kracht en benauwd conclusies trekken voor de ko mende dagen. Dat laatste is overigens een eigen schap die nog maar weinig ren ners hielp uit de misère te raken, zodat zowel Joop Zoetemelk als Hennie Kuiper de zonzijde van deze Tour de France bleven op zoeken. „De ronde is nog maar pas begonnen. Er kan van alles gebeuren", sprak Joop Zoete melk zichzelf moed in. Hinault had hem op 53 seconden achter stand gezet Hennie Kuiper klampte zich vast aan een variant op die theorie die niemand hem kon tegenspreken: ,,Er komen nog meer dagen...." De machts explosie van Hinault had hem 1 minuut en 42 seconden in het al gemeen klassement achteruit geblazen. „Ik denk nog wel be hoorlijk voor de dag te kunnen komen", ratelde Michel Pollen- tier wiens uitspraak echter ge heel en al bleef steken in het tijdsverschil dat de Franse Tour favoriet hem bezorgde: 2 minu ten en 52 seconden- inleveren. „In totaal per man twee flesjes", aldus Jean Houben. „Deze flesjes worden verzegeld en van een codenum mer voorzien waarna ze per trein naar een laboratorium in Parijs worden vervoerd. Als er controle op cortisonen plaatsvind, moeten er vier flesjes worden ingeleverd. Twee gaan, zoals gebruikelijk, naar Parijs. De twee andere naar het laborato rium dat al zover gevorderd is dat het sporen van cortisonen in de urine kan opsporen. Met name Keulen, waar de oud-wielrenner en huidige professor Manfred Donicke de leiding van het on derzoek naar verboden stimulan tia in handen heeft, is reeds zover dat het onderzoek aan geen twij fel meer onderhevig is". SUPERBAGNERES (GPD) - „Het was alsof ik een klap in mijn ge zicht kreeg". Dat zei Hennie Kui per na de al lesvragen de tijdrit over 24 kilometer waarin Hinault (twee dagen later dan hij voor speld had) de gele leiderstrui ver overde. „Halverwege de be klimming had ik de beste tijd la ten afdrukken: 27 minuten en 7 seconden. Pas nadat ik de finish bereikt had, werd me verteld dat ik over genoemde afstand een minuut langer had gereden. Ver schrikkelijk. Zoiets moet uitge rekend in een Tour de France ge beuren". Henrtie Kuiper had met zijn Franse chef d'èquipe Maurice de Muer de afspraak gemaakt, dat er niet geforceerd zou worden als de eer ste helft van de tweede Toure tappe naar de top van Superbag- néres naar wens zou verlopen. Toen Maurice de Muer via de in terne radiocommunicatie hoorde dat Kuiper in de eerste koershelft 12 seconden sneller was geweest dan Hinault, 21 seconden beter als Agostinho en ruim een halve minuut vlugger als Zoetemelk, bracht hij zijn kopman uiteraard direct van de situatie op de hoog te. Moraal „Goed voor mijn moraal", zei Kui per. „Ik wil niet beweren dat ik na de mededeling van mijn ploeg leider gas terug genomen heb. Dat doe je niet in dit soort etap pes. die beslissend kunnen zijn voor de einduitslag van de Tour de France. Maar je zit bij zo'n gunstige tussentijd natuurlijk wel méér op je gemak dan wan neer je een achterstand moet in- WIELRENNEN - Theo de Rooy heeft ook na de vierde etappe van de amateurronde van Oostduits- land de leiding behouden. Giste ren won de Rus Achov de massa sprint in Suhl Vijf renners uit de strijd SUPERBAGNERES (GPD) - De tijdrit van gisteren is vijf renners noodlottig geworden. Zij over schreden de tijdslimiet van 25 procent en moesten derhalve naar huis. Degenen die op deze manier het aantal deelnemers te rugbrachten tot 142: Cavalcanti, Kraft, Foresti en twee knechten van Michel Pollentier. Dumont en Verschaeve. Op het moment dat Kuiper de moordende slotfase afwerkte rectificeerden de tijd waarnemers hun fout. Hennie Kuiper gaf na het verwerken van de teleurstel ling niettemin eerlijk toe dat hij, geheel los van de foutieve infor matie, in de laatste twee kilome ter met problemen kampte. „Ik kwam heel even als het ware vast te zitten", aldus de ex-wereld kampioen. „Echt teleurgesteld over mijn ver richting ben ik overigens niet Toen ik in Luchon van start ging had ik erop gerekend dat ik de schade ten opzichte van Hinault en Zoetemelk tot minder dan een minuut zou beperken. Ten op zichte van Zoetemelk is dit ge lukt. Ten opzichte van Hinault niet. Desondanks geen paniek Het zal zwaar worden, maar het is zeker nog geen tijd om te wanho pen" Broek Niet Lubberding en Sutter waren gisteren de beste renners van Pe ter Post. Ook Knetemann niet. PLOEGEN-T'JDRIT 4e ET._86km. 1 JULI die lange tijd met 56.50 min. de beste Nederlander was. Toch was de prestatie van „De Kneet" op vallend. „Ik werd, verdomme, di rect na de start door een wesp ge beten", zei Knetemann nahij gend. „De steek ging dwars door mijn broek. Eenmaal bezig met de beklimming van de col had ik geen tijd meer om er nog verder aandacht aan te besteden. Ge woon doorrijden. Zo hard als je kunt, hield ik me voor" De we reldkampioen legde uiteindelijk beslag op een acceptabele tiende plaats. En dat was een betere klassering dan velen hem in de straten van startplaats Luchon hadden toegekend. Beter dan Lubberding. Sutter en Knetemann kwam de Belg Paul Wellens voor de dag. Hij finishte in zesde stelling; ruim 2 minuten achter de superieure Hinault. Twee minuten na de onverslijt- bare Agostinho en ruim een mi nuut achter de beste Nederlander in de rit van de waarheid, Joop Zoetemelk. „In de vroege 'och tenduren had ik het parcours verkend. Toen wist ik wat mij te wachten stond", aldus het com mentaar van Henk Lubberding. „Er zouden verschillen van vele minuten geregistreerd worden. Na de achterstand die ik in de eerste Pyreneeënetappe had moeten incasseren, was het voor mij van het grootste belang dat ik dit keer in de onmiddellijke na bijheid van de favorieten zou eindigen. Het is niet gebeurd Een tegenvaller Dertiende Lubberding zakte in de algemene rangschikking naar de dertiende plaats. Bijna vier minuten be draagt de achterstand ten opzich te van Hinault. „Een grote mar ge", stelde de Nederlandse kam pioen nuchter vast. „Dat ze me nu niet aankomen met de hoop op herstel in de ploegentijdritten, want zo erg veel zal het verschil tussen ons en de concurrentie niet zijn. Trouwens, zaterdag (vandaag -red.) staat ons eerst nog een zware bergetappe te wach ten. Ik hoop dat ik mij daarin, als de eerste col achter de rug i§ weer kan doen gelden. Weetje, in iedere bergetappe heb ik problemen als de eerste col overwonnen moet worden. Na derhand gaat het meestal be- Jan Raas veegde op de top van Su- perbagnéres het zweet van het voorhoofd. De woorden van de Nederlandse koning der klassie kers waren typerend voor de, meeste landgenoten. „Zorgen dat' je in zo'n verschrikkelijke rit op tüd binnen komt" Jo Maas dacht anders over de situa tie. De Zuidlimburger immers vocht opnieuw voor een eervolle positie in het etappe- en alge meen klassement. „Ik voelde dat het goed ging", aldus Jo Maas, „Pas op het laatste moment viel ik enigszins stil, maar ik mag niet mopperen" IN HET WESTEN 5eET.-145km ^2 JULI ^ANGEf MOIJTGEOFFROi lePuyA* fNiJTx B0UI.LF 4^*. ,'tT' [ravitaillenng '*^*jtl,1J 1 Bernard Hinault kon tevreden zijn over het vernietigingswerk van zijn stevige benen die hem met een gemiddelde van 26,53 kilo meter naar de top van de Super bagneres hadden geholpen. „Het was meer dan ik durfde verwach ten", zei hij voor zijn doen met vnendelijke bescheidenheid toen hij de uitslagenlijst overzag. „Eigenlijk ben ik zelfs zeer ver baasd dat ik op Zoetemelk 53 se conden won". Joop Zoetemelk zelf was dat ook Hij begon aan deze zware tijdrit bergop in gelijke stand met Ber nard Hinault waar het dit seizoen winst en verlies op dit onderdeel betrof: 3-3. Van de negen tijdrit ten die hij de afgelopen maanden reed. eindigde Joop Zoetemelk steeds als eerste of tweede en voor het eerst in de proloog van de Tour als derde. Zijn vorm werd de afgelopen dagen flink geprezen („wedden dat Zoete melk vanavond de gele trui draagt", zei Hennie Kuiper gis terochtend met de zekere blik van een waarzegger, zodat Zoe temelk groeide in zijn zelfver trouwen. Zijn sponsor probeerde die instel ling te ondersteunen met een speciale lichte fiets, die zonder dat Zoetemelk of zijn ploegleider Jean Pierrre Danguülaume daar van wist in opdracht van de spon sor donderdagnacht vanuit Parijs werd aangevoerd. Het initiatief dat ongetwijfeld ontstond uit de publicitaire concurrentiestrijd met Hinaults aërodynamische fiets, werd door Joop Zoetemelk niet beloond. Zoetemelk: „De zijn er de halve och tend mee bezig geweest, maar ik heb ze meteen gezegd dat dat voor niks was omdat ik niet zo gek ben dat ik op een fiets kruip waar ik geen ervaring mee heb..." Over de achterstand van 53 se conden die hy opliep, probeerde Zoetemelk aanvankelijk wat luchtig te doen maar die rol hield hij ruet lang vol. „Eerlijk is eerlijk", zei hij, „ik ben teleurgesteld, er mankeerde nog een beetje macht aan, dat voelde ik tydens het rijden goed. Op een gegeven moment kreeg ik er ook het bewys van toen Battaglin in zicht kwam. Normaal gesproken had ik hem moeten inlopen, toen dat niet lukte wist ik dat dat een teken van zwakte was. Maar dat Hinault 53 seconden op me pakte heeft me erg verrast". Bernard Hinault over zijn twee strijd met Joop Zoetemelk: „Ik beschouw hem als myn enige echte concurrent. Daarom ben ik ook zo tevreden dat ik vandaag dit verschil kon maken, want daar rekende ik totaal niet op. Dat ik won verbaasde me minder, want ik had deze tijdrit uitgeko zen als myn eerste grote doel in deze Tour. Hierna ga ik rustig verder bouwen aan mijn eind overwinning en daarbij zal ik me niet leeg ryden voor een dag-suc ces dat me in de gele trui kan houden. Wat mij betreft mag ik hem best nog eens kwijt raken, als ik 'm in Panjs maar heb. Daar gaat het me om. Dat ik hier in myn eerste opzet slaagde is na tuurlijk erg goed voor het moreel en bovendien werd het zonder meer tijd dat ik eens aan mezelf ging denken in plaats van alleen maar aan myn ploegmaats. Zon dag heb ik Berland aan het Frans kampioenschap geholpen, giste ren Bernaudeau aan de gele trui... Nu moest ik toch zelf maar eens aan de beurt komen..." SUPER-BAGNERES - Uitslag tijdrit over 24 kilometer 1. Hi nault (Fra-Guimard) 23,870 km'in 53 min 59 sec., 2. Agostinho (Por- Huysmans) 54.10, 3 Zoetemelk (Ned-Daguillaume) 54.52, 5. Kui per (Ned-De Muer) 55.41. 5. Nils son (Zwe-Danguillaume) 55.57,6 Paul Wellens (Bei-Post) 56.11, 7. Battaglin (Ita-Boifava) 56.14. 8. Martinez (Fra-Evei.Mii) 56 27. Baronchelli (Ita-Pezzi) 56.47. 10. Knetemann (Ned-Post) 56.50. 11. Pollentier (Bel-Lauwers) 56.51, 12. VAn Impe (Bel-Lelangue) 57.08,13. Sutter (Zwi-Post) 57.17. 14. Johansson (Zwe-Pezzn 57.2d. 15. Lubberding (Ned-Post) 57.22, 16. Jacobs (Bel-Jossart) 57.29,17. De Carvalho (Fra-Geminiani) 57.34, 18. VlUemaine (Fra-Gui mard) 57.43, 19. Wesemael (Bel- Post) 57.45, 20. Van de Velde (Ned-Post) 57.48, 21 Galdos (Spa-Lelangue) 57.50, 22. Cri- quielion (Bel-Lelangue) 57.54,23. ex aequo: Bernaudeau (Fra- Guimard) en Laurent (Fra-De Muer) 57.58,25. Schepers (Bel-De Bruyne) 58.03, 26. Maas (Ned-De Bruyne) 58.04, 43. Pronk (Ned- Post) 59.27. 51. Thurau (WDL- Jossart) 1.00.03, 60. Verbruggex (Ned-De van Vliet (Ned-Post) 1.00.31, 64. Verbrugge (Ned-De Bruyne) 1.01.00, 79. Raas (Ned- Post) 10143, 112. Den Hertog (Ned-Jossart) 1.03.24,136. Mutter (Zwi-Post) 1.05.36. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Hinault (Fra-Guimard) 7 uur 52 min 1 sec., 2. ex aequo: Joop Zoe temelk (Ned-Danguillaume) en Agostinho(Por-Huysmans)op53 sec 4. Kuiper (Ned-De Muer) op 1.49, 5. Nilsson (Zwe-Danguil laume) op 2.00. 6. Battaglin (Ita- Boifava) op 2.19, 7. Wellens (Bel- Post) op 2.51, 8. Martinez (FYa- Everaert) op 3.00, 9. Baronchelli (Ita-Pezzi) op 3.06, 10. Pollentier (Bel-Lauwers) op 3.09, 11. Ber naudeau (Fra-Guimard) op 3.35, 12. Bittinger (Fra-Huysmans) op 3.50, 13. Lubberding (Ned-Post) óp 3.59, 14. Sutter (Zwi-Post) op 4.06, 15. Alban (Fra-Gemiani) op 4.47,16. Van de Velde (Ned-Post) op 5.00, 17. Schepers (Bel-De Bruyne) op 5.15, 18. Maas (Ned- De Bruyne) op 5.33,19. Villemia- ne (Fra-Guimard) op 5.35, 20. Verlinden (Bel-Jossart) op 5.41, 21De Muyncke (Bel-Ferrettiop 5.59, 22. Pozzi (Ita-Ferretti) op 5.59, 23. Martin (Fra-Danguil- laume) op 6.49, 24. Johansson (Zwe-Pezzi) op 7.31, 25. Lelay (Fra-Geminiani) op 7.55, 38. Van Impe (Bel-Lelangue)op 11.06,41. Pronk (Ned-Post) op 11.52, 52. Knetemann (Ned-Post) op 16.37, 55. Wesemael (Bei-Post) opl7.46 65. Van Vliet (Ned-Post) op 20.34, 73. Raas (Ned-Post) op 21.36, 75. Verbrugge (Ned-De Bruyne) op 21.44, 93. Den Hertog (Ned-Jos sart) op 23.47, 140. Mutter (Zwi- Post) op 34.35. PLOEGEN KLASSEMENT: 1 Post (Wellens, Knetemann, Sutter, Lubberding) 3.47.40, 2. Danguü laume (Zoetemelk, Nilsson, Le- vavasseur, Seznec) 3.47.51, 3. Huysmans (Agostinho, Theve- nard, Bittinger, Michaudf3.48.46, 4. Guimard 3.49.25, 5. Ldangue 3.52.12, 6. De Muer 3.53.02. ALGEMEEN PLOEGENKLAS- SEMENT. 1. Post 31.42.16, 2 Danguülaume 31.45.31. 3. Gui mard 31.48.15, 4. Huysmans 31.52.48, 5. Geminiani 31.55.14, 6. De Muer 32.00.59 ALGEMEEN PUNTENKLASSE MENT 1. Hinault 27 punten, 2. Zoetemelk 21, 3. Bernaudeau 18, 4. Giovanni Bataaglin 17, 6. Kui per 16. DEN HAAG - De uitslag van de eerste tour-toto, die werd ge speeld op de tweede etappe van gisteren, leverde de volgende cij fers op: 1 - 10 - 15 - 21 - 30 - 32. Toegevoegd 19.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11